Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland.- Jl. Maandag is te Utrecht aanbesteed: het maken van gemeenschapswegen in de nieuwe Hollandsche water linie nabij Utrecht; minste inschrijver was de heer J. van Straten, aldaar, voor f 75,400. De laatste zieke militair in het kamp van Milliugen, die aldaar zoo lang zorgvuldig verpleegd is, omdat zijn vervoer niet raadzaam werd geoordeeld, is jl. Woensdag overleden. Te Kampen heeft eene vrouw ernstige brandwonden bekomen tengevolge van het uitblazen eener petroleumlamp, waarbij de vlam naar binnen sloeg en de bal uiteensprong. Als een staaltje van de hooge waarde van terpland kan dienen, dat eenige dagen geleden 8 hectaren land, gelegen onder Tirns bij Leeuwarden, op afgraving tot 34 duim beneden zomerpeil, bij publieken verkoop hebben opgebragt f 75,000, of, met de opcente n, ongeveer f 11,000 per hectare. Berigten uit Batavia loopende tot 13 Nov. luiden o. a. „De cholera blijft hiér, evenals de hitte, stationair zegt de Indiër. Een paar regenbuijen zijn gevallen, maar het is, alsof wij nog in het hart van den Oost-Monsson ver- keeren." België en Nederland klagen om strijd over het slechte gas; men zegt, dat de gasfabrieken er geen schuld aan hebben, maar wel de leveranciers der steenkolen, die slechte kolen leveren tegen hooge prijzen. Te Brussel heeft medio dezer de tweede wedstrijd van de Kappers-academie plaats gehad. Twaalf kappers, patroons en bedienden uit verschillende landen namen, aan den wedstrijd deel. De jury bestond uit 15 leden, waarvan 3 Nederlanders, zijnde de heeren Rensburg fils, van 'sHage Henri v. Eugen, van Amsterdam en J. A. Neervoort, van Arnhem De Shah van Perzië, voor wien op het terrein der Weener tentoonstelling een paviljoen was opgerigt, heeft aan de commissie te kennen gegeven, dat hij niet voor nemens was de onkosten te betalen. De commissie drong aan en de Shah maakte eindelijk een accoord. Geld zou hij niet geven, maar ridderorden. Het bedrag werd dan ook in ridderorden voldaan en de commissie, die ze niet allen zelve kon aannemen, daar haar leden toch niet vier of vijfdubbel gedecoreerd konden wezen met dezelfde orde, stond een gedeelte af aan vrienden en bekenden, misschien ook wel onder voorwaarden, tenge volge waarvan thans vele Europeanen de orde van de Zon en de Leeuw dragen. Een statisticus heeft den graanoogst over de geheele wereld nagegaan en berekend dat hij voldoende is om meel te leveren voor een pannekoek van 2 voet breed en het achtste van een centimeter dik, welke daarbij znlk een lengte zou hebben, dat hij om de geheele aarde zou kunnen gelegd worden; hij zal nu gaan uitrekenen hoe lang men met bakken bezig zal zijn. In het nummer van 2 Dec. van de Grondwet, ver schijnende te Holland, Ottawa Co. in Michigan, leest men als eerste berigt van de redactie Brandhout benoodigd. Zij, die ons beloofd hebben met brandhout te betalen, worden verzocht dit thans te brengen, daar wij er dringende behoefte aan hebben. Zij, die nog geene inteekenaars zijn, het blad willen lezen en daarvoor betalen met brand hout, kunnen dit ook doen. Brengt ons brandhout." Aan dat blad ontleenen wij verder: „De beruchte Victoria C. Woodhull, de apostel (in) van vrije liefde en de welsprekende bestrijderes van het huwelijk in onze tegenwoordige maatschappelijke instellingen, reist tegenwoordig het land door en houdt lezingen. Zij heeft o. a. ook lezingen gehouden te Muskegon en Grand Rapids. Te Detroit wilde mayor Moffathaar geene vergunning geven, en verwees haar naar den chef der politie. Zij wordt beschreven als zeer beschaafd, welsprekend en zeer deftig op het spreekgestoelte. Duizenden gaan haar hooren en ongetwijfeld zuigen velen hare giftteugen gretig in." En onder de advertentiën OorlogOorlog. Oorlog. Wij hebben dezen dag oorlog verklaard tegen onzen geheelen voorraad Toilet-artikelen, Papier, Kwasten, Zak boekjes, Haar-oliën, Parfumeriën, Scheermessen, Zeep, enz., enz., en zullen dezelve opofferen voor paniek prijzen. Nu is het de tijd om te koopen, stelt het niet uit tot het te laat is. Wij zijn voornemens al deze goederen voor gereed Geld te verkoopen lager dan ooit te voren, ja dezelve zoo goed als weg te geven. Bezoekt Walsh's City Drug Store." Paardendekens. Betrekkelijk zeer weinig lieden verstaan de kunst om op doelmatige wijze een paard zijn dekkleed om te hangen. Gewoonlijk wordt het over den rug van 't dier gelegd, zoodat het afhangt langs de ribben en soms over den staart, juist die ligchaamsdeelen ongedekt latende, die 't meest benadeeld worden door ruw weder of strenge koude. Het is voornamelijk de borst van het paard, die, wijl zij de longen bevat, meer behoefte heeft aan beschutting dan de rug en de zijden. Indien wij, menschen, aan een scherpen noordenwind of felle vorst zijn blootgesteld, zullen wij immers instinctmatig borst, hals, nek en schouders tegen dien verkleumenden invloed be veiligen? Want zoodra die teere deelen voldoend verwarmd zijn, kan het overige van 't ligchaam veel meer koude ver dragen, zonder daar schadelijke gevolgen van te ondervinden dan ingeval de longen niet behoorlijk worden warm gehouden 't Zelfde nu geldt omtrent het paard. Zijn wollen kleed moet den nek en de schoften omsluiten en over de borst dubbel worden aangelegd, precies zoo als elk die een overjas bezit, op de borst digtknoopt, wanneer hij storm of felle vorst moet trotseren. En daarom is het een elk, die zijn paard een doelmatig dekkleed wil verschaffen, aan te raden dat hij er thans bij den aanvang van den winter een koope, dat de borst en schoften van zijn dier bedekt. Die uitgaaf zal goede rente afwerpen. Veel voerlieden in Engeland hechten een dikken wollen lap of kraag van achteren rond het haam van hunne paarden, en laten die bedekking tot over de borst afhangen deze handelwijze is uitmuntend, vooral indien het kleed van onder door riempjes of lussen rondom 't bovenste ge deelte der voorpooten bevestigd is en het opwaaijen aldus belet wordt. Eene dergelijke verwarming zal het paard vrij Wat nuttiger zijn dan de deken die hem gewoonlijk vrij achteloos over den rug wordt geworpen, zooals hier te lande meestal geschiedt. Het paard is niettegenstaande zijne groot ligchaamskracht een teer dier, zoodat zijne gezondheid vele voorzorgen vereischt. Even als een mensch vat het zeer ligt koude, en de gevolgen van gevatte koude openbaren zich ook bij 't paard in ongesteldheden der ademhalingswerktuigen, en bovendien in stramheid der beenen. Zoolang het paard in beweging blijft, zal het zelden of nooit letsel ondervinden door strenge koude of hevigen wind, maar zoodra het onder 't werken en dus in meerdere of mindere mate bezweet zijnde, stil staat, ook zelfs maar enkele oogenblikken, zal het den nadeeligen invloed eener gestrenge temperatuur niet, ontgaan; en ten gevolge daarvan is het oud dat wil zeggenonbruikbaar voor zijn tijd. Door het paard zorgvuldig te beschutten tegen het vatten van koude be voordeelt de voerman zijn beurs in de eerste plaats. Tot hoofdingeland van den Hondsbossche en Duinen tot Petten is benoemd de heer J. Leyen, te Bergen. De volgende burgemeesters zijn met 1 Jan. a. s. herbenoemd van Harenkarspel, C. Francis; van Obdam en Hensbroek, H. Men- sonides; van Koedijk, C, Groenewoud; van Marken, C. de Groot; van Noordscharwoude, C. Kroon; van Purmereude, mr. H. C. Hooft Hasselaar; van Schoorl J. C. Peeck; van Uithoorn, mr. J. Taken van Westwoud, J. Blom. Benoemd tot hulponderwijzer te Dirkshorn: Yis van Hoogwoud; te Zandvoort: ltuselaar van Zijdewind. Met 1 Jan. a. s. worden geplaatst aan boord van het transport schip met stoomvermogen Java de luit. ter zee 1ste kl. W. J. Adams, als eerste officier, de luits. ter zee 2de kl. jh. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, C. Vreede, J. H. Mijer en W. A. Buytendijk, de adelb. 1ste kl. J. D. Wolterbeek, L. Adriani, D. A. Kraijenhoff van de Leur, J. H. Calmeijer, F. van den Berg, H. P. Netscher, O. H. Kuyk, J. D. Heyning, W. P. A. M. Kluit, jhr. J. A. G. van der Staal, C. F. de Ruyter de Wildt, R. Betz en H. Rudolph, de off. van gezondh. 1ste kl. H. C. Steenbergen, de ott. van admin. 1ste kl. J. H. O. ten Hove en de scheepsklerken J. F. de Meester en H. A. Engeringh. De luits, ter zee 2de kl. B. M. van der Weide en W. C. Böth- lingh, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en wegens langdurig verblijf aldaar den 17 dezer in Nederland terug gekomen, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Oost-Indië. Ontslagen, op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de liehtwaehter Sde kl. bij het kustlicht-établissement op het eiland Noordwachter G. W. Hisschenmöller. Benoemd bij de Gouvernements-Marine tot 3de stuurlieden W. C. Meijer, D. Schippers, G. N. Z. Walin, C. Stoffers en L'. Alings. Eerste Kamer. Jl. Zaturdag zijn bij de Kamer ingekomen de Vrijdag door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Zij zijn verzonden naar de afdeelingen. Tegen de volgende zitting zijn aan de orde gesteld een aantal ontwerpen van geringen omvang. De rapporteurs over de algemeene beschouwingen over de staats-begrooting voor 1874 zijn de heeren Pincoffs, van Eysinga, Borsius en Creraer. Zitting van Maandag 22 December. Al de aan de orde gestelde ontwerpen zijn aangenomen. Tegen Woensdag 11 ure is aan de orde gesteldde beraadslaging over de middelen en de hoofdstukken I en VII A der Staatsbegrooting voor 1874. De kosten van het proces van Bazaine bedragen, naar men verneemt, circa 300,000 fr. Zooals men weet, komen die ten laste van den veroordeelde. Men meldt uit Parijs, dd. 20 dezer: „In het paleis de 1'Elyseé worden groote toebereidselen gemaakt voor de: feesten, welke de maarschalk-president na nieuwjaar hier denkt te geven. Het wordt ook wel tijd dat hier eens eenige weelde worde ten toon gespreid, want met den handel en de industrie is het niet best gesteld. Alles kwijnt. Er is groote malaise. De werk lieden worden ontevreden en velen vragen reeds onderstand, omdat er geen werk is. Misschien zou dat beter worden, indien Parijs weder de residentie werd van de regering en haren nasleep. Een enkel feest is niet in staat de hoofdstad te bevredigen en het is alsof de rijke particulieren zich terugtrekken, wanneer met hét hof, zij het dan ook maar een hof-MacMahon of een republiekeinsch hof, vdórgaat eh door zijn verblijf alhier toont gerust te zijn en vertrouwen te stellen in den politieken toestand en den geest der bevolking. Men zou het bijna niet gelooven, maar toch zijn er menschen, die nog altijd hunne voor werpen van waarde en hunne koffers gepakt houden, om bij de eerste de beste beweging Parijs te kunnen verlaten. Dat die vrees zeer overdreven is, behoef ik wel niet te zeggen, maar toch bewijst zij, dat men zich nog niet verlaat op de kracht en de degelijkheid van het gouvernement. De begrootingscommissie heeft aan den maarschalk-presi dent 300,000 fr. toegestaan voor de aanstaande feesten. Zooals bekend is, bedraagt zijn tractement slechts 600,000 fr. Napoleon had een civiele lijst van 25 millioen fr. Een allervermakelijkst tooneeltje was jl. Zaturdag morgen in de rue Soufflot te Parijs, juist bij 't uitgaan van 1'Ecole de droit, de aanleiding tot een grooten toe loop van nieuwsgierigen. De hond van een naaister uit die straat was met de haren van zijn meesteres op den loop gegaan. De moeder en de dochter, beiden gewapend, mama met een stoffer en de dochter met een bezem, liepen als furiën het dier na, dat al spelende met de chignon, die een waarde had van 80 fr., zijn biezen pakte. Eerst na de tiende poging gelukte het, met behulp van een edelaardigen slagersknecht, het dier nog altijd met de chignon in den bek, naar zijn woning terug te drijven, te midden van de juichkreten der studenten. Als een bewijs van de Fransche zeden wordt gemeld, dat te Nantes een tooneelgezelschap van kinderen van acht a twaalf jaren voorstellingen geeft van de Operette la fille de Mad. Angot, waarvan de muziek even aardig als het libretto onoor- baaris. Men verbeelde zich mlle Ange en Ange Pitou in het tweede bedrijf voorgesteld door een paar kinderen, en de uitroep o tempora! o mores! is zeker allezins gewettigd. Voor de aan elk die Londen bezocht en elk inwoner dier stad zoo welbekende schoenpoetsers-brigade zal een nieuw gebouw worden opgerigt, daar het oude te klein is. Ofschoon dat huis geen paleis zal zijn, noch in een der voornaamste wijken van de stad zal worden gebouwd, zijn de kosten toch op 4000 p. st. geschat, waaronder het benoodigde ameublement voor de 50 schoenpoetsers die er een te huis moeten vinden. De brigade telt in het geheel 100 leden, die in de laatste 12 maanden ongeveer 3500 p. st. ontvingen. In de Medical Times vindt men een artikel, waarin de aandacht gevestigd wordt op het gevaarlijke voor alle lieden met zwakke longen of hart om uit te gaan in een mist. als die, welke verleden week vier dagen lang lood zwaar op Londen gedrukt heeft. Het aantal sterfgevallen was buitengewoon groot en de lijders in de gasthuizen schijnen de nadeelige gevolgen van den doordringenden mist, vooral ondervonden te hebben. Het aantal patiënten, dat in die dagen overleed in het Charing-Cross-Hospitaal was grooter dan in een gelijk tijdsverloop sinds de oprigting van het gasthuis. In den dierentuin in Regentspark bezweken tal van dieren De rhinoceros, die reeds geheel van het Engelsche klimaat gewend was, stierf na verschrikkelijke smarten te hebben1 geleden, door de werking van den mist op zijn longen.' Indien men het dier stimulanten gegeven, of een respi-' rator voor zijn bek gehouden had, ware zijn leven welligt behouden, gelooft de Globe. Wij maakten reeds melding van de ongelukkige gevolgen, welke de mist had op den gezondheidstoestand van de koeijen op de groote vee tentoonstelling. Men heeft vele dezer dieren groote ver- ligting gegeven door hun alcoholische dranken te geven. Een stier, die in groote benaauwdheid was, liet men een paar emmers oude ale drinken. Toen hij ze tot den laatsten druppel had opgeslurpt, voelde hij zich zoo veel beter dat hij terug kon gaan naar zijn plaats in de tentoonstelling, om bewonderd te worden. Andere stimulanten en zelfs jenever zijn bij sommige koeijen met goed gevolg aan gewend, en het is te vreezen dat wanneer het vee eens den smaak beet heeft, een afschaffings-genootschap onder het rundvee noodzakelijk zal worden. Voor doctoren, die belangstellen in de werking der verschillende alcoholische dranken op het ligchaam, moet het belangrijk zijn Inlichting in te winnen aangaande het verschil van uitwerking, welke jenever, brandy en oude ale op ongestelde koeijen heb ben gehad. De courant, waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, eindigt in allen ernst met deze opmerkelijke woorden„De varkens op de tentoonstelling konden om zoo te zeggen,, den mist evengoed verdragen als geboren Londenaars." Ook deze bijzonderheid heeft welligt wetenschappelijk waarde. Ze bewijst in elk geval, dat varkens niet als zwakkere, minder volmaakte schepselen, als koeijen en menschen, de flesch behoeven aan te spreken om guur weder of mist onschadelijk te maken. De volks-uitdrukking: „hij zuipt als een varken," is dus bepaald onjuist. In den storm van jl. Woensdag, bevonden zich bij felle branding en hooggaande zee een Hamburger stoomboot, beladen met zaad en stukgoederen, bestemd naar Frankrijk, in groot gevaar op het rif voor het eiland Norderney. Weldra was het achterschip verbrijzeld, terwijl het voorschip als wrak op het rif bleef vastzitten, waarop zich de ekwipage, bestaande uit 12 personen, in doodsgevaar bevond. Trots hooge zee en branding beproefde het de reddingboot van Norderney deze om hulp roepende menschen te redden; het mogt niet batenzij werden teruggeslagen, en nog weinig tijds en de woedende zee zou ze verzwelgen. Toen namen twee Hollandsche visschers, Cornelis Hoefnagel en Evert Bakker, met hunne vijf matrozen (allen te huis behoorende op het eiland Urk) het stout besluit met hunne vischaak eene poging tot redding te beproeven, en na on gelooflijke inspanning gelukte het Bakker nabij het wrak te komen en de ongelukkigen een tros toe te werpen; maar geen der ekwipage had besef meer om te grijpen of vast te maken; tot tweemaal toe werd dit beproefd; toen sprong de moedige man op het wrak om zelve de tros vast te maken, en het gelukte hem, met zijn makker Hoefnagel en de vijf matrozen, alle twaalf personen van een anders wissen dood te redden en behouden aan wal te brengen. Een ooggetuige verhaalt aldus de executie van den kapitein van de Yirginius en van zijn matrozen, stuurlieden machinisten, stokers en kajuitjongens door de edele Spaansche hidalgo's van Santiago. Het is als wij het lezen, of wij nog in de dagen van „onzen wettigen souverein" Philips II zijn, toen hij zijn geliefde Haarlemsche onderdanen bewijs gaf, dat de trouw en liefde zijn innigst streven was. Het is jammer dat Al va niet bij de teregtstelling op Cuba kon tegenwoordig zijn. De 36 gevangenen werden door 3 regimenten infanterie, terwijl een vrolijk deuntje gespeeld werd, met de armen op den rug gebonden buiten de stad gebragt. Zij toonden allen grooten moed. Men gelastte hen te knielen met den rug naar de soldaten, waarvan 200 waren aangewezen om hen te dooden. Na de eerste 200 schoten lagen allen deerlijk gewond op den grond, alleen de kapitein was on- middelijk gedood. Nu begonnen de Spanjaarden op nieuw op de ongelukkigen te vuren. Zij hielden de geweren ten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2