Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. 283ste ST AATS-LOTERIJ Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. „August Binkerbank, uit Halberstadt, trompetter bij een Pruissisch kurassier-regement, dat in den veldslag van Mars-le-Tour op 16 Aug. 1870 een schitterende charge tegen de Fransche infanterie en artillerie deed, was, nadat al de overige trompetters gesneuveld waren, de eenig over gebleven trompetter, die nog zijn krijgsmakkers ten aanval blies, tot zijn trompet door kogels doorboord en daardoor onbruikbaar werd. Hij werd door den Kroonprins Friedrich Wilhelm zeiven met het IJzerenKruis begiftigd, doorFerdinand Freiligrath als „den Trompetter van Mars-le-Tour" bezongen, door alle dagbladen en oorlogsberigten gevierd als een der helden van de vreeselijke charge der Pruissische kurassiers op 16 Aug. In Nov. 1872 kreeg hij eene borstkwaal en na 9 maanden onder geneeskundige behandeling geweest te zijn, werd hij als ongeschikt voor de militaire dienst daaruit ontslagen, en wel metacht thaler (14 gulden) pensioen. Eerst poogde hij, door op een bureau als klerk werkzaam te zijn, den kost te verdienen, maar tengevolge van den toestand zijner borst moest hij dit spoedig opgeven. Daar hij toch iets moet verdienen, wil hij namelijk niet van honger omkomen met zijn pensioen van acht thaler! hoopt de Gartenlaube, dat hii bijv. als opziener ergens in dienst zal worden genomen. Zóó worden dus de vaderlands liefde en heldenmoed van dien man door zijn land beloond, dat duizenden millioenen thaler van zijn overwonnenen verkreeg. In Kissingen is de sterfte zóó gering, dat de dood graver zich tot het gemeentebestuur heeft gewend met het verzoek om eene subsidie. Hij verklaart van honger om te komen, daar niemand zich begraven laat. De Keizer heeft gisteren de zitting van den Rijksraad met een troonrede geopend. In dit staatsstuk worden ver schillende wetsontwerpen toegezegd o. a. om aan het geschokt crediet te hulp te komen en het vertrouwen weder te herstellen. Ten slotte wordt gewezen op de vorstelijke bezoeken, gedurende de tentoonstelling, waardoor de uit- zigten op een langdurigen vrede zijn versterkt. Volgens de Graphic heeft mad. Nilsson te New-York een aanval van cholera gehad. In eene particuliere correspondentie uit New-York leest men: De Graphic Ballon, (kleiner dan de eerste), die den 4den Oct. jl. naar Europa zou vertrekken, is ein delijk den 6den opgestegen, daar op eerstgenoemde datum de vulling niet met goed gevolg werd bekroond. Om het publiek den 4den niet geheel teleur te stellen, is Donaldson in een kleinere ballon, de Magenta, van de Capitoline Grounds te Brooklijn opgestegen. Hij is 's avonds, na een korten togt, nabij Hoboken in den staat New-Yersey gelukkig neergekomen. De Graphic Ballon, met ongeveer 250,000 kub. voet gas, is den 6den 's ochtends, onder gunstigste omstan digheden gevuld en met bestemming naar Europa vertrokken. In den namiddag zijn de drie reizigers Donaldson, Lunt en Ford, na een hevigen cycloon ontmoet te hebben, in Canaan (staat Connecticut), met groot levensgevaar geland. Donaldson en Ford sprongen, zoo zij beweren, van eene hoogte van 30 voet naar beneden. Zij onderstelden dat ook Lunt den sprong zou doen, toen zij tot hun schrik bemerkten dat hij met den ballon, door dit verlies van ballast verligt, weder snel omhoog steeg. Gelukkig slaagde Lunt, na eenigen tijd, door het openen der veiligheidsklep, er in, den ballon te doen dalen, waarop hij den gevaarlijken sprong deed. De reizigers kwamen met eenige kneuzingen van den togt af. De ballon is ongeveer een mijl verder, zwaar beschadigd, teruggevonden. De togt leverde zeer weinig belangwekkends op. Men was in hevigen regen en dikken mist geweest, waardoor de ballon zoozeer werd verzwaard, dat reeds alle ballast, levensmiddelen enz. na dien korten togt over boord waren geworpen. De koers was NW.-N.-NNO. en voor een klein gedeelte NO. geweest. Ofschoon de ballon op sommige punten, zooals het verslag zegt, tot 2 mijlen boven de aarde was gestegen, beweren de voorstanders van den oostenlijken luchtstroom, dat dit niet hoog genoeg was om dien te treffen. Vroeger was beweerd, dat als de stroom niet zoo hoog was, hij lager te vinden moest wezen. Als men maar een ballon kon vinden, zeiden zij, die niettegenstaande het uitwerpen van ballast en het laten ontsnappen van gas, lang genoeg zwevende kan blijven, dan kan men dien stroom, hier laag, daar hoog, toch altijd ergens treffen. Deze mislukte poging, met een gelapte katoenen ballon, waaruit na een togt van zes uren reeds al de ballast was geworpen om hem stijgende te houden, wordt meer of min bespot. De Graphic heeft intusschen hooge entrée-gelden geïnd en al zijn de reizigers niet in het land van bestemming aangekomen, toch zijn zij in het land van belofte (Canaan) nedergedaald. Intusschen zegt de Graphic, dat hij druk onderhandelt over het ver vaardigen van een nieuwen zijden ballon. Mijnheer de Redacteur! In de raadsvergadering van Donderdag jl. werd over het artikel geneeskundige dienst veel gediscussieerd. Hoewel ik er in de verste verte niet aan denk de disoussiën aan banden te leggen, zoo kan ik toch niet nalaten enkele van de daarop betrekking hebbende redeneringen te memoreren, daar ze voor den ambtenaar van zeer groot belang zijn. Wat toch werd door den heer Westen berg, wethouder dezer gemeente, opgemerkt: dat de som van f 300 en f 500, respectivelijk toegekend als jaarwedden aan de hh. Koning en Bnsing, was een cadeau en dus voor de gemeente te bezwarend om het verder voortbestaan te vervolgen. Dat het een cadeau was, omdat er niets voor werd gedaan, daar er geen algemeene armen eigenlijk waren, dat na opmerking van den Voor zitter, dat de jaarwedden worden gegeven volgens besluit van den raad, die besluiten volstrekt niet verbindend zijn en de raad er van terug kan komen. Nog opgevoed in de eenvoudige leer, dat elke dienst zijn loon waard is, ben ik nog niet zoover in de edele kunst van zelfver loochening als de geachte wethouder, om het mij verschuldigde als cadeau aan te merken en dus als iets waarop men eigenlijk niet rekenen mag. De raad beriep mij als geneesheer alhier voor de behandeling van de algemeene armen aan den Burg op eene zekere jaarwedde. Of er toen armen waren of niet, lag niet op mijn weg te onderzoeken. Door het aannemen der benoeming was er echter als 't ware een contract gesloten, dat bij het in gebreke blijven van de verpligtingen die de benoemde op zich neemt, kon worden verbroken. Het uitbetalen dus van de jaarwedde zal ieder sterveling, die zich nog niet zoover boven het alledaagsche weet te verheffen, als het hem toekomende, als een regt eischen. En men eischt toch geen cadeaux niet waar? Maar bij het nagaan der verdere redenering vond ik toch, dat men met zulke inzigten weinig begrip heeft van eerlijkheid en dat het oud-Hollandscli „een man een man, een woord een woord" voor goed in de rommelkast is geborgen. Heeft de raad een besluit genomen, dus eenmaal iets toegezegd, kan en mag hij dan maar zoo die besluiten intrekken, en zijn woord niet gestand doen? Naar mijne bescheiden inzigten van regt en billijkheid volstrekt niet, al was het zelfs niet geschreven maar eenvoudig beloofd. Ik denk dan ook wel dat de raad de gewone begrippen zal volgen, maar toch wenschte ik meerdere ambtenaren in kennis te stellen met eene uitlegging, die door een bevoegd regter als de heer Westenberg aan raadsbesluiten en benoemingen wordt gegeven. Elk doe er zijn voordeel meê 1 Met de plaatsing dezer regelen zult u zeer verpligten, Uw dw. dienaar, Den Burg op Texel. Dr. J. ENSING. Mijnheer de Redacteur! Geef s. v. p. een plaatsje aan het volgende. Zooals bekend is, zal er vermoedelijk hier te lande een Indische brigade worden opgerigt. Onder de punten van onderzoek behoort een goede garnizoensplaats voor die brigade. Die garnizoensplaats zal wel aan de volgende vereischten dienen te voldoen: 1. zeer gezond te zijn; 2. binnen de liniën van defensie te wezen; 3. doelmatige kazernen te kunnen bevatten; 4. de noodige schietterreinen te hebben. Welke plaats in ons land bezit die vier vereischten in grootere mate dan deze? Bovendien biedt deze plaats geen gering voordeel aan, als de zeehaven waar de meeste troepen ingescheept worden of aankomen. KATEBE BEBIOTEI1. EERSTE! KLASSE. Tweede lijst: No. 7294 1000; No. 15449 400; No. 2310 en 12038 ieder 200; No. 7820, 8191, 9027, 11342, 12217 en 19494 ieder 100. Derde lijst: No. 13658 5000; No. 8294 1000; No. 16241 400; No. 9545 200; No. 1552, 14473 en 16261 ieder 100. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD C. de Reuck, commissionair en C. H. Geuze. GETROUWDA. Pot en L. Stokvis. C. Krijnen en A. Bommel. A. J. Mulder en W. Heijselaar. BEVALLENC. J. Staalman, geb. Vosseveld, (Z.). OVERLEDEN: A. A. H. van der Kraan, 2 maanden. C. G. Verhoeff, bijna 2 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 29 October tot 5 November 1873. ONDERTROUWD: Cornelis Vlas en Antje Dijksen. GETROUWD: Simson Veen en ElisabethBoon. JanWuisPz. en Dirkje Salm. GEBOREN: Johan Jacob, zoon van Jacobus Rijk en Grietje Hammer. Johan Pieter, zoon van Pieter Dros en Niesje Kuijper. Barbera Johanna, dochter van Dirk Janssen en Meis Boon. OVERLEDEN: Een levenloos aangegeven. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vauit. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Jülij. Sunda. M.A.Overgaauw. Batavia viaCarditt'. 24 Oct. 5 Nov. Argo. C. Gran. Batavia. 30 Tromp. P. Hoekstra. 4 Eranklin. C.M.Lindgren. Pensacola. 15 Sept. 6 Nov. Uranus. J.Schwartz. Rang.viaCardiff. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Nov. Diana. L. Hansen. vanVliet&Co. New-York, Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Huntcliff. J. Battrum. Middlesbro. IJzer. Hoogl.&vanHerw. MaggieL.Carvill.D.B.Mclntosh.Baltimore. Tabak, van Vliet Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 15 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. I Afw. Thermometer C. Stand. Afw. 12 12 zwtz. zo. zo. 1.4k. 0.6, 0.4, 752.60 750.99 750.65 6.31 7.90 8.24 9.4 8.2 10.0 - 0.3 t 1.0 t 1.1 a -U> <U Toestand van de zee. 0.95 0.94 0.95 Vlak. Voor zoover bekend is, hebben zich in de week loopende van 26 Oct. tot en met 1 Nov. jl. geen gevallen van longzieke onder het rundvee in de provincie Noordholland voorgedaan. Uit Madrid is per telegraaf berigt, dat de Spaansche regering aan hare financiële agenten te Londen en te Parijs in last heeft gegeven, al de gedeponeerde coupons aan de eigenaars terug te geven, onder verzekering, dat het geheele kabinet het betreurt, dat de bezwaren, die aan het verkrijgen van de noodige gelden in den weg staan, de betaling der coupons hebben verhinderd. Het admiraliteits-geregtshof te Londen heeft thans uit spraak gedaan in de zaak der eigenaars en bevrachters der Northfleet tegen de Murillo, die, als verdacht van het eerstgenoemde schip in Jan. jl. te hebben aangevaren, waardoor de Northfleet is vergaan en meer dan 300 men- schen zijn omgekomen, onlangs in de Engelsche wateren op- gebragt en in de West-India dokken der Theems aan den ketting gelegd is. Het hof heeft, daar niemand ter ver dediging van de Murillo optrad, den verkoop van dit schip bevolen, ter voldoening der eischen van eigenaars en bevrachters der Northfleet, ten bedrage van 24,000 p. st. De regter heeft in zijne uitspraak de onmenschelijkheid, welke in het doorzeilen na eene aanvaring gelegen is, ten sterkste gegispt. Bij een brand te Londen zijn eergisteren drie vrouwen en vier kinderen omgekomen. Weersgesteldheid: 6 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld,mooiweer, 6 Nov. 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 6 Nov. 12 u. Bewolkt, nevelig, sohoonweer. PER TELEGRAAF. 2 Paarden Ossen Stieren 439 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 10 Nucht.Kalveren VetteRammen 1098 Schapen f 55a 80 180a210 100al40 160a300 220a240 90al40 35a 85 8a 18 - 24a 42 Lammeren f 20 a 29 5 Bokk. en Geiten - 1 a 6 33 Magere Varkens- 9 a 17 45 Biggen 4 a 7 100 Eenden c. 50 a 75 50 Kippen - 50 al75 Boter per kop -115 a Kaas per K.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -550 a Eend-Eijeren - a De brand van de groote Opera te Parijs. De groote opera ligt in de asch. Van het geheele gebouw staan nog slechts een paar muren, al het overige is door de vlammen verwoest. De decoraties, die bijna allen, met uitzondering van die voor den Guilleaume Teil en Robert le Diable, in de magazijnen waren geborgen, waar de brand uitbrak, zijn de prooi van het vuur geworden. De gebouwen der directie, welke door een muur van den eigenlijken schouwburg zijn gescheiden, bleven ongedeerd. De passage de 1'opera werd slechts weinig beschadigd; met uitzondering van de restauratie Garnier en een café, had geen der gebouwen iets te lijden. Dat de brand terstond zoo hevig was is daaraan toe te schrijven, dat niemand hem had bemerkt, toen ten 11 ure in den avond van Dingsdag digte rookwolken zich over de boulevards vóór de opera en in de aangrenzende straten verbreidden. Iedereen en zelfs de pompiers, die met de brandwacht in de opera zijn belast, dachten dat het slechts een schoorsteenbrand was. Eerst ten half een, toen de decoratie-magazijnen in volle vlam stonden, verschenen de eerste spuiten. Zij konden echter het vuur niet bedwingen en om één ure had dit reeds zulk een voortgang gemaakt, dat aan redding van het gebouw niet meer te denken viel. Omstreeks dezen tijd verschenen ook de eerste troepen, ongeveer 50 man, om bij het blusschen behulpzaam te zijn. De Parijzenaars zeiven, die anders bij zulke gelegenheden spoedig bij de hand zijn, hielden zich ditmaal op een afstand, maar de politie, talrijker vertegenwoordigd dan het publiek, dwong ieder welke zich in de nabijheid bevond zich in de keten te voegen. Op de rustige toeschouwers maakte het een zonderlingen indruk te zien hoe 30 a 40 agenten en 20 a 30 soldaten, die op de hoeken der straten stonden, 10 of 12 toeschouwers er bij bragten om aan het blusschen behulpzaam te zijn, terwijl zij zeiven geen hand uitstaken. Ofschoon ten één ure de brand reeds ongeveer twee uur had geduurd, waren op dat oogenblik toch nog geen tien spuiten aangekomen, en het aantal personen, die water aanreikten, bedroeg geen 150. Ten kwart over eenen kwamen 100 man soldaten en eerst ten half twee de hooge civile en militaire autoriteiten. Ten ruim twee ure kwam de stoombrandspuit en ten 3 ure een talrijker detachement militairen. Den grootsten moed betoonden nog de vrouwen die ijverig water aanbragten en vele dametjes, die anders in prachttoilet op de boulevards ronddolen. Zij stonden nu aan de beken en vormden een schilderachtig contrast met de militairen en gardiens, die zich op een afstand hielden. Bij deze gebrekkige maatregelen moest de brand wel heftig toenemen. Eerst -brandden slechts de maga zijnen toen plantte zich het vuur verder voortdikke rookwolken rezen op; weldra sloegen de vlammen uit en ten half twee stond de geheele opera in vuur. Het was een vreeselijk schoon schouwspel. Van half twee tot zes ure vormde het reusachtige gebouw slechts ééne vuurzuil; millioenen vonken dwarrelden door de lucht en vielen op de huizen op de boulevards neder, die soms over hunne geheeld lengte schitterden als eene vuurzee. Wat het tooneel nog grootscher indruk gaf, was het voortdurend kraken en bonzen in het gebouw. Eerst viel de lichtkroon naar benedentoen stortte het dak ineindelijk zonken de muren zamen en bij elke instorting nam de vuurregen toe. Het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3