TERPSICHÖRET^ ADVERTENTIËN. Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. B u i te n I a n d. Zweden en Noorwegen. i m Italië. Spanje. Turkije. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden mededeelingen. He aangekondigde Tooneel- voorstelling op MORGEN, lees pag. 4, is TOT NADER UITGESTELD. agunen werden overgetrokken, waar behalve de zorg voor den vijand, ook nog de zorg om niet te verdrinken door het opzetten van het water met den vloed, moest in het oog worden gehouden. Door de mineurs en sappeurs werd met groote inspanning een weg gemaakt, welken weg de infanterie voortdurend onder het beschieten des vijands moest dekken. Uit berigten van de reede van Atsjin ontvangen, dd. 10 Dec. jl.. kan het navolgende worden medegedeeld Onder zeer ongunstige omstandigheden kwam de trans- portvloot ter reede van Atsjin. De meeste schepen waren door cholera aangetast. De choleralijders konden niet op de ziekenschepen worden overgebragt, omdat zij deze zouden hebben besmet en voor andere zieken en later voor ge wonden onbruikbaar gemaakt. Derhalve werd op Poeloe Nassi een cholera-hospitaal ingerigt, in afwachting, dat met de operatiën op de kust van Atsjin oen aanvang kon worden gemaakt. Gedurende de eerste dagen was echter aan eehe landing op die kust niet te denken, omdat het dagelijks uren lang hard regende, en het debarqueren en bivouacqueren der door de epidemie aangetaste troepen, onder den blooten hemel, op een vochtigen bodem, waar geene vuren aangehouden, noch levensmiddelen gekookt konden worden, de noodlottigste gevolgen zou kunnen gehad hebben. Inmiddels klom het getal der aan cholera overleden militairen en koelies tot 180, terwijl 300 a 350 man door die ziekte en een aantal anderen door andere ziekten waren aangetast. De voorraad drinkwater raakte ten einde, en dè pogingen om dien voorraad door water van Poeloe Nassi aan te vullen, slaagden slechts gebrekkig, terwijl daarbij tien sloepen verloren werden. Hoezeer het steeds bleef regenen, werd nu de landing onvermijdelijk. Den 6 Dec. werd daartoe besloten. In den avond van den 7den waren alle schepen van Poeloe Nassi op de bepaalde plaats aangekomen. Daarop vond (zooals de telegraaf reeds vroeger gemeld heeft) de landing bij Kwala Gighen, onder de leiding van den generaal-majoor Yerspijck, met goed gevolg plaats. De vijand was, wat den tijd en het punt van de landing betreft, blijkbaar verrast, want de tegenstand was gering. Den 9 Dec. waren de troepen in eene zeer schoone vlakte op den regter oever der Kwala Gighen gelegerd. Het eerste doel was nu om zich van het terrein tusschen die Kwala en de rivier van Atsjin meester te maken. Sedert den dag der landing was het weder bijzonder gunstig geworden. De oorlogschepen waren van de cholera vrij gebleven. Aan den schipper van hét vaste corps dek- en onderofficieren M. Gerretze, is de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst toegekend. oost-indië. Benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, de eervol vérmelde 1ste stuurman en waarnemend gezaghebber op het gouvernem.-stoomschip Tjipanas (thans gezag hebber der gouvernements-marine, gedetacheerd bij het departe ment der Marine te Batavia) W. Huisman. Eerste Kamer. In de avondzitting van jl. Vrijdag is ook het hoofdstuk Koloniën met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar men verneemt is het verslag van de commissie van rappor teurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over het ont werp der Muntwet, dezer dagen opgemaakt en vastgesteld, zoodat het eerlang zal worden gedrukt en rondgedeeld. Zoodra de Tweede Kamer in den loop der volgende maand hare werkzaamheden zal hervatten, kan men alzoo de behandeling van dat gewigtig wets ontwerp te gemoet zien. Engeland. Sedert eenige dagen werd de asphalt-bestrating te Londen dagelijks onder water gezet, ten einde het uitglippen der paarden te beletteneen zeer onaangenaam middel voor voetgangers. Het geneeskundig dagblad the Lancet meldt dat Anderson die, naar men berigtte, als amateur beul de dood straf aan de drie veroordeelden te Gloucester uitvoerde, niet is een geneeskundige. Daily News zegt, in een artikel over vbeulèn en hangen", dat genoemde persoon denkelijk een leerling van Calcraft, tot diens opvolger bestemd is, want dat de uitoefening van diens beroep niet aan een vrijwilliger zou worden vergund. De Rijksdag is geopend met eene troonrede, waarin de vriendschappelijke betrekkingen met het buitenland vermeld en verscheidene wetsontwerpen aangekondigd worden; o. a. betreffende verhooging der tractementen van ambtenaren, de voortzetting der werken aan de staatsspoorwégen, een plan tot reorganisatie van leger en vloot. De daarmede naauw zamenhangende vraag betreffende vermindering van grondbelasting is nog in overweging en zal dit jaar niet tot beslissing in den Rijksdag komen. De Keizer van Rusland heeft Koning Victor Emmanuel met Nieuwjaar vier prachtige Russische paarden ten ge schenke gegeven, als bewijs van erkentelijkheid voor de vele bewijzen van welwillendheid en voorkomendheid die de Keizerin van Rusland tijdens haar verblijf in Italië heeft ondervonden. Het onlangs uit Rome ontvangen telegram betreffende den gezondheidstoestand van den kardinaal Antonelli moet zeer overdreven zijn geweest. De kardinaal is herstellende en het berigt schijnt zijnen oorsprong gehad te hebben in de omstandigheid, dat de Paus uit overgroote bezorgdheid zich gehaast had in persoon de sacramenten der stervenden aan zijnen secretaris van Staat toe te dienen. Per telegraaf wordt omtrent de inneming van Cartlia- gena 't volgende gemeld: Toen het fort Atalaya was geromen cn eene poging van Galvez om het te hernemen mislukt, ontving de Spaansche generaal Lopez Dominguez het bezoek eener deputatie van 't Roode Kruis, die hem verzocht de vijandelijkheden te schorsen en eene commissie te benoemen, ten einde over de capitulatie te onderhande len. De generaal antwoordde, dat hij 't vuur zou staken tot den volgenden dag (Maandag) twaalf uur. Wie zich voor dien tijd vrijwillig overgaven, zouden begenadigd wor den, behalve de junta der opstandelingen, de galeiboeven en de in opstand gekomen soldaten, die voor den krijgsraad moesten teregtstaan. De hoofden van den opstand hebben van dien tijd gebruik gemaakt om zich in te schepen op de Numancia en, hoe vreemd het klinke, het Spaansche escader voor de stad heeft het schip niet tegengehouden, dat te Oran in Algiers is aangekomen. Daar stonden reeds Fransche soldaten gereed en het is zeer de vraag, of generaal Chanzy de boeven van Carthagena beter zal behandelen dan de Spaansche autoriteit. Den 13 Januarij is te Konstantinopel na eene korte ongesteldheid overleden de gedelegeerde van den H. Stoel, msgr. Pluym, apostolisch vicaris der Latijnsche kerk in het Oosten. Men herinnert zich, dat die prelaat, Hollander van geboorte, bij het ontstaan der scheuring in de katholiek- armenische kerk in Turkije, door den Paus derwaarts is gezonden. Indien hij die scheuring niet heeft kunnen voor komen, het is dan toch, volgens het getuigenis, dat de Parijsche Univers te zijnen aanzien aflegt, zeker, dat hij door zijn beleid, zijne gematigdheid en vastberadenheid den voortgang van het schisme tot op zekere hoogte gestuit heeft. L' Univers weidt zeer uit in den lof der persoonlijke hoedanigheden van den overleden delegaat en verklaart dat Nederland er fier op kan zijn hem onder zijne zonen te hebben mogen tellen. Zijn stoffelijk overschot is den 14 Januarij met veel plegtstatigheid ter aarde besteld. Amerika Onlangs ontstond te New-York brand in een poppenspel. Op het eerste alarm snelden twee afdeeliDgen der brandweer naar de plaats van het onheil, waar zij juist tegelijkertijd aankwamen. Groote verbazing van beide zijden. De 6de afdeeling verklaarde niet te begrijpen, wat de 44ste met den brand te maken had, en de 44ste hield vol, dat het gebouw in hare wijk lag en dat no. 6 buiten haar bevoegdheid ging. Intusschen brandde het theater van boven tot beneden. Eindelijk begonnen de spuit- en pompgasten den strijd, niet tegen den brand, maar tegen elkander, zoodat de politie genoodzaakt was hen allen in te rukken, juist toen het brandend perceel ineenstorte. Er is nu een proces aan hangig tusschen no. 6 en no. 44 om te doen uitmaken, wie regt had den brand te blusschen in een gebouw, dat zij beiden hebben laten afbranden. Be Nederlandselie Natie. Men zou zoo denken dat men door de Nederlandse/ie natie moet verstaan al de bewoners van Nederland, ten minste allen, die volgens de wet Nederlanders zijn. Tot nog toe heb ik hieraan nooit meenen te kunnen twijfelen; in den laatsten tijd is mij echter gebleken, dat ik het glad mis heb en dat, tea minste tot nog toe, de natie alleen omvat al de bewoners van Nederland, na aftrek 1. van de schoolkinderen; 2. van de officieren van het leger, waarbij ook die van de marine; 3. van de officieren der schutterij. Welligt dat'later nog meer categoriën van Nederlanders moeten worden afgetrokken. Wat toch is de zaak? Men wil Zijne Majesteit een nationaal geschenk aanbieden, als herinnering aan zijne vijf-en-twintigjarige regering. Hoe kan zulk een geschenk nationaal zijn? Allereerst door dat allen daartoe bijdragen, en daar dit nu uit den aard der zaak moeijelijk, zoo niet onmogelijk is, alleen door dat de verte genwoordigers der natie de gelden daarvoor beschikbaar stellen; ten anderen door den aard van het geschenk, en of nu een of meer voorwerpen van goud (waarom, met het oog op het doel, dan nog niet liever van zilver?) daartoe wel geschikt is, meen ik te moeten betwijfelen. En wat geschiedt nu? Eerst heeft er eene inzameling van gelden plaats onder de schoolkinderen, die belmoren dus niet tot de natie; daarna zal men trachten gelden te verzame len van de overige bewoners, maar natuurlijk zullen vele ouders, die reeds voor hunne kinderen hebben gecontribueerd, zich daaraan onttrekkenterwijl de officieren van schutterij, leger eu marine hunne bijdrage zullen weigeren, omdat zij een afzonderlijk geschenk zullen aanbieden, of èn als deel der natie én als lid van het corps officieren, dus tweemaal, zullen contribueeren. Gelukkig dat de poging der werklieden, om een geschenk uit hunnen naam aan te bieden, is mislukt, anders zou het nationaal cadeau niet veel meer hebben kunnen zijn dan een geschenk van de helft der natie. "Waarom, vooral bij zulk eene gelegenheid, niet meer gedacht aan de spreuk der vaderen: „Eendragt maakt magt" en de krachten der geheèle natie vereenigd tot het aanbieden van een geschenk, dat in waarheid den naam van nationaal mag dragen, zoowel om dat ieder daartoe zijn penningske heeft geofferd, als door den aard en het karakter van het geschenk. Laat de natie haren geëerbie- digden Koning, dien telg uit het doorluchte huis van Oranje- Nassau, aapbieden een paleis te 's Gravenhage of Amsterdam, een paleis, door zijn bouwtrant en zijne geheele inrigting getuigende van de liefde voor, de gehechtheid en de trouw aan een Vorsten huis, dat tot een der oudste in Enropa behoort en dat altijd meer naar den roem en de grootheid der natie, dan naar zijn eigene heeft gestreefd. Begin daartoe niet met gelden te verzamelen, maar roep de bouwkundigen en kunstenaars op tot het leveren van een project, dat aan alle eischen van kunst en smaak voldoet, en bepaal daarna de kosten, die door de vertegenwoordiging worden toegestaan. Juist in een tijd als den tegenwoordigen, waarin men in zoovele rijken Vorst en volk tegenover elkander ziet staan, in plaats dat de Vorst aan het hoofd der natie, maar toch met de natie is; in een tijd, waarin men het eene Vorstenhuis na het andere ziet ineenstorten, om plaats te maken voor een ander, dat weldra spoe dig weder zal moeten vallenin een tijd, waarin roode en zwarte Internationale al hare krachten inspannen om de maatschappij tot in hare hechtste grondvesten te doen schudden en zoo mogelijk omver te werpenin zulk een tijd moest het aanstaande zilveren feest van onzen Koning voor de natie een ongezochte gelegenheid zijn om als één man te toonen, dat tegenover het huis van Oranje- Nassau alle verdeeldheid, alle verschil van stand en rang of denk wijze vervalt, en dit kan zij alleen toonen door de aanbieding van een grootsch, een der natie en den Koning waardig, in een woord van een waarlijk nationaal geschenk. V. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Hemelrijk, geb. Mooij, (D). S. Kossen, geb. de Leeuw, (Z J. Veen, geb. Kunst, (D.). E. J. A. Pastoor, geb. Aris, (D.). M. E. Heijman, geb. Diemcl, (Z.). B. de Boer, geb. Easol, (Z.). N. Easol, geb. Bruijn, (Z M. Beugeling, geb. de Jong, (1).). J. de Wijn, geb. Visser, M. van Galen, (D.). OVERLEDEN: C. T. Wegman, 53 jaren. G. Meijer, 20 dagen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) :s a a Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. I Toestand van de zee. ca *-s Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 ztw. lOk. 758.44- 3.85 4.5 t 1-7 0.89 Golvend. 19 12 zwtz. 8, 752.81 - 7.50 7.6 t 4.7 0.89 weingolv 20 8 zwtz. 19 752.93 - 7.40 7.8 f 6.5 1.00 Golvend. 20 12 zwtz. 23„ 753.47 - 6.85 8.8 t 5.8 0.97 Hol water Weersgesteldheid: 18 Jan. 12 u. Digtbetrokken, wind, regenb. 19 Jan. 12 u. Digtbetrokken, regenbuijen. 20 Jan. 8 u. Digtbetr., winderig, regenb. 20 Jan. 12 u. Digtbetrokken, wind, onstuimig. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 17 Jan. AntonettaCosta. J.T.Torkelson. ZurMühlen&Co. Rangoon. 18 i, Perle. H. Wirtjes. Amons Co. Cephalonia. 20 Eloke. H. Harare. Duinker&Goedk. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Countess of Durham. J.Waddingham. Sunderl. Steenk.Duiuker&Goedk. I.ATEHE BERIttTElV. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsbe- rigten in de week van 11 tot 17 Jan. jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: te Leiden 1 persoon, Hof van Delft 2, Rotterdam 2, te Utrecht 2; totaal in het rijk 7 personen. Alsof er niet genoeg afscheiding bestond bij de plannen van een geschenk aan Z. M. den Koning, heeft de gemeente Yeere in Zeeland besloten, geheel afzonderlijk een geschenk aan te bieden, en wel een album met de photographische portretten.... der mannelijke ingezetenen dier gemeente!! In de afgeloopen week is een photograaf derwaarts ontboden, die reeds een honderdtal portretten heeft vervaardigd. (Plaatsruimte betaald). TANDPIJN. Voor tandpijn bestaat geen beter middel dan de parfumerie, genaamd Eau d'Anvers van den Hr. Aug. de Marbaix, te Ant werpen. Men giet van deze parfumerie herhaalde malen een of twee droppels in de holte van den tand, door middel van een buisje. Allen die het Eau d'Anvers voor deze kwaal gebruikt hebben, hebben zich er zeer wel bij bevonden. Getrouwd J. JOHNSON, van South Shields, en H. F O N S, van Nieuwediep. Nituwediep, 7 October 1873. Wegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. M. D. HUIZINGA, geb. WENTINK. Leeuwarden, 19 Januarij 1874. Heden overleed, tot mijne en Zijner zusters diepe droef heid, na eene ongesteldheid van bijna één jaar, mijn geliefde Zoon CHRISTIAAN, in den ouderdom van 14 jaren en 9 maanden. Hoe zwaar mij en mijne thans nog eenig overgeblevene Dochter deze slag treft, zullen zij met mij beseffen die met den loop van mijn gezin bekend zijn. Texel 16 Jgnuarij 1874. K. PONGER. Eenige en algemeene kennisgeving. Buitengewone vergadering op Donderdag; 88 Januarij, 's avonds 7 uur, in 'T CENTRUM. Trouwe opkomst wordt verzocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3