Benoeming-en, enz. STATEN-GENEMAL. Frankrijk. Fngeland. Marine-Haven Nieuwediep. ft Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Ingezonden mededeelingen. ADVERTENTIËN. wijst rerder op 't doel dezer vereeniging: bevordering van 't maat schappelijk welzijn. Hier wendt hij zich tot de vrouwen der leden en wijst op de voordeelen die de vereeniging gedurende den korten tijd van haar bestaan reeds heeft afgeworpen voor 't huisgezin den werkman. Eindelijk wijst hij op het nut van't koopen a contant, tegen de laagste markt, van waren van de beste kwaliteit en met zekerheid van de juiste maat en gewigt. Met herinnering aan de gulden spreuk der vaderen„Eendragt maakt magt" wekt de voor zitter op tot belangstelling in en waardeering van het streven dezer zoo weldadig werkende vereeniging. De secretaris leverde daarop een uitgebreid verslag van't tweejarig vereenigingsleven. Hij bragt daarin hulde aan hetgeen door de beide oprigters, de heeren Pontier en Hartog, was verrigtvermeldde dat de lijst der artikelen, die in den winkel der vereeniging worden verkocht, zich allengs uitbreidt; dat er streven be5taat om opdien weg steeds voort te gaan; dat het ledental, aanvankelijk ruim 500, thans 271 bedraagt, tengevolgo van een hevige crisis, die ter naauwernood het leven der vereeniging spaarde; dat het aantal begunstigers van 18 tot op 9 is gedaald; dat deze vereeniging zich heeft aangesloten bij het algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, gevestigd te Amsterdamen eindelijk dat er een plan aanhangig is tot oprigting van een onderling begrafenisfonds. De penningmeester, de heer C. Wondergem, doet daarop rekening en verantwoording van zijn beheer over 1873. De ontvangsten hebben bedragen: aan contributiën f 1459.30, van de begunstigers f 64.60, verkoop van afgekeurd gewigt f 4.36, huishuur t 44.40, winst op winkelartikelen f 66.96, winst'op 't brood f 147.15, in kas op 1 Jan. 1873 f 1186.94}, geleend kapitaal van den heer Kooij te Amsterdam f 3000, totaal f 5925.62}. De uitgaven waren in 1873: inventaris f 487.97, arbeidsloon f 84,76, kosten van vergaderingenf 87.94, drukwerk (over 2jaar) f 249.35J, reis- en verblijfkosten f 28.50, contributie aan den Bond f 70.24|, aankoop van perceelen f 2450, onkosten bij dien aan koop f 185,60, in orde brengen van't steenkolen-pakhuis f 348.05}, assurantie f 10, diversen f 44.67, totaal f 3997.09|. Op 1 Jan. 1874 was het batig saldo alzoo f 1928.53, waarvan f 987.79 als bedrijfkapitaal en 333.54 in den steenkolenhandel. De omzet in den winkel bedroeg f 24,823.02. De uitgaven voor den winkel waren f 22,222.53}, loonen f 676, winkelhuur f 175.50, belasting en patent f 57.50 totaal f 28,131.53). Het batig slot der winkelzaak bedroeg f 1691.48}; biervan werd aan de leden uit gekeerd f 1221.01; in de reservekas f 66.96, rest f 381.07. In den winkel aanwezig tot een bedrag van f 2000. Ontvangen wegens verkoop van brood f 23,360.40}betaald aan den fabriekant f 22.275.12J, onkosten f 938.08, als batig slot in de kas gestort f 147.15}. Voor aankoop van steenkolen werd uitgegeven f 1108.05, bij verkoop werd ontvangen f 774.51; nog aanwezig voor een bedrag van f 333.54. De winst zal bij 't einde van het winter seizoen worden gedeeld en uitgekeerd, Aan den secretaris, den penningmeester en aan de commissie van toezigt wordt door den president hartelijk dank gezegd. De president deelt hierop mede, dat hij, nevens andere leden van 't hoofdbestuur, volgens den bestaanden rooster, aan de beurt der aftreding is. Een der sectie-bestuurders brengt daarna in dicht maat hulde aan het hoofdbestuur voor zijne veelvuldige bemoeijingen. Namens de leden der vereeniging wordt vervolgens door den heer M. de Looze, lid van 't hoofdbestuur, de algemeene erkeutelijkheid betuigd aan den heer Hartog, president der vereeniging; mede- deeling gedaan van zijne benoeming tot lid van verdienste en zijn borst versierd met het zilveren insigne als zoodanig. Een en ander werd door de talrijke vergadering met daverende applaus begroet. De heer Hartog dankt de vergadering voor de onderscheiding, hem verleend. Hij verzekert dat dit huldebewijs hem tot aansporing zal verstrekken om zooveel mogelijk den bloei der vereeniging te bevorderen. Na eene pauze van uur werden de werkzaamheden van dezen avond voortgezet. Terwijl de sectie-bestuurders en een stembureau zich onledig hielden met de zorg voor een geregelden afloop der ver kiezing van 6 leden voor het hoofdbestuur, stelde de president aan de orde het aangaan eener geldleening, groot f 12,000, voor het stichten van een gebouw, dienende tot winkel, zaal voor bijeen komsten, enz. Het terrein, hiervoor reeds aangekocht, is gelegen in de Koningstraat schuins tegenover Musis Sacrum. De geldleening zal geschieden in aandeelen van f 2.50, te storten in eens of in gelijke termijnen (hoogstens 10), rentende 5 pCt. Aflossing f 500 a f 600 per jaar. Aan de leden wordt eene circulaire met inteekenbillet uitgereikt, terwijl later de medewerking van meer- gegoede ingezetenen zal worden ingeroepen. De president wendt zich hier tot de verslaggevers en drukt den wensch uit, dat, door de publiciteit, door hen aan deze zaak te geven, het tot stand komen van de onderneming moge verzekerd worden. De uitslag der inmiddels gehouden stemming is deze: gekozen zijn de heeren L. Hartog met 114, W. Burger met 103, J. Krijnen met 92, P. H. Bos met 76, C. van Gijn met 68 en C. Bebelaar met 57 stemmen. De president herinnert de leden aan 't op handen zijnde Kroo- ningsfeest op 12 Mei e. k. en wekt allen op tot deelneming. Hij verzekert dat het bestuur zich in betrekking heeft gesteld met de feestcommissie alhier. Terwijl de president zich bereid verklaart om de betrekking van lid van 't hoofdbestuur te blijven vervullen, maakt hij als zijn voornemen kenbaar, dat hij pogingen zal aanwenden tot oprigting eener crediet- of voorschotbank. Hij licht het doel van zoodanige inrigting toe, wijst op het streven van den Duitschen staathuis houdkundige SchultzeDelitz en op de schoone gevolgen van diens edel streven in 't belang van den werkman. Eindelijk spreekt de heer J. C. de Buisonjé, als lid der commissie van toezigt, een woord van dank en hulde aan 't hoofdbestuur en uit hij den wensch dat de leening wèl moge gelukken. Hij wekt tot algemeene deelneming op. Hierop ('t was inmiddels een half uur voor middernacht geworden) sloot de president deze vergadering. Tot hoofdingelanden voor het waterschap de Purmer zijn herkozen de heeren E. Hovenier en P. Kroon en gekozen de heer A. de Goede. Aan den klerk bij de directie der marine te Amsterdam C. J. Zaal is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's ïtijks dienst. Aan mr. L, A. van IJsselsteijn, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a. s., ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Edam. De kolonel der infanterie bij het leger in Ned.-Indië G. P. de Neve, is benoemd tot generaal-majoor bij dat leger. De inspecteur van administratie A. Polkijn, is, onder dankbe tuiging voor zijne zeer langdurige en goede diensten, met 1 Maart a. 8., ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld. Met dien datum zijn bevorderd tot inspecteur van administratie de off. van adm. 1ste kl. B. A. Stieler; tot off. van adm. 1ste kl. de off. van adm. 2de kl. J. A. Lagaaijtot off. van adm. 2de kl. de off. van adm. 3de kl. W. E. Klompé, en tot off. van adm. 3de kl. de scheepsklerken J. C. van Reijn en P. A. Molenaar. Voorts is aan den gepensioneerden off. van adm. 1ste kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren, thans magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der marine te Amsterdam, toegekend de titulaire rang van insp. van adm. Tweede Hamer. Naar men verneemt is het ontwerp eener nieuwe militiewet, door den minister Weitzel, in overleg met den minister Geertsema ont worpen, voltooid en vatbaar om bij de Kamer te worden ingediend. Plaatsvervanging en nummerverwisseling zouden behouden blijven, doch de vereischten om als plaatsvervanger te worden toegelaten zóó verscherpt, dat zij daardoor feitelijk zeer zouden worden bemoeijelijkt. Verder zou het jaarlijksch militie-contingent van 11,000 op 14,000 man worden gebragt. Buitenland. De ringspoorweg, welke Parijs omcirkelt, gaat door een langen tunnel onder het groote kerkhof van Père- Lachaise door. Toen de tunnel werd aangelegd, zijn vele Parijzenaars zeer gegriefd geworden door het denkbeeld, dat ,/de stille rustplaats van Gods dooden" strekken zou tot zoldering van een spoorwegtunnel. De reiziger, die tusschen Ménilmontant en Charonne den tunnel insnorde, dacht met beklemdheid aan de plaats boven zijn hoofd, waar welligt op datzelfde oogenblik een lijk werd neêr- gelaten in de groeve. Reizigers, die deze beklemdheid gevoelden, wisten niet, welk gevaar zij liepen, dat lijk, doodgravers en nabestaanden plotseling op hun trein zouden nederstorten. Zondag is de tunnel toch ingestort; gelukkig op een oogenblik dat er geen trein in was. Meer dan 24 graven zijn op de rails nedergevallen. Een menigte lijk kisten, welke binnen het laatste jaar waren bijgezet, lagen gebroken neder in den tunnel, die, daar een groot deel van den grond gezakt was, aan de eene zijde geheel gevuld was. De muur van het kerkhof is op enkele plaatsen met breede spleten gebarsten, en ofschoon de spoorweg beambten alle maatregelen van voorzorg nemen, wordt de spoedige instorting er van tegemoet gezien. Een groote menigte graven rondom de plaats des onheils, worden op last der overheid geledigd, en in tal van huisgezinnen heeft deze treurige gebeurtenis diepe ontsteltenis verwekt. In het eene land plagen de spoorwegdirecties de levenden in het andere de dooden. Het groote Pantechnicon te Londen, een bewaarplaats voor rijtuigen, meubelen, piano's, kostbaarheden, schilderijen, sieraden, enz. enz., en waarvan de gebouwen in Motcomb- street Belgrave Square, twee acres beslaan, verbrandde jl. Vrijdag namiddag. De brand begon ten half vijf en eindigde, toen er niets meer te verbranden overbleef, ten half twee ure in den ochtendstond. De waarde die verloren ging is vooreerst niet te berekenen, wijl er tegen dat het Parlement opent, en de zoogenaamde Season of het tijdvak der beau monde te Londen begint, een groote hoeveelheid huisraad, kunstwerken, edelgesteenten en meer van dien aard bewaard worden, en de gebouwen of pakhuizen die het Pantechnicon uitmaken, hetwelk, aangezien het Parlement ten gevolge der ontbinding nu eerst den 5 Maart openen zal, zonder twijfel opgevuld waren. Naar men zegt zou de verzameling van schilderijen aan het parlementslid sir Richard Wallace behoorende en die op 120 millioen p. st. (bijna 15 tonnen gouds) geschat wordt, benevens eene wapenverzameling die men op 6 a 7 millioen p. st. schat verbrand zijn. Er zijn ongeveer 20 stoombrandspuiten met 206 gasten werkzaam geweest, en eene afdeeling van de garde verleende bijstand om zooveel mogelijk te redden, zoodat een menigte rijtuigen alsmede een honderdtal paarden uit de belendende stallen gered werden. Verscheidene huizen in Motcomb- street en Lowndesstreet waren zwaar beschadigd. Er zijn voor zoover men weet geene ernstige ongelukken te betreuren. Een menigte huisgezinnen, waarvan velen denkelijk buitens lands zijn, worden alzoo beroofd van hun huisraad enz. De gebouwen waren verzekerd in the Royal Exchange, doch overigens weet men niets van de voorwerpen die bewaard werden. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Nov. Johannes. F.Nannings. Pensacola. 2 Febr. Aria Betsy. R. Ran. Batavia. 11 Febr. IJstroom. S. de Vries. Pensacola. 11 Febr. Jacob. J.H.B.Freije. Buenos-Ayres. 13 Febr. JanPietersz.Koen.P.Ouwehand. Batavia. 14 Febr. Willem Jacous. W. P. de Vries. Suriname. 16 Febr. JohannaMeijer.E.Tholen.Curaqauv.PuertoCabello. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Febr. Lidia. G. Dodero. Duinker&Goedk. Batavia. 14 Febr. DevetiDubrovacki.N.Knezevich.Zurmühlen&Co. New-York. 16 Febr. Louise. L. Slijboom. Hoogl.&Herw. Batavia. 16 Febr. Paul.Const.Eleonora.P.H.Blom. id. Patjitan. 16 Febr. Ueland. F. Tallaken. van Vliet Co. Norfolk. 16 Febr. Lord of the Isles. J. Petrie. Duinker&Goedk. China. 16 Febr. Catberine. H. Sap. id. Suriname. 17 Febr. Mr. J.v.Lennep. H.J.Beekman.Zurmühlen&Co. Batavia. 17 Febr. Terpsichore. C. Risler. id. id. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Rayah. J. Hazard. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Glasgow. R.Laurence. Greenmoud. Machineriën.&Steenk. deVries&Co. Liberaal. A.B.Wierikx. Batavia. Stukg. Duinker&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) BR-P g K Jren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. V Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 zto. 8k. 752.64j- 7.33 8.4 f 4.3 0.76 Golvend. 16 12 ztw. 18, 751.84- 8.12 7.2 f 3.1 0.91 hol in zee 17 8 ztw. 3» 748.27 -11.68 5.2 f 2.8 0.92iweingolv 17 12 ztw. 17,/ 747.15-12.80 7.0 f 2.8 0.85,hol in zee Opgave van af Diugsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN E. J. Kindermann, geb. Klinkhamer, (Z.). J. M. ter Burg, geb. van der Linden, (D.). C. Goes, geb. Baas, (D.). S. Kleerkoper, geb. Wessels, (Z.). J. C. Schulmaijer, geb. Gravesteijn, (Z OVERLEDENE. van der Ham, geb. Mulder, 76 jaren. H. Priem, 8 maanden. D. Manheim, 26 jaren. C. Bont, 43 jaren. Weersgesteldheid: 15 Febr. 12 u. Bewolkt, winderig, regenachtig. 16 Febr. 12 u. Digtoewolkt, winderig. 17 Febr. 8 u. Digtoewolkt, winderig. 17 Febr. 12 u. Lig toe wol kt, winderig. E,ATEKE JBEHIGTES. In de week van 8 tot 14 Febr. jl. zijn aan Aziatische cholera overledente Gouda 1 persoonte Utrecht 2 personen. Totaal in het rijk 3 personen. De Fransche Nationale Vergadering heeft in over weging genomen een voorstel van den heer de Belcastel, om eene belasting van 10 francs te leggen op de piano's. Een ander lid had voorgesteld de hoogen hoeden der heeren te belasten, maar dit voorstel vond bij de Kamer bezwaar. In het afgeloopen jaar werden in de haven van Marseille 61,154 kilo haar ingevoerd, een waarde ver tegenwoordigende van vijf millioen francs. Men ziet, dat Frankrijk nog altijd het eldorado van de kappers is. In het departement der Aisne zijn er zoovele droom- uitlegsters, kaartlegsters, vrouwen die zich voor heksen uitgeven, dat de prefect zich genoodzaakt heeft gezien, aan de maires eene circulaire te rigten, waarin zij aange spoord worden om maatregelen tegen die dwaasheden van het bijgeloof te nemen. Op het gala-diner ten Hove heeft de Keizer van Rusland een toast uitgebragt op den Keizer van Oostenrijk en daarbij o. a. tot hem gezegd: onze vriendschappelijke betrekkingen met Keizer Wilhelm en met Koningin Victoria zijn de beste waarborg voor den vrede. In de Duitsche Rijksdag heeft graaf Moltke de Rijks- legerwet verdedigd. Hij wees op de noodzakelijkheid voor iederen grooten Staat, dus ook voor Duitschland, om een sterk leger te hebben. Wat wij in den tijd van een half jaar hebben verworven, zullen wij eene halve eeuw door kracht van wapenen moeten beschermen. In Frankrijk wordt de geheele Duitsche leger-organisatie nagevolgd, hoe zonden wij nu kunnen opgeven, wat onze tegenstander aanneemt? Duitschland denkt volstrekt niet aan eenige offensieve beweging, maar moet op zijne verdediging bedacht zijn. Na dit een en ander te hebben uiteengezet, wees de spreker in bijzonderheden aan, hoe Frankrijk zijne militaire toerustingen uitbreidt, ofschoon de natie er doordrongen, is van de noodzakelijkheid van vrede. //Wij hebben" zoo eindigde hij onder luide toejuiching „wij hebben geen leger noodig om veroveringen te maken ten einde groot te worden." De Italiaansche generaal Bixio, die nu onlangs ter reede Atsjin aan boord van zijn schip Maddeloni aan cholera overleed, was voor ruim twintig jaar met zijn schip op de Atsjinesche kust gestrand, door de Atsjinezen gevangen genomen en later voor een losprijs van 23 dollars vrijgelaten. Plaatsruimte letaaldj. INDIË. De warmte in dit land is dikwijls onuitstaanbaar, het Eau d'Anvers wordt daarom door vele menschen medegenomen, tot ver- frissching en het is hiertoe bijzonder geschikt. Het Eau d'Anvers neemt als het ware de warmte weg en verscheidene personen welke naar Indië gaan nemen een paar dozijn flacons Eau d'Anvers mede, ten eerste voor de warmte en ten tweede voor ziekten die in dit land zeer gevaarlijk zjjn. fVijf-en-Twintigjarige Echtvcreenfg^Ingr VAN CORNELIS SMIT MAARTJE PEPER. Anna Paulowna, 18 Februarij 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdzoon. g. Deze dient ter algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon SARA KLEEREKOPER COHEN WESSELS. Helder, 14 Februarij 1874. Bevallen van een Zoon E. J. KINDERMANN KLINKHAMER. 16 Februarij 1874. Heden overleed, na een kortstondig lijden, mijn Echt genoot, de Heer JACOB VAN SPRANG, in den ouderdom van tachtig jaren. Nieuwediep, 15 Februarij 1874. Wed. Jb. VAN SPRANG—HARINCK. Mede uit naam van mijn Zoon en Schoondochter. Heden ontsliep onze geliefde Dochter DUIFJE, in den bloeijenden leeftijd van 26 jaren. Hoe smartelijk ons deze slag treft, kan elk ouder gevoelen, die het verlies van een beminnelijk en braaf kind heeft te betreuren. Nieuwediep, 15 Februarij 1874. S. J. MANHEIM. B. MANHEIM—DE JONG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3