N°. 150. 31 Jaargang. Zondag 14 December. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BER1GTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJÏN. Binnenland. HELDERSUHE EN N1EUWEDIEPER COURANT ..Wjj huldigen het goede." Verschijnt Bingsjdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. ibonnemeataprijs per kwartaal1.30, franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adverteitiën Via 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden uur plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS t Naar Oost—lndiê: via Triest 23 Dec. 's avonds 6 u. aan Marseille 18 Dec., 's avonds 6 u. h u Brindisi 15 Dec., 's avonds 6 u. y per mailb. Conrad 18 Dec., 's morg. 9.45. Curagao en Suriname, 16 Dec., 's morg. 6 u. u Kaap de Goede Hoop, via Southampton: 23 Dec., 's morg. 6 u. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 19 DECEMBER 1873, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 13 December 1873. STAKMAN BOSSE. PONTEN TEE BEHANDELING: 1. Aanbeveling van Leden Bestuur Weeshuis. 2. i, Burgerlijk Armbestuur. 3. u sn Plaatselijke Schoolcommissie. 4. Brief Gedeputeerde Staten, besluit jaarwedde Onderwijzers. 5. Brief Hoofdonderwijzers, kosten schoonmaken scholen. 6. Contract verpachting mestinzameling. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. Een gister namiddag ontvangen Reuters-telegram uit Penang, dd. 12 dezer luidt „Negen duizend man ÜTcdcrlaiidsche troepen zijn den 9 December in Atsjin ontscheept, zonder tegen stand te ontmoeten." De naar Atsjin bestemde bataillons zullen, naar men verneemt, slechts 1000 man sterk zijn6000 man infanterie moet door generaal van Swieten en ook door generaal Verspijck alleszins voldoende worden geacht voor de expeditie. Aan een particulieren brief van de N. Rott. Crt ont- leenen wij het volgende De kaartjes, welke thans aan de hoofdofficieren en kapiteins der expeditionaire troepen zijn uitgereikt, bewijzen dat onze troepen, toen zij bij de 1ste expeditie in de Missigit lagen, op slechts 150 meter van den kraton waren, die door een boschje voor hunne oogen verborgen bleef. Mededeelingen van spionnen wijzen op het bestaan van een tweeden kraton, op den regteroever der Atsjinrivier en slechts op een paar honderd meter van dien op den linkeroever; ook zouden oostwaarts van den mond der genoemde rivier langs het strand verscheidene versterkingen zijn gelegen. De generaal van Swieten heeft in een circulaire aan de hoofdofficieren en kapiteins zijn denkbeelden omtrent de te volgen vechtwijze medegedeeld. Z.Exc. wil vooral geen partiëele gevechten van kleine detachementen, naar wenscht tegen de woeste aanvallen des vijands een digtgesloten magt over te stellen. Zoo het terrein zulk toelaat, wil hij daarom de beginselen der linieschool, nl. opstelling in twee liniën, onveranderd toepassen. Ten einde de troepen te velde te volgen en voor de belijders van den Islam dezelfde diensten te verrigten als aan de christelijke geestelijken bij de expeditionaire magt zijn opgpdragen, worden door de regering panghoeloes gezocht, onder aanbieding van f 600 maandelijkscb tractement en dezelfde indemniteiten als de hoofdofficieren. Het is den resident van Samarang gelukt een dier priesters voor bedoelde betrekking te engageeren, tegen de genoemde bezoldiging en met toekenning van den hoofdofficiersrang. De Penang Gazette zegt: „De Nederlandsche stoomer Ardjoeno, die den 17 jl. alhier aankwam, had drie mannen aan boord, die gedurende het laatste halfjaar geheel Atsjin hebben doorkruist en alle mogelijke inlichtingen voor de Nederlanders hebben opgedaan. Men verhaalt dat zij een keer met moeite ontkwamen, daar men verdenking begon op te vatten, dat zij spionnen warener ontbrak niet veel aan of de Lynchwet ware op hen toegepast." HELDER en NIEUWEDIEP, 13 December. De mailboot Koning der Nederlanden is in den morgen van den 11 dezer van Batavia vertrokken. De mailboot Madura is jl. Maandag avond 6 uren Dungeness gepasseerd, na 12 volle uren door dikte van mist te hebben moeten stoppen; alles wel aan boord. Alhier heeft zich eene commissie gevormd met het doel om bij genoegzame deelname in den loop van dezen winter op letterkundig en musikaal gebied den ingezetenen eenige nutttige en aangename avonden te bezorgen. Zijn W\j wel ingelicht, dan zal reeds Maandag den 22 Dec. een Vocaal Concert plaats hebben, te geven door bet zoo gunstig bekende Zweedsch dames-quartet, Elèves van bet Stockholmer Musiek Conservatorium. De eerste letter kundige voordragt, in de maand Jan., zal gehouden worden door den hier van vroeger reeds bekenden heer Kits van Ileijningen. De noodige medewerking wordt gevraagd en daaraan zal het der commissie, naar wij vertrouwen, niet ontbreken. De heeren welke zich voor het beoogde doel interesseren zijn: B. K. Boom, C. D. Zurmüblen, P. Groen. N. A. A. Berghuijs, J. Corver, Chr. van Yeen, P. A. C. Hugenholtz, mr. D. P. H. Aberson, B. J. Herweijer en Jhr. H. O. Wichers. De tweede buitengewone wintervergadering van 't plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had gisteren avond in 't lokaal Tivoli alhier plaats. Spreker was de heer J. H. L. Bouman van Kolborn, die in zijne rede deed uitkomen hoe door ver meerdering van kennis bet gevaar van 't ontstaan van oorlog verminderde. Spreker wees op de lofwaardige pogingen van schoolverbond en van 't vrede-verbond, 't eene als middel om door verbreiding van onderwijs, 't andere om door regt- streeksche middelen 't behoud van den vrede te bevorderen. Bijdragen werden geleverd door de heeren G. E. Klooster huis en J. C. Leich; de eerste droeg een gedicht voor, getiteldRiclibertha, uit den bundel van Gerard J. Spoor laatstgenoemde las twee prozastukjes1. Het rondreizend zevengesternte, en 2. De heer Bloemitzel of de visite moordenaar. De rederijkerskamer Olympia beeft zich voorgenomen eene tooneelvoorstelling te geven ten voordeele van den 73jarige, voor wien door eenige heeren alhier dezer dagen geldelijke bijdragen werden gevraagd. Het wrak van het stoomschip James Kennedy te Petten, heeft opgebragt f 866. Kooper de beer C. A. Beukenkamp alhier. Naar de Midd. Crt. verneemt, bestaat bij den minister van Koloniën het voornemen om, indien tot de oprigting eener Indische brigade besloten wordt, die in het midden des rijks te vestigen. De pogingen vanwege verschillende gemeenten aangewend, om die brigade hij haar geplaatst te zien, zullen dus hoogstwaarschijnlijk geen gunstig gevolg hebben. Beroepen bij de Herv. gemeente te 's Hage, ds. Huet, pred. te Dirksland: te de Rijp ds. A. A. Barenbrugh te Tholen. Te Nieuwe Niedorp werd jl. Zondag bij de openbare godsdienstoefening het derde eeuwfeest gevierd van de stichting der hervormde gemeente aldaar. Bij die gelegenheid werden eenige bijzonderheden medegedeeld aangaande de heer Pieter Dirksz., die, voorheen aldaar pastoor, zich bij de hervormingsgezinden aansloot, en „ter cause van de nieuwigheid in de leer" met smaad overladen, en van geuzerij beschuldigd, nogtans aldaar en te Alkmaar op de markt, te Koedijk, Schoorl, Warmenhuizen en elders zijne leeringen verspreidde, terwijl hij zich zoozeer het vertrouwen zijner voormalige gemeente-leden had weten te verwerven, dat zij hem tot eersten predikant begeerden en in 1573 beriepen. Den 7 dezer overleed te Twisk de heer K. Koster Rz. Zijne kennis van en belangstelling in hetgeen den landbouw betreft, zijn nooit verflaauwde ijver, in ver schillende betrekkingen, zijn helder oordeel en beminnens waardig karakter, zijne hulpvaardigheid maken zijn afsterven tot een groot verlies, niet alleen voor zijne naaste betrek kingen, maar ook voor de gemeente, waar hij veel goeds stichtte en ondersteunde. In de zaak van de stad Amsterdam tegen den pachter van den schouwburg, den heer Driessens, is door het Openhaar Ministerie geconcludeerd tot ontbinding van het contract. De uitspraak is bepaald op den 15 dezer. Het voorstel van den heer van Nierop over het bouwen eener nieuwe beurs te Amsterdam is gisteren door den gemeenteraad aldaar verworpen. In de jaarlijksche algemeene vergadering van den Algemeenen Vredebond, jl. Dingsdag avond, onder voor zitting van den heer S. Katz, in het lokaal de Keizerskroon te Amsterdam gehouden, zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen: de heeren J. G. van der Zee (1ste secretaris), J. van Zaaten (2de secretaris) en W. A. J. Vroom, te Amsterdam, alsmede de heer A. F. Rooseboom te Utrecht. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van het volgend jaar zijn benoemd: de heeren mr. J. Domela Nieuwenhuis, van Milligen en Koet. De bijdrage der afdeelingen is bepaald op 25 cent per lid. Spoedig zal tot de constitutie der afdeeling Amsterdam worden over gegaan. Tot het nemen van het initiatief daartoe is aangewezen het lid van het hoofdbestuur, de heer J. P. Schut. De heer Geesink hield een voordragt over het Vredefeest te Weenen en de heer Rijnders over de vrede- weging in het algemeen, terwijl de voorzitter een kort woord wijdde aan het pas in 't leven geroepen Instituut voor 't Volkenregt te Gent. Een zeer geanimeerde stemming kenmerkte de vergadering, die ten 101 ure uiteen ging. Minstens zeven duizend Amsterdammers, zegt de KI. Crt., zijn jl. Woensdag avond niet naar bed gegaan dan na met aandacht en belangstelling te hebben geluisterd naar zeker verward en hoog gekleurd verhaal van de won deren door vier en dertig honderd opgewonden en gelukkige kinderen van de stadsarmenscholen aanschouwd, 't Klonk als een sprookje uit de „Duizend en een nacht." Een levende olifant had, door zijn kornak geleid, het tooneel geopend. Nadat hij zijn kunsten vertoond had, was Sinter klaas in eigen persoon, met vol ornaat, met stool en staf, opgetreden, gevolgd van twee zwarte knechts, vier Chinezen en een aantal andere bedienden. Minzaam had hij hen allen gegroet en in het paleis van volksvlijt door zijne knechts een onnoemelijk aantal kisten en trommels laten uitpakken en den inhoud ronddeelen. Daarna hadden zij ieder een geschenk ontvangen, geëvenredigd naar hün leeftijd, menigeen zelfs grooter en kostbaarder dan hij of zij ooit gedroomd had. Sinterklaas had de geheele zaal met één wenk in een grooten speelgoedwinkel omgetooverd Ten overvloede waren ze getrakteerd op chocolade en kren tenbrood, terwijl 't hun vrij gestaan had te zingen en te jubelen zooveel ze maar wilden. Nu, ze hadden zich niet onbetuigd gelaten. Ze hadden gedanst en gesprongen, dat de vloer er van dreunde. Ze hadden nog "niets geen" slaap. Ze hoopten maar, dat ze van Sinterklaas zouden droomen. De dames, die het plan op touw zetten en uitvoerden, hebben eer van haar werk. Den 15 Nov. werd een hond, welke voor een slagers winkel te Haarlem rondsnuffelde, door een jongen uit dien winkel met een mes doodelijk getroffen. De eigenaar van het dier heeft de zaak voor het kantongeregt gebragt, waar zij gisteren morgen is behandeld. De dader ontkende, zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. 5 getuigen zijn gehoord, uit wier verklaringen de schuld van den beklaagde duidelijk aan het licht kwam. De eisch is f 7.50 boete of 3 dagen subsidiaire gevangenisstraf en bovendien 5 dagen gevangenisstraf. Jl. Maandag avond werd in de stadsgehoorzaal te Leiden de tweede volksvoorlezing in dit saizoen van wege het Leidsche departement der Maatschappij tót Nut van 't Algemeen gehouden. Als spreker trad op de hoogleeraar mr. A. E. J. Modderman, die op onderhoudende wijze twee verschillende meeningen bestreed, die omtrent onzen tijd bestaan en vaak uitgesproken worden: de eene, dat het in den „goeden ouden tijd" veel beter was dan thans; de andere, dat we thans den „gulden tijd* beleven en het tot een zekeren staat van volkomenheid gebragt hebben. Spreker betoogde en toonde door voorbeelden aan, dat het een zoowel als het ander onjuist gezien is; dat de tijd waarin wij leven n. 1. in vele, ja in de meeste opzigten beter is dan de vroegere tijd, maar dat we ook op goeden grond de hoop mogen koesteren, dat de toekomende tijd weer beter zal zijn dan de tegenwoordige. Met andere woorden: dat wij beter zijn, en ook kunnen en moeten zijn, dan onze voorouders, en dat onze kinderen en kinds kinderen weer beter en wijzer zullen zijn dan wij. Spreker voerde, ten bewijze van dien geleidelijken vooruitgang, voornamelijk aan de wijze van regtspleging, die het ken merk is der mate van volksbeschaving en volksontwikkeling, en hij onderscheidde hierin drie groote tijdperken. Het oudste, toen men alleen kende het regt der wraakoefening of voldoening voor gekrenkte eer of vermeende beleediging, zonder tusschenkomst van eenige overheid. Het tweede of middentijdperk, toen het misdrijf door tusschenkomst der overheid, het staatsgezag, gestraft werd, alleen met het oog op de veiligheid der maatschappij, die men overal door gestrenge en wreede straffen zocht te waarborgen. Het derde, dat wij beleven, waarin men de misdaad vooral niet strenger zoekt te straffen dan het belang der maat schappij vordert, en indien mogelijk den misdadiger tracht te behouden, tot een beter leven terng te brengen en aan de maatschappij terug te geven. Spreker meende dat we ook in dit opzigt volstrekt nog niet der volkomenheid genaderd zijn, maar vertrouwde, dat wij, op den ingeslagen weg van ontwikkeling en beschaving voortgaande, daartoe meer en meer geraken zouden. Naar het L. Dagblad verneemt, zijn de heeren M. Couvée D.Jzn. firma van Lakerveld Co. te Soerabaija aannemers geworden van een groot, reeds sedert lang besproken werk, namelijk het maken van het Kabooh-kanaal met alle daarbij behoorende kunstwerken, voor de som van f 1,798,990. De overige inschrijvers waren de heeren Maarschalk Co. voor f 1,800,300 en Smith en Co. voor f 1,800,000. Jl. Donderdag ontmoetten twee vrouwen elkander op de Groote Markt te 's Hage en geraakten in woorden-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1