Binnenland. Benoeming-en, enz. bij aankomst van een stoomschip dadelijk de wijk in een der veelvuldige kreekjes namen. Gedurende dezen tijd werden vele vaartuigen, van licentiën voorzien, gevisiteerd, en op den 22 Sept. werd de blokkade aangezegd aan het Engelsche stoomschip Colombo, geladen met thee, op reis van Shangai, laatst Singapore, naar Londen. Het gouvernements-stoomschip Bronbeek, gezagvoerder M. Berends, verliet 6 Sept. Batavia, om via Riouw en Deli naar de wateren van Atsjin te vertrekken; Op eerstgenoemde plaats nam zij twee gewapende booten op sleep, waarmede men den 24 Sept. te Edi arriveerde. Deze daar achterlatende, stoomde de Bronbeek naar Atsjin om zich ter beschikking te stellen van den com mandant der maritime middelen. Haar werd de ooskust tot station aangewezen en zij keerde op den 27sten te Edi terug om dit te betrekken. De luit. ter zee 1ste kl. J. P. Mercier werd als militaire commandant daar aan boord geplaatst. Het gouvernements-stoomschip Argus, gezagvoerder J. A. de Jongh, arriveerde 12 Aug. te Penang van Deli, van waar het den naar Batavia opgeroepen inlander Sidi Tahir had afgehaald, vulde den kolenvoorraad daar aan en vertrok den 18den via Edi naar Atsjin, alwaar het den 21sten aankwam. Het deed daarna van 23 tot 30 eene reis naar Penang tot afhaling van ververschingen en slagt- beesten, vertrok 1 Sept. op nieuw naar Penang via Agum-Agum en Edi, welke plaatsen aangedaan werden tot het overbrengen van pakketten aan de stations-com mandanten van noord- en oostkust. 3 Sept. werd de bestemming bereikt, en na den kolenvoorraad aangevuld te hebben naar Atsjin teruggekeerd. Den 11 Sept. werd deze plaats weder verlaten en eene reis gemaakt via Edi en Deli naar Penang, waar de Argus den Ï9den arriveerde. Op deze reis aangevaren zijnde door de Sumatra, werd eene reparatie noodzakelijk geacht en order gegeven deze te Singapore te bewerkstelligen, waaraan gevolg werd gegeven, zoodat het schip half Oct. reeds weder beschik baar was. Het gouvernements-stoomschip Boni, gezagvoerder P. v. d. Leeuw, doet steeds sleepdiensten te Deli. De gewapende booten No. 12 en 26, die door de Bron beek naar de wateren van Atsjin werden gesleept, doen dienst in de station ter oostkust, waar zij de blokkade helpen versterken. De ingehuurde sleepbootjes Smeroe en Ardjoeno, die successivelijk 6 en 17 Sept. van Batavia naar de wateren van Atsjin werden gedirigeerd ter beschikking van den commandant der maritime middelen, worden als avisa's benuttigd, terwijl het ingehuurde stoomschip Luitenant- Generaal van Swieten den 1 Sept. van Batavia vertrok met kolen victualie en behoefte voor de vloot, die het successivelijk aan de verschillende schepen te Atsjin distri bueerde. Het wordt nu te Batavia terug verwacht. HELDER en NIEÜWEDIEP, 8 Januarij. Toen op den Isten Mei 1872 de Wel Eerw. heer J. S. van Buchem zijn 25jarig jubilé vierde als R. C. priester en pastoor in deze gemeente, was het de algemeene wensch, niet slechts van zijne parochianen, maar van alle ingezetenen der gemeente: „lang moge die achtingswaardige man nog voor ons gespaard worden!" Deze wensch is echter niet vervuld geworden. Gisteren avond werd hij in 67jarigen ouderdom aan zijn gewigtigen werkkring, aan zijne talrijke vrienden en vereerders ontrukt. Groot is het verlies, dat deze gemeente door zijn heengaan getroffen heeft. Pastoor van Buchem was een geestelijke van den echten stempel, een beschaafd, een menschlievend man, de vriend van armen en ongelukkigen, dq raadsman van zoovelen, die zich tot hem wendden. Door zijne verdraagzaamheid gaf hij aan allen 't schoonste voorbeeld om in iederen mede- mensch een broeder te zien. Moge nog na zijn verscheiden zijn voorbeeld onder ons blijven leven, en tot ons spreken van eendragt en broederlijke liefde De heer Fokkes van Mesdag, gemeente-apotheker en directeur van het gemeente-ziekenhuis, een verdienstelijk ambtenaar, is in den afgeloopen nacht alhier overleden. De mailboot Conrad kwam jl. Zondag te Port-Saïd en ging Maandag het Kanaal in, tot voortzetting der reis. Alles wel. De mailboot Madura, den 4 dezer te Aden aangekomen, zou den 6 dezer de reis voortzetten. Alles wel. Reuters Agentschap berigt uit Penang, dd. 6 dezer: „De Nederlandsche troepen staan voor de poort van den kraton. Het bombardement is den 3 dezer aange vangen en zal worden voortgezet tot de Atsjinezen zich overgeven. Er loopt een gerucht dat cholera en andere ziekten onder de belegeraars heerschop, vooral zouden veel inlanders sterven." In de week van 28 Dec. tot 3 Jan. jl. zijn, volgens bekendmaking van den minister van Binnenl. Zaken, aan Aziatische cholera overledente Rotterdam 2 personen. Gelijk de bemanning van de Loch Eirn door de Engelsche admiraliteit, (in ons vorig nummer stond omtrent de bemanning van den eerstgenoemden bodem abusivelijk schuldig) is die van de Ville du Havre door het Fransche admiraliteitshof vrijgesproken van alle schuld ten opzigte van de noodlottige aanvaring tusschen beide schepen. Kapt. Surement, van het. Ijransche schip, zal het bevel krijgen over de pakketboot la Ville de Paris. Door de vereeniging van officieren der Schutterijen in Nederland is dezer dagen eene circulaire aan alle com mandanten van schutterijen (dienstdoende en rustende) verzonden, inschrijvingen verzoekende om aan Z. M. den Koning een zelfstandig huldeblijk uit naam van de officieren der schutterijen aan te bieden, bij gelegenheid van het zilveren krooningsfeest. In navolging van hetgeen bij het leger bepaald is, heeft de vereeniging gemeend een maxi mum te moeten vaststellen, en wel f 5 voor hoofdofficieren, f 2.50 voor kapiteins en f 1 ver- mindere officieren. Het centraal comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning heeft aan de arrondissements-comité's eene circulaire gezonden, waarin het zijne bezwaren uiteen zet tegen het voorstel om eene vergadering van afgevaar digden der comité's te doen houden, teneinde over het geschenk en de wijze van aanbieding te beraadslagen. Het centraal comité is van oordeel, dat het doel met minder kosten en beter door correspondentie kan worden bereikt. Uit de circulaire blijkt, dat het centraal comité in begin sel voorstelt, dat de aanbieding door kinderen zal geschie den en de aanspraak door een hunner zal worden gehouden. Uit Zeeland wordt aan het U. D. gemeld, dat de Regering niet genegen is de marinewerf aan den heer Smit, te Kinderdijk, af te staan. De minister van Oorlog, generaal-majoor Weitzel, heeft, ter bevordering, zooveel mogelijk, van het doel der Scherpschutters-Vereenigingen, den 30sten December jl. voor deze eene vrij gunstige beschikking genomen. Daarbij wordt, met het oog op de omstandigheid, dat de Veree- nigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, zich meer en meer bij het schijfschieten bedienen van de patro nen, bij het leger in gebruik, bepaald, dat voor elk geweer- dragend lid eener Scherpschutters-Vereeniging jaarlijks 40 scherpe en 10 losse, of wel 45 scherpe patronen voor ach- laadgeweren kunnen worden verstrekt. De aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid om het prairie-hoen in onze duinstreken over te planten. Dit hoen is krachtig van gestel, volstrekt niet nadeelig voor den landbouw en zeer vruchtbaar. Omstreeks het midden van April beginnen de hennen te leggen. In Junij komen de jonge vogels uit. Elk broedsel is van 12 tot 30 jongen, soms is het getal grooter. Elk hoen weegt volwassen onge veer 5 pond. De hanen zijn wat zwaarder. Van Dec. tot April kan men ze in grooten getale levend strikken en iedere vogel zou, in eene Engelsche haven afgeleverd, ongeveer 10 sh. kosten. Tot lid der Tweede Kamer is in het hoofdkiesdistrict Breda herkozen, de heer mr. A. F. X. Luyben. Te Gouda moet eene herstemming plaats hebben tusschen den heer mr. H. C. Verniers van der Loetf die 957 en den heer dr. A. Kuyper die 767 bekwam. De bevolking der gemeente Schagen bedroeg op 31 December 1872, 1444 van het mannelijk en 1470 van het vrouwelijk geslacht. In 1873 zijn geboren56 m. en 53 v. Van elders ingekomen: 167 m. en 185 v. In 1873 zijn overleden: 42 m. en 42 v. Naar elders ver trokken: 159 m. en 148 v. Bevolking op 31 December jl. 1466 m. en 1518 v. Totaal.: 2984; waarvan 1869 Nederd. Hervormden; 16 Evang. Lutherschen; 1 Herst. Luthersche; 141 Doopsgezinden4 Remonstranten2 Chr. afgeschei denen; 894 R. Catholieken; 1 Oud Roomsche; 55 Nederd. Israëlieten; 1 Portug. Israëliet. De bevolking der gemeente Barsingerhorn c. a. bedroeg op 31 December 18721228 van het mannelijk en 1161 van het vrouwelijk geslacht. In 1873 zijn gebo ren: 47 m. en 38 V;. Van elders ingekomen: 94 'm. en 113 v. In 1873 zijn overleden: 32 m. en 30 v. Naar elders vertrokken: 110 m. en 121 v. Bevolking op 31 December jl. 1227 m. en 1161 v. Totaal: 2388; waarvan 2083 Nederd. Hervormden; 10 Evang. Lutherschen; 196 Doopsgezinden; 3 Chr. afgescheidenen; 84 R. Catholieken; 1 Oud Roomsche; 10 Nederd. Israëlieten; 1 tot geen dei- genoemde gezindheden behoorende. Op het Raadhuis te Alkmaar is jl Dingsdag aanbe steed: 1. Het onderhouden van alle gemeentegebouwen, scholen, bruggen, riolen en verdere gemeentewerken, bene vens eenige vernieuwingen aan die gebouwen, voor de som van f 3443, aan den heer C. Grootegoed aldaar2 het vernieuwen van eenige bestratingen, niet gegund; 3 het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen, voor de som van f 7150, aan de heeren Vester en de Graaf; 4 het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor de buitenwegen en voetpaden, voor de som van f 6650, aan den heer J. Oldenburg, te Bergen; 5 het opverwen van eenige gebouwen en werken, voor de som van f 114, aan den heer J. Metz, aldaar; 6 het vernieuwen van den waknuur langs de zuidzijde van het Luttik-Ouddorp, tus schen de Rootorensbrug en de brug bij de St. Annastraat, voor de som van f 3773, aan den heer C. Grootegoed, aldaar. In de gisteren te Amsterdam gehouden raadsvergadering is o. a. besloten om het waaggebouw op de Botermarkt voor afbraak te verkoopen. Jl. Dingsdag middag is te Haarlem plotseling overleden de weduwe van den in Nov. jl. ontslapen zanger W. P. de Chavonnes Vrugt. De gemeenteraad te 's Hage heeft jl. Dingsdag, op voorstel van burgemeester en wethouders, er in toegestemd dat de Scheveningsche haven ten zuiden van die badplaats worde aangelegd, en daarvoor een subsidie van f 750,000 toegekend. Ook heeft hij in diezelfde zitting, na breed voerige discussie en na verwerping van een voorstel, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken om het standbeeld van Thorbecke niet in de residentie te plaatsen, met 17 tegen 16 stemmen besloten, de Plaats als terrein voor de oprigting van het huldeblijk aan te wijzen. Den 3 dezer is te Utrecht, in den ouderdom van 61 jaren, overleden de heer W. C. P. baron van Reede van Oudtshoorn, hoofdingenieur van den waterstaat en gedurende eenige jaren ingenieur-directeur van de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij. Men meldt uit Over-Betuwe, dd. 30 Dec. aan de Arnh. Crt.Bij het sluiten van dezen jaarkring valt er weinig van het oostelijk gedeelte tusschen Rijn en Waal mede te deelen. De lang verwachte spoorweg is, zooals iedereen weet, nog niet gelegd, en onze hoofd- en bijwegen zijn en blijven bij winter nog even modderig en onbegaanbaar als vroeger. Onze vierwielige rijtuigen zijn niet voor één paard geschikt, alvorens het kwik in den thermometer eenige graden onder nul gedaald is. Wie een tilbury of een zoogenaamd Betuwsch karretje rijk is, heeft bij winter tijd, al rijdt hij dan ook wat minder deftig, een groot voorregt. De keerzijde van deze tweewielige voertuigen is, dat zij, bij het gebruik, wat al te sterk op de spijsver- teering werken, vooral bij vorst. Doch wat geeft een echte Betuwenaar edele en onverbasterde nazaat van den Batavier om een weinig geschommel! Onverdroten en menigmaal met zelfverloochening trekt hij, bij regen, sneeuw, storm of hagel, iederen marktdag stedewaarts, en brengt daar, tuk op gewin, zijn verbouw tot den hoogst mogelijken prijs aan den man. Dit is lofwaardig en doet ons onwillekeurig denken aan den Batavier, die, door weer en wind, schier ongekleed, van den vroegen morgen tot den avonds de bosschen intoog, om er het wild op te sporen. Ja, het is verwonderlijk, hoe zelfs de kleinste verbouwer bijna iedere week iets vindt, dat hij ter markt kan brengen. Hij doet in den regel goede zaken, en komt niet zelden opgewonden van blijdschap des namiddags bij vrouwlief thuis. De tabak, een onzer hoofdproducten, heeft dit jaar vrij wat geld in onze streken gebragt. De gemiddelde prijs was f 32 per 50 kilogram. Het Nederlandsch schip Söderhamn, kapt. Visser, van Maulmain, laatst van Mauritius naar Amsterdam, is den 17 Nov. jl. wegens muiterij onder het volk te Kaapstad binnengeloopenna van het afgekeurde oorlogsstoomschip Djambi matrozen overgenomen te hebben, heeft het den 23 Nov. de reis voortgezet. De griffier bij het kantongeregt te Meppel, die heette „verdwenen" te zijn, bevindt zich weder aldaar. In een belangwekkend artikel van kolonel van Gerlach, over Atsjin, in den Tijdspiegel van Januarij, komt o. a. de volgende beschrijving van den kraton voor: „Op ongeveer een paar honderd meter van den linker oever van Atsjin gelegen, beslaat hij een groot vierkant, aan alle zijden door eene natte gracht ingesloten, en hoe wel de afmetingen, door onze inlandsche berigtgevers mee gedeeld, slechts als approximatief te beschouwen zijn, zoo schijnt toch de kraton een oppervlakte van 150 a 160 duizend vierk. meter te beslaan. „Op den buitensten wal, drie meter hoog met een berm van zes meter breedte en geheel met bamboedoérie beplant, staan aan de noordzijde een twintigtal stukken in batterij, die tevens een gedeelte der rivier en het terrein voor de missigit bestrijken, terwijl aan de zuid- en west-face eenige onbruikbare stukken op den grond liggen, behalve één kanon van zwaar kaliber, dat van den laatstgenoemden wal den weg naar pasar Moekim IV bestrijkt. Op ongeveer 140 d 150 meter afstands van de oostelijke grens stroomt de Koerong Daroe aan de noordzijde naar binnen, loopt evenwijdig aan de oostelijke grens in zuide lijke rigting voort, wendt zich dan op een vijftigtal meter van en evenwijdig aan de zuidelijke gracht van den kraton naar het westen en verlaat den vierhoek aan die zijde, met een bogt langs de daar ter plaatse van steen opge trokken kotta Patjoet, om zich daarna in de sawahs te verliezen. Deze moerassen, die zich tot digt bij de zuider buitengracht uitstrekken, zijn bij vloed met kleine schuiten bevaarbaar. „Bezijden de zoo even genoemde punten van in- en uitstrooming bevinden zich de toegangen tot de inwendige ruimte van den kraton, aan weerszijden door wachthuizen en eenig geschut beschermd. Ongeveer 50 meter van de oostelijke face loopt een gracht, 3 meter breed en 1.5 meter diep, van het noorden naar het zuiden, in welk afgesneden gedeelte de verblijfplaats der vrouwen en de vorstelijke be graafplaatsen zijn gelegen. Westwaarts van dit gedeelte wordt door een hoogen wal, op een afstand van ongeveer 100 meter van de noord- en westelijke, en 30 meter van de zuidelijke grens, een tweede vierkant ingesloten, in welks midden, door een iets minder hoogen binnenwal, een derde vierhoek gevormd wordt, waarin tegen de zuidzijde de woning des Sultans, benevens het raad- en kruidhuis, zich bevinden. Vóór het raadhuis staan eenige stukken op den daartegenover liggenden, geheel vervallen wal gerigt. „Die binnenwallen (van muren wordt niet gesproken) zijn vooral aan de noord- en zuidzijde geheel of grooten- deels vervallen, zoodat ze geen 't minste defensief vermogen bezitten. Waarschijnlijk zullen in de hierboven beschreven binnenruimten nog andere woningen gevonden worden, waarvan echter geen melding wordt gemaakt. Midden voor het noorderfront staat een hooge katapang (waar schijnlijk de boom, waarvan reeds vroeger gesproken is,) en de uitgang aldaar wordt door een drooge gracht met een dubbele rij randjoes gedekt, terwijl de linkervleugel van de versterkte positie, welke de missigit omriDgt, dit vermoedelijk front van aanval tevens tot voorwerk dient." De aangekondigde nieuwe roman van Victor Hugo, getiteld „93," zal, naar de Engelsche bladen melden, in het begin van Februarij beginnen te verschijnen in het Engelsche weekblad Graphic, met illustratiën van eenige der beste Engelsche kunstenaars. Te Napels heeft het de laatste dagen vrij sterk gesneeuwd. Het is thans officiëel bekend gemaakt, dat de Shah van Perzië de bekende concessie aan Baron Reuter inge trokken heeft. Als reden wordt opgegeven, dat het gebleken is, dat de concessionaris zijne verpligtingen niet kon nakomen. Een langdurig ziekbed. Drie Zondagen aaneen had dominé een vervolgstof behandeld over Matth. VIII 14: „En gekomen zijnde in het huis van Petrus, zag hij zijn vrouwsmoeder te bed liggen, hebbende de koorts." Een paar dagen later liepen een paar van zijn gemeenteleden langs 't kerkhof en hoorden de klok luiden. „Wel," zei de een, „voor wien zou dat wezen?" „Ik weet het niet," antwoordde de ander, „maar ik denk haast voor de vrouws moeder van Petrus, want die heeft al drie weken ziek gelegen." (Alm. v. h. N.) Bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. J. W. F. Fruchteu tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. T. Spree.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2