Ingezonden mededeelingen. ADOLPH HAAS, in Hamburg, Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Marktberigten. aan te wijzen, begon zijn loopbaan als houtdraaijer te Leicester en was ontevreden over den slechten naam, waarin de arbeiders-bevolking van die stad stond, en dien ze door drankmisbruik volkomen verdiende. Op een middel bedacht om den arbeider, die toch op eenige ontspanning aanspraak heeft, er eene van beter allooi te verschaffen, kwam hij het eerst op het denkbeeld van de pleiziertreinen, en, nadat hij heel wat bezwaren ook van de zijde der spoorwegdirectiën had te overwinnen gehad, vertrok onder zijne leiding de eerste pleiziertrein met ongeveer duizend arbeiders naar Schotland. Na eenige andere proeven werden de directiën even ingenomen met het nieuwe denkbeeld als ze er vroeger zich tegen gekant hadden, en weldra liet Cook zijn hand werk varen, om als ontwerper en leider van speciale en pleiziertreinen in dienst eener maatschappij te treden. Weldra rijpte bij hem het voornemen om, wat tot hiertoe alleen den werkman en den mingegoede ten goede gekomen was, de gelegenheid om gemakkelijk snel én goedkoop te reizen, ook onder het bereik te brengen van de meer gegoede klasse en daarbij vooral op het gemak van den reizende te letten. De invoering vsn de thans alom gebruikelijke couponboekjes, meestal voor 30 dagen geldig, waarvan de billetten, toen onder den naam „CooksTones" bekend, op alle banen gangbaar waren, was daarvan het gevolg. Aanvankelijk bepaalde zich de werkzaamheid van den heer Cook tot het Britsche koningrijk, thans strekt zij zich over de geheele aarde uit en heeft zijn kantoor vertakkingen in de belangrijkste steden van Europa te Kaïro en Bayreuth, terwijl een filiale onder de firma Cook Zoon en Jenkens, een gelijk stelsel van reizen op alle spoorwegen en stoombootdiensten van de Vereenigde Staten toepast. Hoofddoel van de onderneming is het reizen goedkoop, maar vooral gemakkelijk te maken. Niet alleen zijn hare reisbilletten in alle landen van Europa en in Amerika geldig, zoowel voor spoorwegen als voor stoom- booten en diligences, maar bovendien staat ze met ongeveer 700 hótels in verbinding en kan de reiziger, die het ver langt, zich van couponboekjes voorzien, waarvan de bladen, voor logement, ontbijt, diné en andere reisbehoeften afzon derlijk, overal in betaling worden aangenomen, zoodat de reiziger, die zich aan Cook Co. overgeeft, op reis kan gaan zonder geld meê te nemen. Daarbij zijn de prijzen zeer gematigd en de hoofden en agenten der onderneming steeds in beweging, om op de nakoming hunner contracten toe te zien en nieuwe verbindingen op te sporen. De vertegenwoordiger der firma te Bayreuth leidt persoonlijk met een escorte van honderd man de reizen door Egypte en Palestina, en aan de dienst van die reizen zijn 300 tenten, 400 kameelen en rijpaarden verbonden. In Egypte heeft de firma voor 5 jaren de stoombooten van den onder koning voor de reizen op den Nijl gehuurd. De onderneming levert ook voor de ondernemers goede vruchten op, ofschoon, waarschijnlijk omdat zij zich met kleine winsten tevreden stelt en van de prijsverminderingen, die zij van vervoer middelen en hotelhouders bedingt, aan het reizend publiek ten goede komen. In het vorige jaar betaalde zij aan de hötels f 8,000,000, aan de onderscheidene spoor wegdiensten f 18,000,000. Aan den heer Henry Kichard (het Engelsche Parle mentslid, die het bekende voorstel heeft gedaan ten gunste eener scheidsregterlijke uitspraak bij internatonale geschillen, welk voorstel door het Lagerhuis is aangenomen) is door zijne vereerders een banket in het Grand hotel aangeboden. De voorzitter, de heer Ch. Renouard bragt op den heer Richard een toast uit, die door hem werd beantwoord. Hij bragt daarbij in herinnering, dat zijn denkbeeld al meer en meer bij aanzienlijke en invloedrijke mannen in verschil lende landen ingang vindt. De heer de Pressencé wijdde een dronk aan Engeland en aan Amerika, die, door het onderwerpen der Alabama- kwestie aan eene scheidsregterlijke uitspraak, een zoo gelukkig voorbeeld gegeven hebben aan andere natiën. Terwijl het banket plaats had, werden verscheidene tele grammen uit het buitenland ontvangen, waarin instemming betuigd werd met het doel dezer bijeenkomst. Onder anderen heeft graaf Sclopis, de voorzitter van het scheids regterlijke hof te Genève hetwelk uitspraak heeft gedaan in de Alabama-kwestie, een dépêche van dien aard gezonden. Iets over eene Nederlandsche nederzetting in Amerika. Onze landgenoot, de heer M. Cohen Stuart, die aan eenige voorname plaatsen van Amerika een bezoek brengt, schrijft aan het Utrechtsch Dagblad, uit Holland, Michigan dd. 4 Nov. o. a. het volgende: „Zoo zouden wij dan van Niagara naar dat Holland in Michigan gaan, dat in ons vaderland door de vreeselijke ramp, waardoor het vóór tien jaar geteisterd werd, den boschbrand die nagenoeg de geheele stad in de asch legde, een droevige vermaardheid verwierf, maar dat om veel andere redenen grooter bekendheid onder onze landgenooten verdient, dan het tot heden mogt vinden. Dat Holland niet alleen, maar de gansche weststreek van Michigan met haar talrijke, bloeijende Nederlandsche koloniën, biedt een tooneel aan, waarop de Nederlander trotsch wezen mag. Het is een zigtbaar bewijs, wat Nederlandsche vlijt en volharding vermogen op dezen Amerikaanschen grond, hoe een krachtige, gezonde loot van onzen vaderlandschen stam, op dezen vruchtbaren bodem, in de zuivere, frissche Amerikaansche vrijheidslucht groeijen, tieren en vrucht dragen kan. Het is nu vijf en twintig jaar geleden sints de eerste settlers, die hier bijna voor aartsvaders worden aangezien, zich hebben neergezet in het midden der bosschen van Michigan en met God's hulp en zegen zijn er wonderen gewerkt. Maar daarover straks nader. Wij vertrokken tegen den avond van de Kanadasche kust per Great Western, wederom in een sleeping-kar naar Detroit, waar wij des anderen daags 's morgens aankwamen en in een veerstoomboot het water overstaken, om aan den anderen oever op de Michigan-Central verder te reizen naar het westen. Ons eerste doel was Grand Rapids, een stad aan de oostkust van het meer Michigan. Van de 20,000 inwoners zijn ongeveer 5000 Nederlanders. In de ruime en schoone Hollandsche kerk sprak ik voor een talrijk, belangstellend gehoor. De ontvangst door onze landgenooten was regt hartelijk, en 't was een even aan gename als liefelijke en verrassende ervaring, in 't hart van Amerika zich in 't midden van een Hollandschen kring en gemeente te bevinden, echt Hollandsch gebleven van zeden en zin. Op een rijtoer, des anderen daags door de fraaije, bloeijende stad in een lieflijke landstreek, kon ik mii eenigszins overtuigen met eigen oog van 'tgeen ik van de predikanten der plaats reeds vernomen had, hoe wèl onze landgenooten hier waren geslaagd. Armoede werd nergens geleden. Allen, die met volharding hadden gearbeid, waren meest in zes, zeven jaren tot een zekeren graad van welvaart gekomen. Sommigen hadden zich aanzienlijken rijkdom weten te verwerven. Meer dan een prachtige winkel, groot magazijn of bloeijende fabriek werd mij aangewezen, als het eigendom van een man, die vroeger gansch arm hier was aangekomen, en de eerste gereed schappen had moeten borgen, waarmede hij zijn arbeid begon. Schatten liggen overal in dit rijke land opgehoopt, nog met geen vinger aangeraakt, rijkdommen, die slechts wachten op de ontginnende hand, sluimerende krachten en hulpbronnen, die slechts behooren gewekt en geopend te worden, om mild en ruim te vloeijen. Hoe kennis en ijver hier in 't land vooral een tooverstaf is, die steenen en aarde in goud verkeert, dat werd mij vooral in de volgende dagen duidelijk. Na een etmaal vertoef in Grand Rapids, gingen wij naar Holland, een anderhalf uur stoomens zuidelijk van daar, mede aan het meer van Michigan, of eigenlijk aan den oever van een klein binnenmeer (Black Lake) dat in het groote meer van Michigan zijn uitmonding heeft. Zoo iemand de Dutch settlements wil leeren kennen, hij moet de stad Holland zien. Het is de hoofdstad en het centrum daarvan, minder nog om de talrijkheid der bevolking (het stadje telt nog maar drieduizend inwoners) dan om haar overwegend Hollandsch karakter, haar gunstige ligging en schoone toekomst. Omringd door verschillende Nederlandsche neerzettingen, Friesland, Zeeland, Overijssel, Drenthe, Groningen, (alle vaderlandsche provinciën vindt men hier terug), ligt het klein, maar zich krachtig ontwikkelend stadje, aan spoorwegen, die het met het oosten verbinden, terwijl het meer van Michigan den handelsweg opent naar Chicago en het westen. De Hollanders hebben partij getrokken van die gunstige ligging, en hebben reeds hun zeevaart door het meer en de Sint Laurensrivier naar Europa. Hollanders, ook in Amerika, voelen zich eerst t'huis, als zij water zien, in het water werken kunnen. Er schijnt in hen iets te zijn van de bevernatuur. Yan dat instinct hebben ze ook hier blijken gegeven. De uitmonding van de Black Lake was ondiep en moerassig. Ze hebben hier een havenmond aangelegd, die alle belemmeringen zegevierend overwon. En naast den handel begint het fabriekwezen te bloeijen. Een volle, krachtiger ontwikkeling wacht slechts op kapitaal, hier onvergelijkelijk voordeeliger en zekerder te plaatsen dan in slechte Amerikaansche spoorwegwaarden, hier te lande niet in tel en op onver antwoordelijke wijs bij ons aanbevolen. Maar wonderen zijn er reeds gewerkt door een betrekkelijk arme bevolking, en de vreeselijke slag, waardoor Holland getroffen werd door den vernielenden brand, is wel niet vergeten, en de sporen van de ramp zijn nog zigtbaar, de wonde is niet geheeld, doch de energie is met vernieuwde veerkracht herboren, en niemand twijfelt aan de toekomst, waar Amerikaansche „pluck" met Nederlandsche volharding gepaard gaat. Het is merkwaardig om al deze dingen te hooren door mijn gastheer dr. van Raalte, in ieder opzigt, een van de eerste Hollanders in Amerika, den stichter en de ziel van de kolonie, die in de hoogste mate het eigen aardig settlers-genie bezit. In zijn soort en in zijn kring is hij in vollen nadruk een representative man. Maar ik moet van mijn ervaringen in deze plaats iets verhalen. De warme hartelijkheid van de ontvangst hier genoten, zij gold minder mijn persoon dan ons volk van Nederland kan ik in dankbaar aandenken bewaren, maar niet naar waarde beschrijven. Den dag na onze aankomst kwamen er bezoekers en commissiën uit alle omliggende plaatsen. Des Zondags preekte ik driemalen ondanks een sneeuwstorm en bijna onbegaanbare wegen, telkens voor een talrijk gehoor. Met een dier snelle veranderingen, eigen aan het Amerikaansch klimaat, was het Maandag een heldere, wolkenlooze hemel, een eerste dag van dien zoogenaamden Indian-Summer, veelal in Nov. voorkomende, en dien wij nu sedert genieten. Die dag was bestemd tot een togt per stoomboot naar de haven. Een groote nieuwe Hollandsche vlag, nog maar eenmaal vroeger „op den geuzendag" 1 April '72 gebruikt, wapperde aan den voorsteven. Het was een schoone togt over de Black Lake, waar wij meer dan eens aan den oever aan legden, onder anderen om een wijnberg te zien (er worden hier tafel- en wijndruiven in overvloed gekweekt) en op dezen Novemberdag de rijpe en geurige druiven van den wijngaard te plukken. Den anderen dag zou een groote rijtoer worden gedaan, om een deel van de kolonie te bezoeken. Een paar flinke, vlugge schimmels, met driekleurige linten aan het tuig, gespannen voor een ligten maar sterken wagen, waren wel berekend om de moeijelijkheden te overwinnen van wegen, nu door de sneeuwstormen van de laatste dagen doorweekt. Hortend en dansend ging het over den ongelijken grond, dat het slijk om de wielen sloeg. Maar het zien van het landschap nu meer aan het vroeger Urwoud herinnerend dan digt bevolkt en goed bebouwd, hier de sporen vertoonend van den geduchten brand, ginds blijkbaar tot een nieuw leven weer ontwaakt, was wel wat vermoeijende beweging waard. Het was een schoone toer en de dag werd des avonds waardig gekroond door een groot feestelijk soupé, dat mij, als vertegenwoordiger van Nederland, door de gemeente van Holland werd aangeboden en waarbij mildheid en gulheid met Hollandsche hartelijkheid om den voorrang dongen. Den dag daarna werden wij niet minder vriendelijk en eervol ontvangen op Hope College, een inrigting voor middelbaar en zelfs hooger onderwijs, (er is een seminarie voor theologanten aan verbonden), waarop de jeugdige nederzetting trotsch wezen mag. Het is de kroon en bloem van die planting. De inrigtingen voor het onderwijs zijn, zooveel ik kan nagaan, doelmatig, ten deele uitnemend zelfs, en het is verwonderlijk wat deze kolonie, nog zoo jong en ondanks zooveel bezwaren waarmee zij te worstelen had, nu reeds voor onderwijs en opvoeding gedaan en opgeofferd heeft. Hierin ligt de kracht en toe komst der Amerikaansche maatschappij. En 't is een blijdschap voor den Nederlander te zien, dat zijn land genooten daarin niet achterlijk zijn gebleven. De meerendeels eenvoudige settlers hebben het spoedig leeren verstaan: knowledge is power en overal verrijzen scholen en colleges, de paleizen van deze streek, en kerken, wier gelijke Neder land in plaatsen van dezelfde grootte, niet ligt aanwijzen zou, gedenkteekenen van vrije gemeente en een vrijgevigen zin. Kerk eu school zijn de twee grondzuilen, waarop elke deugdelijke volkplanting in Amerika, waarop geheel de Amerikaansche Staat rust. En naast deze verrijzen drukkerijen, dagbladpersen en fabrieken. Het zijn de natuurlijke vruchten van den boom der kennis. Maar dit onderwerp zou mij te ver leiden. En ik zal over deze dingen later meer hebben te zeggen. Laat ik dit alleen bijvoegen: de Nederlandsche koloniën in Amerika zijn het belangrijkste en merkwaardigste welligt, dat de Neder lander in de nieuwe wereld kan zien. Ik hoop nu ook nog andere nederzettingen in Westconsin, Iowa en Minnesota te bezoeken. Daarover, ook over Chicago, D. V. spoedig meer. (Plaatsruimte betaald BELANGRIJK VOOR VELEN! In alle branohen in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeene veel gezochte origineele loten, iegtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, ander zijds door den hieruit van zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma, algemeen de aandacht vestigen. Opgave van af Woensdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Hes, geb. IJpelaan, (Z.). M. Boll, geb. Edcius, (Z.). M. Lucardie, geb. Veder, (D.). F. Koomcn, geb. de Wijn, (D.). H. Krijns, geb. Koopman, (ZM. Baas, geb. Over weg, (Z.). M. M. Langenberg, geb. Buijs, (D.). N. de Weij, geb. Half, (Z.). OVERLEDEN: A. M. G. Moorman, geb. Buers, 50 jaren. H. van der Poll, 48 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. (Als vorige opgaaf.) 7 Dec. 87 Dec. Stella. D. van Wijk. Middell. Zee. 86 Dec. Louisd. J. Vogelzang. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binneuk. Sehip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Dec. Nordlijset. P. Pallessen. ZurMühlen&Co. Samos. 26 Dec. Indus. J. Mc. Kenzie. Duinker&Goedk. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Vesuvius. E. Overlack. Hamburg. Ballast. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) December.J Uren. Windrigting en Kraoht. Barometer mm. Thermometer C, Vochtigh.j procent. J Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 wzw. 4k. 764.34 f 4.47 7.4 f 3.9 0.85 weingolv 27 8 zw. 7 H 754.01 - 5.89 8.0 f 5.5 0.94 n 27 12 nw. 6, 751.86 - 8.04 6.4 f 2.9 0.97 Weersgesteldheid: 26 Dec. 12 u. Digtbewolkt, ben., winderig. 27 Dec. 8 u. Betrokken, winderig, regenb. 27 Dec. 12 u. idem. Bij het afdrukken hadden wij de opgaaf der Alkmaarsche markt van heden niet ontvangen. MEDEMBLIK, 24 December. Kaas. Aangevoerd 109 stapels. Hoogste prijs f 35,50. Boter. Per kilogram f 1,30 a -, Eijeren. Kippen- f 6,a -,•en Eenden- f -,a -,per 100. ENKHUIZEN, 24 December. Kaas. Aangevoerd 18 stapels. Hoogst? prijs f 34,50. WORMERVEER, 24 December. Kaas. Aangevoerd 26 stapels. Hoogste prijs f 31,50. MIDDELBURG, 24 December. Koolzaad. Winter f 11.50. BELFAST, 22 December. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 493 tons machinaal en 117 tons uit de band gezwingeld. Voor de lste soort werd betaald 5 sh. 9 d. a 12 sh. per steen naar kwal. en voor de 2de soort 5 sh. a 7 sh. 9 d. Te Rathfriland was goede kooplust en werd alles grif genomen. Te Strabane zijn de prijzen onveranderd. Te Newry zeer vast en in rijzende stemming. Te Ballymoney werd alles grif verkocht. Te Cookstown waren de prijzen zeer vast. Te Ballymena was veel vraag en zijn de prijzen ruim 3 ,d. per steen hooger. Te Coleraine zijn de prijzen onveranderd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3