1873. N°. 138. 31 Jaargang. Zondag 16 November. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau; MOLENPLEIN, N°. 163, BERIGTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJ1X. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWFJIEPEl COURANT. f,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag-en Zatuïdao namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per poit - 1.85; Prijs der Advertentiën Van 14 regels 10 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VEB.TKEKDA.GEN DER BRIEVENMAILS Naar O.-I. per mailboot Holland, 15 Nov. 'sav.10u.50m. en naar O.-I. via Brindisi 17 Nov. 's av. 6 ure. Naar Cüra$ao en Suriname, 16 Nov., 's morg. 6 u. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op WOENSDAG den 19 NOVEMBER 1873, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 15 November 1873. STAKMAN BOSSE. PUNTEN1 TER BEHANDELING 1. Benoeming van leden der Commissie Voor de Gemeentewerken'. 2. Voordragt van een hulponderwijzer. 3. Vaststelling van een suppletoir kohier voor den Hoofdei. Omslag. 4. Adres van den onderwijzer der School voor Zeevaartkunde. 5. Adres van de eerste hulponderwijzers aan de Gemeentescholen. 6. Adres der Commissie voor feestviering in Mei 1874. 7. Concessie der Bank van Leening. 8. Mededeeling van ingekomen stukken. VERGADERING van den RAAD den gemeente TEXEL. op Vrijdag- 81 November a. g. Punten van behandeling: 1, Ingekomen stukken. 2. Benoeming Hoofdonderwijzer aan de school voor openbaar lager onderwijs aan den Burg. De Burgemeester, D. C. LOMAN. Het Utr. Dagbl. wordt uit een brief van de reede voor Edie omtrent 't gebeurde aldaar welwillend 't volgende medegedeeld .Behalve visscherspraauwen mogen geen praauwen onder den wal varen. Den 6 Sept. des avonds ten 6 ure kwam een twee- mastpraauw van om de Noord, met een massa volk er in. Van de Briel werd een barkas gezonden met 13 man, met Beaumont- geweren en elk 10 patronen, om de praauw te visiteeren. Toen de sloep op 20 pas was, werd er geroepen om te ankerende praauw drahide bij, maar loste haar gesehut en geweren op de sloep. De bemanning der sloep liet dit niet onbeantwoord; in een klein kwartier was de praauw geënterd en op sleeptouw. Van de 30 opvarenden vond men in de praauw nog 2 levende Atsjinezen, een vrouw gewond door een stuk, een ongedeerde jongen van 8 jaar en een zwaar gewond kind van 2 a 3 maanden. De lijken werden dadelijk buiten boord gezet. Van 't volk der sloep was geen enkel gekwetst, niettegenstaande er 40 schoten uit geschut, donderbussen en geweren gelost waren, en de barkas onderscheiden schoten had gekregen, 't Kleinste kind stierf des nachts. Liet feit is betreurenswaard, maar het heeft op de bevolking veel impressie gemaakt; geen enkel praauwtje is meer te zien; de onzen hadden zich ferm gehouden, 't Werd echter noodig geoordeeld, aau de kust een benting te bezetten, 't geen door 50 matrozen en mari niers geschiedde, totdat een compagnie infanterie kwam; er wordt «en loods gebouwd, om 100 man te kunnen huisvesten. Den 13den stond de komm. luit. ter zee van Broekhuijzen, met den dokter onder de loods bij de benting te praten; toen de kor poraal der wacht een Atsjinees voorbragt, die met een klewang in de linkerhand, (een teeken, dat hij met vreedzame bedoelingen kwam) den bevelhebber wilde spreken. Na eenige enkele vragen gal de commandant bevel, dat de korporaal den man naar buiten moest brengen, omdat gewapende lieden niet mogten worden toe gelaten. De korporaal nam den Atsjinees daarop bij den arm, zeggende: reebts-om-keert, marsch. De Atsjinees greep dadelijk den klewang in den regterhand, sloeg daarmede op den korporaal, die dadelijk ineen zakte; iedereen stoof weg; de sergeant wierp den vijand met een hamboe, maar kreeg ook een slag; de Atsji nees deed nu een uitval op de beide officieren, maar begreep, dat het tijd was te vlugten; hij liep de poort nit, waar de wacht hem niet met de bajonet opving, maar hem liet passeren en een kogel nazond, die echter niet raakte; de kommandant had zeer toevallig zgn revolver niet bij zich; de korperaal was dood, de sergeant had een houw over de hand, van den luit. ter zee Hora Siccama zijn tWee vingertoppen bijna afgehouwen. De korporaal bekocht zijne onvoorzigtigheid zwaar; maar het gebeurde zal tot voorzigtigheid «trekken. De jonge radja van Edie is ons bevriendhij is 20 jaar en erg bang uitgevallen; eenige kwaadwilligen hebben hem onlangs een zijner drie vrouwen ontroofd; hij weende over 't verlies; hij wilde zelfs geen rijst eten; hij wenschte hulp. Er is geen mogelijkheid hem te helpenvoor enkele weken kon men nog gerust 't land in gaan; nu zou het niet te wagen zijn. 't Fanatisme werkt, eenige hatljies hebben 't volk opgeruid. Tegen de afvallige rijksgrooten is een expeditie afgezonden van de Koopman, Timor, Briel en Coehoorn; den 21 Sept. was de magt voor Edie Ketje; uit een benting werden een paar schoten gedaan, waarop de sloepen en schepen antwoordden. De divisie landde. Weldra zag men de vlammen oprijzen. De vijand was spoedig op de vlugt gegaan des middags om 4 uur was alles afgeloopen; geen enkel man van de 100 man sterke landings-divisie was gekwetst. De expeditie is dus ook weder goed afgeloopen. De oorlog nadert; maar 't zal nog al afloopen. De Voorvechters lebben 't eerste lesje uit de Beaumont-geweren gehad, en zullen Wel wat voorzigtiger zijn. Daarbij is het met ledige buiken niet goed vechten, en de behoefte wordt overal groot. Veel volk is reeds dbor nood gedreven om de Zuid verhuisd, maar dat schijnt daar nizie te toeken." Welwillend werd ann de Ivl. Crt. inzage verleend van het volgend schrijven van de reede van Atsjin. ,/Nu iets over de Atsjinesche zaken. Het leger zal bestaan uit 11000 man troepen van de landmagt en 1200 van de marinehet aandeel, dat de marine in de expeditie zal nemen, zal niet zeer groot zijn, aangezien die 1200 man enkel zullen dienen om het strandbivouak te bewaken, wanneer de hoofdtroep in het binnenland ageert. De troepen zullen naar hier gevoerd worden met 24 groote stoom schepen; daarbij komen nog 20 oorlogschepen, dan nog de victualie- en ziekenschepen, zoodat het een niet onbelang rijk mastbosch wezen zal. Het zal een prachtig gezigt opleveren en dan de landing, die natuurlijk voorbereid wordt door een bombardement van de schepen, om de batterijen tot zwijgen te brengen, alles begunstigd door mooi weer on muziek van de verschillende korpsen, in drukwekkend en voor een teekenaar een mooi beeld 1 In het laatst van October zullen de troepen worden inge scheept, om ongeveer half November te beginnen. Wij hunkeren naar dien datum, omdat dau voor ons bet uur geslagen zal zijn, dat wij verlost zijn van dat blokkeren. Wij hebben nog geen scherp schot gedaan, en de vijand gaat kalm voort zijne batterijen aan het strand op te wer pen. Nu is de taktiek, om hem dat niet te beletten, nog zoo dwaas niet, want terwijl bij nu zijne krachten besteedt om de landing te beletten, dat hem toch nooit gelukt, zoude hij anders zijne batterijen in het binnenland bouwen op plaatsen, die voor het geschut van de schepen niet te bereiken waren, en dan zouden de troepen daar een te grooten tegenstand vinden. Wij wensclien van harte den spoedigen en gelukkigen afloop, en ik geloof niet, dat er iemand is, die er aan twijfelt." HELDER en NIEÜWEDIEP, 15 November. Een vrouw is jl. Donderdag avond door de duisternis misleid van den bazaltmuur van het Molenplein in het water gevallen en jammerlijk verdronken. In de op gisteren avond gehouden werkende ver gadering van 't departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is het reglement vastgesteld, van de opterigte volkszangschool voor jongens en meisjes van 8 tot 14 jaren. De vergadering ontving mededeeling, dat door het gemeentebestuur het kosteloos gebruik van twee sclioollocalen (der gemeentescholen No. 3 en 6) is toegestaan. Tot bestuurders der zangschool werden benoemd de heeren C. Boon, G. E. Kloosterhuls, L. A. Laureij, P. Uurbanus» en L. Verheij. Eindelijk werd aan 't bestuur van het departement een credriet verleend tot het verstrekken van reiskosten aan sprekers van buiten de gemeente, in enkele der buitengewone vergaderingen in dit saisoen. Het gezelschap „Ernst en Scherts" vierdejl. Donderdag, onder afwisselende werkzaamheden, voordragten, muziek uitvoering, zang en dans, enz. op feestelijke wijze zijn löiarig jubilé. Beroepen bij de Waalsche gemeente te Rotterdam ds. C. de Magnin, pred. te Parijs bij de Rem. Ger. gemeente te Rotterdam ds. A. P. G. Jorrissen, pred. te Delft; bij de Ned. Herv. gemeente tc Alkmaar ds. Gunning, pred. te Nunspeet. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. 0. J. G. Hoogstraten, pred. te Almelo. Bij de Herv. gemeente te Harlingen heeft men nu reeds zevenmaal te vergeefs een beroeping gedaan, want ook ds. W. Klercq, te Engwierum, heeft bedankt. Betreffende het Noordhollandsch-Friesche spoorweg plan verneemt het U. D., dat de gecommitteerden voor de concessie Bloem c. s. de som van f 12.000 hebben aan geboden, voor het uitwerken van 't plan, volgens verlangen van den minister van Binnenlandsche Zaken. De kosten voor de geheele lijn worden op p. m- 12 a 13 ton gouds geschat; mét een half millioen van staatswege hoopt men de zaak tot een gewenscht einde te brengen. (U. D.) Men meldt ons van Texel: „Den heer P. S. Bakels, Doopsgezind predikant aan den Hoorn, is een aandenken aangeboden door leden van ver schillende kerkgenootschappen aldaar, als blijk van hooge achting en ingenomenheid met de wijze, waarop hij hier werkt en ijvert voor alles wat goed en edel is, en ook als blijk van blijdschap over zijn besluit, om voor als nog in die gemeente te blijven, en te bedanken voor de beroeping naar Hindeloopen." Te Amsterdam waren jl. Donderdag op het stadhuis wel 80 paar gehuwd. Het was vrij laat geworden en allen spoedden zich naar de Nieuwe Kerk. Een enkel paar echter maakte met de familieleden het traditioneele ritje naar huis om een zoetje te gebruiken en dan kerkwaarts te gaan; men had nog wel wat tijd over, was het oordeel van de meesten der bruiloftsgasten. Maair ja wel. Toen de feestvierende stoet voor de Nieuwe kerk kwam, had de dominé juist den zegen uitgesproken. Daar stonden ze beteuterd, bruidegom en bruid, ooms en tantes, vaders en moeders, en wat erger is, de familieleden, die voor het naar huis rijden geweest waren, kregen ruzie met hen, die zich voor het dadelijk naar de kerkgaan hadden verklaard. Voor de kerkdeur werd de hevige woordenstrijd gevoerd, en regt hartelijk ging het toe. De familie der bruid schold op die van den bruidegomde getuigen werden handgemeen de bruid gilde; de bruidegom raasde; de moeder der bruid viel in zwijm, en de politie moest eindelijk komen om de deelnemers aan de mislukte trouwpartij uit een te drijven. Honderde menschen kwamen kijken en hooren, en het tooneel was uiterst grappig. Als Jan van Beers nu nog eens een gedicht wil vervaardigen: Bij het kerkportaal, dan is het hierboven vermelde een goed onderwerp. Naar men verneemt hebben vele pachters der wier- gronden in de Zuiderzee, welke ze pachtten voor 12 jaren, met het regt tot opzegging om de 3 jaren, van dat regt gebruik gemaakt, en hunne perceelen opgezegd. Als redeu daarvan noemt men de jaarlijksche vermindering van het gewas wegens verzanding en de al te hooge pachtsom; men ziet dus een vernieuwde verpachting van vele perceelen te gemoet, hoewel het wenschelijk ware dat de regering deze vrijgaf aan de visschers; vele verderfelijke monopoliën zouden dan worden voorkomen. Men schrijft aan de L. Crt.: Het vriest 's nachts voor den tijd van het jaar vrij streng, tengevolge waarvan de laatste bladeren vallen, het gras verdwijnt, zoodat het rundvee spoediger de stallen zal moeten betrekken, dan men zich had voorgesteld, en de groote partijen te veld staande, nog tot geen bloem gezette, bloemkool als verloren kunnen beschouwd worden. Kweekers en tuinders spannen zich in om maatregelen tegen de zoo vroegtijdige vorst te nemen. Vier beschonken jongelieden te 's Hage gingen jl. Maandag op de Turfmarkt de weddenschap aan, wie hunner in het water zou durven springen. Een der waaghalzen nam daarop een kloek besluit, sprong geheel gekleed in de gracht en zwom naar de overzijde, alwaar hij, verstijfd van koude en geheel ontnuchterd, door de toeschouwers op het drooge werd getrokken. Te Delft wordt het rundvleesch verkocht: met been voor 75 cents, zonder been 80 cents het kilo. Dezer dagen is het 13jarig zoontje van den water molenaar J. v. V. te Zwammerdam door een der wieken van den molen getroffen, met het treurig gevolg dat het hoofd van het kind geheel verbrijzeld werd en hij op de plaats dood bleef. In het vorige jaar ontvielen dien molenaar in den tijd van zes weken vijf kinderen door do pokziekte, en kort te voren vond een zijner kinderen den dood in het water. Van zijne elf kinderen heeft de man nu slechts één knaapje over. Te 's Hertogenbosch is dezer dagen een goederen wagen, juist uit België aangevoerd, in brand geraakt. Alle pogingen om te blusschen waren te vergeefs. De wagen was geladen met speelkaarten, boeken, papier, linnens, eenige zakken rogge, enz., waarvan de waarde wordt be groot op circa f 2000. De oorzaak van den brand is onbekend. De laatste der drie groote najaarsveemarkten werd jl. Woensdag te Doesburg, gehouden. De handel was zeer grif en opgewekt, vooral door de zeer lage prijzen, die veel lager zelfs waren dan de vorige week. De eigenaars scliïjhen te begrijpen, dat er geen kans meer bestaat, om hooger prijzen te bedingen, van daar dat zij thans loslieten, wat zij de vorige weken stokstijf vasthielden. Sommige partijen werden zelfs gedaan ad 27 tot 30 ets. per half kilö. Hét vette vee was zonder het minste bezwaar a 35 ets. te bekomen. Er waren ongeveer 600 stuks aan de lijn. Bij rundvleesch vergeleken, is het varkensvleesch nog betrekkelijk hoog a 30 ets. per half kilo. Als een bewijs, hoe spoedig men berigt uit Indië kan hebben, diene, dat jl. Maandag morgen van Kampen naar Penang nabij Atsjin werd getelegrafeerd, waarop reeds Dingsdag middag om één uur antwoord was. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is een voorstel van B. en W. aangenomen, om te bepalen, dat ter bekroouing van het plan voor een in die gemeente te stichten beurs gebouw en voor andere daarmede in verband staande uitgaven, beschikbaar zal worden gesteld eene som van f 2500. Het gebouw mag niet meer kosten dan f150,000. Voor f 175,966 is aan den aannemer T. G. Bekhuis te Leeuwarden gegund het bouwen van een nieuw wees huis aldaar op het terrein voor ruim f 33,000 aangekocht. Het Familieblad, bevat in zijn nommer van Sept. o. a. 't volgende: „Het is te hopen, dat nu toch ook eens aan het leger moge gedacht worden, dat op onrustbarende wijze zijne

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1