R1JPAAH1LÜ KOOP. Twee VISCHHOEKERS, HEKTJALKSCHIP, iU A D V E R T E N TI N. TE KOOP: KT ERF, OPENBARE VERKOOPINC, Benoemingen, enz. STATEi\-fiEi\ËRAAL. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. f 60al50 OPENBARE BESTEDING, aangewezen slagtoffer bekend gemaakt te worden (eene oorlogsverklaring;) doch op den in die kennisgave ver melden dag heeft zij gewoonlijk niet plaats, ofschoon men na het ontvangen van zulk een boterbriefje zeker kan zijn, dat de ontvanger binnen kort „geketjoed" zal worden. Zulke briefjes hebben, naar men ons mededeelt, dezer dagen ontvangen de heeren Gr. Senstius van Klatten en E. d'Abo Jr. van Djamoes. Waarlijk een aangenaam berigtje voor die heeren. Is eindelijk de door het hoofd der ketjoes tot het houden der ketjoe-partij voor gunstig verklaarde dag of nacht aangebroken, dan verzamelen zich de ketjoes op eenigeu afstand van de woning van het aangewezen slagtoffer. Een priester, of bij gebreke van dien, het hoofd, geeft hen allen alsdan den zegen, waarna hij hen voor onkwets baar verklaart, indien zij trouw den door hem hun ter hand gestelden djimat bewaren. Na deze op het bijgeloof van den Javaan werkende godsdienstige plegtigheid steekt het hoofd eenen medegenomen obor aan, wat door velen der ketjoes wordt nagevolgd en alsdan gaat het, onder het oorverdoovend geroep van atoetjelling! (hond en zwijn), op de woning van hem, die geketjoed moet worden, los. Heeft men zijne wraak in het bloed van het slagtoffer of de slagtoffers (meermalen toch is het om eene geheele familie te doen) gekoeld, heeft men hem of hun de awah ontnomen, dan begint men alles te vernielen wat hem of hun toebehoorde, doch gestolen mag er eigenlijk niet worden. Is alles zooveel mogelijk vernield, dan steekt men op verscheidene plaatsen de woning in brand, waarna de ketjoes onder luidruchtig geschreeuw en in slagorde geschaard aftrekken naar de woning van hun hoofd, waar zij afgedankt worden. Een zeer interessant rapport. De heer Haw- kins, president van eene commissie voor onderwijs te New-York, heeft dezer dagen een rapport in 't licht gegeven over de misdaden en hare oorzaken, waaraan het volgende is ontleend: De heer Hawkins stelt, dat misdaden het gevolg zijn van onkunde. Ten bewijze van deze stelling wijst hij op Frankrijk, waar van 1867 tot 1868 de helft der bevolking lezen noch schrijven kon; en die helft leverde 95 pet. van de personen, welke beschuldigd werden van misdaad en 87 pet. van de veroordeelden. In zes Amerikaansclie staten, onder den naam van Nieuw-Engeland bekend, zijn er slechts 7 pet. van de inwoners boven de tien jaar, die lezen noch schrijven kunnen, en die 7 pet. bedrijven 80 pet. van de misdaden in die staten. Alzoo tegenover één misdadiger, die onderwijs genoten heeft, staan er 53 over, die geen onderwijs hebben ontvangen. In de Vereenigde Staten te zamen zijn er van de 11 misdadigers 10, die niet lezen of schrijven kunnen. Uit de statistische opgaven omtrent Beijeren blijkt, dat de misdaden in dezelfde verhouding afnemen als het aantal scholen wordt vermeerderd, terwijl ook deze bijzonder heid verdient overweging de kerk volstrekt geen invloed daarop schijnt te oefenen. Zoo staan in Zuid-Beijeren de kerken in verhouding tot de scholen als 10 tot 4) en op elke 100,000 ingezetenen zijn 870 misdadigers. In Fran kenland is de verhouding van de kerken tot de scholen als van 5 tot 10 en op elke 100,000 ingezetenen zijn er 384 misdadigers. Wat de armoede betreft, wijst de statistiek van Engeland, Ierland, Schotland en verscheidene staten van Europa aan, dat, alle andere omstandigheden gelijk zijnde, de armoede in omgekeerde reden staat tot het onderwijs van de massa der bevolking. Diezelfde regel geldt ook voor de Veree nigde Staten; van hen die niets hebben geleerd is er 1 op de 10 arm, van de overige bevolking 1 op de 300. „Met andere woorden", zoo luidt de conclusie van den heer Hawkins: „wanneer een bepaald aantal personen in onkunde opgroeijen, leveren zii dertigmaal zooveel armen als hetzelfde aantal personen zouden opleveren, die onderwijs hebben genoten. Voeg hierbij, dat zij ook tienmaal zooveel mis dadigers opleveren, dan is het toch waarlijk wel het regt en de pligt van het gouvernement, als beschermer der maat schappij, om voor algemeen onderwijs te waken, want het is de pligt der regering te waken tegen misdaad en armoede." Benoemd zijntot heemraad van den polder de Schermer de heer J. Groot Gz.; tot hoogheemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, van wege Geestmerambacht, de heer J. J. Haarselhorst. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 24 Februarij. De behandeling der muntwet is voortgezet. De HH. Bredius, Gratama, Lambrechts, Haffmans en van Naamen hebben het ontwerp op verschillende gronden bestreden, of hunne stem afhankelijk gemaakt van de aanneming der amendementen van den heer Bredius tot aanslui ting aan de Latijnsche Unie of het frankenstelsel. De HH.'s Jacob en Blom hebben voor het ontwerp, gelijk het ligt, gesproken. Zitting van Woensdag 25 Februarij. Over de muntwet werd het woord gevoerd door dé heeren Blussé, Kappeijne en van Houten, die hunne bezwaren tegen de wet, positief of voorwaardelijk, uiteenzetten. De heer Kappeijne verlangde nadere overweging door de regering, ten einde door uitstel een ontwerp voor Neder land en Indië te verkrijgen. Door den heer de Bruijn Kops werd het ontwerp verdedigd. X ,x Buitenland. Frankrijk. Het Fransche regeringsblad van jl. Dingsdag berigt, dat de president der republiek ter zake van de redding der manschap van het bij Egmond aan Zee in de maand Dec. jl. gestrande vaartuig André, van Nantes, aan den stuurman der Egmondsche reddingboot Jan Stam de gouden medaille van verdienste 2de kl. en aan de bemanning dier boot, bestaande uit de Nederlaudsche maats Jacob Glas, Cornelis Grouda, Cornelis Lagas, Gerrit Visser, Klaas Vuil, Cor nelis en Jacob Zwart, de zilveren medaille 1ste kl. heeft geschonken. In de hoornen van bijna het gansche boscli van Vincennes worden thans kunstnesten geplaatst, met bijzonder veel talent vervaardigd van drooge takken. Deze nesten, niet zeer kostbaar, zijn bestemd om er in op te nemen de vogels die, als dooders van de houtwormen en andere schadelijke insecten, aan de houtvesters de uitstekendste diensten bewijzen. Reeds zijn de voorwaarden bekend waarop de Engelschen met Koning Colfee vrede hebben gesloten. Ze zijn trouwens zeer kort en eenvoudig. Ten eerste moet de Koning van Ashanti al zijne gevangenen in vrijheid stellen, ten tweede zal hij eene oorlogsschatting moeten betalen en ten derde moet de vrede onderteekend worden te Coomassie in tegen woordigheid van een Engelsch regiment. Het Koninklijk Geografisch Genootschap te Londen heeft jl. Maandag avond eene vergadering gehouden, waarin onder andere door sir Bartle Frère, den president, is medegedeeld, dat eene der laatste regeringsdaden van den minister Gladstone geweest is, aan H. M. de Koningin aan te bevelen om aan de kinderen van dr. Livingstone een pensioen van 200 p. st. 's jaars toe te staan. Er bestond nog slechts een flaauwe hoop, dat voor het door een inlandschen bode aangebragte doodberigt van den rei ziger welligt geen grond bestond. Deken Stanley had een schrijven ingezonden, waarin hij, voor het geval dat de doodtijding waarheid behelsde, een rustplaat voor Living- stone's overschot in de abdij van Westminster aanbood. Dmtscbland. De Prov. Correspondenz meldt, dat de Keizer zijne vroegere leefwijze weder geheel heeft kunnen hervatten en als van ouds aan het gezellig leven ten hove deelneemt. Italië. 't Berigt van de Popoio Romano, als zou de Paus ziek zijn en den wensch hebben te kennen gegeven om vóór zijn dood alle bisschoppen nog eens bijeen te zien, wordt bepaald tegengesproken, jl. Zondag ontving Z. H. nog een aantal vreemdelingen, onder welke verscheidene Protestanten, ten gehoore en allen waren om 't zeerst getroffen door 't goede en gezonde voorkomen van Z. H. li AT 8-211E BBRIffiTElV. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: A. Schweitser en A. M. W. van Santwijk. W. A. Kikkert en C. J. Grooff. J. H. Polman en G. J. Amse. H. Ral) eu M. Kweldam. S. C. van den Hoogen en C. Krul. BEVALLENC. Altelaar, gel). Selderbeek, (Z.). E. Kaas, geb. Klaassen, (Z.). A. M. Kamper, geb. Veen, (D.). A. Grooff, geb. Duijts, (D.). OVERLEDEN: E. Zwiek, 6 dagen. Van 18 tot 25 Pebruarij 1874. GETROUWD en ONDERTROUWD: Geene. GEBORENCornelius, zoon van Pieter Bruin en Catharina Moojen. Pieter, zoon van Leendert Roeper en Grietje Kok. Jan netje, dochter van Simon Dros en Reinoutje Salm. OVERLEDENGerrit List, 78 jaren, gehuwd met Geertje Plavier. Trijntje Elisabeth, 11 maanden, dochter van Simon van der Vis en Guurtje de Jager. Pokeitje van der Baan, 66 jaren, gehuwd met Klaas Vlaming. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) C3 <l> u »- Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. A .SP O O) -e o O O Toestand van de QJ PE4 Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 12 ozo. 8 lozo. 12 jozo. 0.7k. 10„ 761.66 f 1.72 754.411- 5.54 751.79 - 8.16 2.4 1.0 2.7 2.1 1.8 1.8 0.82jVlak. 0.90,weingolv 0.83 Golvend. Weersgesteldheid: 25 Pebr. 12 u. Helder, schoonweer. 26 Pebr. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 26 Pebr. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. Van den 24 op 25 dezer gevroren 8 millimeters ijs. ii 25 26 7 ii Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Pebr. Jan Pietersz.Koen. P.Ouwehand. Batavia. 13' JaD. 25 Pebr. Dahlia. M. Crawford. Batavia via Suez. 26 25 Soderhamn. PI.Y.Visser. Pensacola. 15 Oct. 25 i, HenrietteMaria.J.P.Oldenburger. Quebec. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 26 Pebr. G.P.Servatius. G.deJoode. Hoogl.&v,Herw.Baujoewangie. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- Of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Stella. D. van Wijk. Lissabon. Stukg, ZurMühlen&Co. Tinten. J. L. Olsen. Dariën. Hout. vanVliet&Co. PER TELEGRAAP. 3 Paarden Ossen Stieren 10 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 20 Nuckt.Kalveren VetteRammen 350 Schapen - a - a - 140al80 - 170al90 - a - - 6a 15 - 36a 40 Lammeren f 24 a 32 Bokk. en Geitena 15 MagereVarkens- 12 a 16 10 Biggen - 4 a 8 20 Eenden e. 75 al50 50 Kippen - 60 a200 Boter per kop -122|a KaasperK.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -300 a Eend-Eijeren a Volgens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram is het schroefstoomschip Deli, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. P. Swaan, den 13 dezer te Atsjin aangekomen. .Gisteren voormiddag werd alhier ter aarde besteld het lijk van den heer C. over de Linden, eerste meester knecht bij de Marine-werf alhier. Een groot aantal geëm ployeerden bij die werf schaarden zich in den lijkstoet. Het kofschip, jl. Maandag door den deurwaarder J. W. van der Wal Cz. geveild, is door een der eigenaren opgehouden. Het aantal passagiers aan boord der stoomboot van Gebrs. Zur Mühlen, vermeerderde dezer dagen, gedurende de reis van hier naar Amsterdam, plotseling met één passagier, zonder dat de boot aan een der stations een reiziger aan boord had genomen. Op de hoogte van Koedijk namelijk beviel onverwachts, maar vrij voorspoedig, een der vrouwelijke passagiers van een welgeschapen kind. Te Alkmaar aangekomen, werden moeder en zuigeling naar het stadsziekenhuis vervoerd. In de op gisteren gehouden vergadering der commissie voor plaatselijke feestviering in Mei a. s. zijn de door de sub-commissie gedane voorstellen tot het organiseereu van een optogt en een gondelvaart goedgekeurd. Omtrent de schoolfeesten zal nog eenig overleg plaats hebben. De com missie heeft gemeend zich niet te moeten belasten met 't verzamelen van bijdragen voor een nationaal geschenk. Zij acht het beter dat dit geschiede door 't gemeentebestuur. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 15 tot en met 21 dezer in deze provincie geene gevallen vdn longziekte onder het rundvee voorgekomen. Overleden te 's Gravenhage, den 24 Februarij 1874, de Hoog-Ed. Gestr. Heer J. A. II. HUGENHOLTZ, Ridder N. L. en L. v. E. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het gedenken onzer vijftigjarige Echtverceniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. SANT en Echtgenoote. te houden den Sden Maart 185A, des voormiddags te elf ure, in het Logement VEERBURG, te Anna Paulowna: a. Van eenige Metsel- en Timmerwerken aan de Stoommachine in den Anna Pnulowna- Folder bij de van Ewijckssluis, en b. Van in den polder te maken Bruggen en Duikers. De bestekken dezer werken zijn voor de belanghebbenden ter inzage gelegd in het Logement VEERBURG. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Opzigter des polders A. Rz. DEKKER. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulowna-Polder, J. C. DE LEEUW, Dijkgraaf. D. VAN FOREEST, Secretaris. Twee zeer makke en vlugloopende 1* A A IS. D 83 Hf, de een donkerbruin, de ander zwart, beiden zes jaar ond. Te zien en te bevragen bij NICOLAAS VAN DIJK, op de Hofstede MARGARETAaan den Grasweg te Anna Paulowna. gelegen aan de Binnenburgstraat, op een der beste standen aan den Burg, tusschen de perceelen bewoond door de 1 Heeren KEIJSER en STIKKEL, zeer geschikt tot den aanbouw van een flink Woonhuis, front Binnen burgstraat benevens een S C II U IJ a, annex afzonderlijk of te zamen. Te bevragen bij A. C. LAP, aan den Burg. op Donderdag den 5 Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure, in het Logement DE TOELAST, aan de Binnenhaven te Nieuwediep, gemeente Helder, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. VAN DER WAL Cz., van: genaamd ZEEMANSITOOPgroot 88 ton, en „DE HAR1NGJAGER1J," groot 82 ton, liggende in de Achter-Binnenhaven aan 't Nieuwediep en aldaar te bezigtigen. Daarna een zeer sterk gebouwd snelzeilend genaamd „COURIER," groot 48 ton, met deszelfs SUFFISAATE IXVEIVTAKIS, zoo als genoemd schip tot heden bevaren wordt, meerendeels tusschen Nieuwediep en Harlingen. Liggende in de Westgracht aan het Nieuwediep en aldaar te bezigtigen. Op laatstgenoemd Vaartuig kan de helft der kooppenningen of meer gevestigd blijven onder soliede borgstelling en op nader te bepalèn voorwaarden en is hetzelve inmiddels UIT DB HAND TB KOOP, te bevragen bij den Eigenaar, den Heer W. DRIJVER, aan het Nieuwediep gemeente Helder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3