ADVERTENTIËN. EugelaU. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. BER1GTEN BETREFFENDE DEN OORLOG MET ATSJIN. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. dochter van den Rouniaanschen minister van Financiën Maurogeni) ongezind was haren echtgenoot naar Griekenland te volgen. De Prins heeft op het laatst van 1872 eene poging gedaan om zijn driejarig zoontje uit de woning zijner echtgenoote te ontvoeren; die poging is echter mislukt en hij is aan de grenzen gearresteerd en gevankelijk naar Jassy teruggevoerd; van welk een en ander hij Nikolaas Ghika als den bewerker beschouwde. De verbittering, die Soutzo daarover gevoelde, was niet weinig toegenomen toen hij vernam, dat Ghika, toen deze zich in Nov. jl. te gelijk met hem te Parijs bevond, Soutzo's handelwijze jegens diens echtgenoote gegispt had. Soutzo heeft Ghika daarop openlijk gehoond, en van daar het noodlottige tweegevecht, 't welk door Ghika geen etmaal overleefd is. Het Openbaar Ministerie rekende het den getuigen als een ernstig vergrijp aan, dat niets door hen ter voorkoming van het tweegevecht was aangewend, en dat zij, de bedre venheid vooral van Soutzo in de behandeling van het pistool kennende, partijen slechts op een afstand van twintig schreden van elkaêr geplaatst hadden't geen te bedenkelijker was omdat de pistolen van getrokken loopen voorzien waren. Het hof heeft Prins Soutzo vrijgesproken van de beschuldiging van moord of manslag, maar hem daarentegen wegens het toebrengen van verwondingen, die, zonder opzet, den dood teweeggebragt hadden, tot eene gevangenisstraf van vier jaren, zijne getuigen, de heeren Nicolaïdy en Mauromichalis, tot eene gevangenisstraf van drie jaren en de getuigen van Nikolaas Ghika, de heeren Gortazzi en Grégoire Ghika (broeder van den verslagene), tot eene tweejarige gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelden hebben zich allen in cassatie voorzien. Prins Soutzo had, naar men beweert, stellig op vrijspraak gerekend en is over het tegen hem gewezen vonnis zeer in gramschap ontstoken. De beroemde Fransche schrijver Michelet is te Hyéres in 76jarigen ouderdom overleden. Baron Meijer de Rothschild, de vierde en jongste overlevende zoon van het hoofd van den Engelschen tak der Rothschilds, is jl. Vrijdag in den ouderdom van 55 jaren overleden. De fraaije kunsten hebben in hem een wijs en mild beschermer, de renbaan, als middel tot ver betering van het paardenras en niet als aanleiding tot dobbelspel, een harer voornaamste voorstanders, en de Engelsche maatschappij een man verloren, die de zeldzame kunst verstond én beoefende om een ontzaggelijk groot vermogen waarlijk goed te besteden. Baron Rothschild, een liberaal op staatkundig gebied, had het district Hythe in het vorige Parlement vertegen woordigd, maar zou waarschijnlijk niet herkozen geworden zijn. Zijn oudste broeder, baron Lionel Nathan de Rothschild is in de City van Londen niet herkozen, zoodat van de drie Rothschilds, die in het vorige Huis zitting hadden, alleen de jongste, Nathaniel Meijer, voor Aylesbury, zitting zal hebben. Duitschland. Te Indenbach, het oudste bergdorp in zuid-oostelijk Thuringen, staat een herberg, die den ouderdom van vier honderd jaren bereikt en tevens een soort van historischen naam verworven heeft. Toen nl. Luther in 1530 op zijne reis van Saalfeld naar Koburg deze plaats doortrok, keerde hij tot deze zelfde herberg in om er wat rust te nemen en 't ontbijt te gebruiken. Het huis zou verleden jaar wegens zijne bouwvalligheid worden afgebroken, maar een koopman uit Sonneberg kocht het, ten einde 't in zijn oorspronkelijke gedaante in stand te houden. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD H. J. Wessels en M. E. Bosch. J. C. Hienkens en M. A. van den Hoogen. A. van de Poll en C. P. Schedel. H. Kunst en D. Hoek. K. Abbenes en A. G. Visser. BEVALLEN: J. A. Klein, geb. Bels, (Z.j. T. Sok geb. Last drager, (Z.). A. J. E. Witsenburg, geb. Königh, (D.). OVERLEDEN: L. de Vree, geb. Dubbeldam, 53 jaren. H. J. Schipper, 9 maanden. A Gauw, 80 jaren. Van 4 tot 11 Februarij 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAntje, dochter van Jan Duinker en Frouwtje Brouwer. Jakob, zoon van Jakob Hagen en Anna Zwijgers. Klaas, zoon van Simon Puiman en Catharina Slot. OVERLEDENAdam Duinker, 11 maanden, zoon van Gerrit Duinker en Annaatje Kalf. Trijntje Gorter, 8 maanden, dochter van Cornelis Gorter en Antje Dekker. Van 15 tot 31 Januarij 1874. ONDERTROUWD: Jan Smit en Antje Kreijger. GETROUWD: Pieter Hinnink en Aantje Brouwer. Cornelis Krans en D. de Boer. GEBORENWillem, zoon van J. Geel en N. Kossen. Willem, zoon van M. Bossen en P. Voorthuijsen. Catharina Geertruida j Heronika, dochter van J. L. Groot en C. Kruijer. Aafje, dochter van C. Geel en G. Fraij. Trijntje, dochter van C. Oom en '1'. Walkeuter. Aaltje, dochter van J. Mulder en E. Pruim. Gerrit, zoon van A. Molenaar en J. Krapman. Antje, dochter van J. van Oort en G. Delver. Lucia, dochter van D. Koning en G. de Vries. Elisabeth, dochter van E. Schotvanger. Aagje, dochter van G. Boekei en T. Bruin. OVERLEDENAaltje Keijzer, 74 jaren, wonende te Schagen, weduwe van J. Komen. Maartje, 22 jaren, dochter van C. Blaauw en J. Hijs. Jopje Jans Groen, 76 jaren, weduwe van C. F. Meijer. Paulus Visser, 43 jaren, echtgenoot van A. List, wonende te Helder. Jacob, 31 jaren, zoon van J. Kater en IJ. Krabman, wonende te Callantsoog. Pietertje, 3 maanden, dochter van W. de Boer en M. Prins. Hermanus Jacobus, 2 jaren, dochter van H. H. Reijnders en A. Baars. Cornelis Veer, 80 jaren, weduwnaar van M. Wit. Arie, 3 jaren, zoon van J. Geel en N. Kossen. De onder dagteekening van 3 Jan. jl. verzonden Indische couranten behelzen geene nieuwstijdingen van overwegend belang. De volgende regelen zijn o. a. door de Arnli. Crt. ont leend aan de correspondentie van een officier der Atsjinesche expeditie': „Bivak Penajong, 27 Dec. 1873. Te Tiban evenwel, door den vorm van het terrein onge deerd door het marine-vuur, stonden 2000 Atsjinezen ons moedig af tc wachten. Den 14 Dec. was het een warme dag! Aan het hoofd van twee halve bataillons (overste van Thiel en majoor Romswinckel), van een batterij (kapitein de Jongh), een pel.sappeurs (1ste luit. vanderBlijkjeneen pel. kavallerie (1ste luit. Martens) verliet de generaal Verspijck het bivouac. Overste Engel volgde in reserve. Yoor Tiban gekomen, kreeg majoor Romswinckel last om met twee compagniën stelling te nemen tegenover 's vijands linker vleugel kapitein Meis met twee andere compagniën achter den steilen oever der lagune. Overste van Thiel moest zijn korps achter Moesapi om naar den westkant geleiden, majoor Luijmes zich met de bezetting van Moesapi vóór de kotta opstellen. In de grootste orde marcheerden daarna de verschillende afdeelingen, tirailleurs vooruit. Een vervaarlijk geschut- en geweervuur barste nu los uit Tiban; van onze zijde bleef het niet onbeantwoord. Zoodra overste van Thiel tegenover de oostzijde der kampong was gekomen, gaf de generaal het teeken van stormen, en toen wierpen de troepen zich in volle vaart op de kampong. Het gelukte den overste Engel, die ook bevel had ontvangen om op te rukken, met twee kompagniën het eerst binnen te dringen; bijna gelijktijdig volgden de overige afdeelingen op andere punten. Er werd verwoed gevochten; het was een strijd van man tegen manmaar spoedig waren wij meester van Tiban. Zoo goed wist de vijand zijn aftogt te dekken dat, in weerwil wij van drie zijden op hem aandrongen en hij slechts over de lagune kon retireren, ons geen enkele gewonde of gevangene in handen viel. Honderd vijftien lijken van Atsjinezen bedekten den grond. Ons verlies bedroeg 6 dooden en 39 gewonden. Tot de laatsten behoorde kapt. Voorman, zwaar in de borst en buik getroffen, kapt. de Jongh, de 1ste luits. Oosthout en Visser, de 2de luit. Beekhuis, die een klewanghouw over den voet en de 2de luit. van Stappershoef, die een houw over het hoofd kreeg. Bij de bestorming bleek het, dat er drie borstweringen achter elkander waren opgeworpen, de buitenkruin bekroond met gevlochten nipa-zakken met aarde gevuld, en dat er 6 stukken geschut in batterij stonden. Het succes van dezen heeten strijd was belangrijk; want alle verdere ver sterkingen bleken dien dag en den volgenden geheel ver laten te zijn. Bijna dagelijks wordt het bivak verwisseld voor een ander, ook dan als het niet noodig schijnt te zijn. Daar van is die ellendige cholera de schuld. De geneeskundige faculteit beweert namelijk, dat de ziekte door gedurige verplaatsing zal afnemen. Het is te hopen, want zij heeft ons al erg genoeg geteisterd. Wat is er van het altijd zoo vrolijk bivakleven over 1 Het bivak is en blijft stil nooit hoort men de manschappen zingen, nooit kwinkslagen of gelachalleen nu en dan het erbarmelijk gekerm van een nieuw aangetaste. Is het wonder dat de soldaten, na uren lang vermoeijenis en kogels getrotseerd te hebben, toch met looden schoenen naar het bivak marcheren?" Blijkens regerings-telegrammen zijn, behalve de reeds door ons vermelde officieren, overledende kapt. Eichholtz, Merens en Pordon; gesneuveld de luit. C. van Leeuwen; gewond de majoor Meis. Onder de door de Javasche Courant medegedeelde tele grammen van de bevelhebbers der expeditie komt een hier te lande nog niet bekend telegram voor van den kapt. ter zee van Gogh, omtrent de tuchtiging van Pedir. Het is gedagteekend van Pedir Kreek 31 Dec. en luidt als volgt: „Op 28 Dec. de schepen van Poeloe Nassi terug. Zee land, Metalen Kruis, Citadel, Riouw en Banda naar Pedir vertrokken. 29 en 30 Dec. de versterkingen en kampongs aldaar door het vuur der schepen vernield en in brand geschoten. Poging op 31 Dec. om met gewapende sloepen met 400 man de ondiepe rivier op te varen om den vijand nog meer afbreuk te doen, gelukte slechts gedeeltelijk door het moeijelijk terrein. De togt kostte veel inspanning, maar had ordelijk plaats, 's Avonds de sloepen allen aan boord terug; twee mariniers gesneuveld en negen man gekwetst, waar onder adelborst Schuijlenburg, schot door het schouderbeen. Bij reëmbarkement werd geen vijand meer gezien. Gaan morgen naar Atsjin terug. Men heeft ons de vraag gedaan, op welke wijze de cho lera niettegenstaande de genomen voorzorgsmaatregelen op de oorlogschepen voor Atsjin is uitgebroken. Een onzer berigtgevers van de vloot deelt ons, in een schrijven daar omtrent, het volgende mede: Toen de sloepen van de marine de rivier van Atsjin op zouden gaan, werd in elke sloep een vaatje gekookt water mede gegeven, terwijl bevolen werd, dat geen der opva renden kaliewater mogt drinken, daar dit besmet moest worden beschouwd, omdat de troepen nabij die kalie hooger op gelegerd waren. Niettemin werd het kalie water gedronken, hoe ook de officieren trachtten dit tegen te gaan, en het gevolg hiervan was: dat men reeds den eersten dag 7 dooden had. De zieken, aan boord overge- bragt, verspreidden de besmetting. (Ja va-Bode. j De Indiër zegt o. a. in zijn algemeen overzigt: „Het stoffelijk overschot van generaal Bixio, komman- dant van het Italiaansche stoomschip Madaloni, ter reede van Atsjin aan de cholera overleden, werd door zijn beman ning in een ijzeren kist gelegd, voorzien van een opschrift, 'lU «3 9 SH -9 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. A se '-*3 cu -s Toestand van dc 0> Stand. Afw. Stand. Afw, z- zee. 11 12 12 12 8 12 zto. 1.5k. zotz. 0.8„ zzo. 2„ 776.47jtl6.43 770.04 f 10.02 768.67jt 8.65 -2.2 -6.0 -0.6 - 5.9 - 8.2 - 4.4 0.59 0.74 0.66 Slecht. Vlak. Slecht. en op een eilandje, Poeloc Toewan, onmiddelijk nabij de kust, aan de aarde toevertrouwd. Men verhaalt dat een paar dagen na de ter-aarde-be stelling zijn officieren, die zich nog eens naar die plek begeven hadden, den kuil geopend vonden, terwijl de kist verdwenen was, weggevoerd door de Atsjinezen, die in plaats van een te verwachten schat welligt op die wijze de cholera binnenhaalden." Volgens het Soerab. Iibl. zou de heer Bosscher, resident van Kediri, zeer in aanmerking komen voor „hoofd van het civiel bestuur in het aanstaand Ned. Indisch gewest Atsjin." Men noemt dit de huid veideelen, vóór de beer geschoten is, zegt de Zw. Crt. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Nov. Johannes. F. Nannings. Pensacola. 2 Febr. Aria Betsy. It. Ran. Batavia. 9 Febr. 10 Febr. Phoenix. A. S. Guijt. Oporto. 11 Febr. IJstroom. S. de Vries. Pensacola, 11 Febr. Jacob. J.H.B.Freije. Buenos-Ayres Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Febr. Bessie Parker. J. Wren. van Vliet Co. Norfolk. 11 Sliedrecht. L.M.Willemse. Duinker&Goedk. Batavia. 11 Mentor. G.R.deGreeve. Hooglant&v.Herwerden Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Weersgesteldheid: 11 Febr. 12 u. Helder, vorst, mooitveêr. 12 Febr. 8 u. idem. 12 Febr. 12 u. idem. Gevroren dikte van 10 op 11 dezer 34 mM., van 11 op 12 dezer 38 mM. PER TELEGRAAF. 2 Paarden Ossen Stieren Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 18 Nucht.Kalveren VetteRammen 300 Schapen f 75al50 - a - a - 6a 18 - 25a 35 Lammeren f 4Bokk. en Geiten - 1 6 MagereVarkens- 12 18 Biggen - 6 180 Eenden e. 90 90 Kippen - 80 Boter per kop -115 Kaas per K.G. - 40 Kip-Eijeren per 100 -350 Eend-Eijeren a 5 a 15 a 7 al25 a200 50 LATEBE BEBI6TEX Voor zoover bekend is zijn in den loop der week van 1 tot en met 7 dezer in de provincie Noordholland vier runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt en v el 1 te Bloemendaal, 1 te Heemstede, 1 te Heilo en 1 te Sloten. V ij f-en-Vijftigjarige Echtvcreenigïng VAN CORNELIS VAN SCHOORL Gz. i EN EVERTJE BAKKER. Schagerbrug, 14 Februarij 1874. Hunne dankbare Kinderen en Beliuwdkinderen. Getrouwd HENDRIKUS HUBERTHS JOHANNES NAS EN ELISABETH PETRONELLA WILHELMINA DERCKSON, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Arnhem, 11 Februarij 1874. Getrouwd MAXIMILIAAN THEODOOR BOELHOUWER, van Amsterdam EN MARIANNE CHRISTINA MARIA HEINERMAN DRIJVER, van Nieuwediep, die tevens hunnen dank betuigen voor de belangstelling bij de voltrekking van hun Huwelijk ondervonden. Nieuwediep, 11 Februarij 1874.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3