ADVERTENTIËN. Denemarken. China en Japan. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. 283ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. Den 23 Dec. jl. overleed te Weenen in het algemeen ziekenhuis, aan de tering, een Japanner, genaamd Fukuda Kataro. Den 25sten 's namiddags werd zijn lijk ten grave gebragt. Daar er nu geen Japansch geestelijke van eenige secte aanwezig was, kon men de in Japan bij eene begra fenis gebruikelijke ceremoniën niet volgen. Desniettemin maakte de plegtigheid nu juist om haren eenvoud bij zeer velen indruk. In het ziekenhuis was de doode, in het lijkhemd gehuld, eenigen tijd ten toon gesteld geweest. Ten 3 ure zette de lijkstoet zich in beweging naar bet Wahringer kerkhof. De lijkwagen was met vier paarden bespannen, en de kist met een overvloed van bloemen kransen bedekt. In vijftien rijtuigen volgden al de te Weenen aanwezige Japanners, uitgezonderd de gezant Sano, die door ongesteldheid was verhinderd en door zijn lsten secre taris, Watanabe, vertegenwoordigd werd. Ook waren aan wezig de Europesche leden van de Japansche tentoonstel- lings-commissie, dr. Wagner en Heinrich von Siebold, en eenige onderwijzers van den overledene, o. a. prof. dr. von Hochstetten. Het spreekt van zelf dat een aantal nieuws gierigen zich bij den stoet aansloten. Op de begraafplaats aan de geopende groeve las de secretaris Watanabe een door den gezant Sano naar landswijze gestelde lijkrede, waarin de vierde regels rijmden. Zij bevatte eene korte biografie en lofspraak betreffende den overledene, die slechts 26 jaren oud was geworden. Kort voor Kersmis heeft te Kopenhagen eene werkstaking plaats gehad, die voor 't feest storend en voor den handel stand gevaarlijk dreigde te worden. De werklieden der gasfabriek, ten getale van driehonderd, eischten van den directeur een loonsvermeerdering van 24 skillings (onge veer 30 cents) per dag, onder bedreiging dat zij bij weigering het werk zouden staken. De werklieden speculeerden blijk baar op de volgende feestdagen, in de meening dat zij volstrekt onmisbaar waren, maar zij hadden buiten de vast heid van wil van den directeur gerekend, die liever de gevolgen eener werkstaking wilde afwachten dan aan hunne eischen toegeven. En voorzeker was 't gedrag der werk lieden onvergeeflijkhun contract met de fabriek schreef aan beide partijen een tijdsverloop van acht dagen voor, om de betrekkingen af te breken. Te vergeefs trachtte de directeur hun dat onder 't oog te brengen en er hen op te wijzen, dat hunne handelingen hen voor de regtbank konden brengen; zij bleven bij hun besluit en verlieten de gasfabriek. De directeur liet dadelijk der burgerij weten wat er gaande was en verzocht haar een spaarzaam gebruik van het gas te willen maken, om hem in staat te stellen de stad toch zooveel mogelijk van licht te voorzien. Deze boodschap was alles behalve aangenaam voor de winkeliers, die voor 't feest hadden geëtaleerd; evenwel besloten zij zooveel mogelijk den directeur te steunen. De straten der stad deden zich des avonds zeer vreemd voor; slechts de helft der gaslantaarns was aangestoken, maar daar ook deze nog weinig licht gaven en het bijzonder donker weer was, lieerschte overal, waar zich geen groote winkels be vonden, een tastbare duisternis. In de kleine winkels had men zich geholpen door 't aansteken van rijen kaarsen en petroleumlampen, hetgeen in vele straten het effect maakte van eene illuminatie. De schouwburgen gaven hunne gewone voorstellingen, doch alleen de koninklijke schouw burg kon blijven voortgaan zoolang de werkstaking duurde; de andere moesten sluiten. Deze houding van de bewoners der stad maakte een grooten indruk op de werklieden, die zich voorgesteld hadden, dat de burgerij in haar eigen belang den directeur zou noodzaken om toe te geven. Bovendien hoorden zij, dat andere werklieden den directeur der fabriek hun diensten op de oude voorwaarden hadden aangeboden, en deze omstandigheid werkte vooral er toe meê om de werkstakers het besluit te doen nemen om met den directeur nieuwe onderhandelingen aan te knoopen, waarop deze zich bereid loonde om op de oude voor waarden hen 't werk weer te doen aanvangen. Den 23sten was alles tot zijn gewonen stand teruggebragt. De minister van Justitie heeft aan het Landsthing een wetsontwerp aangeboden, waarbij van 1 Jan. 1875 aldaar geen phosphorlucifers gefabriceerd of in den handel zullen mogen gebragt worden. De minister meent dat deze lucifers te gevaarlijk zijn niet alleen uit het oogpunt van brandgevaar en wat de gezondheid bij de fabrikage betreft, maar ook dat de vergiftige bestanddeelen herhaal delijk aanleiding geven tot moordaanslagen. In de laatste 15 jaren zijn onder de 32 pogingen tot vergiftiging, die ter kennis van de justitie kwamen, bij 18 phosphorlucifers en bij 5 phoshorpillen gebruikt. Daarbij berekent men dat zes percent van de branden, die plaats hadden, door phosphor lucifers veroorzaakt werden. Naar aanleiding van een paar kortelings verschenen werken over den toestand van China, leverde de Pall Mali Gazette eenige beschouwingen, aan welke het volgende is ontleend Hoe dringender de Chinees tot vooruitgang wordt aan gespoord, des te halstarriger schijnt hij zich vast te klemmen aan traditie en gebruik aan 't oude, in één woord. Desniettemin geldt het bekende woord van Galileo ook van China: pur si muove\Ja, tóch is er beweging. Door de tijdsomstandigheden genoodzaakt, heeft de Chi- neesche regering reeds arsenalen en dokken aangelegd, naar Europeesch model, en onder toezigt van ingenieurs van verschillende natiën; zij heeft hare forten bewapend met Krupp's en Armstrong's vuurmondenzij heeft hare troepen op Europeesche wijze laten drillen, en met 't beste Europeesche krijgstuig toegerust; zij heeft zich zelf pant serschepen en eene gansche vloot van kleinere stoomschepen en kanonneerbooten gebouwd. Ook eene handels-stoom vaart-maatschappij heeft zij in 't leven geroepen, en (wat niet weinig zeggen wil) 't plan is ter sprake gebragt om voortaan de belastingen niet langer in natura, doch in geld te heffen. Daarbij kan 't niet blijven; deze geest van innovatie en practische verbetering moet, eenmaal ontwaakt zijnde, immer verder gaan. Doch, men bedenke 't wel hij wordt steeds bij de Chinezen tegengehouden of ver traagd door den vasten wil om slechts vooruit te gaan op hunne wijze, te hunnen tijde en tot eigen doeleinden. Met andere woorden: China wil geen nieuwigheden aannemen, die het door den vreemdeling worden opgedrongen of aan bevolen; dezulke mistrouwt 't; ten bewijze daarvan strekte nog kortelings de weigering door den Keizer van eene hem aangeboden huwelijksgift in den vorm van een spoorweg. Hoe dit zij eene toenemende waardeering en toepassing van vreemde uitvindingen valt in China duidelijk op te merken; wigsgewijze banen zij zich een toegang tot 't land. Hoe langzaam ook de Kolossus is in beweging gezet; en hoe onwillig ook hij moet zich voortbewegen. Opgave van af Woensdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDJ. Johnson, zeeman, wonende to North Shields in Northumberland en H. Fons. GETROUWD: L. J. Simons en A. de Jong. A. J. F. Voet en G. Planje. A, Vos en A. de Wijn. J. Visser en T. Boersma. BEVALLENJ. W. Schuijt, geb. Schuijt, (Z.). K. Heijkoop, geb. van Brederode, (Z.). M. Dogger, geb. Wijkman, (Z.). E. Cornielje, geb. Dekker, (Z.). A. Baljé, geb. Dienaar, (Z.). M. Smak, geb. Snip, (D.). S. Meijer, geb. Schorsij, (D.). D. Asma, geb. Blikkenhorst, (Z.). T. Bischoff, geb. Hopman, (D.). A. Bosch, geb. Blikkenhorst, (D). OVERLEDEN: G. H. Meijes, 74 jaren. L. Schol, 9 maanden. M. Duinker, geb. Dijker, 80 jaren. T. de Schot, 8 weken. J, Rroonstuiver, geb. de Vries. 62 jaren. Van 1 tot 81 December 1873. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Kaan, geb. Koster, (D.). A. Klein, geb. Glinthorst, (Z.). M. van Ekeren, geb. Schrieken, (Z.). L. van Groningen, geb. van der Stadt, (D.). H. Drooger, geb. Meijer, (D.). M. Dekker, geb. Brouwer, (Z.). N. Koning, geb. van Twuijver, (Z A. Zandwijk, geb. Roosch, (D.). H. E. den Engelse, geb. van Sliedrecht, (D.). M. Alderlieste, geb. Bloem, (Z.). OVERLEDEN: C. Stins, 4 maanden. A. Kuiper, geb. Bakker, 58 jaren. A. Broens, geb. Paarlberg, 41 jaren. C. Vasbinder, 9 maanden. L. Kranenburg, 5 maanden, Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 2. VIJFDE K. L Al 3 S E. Vierde lijst: No. 15801 en 16456 ieder 1000; No. 6403, 7170, 10305, 10661 en 16196 ieder ƒ400; No. 3980 200; No. 1974, 2387, 4546, 6919, 12637, 13280, 13585, 17782 en 18421 ieder 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Oct. Koophandel. J.E.Visser. Amerika. 30 Oct. Tromp. P. Hoekstra, Batavia. 18 Nov. Cato Paulie. E. R. Hotze. Suriname. 26 Nov. Confiauce. H. Holle. Messina. 26 Nov. Spes Nostra. J.J.Beekhuis. Buenos-Ayres 28 Nov. Sappemeer II. Z.K.Rozenberg. Venetië. Dec. Alida. H. E. Nagel. Montevideo. 14 Dec. Java. W.L.Bakker. Batavia. 17 De«. Constance. M. Kimmerer. Soerabaija. 19 Dec. Onderneming. C. L. van Veen. Suriname. 26 Dec. Louise. J. Vogelzang. Samarang. 28 Dec. Vooruit. J.Hillebrandt. Curaijao. 29 Dec. Jeannette. J.KlasenHz. Montevideo. 2 Jan. Cornelia Maria. P.D.Mulder. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Bothnia. P. L. Rhöde. Nicolaïff. Rogge. Duinker&Goedk. DaniëlRankin. A. Mc. Nab. Batavia. Stukg. Hoogl.&v.Herw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) s- eS P P CS d O Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.; procent. I Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zwtz. 15k. 758.35j- 1.62 6.6 f 3.5 0.94 hol in zee 3 8 ztw. 5„ 754.77- 5.22 6.2 t 4.8 0.98 weingolv 3 12 zto. 4„ 750.46- 9.53 6.0 f 3.0 0.97 V Weersgesteldheid: 2 Jan. 12 u. 3 Jan. 8 u. Digtbetr., winderig, regenbuijig. 3 Jan. 12 u. Digtbetrokken, regenbuijig. Bij het afdrukken hadden wij de opgaven der Alkmaarsche markten niet ontvangen. LATEBE HKRIUTEV. Gedurende de week van 21 tot en met 27 Dec. 1873 zijn in de provincie Noordholland slechts twee runderen uithoofde van longziekte afgemaakt. Beide gevallen kwamen voor te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben, bij ge legenheid van den Nieuwjaarsdag, 's middags ten 1 ure in receptie ontvangen de ministers, de dames der Konink lijke hofhouding, de groot-officieren van HD. huis, Zr. Ms. ordonnance-officieren en verschillende waardigheidsbeklee- ders bij de Prinselijke huizen. Aan het familie-dejeunée namen deel de Prins van Oranje, Prins Alexander, Prins Frederik en Vorst en Vorstin von Wied. De zoo lang gewenschte eenheid bij het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den Koning zal, naar men met genoegen verneemt, worden verkregen. Maandag jl. is te Amsterdam tot dat doel, op uitnoodiging der burge meesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Hage, eene bijeenkomst gehouden met de burgemeesters der provinciale hoofdplaatsen en die vergadering heeft besloten de mede werking in te roepen van alle burgemeesters in den lande tot het bijeenbrengen van gelden voor één algemeen natio naal geschenk. Mogen spoedig allerwegen ernstige stappen gedaan worden om dit plan te verwezenlijken. Vele Nederlanders wachten slechts op een doortastend blijk van eensgezindheid, om hunne bijdragen in te zenden. Aan de Nederlandsclie Nationale Werklieden—Ver- eeniging is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, f 10,000 voorgeschoten voor den aankoop van grond om huizen voor arbeiders op te bouwen. Jl. Dingsdag is, onder Oud-Beijerland, een 54jarige vrouw zoodanig door de wieken van een watermolen getroffen, dat haar hoofd nagenoeg geheel verbrijzeld werd en zij onmiddelijk op de plaats dood bleef. Bij het instructie-bataillon te Kampen zijn gedurende het jaar 1873 265 jongelingen aangenomen. 11 onder officieren van dat corps zijn tot officier aangesteld, terwijl 190 korporaals-titulair van daar naar de onderscheiden regimenten infanterie vertrokken, om als korporaals effectief te worden ingedeeld. In de kerk der Chr. Gereform. gemeente te Zwart sluis heeft men in het armenzakje gecollecteerd een gouden Itorologie voor den hoofdonderwijzer Everts. Van de mannen van naam, welke in het buitenland in 1873 zijn overleden, vermelden wij Edward Lytton Bulwer, Allessandro Manzoni, de dichter Wolfgang Müller, Koning Johan van Saksen, die zich door zijne studie van Dante onderscheidde, Fram^ois Hugo, de vertaler van Shakespere, Ernest Feydeau, Louise Mühlbach, Justus von Liebig, de vermaarde scheikundige, de historicus von Raumer, de groote beoefenaar der meteorologie Maury, de Engelsche schilder Edwin Landseer. Aan boord van het fregat Tetuan, van de insur- genten te Carthagena, heeft jl. Donderdag nacht eene ont ploffing plaats gehad, tengevolge waarvan het gezonken is. JSSjarige Echtvcreenigtng VAN DIRK TRAP Jz., welke ruim 45 jaar als Metselaar en Stratenmaker voor deze gemeente is werkzaam geweest EN DIEÜWERTJE BOONACKER. Helder, 4 Januarij 1874. Uit naam hunner Kinderen en Behuwdkinderen. Algemeene kennisgeving. Geboren te Helder den 1 Januarij 1874JAN CORNELIS, zoon van J. SCHUIJT en J. W. SCHUIJT—SCHUIJT. Heden overleed, na een kortstondig doch smartelijk lijden, onze geliefde Zoon PIETER, in den ouderdom van ruim 22 jaren. Pettemerkluft (Zijpe), 27 December 1873. G. Pz. BOONTJES. M. BOONTJES—ARIS. (Herplaatsing wegens misstelling.) Heden ontsliep, na een langdurig en smartvol lijden, mijne geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgdragende Vader, HARMANNUS VAN DER WAL, in den ouderdom van 41 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van circa tien jaren, mij vier Kinderen nalatende, te jong om hun verlies te kunnen beseffen. Harlingen, den 28 December 1873. Wed. H. VAN DER WAL—HOEN. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ongesteldheid, ons geliefd oudste Dochtertje JOHANNA CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van 8 jaren en ruim 4 maanden. Burg op Texel, 30 December 1873. J. S. KEIJSER. N. KEIJSER—BOON. Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder MARTJE DIJKER, Wed. van C. C. DUINKER, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Nieuwediep, 31 December 1873. D. LEIEN. F. LEIEN—DUINKER. Wed. J. BRUIN-DUINKER. W. DUINKER—DUINKER. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijne geliefde Echtgenoote JANNETJE DE VRIES, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Zij die haar gekend hebben zullen mijn verlies beseffen. Nieuwediep, 2 Januarij 1874. Mede uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen J. KROONSTUIVER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3