STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. £ngeland. Dnitschland. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gmeeente Callantsoog. :5* s SCHAGER MARKT van HEDEN. Eerste Kamer. De Regering heeft op 't verslag nopens Finantiën geantwoord dat zij alle krachten zal inspannen om de nog aanhangige Wetsvoordragten endie welke zij heeft toegezegd, tot een gewenscht einde te brengen. Wat het Census-ontwerp betreft ligt het niet in hare bedoeling de behandeling daarvan noodeloos te vertragen, veelmin het ontwerp in te trekken, 't Ligt volstrekt niet in de bedoeling der Regering voorstellen te doen tot afschaffing der belastingen. De Regering acht algemeene verhooging der tractementen van de ambtenaren niet wenschelijk. De overeenkomst van 8 Nov. 1864 tot regeling der suikerbelasting, vervalt eerst met 1 Aug. 1875. Dat zij voor ons land slecht zou werken, kan iu algemeenen zin niet worden toe gegeven. De opbrengst toch is sedert 1864 aanmerkelijk verhoogd en de uitvoer van geraffineerde suikers aanzienlijk vermeerderd. Omtrent het muntwezen heeft geen overleg met andere Gouver nementen plaats gehad. Verhooging van de bezoldiging der leden van de regterlijke magt ligt in de bedoeling van den minister. Le Gaulois levert de beschrijving van eene der cos- tumes, besteld voor grootvorstin Maria van Busland, bruid van den hertog van Edinburg. Dit kleed, een toonbeeld van élégance,1 rijkdom en eenvoudigheid tegelijk, zegt le Gaulois, is vervaardigd van hemelsblaauw vélours épinglé, daarover een tuniek van mousselines des Indes, in antieken stijl opgemaakt. Deze stof is zoo fijn, dun en zacht, dat de geheele tuniek, in den letterlijken zin des woords, door een gewonen vingerring kan gehaald worden. De plooijen van het lijf worden door haakjes van kleine paarlen vast gehouden, en de rand is gegarneerd met een franje van soortgelijke paarlen. Dit costuum kost 26,000 francs. Het Palais Royal te Parijs is thans geheel hersteld van de schade, die het gebouw door de brandstichtingen der commune-mannen geleden heeft. De statisieke opgaven over Parijs luiden niet gunstig voor de regering „der moreele orde." Zoo zijn b. v. in 't eerste halfjaar van 1873 te Parijs 782 faillissementen voorgekomen, terwijl dit cijfer in 't tweede halfjaar tot 1357 is gestegen. Hierbij komen nog circa 600 firma's die hunne zaken hebbend vereffend zonder tusschenkomst der regtbank. Het valt niet minder op te merken, dat zich onder de 2139 fail lissementen van 'tjaar 1873 vele industrieële zaken bevinden, die anders in Parijs gewoonlijk zeer bloeiden. Zoo telt men daaronder b. v.: 391 kofiij-of wijnhuizen, 68 restaurants en 105 hotel-garnis. Als de handelszaken zich niet spoedig weer opheffen, dan zal het eerste kwartaal van 1874 nog erger worden dan 't laatste van 1873. Vele magazijnen van luxe hebben op de Kers-en Nieuwjaarsfeesten gehoopt, maar behalve in enkele winkels, die voornamelijk den loop hebben, werd er zeer weinig gekocht. Het aantal werk lieden, die zonder werk zijn, neemt met den dag toe en hun toe stand wordt nog ondraaglijker door den stijgenden prijs der levensmiddelen. De staat van beleg heeft den handelaars tot voor wendsel gediend om de prijzen der noodzakelijkste levensmid delen te verhoogen. Daarbij komt nog de vervalsching dier middelen, die met den dag erger wordt. Ook klagen de geneeskundigen over de groote sterfte der kinderen, die men naar de voedsters op 't platte land zendt. Zoo werd onlangs door een geneeskundige aangetoond, dat op zeker dorp zulk eene voedster of min zich den treurigen roem verworven had, dat alle door haar ver pleegden stierven, en juist dat wijf werd door de meeste rijke Parijsche familiën gezocht. De klagten dezer mensch- lievende geneeskundigen hebben tot dusver geen gevolg gehad; de minister van Binnenlandsche Zaken heeft zelfs niet eens een commissie van onderzoek ingesteld. Maar wat zou zulk een commissie ook uitwerken? Wat heeft b. v. de commissie verrigt, die benoemd was om den nood van het uitgebreide personeel der groote opera, dat door den brand broodeloos gemaakt is, te lenigen? Het is daarmeê gegaan als met de meeste Fransche cömmissiën men heeft zeer veel gesproken, maar bijzonder weinig gedaan. -w mcsJMnaZ Prins Napoleon is gisteren te Parijs aangekomen. Men berigt de komst, te Parijs, van den afgetreden dictator van Spanje, don Emillio Castelar. Dezer dagen is te Parijs op zonderlinge wijze een bijzondere ontduiking der belasting op de lucifers aan den dag gekomen. Een man, die met een pak op den rug over de straat ijlde, struikelde en viel, maar stond dadelijk op en hervatte zijn loop. Tot groote verbazing echter der voorbijgangers steeg plotseling een rookwolk op uit het pak, dat weldra in vlam stond. Men schoot te hulp en nu bleek het pak een menigte ongestempelde doosjes met lucifers te bevatten, die door den schok ontvlamd waren. De man was zóó verschrikt, dat hij er niet aan dacht te vlugten en nu de vrij hooge boete zal moeten betalen, die op de ontduiking der wet is gesteld. Te Londen werd den 18 Dec. het testament van den heer Thomas Baring, chef van het huis Baring Brothers geopend. De executeurs verklaarden, dat de nalatenschap niet minder dan 18 millioen gulden bedroeg, waarvan den staat een regt toekwam van f 242,000. Ónder zijne legaten komt de bepa-ling voor, dat elk van de vele Ïiersonen, aan de zaak verbonden, een jaar tractement als egaat ontvangt. Naar aanleiding van de aanhoudende klagten over ondui delijke, veelal onleesbare handteekeningen van hoogere en lagere ambtenaren onder officiële stukken, ten gevolge waar van menig particulier zijn antwoord op zoodanig stuk niet weet te adresseren, heeft de Pruissische minister van justitie aan al zijne ambtenaren gelast voortaan hunne handteeke- ning duidelijk leesbaar te maken. In de laatstgehouden vergadering van de arbeiders- vereeniging te Berlijn begon een der leden, Scblesinger, die door zijne exentriciteit bekend is, zijne rede met de woorden: „Ik moet mijne verontschuldiging maken, dat men mij in de laatste vergadering gemist heeft." De voorzitter merkte op, dat het bureau den geachten spreker volstrekt niet gemist had. „Ja maar de vergadering kan mij toch gemist hebben," ging Schlesinger voort. „Dit zal ik aan de vergadering vragen," hernam de president en verzocht de leden, welke den heer Schlesinger gemist had den, Je hand op te steken. Niemand stak de hand en de geachte spreker verliet onmiddelijk de zaal, onder een homerisch gelach van zijne medeleden. Op eene der laatste vertooningen in den schouwburg te Ulm had een vreeselijk voorval plaats. 80 petroleum lampen, welke aan den luster ophingen, zijn ontploft en wierpen haar inhoud in brandende stralen over de beang stigde toeschouwers, waaronder men vele vrouwen telde. In een oogenblik stonden de kleêren dezer laatsten in volle vlam, waardoor zij erge brandwonden bekwamen. Yan de twintig op die wijze gekwetste vrouwen overleed er een, weinige uren nadat het ongeluk plaats greep. Ongeveer duizend personen, allen met den wijnbouw in betrekking staande, hebben dezer dagen te Neustadt a/H. eene bijeenkomst gehouden, om maatregelen te beramen tegen de toenemende vervalsching van wijn. De vergade ring besloot: 1. de hulp der plaatselijke landbouw-commissie in te roepen, tot het verzamelen van gegevens, om de ver bruikers in staat te stellen, echten van vervalschten of nagemaakten wijn te onderscheiden; 2. een regtskundig advies in te winnen op de vraag, of en in hoever het gebruik van glycerine bij die fabricatie strafbaar is en naar gejang van dat advies verder te handelen; 3. een centraal comité en plaatselijke sub-comités te benoemen, om de belanghebbenden, ook door onderlinge geldelijke bijdragen, te ondersteunen in de vervolging tegen producenten en verkoopers van vervalschten of nagemaakten wijn; 4. bij den Bondsraad en den Rijksdag adressen in te dienen, met verzoek om invoering eener rijkswet, in den zin der vroe gere Beijersche wet op dat onderwerp. Uit Dresden wordt gemeld, dat eerstdaags aldaar voor de eerste maal eene aanklagt, gegrond op art. 189 van het wetboek van strafregt, voor de regtbank zal dienen. Bedoeld artikel luidt„Wie de nagedachtenis eens gestorvenen schendt, door, tegen beter weten aan, eene onwaarheid hem betreffende te zeggen of te verspreiden, welke hem bij zijn leven verachtelijk zou hebben kunnen maken of in de openbare meening vernederen, wordt gestraft met gevangenis van hoogstens zes maanden. Zijn verzachtende omstandig heden aanwezig, dan kan eene boete ven 300 th., in plaats van gevangenis worden opgelegd. De vervolging kan alleen op aanklagt van ouders, kinderen of van overlevende echt- genooten geschieden." De aanklagt, thans te behandelen, is gedaan door den tegenwoordigen Koning als privaat persoon, opkomende voor de eer zijns vaders, wiens nage dachtenis door de Volksboten gekrenkt is. Blondin, de vermaarde wandelaar over den Niagara, heeft in den Engelschman Balleni, 32 jaar oud, een zijner leer lingen, zijn meester gevonden. Deze bepaalt zich bij zijn waaghalzerij niet tot een wandeling over den bruischenden waterval, maar stort zich van een hoogte van 160 voet in het kokende schuim. Mevrouw Ann Eliza Webb Young, „de negentiende en laatste vrouw van Brigham Young," die hem en zijn gebied niet lang geleden heeft verlaten, heeft den 9den December jl. te Denver, in Colorado, de eerste van eene reeks van voordragten over de Mormonen gehouden. Vol gens de Denver News, deelde mevrouw Young mede, dat „Brigham in Junij jl. 73 jaren oud geworden is. Hij heeft 19 vrouwen, waarvan er 15 zijne eigene vrouwen voor tijd en eeuwigheid en de andere 4 vrouwen bij volmagt (proxy wiveszijn, namelijk weduwen van Joseph Smith. De kinderen uit hun huwelijk met Brigham worden Joseph Smith toegerekend en vermeerderen diens Koningrijk. Al de vrouwen worden, ter onderscheiding van elkander, bij haren eigen naam genoemd. Brigham bezit twee groote huizen, de Bijen-korf en het Leeuwen-huis genaamd; in het eerstgenoemde woont ééne vrouw, in het andere zes. De overige wonen hier en daar in de stad en het grond gebied. Zijne oudste drie zonen hebben huns vaders voor beeld van veelwijverij nagevolgd. Brigham heeft 45 kin deren in levende meeste volwassen en gehuwd. Het zijn 29 dochters en 16 zonen. Zijn zoon John W. heeft van veelwijverij afstand gedaan door zijne eerste en tweede de vrouw weg te zenden en de derde te behouden. Zeven van Brighams dochters genieten de voorregten van het veelvoudige huwelijk. Twee van deze noemen Hiram B. Clawson haren echtgenoottwee zijn met George Thatcher en twee zijn met Mark Croxall getrouwd; de zevende is de tweede wederhelft van Thomas Williams. Amelia Falsom is de eenige vrouw, waarmede Brigham tegenwoor dig leeft. Voor haar heeft hij alle verlaten, en aan deze begunstigde wijdt hij al de zorg en teederheid, welke de meest liefhebbende monogamist met mogelijkheid voor zijne gezellin zou kunnen hebben. Op dit oogenblik laat hij voor haar eene woning bouwen, die minstens 100,000 doll. kosten moet. Brigham bemint haar meer dan al de andere. Hij is bang voor haar van daar haar succes." Gnstave Doré. De heer Edmond About schrijft in het Engelseh weekblad, the Athenaeum, naar arnleiding van het door Gustave Doré geïllu streerde werk van baron Ch. Davillier, getiteld 1'Espagne, over dien kunstenaar het volgende: „Gij kent Doré. Hij is te Londen minstens even populair als te Parijs. Mij, die hem sedert hij in het College Charlemagne zijne eerste schetsen op zijne themaboeken krabbelde nooit uit het oog verloren heb, komen deze illustratiën van Spanje voor te behooren tot zijne beste producten, tot die, waarin hij geheel zichzelven is. Het is tegelijk het geluk en het onge luk van dit zonderling genie geweest, dat hij te vroeg geslaagd is. Hij was nog en rhétorique toen Philipon, de uitgever, zijn eerste werk in het licht zond een album met caricaturen der werken van Hercules. Het publiek zag er zooveel goeds in, zooveel geest en zoo verwonderlijk eene handigheid met de teekenstift, dat het den knaap adopteerde, en men zag het is ongelooflijk een knaap van 17 jaren, die zijn brood verdiende. Yan zijn debut af heeft Doré niets dan succes gehad, en dat wel op verschillend gebiedwant de natuur had hem kwistig bedeeld. Hij speelde de viool als een bekroonde van het Conservatoire, was begaafd met eene schoone tenorstem en was een athleet zoo goed als er te Oxford of Cambridge te vinden zijn. Zijn aangenaam en eerlijk karakter ontwapende den nijd, en zijn huiselijk leven onder het dak zijner moeder wint ieders achting. In één woord van zijn 25ste jaar af is zijn leven, eenig in zijn soort, een lange triumf geweest. Men zegt, dat wij Franschen wuft zijntoch hebben zijne werken ons nooit verveeld, noch zelfs verzadigd; wij hebben nooit gemeend, dat de auteur genoeg heeft voortgebragt. De uit gevers van platen, tijdschriften en boeken hebben hem geene rust gelaten. Het ongeluk is, dat hij van den aanvang zijner loopbaan af zoozeer tot onophoudelijk produceren is aangedreven geworden, dat hem geen tijd is overgebleven om de studiën te voltooijen, welke de groote meesters maken. Het publiek verwachtte van hem iets meer dan verwonderlijke schetsen. Het heeft hem als het ware den pligt opgelegd om grootere en meer doorwerkte werken te' leveren, maar heeft hem den daartoe vereischten tijd niet gelaten. Ziedaar waarom ik zijne levendige en vonkelende studiën uit Spanje verkies boven de breede compositiën van den Dante en den Bijbel, waarin wij evenmin Michel-Angelo als Doré aantreffen." Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: E. M. de Vries en W. Bakker. J. G. van Put en J. Willems. BEVALLEN: A. M. Janse, geb. Levinson, (Z.). J. M. Senhauser, geb. Jans, (D.). P. M. Swennen, geb. den Hartog (D.). C. J. Vatter, geb. Ostenbrug, (D.). A. Buijs, geb. Bakker, (Z.). N. J. Strop, geb. Disper, (Z.). A. Reusche, geb. Hillen, (Z.). A. van Driel, geb. de Rover, (D.). OVERLEDENH. P. E. Zwaloe, 7 weken. J. S. van Buchem, 67 jaren. Van 1 tot 7 Januarij 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENMarie, dochter van Nanning Dekker Pz. en Aaltje Flens. Simon Frederik, zoon van Klaas Knol en Christina Busse. Aris, zoon van Cornelis Mantje Az. en Jannetje Kikkert Veenstra. Simon, zoon van Jan Gomes en Jantje Dopmeijer. Antje, dochter van Jacob Hillenius Wz. en Marretje Bruin. OVERLEDEN: Trijntje Schellinger, 4 jaren, dochter van Hen drik Schellinger en Trijntje Flens. Johannes Kalf, 44 jaren. Adrianus Blom, 46 jaren, gehuwd met Adriana Alderliefste. Van 16 tot 31 December 1873. ONDERTROUWD: M. J. Koelman en J. Bloothoofd, weduwe van C. de Wit. GETROUWD: K. Jonker en D. Schuijt GEBORENDirk, zoon van P. Volkers en N. Hollander. Cornelis, zoon van P. Nobel en T. Bas. Aaltje, dochter van C. Strooker en L. Asjes. Maartje, dochter van C. Vries en T. Dekker. Trijntje, dochter van W. Maarees en L. Bas. Pieter, zoon van P. Kapitein en T. Balsema. Dieuwertje, dochter van A. Kooij. Antje, dochter van W. Quax en E. Schoen. Joannes Leonardus, zoon van W. Visser en J. Hoff. Trijntje, dochter van J. Prins Stuij en J. Nieuwland. OVERLEDEN: Alida Everdina, 11 maanden, dochter van B. Spanje en M. Tiebout. Frans, 17 weken, zoon van J. Mosk en T. Marees. Pieter Vriesman, 74 jaar, weduwnaar van G. Keizer. Hendericus, 3 maanden, zoon van J. Henneman en G. Keesom. Aaltje, 6 dagen, dochter van C. Strooker en L. Asjes. Maartje Rampen, 44 jaar, vrouw van J. Eriks. Pieter, 22 jaar, zoon van G. P. Boontjes en M. Aris. Aaltje, 3 jaar, dochter van S. Kossen en A. Doorn. Cornelis, 1 maand, zoon van J. Ott en G. Bas. Jan Struijf, 63 jaar, man van D. Koning. Pieter, 25 dagen, zoon van D. Prins en N. Bakker. Levenloos aangegeven zoon van K. Vos en M. Jongejan. Van 1 tot 31 December 1873. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDCornelis Hoogschagen en Jantje Schoorl, wonende te Zijpe. GEBORENKlaas, zoon van Simon Wortel en Neeltje Koniug. Grietje, dochter van Jacob Kind en Immetje Kooij. Wardenaar, zoon van Pieter Raven en Guurtje Hofdijk. Dirk, zoon van Pieter Bruin en Anna Lengers. OVERLEDEN: Nikolaas Schouten, 25 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) p*— a 0 Uren. 9 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. i 7 12 z. 0.5k. 768.41 f 8.34 5.2 f 2.8 0.97 Vlak. 8 8 zotz. 0.8„ 764.76 f 4.67 -0.6 - 1.3 0.92 Slecht. 8 12 zzo. o 763.58 t 3.49 -0.6 - 2.9 0.89 M Weersgesteldheid: 7 Jan. 12 u. Digtbewolkt, regenbuijig. 8 Jan. 8 u. Ligtbewolkt, mooi, vriezend. 8 Jan. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 7 op 8 Jan. 1 millimeter. LATGRE BEBltiTEV. Voor zoover bekend is, heeft zich gedurende de week van 28 Dec. 1873 tot en met 3 dezer in Noordholland slechts bij twee runderen waarvan 1 te Sloten en 1 te Vogelenzang (Bloemendaal), de longziekte voorgedaan. Beide runderen zijn na onteigening afgemaakt. PER TELEGRAAF. 6 Paarden Ossen Stieren 10 Gelde-Koejjen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 4 Nucht.Kalveren VetteRammen 368 Schapen f 30al20 - 230a270 7a 17 - 24a 36 29 Lammeren f 22 a lBokk. en Geiten -6a 20 MagereVarkens- 7 Biggen Eenden c Kippen Boter per kop Kaas per K.G. a Kip-Eijeren per 100-400 p460 Eend-Eijeren - a 9 a 14 5 a 7 60 a 80 50 al50 95 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3