Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAl. Dnitschland. Spanje. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Afloop der Openbare Yerkooping-, Marine-Haven Nieuwediep. 283ste STAATS LOTERIJ. SCHAGER MARKT van HEDEN. Mejufvrouw BRUINVIS, verlangt eene fatsoenlijke Dienstbode. loren. Ook sta ik niet, zooals sommigen denken, als een geesel tot 't straffen der zondaren in de dienst van een liooger magt onder mijn voeten verpletter ik zoofrel boozen als goeden, zoowel regtvaardigen als onregtvaardigen. Ik neem afscheid van uw stad, zonder de hoop er nog eenmaal als vroeger zegevierend terug te keeren. Uit de verborgen bergkloven schiet door duizend aderen mijn doodvijand frisch, heilzaam bronwater in de stad." Tot majoor-commandant der dd. schutterij te Breda is benoemd de heer J. L. Beijens, vroeger 1ste luit. der infanterie. Benoemd tot heemraad van den Terschellinger polder de heer W. C. Doeksen en tot heemraad van den polder Katwoude de heer J. Karhof. De minister van Oorlog heeft aan de verschillende autoriteiten des legers eene circulaire gerigt tot het verkrijgen van geschikte personen als plaatsvervangers bij het leger, zullende de korpskomman- danten met de meeste omzigtigheid te werk moeten gaan tot het afgeven van certificaten van goed gedrag aan militaren, die de dienst met paspoort verlaten. De minister van Oorlog, in aanmerking nemende de voortdurende behoefte aan officieren van gezondheid bij de landmagt, overwegende, dat, en vooral in kleine garnizoensplaatsen, het noodig is om daar omtrent maatregelen te nemen, speciaal wanneer door de bestaande behoefte geene officieren van gezondheid bij de schietoefeningen kunnen tegenwoordig zijn, heeft, door tusschenkomst van den inspec teur van de geneeskundige dienst der landmagt, bij circulaire ver ordend, dat gedurende dezen winter, bij alle garnizoenen, een cursus voor de officieren van alle wapens gehouden zal worden om hen te bekwamen in de eerste beginselen der heelkunde. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag 18 November. De Kamer hervat hare werkzaamheden. Het nieuw gekozen lid, de heer Buchner, neemt zitting. De heeren van Eysinga en Dumbar hebben hunne geloofs brieven ingediend. Onderscheidene door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen, waaronder de Indische hegrooting, zijn ingekomen. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 18 November. De algemeene beraad slaging over de Staatsbegrooting is in deze zitting ten einde gebragt. De ministers van Koloniën en van Justitie hebben geantwoord op gemaakte bedenkingen. Hoofdstuk I (Huis des Konings) is mét algemeene stemmen aangenomen. De afdeelingen zijn op nieuw zamengesteld. Zitting van Woensdag 19 November. Na een debat over den werkkring en de bevoegdheid van den Baad van State, is Hoofdstuk II (Hooge Collegiën) aangenomen met 47 stemmen tegen 1 (van den beer van Zuylen). Daarna is de beraadslaging over Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken aangevangen. Buitenland. Frankrijk. Over het langdurige proces van den maarschalk Bazaine deelt de Courrier de Paris een schrijven mede van een Franschen officier van hoogen rang, waarin gezegd wordt: „Indien het proces-Bazaine aan de drukpers een voor treffelijk middel oplevert om hare bladzijden te vullen en de nieuwsgierigheid van hare lezers te prikkelen, dan heeft het tevens het treurige resultaat, aan onze vijanden de gelegenheid aan te bieden, om zich over onze inconsekwen- tiën vrolijk te maken. Wat zullen onze overwinnaars van ons leger denken, zij, die in zoo hooge mate gewoon zijn het gezag te eerbiedigen? Wat moeten zij denken, wanneer zij zien hoe generaals van middelmatigen of twijfelachtigen naam hunnen maarschalk aanklagen, hem met beschuldi gingen overladen, en in de scherpste uitdrukkingen zijne bevelen kritiseren, zonder de gedachte te kennen welke ze heeft ingegeven, en zonder de noodige bekwaamheid te hebben gehad om de bevelen uit te voeren? Wat moeten zij denken over de getuigenis van den voormaligen majoor der genie, die wel is waar heden generaal is, maar nooit een bataillon gekommandeerd heeft, en desniettemin uit de hoogte met een groote gestrengheid oordeel velt over de strategische en taktische beschikkingen van een opperbevelhebber, welke gewoon was legers te kommanderen? Kan men aan zulk een getuige vertrouwen schenken En wat zal ik zeggen van die getuigen, welke elkander tegenspreken, welke op de dagvaarding niet verschijnen, of welke, gelijk Regnier, over de grenzen vlugten, uit vrees van zeiven op de bank der beschuldigden plaats te moeten nemen? Dat alles is bedroevend, hoogst bedroevend. Ik wil den maarschalk niet verdedigen noch beschuldigen, maar ik wil alleen constateren dat het verstandiger geweest ware, zijn geweten met fouten, zoo hij die begaan heeft, bezwaard te laten, dan zoovele andere menschen in de noodzakelijk heid te plaatsen om door hen zeiven begane feilen aan het licht te brengen. Alle onderhoorigen van den maarschalk hebben het protocol onderteekend, waarin geconstateerd werd dat Metz niet langer te houden was. Niemand van hen heeft pogingen tot een uitval gedaan. Allen hebben ver volgens de kapitulatie onderteekend, of ten minste daarin toegestemd door hare voorwaarden aan te nemen. Zij allen hebben zich derhalve heden wegens dien grooten rampspoed te verantwoorden. Voor eenige dagen heette het, dat men twee kolonels, gisteren dat men twee generaals gevangen had gezetheden dat de generaal Soleille krankzinnig geworden was. Die geruchten berusten wel is waar op verzinsels; maar het is toch waarlijk om krankzinnig te worden, wanneer men dit drama in Trianon bijwoont en ziet, hoe het leger in zijne generaals en door zijne generaals vernederd wordt. De Romeinen, zegt men, gingen hun overwonnen generaals te gemoet, en prezen hen dat zij niet aan het vaderland gewanhoopt hadden. De Carthagers hingen hunne generaals, die een slag verloren hadden, aan de galg. Wij doen erger. Wij stellen ze aan de kaak; wij vernederen hen, en laten die vernedering ten slotte op ons zeiven nederkomen." Te Parijs is, na eenige dagen schaarschte in dit artikel, weder een dierentemmer van den eersten rang ver schenen. Het is een neger, van zuiver ras, Dolmenico. Hij geeft voorstellingen met vier leeuwen en drie leeuw innen, in eene kooi, die 2.50 meter breed en 5.50 meter lang is. De hondenbelasting brengt in Frankrijk op bijna 11 millioen francs. Het aantal honden, die worden aangegeven, bedraagt 1,860,113. Engeland. Het berigt van de behaalde overwinning op de Ashan- tijnen is officiëel bevestigd. Na het eindigen der vacantie aan de artillerieschool te Woolwicli, is de zoon van Napoleon III derwaarts terug gekeerd, om zijne studiën te hervatten. Te Edinburg heeft de barones Burdet-Coutts een openbare drinkfontein laten oprigten, welke tevens een gedenkteeken is van merkwaardige hondentrouw. In 1858 volgde het trouwe dier, welks aandenken miss Coutts heeft willen vereeren, zijn overleden meester naar diens laatste rustplaats en bleef daar de wacht houden tot zijn dood in 1872. Dr. van Döllinger heeft den 13 dezer den dag gevierd, waarop hij 50 jaren geleden het hoogleeraarsambt aan vaardde. Zoowel van den Duitschen Keizer (van wien hij de orde van den Rooden Adelaar 2de kl. met de ster ontving) als van den Koning van Beijeren en van een aantal personen en geleerde genootschappen mogt de grijze hoogleeraar blijken van deelneming en belangstelling ontvangen. De berigten uit Spanje blijven zeer verward, dezer dagen las men drie telegraphische berigten onder elkandervolgens het eerste hadden de regeringstroepen, volgens het tweede de Carlisten eene groote overwinning behaald en volgens het derde was er in 't geheel niet gevochten. Intusschen is het zeker, dat het er in het schoone land jammerlijk toegaat en daarbij is eene nieuwe moeijelijkheid ontstaan. De Spaansche regering op het eiland Cuba heeft zich meester gemaakt van een Noord-Amerikaansch schp met vrijbuiters bemand, en ondanks het protest van den Amerikaanschen en Engelschen consul een groot aantal hunner laten dood schieten, waarover de Amerikaansche regering verant woording van de Spaansche gevraagd heeft. De Amerikaansche bladen zijn zeer verontwaardigd over deze schending van 't volkenregt en als een Amerikaansch blad verontwaardigd is, dan gebruikt het juist geen zachte termen. „Oorlog aan Spanje is de kreet en men begrijpt dat zulks bijval vindt, daar Jonathan reeds lang is belust geweest op het West-Indische Java. Volgens de telegrammen heeft de Amerikaansche regering voldoening geëischt van de Spaansche en zal zij, als deze niet geschonken wordt, onmiddelijk den oorlog verklaren. Reeds wordt een escader gereed gemaakt voor Cuba. De strijd, die op Cuba tusschen de regeringstroepen en de opstandelingen reeds jaren lang gevoerd is, duurt er steeds voort. Volgens berigt van 15 November waren er in een onlangs plaats gehad hebbend gevecht weder 150 dooden gevallen. De New-Yorksche dagbladen koesteren groote vrees voor den toestand in die stad gedurende den aanstaanden winter. In alle kringen openbaart zich een verontrustend geldgebrek en dringende behoefte aan zuinigheid. Duizenden dienstboden zijn zonder dienst; een menigte personen schaffen hunnerijtuigen af, zoodat velekoetsiers en stalknechts ontslagen zijn. In alle bedrijven, vooral in de vervaardiging van artikelen van weelde, gaat zeer weinig om. De smeden van Pittsburg en Pennsylvanië verminderen de loonen van hunne knechts met 10 pet. In New-York zijn de loonen der 3500 metselaars met j dollar daags verminderdweldra zal dit ook op de timmerlieden worden toegepast, terwijl 3000 schoenmakersknechts reeds zijn ontslagen. Dienstboden, die 5, 10 en 15 jaren in een gezin hebben gediend, worden weggezonden, omdat de meesters hen niet meer kunnen houden. 3500 personen liepen in Philadelphia zonder werk rond en van de houttuinen van Washington waren 1400 werklieden ontslagen. De definitieve voordragt ter vervulling van de hoofdonderwijzers- betrekking aan den Burg op Texel is na het den 17den gehouden nader onderzoek aangaande praotische bekwaamheden: B. J. Troll, van Wassenaar; G. Bol, van SchagenL. van der Est, van Amsterdam en B. Ewouds, van Kollumerzwaag, de drie laatste alphabetisch, omdat de uitslag van hun examen geen noemenswaard verschil opleverde. De personen, die van de 24 sollicitanten na deze in aanmerking kwamen, zijn, volgens de punten bij het vergelijkend examen bepaald: H. Rol Hz., van Spanbroek; G. Dros, van Texel; A. Ott, van de Bijp; K. A. H. Heeroma, van Callantsoog; H. Ott, van Aartswoud en J. E. Quant, van Texel. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDC. de Reuck en C. II. Geuze. C. Kersseboom en E. Veenstra. BEVALLENC. J. van Hees, geb. Dernison, (Z.). C. M. Petrus, geb. Schorteldoek, (Z.). D. Benthem, geb. van Hoeve, (Z.). OVERLEDEN: M. Poggemeijer, geb. Koorn, 34 jaren. Van 12 tot 19 November 1873. ONDERTROUWD: Sijbrand Keijser Jsz., weduwnaar van Cor- nelisje Kooiman en Trijntje Dalmeijer. Pieter Bakker en Dirkje Blom. GETROUWD: Cornelis Vlas en Antje Dijksen. GEBORENMartina, dochter van Heerke Wegman en Jannetje Bakelaar, Jannetje, dochter van Pieter Hakker en Catharina Blom. OVERLEDENNeeltje Daalder, 32 jaren, weduwe van Arnoud Langeveld. Van 1 tot 15 November 1873. ONDERTROUWD: Cornelis Ellen en Jannetje Bertelman. GETROUWD: Hermanus van der Sluijs en Antje Kossen. Bartel Spanje en Dieuwertje Zijp. GEBOREN: Johannes Jacobus, zoon van K. Struif enJ. Tates. Jacob, zoon van A. Raap en M. Boom. Cornelis, zoon van C. Kos en M. Haarman. Klaas, zoon van C. Keizer en A. Kuijt. Johannes, zoon van J. de Jong en A. Kraakman. Maartje, dochter van S. Koger en G. Boodt. Johan Peter, zoon van P. Jupijn en N.Fehres. OVERLEDENHendrik, 5 jaren, zoon van H. Breed en N. Brommer. Neeltje Blom, 75 jaren, weduwe van A. Modder. Hendrik, 13 jaren, zoon van N. Kap. Trijntje, 7 weken, dochter van C. Broekhuizen en M. Blaauw. gehouden door den Notaris B WERENDLIJN SMIT, op Dingsdag 18 November 1873, in het lokaal 't Centrum 1. Een perceel Weilaud, Helderschen Polder. Kooper de heer L. Verhey qq., voor f 2300. 2. Een Huis en Erf, Middenstraat. Niet verkocht. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. R. Hotze. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Vixen. C. T. Arnesen. Söderhamn. Hout. Amons Cö. Hebrides. J. O. Hansen. Nerva. Margareth.Milne. T.A.Olsen. Söderhamn. Undine. J. Arnesen. Svartviok. Deodata. J. Nielsen. Sundswall. van Vliet 8cCo. West-Friesland. M.Thomasz. Wijborg. Blikman Co. Argo. J. Svendsen. Pernuvicke. Amons Co. Apollo. E.Stephanson. Sundswall. van Vliet Co. Ariël. A.Johannesen. Ekeness. Tagal. H. Gundersen. Kotka. AdmiraalTromp. J. Wille. Lovisa. Ben Nevis. Tb. Smith. Nicolaïff. Rogge. Duinker&Goedk. Finchale. C. Mew. Sunderland. Steenk. Fulmar. H. Hawes. Middlesbro. IJzer. Harefield. J. Ilodgson. Kopenhagen.Ballast. ZurMühlen&Co. Symbol. J. Morrison. Neivcastle. Steenk. Sandviken. J. Hanssenc. Lovisa. Hout. Amons 8c Co. Concurent. F. Heijerdahl. Kotka. Eidsvold. A. Pedersen. Sundswall. van Vliet Sc Co. Prins Oskar. G. Christensen. Nederland&Oranje.H.J.deJong. Nyland. Blikman Co. Nathaniël. J. Frenman. Newcastle. Coaks. ZurMühlen8cCo. LizzieTindle. J. Spurling. Steenk. Order. City ofDurham. G.Nisbet. Sunderland. DuinkerSeGoedk. Ariël. W. Shipley. Newcastle. ThomasBaker. F. Ferry. Biddick. T. Liddie. Sunderland. ZurMühlen8cCo. Hastings. C. Douglas. Newcastle. Trevetick. J. H. Carr. Hoogl.8cv.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. Barometer Stand. I Afw. 19 12 nnw. 0.2k. 20 8 ono. 0.2„ 20 12 zzo. 0.1„ 767.13 f 8.25 766.62 T 7.72 766.53f 7.63 Thermometer C. Stand. Afw. Toestand van de zee. 8.4 5.4 7.4 t 1.3 t 0.1 f 0.5 0.90 0.98 0.94 Vlak. Weersgesteldheid: 19 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 20 Nov. 8 u. Idem. 20 Nov. 12 u. Losbewolkt, helder, mooi. TWEEDE KLA.SSE. Tweede lijst: No. 1715, 3949, 11714 en 16778 ieder 1000; No. 3955 400; No. 2695, 5642, 7158, 13553, 17139 en 18565 ieder 100. Derde lijst: No. 2860 ƒ2000: No. 7706 en 12967 ieder 1500; No. 15934 1000; No. 17400, 17791 en 18391 ieder 400; No. 2789 en 6444 ieder ƒ200; No. 2750 en 8710 ieder 100. LATEBE BEBIOTESI. Zr. Ms. oorlogschip Marnix is den 18 Oct. jl. te St. Helena aangekomen. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 9 tot en met 15 dezer in de provincie Noordholland vier runderen, uithoofde van longziekte, na onteigening afge maakt, nl. drie te Bloemendaal en één te Hoogwoud. Te Kralingen overleed dezer dagen de heer H. Sweys in leven kapitein-expert van Veritas te Rotterdam. PER TELEGRAAF. 3 Paarden Ossen Stieren 105 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 16 Nucht.Kalveren VetteRammen 2000 Schapen 50al00 80all0 160a280 45a 75 7a 16 22a 40 Lammeren f 22 a 30 Bokk. en Geiten - lja 7 30 MagereVarkens- II a 18 51 Biggen - 6 a 7 150 Eenden c. 50 a 75 30 Kippen - 50 al70 Boter per kop -102|a Kaas per K.G. - 40 t47$ Kip-Eijeren per 100 -550 a Eend-Eijeren - a Voor den 73jarigen man, drager van het Metalen Kruis, is reeds ontvangenbij den Heer SMIT van W. f 2.50, van C. R. f 1.bij den Heer BRON van N. f 1.uit Amsterdam van O. f 25, uit Haarlem van E. F. f 10, waarvoor de Commissie den gevers haren dank betuigt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3