1873. N°. 125. Vrijdag 17 October. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. HELRERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnemeatsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. PrijB der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndiê: via Triest 28 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. i i i Marseille 23 Oct., 's avonds 6 u. .25 m. i i it Brindisi 20 Oct., 's avonds 6u. 25 m. Curafao en Suriname, 1 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Qoede Hoop, via Southampton: 23 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Zitting van Dingsdag den 14 October 1873. zijn de heeren de Lange, de in de vorige zitting Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig Breuk en Janzen. De aanteekeningen van het verhandelde worden gelezen en goedgekeurd. De heer Boom, herbenoemd tot lid van den Baad, legt in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af en wordt met zijne herbe noeming geluk gewenscht. De Voorzitter deelt mede, dat door den heer Graat zijne benoe ming tot Wethouder is aangenomen. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1874. De Voorzitter noodigt den heer Werendlijn Smit, algemeen rapporteur, uit, om het eindverslag uit te brengen nopens het onderzoek in de afdeelingen. Uit dat verslag blijkt, dat men zich over het geheel met de verschillende posten van ontvangst en uitgaaf heeft kunnen vereenigen, terwijl over enkele onderwerpen eene gedachtenwisseling met B. en W. heeft plaats gehad. Ten aanzien van de reorganisatie der politie werd de wensch uitgesproken om binnen een niet te verwijderd tijdstip een bepaald plan van uitbreiding en tot regeling der jaarwedden in behandeling te kunnen nemen. Met eenparige stemmen worden daarop deze wijzigingen in de begrooting opgenomena. de geraamde opbrengst der plaatselijke belasting op het gedistilleerd wordt van f 89,000 tot f 40,000 ver hoogd 5. de post voor tractementen der nachtwachts wordt met f 250 verhoogd, waardoor hun aantal met twee wordt vermeerderd; en c. de tractementen der hulponderwijzers worden gebragtvoor de 1ste hulponderwijzers met de aete vnn hoofdonderwijzer op f 600, voor de overige hulponderwijzers in 't bezit eener hoofd onderwijzers-acte op f 550 en voor de overige hulponderwijzers op f 500. De begrooting der gemeente, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 157,076.91, wordt daarop in stemming gebragt en met aigemeene stemmen goedgekeurd. Daarop worden, mede met eenparige stemmen, goedgekeurd de begrooting voor 't Burgerlijk Armbestuur, tot een bedrag van 10,750, die van 't Algemeen Weeshuis, ten bedrage van f14,505.73, en eindelijk die van de dd. Artillerie-Schutterij, bedragende f 1365, allen in ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag. De goedkeu ring der begrooting voor de Schuttery geschiedde niet zonder de gewone vermindering van den post voor hoornblazers van f 52 tot f 40 voor ieder. Er wordt gelezen eene missive van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, houdende mededeelingen van de tegen den 30 dézer aangekondigde aanbesteding van de nieuwe school in de Ooslslootstraat, alhier en uitnoodiging dat de Voorzitter met twee leden van den Baad deze besteding komen bijwonen. De Voorzitter geelt in overweging, daartoe twee leden van de Com missie voor de Gemeentewerken te verkiezen. Gekozen worden de heeren Braaksma en Maalsteed, ieder met 12 stemmen. Op den heer de Lange werden 4 stemmen uitgebragt. De gekozenen nemen die opdragt aan. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat bij de op den vorigen dag gehoudene verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van f 46,254.53^. Op voorstel van heeren directeuren van 't Gemeente-Ziekenhuis en de Apotheek, wordt aan den leerling-apotheker J. J. Sterk eene gratificatie verleend van f 100. Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt aan den heer G. Sohoorl, met ingang van 1 Nov. e. k., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hulponderwijzer bij eene der Gemeentescholen, uit hoofde van zijne benoeming tot hulponderwijzer te Oterleek. Tengevolge van 't vertrek van den heer G. Scholten, is eene vacature ontstaan in de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs. Door de plaatselijke Commissie voor dat deel van 't Onderwijs wordt een dubbeltal voorgedragen tot het doen eener keuze, be staande in de heeren P. A. C. Hugenholtz en A. Plaes. De uitslag der stemming is deze: Gekozen is de beer Hugenholtz met 13 steramen; op den heer Flaes is 1 stem uitgebragt. De gekozene verklaart zich bereid die betrekking te aanvaarden. Eene mededeeling van HH. Gedeputeerde Staten, dat de reke ning en verantwoording der dd. Artillerie-Schutterij alhier door hen is goedgekeurd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Er geschiedt voorlezing van eene missive van de zich hier ge vormd hebbende Commissie tot regeling eener plaatselijke feest viering ter gelegeuheid van het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III. De Commissie geeft daarin den Baad kennis van haar .bestaan en doel, en vraagt of er bij het Gemeentebestuur ook plan bestaat van zijnentwege te dier gelegenheid feestelijkheden te orga- niseeren. In het andere geval noodigt zij den Baad uit haar te Steunen in haar pogen. De Voorzitter deelt mede, dat dit stuk nog niet bij B. en W. in behandeling is geweest; hij stelt voor, het daarom voor heden voor kennisgeving aan te nemen, en het in de volgende zitting aan de orde te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Niemand der leden verlangt bij de gewone rondvraag het woord. De vergadering wordt daarop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Ootober. De mailboot Koning der Nederlanden, kapt. M. C. Braat, is den 14 dezer, des morgens ten 5 ure, van Suez naar Batavia vertrokken. Een oppassend jongeling, die sedert eenigen tijd lijdende ■was aan verstandsverbijstering, heeft zich gisteren avond circa één uur gaans buiten deze gemeente op de rails geworpen juist op het oogenblik dat de trein aankwam welke ten 7 ure van hier was vertrokken. De ongelukkige was direct een lijk. Het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst alhier opende op jl. Dingsdag avond de reeks harer winter vergaderingen met de opvoering van een paar welgekozene stukken. Jl. Woensdag vijf-en-twintig jaren geleden is de grondwet van 1848 door den Koning bekrachtigd. Door den minister van Binnenl. Zaken is het volgend schrijven gerigt aan de commissarissen des konings in de provinciën „Ter voorkoming van de verspreiding de Aziatische cholera is het van veel belang, dat privaten, waarvan wordt gebruik gemaakt door reizigers, meermalen daags worden ontsmet. De verschillende spoorwegmaatschappijen hier te lande worden door mij uitgenoodigd, daarvoor zorg te dragen voor de stations aan hunne spoorwegen. Ik verzoek u de aandacht der gemeentebesturen op dit onderwerp te vestigen, met verwijzing naar art. 6 der wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad no. 134), waar aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid wordt verleend om, hij het verschijnen of dreigen van besmettelijke ziekten, verzamelingen van mest en ander vuil, waar die zich ook bevinden, op te ruimen of onschadelijk te maken. Het schijnt raadzaam, dat thans van deze bevoegdheid worde gebruik gemaakt, inzonderheid ten opzigte van logementen en slaapsteden. Gelief ook door tusschenkomst der gemeentebesturen de ondernemers van stoombootdiensten uit te noodigen, de privaten op die vaartuigen meer dan gewoonlijk te willen doen reinigen en eenige malen daags te doen ontsmetten. Volgens het koninklijk besluit van 17 April 1873 (Staatsblad no. 43) 5, worden privaten ontsmet door daarin eene oplossing te storten van ijzervitriool, en karbolzuur, vooral ook langs de wanden der trechters. Deze oplossing wordt bereid door eene oplossing van 1 kilo gram ijzer-vitriool in 15 liter of een emmer water, vermengd met liter ruw karbolzuur, waarbij is op te merken, dat het ijzer-vitriool gemakkelijker oplost in heet dan in koud water." De Standaard antwoordt op de verwijten, tot haar gerigt, omdat zij beweerd heeft, dat de kinderen van bijzondere scholen niet met die der openbare konden meedoen bij het aanbieden van een geschenk aan den Koning in Mei a. s. De Standaard zegt, van ganscher harte te wenschen, dat de geheele vaderlandsche jeugd zal zamenwerken ter opluistering van 's konings feest. Maar men late de school er buiten. Op ondoordachte en onvoorzigtige wijze heeft men dit kindergeschenk voor den Koning te kwader ure gehaakt aan de schoolkwestie. De schoolkwestie is in ons vaderland nu eenmaal tusschen de liberalen en de anti-revolutionairen een „kruidje roer mij niet". Men eische niet dat de kinderen gezamenlijk zullen jubelen als kinderen der school. Zijn de liberalen bereid de schoolkwestie weêr uit de toebereidselen voor het koningsfeest weg te nemen, dan zal voor de Standaard natuurlijk het bezwaar tegen zamen werking vervallen en het zamengaan van alle kinderen des lands hartelijk door haar worden toegejuicht. Maar blijven de ontwerpers van het plan er op staan, dat het geschenk uit de school kome: is kinderen niet genoeg, moeten het schoolkinderen zijn, dan blijft de Standaard bij haar advies. Zij, die aan hare partij het meêdoen onmogelijk maken, dragen dan de schuld. De laatste maanden des jaars leveren bij uitnemendheid ruime inkomsten voor de schatkist op. Deze regel heeft op nieuw zijne bevestiging gevonden in het overzigt van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand September. Het totaalcijfer der opbrengsten over deze maand bedraagt niet minder dan f 8,086,000, terwijl de berekening van 1/12 der raming van het volle jaar niet hooger klimt dan f 6,387,000. Alleen de maand September heeft dus 17 ton meer dan het middelcijfer over ééne maand opgeleverd. Trouwens, ook verleden jaar waren de opbrengsten in deze maand ongemeen hoog, namelijk f 7,538,000. Toezegging van beroep is gedaan aan ds. P. Huet, te Dirksland naar Doesborgh. Drietal te Rotterdamds. van Hoogstraten te Almelo dr. Rutgers te Brammen en ds. Gertli van Wijk, te Groningen. Schippers van Texel rapporteren dat jl. Maandag avond, tusschen Urk en Enkhuizen, een tjalk, beladen met turf, is omgeslagen door een hevigen windvlaag, met het ongelukkig gevolg dat daarbij de vrouw van den schipper en zijn kind het leven verloren. Schipper en knecht hebben zich weten te redden. De heer P. Meurs is, met aigemeene stemmen door de ingelanden van den Schager-polder, herbenoemd als hoofdingeland van Westfriesland. Zondag a. s.. des morgens ten 10 ure, zal ds. van Gorcum, van Amsterdam, in het kerkgebouw der Doops gezinde gemeente te Barsingerhorn optreden. Dezer dagen had te Westzaan het volgend ongeluk plaats. De houtzaagmolen „Het Hart" wierp een roede weg, die rechtstandig in den molen neêrkwam, juist hoven den meesterknecht J. K., die zoodanig werd getroffen, dat hij oogenblikkelijk een lijk was; zijn lichaam was als 't ware vermorzeld. Te Weesp en omstreken is sedert eenige dagen eene ziekte onder de paarden uitgebroken, die tot nog toe onbe kend wasde dieren doen niets dan drinken, maar eten niet. Een spoedige dood is meestal het gevolg van de ziekte. Jl. Zaturdag heeft zich te Noordwijk een meisje van 8 jaren door middel van ophanging van het leven beroofd. De heer Koopmans van Boekeren, te Leiden, gaat, zooals hij in het Leidsch Dagblad aankondigt, daar ter stede „vertelavonden" inrigten. Hij meent dat er behoeften aan is; in sommige kringen vooral op Zaturdagavond, als een mensch te moe is, om zich nog veel in te spannen, en toch wel iets zou willen hebben, zoo'n mopje, zooals men dat noemt (Sic) De eerste vertelling zal getiteld zijn: „De Graaf de Monte Christo." Jl. Dingsdag namiddag is het stoffelijk overschot van ds. J. Stephanus, predikant bij de Evangelisch-Luthersclie gemeente te Rotterdam, op de begraafplaats onder Crooswijk ter aarde besteld. Een groot aantal leden dier gemeente en andere vrienden, die met den overledene in verschillende kringen in betrekking hadden gestaan, waren aldaar hijeen- gekomen om hem mede de laatste eer te bewijzen. Nadat zijne beide ambtgenooten met den kerkeraad en andere aam de gemeente verbonden personen zich met dien stoet rondom het graf hadden geschaard, werd de treurige plegtigheid geopend met het zingen van Gez. 307 vs. 1 en 2 door .de weezen en leerlingen der Zondagschool. Vervolgens rigtte de oudste predikant, ds. J. R. Eilers Koch, tot de aan wezigen eene roerende toespraak, ter herinnering aan hetgeen de afgestorvene voor allen was geweest. Na deze woorden, die blijkbaar een diepen indruk maakten, werd het 10de vers van Gez. 313 aangeheven, waarna de jongste leeraar, ds. Ch. Plaat, en vervolgens de heer M. Retemeijer, buiten-ouderling, den afgestorven vriend, ook namens anderen, het laatst vaarwel toeriepen en de omringende schare een warm woord van vertroosting in hun smartelijk verlies toevoegden. Nadat daarop de heer van der Werf, voorlezer bij de gemeente, in eenige toepasselijke dicht- woorden hulde had gebragt aan de nagedachtenis van den geliefden doode, betuigde de heer Sander, namens de familie, zijn dank voor de vele bewijzen van achting en genegen heid, die den afgestorvene in zijn leven, vooral ook gedu rende zijne ziekte en thans hier bij de geopende groeve mogten ten deel vallen. Onder den vollen indruk van zooveel aandoenlijke herinneringen werd de plegtigheid gesloten met het aanheffen van het laatste vers van het kerklied: Stille rustplaats van Gods dooden." (N.R.Crt.) Jl. Maandag avond is bij het verwisselen van treinen te Breda een wisselwachter daaronder geraakt en letterlijk vermorseld. De ongelukkige laat eene weduwe met drie kinderen achter. Aan het verslag der eerste vergadering van het De partement Groningen der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, voorkomende in de Gron. Crt., ontleenen wij het volgende „Van de „ponke" waren twee exemplaren, 't eene zooals zal blijken, van reusachtigen omvang; aanwezig. De heer Ali Cohen deelde daarover mede, dat hij, afgaande op de courantberigten, twee korrels uit Workum ontboden had, die in den Hortus waren gepoot in Mei. Later bleek, dat de korrels niet van een plant afkomstig waren, maar tot verschillende variëteiten behoorden de zaadjes door den spreker van de nieuwe vrucht gewonnen en getooid, ver schilden dan ook nog al in grootte en vorm. De planten groeiden met verbazende snelheid. De hoofdrank van de eene (de plant, die eene komkommersoort is, schiet ranken als deze) werd een kleine 50 voet lang met eene dikte van drie vingers, 't Eene zaadje bragt negen vruchten voort.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1