ADVERTENTIE N. Frankrijk. Engeland. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. 283ste STAATS LOTERIJ. Van het schoone vaartuig was echter niets meer te zien. Hoe gelukkig waren wij, toen de kapitein ons mededeelde dat wij des middags op den Turk zouden embarkeren. Wij namen dan ook spoedig de reis naar Suez aan; naar boord werden wij uitgeleide gedaan door meerge- noemden officier en doctor, die wij voor hunne bemoeijingen en hulp hartelijk dankten. Tijdens ons verblijf te Kosseir hadden wij nog een treurigen pligt te vervullen; een der manschappen namelijk, die te Batavia ziek aan boord was gekomen en steeds onder behandeling van den doctor was geweest, moest hier zijn laatste rustplaats vinden. Door den kapitein en zijn officieren, wij en nog eenige passagiers werd hem de laatste eer bewezen. De reis naar Suez werd in 21 dag volbragt. Onmiddelijk bij onze aankomst gingen wij, vergezeld van kapitein Oort, naar den wal, en zorgde hij, die ons alles zoo aangenaam mogelijk trachtte te maken, dat wij zeer goed in het'Suez- hótel van P. en O. Company konden logeren. Wij ver bleven aldaar 3 dagen, maakten kennis met den consul- generaal, den heer Anslijn, die van Alexandrië gekomen was, en namen in den avond van den 11 October, na gerestaureerd te zijn, omstreeks 8 ure de reis per spoor naar Alexandrië aan. Een gedeelte der passagiers zou den volgenden dag per Fransche mail de reis aanvaarden. Den volgenden morgen ten 8 ure waren wij te Alexandrië, en werden onmiddelijk met een stoombootje overgebragt op het prachtig stoomschip van de P. en O. Company „the Bokhara." De heer Molenaar vergezelde ons op deze reis en was altijd bereid om ons in alles ter zijde te staan. Aan boord kregen wij nette hutten en de tafel was uitmuntend. Na 14 dagen stoomens kwamen wij in den morgen van den 25sten te Southampton aan en spoorden ten 1 ure naar Londen. Aldaar aangekomen, bezorgden wij ons een cab naar het Harwich-station, waar wij passage namen tot Rotterdam. Zondag den 26sten, des namiddags ten 4 ure, bevonden wij ons, Gode zij dank, op vaderlandschen bodem en haastte een ieder zich, zijn betrekkingen te ontmoeten. Bij het afscheid nemen betuigden wij nogmaals dank aan den heer Molenaar, voor deuitstekende diensten ons bewezen." Buitenland. Per telegraaf wordt thans de inhoud gemeld van den brief door den kroonpretendent van Frohsdorf aan Chesnelong geschreven en die de plannen der koningsgezinden zoo treurig heeft doen schipbreuk lijden in 't gezigt der haven. De graaf begint met eene dankbetuiging aan Chesnelong. Ongelukkig is de telegraaf op dit punt niet regt duidelijk; wij mogten wel eens weten, hoe Chambord het heeft aan gelegd om „dankbaarheid en achting" te gevoelen voor den man, die, zooals nu blijkt, de hem opgedragen boodschap vrij slecht heeft overgebragt. „Maar aangezien," gaat de brief voort, „ondanks uwe pogingen het misverstand zich uitbreidt, verklaar ik niets te herroepen van mijne vroegere verklaringen. Ik kan er- niet in toestemmen een regering van herstel in te wijden met een daad van zwakheid. Het is de beginselloosheid van Henri V te stellen tegenover de behendigheid van Henri IVik zou willen weten wie hem zou durven raden den standaard van Ivry te verloochenen. „Ik wil geheel blijven wie ik ben; heden in aanzien verkleind, zou ik morgen geheel van magt beroofd zijn. Het geldt de tot op hare grondvesten geschokte maatschappij te herstellen; hare welvaart te doen herleven in het binnen land en duurzame verbindtenissen aan te gaan met het buitenlandbovenal niet bevreesd te zijn om de sterke hand te gebruiken tot handhaving van orde en regt." Chambord doet opmerken, dat de graaf van Parijs hem geene voorwaarden heeft gesteld en dat men ook geen waarborgen heeft geëischt van Mac Mahon. Hij heeft dus regt op hetzelfde vertrouwen; hij moet hetzelfde gevoel van zekerheid inboezemen. „Mijn persoon is niets, mijn beginsel is alles. Gij kunt veel doen om misverstand uit den weg te ruimen en verderen afval te voorkomen. Frankrijk kan niet ondergaan, want Christus bemint nog de Franschen." Groot moet de beweging geweest zijn in de parlementaire kringen, door de publicatie van dien brief te weeg gebragt. Het leidend comité der regterzijde, de bekende commissie van negen, hield eene vergadering, het linkercentrum even eens, eenige ministers gingen den president der republiek spreken. Thans beproeft het Journal des Débats eene poging om de monarchalen moed in te spreken. „De brief van den graaf van Chambord, schrijft het blad, bewijst, dat de conservatieve partij er niet in geslaagd is om het met 't hoofd van het huis Bourbon eens te worden op den grond slag der vertegenwoordigende instellingen. De verstand houding tusschen de groepen der meerderheid blijft daardoor niettemin bestaan. Zoowel na als voor den brief van Chambord blijft de monarchale partij eensgezind in haar streven om aan het land die instellingen te verzekeren, die alleen in staat zijn om' het land de vrijheid te verzekeren, welke op de orde gegrondvest is. Geen enkel harer leden zal zijne adhaesie weigeren." Msgr. Dupanloup, bisschop van Orleans en lid der Nationale Vergadering, heeft den onlangs vermelden, door den Parijschen predikant en afgevaardigde de Pressensé tot hem gerigten brief, met een zeer uitvoerig schrijven beantwoord, waarin hij in de eerste plaats betoogt, dat ook de heer de Pressensé de godsdienst in de staatkunde mengt, wanneer hij van eene „theocratie zonder opregtheid" spreekt, en wanneer hij „in zijne gebeden van den God van het evangelie" vraagt, Frankrijk daarvoor te behoeden. Vervolgens zegt de bisschop, na eenige politieke beschou wingen, die, vooral na den jongsten brief van den graaf van Chambord, geringe waarde overhouden, dat het maat schappelijke gevaar, hetwelk Frankrijk bedreigt, ontzettend is; dat hij, die het niet ziet, blind moet wezen, maar dat de bestrijders der monarchie (waartoe de heer de Pressensé behoort) het niet slechts niet zien, maar het te gemoet snellen en er een verbond mede sluiten, een verbond, dat slechts bestaan kan om den dag na zijne overwinning te worden ontbonden, als wanneer „eene conventie voor geheel Frankrijk en eene Commune voor elke stad" de onvermijdelijke toekomst wezen zullen. „Ziedaar de toe stand," zegt de bisschop. Wij bevinden ons tusschen de haven en den afgrond. Span niet met den stormwind zamen. Mijne innige overtuiging, dus laat hij er een weinig verder op volgen, is, dat de rampen van Frankrijk de wereld op nieuw verbazen zullen, indien hetgeen thans voorbereid wordt schipbreuk lijdt; wij zullen van de eene ramp in de andere vervallen, tot op den bodem van den afgrond toe. En de vervloeking der toekomst en der ge schiedenis zal hen treffen, die, het land op aloude grond slagen, duurzaam, in vrijheid en eer kunnende grondvesten, dit werk zullen hebben verhinderd, en Frankrijk, op het oogenblik waarin het eene laatste krachtsinspanning deed om zich te redden, voortgedreven hebben op de noodlottige helling, waarop het, nu bijna eene eeuw achtereen, van ramp tot ramp wordt medegesleept." De bisschop zegt ten slotte, dat hij de monarchie wenscht, maar vóór de definitive discussie zijne stem nog niet ver binden wil. Uit het rapport van den minister Magne over het ontwerp-budget voor 1874 blijkt, dat de jongste oorlog 8739 millioen heeft gekost. Het Journal des Débats bevat een hoofdartikel over den wijnoogst. In het voorjaar gingen jammerklagten op een nachtvorst had den geheelen oogst vernield; een wonderwerk zou moeten geschieden als er van den wijnstok iets te regt kwam. In deze tijden van wonderen is ook dit wonder gekomen dank zij den warmen zomer. De wijnstok heeft zich voor een goed deel hersteld van de geleden schade, en de mindere opbrengst is volkomen ver goed door de uitnemende kwaliteit. Zelden werd de druif geperst met zulk een zekerheid dat de hoedanigheid van den wijn uitstekend zou wezen. De opbrengst van den oogst zal meer dan de helft van een gewoon oogstjaar zijn. De 2,500,000 hectaren, die met den wijnstok zijn beplant, leveren per jaar bij een gewonen oogst 50 millioen hecto liters wijn op in 1865 en in 1869 heeft men er 70 millioen geoogst, en de opbrengst zal thans 36 a 37 millioen hectoliters bedragen. Den 15 Oct. was de oogst overal geëindigd en het resultaat zal zijn, dat Frankrijk voor 11 a 1200 millioen fr. wijn voor de consumtie of exportatie ter beschikking heeft. Een goede oogst is 1500 millioen fr. waard; een zeer goede 17 a 1800 millioen. Deze bere kening berust op een opbrengst van 20 hectoliters wijn per hectare a 30 fr. per hectoliter. In zake het geheimzinnig drama van den Theems (de ledematen eener vronw in die rivier gevonden), waar omtrent nog niets bekend was, melden de bladen thans, dat zekere vrouw Carter, in het dorp Moyland, bij Maldon, verklaard heeft, dat het de overblijfselen van haar dochter waren, die in den omtrek van Clapham-common in dienst en sedert verdwenen was. In haar laatste schrijven had haar dochter haar te kennen gegeven, dat zij voornemens was haar conditie te verbeteren, maar er niet bijgevoegd op welke wijze. Aan de kenteekenen aan den hals en aan den voorarm, zoomede aan de beschrijving van den neus en de kleur van het haar herkende zij haar dochter. Te Londen zijn uit West-Afrika berigten ontvangen omtrent Livingstone, gedagteekend 12 Aug. 11. Daarin wordt gezegd dat de koene reiziger op het oogenblik ge vangen wordt gehouden in een stad die twintig dagreizen van Borne ligt. Men wil hem niet loslaten dan tegen een hoog rantsoen, 't welk hij niet in staat is te betalen. Men heeft hem evenwel het losgeld gezonden en verwacht hem te Borna over een maand. De commissarissen der Vereenigde Staten, die verleden voorjaar naar Europa gingen en den overtogt als tusschen- deks-passagiers deden om over de behandeling van land verhuizers te kunnen oordeelen, houden zich thans bezig met het opstellen van een rapport, dat in Dec. bij het congres ingediend zal worden. Men verneemt, dat de commisie voorstelt pogingen aan te wenden, om zich met vreemde regeringen over eene betere bescherming der landverhuizers te verstaan. Tegenwoordig is het voor zulk een passagier, wanneer hij bedrogen of in zijn land terug gelaten wordt, niet gemakkelijk om regt te krijgen. Ook wordt een internationale overeenkomst voorgesteld, ten doel hebbende het onderzoek naar bedriegerijen, die voor den regter in Europa komen, in Amerika gemakkelijk te maken. Ten slotte wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid om de geregtelijke vervolging, wegens hetgeen op den overtogt geschied is, te bespoedigen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Julij. Sunda. M.A.Overgaauw. Batavia viaCardiff. 24 Oet. Argo. C. Gran. Batavia. 30 Tromp. P. Hoekstra. 3 Nov. 4 Nov. Bérénice. H. Rutters. Lissabon. 4 Franklin. C.M.Lindgren. Pensacola. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Sehip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 1 Nov. Britisk Empire. G. Rowe. Duinker&Goedk. Rangoon. 1 Uniou. A.Leballe. Hoogl.&vanHerw. Batavia. 2 Wijk aan Zee. A. de Looper. deVries&Co. Macassar. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in d» Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lumley. J. G. Kidd. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Biddick. T. Liddie. Humber. J. E. Sharp. ZurMühlen&Co. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. - ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. Kuiper, geb. Boon, (D.). G. van Juchem, geb. Bakker, (D.). OVERLEDEN: J. L. Burger, 7 weken. A. Vrieslander, 4 maanden. K. Dekker, 62 jaren. A. van der Wijk, 2 jaren. Van 1 tot 31 October 1873. ONDERTROUWD: J. Klare, arbeider en T. Dekker. GETROUWD: J. Klare en T. Dekker. BEVALLEN: A. Vlamiug, geb. Dahneijer, (D.). A. Zwaan, geb. Smit, (D.). A. E. Neuvel, geb. Pijl, (Z). G. Tauber, geb. Beers, (Z.). G. J. Aalbers, geb. Heiligenberg, (Z M. Las, geb. Zwart, (Z.). G. Keppel, geb. Schouw, (Z.). C. van Proijen, geb. Stark, (Z.). OVERLEDENE. de Geus, 5 maanden. J. Kiel, 24 jaren. S. Kuiper, 7 maanden. D. J. Heiligenberg, 10 maanden. S. Bakker, 7 weken. A. Smit, geb. Kooij, 36 jaren. H. H. Schrie- ken, geb. Weda, 58 jaren. N. Zwaan, 19 dagen. Levenloos aangegeven 2. Van 1 tot 31 October 1873. ONDERTROUWD: Herman Dirk Woltheus, 33 jaren en Baafje Wei, 24 jaren, wonende te Anna Paulowna. GETROUWDGeene. GEBORENDirk, zoon van Dirk de Leeuw en Vrouwtje de Groot. Dieuwertje, dochter van Teunis Mooij en Neeltje Kater. OVERLEDENGeene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O Uren. Windrigting en Kraebt. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigb.' procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 ztw. lOk. 748.10 -10.87 9.6 f 0.2 0.85 Golvend. 3 12 zzo. 0.8„ 750.14 - 8.81 9.3 - 0.1 0.93 Vlak. 4 8 zotz. 0.3„ 751.15 - 7.79 7.0 - 0.5 0.97 flr 4 12 nnw. 0.3„ 751.58 - 7.36 10.0 f 0.8 0.93 li Weersgesteldheid: 2 Nov. 12 u. Bewolkt, winderig. 3 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, schoon. 4 Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 4 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. EERSTE KLA.SSE. Eerste lijst: No. 2363 20,000; No. 16225 1500; No. 8863, 9392 en 9509 ieder f 1000; No. 2549 400; No. 19207 200; No. 3245, 12188, 17168, 18035, 18977 en 19361 ieder 100. IiATEBE BEBI6TEIV. Van het jl. Vrijdag op de Noorderhaaks gestrande schoenerschip Emma is het tuig gekapt en enkele deelen geborgen en hier aangebragt. Het schip zit nagenoeg geheel onder water en kan niet afgebragt worden. Een infanterist, die gisteren avond op wacht stond, heeft zijn post verlaten, is een herberg ingegaan en wilde de waardin ter neêr schieten. Gelukkig was zijn geweer niet geladen, hoewel hij in het bezit was van elf patronen. De man werd spoedig gearresteerd. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Koning van Saksen, voor den tijd van drie weken, te weten: een week middelbaren en twee weken ligten rouw, met ingang van den 4 dezer maand. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat, volgens de bij hem ingekomen ambts- berigten, aan Aziatische cholera zijn overleden: 1. in de week van 1925 Oct. jl.te Strijen 2 personen, niet vermeld in de opgave in de Staatscourant van 28 Oct. 2. in de week van 25 Oct.1 Nov. jl.in Noordbrabant: te Breda 5 pers., te Oudenbosch 12; in Zuidholland: te Alphen 1 pers., te Dordrecht 1, te Gouda 10, te Rotter dam 4, te Schiedam 1. Totaal in het Rijk 34 personen. De zangeres Maria Monbelli zal eerlang in het huwelijk treden met den Franschen generaal Bataille. Bevallen van een welgeschapen Dochter, G. BAKKER, Echtgenoot van J. S. VAN JUCHEM. Helder, 2 November 1873. Heden overleed, na een langdurig maar geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot KOENRAAD DEKKER, in den ouderdom van 62 jaren en 7 maanden. Helder, 2 November 1873. Wed. K. DEKKER, geb. VAN GkOUW. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3