EEN WINKELHUIS, Vaart Texel-Alkmaar v. v. ADVERTENTIE M. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. 283ste STAATSLOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden mededeelingen. ADOLPH HAAS, in Hamburg', SCHAGER MARKT van T1EDES. De Heer en Mevrouw BRÜNO BOK—VAN DUNNE, TE HUUR GEVRAAGD, Een Raadsvergadering ten platten lande. In ons dagelijksch leven hooren wij dikwijls spreken over de donkere dagen, die wij dan plaatsen tussehen St. Nicolaas en Kersmis. Die dagen worden spreekwoordelijk: de donkere dagen genoemd. Of ze in 1873 buitengewoon donker zijn geweest, weet ik niet, misschien is het spreekwoord van toepassinglest heugt best," maar zooveel is zeker, dat de avonden en nachten in de maand December 1873 zieh als buitengewoon duister hebben gekenmerkt. De lucht was dik en zwaar bewolkt, dampen drukten op- en hingen om de aarde en geen weldadige storm stak op om de zware lucht uit elkander te jagen. De algemeene duisternis waarmede het land bezocht is geweest, heeft ook, naar ik vernomen heb, aan de Langendijksche dorpen geheerscht. Dat het in die dorpen duister is geweest, kan men zich gemakkelijk voorstellen. Wij die op de ruimte wonen, klaagden over donkerheid en daarom in zulke dicht bebouwde plaatsen, waar de woningen naast elkander staan en veel huizen nog met hoornen omgeven zijn, moet het pikdonker zijn geweest. Het gerucht heeft my dan ook kond gedaan, dat aan den Langendijk op één avond drie menschen in de sloot, die op onderscheidene plaatsen langs de dorpsstraat loopt, zijn geraakt. Te Zuid-Scharwoude is een man, die zich van het dorp naar den Heerhugownard wilde begeven, en het zoogenaamde Kerkepad langs moest, een pad, dat van het dorp dwars door het land naar den dijk loopt, door de duisternis misleid van den rechten weg afgeraakt, aan het dwalen gegaan, in de sloot geloopen of gevallen en ongelukkig verdronken. Als er nu zulke zaken gebeuren, dan, dunkt mij, ontvangen wij in die voorvallen lesjes, waarin ons geleerd wordt: „Burgers van een plaatst heft toch zooveel in uw vermogen is doodsgevaar op! Leden van gemeentebesturenweest toch beschermers van het dier baarste wat de menscli bezit, het leven. Zulke voorvallen kuunen voorkomen worden. Wrant, wat is er de oorzaak van? Gebrek aan licht. Gelijk Haffmans, na zijne niet herbenoeming als kan tonrechter, schreeuwde oin„licht" in zijne duisternis, zoo doen ook thans de Langendijkers in de hunne. Niet aan ieders roepen om licht kan zoo gemakkelijk voldaan worden als aan dat der Langen dijkers. Door het ontsteken in elk der dorpen van vijftien tot twintig lantaarns voorzien met petroleumlampen, zou in de Langen- dijker duisternis licht kunnen worden gebracht, en tevens voldoend licht; maar wat de Minister van Justitie ook gedaan heeft, in de Haffmansche duisternis is voor Hatfmans geen licht opgegaanin die duisternis helpt geen petroleum. In geheel N. Holland zijn geen dorpen, ik zonder de Zaanlandsche dorpen uit, die gemakke lijker met petroleumlampen te verlichten zijn, dan de Langendijksche, want alle menschen wonen naast en achter elkander langs de dorps straat; er is maar één straat en de vier dorpen van den Langen dijk doorloopt men van het noordelijkste tot het zuidelijkste punt op zijn gemak in één uur. Indien nu in elk dorp van vijftien tot twintig lantaarns worden geplaatst, het verlangen naar licht aan flen Langendijk ware bevredigd. Het is wel waar, alles is thans heel duur, maar op dat alles maakt de petroleum toch een uitzon dering, want die is wel heel goedkoop, ze is voor een kleinigheid te verkrijgenmaar al ware dat zoo niet, dan behoort men toch met menschenlevens voorzichtig 'om te gaan. Menschenlevens te behouden is toch wel eenige uitgaveu waard. Licht in de duister nis is niet minder noodzakelijk, dan de kruiden van den geneesheer voor een zieke. In de dagen nu toen dat groote ongeluk en die kleine verdrie telijkheden aan den Langendijk hadden plaats gehad, geschiedde het, dat de Edel Achbare Raad der gemeente Noord-Scharwoude vergaderde. Onder de vele en misschien belangrijke zaken daar besproken en afgehandeld, is ook, zoo heelt het gerucht mij meege deeld, gesproken over de verlichting der dorpsstraat in die gemeente. De Burgemeester, een man die houdt van afdoen vnn zaken, en die verbeteringen wil brengen zooveel en waar hij kan, schijnt de zaak der straatverlichting ook ter talel gebracht te hebben. Of over die zaak door de Edel Achbare Heeren lang of kort, veel of weinig gesproken is, weet ik niet, maar denkbaar is het niet dat er veel en lang over gediscussiëerd zal zijn, omdat de raad zeer homogeen was en wel in dit opzichtom geen licht in de duisternis te ontsteken. De leden van den Raad te N.-Scharwoude schijnen de duisternis liever te hebben dan het petroleumlicht, want de Burgemeester was de eenige van de zeven, die dat licht langs de dorpsstraat begeerde. Het besluit van den Raad wordt echter nauwelijks in de gemeente bekend of daar verheft zich een geroep des geweens en geklags, een stemme des toorns en der verontwaardiging. Terstond worden middelen bedacht en handen aan het werk geslagen om den Raad tot een andere en betere overtuiging te brengen. Een adres wordt opgesteld en den gemeen tenaren ter onderteekening aangeboden, waarin het verlangen wordt te kennen gegeven, dat dc gemeenteraad op het genomen besluit terugkome en een zaak in de gemeente tot stand brenge, die, naar de overtuiging der onderteekenaren, in een werkelijk bestaande behoefte voorziet. Twee of drie dagen later is dat adres, voorzien van achtenzestig handteekeningen ter behoorlijke plaatse ingediend. De Burgemeester, een actief man, die er van houdt het ijzer te smeden als hel heet is, roept terstond de Edel Achtbaren van zijne gemeente weder op het raadhuis zamen. De heeren zijn ver gaderd. Mij dunkt, als daar nu een adres ter tafel wordt gebracht voorzien van achtenzestig handteekeningen, allen hoofden van huis gezinnen, dan beteekent dat nog al iets in een plattelandsch ge meente van plus minus 800 zielen, en met zulk een stuk voor zich gaat men nog al eens nadenken. Maar misschien hadden de Heeren al nagedacht en waren tot de conclusie gekomen: wij laten ons niet dwingen. Als het gerucht waarheid is, dat mij ter ooren is gekomen, dan moet het een kluchtige raadsvergadering zijn geweest. Het is waarlijk te bejammeren dat er in die platte lands raadsvergaderingen geen stenografen zijn, die in dag- of weekbladen verslagen van het aldaar gesprokene geven. De deli- beratiën over de straatverlichting nemen eindelijk een aanvang. X. maakt zwarigheid, niet zoozeer tegeu de straatverlichting, maar bem is ter oore gekomen, dat ja, Jan het verzoek geteekend heeft, maar reeds berouw heeft, dat dit door hem gedaan is, dat zulks mis schien ook met Piek en Klaas en Gerrit het geval kan wezen. Mijn hemel! waar moet het heen, als leden van den Raad straat geruchten invloed laten uitoefenen op besluiten, die zij in raads vergaderingen behooren te nemen 1 Y. beschouwt straatverlichting als onnoodig, misschien merkt hij het wel als verkwisting van het dorpsgeld aan. Zijn grootvader en vader hebben het gered zonder verlichting der straat en zijn niet verdronken, tot dus verre heeft hij het er ook buiten kunnen stellen; als het hem te donker is, blijft hij thuis of steekt een lantaarn aan, dat anderen doen even pis hij doet. Wat spijt het mij dat ik niet in de gelegenheid ben van dien man land te huren, want die stelt zich stellig in den tegenwoordigen tijd nog best tevreden met de huurprijzen van grootvader en vader. Of zou hij misschien in dit opzicht zijn tijd vooruit zijn? Het kan heel goed zijn, want o, onze Lieve Heer heeft zulke vreemde en rare kostgangers. Waarschijnlijk hebben W. en Z. hunne bezwaren nog gevoegd bij die van X. en Y., want de uitkomst ishet adres van de achtenzestig ingezetenen van N. Scharwoude is met vier tegen drie stemmen gewezen van de hand. [Ingezonden.] (Slot volgt.) De inrigtlng van het bestuur in Atsjin. Hieromtrent deelt de Staatscourant de navolgende bij zonderheden mede, aan Indische bescheiden ontleend: De Sultan wordt ia het dagelijksch bestuur bijgestaan door vier grooten, mantri hari hari genoemd, wier betrek king van vader op zoon overgaat. De tegenwoordige titularissen zijn: 1. Tokoe Kadli Milikoel Adil; 2. Tokoe Neg Radja Moeda Setia f); 3. Tokoe Nanta Setia;. 4. Panglima Mesdjid Raya Het zijn deze vier grooten, die in Dec. 1872 hun vertegenwoordigers naar Riouw zonden. De sjahbandur van Atsjin, Panglima Tibang, die het ge zantschap geleidde, kan daarbij als gemagtigde van den Sultan worden aangemerkt. Hooger in rang dan de mantri's hari hari, staan de hoofden der drie districten, waarin Groot-Atsjin verdeeld is. Ook hun titel gaat van vader op zoon over. Zij wor den gewoonlijk Panglima tiga sagi genoemd en behooren in gewigtige bestuurszaken geraadpleegd te worden. In de afvaardiging van het gezantschap naar Riouw schijnen zij niet gekend te zijn geweest. De tegenwoordige titularissen zijn: 1. Tokoe Tjoet Bantah galar Sri Moeda Perkasa, in de wandeling genaamd Panglima Poelim, hoofd van de XXII Moekim (bezuiden den kraton2. Tokoe moeda nja Bantah, hoofd van de XXVI Moekim (oostelijk van de rivier); 3. Tokoe nja Abas galar Sri Oelama, hoofd van de XXV Moekim (ten westen van de rivier). Onder deze districtshoofden staan mindere hoofden, die een of meer Moekim, elk een of meer kampongs omvat tende, onder hun beheer hebben. Van de bovengenoemde mantri's hari hari is de eerste moekimhoofd in de XXVI Moekim, terwijl de drie anderen moekim-hoofden zijn in de XXV Moekim. Van de eilanden benoorden Atsjin behoort Poeloe Way tot het gebied van de XXVI Moekim; Poeloe Bras tot dat van Tokoe Neg Radja moeda Setia; Poeloe Nassy tot dat van Tokoe Nanta Setia. De titel van rijksbestierder is niet inkeemsch. De bekende Habib Abdoel Rachman, die zich als zoodanig deed gelden, had zijnen invloed aan zijne Arabische afkomst en aan zijne persoonlijke hoedanigheden te danken. De tegenwoordige Sultan, Mahtnoed Aladdin Yskander Sjah, is de kleinzoon van den voorlaatsten Sultan, Mohaniad Sjah, wiens broeder Aladdin Mansjoer Sjah, hem in het bestuur opvolgde, aan vankelijk als voogd van den minderjarigen wettigen troonsopvolger (Radja Soleiman), die echter nimmer het bestuur in handen heeft gekregen en spoedig na de geboorte van den tegenwoordigen Sultan is gestorven. Mansjoer Sjah had twee zonen; vader en zoons stierven in 1869 én 1870. De tegenwoordige Sultan is gehuwd met eene dochter van den Radja van Pedir en stond in Februarij 1872 op het pnnt om iu het huwelijk te treden met eene dochter van Tokoe Kadli Malikoel Adil. t) Schoonzoon van den Radja van Troemon. Door sommigen wórdt nog een vijfde genoemd: Yman Longbatah (schoonvader van den Radja van Troemon), maar deze schijnt een zuiver- persoonlijken invloed uit te oefenen. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geenc. GETROUWD: J. S. du Chaténier en J. C. Steffens. BEVALLEND. Domeijer, geb. Schipper, (Z.). A. C. P. van der Woude, geb. Bood, (Z.). T. Vos, geb. Buijs Zaatman, (D.). T. Bosman, geb. Visser, (Z.). N; Schoeffelenberger, geb. Bakker, (D.). OVERLEDEN: P. Veen, 45 jaren. Van 7 tot 14 Januarij 1.874. ONDERTROUWD: 1'ieter Koning Cz., weduwnaar vau Autje Visman en Pietertje Eelmau. GETROUWD: Geene. GEBOREN:. Cornelia Pieteruella, dochter van Johaunes Gerardus Moojen en Anlje Keijzer. Cornelia, dochter van Cornelis de Ridder en Aaltje Schaap. Martje, dochter van Willem Stark en Elisabeth Jacobs. Wilhelmina Elisabeth, dochter van Willem Stark en Elisabeth Jacobs. Cornelia Catharina, dochter van Johannes Daalder 1'z. en Marretje Plaatsman. Dirk, zoon van Simon Kooger en Engeltje Bruin. A-lida Johanna,. dochter van Jacob Witte Cz. en Leentje Tanis. Antje, dochter van Pieter Brans en Martje Koning. OVERLEDEN: Engeltje van der Vis, 36 jaren. V-IJ F D FJ K L A 3 3 R. Negende lijst: No. 17043 100,000No. 6102 ƒ25,000; No. 194 en 7381 ieder ƒ2000; No. 4839 en 9058 ieder ƒ1000; No. 1463, 7864, 16598 en 17756 ieder f 200; No. 251, 2883,13161,14877,15168,15396,15842 en 19580 ieder ƒ100. Tiende lijst: No. 3248, 4556, 11468, 14292 en 16705 ieder 100ÓNo. 1370, 6467, 8190, 9474, 10290 en 18200 ieder ƒ400; No. 3428, 7285, 10074, en 19532 ieder 200; No. 2217, 2453, 2780, 4348, 5427, 8453, 11565, 15692, 15981 en 16895 ieder 100. I,AT::HK jmniGTHï. Het wrak van het Russische barkschip Alafusos is gisteren publiek verkocht voor f 625, aan G. Moorman. De 2de luit. der infant. W. J. A. de Kempenaer, alhier in garnizoen, is overgeplaatst bij dat wapen in Oost-Indië. Voor zoover bekend is, hebben zich gedurende de week van den 4den tot en met den 10 dezer in de provincie Noordholland 5 gevallen van longziekte onder het rundvee voorgedaan, namelijk 3 te Vogelenzang, gem. Bloemendaal, en 2 in de gem. Sloten. Al die runderen zijn na onteige ning afgemaakt. De bevolking te Alkmaar op 31 Dec. 1872 bedra gende 5604 mannen en 6039 vrouwen, vermeerderde in 1873 door geboorte en vestiging met 594 m. en 600 v. en verminderde door overlijden en vertrek met 597 m. en 560 v., zoodat het zielental op 31 Dec. 1873 bestond uit: 5619 m. en 6079 v., totaal 11,698, of 54 meer dan in 1872. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. AaDkomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. (Zie No. 5 en 6.) 18 Dec. Prins van Oranje. F. Ankes. Batavia viaSuez. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. 12 zwtw. 8 zwtz. 12 zwtz. 7k. 7* Barometer Thermometer 1p-£ mm. C. Stand. Afw. Stand. Afw. 768.04- 2.17 7.6 f 5.2 0.91 760.24 f 0.01 7.4 f 6.6 0.94 7 59.9 5 j— 0.28 7.6 f 5.1 0.97 Toestand van de zee. Golvend. Weersgesteldheid: 14 Jan. 12 u. üigtbewolkt, beneveld, winderig. 15 Jan. 8 u. Bewolkt, winderig, vochtig. 15 Jan. 12 u. Digtbetrokken, winderig. (Plaatsruimte betaald). BELANGRIJK VOOR VELEN! In alle brauchen in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeene veel gezochte origineele loten, jegtvaardigt zich het vërtrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, ander zijds door den hieruit van zelfs voorts pruilenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeuvigheid bekende bankiershuis kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma, algemeen de aandacht vestigen. PER TELEGRAAF. 3 Paarden Ossen Stieren 10 Gelde-Koeyen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 13 Nucht.Kalveren Vettellammen 440 Schapen f 40al50 - a - 240a280 - Sa 17 Lammeren f 22 a 28 Bokk. en Geitena 16 Magere Varkens- 10 a 15 12 Biggen - 5 a 7 200 Eenden e. 75 alOO 50 Kippen - 50 al50 Boter per kop - 95 a KaasperK.G. - 40 u 50 Kip-Eijeren per 100 -300 i400 Eend-Eijeren a Heden overleed, na een kort doch smartelijk lijden, onze geliefde Dochter OLGA, in den ouderdom vau 20 jaren en 5 maanden. Diep betreurd door hare nagelaten betrekkingen. Nieuwediep, 12 Januarij 1874. J. KELLER. M. KELLER—Mc. FEE. NATHALIA KELLER. MAGGIE—Mc. FEE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij en na het overlijden onzer geliefde Dochter, zeggen wij langs dezen weg onzen harteliiksten dank. Heden overleed, na voorzien ie zijn geweest van de H. Sacramenten der stervenden, onze buurvrouw MARTJE MOL, in den ouderdom van 75 jaren. Helder, 13 Januarij 1874. DE BUREN. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van ons 25jarig huwelijk, betuigen wij onzen hartelijken dank. W. J. MAALSTEED. N. MAALSTEED—METZELAAR. betuigen hun dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Texel, 13 Januarij 1874. Eenige kennisgeving. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den ANNA PA ULO WAf/l-POLDIfAzullendeuïïlstenJASlUARU 1874, des middags ten 12) ure, in het logement VEERBURG, te Anna Paulowna, bij enkele inschrijving aanbesteden Het maken van een DUIKER onder de van Ewijcksvaart in den Anna Faulowna- polder, ter lengte van 64 91., inet alle de dnnrbij behoorende werken. Nadere inlichtingen zijn te hekomen bij den opzigter des polders A. R. DEKKER, bij wieD de bestekken op franco aanvrage te bekomen zijn. Aanwijzing in loco den 27 Januarij 1874. De inschrij- vingsbilletten in te leveren vóór of op den 30sten Januarij aan het adres van den Heer Dijkgraaf J. C. DE LEEUW. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. C. DE LEEUW, Voorzitter. D. VAN FOREEST, Secretaris. tegen primo Augustus a. s. op goeden stand, liefst in den omtrek der Binnenhaven. Adres, met franco brieven, onder letter D., met opgaaf van huurprijs, localiteit en waar gelegen, bij den Uitgever dezer Courant. De ondergeteekende, voornemens zijnde een VEER te openen tussehen TEXELALKMAAR v. v., tot vervoer van Personen, Goederen en Vee, beveelt zijne zaak beleefd bij het Publiek aan. Vertrek van TEXEL Woensdag, 's morgens 7 ure. ALKMAAR Zaturdag, 's middags 12 ure. Iedere week. Eerste reis op Woensdag 4 Februarij a. s. van Texel. Texel, Januarij 1874. T. C. FLENS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3