Binnenland. Benoemingen, enz. STATEi\-GEi\ERAAL. B u ite n I a n d. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland Spanje. Amerika. dering der conservatieven aldaar hieraan geheel te danken was; wij gaven reeds nog eene andere reden op, het zal wel altijd het geval zijn dat een deel der menschen uit overtuiging, een grooter deel wellicht uit meegaandheid handelt. Eendracht tegenover de kerkelijke partijen, die het onderwijs zoo gaarne ondergeschikt zouden willen maken aan de Kerk, die de wetenschap zouden willen dwingen zich te schikken naar kerkelijke meeningen en uitspraken, die onze vrijheden, al datgeen wat ons als kinderen der negentiende eeuw lief is, als revolutionaire wanbegrippen afkeuren en bestrijden, wordt met eiken dag dringender noodig. De verkiezing te Gouda heeft weder geleerd welke kracht deze kerkelijke partijen kunnen ontwikkelen, zij brachten met elkander nog enkele stemmen meer uit dan de liberalen en conservatieven te zamen. Indien zij eens de handen ineen sloegen, niet om op den duur samen te gaan wat onmogelijk is maar tijdelijk om hunne gemeenschappelijke oogmerken te volvoeren De conservatieven werken door hunne, do liberalen vijandige en in het regeeren bemoeilijkende politiek, door het heulen met wie hen helpen en dienen wil, die oog merken in de hand. Geen wonder, dat wie dit beseft hen den rug toekeert en de gelederen gaat versterken van heD, die voor de moderne beginselen, voor vrijheid, vooruitgang en verdraagzaamheid pal staan. Dit is de schoone roeping der liberalen: onze hedendaagsche maatschappij, onze vrij zinnige staatsinstellingen te verdedigen tegen hen, die de heerschappij van de Kerk over den Staat willen doen herleven, de beschaving een terugtred willen doen maken. In de volvoering van die taak kunnen de liberalen hunne onderlinge verdeeldheden vergeten, hunne krachten oefenen en hunnen geschokten invloed herwinnen. Zullen de con servatieven hen helpen of belemmeren in dien strijd Als partij hebben zij hunne beteekenis verloren, dat zij dan, eer hun leger geheel verloopen is, hunne ijverzucht het zwijgen opleggen, de verdeeldheid tusschen liberaal en conservatief dempen en de vorming helpen bewerken van eene machtige partij, de nationaal-liberale of anti-clerikale. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Januarij. Gisteren avond ontvingen wij het volgende telegram: „Blijkens Dingsdag in den laten avond bij Koloniën ontvangen telegram van generaal van Swieten, gedagteekend 9 dezer, gingen de expeditionnaire troepen voort met zich in de Moskee (Missigit) te versterken en batterijen aan te leggen. In Atsjin was aan cholera overleden de kapt. H. F. Mulder en de officier van gez. Ermerins." Naar wij vernemen is de vertrekdag van Zr. M. transportschip Java, koinmandant kapt.-luit. ter zee A. J. van Mansvelt bepaald op den 26 dezer. Het berigt, door verschillende couranten en ook door ons medegedeeld, als zouden eerstdaags de Evertsen en het Zilveren Kruis in dienst gesteld worden, is onwaar. De mailboot Koning der Nederlanden kwam den 12 dezer te Napels aan, ontscheepte aldaar 15 passagiers en vertrok den 13 dezer van daar, tot voortzetting der reis. Alles wel. De bisschop van Haarlem heeft den heer B. H. Brinkman, pastoor te Katwijk, benoemd tot pastoor alhier. Beroepen te Hem ds. L. Overman, pred. te Spijkenisse. Toezegging van beroep is gedaan naar Öosterdijk aan ds. A. A. van Meurs, pred. te Buurmalsen. Door den Commissaris des Konings in deze provincie is bepaald, dat de loting voor de Nationale Militie dit jaar in de navolgende plaatsen zal gehouden worden als volgtte Alkmaar 9 en 10 Febr., te Heerhugowaard 11, te Winkel 12, te Medemblik 13, te Enkhuizen 14, te Hoorn 16 en 17, te Edam 18, te Purmerend 19, te Schagen 21, en te Helder 23 en 24 Febr. Op den 23sten zullen te Helder de ingeschrevenen uit die gemeente, op den 24sten die van Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen aan de loting deelnemen. De gemeente Petten heeft dit jaar geen inge schrevenen voor de Militie. De gevallen van longziekte onder het rundvee in de provincie Noordholland hebben zich in de maand Dec. 1873 bepaald tot 9, waarvan 7 zijn voorgekomen te Vogelenzang, gem. Bloemendaal en 1 in elk der gemeenten Helder en Sloten. Verder kan omtrent de longziekte in dit gewest gedu rende het jaar 1873 het volgende worden medegedeeld. Terwijl het aantal der runderen, aangegeven als door gezegde ziekte aangetast, 2553 bedroeg in 1871 en 1308 in 1872, zijn in 1873 slechts 323 longzieke runderen aan gegeven, waarvan 33 te Heiloo, 32 te Monnickendam, 24 te Haarlemmermeer, 22 te Beemster, 22 te Bloemen daal, 19 te Ransdorp, 16 te Assendelft, 14 te Ilpendam, 13 te Hoogwoud, 12 te Edam, 9 te Amsterdam, 8 in elk der gemeenten Alkmaar, Hensbroek, Nieuwe-Niedorp en Sloten, 7 te Akersloot, 6 in elk der gemeenten Eg- mond-binnen, Hilversum en Nieuwer-Amstel, 5.te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, 4 in elk der gemeenten Helder, Oostzaan, Ouder-Amstel en Zuid- en Noord- Schermer, 3 in elk der gemeenten Kwadijk, Limmen, Muiden, Oosthuizen, Opmeer en Weesp, 2 in elk der gemeenten Schellinkhout en Spaarndam en 1 in elk der gemeenten Graft, Jisp, Nieuwendam, Purmerend, "VVees- Serkarspel, Wormer en Wijde-Wormer. In de maand an. werden 60 longzieke runderen aangegeven, in Febr. 73, in Maart 49, in April 28, in Mei 35 in Junij 17, in JuKj 9, in Aug. 12. in Sept. 6, in Oct. 10, in Nov. 14 en in Dec., zooals boven reeds is medegedeeld, 9. Van de 323 aangegeven runderen is 1 gestorven, zijn 309 na onteigening afgemaakt en door of van wege den eigenaar geslagt 13. Wegens schadeloosstelling voor de onteigende runderen is aan de veehouders een bedrag van f 35,888 betaald, terwijl in 1872 daarvoor de som van f120,090,59| werd uitgegeven. Ten gevolge van het door den minister van Binnenl. Zaken reeds in Nov. 1872 gegeven voorschrift van afma king, ook van verdachte runderen, die niet waren ingeënt, zijn van 1 Jan. tot 8 April 1873 met welk laatstver- meld tijdstip dat voorschrift werd ingetrokken onteigend en afgemaakt 179 verdachte runderen, namelijk 90 te Haarlemmermeer, 22 te Ouder-Amstel, 21 te Sloten, 13 te Spaarndam, 13 te Weësp, 11 te Jisp, 8 te Amsterdam en 1 te Alkmaar. Daarvoor werd wegens schadeloosstelling betaald f 34,796,50. Jan Wijdenes te Opperdoes is door't Prov. geregtshof in Noordbolland wegens het vervalschen van belasting- billetten veroordeeld tot 1 jaar cellulair en 2 geldboeten van f 50 elk. In de buitengronden van 't VI ie is gestrand het stoomschip John Fenwick, kapt, Sinclaire, van Nicolajeff naar Hamburg, met eene lading rogge. De kapitein en 10 man der ekwipage zijn gered; 11 der opvarenden, die zich met de scheepsboot zochten te redden, zijn daarbij omge komen. Er bestaat weinig uitzigt op 't behoud van schip en lading. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schagen, zijn ingekomen 726 geldige billetten; de stemmen waren verdeeld als volgt op de navolgende heeren: Th. J. Waller 342, jhr. mr. D. van Foreest 334, A. F. van Wijngaarden 19, H. Rezelman 10, H. Koomen, 7 enz. Zoodat, vermits geene volstrekte meer derheid is verkregen, er eene herstemming zal plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemde heeren. De bevolking der gemeente St. Maarten bedroeg op 31 Dec. 1872 517 mannen en 550 vrouwen. In 1873 zijn geboren 30 m. en 23 v. Van elders ingekomen 35 m. en 48 v. In 1873 zijn overleden 12 m. en 14 v. Naar elders vertrokken 75 m. en 88 v. Bevolking op 31 Dec. 1873 495 m. en 519 v., totaal 1014. De bevolking der gemeente Haringcarspel bedroeg op 31 Dec. 1872, 1013 mannen en 944 vrouwen. In 1873 zijn geboren 44 m. en 42 v. Van elders ingekomen 69 m. en 74 v. Overleden 27 m. en 23 v. Naar elders vertrokken 88 m. en 93 v. Bevolking op 31 Dec. 1873 1011 m. en 944 v., totaal 1955, waarvan 1005 Nederd. Herv., 5 Evang. Luth., 15 Doopsgez., 22 Chr. Afg. en 908 R. Cntholieken. - Jl. Zondag vierde de heer J. L. Zondag, adjudant onderofficier der dd. schutterij te Alkmaar, den dag waarop hij vóór 25 jaren bij dat corps als schutter was aangekomen en onafgebroken in verschillende graden had voorlgediend. Zoowel het corps officieren als dat der onderofficieren wenschte den jubilaris, die steeds door trouwe pligtsbetrach- ting uitmuntte, daarmede geluk, en vereerde hem, wat den heer majoor en officieren betrof, met een zilveren inktkoker met toepasselijk opschrift, terwijl door de onderofficieren een pendule met album werd aangeboden. Het stedelijk muziekcorps bragt hem een serenade. In een tapperij in de onmiddelijke nabijheid van het tooneel van den brand te Amsterdam, meldt de KI. Crt., had jl. Dingsdag avond een geheimzinnige aanslag plaats. De eigenaar en diens vrouw waren van huis afwezig, en de tapperij was reeds gesloten. Twee personen, waarvan de een zich had onkenbaar gemaakt, door zich het gelaat zwart te maken, schelden'aan'do deur, en vielen de dienst meid, die opendeed, onverwachts aan, bonden haar een doek stevig om den hals en duwden haar een prop in den mond. De meid werd daarop bewusteloos en zou waar schijnlijk gestikt zijn, indien niet een dochtertje van den eigenaar, in huis komende, haar in dien toestand had gevonden. Weder bijgemaakt zijnde, wist de meid niets meer op te geven dan wij hierboven mededeelen, zoodat er zelfs geen vermoeden aanwezig is wie de daders waren. Waarde en goederen werden niet vermist, zoodat ook aan poging tot diefstal niet te denken valt. Alleen waren een paar sclioorsteen-ornamèntjes valt hun plaats geraakt. Eene weduwe van Zaandijk verliet vdór eenigen tijd hare woonplaats met hare 2 kinderen en iemand met wien zij in verboden betrekking leefde. Zij gaf voor zich te Rotterdam metterwoon te gaan vestigen, doch heeft zich aldaar niet aangemeld. Dezer dagen kwamen de twee kinderen hulpeloos te Zaandijk terug; de moeder had ze op de boot van Amsterdam naar Zaandam gebragt en gezegd „ga maar naar de Zaan," terwijl zij zelve naar elders is vertrokken, zonder dat men weet waar zij zich ophoudt. Het huis te 's Hage, bewoond geweest door wijlen mr. J. R. Thorbecke, is verkocht voor f 29,800. De bediende K. van de firma Meijers Co., te 's Hage, is veroordeeld tot een half jaar celstraf en negen boeten van f 12,50, wegens het op den loop gaan met f 16000. Volgens particulier berigt, is een gedeelte der lading hout per het schip Zeehond, kapt. Coole, van Riga naar Amsterdam, bij Hirtshals gestrand, geborgen, en hoopt men, als het weer gunstig blijft, nog meer te bergen. Jl. Maandag is de emeritus hoogleeraar der Leidsche geneeskundige faculteit, de heer G. C. B. Suringar, in 71 jarigen ouderdom overleden. Eerst in 1872 verkreeg hij de rust, welke na een leven van studie en hoogstbelaugrijke practische beoefening der wetenschap zoo welverdiend was. Een bijzonder treffend voorval had jl. Zondag avond te Leeuwarden plaats op eene vergadering van de leden der Friesche werklieden-vereeniging, met hunne vrouwen, ter gelegenheid van de verloting van voorwerpen, die uit de voor eenige dagen gehouden tentoonstelling waren aan gekocht. Aan het einde van den avond nam de penningmeester der tentoonstellings-commissie, A. Smit, het woord, doch na slechts twee regelen te hebben gelezen, viel hij neder en binnen eenige seconden was hij een lijk. Men verbeelde zich den toestand der vrouw, die den geheelen avond aau de zijde van haren man had gezeten en nu alléén tot hare drie kinderen en haren bij haar inwonenden vader moest terugkeeren. De diepe indruk, die het voorgevallene op de aanwezigen maakte, werd nog versterkt, doordien een der aanwezigen, naar aanleiding van de gehouden loterij, er op gewezen had, hoe ook, en dikwijls zeer onver wacht, in het leven de nommers werden opgeroepen van hen, die van hun levenstaak werden afgelost, terwijl ter bevestiging daarvan een paar voorbeelden werden aange haald uit de laatste dagen van het vereenigingsleven. Voor eenige dagen had te Holwerd een zeer eigen aardig jubilaeum plaats. Een barbier herdacht toen den dag, waarop hij, zestig jaren geleden, den eersten Holwerder burger had geschoren en onthaalde 's avonds zestig zijner kalanten. De jubilaris heeft aangeteekend, dat hij gedurende die zestig jaren 300.012 malen geschoren en daarmede ongeveer f 7500 verdiend had. Hoeveel vaten bloed hij daarbij heeft vergoten en hoeveel verhaaltjes hij aan zijn kalanten heeft opgedischt, leert de statistiek niet. Tot lid der Provinciale Staten van Noord Holland is te Amster dam gekozen de lieer G. H. Kuiper. Tot plaatsvervanger van den distriots-veearts, wiep Haarlem als standplaats is aangewezen, is benoemd de lieer W. H. Lampe, veearts te Purmerend. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de kapt.-luit. ter zee A. Rietveld. Met den 21sten dezer worden geplaatstaan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. F. Böhtlingk; en aau boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. M. F. F. J. de Nerée tot Babberich. De ministers van Koloniën en van Financiën hebben in de Staatscourant ter kennis van het publiek gebragt, dat, bij wijze van tijdelijken en buitengew. maatregel, is bepaald: 1. dat brieven en briefkaarten afkomstig ven millitairen beneden den rang van officier, deel uitmakende van de expeditie tegen Atsjin, en bestemd voor Nederland oaer Batavia, door middel van Ned. stoomschepen tegen een port van 5 cent zullen worden verzonden; 2. dat brief kaarten, afkomstig van officieren tot de roorm. expeditie behoorende, mede genot zullen hebben van dezelfde gunstige bepaling. Tevens is door hen herinnerd, dat wegens de brieven voor militaren beneden den rang van officier tot het Ned.-Ind. leger behoorende, bij ver zending uit Nederland met Ned. stoomschepen, een port van slechts vijf cent verschuldigd is, mits zij hier te lande gefrankeerd worden en daarin geene brieven of stukken voor anderen zijn ingesloten. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 14 Januarij. In deze zitting is Hoofd stuk IV (Justitie) aangenomen met algemeene stemmen. Vervol gens is na meer breedvoerige beraadslagingen de begrooting der Staatsspoorwegen mede met algemeene stemmen aangenomen, nadat de minister zich ten aanzien van de aanvulling van het spoorweg net gerefereerd had aan de deswege uitgedrukte meening in de andere Kamer. Wat de aansluiting van de noorderlijn betrof, deelde hij de inzigten van den minister van Buitenlandsehe Zakeu, den vorigen dag uitgesproken, en wanhoopte hij niet aan de zaak. De discussie over het hoofdstuk Buitenlandsehe Zaken is aangevangen Le Figaro heeft een allerliefst nieuwjaarskaartje ont vangen, waarop in roode letters 't volgende gedrukt was: „De Internationale aan de Redactie van le Figaro. Wij wenschen u èen goed en gelukkig jaar 1874." In 't midden van de kaart was de gelijkheidsdriehoek in bloedrood afgebeeld, gedekt door de Phrygische vrij heidsmuts. Links daarin een rij miniatuur-barricaden, waarop 't woord: petroleum. Regts, een arm, vasthoudende een aangestoken fakkel. Onder den driehoek een bijl, welke zoo even een kroon in tweeën had gespleten. Het Tichborne-proces in Engeland heeft den staat reed» 150,000 p. st. gekost. D. F. Strauss heeft op zijn ziekbed een eigenhandigen brief van de Duitsche Kroonprinses ontvangen. Strauss kon den brief nog beantwoorden, maar thans kan hij zijn bed niet meer verlaten. Zijn krachten nemen snel af. In een krankzinnigengesticht bij St. Petersburg is dezer dagen een opstand onder de verpleegden uitgebroken. Terwijl de bedienden het middagmaal gebruikten, drongen de krankzinnigen een zaal binnen, waar eenige wapenen geborgen waren, afkomstig van een kort te voren inge trokken wachtpost, en verdeelden die onder elkander. Toen hun opzet werd ontdekt, barricadeerden zij zich in de zaal en weigerden aan de bevelen te gehoorzamen. De schoonste beloften hielpen niet. Eenige bedienden, die zich in de zaal waagden, werden bij de haren gepakt en met sabelhouwen overdekt. Drie hunner werden op deze wyze gedood en twee zwaar gekwetst. Daar niets hielp, besloot men geduld te oefenen en de belegerden te doen uithongeren. Eerst na acht-en- veertig uur, gelukte het de inmiddels onder elkander strij denden tot overgave te dwingen. Uit Spanje is belangrijk nieuws te melden. Carthagena is in het bezit van het wettig bewind. Aan ongeveer 2500 insurgenten, onder welke zich de voornaamste leiders bevonden, is het echter gelukt aan boord van de Numancia te ontsnappen. Zij hebben zich aan de Fransche autoritei ten in Algerië overgegeven. Een brandpunt van den opstand der.intransigenten is du» verdwenen en het kabinet Serrano ziet zich gered uit een der vele verlegenheden waarin het verkeert. Aan een particulier schijven uit Chicago van 23 Dec. ontleent men de mededeeling, dat de toestand in de Ver- eenigde Staten hier en daar allertreurigst is. Duizenden loopen in de straten rond zonder eenige verdienste of voor- uitzigt op verdiensten. In Chicago zelf waren den vorigen avond 20,000 werklieden, die thans buiten middel van bestaan zijn en geen brood hebben, naar het stadhuii getrokken, om te klagen. Alles is nog rustig afgeloopenmen is echter bevreesd voor opstand. De schijver raadt iedereen, die naar Amerika zou willen vertrekken, aan, liever gebrek en ellende in het vaderland te lijden dan in dat land waar men met de taal en gebruiken onbekend is en nog veel meer ellende zou moeten doorstaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2