ADVERTENTIËN. Gemeenteraad van Texel. Burg'erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. 283ste STAATSLOTERIJ. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTE REK. nabij Dunquah overrompeld, hun kamp verbrand en de verkenning tot nabij Abracampra voortgezet. Vele Ashan- tijnen zijn gevangen genomen. De behandeling van het Tichborne-proces is uitgesteld tot na aankomst van een nieuwen getuige uiit New-Orleans. De Engelsche kapitein Simpson heeft onlangs een bezoek gebragt aan een der „boomdorpen" op de Zuidzee- eilanden. De berigten, die hij van den toestand en de levens wijze der bewoners medebragt, schijnen bijna ongeloofelijk. De inboorlingen hebben hunne huizen gebouwd in de boomen, en wel een huis aan den voet en een op de kruin van den boom. De onderste woning wordt in vredestijd gebruikt, de andere dient als kasteel en vesting in tijd van oorlog. Het bovenhuis is dan ook voorzien van een groote menigte steenen, die de partijen door middel van slingers met be hendigheid elkander naar het hoofd werpen. Doch ondanks al hunne maatregelen van voorzorg zijn de inwoners toch nooit veilig, want al hun leven zijn ze er op uit om el kander het hoofd af te slaan. Dit hoofd wordt als zege- teeken bewaard en Tiet ligchaam.... gegeten. Het is eigenlijk een wonder dat er nog één levend schepsel op dit eiland is. Op sommige dezer eilanden dragen de mannen lang haar, dat ze over den rug laten hangen of als een chignon zamen binden. De vrouwen hebben korter haar, doch besteden er niet de minste zorg aan. Van kleederen hebben de lieden volstrekt geen begrip. Onder de oudheden die de heer George Smith tijdens zijne navorschingen in Assyrië vond, behoort ook een klein langwerpig stuk klei, dat aan beide zijden beschreven is en gedagteekend werd in het „20ste jaar van Nebucadnezar, Koning van Babyion". Naar men verneemt zal de heer Smith zich weder naar Assyrië begeven voor rekening van het Britsch museum. Duitsehland. Onder de leiding van Moltke worden door den gene- ralen staf in Pruissen tegenwoordig terrein-studiën ge maakt. De staf nam aan, dat bij een oorlog met Frankrijk de Franschen met 30 tot 40 duizend man te Cuxhaven land den. Om in dat geval deze magt in bedwang te houden, werd het terrein tussclien Weser en Elbe onderzocht. Men vond bij Bederkesa een uitgestrekt moeras. De onderofficieren vroegen aan een boer of men dit moeras te paard kon passeeren. Als gij 't paard klompen aandoet, zeer goed, was 't antwoord. De officieren dachten aanvankelijk dat dit eene aardigheid was, maar werkelijk kwam de boer met paardenklompen voor den dag, die daar sinds onheu gelijke jaren in gebruik waren. De officiers-paarden kregen het vreemdsoortige schoeisel aan en de Duitsche generale staf reed ongedeerd op klompen over het moeras. De directeur-generaal der Rijks-telegrafie wenscht voor die dienst 250 jonge dames op te leiden, en wel 90 voor Berlijn en 10 voor elk der 19 andere hoofdstations. De eerste driemaandelijksche cursus is reeds met een veertigtal dames geopend. Bij voldoende bekwaamheid ontvangen zij na afloop van dien tijd een tractement van 15 thaler 's maands, en te beginnen met de zevende maand na hare indiensttreding 250 thaler 'sjaars, welk bedrag tot 300 thaler kan worden opgevoerd. Om tot den cursus te worden toegelaten moeten zij zijn ongehuwd of weduwe, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaar. In Baden zijn reeds 99 dames bij de telegrafie in functie. In de jongste zitting van het anthropologisch gezelschap te Berlijn vertoonde dr. Virchow twee photographiën van voorhistorische afgodsbeelden, op de Guano-eilanden gevonden. Een luid gelach ging ouder de leden op, daar de photogra phiën het juiste portret teruggaven van den heer Thiers. In den nacht van 16 op 17 Nov. is de St. Philippus- kerk te Berlijn op de schandelijkste wijze geschonden. Niet slechts is alles wat waarde had gestolen, maar overal is de ruwste verwoesting gepleegd. De waarde van het geroofde bedraagt niet meer dan 600 a 700 thaler, maar veel is vernield dat onherstelbaar is. Bisschop Reinkens heeft te Bonn in de Koblenzer- straat een huis voor 25000 thaler tot zijne woning verkregen. Nu en dan komen verscheidene geestelijken uit Oostenrijk en van elders zich ter beschikking aan den bisschop aan melden. Bisschop Reinkens gaat echter bij de aanneming van de zoodanigen met de grootste voorzigtigheid en strengheid te werk, en neemt niemand op dan na alvorens zich van zijne deugdelijk gehalte grondig overtuigd te hebben. Oostenrijk. Den 17 dezer is op zijn slot Wprlik, in Boheme, in 70jarigen ouderdom overleden de Oostenrijksche veldmaar schalk Prins Edmond von Schwarzenburg. Ten gevolge van dit overlijden bezit het Oostenrijksche leger thans nog maar een enkelen veldmaarschalk, namelijk den Aartshertog Albrecht. Prins Edmond was de jongste zoon van den vermaarden overwinnaar in den slag bij Leipzig. Hij is ongehuwd gestorven. Amerika. Een telegram uit Washington van 19 dezer luidt: „In de regerings-kringen gelooft men, dat een oorlog ter zake van Cuba vermeden zal kunnen worden." Officiëel is door de consul van Noord-Amerika te Santiago berigt, dat tot den 13 November niet meer dan 53 man van de Virginius waren doodgeschoten. Het gebouw voor de wereldtentoonstelling, te Phila- delphia te houden, zal worden opgerigt volgens het ontwerp van de heeren Vaux en Radford, architecten te New-York City. Het eigenaardige van dit gebouw zal zijn, dat het tot in het oneindige kan worden vergroot, en de commissie dus in staat zal zijn te voldoen aan alle aanvragen om plaatsruimte. Hoe gevaarlijk het gebruik van sterken drank zelfs voor dieren is, omdat men er zoo gemakkelijk aan verslaafd raakt, meldt een courant uit Chicago in het volgende: Toen aldaar de besmettelijke ziekte onder de paarden uitbrak, kocht een koetsier een paard, dat door de ziekte was aangetast, voor 89 dollars, en gaf het dier dagelijks een kan jenever met gember. Die opwekkende drank prikkelde de levensgeesten van het dier zoo sterk, dat het bleef voortwerken en in 14 dagen 192 dollars verdiende. Zelfs werd het vervolgens geheel beter, maar behield ongelukkiger wijze eene voorliefde voor sterken drank, zoodat het er nu niet meer buiten kon. Als het nu voorbij koffijhuizen of herbergen komt blijft het staan, en snuift dan met zekeren wellust de reuk van den alkohol in. Ook wil het niet eten tenzij het voedsel van jenever is doortrokken. De Crow-Indianen hebben naar Washington een gezantschap afgevaardigd, bestaande uit de heeren IJzeren- Bul, Zwartvoet en Langpaard met hun respectieve squaws of eclitgenooten en gevolg, ten einde het Amerikaansche gouvernement een ruil voor te stellen van hun gebied aan de Yellostone-rivier tegen een groote landstreek aan de Missouri. Vergadering van Vrijdag 21 November 1873. Afwezig de heeren W. Hillenius en C. Reij, de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen. De heer Westenberg verklaart dat in de notulen niet juist is weerge geven, wat hij omtrent het intrekken van besluiten heeft gezegd en verzoekt zulks in de notulen op te nemen. De heer Dros verklaart in de vorige vergadering te hebben voor gesteld den post voor nachtwacht met f 150 en niet met f 100 te verhoogen. De heer Westenberg, Wethouder, merkt nog op dat de begrooting te laat is ingediend, waarop de heer Keijser, Wethouder, zyrie ver wondering te kennen geeft dat zulks thans door den heer Western- berg wordt in het midden gebragt, daar de begrooting is vastgesteld en die zaak nu niet aan de orde is. Na eenige wijziging worden de notulen goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Wordt gelezen eene missive van den minister van Financiën, te kennen gevende dat, volgens mededeeling van den heer lijn- inspecteur, het inrigten van het post- en telegraafkantoor in het huis van A. C. Lap, zelfs voor tijdelijk gebruik weinig geschiktheid bezit, dat alleen voor bet geval er geene andere gelegenheid bestaat, daarmede genoegen zal worden genomen, doch niet langer dan voor één jaar, te rekenen van 1 Mei 1874, en alzoo voor 1 Mei 1875, in alle opzigten voldoende kantoor- en woonlokalen moeten zijn ingerigt en beschikbaar gesteld. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Wordt gelezen eene missive van de Wed. G. J. Honigh, te kennen gevende, dat zij haar zaak likwiderende, de nog voorhanden zijnde goederen wil overdoen tegen verminderde prijs. Wordt besloten B. en W. te magtigen om met de Wed. Honigh in overleg te treden omtrent de overname van goederen. 4. Wordt gelezen eene missive van den heer schoolopziener, houdende voordragt voor de benoeming van een hoofdonderwijzer aan den Burg, waarop geplaatst zijn de heeren B. J. Troll, G. Bol, L. van der Est en B. Ewouds, De Voorzitter stelt voor tot de benoeming over te gaan, maar brengt vooraf ter tafel een rekwest van P. Koning Cz., inhoudende verzoek om den hulponderwijzer G. Dros, op de voordragt te plaatsen. De Voorzitter stelt voor dit rekwest voor kennisgeving aan te nemen, als behoorende het opmaken der voordragt aan B. en W. en den schoolopziener en niet aan den Baad. De heer Mentz stelt voor, om, alvorens tot de benoeming over te gaan, een verzoekschrift aan B. en W. en den schoolopziener in te dienen, met verzoek G. Dros alsnog op de voordragt te plaatsen. Nadat de Voorzitter, eene missive van den heer schoolopziener heeft voorgelezen, betreffende deze zaak, trekt de heer Mentz zijn voorstel in, en wordt tot de benoeming overgegaan, waaryan de uitslag is dat de beer B. J. Troll, van Wassenaar wordt benoemd met 7 stemmen, hebbende 4 leden zicb van mede stemming onthouden. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst. Na de heropening der vergadering. 5. Wordt medegedeeld, dat zich voor de vacature van hulp onderwijzer aan den Burg en Oosterend 3 candidaten hebben aan geboden. Wordt besloten de benoeming uit te stellen tot eene volgende vergadering. 6. Wordt gelezen een rekwest van den geneeskundige Jb. Koning te de Cocksdorp, inhoudende verzoek om verhooging van tractement. Wordt besloten als voren. 7. Wordt gelezen eene missive van den geneeskundige A. E. Stiggelbout, inhoudende verzoek om tractement gelijkstaande met dat van den Med. Doctor J. Ensing. Wordt besloten als voren. 8. Wordt ter tafel gebragt eene rekening van bijwerken aan de nieuw gebouwde school en onderwijzers-woning te den Burg, groot f 15S. Wordt besloten die rekening goed keuren en aan den aannemer Gebr. Moorman te voldoen. 9. De voorzitter herige de vergadering dat door hem is opgenomen het plaatsen van lantaarns aan de haven beoosten het Oudeschild, waarvan de kosten door hem worden medegedeeld. Wordt besloten het Dagelijksch Bestuur te magtigen, die zaak in overleg met den opzigter van den waterstaat in orde te brengen. 10. De heer K. Bakker stelt voor om, naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene, eene oproeping te doen van geneeskundigen te Oosterend en Oudeschild en van vroedvrouwen te Koog en den Hoorn, de eerste op een tractement van f 500 en de laatste op een tractement van f 250 'sjaars ieder. Wordt dienovereenkomstig besloten. 11. De heer Mentz stelt voor om aan de commissie voor de werkverschaffing aan den Burg, te kennen te geven, dat de Raad de pogingen door haar in het werk gesteld tot wering der armoede toejuicht en haar gaarne met raad en daad wil ondersteunen. De heer Keijser merkt op dat de commissie der werkverschaffing in den laatsten tijd niets van zich heeft laten hooren en vraagt aan den heer Mentz of die commissie werkelijk nog fungerende is; de heer Mentz verklaart dat die commissie nog bestaat uit de heeren P. Koning, J. B. H. Krüse en Tijs Zijm. De heer Westenberg wenscht voor de werkverschaffing onder zekere voorwaarden, het schoolgebouw, dat met 1 Januarij a. s. buiten dienst wordt gesteld, tijdelijk ten gebruike af te staan. Beide voorstellen worden aangenomen en aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen de voorwaarden te regelen, en dan de commissie voornoemd kennis te geven. 12. De heer Zijm vraagt en ontvangt eenige inlichtingen omtrent het onderhoud van het brandspuithuisje aan den Hoorn. 13. De heer Vlaming geeft eenige mededeeling omtrent den bouw- valligen toestand van den toren te Oosterend. Wordt besloten aan B. en W. op te dragen zich deswegens te wenden tot den minister van Marine, aangezien dit gebouw voor de zeevaart van groot belang is en door de Marine vroeger reeds werd hersteld. De vergadering wordt gesloten. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDA. Briel, schilder, weduwnaar van M. Dros cn C. Vonk. J. Henkes, vuurwerker en C. M. M. de Boer. M. J. Peters, zeeman en T. Koudenburg. J. A. Doezie, kleermaker en A. A. J. Kloppers. r «•/Avldii A GETROUWD: Geene. BEVALLENM. Bierenbroodspot, geb. Lastdrager, (Z.). A. Blikkenhorst, geb. Franke, (L).). S. Vregat, geb. van der Plaat, (Z M. A. Dambrink, geb. van Werdt, (D.). OVERLEDENJ. Gerrits, 20 jaren. M. Richter, bijna I maanden. D. Visser, 1 jaar. C. J. J. G. Lc Bfon de Vexela, 12 weken. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra. Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. R. Hotze. Suriname. 7 Oct. SusannaElizabeth. G.vanderBorden. Pensacola. 17 Nov. 21 Nov. Harefield. J. Hodgson. Lissabon. Ligt ter reede. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Success. H. Shillito. Seaham. Steenk. ZurMiihlen&G'o. BrotherlyLove. J. Moffet. Newcastle. C. Berghuijs. T.E.Forster. W. Robson. Juno. T. Burlinson. Sunderiand. Dninker&Goedk. Smales. J. Garbutt. Hartlepool. Vivid. W.B.edingfield. Sunderiand. C. Berghuijs. Hermanos. P. Araldsen. Sundswall. Hout. vanVliet&Co. Anna. C. Diedricks. Josephine. K.G.Andersen. Essvicken. Amons Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O Jz; a 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. "f Toeata'nd van de Staud. Afw. Stand Afw. zee. 21 22 22 12 8 12 z. 2k. wzw. 25„ wnw. 37 759.97 1.04 736.37 -22.SS 737.17 -21.7S 3.8 10.3 10.4 - 3.0 5.2 3.7 1 0.971 Vlak. 0.95ihohyater 0.83 Weêrsgesteldheid21 Nov. 12 u. Dikke mist. 22 Nov. 8 u. Digtbewolkt, wind, onstuimig. 22 Nov. 12 u. Idem. TWEEDE KLLA-SSE. Vierde lijst: No. 7473 20,000; No. 5447 400; No. 15888 200; No. 5882, 6244, 6747 en 18492 ieder 100. JsATERE I1KIII«TK.\. Naar men aan de N. R. Crt. uit Gennep schrijft, zou er te Goch in den trein een beschonken man zich hebben uitgelaten, dat hij wel meer wist van den moord op mevrouw van der Kouwen; bovendien moet hij een ring aan den vinger hebben, dien hij zeide van de vermoorde dame af komstig te zijn. De man is voorloopig in de wachtkamer 3de klasse opgehouden, terwijl de politie werd gewaarschuwd. Kaas. Aangevoerd 391 stapels, wegende 87881 kilogram. Kleine Hooi fCommissie fMiddelbare fLaagste prijs f Kleine Gras f 35,50. Comm. f 36,Middelb. f 38, Laagste prijs f 19, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 3207 hectoliters, waarvan 665 Tarwe, 266 Rogge, 624 Gerst, 1289 Haver, 106 Boonen, 3 Kanariezaad, 10 rood Mosterdzaad, 9 Karweizaad en 145 Erwten. Tarwe f 12 a 13,25, Rogge f 10 a 10,50, Gerst f 7 a 7,75, idem Chev. f 8 a 8,50, Haver f 4,50 a 5,75, Paardenboonen f 7,75 a f 8.25, Bruine dito f 12 a 13, Kanariezaad f 17, rood Mosterd zaad f 18, Karweizaad f 17, Erwten: Groene f 12 a 16, Graauwe f 13 a 16.50, Vale f 10 a 13, Witte f 10.50. Bij het afdrukken hadden wij de opgave der Alkmaarsche markt van heden niet ontvangen. Vijf-eii-twintigjarige Echtvereeniging VAN M. G R O O F F G. LIGTHART Ondertrouwd J. HENKES EN E. M. M. DE BOER. Helder, 20 November 1873.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3