Binnenland. Benoemingen, enz. B u ite n I a n d. België. Denemarken. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederi. Oost-Indië, dato 15 Dec. 1873. Correspondentie. gevonden, zoodat reen kan aannemen dat hun verlies zeer aanzienlijk is geweest, aangezien de volgende dagen nog vele lijken drijvende zijn gezien. Het gevecht kwam onze troepen op 8 dooden en 38 gewonden te staan; onder de laatsten behoort ook kapt. Voorman, van het Ned. leger. De Penang Gazette heeft een correspondent op 't oor- logstooneel en ook deze maakt gewag van de verliezen der Atsjinezen. Hij schrijft o. a. Op den middag van den llden viel een sterke magt Atsjinezen de Hollanders aan. Deze aaDval moet de Hol landers verrast hebben, want de troepen rustten uit, en waren in 't kampement verspreid. Zoo uitmuntend was echter de discipline, dat binnen twee minuten de geheele strijdmagt onder de wapenen stond en in volmaakte orde den vijand tegemoettrok. 't Gevecht duurde drie kwartier, na welk tijdsverloop zoovelen der Atsjinezen als aan 't vreeselijk vuur der Hollandsche achterladers ontsnapt waren, in 't bosch waren verdwenen, 't Nederlandsche Volkslied werd gespeeld en verder op dien dag bleef alles rustig, 't Verlies der Atsjinezen moet ontzettend geweest zijn; in hunne vergeefsche pogingen om hand gemeen te worden, werden zij letterlijk bij hoopen neer- gemaaid. Kort na 't gevecht stond het geheele bosch in front van 't Hollandsche kampement in brand. Men voor onderstelt, dat eenige Hollandsche matrozen er de vlam in staken, om den vijand er uit te verdrijven. De vuurgloed scheidde dien avond en nacht de beide legers van elkander. HELDER en NIEÜWEDIEP, 5 Februarij. In de vergadering der Sociëteit Mars van jl. Dingsdag avond trad de heer L. A. Laureij als spreker op. Het onderwerp was de staathuishoudkunde. Nadat spreker de leer, het doel en de uitwerking dezer wetenschap in dui delijke trekken had verklaard, trad hij in eene nadere beschou wing over het geld beschouwd, als een voorname tak der staathuishoudkunde. Spreker schetste het ontstaan, het doel, de fabrikage en het gebruik van dit algemeene ruil middel, waardoor er in de maatschappij gemakkelijker ruiling, meer verdeeling van arbeid, meer voortbrenging en meer welvaart bestaat. Met blijkbare belangstelling volgden de aanwezigen deze nuttige lezing. Beroepen te Harlingen, ds. Huet te Dirksland en J. Krull Az., te Edens en Spannum. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Vlissingen ds. S. Lulofs, te Broek op Langendijk. De heeren C. Sorgedrager, van Terschelling en J. Hoedemaker, van Vlieland zijn bevorderd tot 2de stuur lieden voor de groote vaart. In eene jl. Zondag te Schagen gehouden volks vergadering, heeft de benoeming eener feestcommissie voor 12 Mei a. s. plaats gehad. Zij bestaat - na het bedanken van enkelen - uit de heeren de Meer, Voorman, Vlaming en Ligthart. Ook te Barsingerhorn heeft men blijken van instem ming gegeven met het op 12 Mei a. s. te vieren Konings feest, door, in eene op jl. Dingsdag gehouden vergadering eene commissie te benoemen, die zich belasten zal met het ontwerpen en vaststellen der op genoemden dag te houden festiviteiten. Naar wij van goederhand vernemen, is de heer C. Muller Cz., te Barsingerhorn, stellig voornemens, bij zijne naderende aftreding als lid der Provinciale Staten van Noordholland, zich niet weder verkiesbaar te stellen. (Sch.Crt.) het hoofd biedende dochter en miss Ellen, die angstig naast haar stond, omringden. Het volgende oogenblik herkende hij ook Gaston, ging de laatste trede van den trap af en zich haastig ruim baan makende door den troep die de kamer vulde, ging hij op hem toe: «Gaston, voor den duivel, wat gebeurt hier? wat moeten deze menschen hier? het zijn uwe arbeiders, wat moet gij hier? Waarom overvalt gij midden in den nacht mijn huis? Zult gij mij antwoor den of niet?" Mijnheer d'Avelon stond met eeu gelaat, dat van toorn gloeide voor hem. Aan de onstuimigheid, waarmede Valentine nu naar hem toeging en als het ware bescherming bij hem zoekende zijn arm omvatte, kon men zien, hoe groot de opgewondenheid was, - die veroorzaakt had, dat zij te midden van dit tumult Gaston zoo moedig het hoofd had geboden. Nu, terwijl haar natuurlijke beschermer naast haar stond, scheen haar kracht gebroken te zijn. „Mijn God! maak daar zulk een leven niet over, mijnheer d'Avelon," antwoordde Gaston, zich met de grootste zelfbeheersching tot koelbloedigheid dwingende, „ik denk, dat het niet zoo moeije- lijk te raden is, wat myn brave arbeiders hier komen zoeken. Het zijn geen roovers en dieven, zoodat hunne aanwezigheid alhier U volstrekt niet behoeft te verschrikken. Zij zijn wel ongenoodigd gekomen, maar zij zullen ook vreedzaam weder henengaan. „Waar lijk, mijne vrienden, ik verzoek u terug te keeren," zeide hij, zich tot zijne arbeiders wendende. „Gij ziet, dat wij te laat zijn geko men, de vijand is verhuisd en zal wel reeds lang in veiligheid zijn. Hem te vervolgen zou ons in dezen donkeren nacht niets baten; ook de groote hond, die Etienne meegebracht heeft, helpt ons daarbij niets. I)e gelegenheid is voorbij en wij hebben dus hier niets meer te doen. Gaat nu heen, laten wij mijnheer d'Ave lon en de zijnen niet langer in hun nachtrust storen. Gaat heen en vergeet niet Eaoul en Gilou, die beneden op den straatweg op wacht staan, af te lossen. Wij zullen morgen over de schade loosstelling spreken, die alle arbeiders voor de ontsnapte vangst ontvangen zullen, wij zullen zien hoeveel flesschen goeden drank noodig zijn om u over het geleden verlies te troosten, maar gaat nu weg en maakt geen geweld!" Gaston's woorden hadden een gevolg, waaruit men kon opma ken, dat er een vrij goede discipline bij zijn corps heerschte. Zij schelden en raasden luid genoeg, vloeken en ruwe scherts ont braken niet, maar zij verwijderden zich, wel is waar met een zekere traagheid, maar eindelijk hadden zij toch allen het huis verlaten om, daar er geen „prusiën" was om te mishandelen, een kleine vechtpartij met de half aangekleede knechts der boer derij te beginnen en vervolgens scheldende, lachende en zingende heen te gaan. Wordt vervolgd.) De pas gestichte Herv. gemeente te Oosterdijk, gelegen tnsschen Enkhuizen en Attdijk, is als zoodanig thans door de regering erkend. Men verwacht nu spoedig de definitieve vaststelling van het landstractement vooreen predikant. Jl. Maandag avond is de verbouwde stadsschouwburg te Amsterdam, onder directie van de heeren Albregt van Ollefen, ingewijd. Het was een stampvolle zaal. De burgemeester, de vier wethouders, de secretaris der gemeente en vele raadsleden, benevens een aanzienlijk publiek waren tegenwoordig. De voorstelling ving aan met eene historische schets van den Amsterdamschen schouwburg door den heer Peijpers, met levende beeldgroepen en koren. Verschil lende tafereelen werden opgevoerd, waaronder de Brand in den Schouwburg in 1772, het in 1774 opgerigte en bijna 100 jaar bestaan hebbende provisionele houten gebouw, en eindelijk de prachtige, thans geopende schouwburg. Door het publiek werd eene warme ovatie gebragt aan de directie en de décorateurs J. Eduard de Vries en Grootveld. Vervolgens werd de ontwerper der plannen voor den herbouw, de commissaris Joh. Hilman, ten tooneele geroepen en luide toegejuicht. Na de pauze werd het tooneelspel Uitgaan opgevoerd. Volgens de becijfering van het Handelsblad, is onze staatsschuld in de laatste 23 jaren verminderd met bijna 290 millioen in kapitaal en bijna 9 millioen rente. In het jaar 1850 bedroeg de schuld het cijfer van ruim 1230 millioen met ruim 351 millioeii jaarlijksche rente. In het jaar 1873 zijn deze cijfers: ruim 940 millioen met 27 millioen rente. Men meldt o. a. uit 's Hage aan de Arnh. Crt. „Ik was in de gelegenheid dezer dagen de dammen in de Noordzee te zien van Holland op zijn Smalst. Zij waren zeer beschadigd en de deskundigen aldaar verzekerden mij dat, als men die dammen wilde herstellen en zoodanig beveiligen, dat een beschadiging door storm niet meer is te wachten, zulks zeker vijf millioen gulden zou kosten." Het volgende voorval had te Delft plaats in het ge bouw van de hoogere burgerschool: Een der leerlingen van de 4de kl. had bij het binnenkomen van't schoollokaal de onvoorzigtigheid, een niet geheel uitgedoofde sigaar in den zak van zijn overjas te doen en hem op de daarvoor bestemde plaats, waar meer jassen hingen, op te hangen, waarna het lokaal door al de leerlingen werd ontruimd, om in eene andere zaal de lessen bij te wonen. "Weldra bespeurde men door het geheele gebouw een sterke brand lucht en veel rook, en bij een onmiddelijk ingesteld onder zoek naar de oorzaak daarvan bleek bij 't openen van de deur van het ontruimd lokaal, dat vier van de daar aan wezige overjassen, benevens eenige hoeden en petten geheel of gedeeltelijk waren verbrand, benevens eene aan den muur hangende kaart. Gelukkig werd door de spoedige ontdekking menige overjas gespaard en tevens voorkomen, dat de vlammen zich aan de schoolmeubelen mededeelden. De heer F. H. van Etteger te Dordrecht heeft bedankt voor de betrekking van hoofiiopzigter der gemeentewerken te Arnhem, waartoe hij door den gemeenteraad aldaar benoemd werd. Sprekende over het aanstaande krooningsfeest, zegt de Haagsche correspondent der Midd. Crt. het volgende „Het is jammer, vooral met het oog op dit huiselijke nationale feest van 12 Mei, dat onze vorstelijke familie tegenwoordig een weinig geretireerd jegens de andere hoven van Europa leeft. Het heeft hier bij velen een pijnlijken indruk gemaakt, dat bij gelegenheid van het huwelijk der eenige dochter van den Keizer van Rusland het Huis van Oranje niet evenals de vorstelijke familiën van Duitschland en Denemarken vertegenwoordigd was, niettegenstaande de naauwe banden van bloedverwantschap, die het aan het keizerlijke hof van Rusland verbinden, en niettegenstaande het van dat hof altoos vele bewijzen van vriendschap geniet. Ware een onzer Prinsen op 23 Jan. jl. op het familiefeest te St. Petersburg tegenwoordig geweest, dan mogt men verwachten dat er op 12 Mei een tegenbezoek aan het Nederlandsche hof zou gebragt zijn. Om politieke redenen zou dit, dunkt mij, hoog wenschelijk zijn geweest. Hoe meer hooggeplaatste vreemdelingen zich kunnen overtuigen dat Nederland en Oranje innig verbonden zijn, en dat de natie in dien band een herinnering aan een verleden vol grootheid, en den waarborg van eene onafhankelijke toe komst ziet, des te beter voor Nederland en voor het Huis van Oranje." 't Wild geldt thans weer hoogo prijzen in de Noor delijke gewesten: Hazen f 2 a 2,50; korhoenders het paar f 7 a 10, konijnen f 0,70 h 0,90, ganzen f 1,10 a 2,50, eendvogels f 1,50 a 1,70. De aftrek naar Holland is belangrijk. In de twee groote brandnesten, Constantinopel en Yeddo, hebben weêr kolossale branden gewoed. In eerst genoemde stad werden jl. Vrijdag honderd huizen in de asch gelegd, waaronder dat van den Grootvizier, en in de Japansche stad vernielde den 8 Dec. het vuur eene uitgestrektheid van 2\ mijl, of 5000 gebouwen. Volgens een berigtgever der Japan Mail, begraven de Maori's in Nieuw-Zeeland hunne dooden slechts voor den tijd van 18 maanden. Daarna worden de vrienden en verwanten bijeengeroepen, die er met veel ceremoniën toe overgaan om de beenderen van hunnen overleden vriend en bloedverwant met eene mosselschelp tot blinkens toe glad te polijsten. Tot rector-magnificus aan de Hoogescliool te Leiden, voor het academiejaar 1874/75, is benoemd de hoogleeraar A. Heijnsius. Met ingang van den 1 April a. s. is aan den heer N. J, van der Lee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur lste kl. van den waterstaat, met dankbetuiging voer de vele en trouwe diensten den lande bewezen, en behoudens aanspraak op pensioenen benoemd tot ridder der Orde van den Nederi. Leeuw, Voorts zijn met ingang van genoemden datum o. a. benoemd: tot inspecteur van den waterstaat, de hoofdingenieur lste kl. jhr. J. E. T. Ortt; tot hoofdingenieur van den waterstaat lste kl., de hoofdingenieur 2de kl. J. Strootman. De luit. ter zee lste kl. A. P. Hooghwinkcl, wordt met den 11 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De lste luit. der infanterie Eeeringh, te Amsterdam, is ver plaatst naar hier en de lste luit. Westerouen van Meeleren, alhier in garnizoen, naar Amsterdam. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelieden als kadet bij de Koninklijke Militaire Academie, en dat dit examen op 1 Junij a. s. een aanvang zal nemen. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, behooren de aanvrage daartoe vóór 1 Mei aan het Departement van Oorlog te zenden, met de stukken vermeld in de Staatscourant. De begrafenis van den op zoo jammerlijke wijze omge komen stationchef van de rue de la Loi te Brussel, van Hoye, heeft onder den toevloed eener groote menigte plaats gehad, zoodat de kapel van het St. Janshospitaal niet alle aanwezigen kon bevatten. Vooral de ambtenaren van de spoorwegen waren in grooten getale aanwezig. Het lijk werd gedragen door bedienden van den spoorweg en is bijgezet op het kerkhof St. Josse ten Noode. Een diepe en indrukwekkende stilte heerschte onder de menigte, die zeer begaan is met de familie van het ongelukkig slagtoffer. Een persoon, wiens gesprekken vermoedens van schuld of medepligtigheid hadden opgewekt, is in hechtenis genomen, doch den volgenden dag bij gebrek aan verdere bewijzen weder op vrije voeten gesteld. Frankrijk. De president, de heer Mac Malton, heeft bij een bezoek, aan de regtbank van koophandel gebragt, in een antwoord aan den president dezer regtbank o. a. gezegd, dat hij alles zou doen om den handel zijnen geregelden gang te doen hernemen; dat hij zeven jaren de rust en de op wettige wijze tot stand gekomen orde van zaken zou handhaven, en dat hij hoopte na zeven jaren Frankrijk aan zich zelf te zullen kunnen teruggeven. De Maatschappij of het Comité voor den onderzeeschen tunnel tusschen Calais en Dover heeft, naar men uit eerst genoemde plaats meldt, tot het te werk stellen eener prak tische proef ten aanzien van het grootsche plan besloten. Zij zal namelijk aan het strand te Calais eene uitgraving ter diepte van verscheidene honderden ellen doen en ver volgens een horizontalen onderzeeschen gang, ter lengte van een kilometer, aanleggen, om daarnaar de uitvoer baarheid van het werk, de eventuële kosten daarvan enz. te kunnen beoordeelen. Yictor Hugo's nieuwe roman: Quatre Vingt-Treize" zal den 19 dezer het licht zien. Gelijktijdig zullen ver schijnen overzettingen in alle Europesche talen, behalve het Duitsch. Duitschland. Een wisselwachter op een Duitsche lijn bemerkte, toen hij des morgens ten 6| uur den wissel voor een aan komenden trein moest verzetten, dat zijn dochtertje op 50 meter afstand tusschen de rails liep. Reeds hoorde hij den trein aankomen en vermaande natuurlijk herhaaldelijk het kind zich te verwijderen. Maar het meisje begreep niets van het gevaar en bleef tusscben de rails springen en dansen. Het kind weg te halen, daartoe was het te laat. Daar schoot hem een denkbeeld in het hoofd, om den wissel niet te verzetten en den trein dus eene andere rigting te geven. Maar daaruit kon groot gevaar voor de reizigers ontstaan. Bij dien korten strijd tusschen pligt en liefde voor zijn kind, behield de eerste de overhand. Hij stelde den wissel regt, had nog even den tijd zijn kind toe te roepen Ga op den grond liggenen viel in bezwijming. Toen hij weder bijkwam, stond het meisje naast hem. Zij had den raad opgevolgd en de trein was over haar heen- gesneld, zonder haar te deren. Het Oppergeregtshof te Kopenhagen, heeft, instemmende met de meening van den minister van Justitie, beslist, dat de Internationale in Denemarken verboden is. Van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef, wachtschip te Batavia. Prinses Amelia, kapt. P. van der Velden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. Eoeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. C. H. Cor- nelissen, wachtschip te Samarang. Bali, luit. lste kl. G. Door man, gest. in de wateren van Menado, bekruist ook deMoluksche wateren. Aart van Nes, luit. lste kl. A. J. Dnmont, ligt te Soerabaija in reparatie. Surnatra, luit. lste kl. H. Dyserinck, doet eene reis door den Indisclien Archipel tot het vertoonen der vlag en wering van zeeroof. Banka, luit. lste kl. G. J. W. lloogh- winkel, ligt te Soerabaija in reparatie. Suriname, luit. lste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z.-en O.-afd. vanBorneo. Madura, luit. lste kl. T. C. Gobée, gest. in de W.-afd. van Borneo. Zeeland, kapt. J. van Gogh; Metalen Kruis, kapt. H. B. Kip;1 Citadel van Antwerpen, kapt.-luit. J. W. Binkes; Vice- Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen; Watergeus, kapt.-luit. K. C. Bunnik; den Briel, luit. lste kl. H. J. van Broek- huyzen; Maas en Waal, luit. lste kl. L. C. Holtzapffel; Coehoorn, luit. lste kl. C. de Klopper; Schouwen, luit. lste kl. C. P. van der Star; Eiouw, luit. lste kl. W. Stellens; Amboiua, luit. lste kl. jhr. A. F. Meijer; Banda, luit. lste kl. C. F. T. van Woelderen; Bommelerwaard, luit. lste kl. J. H. Haakman; Soerabaija, kapt.- luit. W. F. L. de Vriese; Timor, luit. lste kl. C. H. Bogaert; Borneo, luit. lste kl. H. W. Walther; Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. H. P. König; blokkeren alle 17 Atsjin. X., zegt dat het in het belang van het publiek zoude zijn wanneer de brievenbus, welke nu geheel aan het einde van de Hoofdgracht staat, werd verplaatst ter hoogte van den Kruisweg. Hij maakt den Postdirecteur attent op deze verbetering.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2