GELDEN JISPONIBEL. grove Steenkolen A D V ERTENTI iN. DANKBETUIGING. ONTV ANCEN: Benoeming-en, enz. STATE\-GE E11A A L Beweg-ing-en van Zr. Ms. schepen in Neclerl. Oost-Indië, dato 15 Sept. 1873. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. B u ite n 1 a n d. SCHAGER MARKT van HEDEN. Ing-ezonclen niededeeling-en. ADOLPH HAAS, in Hamburg-, Errat u,m. Kanaalweg-. A. SENDERMAN. PTTTKF, ËNGELSOHF, TEUNIS KONING. EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE, allen staat overal op de bres, naast en tusschen de gele deren der zuiver-politieken, de clericale partij. De liberale partij wordt bang en het is haar waarlijk niet euvel te dniden wanneer zij ziet hoe de clericale partij overal één plan, één combinatie bewerkt. Velen uit de liberale partij eerbiedigen ook de godsdienst van het gemoed, maar wanneer men de godsdienstigen in de eerste plaats ziet trachten naar magt en nog eens naar magt, dan rijst voor hen waarschuwend op het beeld, eens door Molière getee- kend, en dan zien zij Tartuffe staan, die den mantel heeft afgeworpen en nu stout en bevelend, met dien gebiedenden oogopslag en dat fiere gebaar, tot hen roept Cest a vous d'en sortir, vous qui parlez en maïtre La maison m'appartient, je le ferai connaitre. Met 1 Jan, a. s. zullen in België de tamboers bij de regimenten van het leger opgeheven en door hoorn blazers vervangen worden. Aan A. A. Bakker Cz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als 1ste luit. bij de dd. artillerie sehutterij alhier, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende verpligtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, en bij die schutterij zijn benoemd: tot kapt. L. A. Laureij, thans 1ste luit.; tot lsten luit. C. Swaving en A. G. F. van Nieuwenhuijse, thans 2de luits.; tot üden luit. J. L. P. Lapra en J. C. J. Graat, thans schutters. Benoemd zijn in de orde van de Eikenkroon: tot kommandeur jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuur van Heilo, president der feestcommissie te Alkmaar in 1873 tot officier W. J. Hofdijk, leeraar aan het Gymnasium te Amsterdam tot riddersJ. .1. de Gelder, secretaris der feestcommissie te Alkmaar in 1873; P. Spanjaard, voormalig secretaris der gem. Alkmaar; H. P. Ibink Meienbrink, majoor-kommandant der dd. Bchutterij te Alkmaar; P. H. Vreede, kapt.-kommandant der scherpschutters-vereeniging te Alkmaar; J. Helling, voorzitter van de handboogschutters-ver- eeniging St. Sebastiaan te Alkmaar; J. Nuhout van der Veen, secretaris der gemeente Alkmaar. Ter vervanging van dr. Speijer, verplaatst naar Amsterdam, is door den gemeenteraad te Hoorn tot leeraar voor de oude talen aan de hoogere burgerschool met algemeene stemmen benoemd de heer Moll, doctorandus in de letteren te Zierikzee. Tot secretaris te Beverwijk is benoemd de heer H. Matak Fontein, te Vreeland, De insp. van admin. A. C. Ruighart, is op zijn verzoek, krach tens 1 a van art. 33 der wet van 28 Aug. 1851, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, en zijn bevorderdtot iusp. van admin., de off. van admin. 1ste kl. P. A. le Mahieu; tot off. van admin. 1ste kl., de off. van admin. 2de kl. F. F. A. Canneel; tot off. van admin. 2de kl., de off. van admin. 3de kl. J. C. Coeland; en tot off. van admin. 3de kl., de scheepsklerk J. A. M. Korpers- hoek van der Kooij. De luits. ter zee 2de kl. C. Vreede en W. A. Buijtendijk, die nende aan boord van den monitor Heiligerlee, jhr. W. Laman Trip, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, en H. F. Kouwenberg, dienende aan boord van het raderstoomschip Valk, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Dec. vervangen resp. door de luits. ter zee 2de kl. J. A. P. van Dorth, O. Kreet de Virieu, J. Lastdrager en J. E. Sickens. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 11 November. In deze zitting is hoofdstuk I der Indische begrooting, uitgaven in Nederland, waar onder de post tot oprigting der Indische brigade, met algemeene «temmen aangenomen. Daarop is de wet op de middelen in be handeling genomen, waarbij het consignatie-stelsel en de uitbreiding van den verkoop van producten op Java werden besproken. De beide hoofdstukken der middelen zijn met algemeene stem men aangenomen. Zitting van Woensdag 12 November. In deze zitting is het ontwerp tot aanvulling van art. 96 van het Wetboek van straf vordering met bijna algemeene stemmen aangenomen. De minister van Justitie heeft verklaard, dat 't daardoor zeker is dat met Engeland een uitleverings-tractaat zou kunnen worden gesloten. Ook met Amerika en Brazilië bestaat daartoe noodzakelijkheid. Intusschen zal ook onze vreemdelingenwet van 1849 herzien worden, waartoe de voordragt reeds naar den Baad van State verzonden is. Al de overige kleine wetten zijn mede aangenomen. Van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef, wachtschip te Batavia. Prinses Amelia, kapt. P. van der 4relden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. Boeikanonneerboot n°. 14, luit. 1ste kl. F. J. Stok- huyzen, wachtschip te Samarang. Bali, luit. 1ste kl. G. Door man, gest. in de wateren van Menado, bekruist ook de Moluksche wateren. Aart van Nes, luit. 2de kl. P. C. Pabst, tijd. komm., ligt te Soerabaija in reparatie. Banka, luit. 2de kl. J. H. de Bruyn, tijd. komm., ligt te Soerabaija in reparatie. Suriname, luit. 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z.- en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. T. C. Gobée, gest. in de W.-afd. van Bomeo. Zeeland, kapt. J. van Gogh; Meta len Kruis, kapt. B. H. Kip; Citadel van Antwerpen, kapt.-luit. J. W. Binkes; Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen; Watergeus, kapt.-luit. K. C. Bunnik; den Briel, luit. 1ste kl. H. J. van Broekhuyzen; Maas en Waal, luit. 1ste kl. L. C. Holtzapffel; Coehoorn, luit. 1ste kl. C. de Klopper; Schouwen, luit. 1ste kl. C. P. van der Star; Biouw, luit. 1ste kl. W. Steffens; Amboina, luit. 1ste kl. jhr. A. F. Meijer; Banda, luit. 1ste kl. C. F. T. van Woelderen; Bommelerwanrd, luit. 1ste kl. J. H. Haak man; Soerabaija, kapt.-luit. J. II. Broers; Borneo, luit. 1ste kl. H. W. Walther; Timor, luit. 1ste kl. C. H. Bogaert; Snmatra, luit. 1ste kl. H. Dyserinck; Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. H. P. König; blokkeren alle 18 Atsjin. Opgave van af Diugsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: A. Dalmeijer en A. Boll. H. van der Wiele en H. van der Pol. J. Keerwolf en M. W. Mulders. J. Simonse en A. Hoogeboom. F. W. Bom en H. H. Beijne. BEVALLEN: B. Groot, geb. Westerink, (D.). P. M. Keet, geb. Eijgenhuijs, (Z.). D. J. Birnbaum, geb. Baljé, (1).). OVERLEDEN: C. J. Olsen, ook bekend als C. Jorgens, 49 jaren. J. Bijl, geb. Berends, 59 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 5 tot 12 November 1873. ONDERTROUWDGerrit Visser, weduwnaar van Cornelisje Duinker en Geertje Duinker, weduwe Oornelis Selser. Klaas Scha- gen Jsz. en Antje Kuiper. GETROUWDGeene. GEBORENNeeltje, dochter van Marinus Bakelaar en Wil- helmina de Graaf. Martje, dochter van Auke Vlaming en Trijntje Stark. IJsbrand, zoon van Arie Lap Az. en Martje Koppen. Reijer Cornelis, zoon van Pieter Boon Rz. en Elisabeth Vermeulen. OVERLEDEN: Geene. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 10 Nov. 12 Nov. AdrianaJohanna. W.Bakkerllz. Suriname. 12 Nov. Maria. J. F. de Jonge. Ancona. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lyna. O. A. Knudsen. Sundswall. Hout. van Vliet 8c Co. Nanna. M.S.Mauritzen. Memel. Aart&Cornelia. C. Krijnen. Riga. Amons 8c Co. Biddick. T. Liddie. Sunderland. Steenk. Duinker8cGoedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O a u I1! Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. proeent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 otn. 4k. 767.76 f 9.00 1.0 - 7.1 0.90 Vlak. 13 8 o. 0.2, 760.99 f 2.24 0.8 - 5.5 0.94 a 13 12 zto. 1.2„ 760.08 f 1.33 3.4 - 4.6 0.93 tt Weersgesteldheid: 12 Nov. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 13 Nov. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 13 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, benev., mooiweer. Van den 11 op 12 dezer 8 millimeters ijs. 12 13 10 LATKKE BEBIGTKV. Frankrijk. Door verscheidene Fransche bladen wordt de dood van den Emir Abd-el-Kader aangekondigd, die in den ouderdom van 66 jaren te Mekka zou zijn overleden. Kngeland. Een Fransch uitvinder heeft aan den Engelscben minister van Oorlog een electrische karabijn aangeboden, waarmede in de minuut 60 kogels een kilometer ver geschoten kunnen worden. Op het banket van den lord-mayor van Londen, waren e ministers tegenwoordig. De heer Gardwell heeft op een toast aan het leger, geantwoord, dat Engelands doel is het handhaven des vredes en de bevordering der beschaving. Op een toast aan de Kamer heeft de heer Gladstone geantwoord, dat de moeijelijkheden met de Ashantijnen het bewijs leveren, dat het beter is bétrekkingen, welke zulke gevolgen hebben, te beperken. Over vreemde landen sprekende, zeide hij, dat Engeland er nog geen genoegen in vindt om van het strand toe te zien hoe anderen met den storm worstelen. Volgeng berigten uit Siërra Leona van 16 October trok de Koning van Asliantyn te Comassie een nieuw leger bijeen, aan welks hoofd hij zich zelf stellen zou en waarmede het zijn plan was de forten Cape Coast Castle en St. George d'Elmina te vermeesteren en de Engelschen van de Goudkust te verjagen. Jl. Vrijdag is te Porstmouth ten aanschouwe van een groot aantal officieren en burgers, die te dier stede eene fatsoenlijke positie bekleeden, maar die voor dit schouwspel het betalen van een toegansprijs hadden overgehad, een vuistgevecht gehouden tusschen een lief hebber en een pugilist van beroep, waarin een van beiden zoo deerlijk is beleedigd, dat hij reeds den volgenden dag is overleden. Voor zoover bekend is, heeft zich in den loop der week van 2 tot en met 8 dezer in dit gewest slechts bij 2 runderen de longziekte voorgedaan, waarvan 1 te Helder en 1 te Wormer. De beide voorstellingen ten behoeve van het Koode Kruis van de onderoff. Sociëteit „Vaderland en Oranje" hebben netto opgebragt f 78.41. Het meisje dat zoo deerlijk is mishandeld, waarvan we in ons vorig nommer melding maakten, is Dingsdag in het ziekenhuis te Leiden overleden. PER TELEGRAAF. 4 Paarden Ossen Stieren 305 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren VetteRammen 1170 Schapen f 50al20 Lammeren f 24 a 31 4 Bokk. en Geiten - l|a 4 20 Magere Varkens- 12 a 18 60 Biggen - 4 a 7 90 Eenden e. 50 nl80 50 Kippen - 50 al75 Boter per kop -117^a Kaas per K.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -550 a - 24a 38 Eend-Eijeren a 120al60 170a290 260a280 120al40 40a 70 7a 22 (Plaatsruimte betaald). BELANGRIJK VOOR VELEN! In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, regtvaardigt zich het ver trouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. HET VROUWTJE VAN 96 JAREN. De heer Auguste de Mairbaix ging eenige jaren geleden van Delfshaven naar Schiedam om zijn kalant van Montfoort, de grootste coiffeur uit de stad, te bezoeken en het product zijner uitvinding het Eau d'Anvers aan te bieden. Voor hem liep een oud vrouwtje ggelende op baar beenen, zoodat hij er medelijden mede kreeg. Vrouwtje, zeide hij, gij loopt zoo moeilijk, wat scheelt er aanP Och! lieve heer, ik heb twee jaar geleden een koude in mijn been en in mijn arm gevat, men zegt dat het rheumatiek is, maar ik weet wel dat het erg zeer doet. Maar vrouwtje rheumatisme is te genezen ik ben te arm, lieve mijnheer,om doctor en apotheker te betalen en zoudt ge er graag van af willen zijn ach, lieve mijnheer als dat maar kon, het hart is nog zoo goed hoe oud zijt gij moedertje 92 jaren heerschap dit hoorende haalt de heer uit zijn monsters 2 flacons van de beste soort en geeft ze aan het vrouwtje zeggendeals gij mijn raad wilt volgen zult ge er spoedig van af wezen. Neem een weinig Eau d'Anvers in de holte van de hand en wrijf daarmede de pijnlijke plaats in totdat het vocht in de huid getrokken is, herhaal dit driemalen en voor dat de flesschen ledig zijn zijt gij genezen; zou dat waar zijn goede heer! zooals ik u zeg en hoe heet dat Eau d'Anvers oud en verschgoede God hoe kan dat zijn, hetgeen oud is kan toch niet versch maken neen, vrouwtje, zeide Mr de Mairbaix, hel is Eau d'Anvers ah, goede heer, nu versta ik het eerst goed, houdt het versch, ja ik zal het versch houden bonjour vrouwtje, beterschap, hoor! God beware u nog lang, weldadige mijnheer! Drie jaren later, het voorval reeds lang vergeten zijnde, ging de heer Aug. de Mairbaix denzelfden weg. Toen hij 50 schreden voorbij een huisje was hoorde hij zich bij zijn naam roepen, enzag een zeer oud vrouwtje naar hem toekomen. Ach mijnheertje, zeide zij, ik heb toch goed gezien dat gij het was die mij voor drie jaren die twee flesschen houdt het versch gegeven hebt hé, dat is waar en hoe gaat het wel goede mijnheer. Ik ben door uw middel in 14 dagen genezen, u hebt mij een grooten ouderdom toegewenscht en zie ik leef nog. Mr. de Mairbaix moest toen melk bij haar komen drinken, eer kreeg hij geen verlof om weg te gaan. Het vrouwtje was nu 95 jaren oud. Zij kreeg nog twee flesschen indien de pijn soms terug mogt komen, en Zij scheidden zeer vrolijk. Het vrouwtje leeft nog, zij is nu 98 jaren oud. Dit verhaal is van liaar afkomstig.) In de annonce 25jarige Echtvereeniging, zie vorig nummer, staat S. Kuiper, dit moet zijn: J. KUIPER. Veertigjarige Echtvereeniging VAN J. W. FRANCKE E N NEELTJE BOESAART. Rotterdam, 13 November 1873. j$ Heden overleed tot mijne groote droefheid, mijn geliefde Echtgenoot CLAUS JORGENSEN, gepens. Baas-Smid der Kon. Ned. Marine, in den ouderdom van ruim 49 jaren. Zij dié den overledene gekend hebben zullen beseffen wat ik en mijn Kind in hem verliezen. Nieuwediep, 11 November 1873. Wed. JORGENSEN, geb. WALDOOR. De lieer en Mevrouw TICHELMAN betuigen hunnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van hun geliefd Kind MARIUS NICOLAAS. Nieuwediep, 13 November 1873. De ondergeteekende brengt bij dezen zijnen innigen en hartelijken dank aan den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer BOOMSMA, Geneesheer alhier, wegens de goede en liefderijke behandeling aan zijne Vrouw, bij en na hare bevalling van een dood Kind, zoo ruimschoots bewezen. Helder, 8 November 1873. K. BROEKHUIZEN. KLEINE en GROOTE KAPITALEN van particuliere geldschieters DADELIJK beschikbaar voor 5°/0 rente op Land en 6°/0 op Gebouwde Eigendommen. Te bevragen bij den Notaris W. H. BRUNO BOK, te Texel. Eene nette keuze in verschillende B B O I N M Hf HAIDWÜBKEI, alle uitmuntend geschikt voor St. STicolaas-Cadeaux. a ƒ1.75 en ƒ1.90 per hectoliter a contant, uit het pakhuis van wijlen den Heer D. G. Bakkeb, Binnenburg, bij Texel, 13 November 1873. Wordt gevraagd, om dadelijk in dienst te treden: die koken en eenigzins met de wasch kan omgaan. Adres bij den Boekhandelaar L. A. LAUREIJ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3