Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Frankrijk. Oudeschild f 10,000, Oosterend f,5000,De Cocksdorp f3000, te zamen f 18,000." Er zijn onlangs proeven genomen om de haven van Texel te verlichten. Die proeven hebben uitstekend vol daan en zullen eerlang herhaald worden. Er worden met Nieuwjaar rondom de havenkom lantaarns geplaatst, zoodat daardoor het bezwaar van varenslieden en havenbewoners, om 's avonds de donkere kade te passeeren, wordt weg genomen. Evenals bij vele zaken "het hinkende paard achter aan komt", was jl. Woensdag bij den raad te Alkmaar het punt in beraadslaging omtrent het verevenen der kosten, gevorderd voor de feestviering van 8 Oct. jl., die, zooals men weet, met de tegenwoordigheid van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, met HDs. gevolg en vele andere hooge genoodigden, vereerd werd. De uitgaven hebben te zamen de niet onbelangrijke som van f 11,861,04! bedragen, behalve nog een paar posten van minderen om vang, waarvan het bedrag nog niet met juistheid is op te geven. Bij den gemeenteraad was vroeger aan het dage- lijksch bestuur onbepaald crediet verstrekt om de feest viering onbekrompen te doen zijn en het verdient opmerking dat de uitgegeven doch nog niet volledig afbetaalde sommen werden goedgekeurd, onder dankbetuiging aan het dagelijksch bestuur voor de goede zorgen aan de feestviering besteed, alsmede aan den heer W. E. du Croix, gemeente-architect, die voor zijn bemoeijingen een geschenk in zilver zal ontvangen. (D.) Door burgemeester en wethouders te Alkmaar is een voorstel ingediend tot opheffing van de aldaar bestaande Bank van Leening, welk voorstel om berigt en raad is gesteld in handen van commissarissen dier instelling. Door nu wijlen mejufvr. M. M. van der Poll, wed. van den heer J. B. G. Keuss, is aan de diaconie der Luthersche Gemeente te Alkmaar vermaakt een legaat, groot f 500. Met betrekking tot het, uit de Amst. Crt., door ons overgenomen berigt, betreffende den diefstal van een dirkjespeer te Warmenhuizen, is ons nog medegedeeld, dat het feit niet zoo onbeteekenend is geweest, als uit dat berigt schijnt te blijken. In gemelde gemeente toch had men in den laatsten tijd veel kst van het stelen van vruchten, en daarom was, naar wij vernemen, aan de veld wachters opgedragen, om daartegen streng te waken, en zoo mogelijk de daders te betrappendit is hun, zooals uit het berigt blijkt, dan ook eindelijk gelukt. Daarenboven waren het geene jongens, maar personen boven de 20 jaren, die de overtreding in den laten avond, met overklimming van het hek bij het huis, pleegden. Waren zij niet betrapt, 't was zeker niet bij één dirkjespeer gebleven en in ieder geval, te Warmenhuizen is men er, evenrnin als elders, op gesteld van zijn eigendom beroofd te worden. Hadden de perenliefhebbers, zooals men schijnt gewenscht te hebben, met 's veldwachters stok kennis gemaakt, 't zou dien beambte zeer zeker slecht zijn bekomen, en wat zou men dan wel gezegd hebben? (N.Alkm.Crt.) Voor het bouwen van eene infirmerie, buiten de Morschpoort te Leiden, is het laagst ingeschreven door de heeren J. J. Hasselbach en Co. aldaar, voor f 183,200, evenals voor het vergrooten der kazerne bij genoemde poort, voor f 21,730. Het Dagblad bevat van den heer d'Yvoy, intendant van de eigendommen van H. K. H. Prinses Sophia, eene tegenspraak van het vroeger medegedeelde omtrent den verkoop dier eigendommen, aan het Scheveningsche tolhek gelegen. In de jl. Donderdag gehouden gemeenteraads-zitting te Rotterdam is het voorstel tot heffing eener belasting van beursbezoekers, na langdurige beraadslagingen, aangenomen met 20 tegen 14 stemmen. Het ongeluk, dat op 25 §ept. 11. op de rivier de Maas voor Rotterdam plaats had, toen de stoomboot Maasstroom tegen eene sleepboot, die een convooi van zes schepen sleepte, aanvoer, gaf aanleiding tot eene straf- regterlijke vervolging tegen den loods K. Den Broeder, die op dat tijdstip het commando over de Maasstroom had en aangeklaagd werd van niet de noodige voorzorgen te hebben genomen en door onvoorzigtigheid oorzaak te zijn geweest van het ongeval, dat zulke treurige ge volgen heeft gehad. De vrouw toch van schipper Bekker van De vrouw Maria verloor, evenals haar kindje van 4 weken, daarbij het leven, terwijl hare zuster tenge- volge daarvan zinneloos is geworden. Deze zaak werd jl. Dingsdag in de zitting der regtbank te Rotterdam behandeld, en met eene korte tusschenpoozing van 's morgens 10 tot des avonds half elf voortgezet. Zij leverde, behalve de treurige bijzonderheden der aanvaring, vele gewigtige inci denten op. De officier van justitie, mr. Patijn, rekwireerde tegen den bekl. eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar, boete van f 50 of subsidiair 2 dagen cellulaire straf. De uitspraak is bepaald op 23 December. Uit Maas en Waal meldt men: De handel in tabak is in den laatsten tijd flaauwer gestemd. Opende de markt in het najaar met hooge prijzen, zelfs tot f 32 k-f 33 per 50 kilo deze prijzen kunnen thans niet meer bedongen worden. Men kan aannemen, dat de notering tegenwoordig f 5 k f 6 minder is, daar puike soorten voor f 25 a f 26 van de hand worden gedaan. De meeste partijen zijn echter reeds verkocht, en de aflevering uit de omliggende dorpen, te Druten, dagelijks in vollen gang. De vergadering van het kiescollegie te Schoonhoven, gehouden voor het zamenstellen van een zestal predikanten, moest weer wegens oneenigheid door den Voorzitter ge sloten worden. De heer Godschalk, burgemeester van Empel, is jl. Vrijdag, in een tilbury rijdende, tusschen die gemeente en 's Bosch door vijf personen aangerand. Door een handige snelle beweging wist hij zich van zijn belagers te ontdoen. Zij zijn alle vijf gearresteerd, hoewel zij beweerden dat het maar een grap was geweest. Voor de grap zijn ze dan ook in de gevangenis te 's Bosch geherbergd. De geheele kosten voor de feesten in Sept. jl. te Vlissingen hebben bedragen f 46,070, waarvan f 32,814 ten laste der gemeente komt, terwijl het overige is gedekt door de opbrengst van concerten, subsidiën enz. Van den minister van Binnenlandsche Zaken werd f 7,000 en van de provincie f 3,000 ontvangen. De vierde prijs in de premieleening van de Maat schappij van Landbouw te Apeldoorn, is te Haarlem ge vallen. Het nommer is op den dag der trekking, 's middags na 12 uur, nog door eene jonge jufvrouw aangekocht tot een St.. Nicolaas-cadeau voor een harer kennissen. Een ouden morgen of 85 aren land, dezer dagen te Beesd (Gelderland) verkocht voor circa f 3800, bragt in 1763 f 200 op. De jaarlijksche pacht was toen 8 gl. 3 st. Het nu gekochte stuk grond zal misschien 3 pCt. aan zuivere pacht opbrengen. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat de prijzen van 't vee weldra hun oude hoogte weder zullen bereikt hebben. Inzonderheid voor de vette en kalfde koeijen besteedt men weer veel geld. De verzending naar de Hollandsche en buitenlandsche gewesten vangt weder aan en hieraan is dan ook de rijzing der prijzen toe te schrijven. Ds. Cohen Stuart, op zijn reis in Amerika van de St. Paul- en Pacific- spoorweg gebruik makende, zegt o. a. in het U. D. Dat ik op dien spoorweg Nederland niet vergeten kon, spreekt van zelf. 't Was of ik in ieder hijgen van die locomotief het zuchten van duizenden Nedérlandsche aandeelhouders hoorde. Och, waarom hebben onze makelaars, eer zij al die slechte spoorwegwaarden in ons vaderland aan de markt bragten (al de goede bleven ■hier) niet een weinig rigtig uit eigen oogen willen zien? een kort verblijf alhier, zou eiken onpartijdigen zaakkundige hebben moeten inlichten, ja ieder eerlijk naauwgezet onder zoek zelf zou hebben moeten terughouden, van die onver antwoordelijk roekelooze speculatiën. Maar dat is gedaan. Moge nu slechts Nederland wijsheid en voorzigtigheid leeren en door schade wijs geworden zijn. Het onjuiste telegram van Reuters-Office was als volgt: Penang, 17 Dec. 5 uur des avonds. Volgens een gerucht zouden de A.tjinezen de Hollanders hebben ver rast, en zou een nachtelijk gevecht hebben plaats gehad, waarvan de uitslag, nog onbekend is. Als een bewijs van zonderlinge regtspleging in ver afgelegen landen zij hier vermeld het vonnis, onlangs uitgesproken door de regtbank te Schitzuka in Japan. Een aan zijne bejaarde ouders zeer gehechte zoon had eene vrouw, welke haren schoonouders, bij welke zij inwoonde, het leven bitter en zuur maakte. De man had zijne vrouw wel lief, doch zijne liefde voor vader en moeder was nog sterker, en om een einde aan de huiselijke twisten te maken,' gaf hij aan zijne teêrbeminde "gade vergif in en mevrouw overleed. Het geregt, van bet voorgevallene onderrigt, trok zich de zaak aan, en het proces had de veroordeeling van den moordenaar tot tien jaren deportatie ten gevolge. Zijne regters namen echter verzachtende omstandigheden aan, en bepaalden dat de veroordeelde niet naarelders overgebragt zal worden maar zijn straftijd tien jareff*'géketend in de woning zijner ouders zal doorbrengen.' Deze hebben dus gedurende een tiental jaren een vreemdsoortige herinnering aan wijlen hunne geliefde schoondochter. Aan den heer L. G. Brocx is, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van minister van Marine, met dankzegging voor de vele en 'langdurige door hem aan den lande bewezen diensten en is het beheer van het Departement van Marine ad interim opgedragen aan den heer I. D. Fransen van de Putte, minister vanKoloniën. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 18 December. Beraadslaging over de begrpoting van Koloniën (Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting). Nadat onderscheidene sprekers .het woord hadden gevoerd, heeft de minister in 't breede geantwoord. De algemeene beraadslaging liep in deze zitting ten einde. Een der leden, de heer C. van Nispen, verklaarde, zich van stemming!te zullen onthouden. Zitting van Vrijdag 19 December. Na aanneming van de begrootingen voor Suriname en Curacao, is het geheele Hoofdstuk Koloniën aangenomen met 46 tegen 17 stemmen. Hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven is mede aangenomen. De wet op de middelen is in behandeling genomen en met 60 stemmen tegen 1 stem aangenomen. De credietwet voor Marine is aangenomen met algemeene stemmen. Daarna is de Kamer op Tecès gescheiden. Buitenland. Volgens Paris Journal, is Prins Soutzo, die eenige weken gelédèn Prins Ghika in een tweegevecht heeft dood geschoten, in Frankrijk terug gekomen en heeft hij zich ter beschikking gesteld van den prefect van politie te Parijs en van den procureur der Republiek te Fontainebleau. In afwachting van eene oproeping om voor de Assises te verschijnen, heeft hij zijne voormalige woning te Parijs weder betrokken. Onder de hansworsten en ander speelgoed, dat bij gelegenheid van de aanstaande feesten aan de markt wordt gebragt en alvorens aan dé goedkeuring van den gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault, onderworpen moet worden, bevond zich ook een poppetje dat don Carlos van Spanje op een belagchelijke wijze voorstelde. De Presse berigt dat de verkoop van deze aardigheid verboden is en dat de uitvinder gewaarschuwd is, met de meeste gestrengheid vervolgd te zullen worden, zoo hij met den verkoop voortging. Jeanne d'Are, de maagd van Orleans, zal eindelijk eeu standbeeld krijgen. Het plein Rivoli, te Parijs, is daartoe uitgekozen. Weldra zal de beeldhouwer Frémiet zijn werk voltooid hebben. De maagd wordt voorgesteld te paard; niet de linkerhand houdt zij de teugels, met de regter draagt zij de lelievaan en het sein tot deu strijd. La Fille de madame Angot, opéra-comique van Ch. Lecocq, werd dezer dagen op het théatre Folies dramatiques te Parijs, voor de 3000ste maal ten tooneele gevoerd. Engeland. Den 29 dezer treedt de heer Gladstone zijn 65ste jaar in en op den 31 dezer heeft de heer Disraeli 68 jaren bereikt. De berigten van de kust van Guinea, tot 17 Nov. 11, loopende, brengen geen nieuws van den oorlog tegen de Ashantijnen. Aan de kust heerschte veel koorts, op de vloot waren bijna 200 zieken sir Garnit Wolseley herstelde langzaam. De koorts was echter niet zeer kwaadaardig. Door den generaal was eene proclamatie uitgevaardigd, roepende bij dwangbevel al de mannelijke ingezetenen op om mede te werken tot verdediging van hun land. Dit medewerken zal zich bepalen tot 't dragen van lasten en 't banen van wegen, daar 't afdoend gebleken is, dat de Fantijnen noch door belooning noch door slagen tot vechten ,te bewegen zijn. Aan ellendiger en onwaardiger wezens dan deze hadden de Engelschen hun protectoraat, dat hun thans zoo duur kost, niet kunnen verleenen. Zij begrijpen dit nu zelf maar te laat! Uit den Ashantijnschen staat, op de Westkust van Afrika, deelde de Engelsche Globe dezer dagen het vol gende mede: In 1817 is de heer Bowdich gedurende eenigen tijd vertegenwoordiger der Britsche belangen geweest te Cape-Coast-Castle (Afrika). Uit den aard zijner betrek king deed hij verscheidene reizen in de binnenlanden en drong hij ook tot Commassie door, om met den Ashan tijnschen Koning te onderhandelen. Later heeft hij eene volledige beschrijving van deze Afrikaansche hoofdstad in het licht gegeven. Onder de hoofdstraten, zegt hij, zijn er vier die een halve mijl of 500 meter lang zijn. Hij heeft 27 groote straten geteld van 50 tot 100 meter breedte^ Het paleis van den Koning is een groot vierkant gebouw, waarvan het dak bedekt is met geslagen koperen platen, rustende op ivoren gebindten. De deurposten en de pilaren zijn eveneens van ivoor. De vensterruiten zijn in gouden lijsten gevat. Volgens het verhaal van onzen reiziger, hebben de klompen goud en het stofgoud te Commassie zoo weinig waarde, dat de inwoners er hunne zakken mede volstoppen en het als zand op de publieke markt strooijen. Ongetwijfeld om zijne onderdanen tot wat meer omzigtigheid aan te sporen, heeft de Koning op straffe des doods ver boden het kostbare metaal op te rapen, dat aldus wegge worpen wordt. Eenmaal per jaar wordt het plein met de grootste zorgvuldigheid aangeveegd; het goud, dat men dan op die wijze bijeenzamelt, wordt geschat op een waarde van 800 tot 1000 p. st. (10 a 12,000 gulden) en komt geheel ten bate van.'s Konings schatkist. Sir Samuel Baker heeft dezer dagen, in eene lezing te Londen, eenige wenken gegeven omtrent 't krijgvoeren met barbaarsche stammen. Hij zeide o. a. „Veracht den wilde, wan neer gij hem op zijn eigen terrein te bevechten hebt, niet; want, ofschoon geen soldaat in den eigenlijken zin, is elke wilde toch van kindsbeen opgeleid als krijgsman; en zijn wapenen, hoe gebrekkig ook, werken op korten afstand even doodelijk als de beste Europeesche. Wees steeds op een aanval bedacht, juist op 't oogenblik dat er 't minst gevaar voor schijnt te wezen. Handhaaf strenge tucht op marsch en in 't kamp; en waag u niet in kreupelbosch, alvorens do'or 't werpen van eenige granaten een mogelijken vijand er uit te hebben verjaagd." Amerika. De kassier van de Atlantic Naitonal Bank te New- York is tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens het ontvreemden van 200,000 dollars. Het bombardement van Carthagena. In den toestand van Spanje komt nog geene verbetering en het beleg en bombardement van Carthagena duurt nog steeds voort. Eene correspondentie van den 26sten November uit Carthagena aan den Times toegezonden bevat uitvoerige en interressante bijzonderheden aangaande het bombarde ment der stad en zijn uitwerking op de belegerden. Reeds zoo dikwijls was „de Wolf" geroepen, dat men toen eindelijk „de Wolf" kwam, er alles behalve op voor bereid was. Nog den avond vóór de bommen onheilspellend fluitend de lucht doorkliefden, om hier en daar in de stad neêr te vallen en te ontploffen, waande men zich zeker, dat er van een bombardement niets komen zou. De revo lutionaire Junta had immers pertinent verklaard, dat de vijand, wegens het alvernielend vuur der forten, onmogelijk zijn batterijen kon opstellen! 't Laat zich derhalve gemakkelijk denken, dat de arme lieden niet meer verbaasd en ontzet hadden kunnen zijn, als eensklaps een sulferregen uit een wolkenlooze hemel op hunne hoofden ware neêrgestort. Door een panischen schrik bevangen, stormden vrouwen en kinderen beladen met een óf ander in der haast medegenomen voorwerp doodsbleek en gillend langs de straten, niet wetende waar zich te bergen. Velen zochten in haar verwarring en onwetendheid een schuilplaats in het arsenaal, dat zij steeds als een fort hadden beschouwd, maar hetwelk nu een der gevaarlijkste plekken was, daar het duidelijk een der voor naamste mikpunten van den vijand was en de bommen met noodlottige juistheid in die rigting vielen. De correspondent zag een vrouw plat op den grond liggen; het huilen der bommen, welke boven haar hoofd vlogen, maakte haar zoo beangstigd, dat zij niet in staat was een lid te bewegen, ofschoon geen enkel projectiel haar leven in gevaar stelde. Nog erger dan de vrouwen en kinderen waren de gebrekkigen en zieken er aan toe; de eersten konden ten minste uit de voeten komen en zich

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2