Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. België. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Bij den burgemeester van Amsterdam is ingekomen een bijdrage van f 2000 (in 2 bankbilletten, ieder van f 1000) voor het nationaal huldeblijk aan Z. M. den Koning op 12 Mei. Op zijn landgoed, onder Velsen, is jl. Donderdag nacht overleden, de heer G. L. J. van der Hucht, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Te Helmond is Maandag morgen overleden, mr. Joannes Baptista Bots, oud-lid der Tweede Kamer en kantonregter te Helmond. In de jl. Donderdag te Haarlem gehouden teregt- zitting van de arrondissements-regtbank is een aanvang gemaakt met de behandeling der strafzaak van G. H. L. Smit, houder van een huur- en verhuurkantoor van dienst boden, laatst daar ter stede gewoond hebbende, welke zaak eene meer dan gewone belangstelling heeft verwekt, doordien een groot aantal personen, in onderscheidene plaatsen des lands, door de handelingen van den beklaagde geldelijke schade hebben geleden. In de voorgelezen uit voerige dagvaarding wordt den beklaagde hoofdzakelijk te laste gelegd bedriegelijke opligting, in 1872 en 1873 ge pleegd jegens een twaalftal personen, die door hem, na het aanwenden van bedriegelijke middelen om hen aan het verkrijgen eener voordeelige betrekking te doen gelooven, als agenten van de gefingeerde firma Henry Smit Co. tot bestuurders van hare in verschillende steden opgerigte hulpkantoren waren aangesteld, met toezegging van een salaris van f 8 's weeks, vrije woning en 25 pet. der netto winsten van het hulpkantoor, maar daarentegen voor of bij het onderteekenen van het contract, 't welk te dier zake door den beklaagde met hen werd aangegaan, in zijne handen hadden moeten storten, als waarborgsom voor de nakoming hunner verpligtingen, eenigen f 250, anderen f 300, welke gelden, toen de aangestelde agenten, de bij het contract bedongen voordeelen niet genietende en bemerkende dat zij misleid waren geworden, dezelve terug vorderden, bleken door den beklaagde verduisterd te zijn. Van de 58 in deze zaak door het O. M. gedagvaarde getuigen zijn dien dag 21 gehoord. Gisteren is het getuigen verhoor voortgezet. Naar het Dagbl. verneemt, is de 1ste luit. P. Vink- huizen, van het regiment grenadiers en jagers, thans bij het expeditieleger in Atsjin dienende, benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, 4de kl. Een der voornaamste en geachtste inwoners van Tiel, mr. O. C. Hoogendijk van Domselaar, is overleden. Wij gelooven, zegt de Arnh. Crt., niet aan weêr- voorspellingen, maar hun, die er wel aan gelooven, willen wij gaarne het genot van dit vooruitzigt verschaffen, in afwachting van de teleurstelling. Mathieu Laensberg, te Visé, doet de voorspelling dat de geheele maand Mei door schoon weder zal uitmunten waarmee de kermisgasten en reizigers zeker in hun Bchik zouden mogen zijn, terwijl het van 1 Maart tot 1 Junij geen 72 uren zal regenen. De reizigers met den trein van Zutphen naar Deventer in het begin dezer week, zagen op dien rid hun gezel schap met twee personen vermeerderen. Niet op de wijze waaraan men het allereerst zou denken, maar nadat de conducteur te Zutphen de kaartjes nagezien en zich ver wijderd had, kwam er van onder een bank een jongen kruipen en spoedig daarna nog een. Het waren twee jongens, die, geen geld hebbende, toch gaarne eens van eene der nuttigste uitvindingen der negentiende eeuw wilden profi teren. Zij deden sommige reizigers wel een weinig schrik ken, toen ze daar zoo op eens voor den dag kwamen, maar de schrik ging spoedig over, toen men zag dat het maar jongens waren. Sedert er in Overijssel geen vette koeijen meer zijn op te koopen, worden aldaar bij honderden jarige pinken en Mei-kalveren verhandeld, ter verzending naar Engeland, tegen prijzen, zelfs tot f 40 a 50 het stuk. Uit het noorden des lands meldt men aan het U. D., dat de verzending van eendvogels nog steeds aanhoudt, hoewel de prijzen zelfs tot f 1,65 per stuk zijn geklommen. Naar men aan de Gr. Crt. mededeelt, is voor het seminarie bij Batavia ruim 2 ton gouds ingeteekend; er komt nog ruim 1 ton te kort. Overal in ons vaderland worden thans pogingen aangewend om het ontbrekende aan te vullen. Door een tuinier te Venlo is in zijn tuin, tot zijn niet geringe verwondering, gevonden een mand met versche kabeljaauw, van welken vond hij onmiddellijk de politie in kennis stelde, die een onderzoek naar den milden gever heeft ingesteld. In de buitenlandsche bladen wordt met veel ingenomen heid eene daling in de koflij prijzen vermeld. Volgens berigten uit Brazilië is de koflijoogst zoo gunstig uitgevallen als in jaren 't geval niet was. Te Londen was dienten gevolge de koffijmarkt gedaald. Hier te lande zullen zelfs de huismoeders, die over dure koffij klagen, dit berigt met niet weinig ingenomenheid vernemen. De graaf van Chambord is jl. Dingsdag te Weenen aangekomen. De luit. ter zee 2de kl. H. H. Bowles is, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 5 Maart. De beraadslaging over de vestingwet is aangevangen. De heer van Zuylen heeft deze be streden uithoofde van de leemten, daarin bestaande. De hh. Storm van 's Gravesande en Nierstrasz hebben haar eveneens bestreden, als tegenstanders van eene wettelijke regeling van het vestingstelsel. De hh. Godefroi, Messehert, Bieberstein en Heijdenrijek hebben ernstig aangedrongen artt. 57, als belemmerend voor particulieren, uit de wet te ligten. De heer van Wassenaar van Catwijck was er onvoorwaardelijk voor, terwijl de heer Saaijmans verdere inlich tingen ten aanzien der verdediging van Zeeland verlangde. De heer van der Does sloot zich aan bij de bezwaren tegen artt. 57. De heer Oremers meent, dat het hoofddoel van ons streven moet zijn met een goed georganiseerd klein leger onze neutraliteit te verdedigen, inaar zal voor de wet stemmen. Zitting van Vrijdag 6 Maart. De ministers van Oorlog en van Justitie hebben nadere uitlegging gegeven aan de artt. 57, die Donderdag tot zooveel bezwaar aanleiding gaven. Er wordt daardoor geen militair servituut gevestigd, want het verbod tot aanleg van waterwerken, enz. zonder toestemming van het depar tement van Oorlog, betreft alleen het inundatieterrein, en daarom trent moet aan den minister de beslissing gelaten worden, om den aanleg van nadeelige en voor de defensie schadelijke werken, dij ken of wegen te beletten. De minister wil de artikelen wel eenig- zins verduidelijken, maar niet intrekken. De heer de Boo was sterk voor wettelijke regeling; de Kamer achtte hij volkomen be voegd te oordeelen. De wet geeft meer stabiliteit dan de verander lijke inzigten van opvolgende ministers. Maar de eerste proef was niet gelukkig, omdat het defensiewezen tegelijk oinvat de levende strijdkrachten en de marine. Het is meer eene wet tot afschaffing, dan tot voltooijing. De locale belangen spelen een groote rol, maar daar deze wettelijke regeling als 't ware een uitvloeisel is van den aandrang der Kamer, kan zij worden aangenomen als een eersten stap op het gebied der organisatie van het defensiewezen. Hij vraagt echter of spoedig indiening te wachten is van voor stellen tot versterking en verbetering der levende strijdkrachten? Zoo niet, dan zou hij overwegen om gebruik te maken van het regt van initiatief. De heer van Naamen had onderscheidene be zwaren, maar wachtte nadere inlichtingen af tot vestiging van zijn oordeel. Buitenland. In 1876 zal te Brussel een internationaal congres met een internationale tentoonstelling gehouden worden van reddings toestellen bij brand, schipbreuk, spoorwegongelukken, enz. In de voorstad van Charleroi heeft iemand in een door drank veroorzaakten toestand van woede de onge- loofelijke misdaad begaan zijne vrouw en vijf kinderen uit het venster te werpen. Al de ongelukkigen hebben zware verwondingen bekomen. De ;/man en vader" is na veel tegenstand achter slot gezet. De Revue de Droit International, te Gent uitkomende, geeft in haar vorig nummer de vertaling van de brieven van den luit.-gen. van Swieten, bij den aanvang van de expeditie tegen Atsjin, waarin de striktste naleving der regten van den oorlog van de Nederlandsche zijde wordt aangekondigd. Gemelde Revue, den geest van mensch- lievendheid waardeerende die hier ook bij het uitsterste van den krijg gevolgd werd, zegt dat die verkondiging in Atsjin van de regten, onder beschaafde volken gebruikelijk, tot de grootste eer verstrekt aan het Nederlandsche leger en zijn beroemden opperbevelhebber." Op dit oogenblik vertoont men te Parijs het grootste paard dat in Europa bestaat. Het is 1 m. 20 van op den grond tot het midden der lenden. De eigenaar vraagt slechts 25.000 fr. voor dit beestje. In de Camps Elysées te Parijs staat een kastanjeboom die reeds geheel in het groen is, terwijl alle om hem heen staande boomen nog zoo kaal zijn als midden in den winter. Dat fenomeen verbaast alle botanisten en natuur- vorschers. De prefect van het departement der Pyrenées Orien- tales heeft tot maire van Calle benoemd een koffijhuis- houder, die.... reeds acht maanden dood is. Werkelijk ontzettend is het volgende berigt van Havas omtrent de ellende te Parijs „Het schijnt wel, of wij het nevelige Londen in zelf moorden zullen voorbijstreven. Heden (26 Febr.) hebben wij een gansche reeks zelfmoorden op te teekenen. Vijf vrouwen, waaronder eene van twee en tachtig jaar, zijn het venster uitgesprongen. Van de overige zelfmoorden, door ophanging, verstikking met kolendamp, verdrinking enz. willen we niet eens meer reppen, zóózeer nemen ze in aantal toe. De meesten dezer ongelukkigen worden door gebrek tot de wanhopige daad gedrongen, hoe ook de openbare liefdadigheid alles inspant om den hongerlijdenden te hulp te komen. De groote gaarkeukens hebben de loffelijke gewoonte ingevoerd om eiken morgen van 7 uur af de overblijfselen van den vorigen dag om niet den behoeftigen uit te deelen. In de volkskeukens gaat het druk toe. Zelfs wèlgekleede lieden, heeren met het kruis van 't Legioen van Eer op de borst, zien zich genoodzaakt om in die inrigtingen hun onderhoud te zoeken. Een aantal winkeliers reiken brood uit, anderen aardappels, weder anderen verlengen kosteloos de pandbriefjes. De bank van leening heeft last om de aangeboden voorwerpen den behoeftigen zoo hoog mogelijk in rekening te brengen de beleening op diamanten en schilderijen daarentegen is met een derde verlaagd. Door honger en gebrek van allerlei aard nemen de ziekten toe en de hospitalen zijn overvol. Heden nog moest een geheele troep uitgeteerde aanvragers aan 't gasthuis „de la pitié" worden afgewezen." De algemeene vergadering der houders van obligatiën van Spaansche buitenlandsche schuld te Londen heeft de nieuwe voorstellen van Spanje betreffende de betaling der twee vervallen coupons aangenomen. De Times deelt mede, dat de Nederlandsche regering aan den heer A. G. Newton concessie voor 25 jaren ver leend heeft voor het leggen en exploiteeren van onder- zeesche kabels tusschen Hollandseh West-Indië, en eenige Engelsche koloniën. Er is bevel gegeven tot eene groote revue ter zee, bij Spithead te houden, bij gelegenheid van het bezoek van den Keizer van Rusland. Te Chislehurst, de verblijfplaats der gewezen Keizerin van Frankrijk en haar zoon in Engeland, wordt een groot feest voorbereid, wegens den achttienden verjaardag van den ex-keizerlijken Prins op den 16 Maart a. s. Te Parijs heeft zich bereids, onder presidium van den hertog van I Padua, een comité gevormd, 't welk zich belast tegen genoemden datum een togt van voorstanders der Bonapartische partij naar Chislehurst te organiseeren. De reden, waarom dit jaar zoo bijzonder veel werk van dien verjaardag wordt gemaakt, is, dat de prins, als zijnde achttien jaar, zal worden meerderjarig verklaard, teneinde als kroonpretendent kant en klaar te zijn. De ophef, die van het meerderjarigheidsfeest gemaakt wordt, verdient zeer de aandacht, wijl ook daaruit weer blijkt, dat de Bonapartisten de hoop op een Napoleontische restauratie geenszins verloren geven. Dezer dagen is den Keizerlijken Prins op Cambden- house te Chislehurst, namens eenige Bonapartisten, meest allen bewoners der Champs Elysées, ter gelegenheid zijner aanstaande meerderjarigheid een monsterbouquet aangeboden en overhandigd door den heer Jolifié, den beroemden bloemenhandelaar der rue St. Honoré, daar zij met het oog op de onlangs verschenen circulaires van Mac Mahon bezwaar maakten dit zelf te doen. De bouquet bestaat voornamelijk uit donkere viooltjes, met een krans van lichtere viooltjes daaromheen, en een anderen van bloeijend heidekruid in het midden, tot aandenken aan de Schotsche afstamming der Keizerin. Een driekleurig lint, waarop' de Keizerlijke kroon en adelaar zijn gewerkt, is aan do bouquet vastgehecht. Het geschenk is drie voet hoog en bevat duizenden van heerlijke bloemen. In Engeland werd in het afgeloopen jaar f 1350,000,000 aan sterken drank besteed, terwijl de opbrengst der industrie van dat geheele land f 852,000,000 bedroeg. Alzoo werden f 500,000,000 meer geofferd aan sterken drank. De berigten uit Britsch Indië toonen, dat de regering al het mogelijke doet om het volk te redden van den hongersnood. Volgens de laatste telegrammen was een voorraad van 234000 tons rijst gereed tot verzending. Zeventigduizend koeijen en honderdveertigduizend ossen zouden het voedsel naar die plaatsen brengen, die niet per spoorweg of over zee bereikbaar zijn. Bovendien had de regering nog 4000 karren en 8000 ossen in reserve. De noodige voorraad voedsel kan van andere landen over zee aangevoerd worden en de spoorwegen waren in staat dit voedsel af te leveren. Indien men er in slaagt genoeg voedsel te vinden om al' de ossen in het leven te houden, die de karren met rijst en1 graan naar de noodlijdende districten zullen trekken, is dit berigt zeer gunstig. Doch niettemin schijnt het lijden in enkele districten onbeschrijfelijk groot te zijn. Volgens telegrammen in de Times sterven in Sarun de kinderen van honger, en in de Tirhoot is de nood zoo groot, dat dit district alleen de helft van den rijstvoorraad der regering noodig heeft, of dat anders de helft der bevolking omkomt. De regeringscommissaris sir Richard Temple berigt dit zelf. De bevolking van Nepaul verlaat in massa haar land en trekt zuidwaarts, letterlijk door den honger gedreven, en niemands verbeelding is in staat zich al het lijden voor te stellen van vrouwen, kinderen, bejaarden en zieken, door zulk een landverhuizing in 't groot veroorzaakt. De Daily News meldt, dat de hongersnood in Ben galen nog verergerd is. In een dorp nabij Mozufferpora zijn binnen vier dagen achttien noodlijdenden bezweken. De Triest. Ztng. gewaagt van twee schitterende feesten aan het hof van den Onderkoning van Egypte, bij gelegen heid van de huwelijken van zijne eigene en van zijne aan genomen dochter, de eerste met haar neef, de tweede met den zoon van den minister van financiën. Den lOden Febr. werd een dinée gegeven aan het diplomatieke en consulaire corps, den ministers, generaals en aanzienlijkste vreemde lingen (waaronder ook de hertog van Wurtemberg, gene raal Klapka, de Lesseps en anderen) doch zonder dames. De voorzitter der tafel, die uit 200 couverts bestond, was de Kroonprins Tefvik Pacha. Des avonds was niet alleen de reusachtige zaal, maar ook het gansche paleis daghelder verlicht, waarop een goed gelukt vuurwerk volgde, dat uren lang duurde. Des anderen daags had een tweede, nog talrijker en weinig minder prachtig dinée plaats voor de overige aanzienlijken des lands en vreemdelingen, ter wijl tegelijker tijd een even schitterend dinée gegeven werd voor de dames in den harem der Onderkoninginne- moeder, waaraan ongeveer 300 dames deelnamen, terwijl na afloop daarvan meer dan duizend dames van minder aanzienlijke afkomst werden ontvangen. Eenige honderden slavinnen waren belast met de bediening in de prachtig ver sierde zalen van den harem, sommigen in Oostersch huis gewaad, anderen in militair uniform, allen met goud en zilver overladen. Eenige waren met sabels gewapend de vrouwelijke garde vormende anderen met muziek instrumenten waarbij zich zangeressen en danseressen ge voegd hadden, onder de laatsten een half dozijn in een zeer licht Europeesch balletcostuum, wat tot dusver onder de Arabische vrouwen niet gebruikelijk was. Ook moeten zij van uitstekende schoonheid geweest zijn, hetgeen vooral opmerkelijk is, omdat de Egyptische dames anders uit ijverzucht niet de schoonste meisjes voor haren harem ple gen uit te zoeken. De Egyptische Princessen waren gedeel telijk op Europesche, gedeeltelijk op Oostersche wijze ge kleed, allen met juweelen en andere kostbaarheden beladen, zoodat elk harer bijna een koninklijke schatkamer vertegen woordigde. Na afloop der tafel werd de vijftienjarige bruid in optogt rondgeleid en nevens hare moeder en schoonmoeder op een troon geplaatst. Zij droeg een zware kroon op het hoofd en bezweek werkelijk onder dien last, toen zij bij de deur in onmagt neerviel. Geen mannelijk oog was getuige van die fabelachtige pracht van dit haremfeest, waarbij ten slotte de Prinsessen nog een regen van goud over hare gasten deden neervallen. Die goudregen kwam natuurlijk uit de zakken des Onderkonings of, wat op 't zelfde neerkomt uit de Egyptische staatskas. Den 12 Febr. werd de bruid in plegtigen optogt door de stad naar het huis haars gemaals geleid. Deze optogt was de wonderlijkste ver menging van oostersche en westersche praalzucht. Vooraan reed een escadron gendarmerie in roode, met zilver gestikte uniformen; daarop volgde eene voorstelling uit de middel-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2