Binnenland. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Maart. Zr. Ms. stoomjagt de Valk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, vertrok jl. Dingsdag namiddag van bier naar Vlissingen, om daar bij het passeren van den hertog en de hertogin van Edinburg op hun reis naar Engeland, de militaire honneurs waar te nemen. Met de in April a. s. van bier vertrekkende mailboot Celebes, kapt. C. A. Bakker, zal van Harderwijk weder een detachement koloniale troepen, sterk 200 man, naar Java worden overgebragt. Naar de Amst. Crt. verneemt, heeft Z. M. de Koning den wensch te kennen gegeven dat de gelden voor het nationaal geschenk van 12 Mei a. s. bestemd, aan HD. zullen worden ter hand gesteld, tot een weldadig doel door Zijne Majesteit aan te wijzen. De opgave der bewegingen van de schepen, uitmakende het Nederl. escader in Oost-Indië, dd. 15 Jan. geeft alleen verandering in wat aangaat de Sumatra, komm. luit. ter zee 1ste kl. H. Dyserinck, welke bodem gestationeerd was in de wateren van Celebes; overigens is de opgave gelijk aan die dd. 15 Dec., voorkomende in ons nummer van 6 Febr. jl. Aangenomen het beroep naar de Rem. gemeente te Delft door ds. G. Buisman, pred. te Wieringerwaard. De afdeeling Schagen c. a. der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft, in hare vergadering jl. Zondag gehouden o. a. behandeld het 2de jaarverslag (over 1873), waaruit het navolgende blijkt: het bestuur bestaat uit de heeren: A. W. Gezellen, gasfabrikant en bouwkundige te Schagen, voorzitter en tevens correspondent der Maatschappij. W. Roggeveen gem. opz. te Schagen. S. de Beurs, pold. opz. te Zijpe, commissarisssen. K. R. Blauboer, pold. opz. te Wieringerwaard, penningmeester. G. Meurs te Schagen, secretaris. Het ledental is met 7 vermeerderd en bedraagt thans 21, de ontv. bedragen f 52.de uitg. 46.89^, alzoo batig saldo in kas f 5.13. Dezer dagen is te Schagen eene kiesvereeniging opgerigt, voor leden van de Provinciale Staten, zij telt reeds 48 leden. Het bestuur is zamengesteld uit de heeren Th. J. Waller, C. Kos, M. Haringhuizen, J. Spaans Jz,, J. Breebaart, J. Schenk Jz., A. W. Gezllen, JSchenk, Dz., J. Beers, C. Grin en T. Lanser. Beroepen te Hem de heer H. W. Bruins, pred. te Amstelveen. Ds. de Lang te Oude Niedorp en ds. Buijs te Noordscharwoude komen voor op het twaalftal te Tholen. In een tapperij te Amsterdam is dezer dagen de volgende komieke scène voorgevallen: Reeds lang had een vrouw loerende blikken geworpen door de vensters van een kroeg en eindelijk scheen zij gezien te hebben, wat zij zocht, want regelregt trad zij naar binnen en op een individu af, dat met een glas in de hand voor de toonbank stond. Naauwelijks had de man de vrouw, zijn gade, gezien of hij kroop in een hoek van angst en schaamte, maar had niet te min de driestheid op haar eisch, dat hij meê zou gaan en werken, in plaats van te drinken, te antwoorden, dat hij bleef, waar hij was en niet meê wilde, al zou zij hem wegdragen. De vrouw herhaalde haar eisch nog twee malen zonder gevolg en toen stroopte zij de mouwen van haar jak op, bevoch tigde hare handen op eigenaardige volksmanier, greep haar man aan, ligtte hem van den grond en droeg hem, ondanks zijn spartelen, op haar armen naar buiten en een eind ver de straat op, tot groot pleizier van de voorbijgangers, die de moedige en krachtige vrouw toejuichten, terwijl de dronkaard eensklaps zoo ontnuchterd werd door de buiten lucht en de gevoelige wijze, waarop zijn gade hem vasthield, dat hij eindelijk gedwee en met regt als iemand, die zijn oortje versnoept heeft, meêliep. In de gisteren avond door het te Haarlem gevestigde genootschap „Oefening kweekt Kennis" gehouden ver gadering met dames heeft dr. J. D. Boeke, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, eene belangrijke en onderhoudende, door welgelukkende en overtuigende proeven toegelichte verhandeling gehouden over het water. Na te hebben herinnerd wat zuiver water is, deelde hij mede wat er van dat water in den dampkring en op zijn weg over en door de aardkorst wordt, namelijk in vele gevallen eene voor het leven van lage organismen, die voor de gezondheid hoogst schadelijk zijn, uiterst geschikte voedingsstof. Ten slotte stelde hij de vier middelen in het licht, waardoor goed drinkwater te bekomen is, namelijk het aanleggen van waterleidingen, 't geen echter, wegens de groote kosten, slechts voor steden van meer dan 30,000 zielen uitvoerbaar is: het gebruik van regenwater, mits de regenbakken waarlijk solide zijn, klaring, door aluin of ijzer-chloride, en filtratiën. Eenige proeven van filtratie met het filter van Cheavin toonden de deugdelijkheid van dezen toestel overtuigend aan. Een loopknecht uit de fabriek der hh Enthoven Co., te 's Hage is met f 600, die hij voor de firma ont vangen had, doorgegaan. Van de werf der Nederlandsche stoombootmaatschappij te Feijenoord, is met goed gevolg te water gelaten het rijksstoomschip Palembang, bestemd voor de zeemagt in Nederlandsch-Indië. Aardig is het, wat de Haagsche correspondent van de Midd. Crt. schrijft over de gemakkelijkheid, waarmede de Nederlander zijn bespaarde penningen telkens weêr aan gewaagde buitenlandsche aangelegenheden prijsgeeft: „Het is vreemd dat onze natie, die zoo geduldig en werkzaam en, over het geheel genomen, zoo uiterst spaarzaam is, het altoos zoo ongelukkig treft in de belegging harer spaarduitjes, 't Gaat ons als de bijen; sic vos non vobis mellijlcatis apes! Wij werken onvermoeid en leggen den honig op in onze celletjes, als provisie voor den kwaden dag, maar als wij een tamelijken voorraad bijeen hebben, dan komt de ruwe hand van een Turk, of van een Yankee of van far-Westman, van een Spanjaard of van een Duitschen steenkoleninan, en breekt de honigraten uit onze korven, om de boterhammen van zijne kindertjes te besmeren en zich kaarsen te gieten van de producten van ons werk. En wij, Nederlanders, wij brommen en gonzen een poos, wanneer wij den diefstal opmerken; zeer ver standig zetten we ons er overheen en gaan we weer aan het werk, maar zeer onverstandig laten wij ons later op precies dezelfde manier behandelen. Het zou eene aardige statistiek zijn, ofschoon ze een verbazend onaardig resultaat aan den dag zou brengen, na te gaan hoeveel kapitaal er in ons land in de laatste twintig jaren want ik wil niet teruggaan tot de dagen van de Amerikaansche banken of het eerste failliet van Spanje al door renteniers en kapitalisten en door menschen, die 't veel minder konden missen dan deze, verloren is. Griekenland, Mexico, Oos tenrijk, Spanje zouden rubrieken worden met zeer groote cijfersook Peru, de Amerikaansche spoorwegen, Maxwell, Costilla en de mijncompagnie Nederland zouden medewerken, om het millioenental verlies zeer te vergrooten. Practisch nut en een afschrikkend voorbeeld zou de statistiek echter, zoo ik vrees, niet geven; al die millioenen zijn voor ons nog geen leergeld genoeg!" De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Arnhem heeft besloten tot het houden van een dank- en bidstond op 12 Mei a. s. Men meldt uit Harlingen dd. 2 dezer aan de Arnh. Crt: „Als het voortgaat, gelijk het nu gaat, dan krijgen wij met der tijd hier nog de commune; de eene corporatie voor de andere laat ons in den steek. De dominés, die vroeger gaarne een beroep naar Harlingen aannamen, bedanken altemaal; onlangs nog iemand, dien de orthodoxe partij, toen hij op proef had gepreekt, zelf niet wenschte, omdat het vleesch wel gewillig, maar de geest zeer zwak was. Dan heeft de gezondheids-commissie bedankt, omdat de raad een lid had benoemd buiten de voordragt om en eindelijk hebben de officieren der dd. schutterij aan Z. M. hun ont- slag gevraagd, omdat het gemeentebestuur bij circulaire aan al de op het stadhuis vergaderende corporatiën, en daar onder ook het korps officieren, verzocht heeft de vergaderingen niet langer dan tot 12 ure 's nachts te rekken. Alzoo zijn de belangen van ziel en ligchaam, alsmede de weerbaarheid der burgerij onverzorgd of dreigen het te worden. Te Middelstum is eene koe verkocht voor f 350, geschat op 300 halve kilogram, en een koekalf van vier dagen voor f 55. Te Midwolde is dezer dagen een koe, den nacht nadat zij te Winschoten verkocht was aan een slagter, uit haar hok losgebroken nadat ze dat vernield en 't hoorntouw gescheurd had. Na lang zoeken vond men het dier bij haar vorigen eigenaar terug. De koe dient dus intellectueel tot op zekere hoogte gerehabiliteerd te worden wat betreft het spreekwoord: „Dom als een koe." Het pantseren van schepen is niet nieuw. Reeds in de 12de eeuw bedekten de Noormannen hun schepen met ijzeren platen, Verder vindtmen er nog melding van gemaakt in de jaren 1530, 1534 en 1782. De bedevaarten in Frankrijk. De bedevaarten zijn dit jaar reeds weer begonnen. De eerste pelgrimstogt is ondernomen door de leden eener katholieke arbeiders vereniging te Dyon naar eene kerk te Beaune, gewijd aan het kindeken Jezus. De afstand werd gedeeltelijk per spoor, gedeeltelijk te voet afgelegd. Er zijn voorts verscheidene bedevaarten naar Paray-le-Monial aangekondigd. Te Bor deaux wordt een groote pelgrimstogt naar Lourdes geor ganiseerd, aan welken men den naam wil geven van „boete-bedevaart." Om den vromen ijver der geloovigen aan te wakkeren, deelen de organen, die speciaal aan bedevaart-nieuws gewijd zijn, statistieke bijzonderheden omtrent het vorige jaar mede. Ziehier eenige opgaven: van het diocese van St. Brieuc gingen 50,000 bedevaart gangers op weg, van St. Claude 90,000, van Rodez 100,000, van Poitiers 150,000, van Kamerijk 250,000. Van deze vijf diocesen, gelegen in verschillende streken van Frankrijk, zijn mitsdien 640,000 pelgrims uitgetogen, dat is gemiddeld 128,000 uit elk diocese. Daar Frankrijk nu 86 diocesen telt, zoo zouden, als men dezelfde verhouding over het gansche land aanneemt, in 't geheel 11,000,000, zegge elf millioen, personen in 1873 ter bedevaart zijn uitgegaan! Iedere heilige plaats heeft als 't ware haar bijzonder orgaan, dat voor zijn heilige ijvert en door middel van reclames de pelgrims zoekt te lokken, en zoo ontstaat er niet weinig concurrentie onder dit nieuwe genre van bladen. Voorts vindt men er onder, die bestemd zijn voor een bijzonder soort van bedevaartgangers. De Moniteur de 1' Ouvrier is het orgaan der katholieke arbeiders vereenigingen; de Rosier de Marie rigt het woord tot jonge meisjesde Boni ie Pensée is bestemd voor de kerspel-congregaties, het Journal de la Mère voor de huismoeders, de Jeunesse Catholique voor de studerenden enz. Het voornaamste blad der clericale propaganda is de Pélérin, die thans meldt, dat er van 1 Junij tot 5 Sept. 1773 101,080 pelgrims Paray-le-Monial bezocht hebben, waaronder 51 afgevaar digden en 800 Engelschen. De winter schijnt dit jaar verdwaald te zijn, lazen wij dezer dagen. Terwijl wij hier in 't noorden van Europa nog bijna geen vorst gehad hebben, zien daarentegen de zuidelijke deelen het ongewone verschijnsel van felle kou en sneeuwjagten. Dit ondervindt ook de bevolking van Konstantinopel. Uit Pera, een der voorsteden, wordt daarover van den 14 dezer 't volgende aan de Allg. Zeitung geschreven. Sedert eenige dagen bevinden wij ons in een toestand, die een regelmatige belegering zeer nabij komt. Reeds in den aanvang dezer maand maakten aanhoudende sneeuwjagten de com municatie in de stad zeer moeijelijk; thans echter is inden nacht van den 11 den op 12 Febr. een storm opgestoken, die zooveel sneeuw deed neêrvallen, dat zij hier en daar 5 tot 6 voet hoog ligt. Nu is alle communicatie afge- j sneden; huurpaarden, fiacres, omnibussen, tramway en i spoorweg staakten hunne diensten, sedert den 9den is de telegrafische gemeenschap verbroken, de beurs is gesloten, omdat geen telegram uit Europa de grondslagen]mededeelt, waarop de speculaties kunnen ondernomen worden; de meeste winkeliers, kooplieden en banken doen geen zaken, en wanneer de afsluiting nog eenige dagen duurt, staat ons een hongersnood te wachten, want de vroegere meel- magazijnen aan den Bosphorus bestaan reeds lang niet meer en de havens aan den Donau en Odessa zijn allen digt gevroren. Ook de vleeschvoorraad dreigt weldra uitgeput te zijn. En alsof een en ander nog niet genoeg ware, belet de regering ons om nog van het eenig overgebleven middel van verkeer gebruik te maken. Handelaars, die door het weder verhinderd werden aan hunne afspraken te voldoen, om op de spoorwegstations hunne zaken te komen bespreken, wenschten per telegraaf hiervan kennis te gevende regering echter verbood de spoorweg-administratie hare lijnen voor particulieren beschikbaar te stellen, ofschoon die admini stratie zelfs het aanbod deed, de helft der bruto-ontvangsten in de kas der rijkstelegraaf te storten. Uit Smyrna, Bekir, Erzerum en andere plaatsen in de provinciën komen eveneens berigten, waarin van een buitengewoon strengen winter gesproken wordt. Te Lower March, in Lambeth, is een hond, die een eigenaardig karakter heeft, hetwelk dezer dagen voor den regter aan het licht kwam. Zekere Daviss stelde een eisch in tegen den eigenaar, den kruidenier Drew, omdat diens hond hem in de lippen had gebeten, toen hij hem aan haalde. De eigenaar zeide, en het werd door getuigen bevestigd, dat de hond voor iedereen even goedaardig was, behalve voor dronken menschen en dat Daviss dien dag beschonken was. De regter veroordeelde den eigenaar tot eene schadevergoeding en gaf geen bevel, zooals Daviss eischte, dat de hond zou worden gedood. Nu er ook in ons land aangedrongen wordt op het stellen van strafbepalingen voor hen, die zich in kennelijken toestand van dronkenschap in het openbaar vertoonen, zou het misschien overweging verdienen, van overheidswege in elke gemeente een zeker aantal honden te dresseren tot het „bijten van dronken menschen". Het vooruitzigt hierop zou misschien krachtiger werken dan andere straffen. Wij bevelen dit middel ter overdenking aan de vereeniging die de dronkenschap door de politie wil doen uitroeijen. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat te Haarlem een hondendoktor zijn honorarium had verhoogd in navolging van de geneesheeren. Naar aanleiding van dit laatste werd der Arnh. Crt. dezer dagen een spotplaat van het jaar 1754 ter inzage gegeven, toen, naar het schijnt, de geneesheeren te Amsterdam ook geene goede zaken deden, maar tot een ander middel dan tot verhooging van hun tarief de toevlugt namen, nl. in het te koop aanbieden van hunne paarden en rijtuigen, daar ze hunne schoenen naauwelijks konden verdienen. Aan den voet van deze prent leest men: Nota. Zoo er nog hier of daar een rycke Dame mogt zyn, die 'er opgesteld was om aan een kaaien Doctor te trouwen, dezelve gelieve zig te openbaaren, in welk geval die Medicus zyne Koets uit de Verkoping zal uythouden. ZEG HET VOORT. In de anatomische zaal te Philadelphia liggen thans de lijken der Siamesche broeders. De New-York Herald zegt, dat de geneesheeren tot de conclusie zijn gekomen, dat Eng niet zou zijn gestorven, als hij dadelijk, toen hij bij zijn ontwaken het lijk van Chang naast zich vond liggen, den band had doorgesneden, die hem aan het lijk zijns broeders verbond. Aan den heer C. J. Reiziger, hoofdonderwijzer te Alkmaar, is door de 's Gravenhaagsche Vereeniging tot bescherming van dieren de zilveren medaille der Vereeniging toegekend uit waardeering van den ijver en de doelmatige wijze, waarop die heer de dierenbe scherming, in zijne gemeente heeft bevorderd. Tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw zijn benoemd, de heer C. A. von Hemert, president-directeur van de Nederlandsche Stoomvaart-Maatschappij te Amsterdam, en de heer mr. M. Mees, president-commissaris van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij te Rotterdam. Be luit. ter zee 1ste kl. P. J. Rozenwald, laatst behoord heb bende tot het escader in Oost-Indië en met particuliere gelegenheid 23 Pebr. jl. in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 3 Maart. De algemeene beraadslaging over het voorstel der hh. Tak c. s. betrekkelijk de enquête nopens den toestand der koopvaardijvloot is afgeloopen. Bij stemming is het voorstel aangenomen met 50 tegen 13 stemmen. Zitting van Woensdag 4 Maart. In deze zitting is het nieuw benoemde lid, de heer Bichon van IJsselmonde, toegelaten en beëedigd en heeft zitting genomen. Tot leden der commissie van enquête over de koopvaardijvloot zijn benoemd, de HH. Messchert van Vollenhoven, Tak, Insinger, 's Jacob, Mirandolle, Mackay en van Houten. Heden komt de vestingwet in behandeling. Te Parijs wordt eerstdaags een nieuw dames-orchest uit Oostenrijk verwacht. Het meerendeel der executantes heeft haar musicale opleiding genoten aan het Keizerlijk conservatoire te Weenen. De leiding der ensemblestukken is toevertrouwd aan mevrouw Schippek. De gezusters Epstein (viool en violoncel) en mevrouw Popper (pianiste) vormen een trio, dat dit orchest tot een der uitmuntendste van Europa maakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2