CASINO-VEREENIGING Benoemingen, enz. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden mededeelingen. rijn, en hoe wij onze souvereiniteit behouden en bewaren moeten. Het oude zeekoningen-bloed roert zich in ons, en als wij Atsjins val vernemen, denken wij terug aan de dagen van Koen en aan den val van Jakatra. Wij droomen nog eens den ouden droom van den oorlogsroem, van de vestiging der Nederlandsche heerschappij in Indië. (U. D.) Ter teregtzitting van het kantongeregt te Arnhem, werd jl. Zaturdag een geval van doodslag en een van ver wonding behandeld, niet op een mensch, maar op twee honden. Uit de verschillende verklaringen van de gehoorde getuigen bleek, dat twee hondjes, toebehoorende aan twee afzonderlijke eigenaren, door een ingezeten te dezer stede met een kamerpistool waren geschoten, daar deze de dieren wilde verdrijven van zijn erf, waar zij, naar zijn oordeel, ongepaste bezoeken kwamen brengen aan een hunner vrou welijke natuurgenooten. Op zeer plastische wijze werd door twee getuigen verklaard, hoe de beide honden op vier „peutjes* de openstaande hekken van het erf, waar hunne vriendin in een hok lag, waren binnengewandeld, en slechts hinkende op 3 beenen er weêr uit waren geko men. Treffend was het, door de eigenaren te hooren ver halen, hoe de beide dieren door hunne uitnemende hoeda nigheden zich de genegenheid hunner meesters hadden weten te verwerven; zoo bragt de eene hond steeds voor zijn baas de courant weg, terwijl de andere altijd bereid was, voor zijn eigenaar een gebed ten Hemel te zenden. Deze laatste hond was ten gevolge van het ontvangen schot gestorvende andere slechts verwond, maar toch ook deze zal, al herstelt hij, nooit anders dan hinkende zijne functiën van courantenlooper meer kunnen vervullen. De ambtenaar van het O. M. rekwireerde de veroordeeling van den persoon, die op de honden geschoten en namens wien dit feit werd erkend, tot twee geldboeten van f 5,50 tot f 7,50, wegens het toebrengen van schade aan eens anders roerende eigendommen. De uitspraak is bepaald op Zaturdag a. s. (Arnh. Crt.j Uit Groningen wordt gemeld, dat bijzonder de aandacht trekt de gevangenneming van den aldaar wonenden commissionair S. A., die verdacht wordt herhaaldelijk brieven te hebben geschreven aan den fabrikant W. A. Scholten, waarin hij dezen bedreigde met den dood van zijn eenigen zoon, indien hij hem niet de som van zestig duizend gulden deed toekomen. (N. R. Crt.) Het jaar 1443 staat in oude kronijken opgeteekend als een jaar van groote duurte, want een vette os gold 3| gulden, een koe kostte 2 gulden en voor 23 schapen moest men 8 gulden, voor 25 kippen 1 gulden betalen. De mail uit Batavia, loopende tot 24 Dec., is jl. Maandag middag hier aangekomen. De dagbladen behelzen van het oorlogstooneel hoofdzakelijk de hier reeds bekende telegrammen. Het eenige telegram, dat niet naar hier is overgeseind geworden, is dat van den kapt. ter zee J. van Gogh; het luidt aldus: „Atsjin, 19 Dec. Op den 15den vuurden op oogt- en west-oeverrivier. Landmagt nam bezit van ooet ingang. Gewapende sloepen maakten verkenning rivier opwaarts een kwartier uur, beschoten kampong op west-oever, keerden daarna terug. Namiddag vuur schepen gerigt op kraton en voorliggend terrein. 16den debarkeerden vivres en ammunitie landmagt. Geul monding-rivier afgebakend. 17. Schepen iets westelijk geposteerd, krachtig vuur op kraton en kampong Djawa. 18. 's Morgens vroeg op nieuw oost- en westzijde rivier beschotenom negen uur zond ik beide flotilles gewapende sloepen met twee compagniën mariniers de rivier op; kampong en benting, bij vorige verkenning gezien, was verlateniets hooger op uit benting oost-oever beschoten, waarna vijand week en benting door marine werd bezet. Eene bentihg had vijf kanonnen en 2 lilla's, andere benting één kanon. Kivier was gedeeltelijk versperdkregen alleen een paar ligte schampschoten; heden beide kruisbooten toegevoegd. Een gedeelte der flotille rivier hooger opgegaan. Onze troepen beoosten rivier reeds doorgedrongen tot woning Tongkoe Kali. Kolenschepen Elly en Jonge Cornelis aangekomen. Gezondheid marine gunstig. Cholera op Poeloe Nassi geweken.* Het denkbeeld om Atsjin zelfstandig te laten bestaan, vindt over 't geheel niet veel bijval, 't Alg. Dagbl. van Ned.-Indië wenscht in plaats van Atsjin: de residentie Sumatra's Noordkust. Aan 't spoorwegstation te Solo is een pakket in beslag genomen, waarin niet minder dan 1 millioen aan valsche bankbiljetten aanwezig waren. Onafhankelijk van deze geschiedenis is een inlandsch kind, Abels genaamd, van beroep photograaf, gevangen genomen. Bij een huiszoeking vond men zeer verdachte zaken, alle betrekking hebbende op den namaak van geldswaardig papier. De heer mr. van Dissel is in plaats van wijlen den heer Canter Visscher benoemd tot secretaris van generaal van Swieten. Prins Napoleon is jl. Vrijdag te Milaan aangekomen. Hij zou zich naar zijn landgoed Prangins, in Zwitserland, begeven, om zijne gemalin, Prinses Clotilde, af te halen en met haar naar Parijs terug te keeren, waar de Prins, zoo als de berigtgever meent te weten, voornemens is voortaan bestendig verblijf te houden. Te New-York waren in Dec. jl. 180,000 menschen zonder werk. In Engeland had dezer dagen een werkman, die 's avonds met een lantaarn in de hand alleen in een looijerij werk zaam was, het ongeluk in een der looiputten te vallen. Zijn licht ging uit, er was niemand die hem kon helpen en het duurde verscheidene uren eer hij er in slaagde in de duis ternis weder op vasten grond te komen, wel gezond, en ongedeerd, maar van top tot teen met de scherpe looistof overdekt. De werking van die stof heeft den looijer geheel van uiterlijk doen veranderen: zijn huid is donkergroen geworden en heeft volkomen het aanzien van marokko- leder gekregen. Zelfs zijne eigene vrouw herkende hem op het eerste gezigt volstrekt niet. Men zegt dat er geen middel bekend is om den man te ontgroenen, zoodat hij waarschijnlijk zijn leven lang die onnatuurlijke kleur zal behouden. Oost-InüiK. Benoemd: bij de fabriek voor de Marine en bet Stoomwezen te Soerabaya tot baas koper- en blikslager, de machine- opsteller W. J. van Dorp; tot machine-opsteller, de vaste machine opsteller H. L. A. Fikkert. Buitenland. Frankrijk. Jl. Donderdag heeft de president Mac Mahon in het Palais de 1'Elysée een hofbal gegeven. Er waren ditmaal 8000 personen genoodigd, doch honderden heeren en dames, wier ongeduld te lang op de proef werd gesteld, zijn, zonder bal gezien te hebben, naar huis terug gereden. De lengte der queue, door de rijtuigen gemaakt, was zoo ont zettend, dat enkele dames in haar ligt costuum reeds meer dan twee uren aan de nieuwsgierige blikken van het publiek waren blootgesteld geweest en zich steeds op het midden van de Place de la Concorde bevonden; eenigen, het wachten eindelijk moede, waren uitgestapt en waagden het, in weerwil van de koude avondlucht, blootshoofds, met bloemen en juweelen in het haar, satijnen dans schoentjes aan de voeten en de schouders slechts door dunne shawls gedekt, over de natte straten te loopen, ten einde te voet het paleis te bereiken. Op bet binnenplein van 't paleis was 't niet beter. De politie-agenten lieten er echter slechts 4 a 5 tegelijker tijd toe, welke dan de half cirkelvormige ruimte voor den breeden trap vulden en hun inhoud deponeerden. Op die wijze konden per minuut 40 personen hunne rijtuigen verlaten, terwijl zij, die opzettelijk te voet waren gekomen, binnenstroomden door de groote deur, welke op den Faubourg St. Honoré uitloopt. Boven den trap en beneden in den zuilengang werd een streng onderzoek ingesteld aangaande de identiteit der van kaarten voorziene personen. Bij het vorige bal was 't een kruideniersjongen gelukt door de keukens bin nen te sluipenhij was behoorlijk in het zwart met witten das, maar had de handschoenen vergeten, zoodat de schul dige de eerste was om te erkennen, daar niet op zijn plaats te zijn. Op de trappen raakte van tijd tot tijd een officier met zijn sporen waartoe ook sporen op een bal? in de gtrooken van een japon verward en hoorde men een zenuwachtig gegil. Naar gelang het later werd, groeide het getal gasten aan, terwijl de koude zich voortdurend vinnigeT deed gevoelen. Verscheidene dames, rillende van koude aan de armen harer caveliers, gaven toen alle hoop op, om nog tijdig toegang te verkrijgen en trachtten naar hunne rijtuigen terug te keeren; maar ook dit ging zoo gemakkelijk niet en meestal duurde 't meer dan een uur, eer zij haar doel bereikten. Het was dus wel een bal met hindernissen. Men meldt o. a. uit Parijs aan het D. v. Zh. en 's Gr.: .Verbeeld u een mensch, die te midden van het gebergte is verdwaald, terwijl een vreeselijk onweer boven hem uit breekt. Hij zoekt een schuilplaats, maar zich nu hier dan daar heen wendende, stoot hij zich nu hier tegen een rots punt en ginds weêr tegen een boomstruik en wordt voort- geslingerd door de heftige orkaan, die alle voorwerpen op het aardoppervlak in haar vernielende vaart dreigt meê te slepen. Daar schiet een bliksemschicht en sidderend deinst de mensch terug: hij bevond zich aan den rand van een af grond en de Voorzienigheid had hem een licht op zijn pad gezonden. Hij vervolgt zijn pijnlijken togt en eindelijk, daar meent hij een schuilplaats gevonden te hebben. Het is wel niets meer dan een hut, maar toch altijd bescherming genoeg aanbiedende, om er den morgen onder af te wachten. Een oogenblik heeft hij zich nedergelegd en hoopt wat uit te rusten van zijn angstigen togt, maar een nieuwe rukwind doet het gebouw schudden en kraken en neemt de helft van het dak weg, zoodat de reiziger op nieuw blootgesteld is aan alle gevaren. Gij zult ongetwijfeld deze parabel begrepen hebben. Ik meende geen beter beeld te kunnen begrijpen, om u het ongelukkige, door allerlei gevaren bedreigde Frankrijk te beschrijven. Duitschland. Een ramp die de haren te berge doet rijzen is den 26 Jan. in de Pruissische provincie Posen voorgevallen. 23 kinderen die uit de school te Kotlomp huiswaarts keerden en tot bekorting van den weg over de toegevroren rivier gingen, zijn alle verdronken. Vijf hunner, die vooraan gingen, zakten er door en de hevige wind, gepaard aan de gladheid van 't ijs, dreef de overigen in de opening. De lijkjes zijn onder het ijs weggespoeld. De Madridsche correspondent van 't Journal des Débats meldt het volgende betreffende de diensten door het ,/Eoode Kruis" in Spanje bewezen. Op alle punten van 't schier eiland heeft deze vereeniging onwaardeerbare diensten bewezen. In het Noorden, in Saragossa, Valladolid, in Carthagena heeft zij niet alleen zorg gedragen voor de gekwetsten en zieken, zonder onderscheid van partij of vlag, maar zij is in bijna al de worstelingen opgetreden met den vrede in de plooijen van haar banier. Evenals zij zich te Valladolid te midden der kogels wierp, zoo heeft zij het eerst te Carthagena woorden van verzoening ge sproken. Te Madrid vereenigen zich alle dames van aanzien bij de hertogin van Medina-Celi, om de meest noodzake lijke voorwerpen voor de gekwetsten te vervaardigen. De hertogin van Baylen, die niet alleen de vriendin, maar o ok de zuster en de moeder van alle ongelukkigen mag genoemd worden, is de vice-presidente van deze vereeniging. Iedere week worden uit die bijna vorstelijke vertrekken groote koffers met pluksel, verbanden en verder noodige genees middelen verzonden. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: P. de Jong, loodsleerling en T. de Waard. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. M. P. Egner, geb. Gans, (Z.). L. Kleijn, geb. Scliroder, (Z.). A. A. J. Wigman, geb Schuszler, (D.). C. Wilner, geb. Brandenburg, (Z.). OVERLEDEN: J. C. Weber, 35 jaren. C. Eijgenhuis, 68 jaren. J. F. Otte, 32 jaren. N. Bethlehem, geb. Kikkert, 32 jaren. F. Postma, 8 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 31 Januarij 1874. ONDERTROUWD: J. Tiessen, weduwnaar van P. den Ouden, arbeider, wonende alhier en G. Boendermaker, wonende te Helder. K. Wal, arbeider en K. Wetvliet, wonende beiden alhier. P. Ileere, metselaar, weduwnaar van E. Rezelman en A. K. Vaeh, weduwe van J. D. Messeher, wonende beiden alhier. GETROUWD: J. Tiessen en G. Boendermaker. BEVALLENM. W. M. Christiaansen, geb. Leijding, (Z.). G. Grin, geb. Jonker (Z.). N. Grootewal, geb. Visser, T. van Twuijver, geb. Smit, (Z.). S. Raven, geb. Wiegman, (D.). M. Hoogakker, geb. Koomen, (Z.). M. Rezel, geb. Plaatsman, (Z.). D. Teengs, geb. Kaan, (Z.). J. Kater, geb. Rezel, (D.). B. Ver stegen, geb. Jacobs, (Z.). D. van der Goes, geb. Kuiper, (D.). T. Komen, geb. Beers, (Z.). OVERLEDENG. van Groningen, 4 weken. C. van Driel, wed. K. Hoppe, 60 jaren. J. Muntjewerf, 2 jaren. Van 1 tot 31 Januarij 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENTrijntje, dochter van Pieter Mooij en Doortje Smit. Cornelis, zoon van Willem Waagmeester en Aaltje Vader. Cornelis, zoon van Pieter Zeeman en Trijntje Appel. Jan, zoon van Cornelis Vader en Maartje Groot. OVERLEDENKlaas, zoon van Simon Wortel en Neeltje Koning, 23 dagen. Een levenloos kind van Gerrit ten Boekei en Trijntje Kooij. Te Zijpe overleden: Jacob Kater, 31 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Jan. AnnaGeertruida. C.R.Kempen. Oporto. 16 Jan. 1 Febr. Capella. E. Mangor. Amerika. 28 Jan. 1 Joshua King. C. Smith. Mantanzas. 2 Febr. Sehadberg. O.J.Amundsen. Amerika. 2 Febr. Kinderdijk. A.F.Soherlon. New-York. 2 Febr. Aria&Betsy. R. Ran. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Jaga. A. Aitkin. Grangemouth. Steenk. Duinker&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) :E" c3 2 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. V f* Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 nnw. 5k. 772.24 f12.10 7.0 t 3.1 0.85 weingolv 2 12 wtz. 0.2, 770.83 f10.70 6.6 f 2.8 0.85 Vlak. 3 8 wtz. 0.3, 768.96 f 8.84 6.2 f 4.1 0.94 if 8 12 nwtw. 1.2, 770.23 fl0.ll 6.6 f 2.9 0.95 i/ Weersgesteldheid: 1 Febr. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 2 Febr. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 3 Febr. 8 u. Betrokken, nevelig, mooi. 3 Febr. 12 u. Idem. LATEBB BERIUTES. Nu de weduwe met het treurig berigt is in kennis gesteld, kan worden medegedeeld, dat, blijkens het jongste bij het departement van Koloniën uit Atsjin ontvangen telegram, ad. 28 Jan. jl., aldaar overleden is de luitenant der mariniers Smith, die den 23 te voren gewond werd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberigten, in de week van 25 tot 31 Jan. jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: te Delft 1 en te Leiden 1 persoon; totaal in het rijk 2 personen. (Plaatsruimte betaald). Wij lezen in de Rappel een zeer curieus voorval hetwelk op een bal in de Opera plaats greep. Een dame viel in de druk bezette Foyer in zwijm, men vervoerde haar naar een apotheek, de genees- heeren constateerden dat het eene vergiftiging was, maar hoe tegengiften te geven aan een vrouw welke in zwijm lag. Alle middelen werden aangewend om haar tot bewustzijn te brengen. Daar men aan haar gelaat zag, dat de kwaal groote vorderingen maakte, beval eindelijk een der doctoren om het Eau d'Anvers te halen van dr. de Marbaix van Antwerpen en door dit middel slaagde men er in haar tegengiften toe te dienen die haar genezing voltooiden. Het vergif bestond uit een garniture de robe vert de Chine, eene kleur van de hevigste vergiften vervaardigd en waar mede de fabrikanten voortgaan, om die voor balkleederen te gebruiken. Dus was alweder een mensch het leven verschuldigd aan het heil zame Eau d'Anvers van Aug. de Marbaix van Antwerpen. ALGEMEENE VERGADERING op Vrijdag avond aanstaande, ten 8 ure, in de MARINE-CLUB HET BESTUUR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3