Binnenland. Atsjin, 7 Februarij. De hoofden in Atsjin blijven zich ver wijderd houden en hebben Toewankoe Dao&d, een negenjarigen achterneef van den voorlaatsten Sultan, tot Sultan ver kozen, met vier voogden voor regent schap zij pogen dus den ouden toestand te bestendigen en verzet voort te zetten. Onzerzijds doet men het noodige tot eene blijvende vestiging. In den kraton wordt een fort voor 500 man en een kamp voor 1500 man opgerigt, waardoor de rivier en den af- en aanvoer worden beheersclit; daarom zijn onzerzijds geene vijandelijk heden gapleegd. Een gevoel van magte- loosheid schijnt ook den vijand daarvan terug te houden. Het volk is vredesge zind. De cholera is zeer verminderd. Benoemingen, enz. Buitenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Februarij. Het volgende regerings-telegram, bij de Redactie ont vangen, hebben we voor ons bureau ter lezing gesteld: Berigten uit Batavia, dd. 3 Jan, luiden o. a. De nieuwbenoemde commandant der zeemagt, de schout bij-nacht Geerling, was aldaar aangekomen. Den 15 Jan. zou de heer Uhlenbeck als commandant aftreden. Met de mailboot Koning der Nederlanden zal naar Indië vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 150 man. De mailboot Prins van Oranje, van hier naar Batavia, is 7 dezer 's middags het Kanaal ingegaan, den 10 's ochtends ten 7 ure te Suez aangekomen en heeft om acht uur de reis voorgezet. Hoewel er, zegt het U. D., nog geen mededeeling ontvangen is van de aanneming van den aartsbisschoppe- lijken zetel der oud-bisschoppelijke clerezy alhier, bestaat er alle hoop, dat de heer Diependaal de op hem uitgebragte keuze zal aannemen; goed ingelichte personen verzekeren ten minste, dat deze waardige priester gezind is, deze gewigtige positie te aanvaarden. Het zou voor het kerke lijk genootschap zeer te betreuren zijn, indien men zich daarin teleurgesteld zag, nadat het aartsbisdom reeds zoolang vacant was. De voorstelling van de heeren gebs. H. en W. Hart, gisteren avond in Tivoli gegeven, was zoodanig dat zij een veel talrijker bezoek had verdiend, dan daaraan te beurte viel. Bij gelegenheid van 's Konings a. s. verjaardag zullen er in alle garnizoenen militaire assauts plaats hebben, waarbij benoemingen zullen geschieden van meesters en prevots op de verschillende wapens en eene toekenning van geldelijke belooningen aan de onderwijzers in de verschillende vakken van militair onderwijs. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeenge roepen tot hervatting harer werkzaamheden tegen Woensdag 18 dezer, 's namiddags te half drie uren. aan di« geschiedenis van een troep ijzerwerkers, die het huis dezen nacht hebben overvallen:" „Ik geloof er geen woord van," antwoordde de gebaarde krijgs man, „dat volk hier ziet er volstrekt niet uit, alsof het hulp noodig had, wanneer het een enkelen hulpeloozen Duitscher wil vermoorden." „Ik begrijp echter maar niet, hoe zij zoo dwaas konden zijn te meenen, dat zij dat straffeloos zouden kunnen doen." „Wie weet, misschien hebben zij niet vermoed, dat wij zoo vroeg opstonden en zoo vroeg hier zouden zijn. Dat waren we zeker ook niet geweest, als de overste ons niet had willen gebrui ken om mijnheer den luitenant een weinig te plagen, omdat hij alzoo vroeg opstaan en met ons meegaan moest. Misschien was de oude heer met zijne beide dames juist van plan te laten inspannen en zich door de vlucht in veiligheid te stellen." „En wij hebben door onze aankomst een leelijke streep door zijne rekening gehaald.... dat zal wel zoo zijn. Zij moeten hier in het land leeren vroeger op te staan, wanneer zij ons bij den neus willen hebben." „Om de eerste, die wij ontmoetten, om die jonge dame zou het mij leed doen, wanneer haar leven er mede gemoeid was," vervolgde de onderofficier, „zij scheen zich wezenlijk om den lui tenant te bekommerenwaarachtig, als ze loog, dan moest ze het beter kunnen, dan ik het een christenmensch toevertrouw." „Denkt ge, dat, als de luitenant niet spoedig terugkomt, de overste haar zal laten doodschieten vroeg de andere, het geweer van zijn schouder nemende en gemakkelijk tegen den muur van het buis aanleunende. „De overste? Ik weet niet of hij er het recht toe heeft," ant woordde de onderofficier, „ik denk, dat hij ze naar Commercy zal zenden, waar de commandant is... maar zie eens hier!" Hij wees op een plaats niet ver van den grond af, die zich juist onder het venster van Max von Davelands slaapkamer bevond. Het gras, dat hier aan de zijde van den tuin langs het huis groeide, was geheel en al vertrapt, zóó vertrapt, alsof er een worste ling op had plaats gegrepen; op het buitenste van het kozijn van het venster waren de sporen van voetstappen duidelijk te onderkennen. „Dat ziet er verdacht genoeg uit," zeide de landweerman, de bewijzen van den nachtelijken overval ziende, „nu schijnt het toch waar te zijn, dat een geheele bende hier binnen gedrongen is en den luitenant hier uit gehaald heeft, en dat het venster niet stuk geslagen is...." „'t Bewijst, dat men het van binnen opengemaakt heeft. Mis schien is de oude heer zelve wel zoo vriendelijk geweest om te komen en voor hen het venster te openen; in ieder geval, zij zijn daar bfcnengekomen en hebben hun offer er uit gehaald en het gras is plat getrapt, toen hij met hen worstelde.... met die vervloekte schurken. „Nu, het zal hun ingepeperd worden," riep de onderofficier woedend uit, „wij zullen waarschijnlijk voor we vier en twintig uur verder zijn, het bevel ontvangen hebben deze geheele ver vloekte boel af te branden Wordt vervolgd.) Dr. A. Kuijper heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Gouda aangenomen. (Standaard.) Men schrijft ons van Texel, dd. 9 dezer: „Tengevolge van den slechten toestand, waarin de schulpenbanken thans verkeeren, hebben de meeste vis- schers zich genoodzaakt gezien iets anders bij de hand te nemen, ten einde in hun onderhoud te kunnen voorzien. Yelen zijn dan ook met goed gevolg bezig met garnalen- visschen, terwijl anderen voor Engelsche rekening aan het cockelen zijn gegaan. Deze cockels (kaminossels in onze taal) worden wekelijks geregeld per stoombooten via Har- lingen en het Nieuwediep naar Huil geëxpcdiëerdde garnalen worden terstond gekookt en naar Duitschland verzonden." „Naar wij vernemen, zal een detachement van de torpedo compagnie uit Brielle hier met primo Maart weder gede tacheerd worden, ten einde de proeven met torpedo's langs de kusten in dezen zomer te hervatten." Te Alkmaar overleed dezer dagen in 58jarigen ouderdom, de heer L. Rietberg, emeritus predikant. Jl. Zaturdag is te Alkmaar in den ouderdom van 66 jaren overleden de heer A. Otto, stads-muziekmeester en directeur van het stads-muziekcorps aldaar, bekend als groot musicus en vioolspeler, wiens verlies, op muziekaal gebied, zeer zeker door velen zal gevoeld worden. Op de dezer dagen gehouden vergadering van de afd. Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is met bijna algemeene stemmen besloten: een adres te rigten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot ondersteuning van het voorstel van wet der heeren Oldenhuis Gratama c. s. tot intrekking van de bijzondere bescherming van de jagt en het jagtbedrijf. De gemeenteraad van de Rijp heeft dezer dagen besloten, om het houden van de voor- en najaarsvee markten in die gemeente af te schaffen. Men meldt uit 's Hage aan de Amst. Crt., dat bij gunstige uitzondering, aan jhr. J. R. T. Ortt, dezer dagen aangewezen als inspecteur voor het 2de waterstaats-district (Noordholland), is vergund zijne standplaats voorloopig te houden te Haarlem, in plaats van te 's Hage. Naar de Pr. Nbr. Crt. berigt zal het geschenk der verschillende weerbaarheids-vereenigingen aan Z. M. den Koning bestaan in een pracht-exemplaar met platen der geschiedenis van Neêrlands Weerbaarheid van hare wording. De kosten worden op f 3000 geraamd. Te 's Bosch is den 6 dezer overleden de gepens. kolonel der genie P. Noot, vroeger eerstaanwezend inge nieur alhier. In een hoofdartikel komt de Arnh. Crt. teregt op tegen de wijze van beraadslagen over een Konings geschenk. „De eigenschap van nationale feesten te organiseeren en op eene gracieuse wijze hulde te bewijzen aan hen, die zij vereeren wil, heeft onze natie niet. Er is iets linksch, iets plomps, iets onkiesch in onze wijze van doen, dat aan de vereering, die men bedoelt, alle waarde ontneemt. Sinds maanden zijn wij er over aan 't tobben, hoe wij het 25jarig koningschap van Willem III zullen vierenwij sollen er mede; wij zouden de zaak niet onhandiger kunnen aan vatten dan wij doen. Dag aan dag, week aan week, maand aan maand zijn wij er nu aan bezig; de kranten zijn er vol van en voor een groot gedeelte er onleesbaar door geworden wij willen wat doen, wij zullen wat doen om Willem III's vijf en twintigjarig koningschap te vieren, en na al ons denken en overleggen zijn wij zoo ver gekomen, dat wij weten, wat wij niet doen zullengeen gouden of zilveren voorwerpen. Maar wat dan wel? Hier vangt het denken en overleggen op nieuw weder aan. Tal van plannen zijn reeds geopperd, 't een al dwazer dan 't ander. De invallende gedachten over het „geschenk aan den Koning" zijn som wijlen zóó dol, dat men ze voor ironie of persiflage zou aanzien, wanneer men niet wist, dat de Nederlander nooit ironie jegens zijne Koningen bezigt of hen persifleert. De A. C. hoopt, dat de Koning de Nederlandsche bladen niet leest, of dat hij althans zijn abonnementen van het voor gaande en het volgende kwartaal heeft opgezegd. Want anders beklagen wij hem over hetgeen hij onder de oogen krijgt. Als de Koning een watersnood ware, kon de pressie om toch mede te doen en ook te offeren niet sterker wezen. Onbescheidener én onkiescher werd nooit een verjaarfeest voorbereid. De A. C. heeft over 't algemeen niet veel op met zilveren verjaarfeesten, 't Gebeurt zoo menig maal, dat iemand, die zelf gevoelt dat zijn beste tijd over is, dat de fijne puntjes zooals men zegt er af zijn, dat hij slechts zeer gebrekkig zijne betrekking kan waar nemen, toch zich nog aan de betrekking vastklemt, opdat hij over zoo vele jaren den vijf en twintigsten of den vijftigsten verjaardag van de aanvaarding er van kunne vieren. Koningen te vereeren, enkel en alleen omdat zij vijf en twintig jaren lang Koningen geweest zijn, is naar 't inzien der A. C. niets rationeeler dan elke vereering van iemand, enkel en alleen omdat hij vijf en twintig jaren lang geweest is wat hij is. Maar, als men het doen wil, dan behoort men althans te zorgen, dat het eene vereering is, die den Koning waardig is en het volk dat hem vereert. Zulk eene manifestatie mag niet mislukken en zelfs niet slechts ten halve gelukken, of zij ware beter niet gedaan. Wij zouden nog gevaar kunnen loopen met al ons getob, dat de Koning voor de toegedachte hulde bedankte. Uit Deventer meldt men aan het Dagblad, dat, daar de prijzen der lijnkoeken in vergelijking met die der rogge buitengewoon hoog zijn, de veehouders in dien omtrek vooral dit laatste product als veevoeder beginnen te bezigen. De veehandel levert sedert eenigen tijd in de Noor delijke gewesten weinig verblijdende uitkomsten. Wegens de staking van de aanvraag van buitenslands hebben onder scheidene handelaren, die onlangs tegen hooge prijzen een aantal kalf koeijen hadden gekocht, belangrijke schade geleden op de Hollandsche markten is dientengevolge een terug gaande beweging' ingetreden. De jongedochter en hare ouders, te Assen, die in hechtenis waren genomen, als verdacht van het kind, dat de eerste heimelijk ter wereld bragt, te hebben verduisterd, zijn jl. Maandag weder in vrijheid gesteld. Wegens de duurte der koffijbooneu maakt men in Drenthe gebruik van gebrande erwten, er, op vele dorpen wil men nu van koffijboonen niet meer weten. Heel goedkoop is de erwtendrank echter nog niet, want de erwten kosten één gulden per kilogram. Uit de Kaapstad meldt men, dat den 19 Dec. jl. in de delverij van den heer R. W. Scholtz, op Dutoits Pan, een diamant gevonden is van 134 karaten. ;De steen is helder, zuiver water, bijna geheel wit en van acht- hoekigen vorm. Zelfs bij den gedrukten staat der markt wordt de waarde op ten minste 1600 p. st. geschat. En in de Transvaal heeft iemand op één dag 131 pond gewigt aan goud gevonden. De vinder, de heer Barrington, die met twee andere personen gezamenlijk werkt, is met de vier goudklompen te Pretoria aangekomen en heeft aan de regering de getuigschiften van den goud—commissaris, wegens deze vondst, overhandigd. - Adeline Patti zal 4 Maart te Weenen hare gastvoor- stellingen beginnen. Reeds nu zijn alle plaatsen genomen. Reeds heeft de Khan van Khiva 100,000 roebels, van de hem door Rusland opgelegde oorlogsschatting afbe taald. t Heeft hem evenwel moeite gekost die som bijeen te brengen, daar de Nomaden-stammen, juist die welke de oorzaak zijn geweest van den oorlog, hardnekkig weigeren iets tot de schatting bij te dragen. Die stammen maken het den Khan zeer lastig. Nu ze geen handels-karavanen meer kunnen berooven, plunderen ze dorpen uit, die tot het gebied van den Khan behooren. Dr. J. M. van Bemmelen, directeur der hoogere burgerschool te Arnhem, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidsche hoogeschool, en dr. A. P. N. 1'ran- chimont, leeraar aan de hoogere burgerschool te Wageningen, tot buitengewoon hoogleeraar in voorschreven faculteit. Tot ontvanger der registratie en domeinen, is te Schageu benoemd, de heer G. Mulder, thans te Hoogeveen. De luit. ter zee 2de kl. 0. J. H. van den Broek, is op zijn verzoek, met 15 dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de adelborst 1ste kl. J. Cardinaal, met den löden daaraanvolgende bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Oost-Indië. Verleend een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lichtopzigter 2de kl. bij de dienst der kust- verlicbting, L. van Don. Benoemd tot lichtopzigter 2de kl. bij die dienst J. van Vuuren. Belast met de waarneming der betrek king van 2den stuurman bij de gouvernements-marine D. P. C. Niekerk. Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, zullen o. a. van de zeemagt worden vermeld: de off. van gez. 3de kl. (thans 2de kl.) A. Pieters en de luit. ter zee 2de kl. W. J. Derx, die zich hebben onderscheiden bij de krijgsverrigtingen in de Noor der districten van Gelebes. België. In een der Antwerpsche bladen leest men: „De daling in den steenkolenprijs houdt steeds aan. Dezer dagen werd het gruis voor smederijen, waarvoor 21 fr. betaald is, voor 12,50 en zelfs voor 12 fr. aangeboden. Een zeer geloof waardig Luiksch industriëel verzekert ons, dat hij voor zynen geheelen, gedurende Febr. benoodigden voorraad vette kolen, eerste kwaliteit, 20 fr. per ton bedongen heeft." Frankrijk. Prins Napoleon is jl. Zondag, vergezeld van zijne gemalin, Prinses Clotilde, uit Zwitserland te Parijs terug gekomen. In het Mémorial de la Loire leest men„Den 4 dezer heeft zich op den grooten weg nabij Grenoble een zeldzaam verschijnsel voorgedaan. Terwijl verscheidene landlieden een talrijke kudde varkens voortdreven, werden zij plotseling door eene geduchte windhoos overvallen en zoo geheel om geven, dat het hun onmogelijk was, hunnen weg te ver volgen, noch zich te bewegen zoolang de wervelwind aanhield. Toen de hoos voorbij was gedreven, bespeurden de drijvers, dat al de jonge varkens der kudde, ten getale van veertig, bewegingloos op den grond uitgestrekt lagen. Bij nader onderzoek bleek het, dat zij allen dood en door den heftigen orkaan gestikt waren." Offenbach heeft zijn Orpheus vervormd en er in de eerste plaats een spektakelstuk van gemaakt. Er komen tafereelen in voor, die meesterstukken zijn op het punt van decoratief. Dezer dagen werd de eerste voorstelling gegeven en algemeen moest men erkennen, dat nog nooit te Parijs een stuk met zoo groote weelde is gemonteerd. Een orchest van honderd man, een koor van honderd personen, drie honderd acteurs en actrices van meer of minder talent en een paar duizend verschillende costumes, waaronder zeer rijke, zullen' het publiek ook nu weder een paar honderd maal lokken naar de opera-bouffe, die eens 400 voor stellingen achter elkander beleefd en o. a. 8 Eurydices, 4 Plutoos, 5 Jupiters en 6 Orpheussen versleten heeft. Zooals we reeds kortelijk in ons vorig num mer mededeelden heeft het hof van assises van het departement van Seine en Marne (hoofdplaats Mélun) uitspraak gedaan in de zaak van den Griekschen Prins Constantin Soutzo en van de getuigen bij het door hem met den Wallachijschen Prins Nikolaas Ghika in Nov. jl. in het bosch van Fontainebleau gehouden tweegevecht, waarbij laatstgenoemde, bij het eerste schot, dat gewisseld werd, doodelijk is getroffen. Het is uit het geding gebleken, dat Soutzo (33 jaren oud) in 1869 te Bucharest met eene zuster der echtgenoote van Nikolaas Ghika's broeder is gehuwd. In 1872 heeft eene scheiding tusschen Prins en Prinses Soutzo plaats gehad, omdat 'de laatste (eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2