1874. N°. 36. Woensdag 25 Maart. 32 Jaargang. De Pretendent van Camden-House. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EV MEUWEDIËPER (01 RAM ,Wij huldigen het goede." lifflfti liffiHfÉ'l initiitiTiniHiiTTlftti Yersohijiit Dingeda®-, Dondeedao- tm Zatuedag aamiddag. lboanem«Ht»prijs per kwartaal1.30. franco por po»t - 1.65. Bartas: EOLElfPLEIN, M\ 163. Prij» der Adverteatiën Yan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. V E UT RE KD A.G RN DER BRIEVENMAILS: Naar Otet-lndië: via Triêat 31 Maart 's avonds 6 u. Marseille 26 Maart, 's avonds 6 aan Brindisi 6 April, 's avonds 6 u. a Curafao en Suriname, 1 April, 's morg. 6 u. Kaap dt Goedt Hoop, via Southampton: 27 Maart, 'i morg. 6 n. Drie jaren nadat de tweede Fransche republiek gegrond vest was, maakte een avonturier, die den voor vele Fran- schen zoo aantrekkelijker) naam van Napoleon droeg en zich na eene veeljarige ballingschap, waarin hij beurtelings samenzweerder, oproerling en schrijver was geweest, eerst tot Afgevaardigde en vervolgens tot President van het gemeenebest had zien verkiezen, zich door een staatsgreep meester van het gezag. De voornaamste leden der repu- blikeinsche partij liet hij, zijn eed van trouw aan de wetten schendende, door de omgekochte troepen in hechtenis nemen, het verzet tegen zijn geweld door een bloedig ge vecht in de straten van Parijs, waarby ook vele weer- loozen raeedoogenloos vermoord werden, onderdrukken, en daarna zijne zoogenaamde redding der maatschappij uit de klauwen der demagogie door eene volksstemming goed keuren; om zich welhaast, als zijne dienaren en vrienden in de meest invloedrijke betrekkingen geplaatst waren, de keizerskroon te doen aanbieden en ook op de aanvaarding daarvan de goedkeuring des lands te erlangen. Europa zag met schrik de verheffing van den man, die zich de erfgenaam noemde van den geduchten krijger uit het begin onzer eeuw, maar de nieuwe caesar verklaarde te Bordeaux, dat het Keizerrijk de vrede was. Hij onder- •teunde door zijne krijgsmacht den Paus tegen diens op roerige onderdanen en de aanslagen der vrienden van een eenig Italië, en won zich daardoor de gunst der catholieke geestelijkheid; met strakken teugel regeerde hij het wis pelturige Fransche volk en met ijzeren vuist onderdrukte Vit het Sticht. Particuliere correspondentie. Alle dagen nat weder, betrokken lucht en groote beweging over het Meifeest. Werd soms een bedenkelijk gezicht gezet, als we hoorden dat de cholera hier van tijd tot tijd een offer nam, den indruk was zeer voorbijgaande, en vooral als spoedig bleek, dat het bij een enkel geval bleef, bij gezinnen, waar niet altijd rein heid op den voorgrond stond; het bleek daarbij, dat de gevallen zich voordeden waar onvoldoende desinfectie zelfs der waterputten had plaats gevonden. De laatste patiënt verliet gisteren hersteld het hospitaal en op denzelfden dag besloten de zonen van Minerva om met een prachtige zegenwagen, de Akademie voorstellende, aan den optocht deel te nemen op 12 Mei. Begonnen de winkeliers reeds lang geleden met de étalage van allerlei onmogelijke portretten van Z. M. Willem III en familie, de poëten werden tot den Olympus getrokken door een massa smnehtend Oranje-papier, en in alle toonen en in alle dichtmaten verschijnt een stroom van klanken aan Koning en Vaderland ge wijd. Honderde illuminatie-ballons hier, nationale vetlampions daar, étalage-bustes van Koning -en Koningin elders, ze roepen ons toe: Het Zilveren feest nadert, het feest niet alleen eener 25jarige regeering van Willem III, doch ook een tijdperk van 25 jaren van vooruitgang, bloei, rust en daar uit ik nu, variatie van minis- teriën; als we geen parlementair stelsel hadden, liep alles in de war, nu we het hebben ook. Ze zijn in het Binnenhof zoo knap, dat ze, om het bij den waren naam te noemen, zorgen, dat er altijd werk aan den winkel blijft. Ik ben voor de geniale methode: geen resultaten ook geen geld, alzoo voor al het gebabbel over de muntwet inhouding van traktement. Als een arm sigarenmaker slecht werk levert krijgt hij ook geen cent, alzoo alles op het stuk betalen. Al sedert lang lees ik de verslagen van het behandelde in de Tweede Kamer niet meer, daarom kan het wel goed zijn, doch als ik een aantal ferme menschen zie njjdig worden, dan zeg ik in mijn hart: 't is toch zeker praat. Laurillard sprak onlangs alhier en op het terrein van uitvoering was het zijn gevoelen, dat er overal enkele personen waren, die eindelijk de mannen waren en het overige bummelde er maar bij dit is ook mijne ondervinding, er zijn mineurs en contramineurs en de overige erreurs durf ik niet zeggen, want het zou schijnen of die altijd in de war waren. Intusschen op politiek terrein ga ik niet; ik ben de liberale constitutie toegedaan, ik ben voor Oranje met Nederland verbonden en zie daarin alleen heil voor ons, en hiermede basta met mijne introductie, spoedig volgt No. 1. UTRECHT. I. De optocht alhier zal op 12 Mei bestaan uit minstens 15 groe pen, waarvan de eene nitmunt boven de andere. Alle standen nemen daaraan deel. De Vereeniging tot veredeling van Volksvermaken opent den hij elke uiting der vrijheid, en verwierf zich biermede vertrouwen bij lien die veel te verliezen hadden en de uitspattingen der revolutie vreesdendoor liet sluiten van vrijgevige handelstractaten met andere mogendheden, het ondernemen van kolossale openbare werken, het herschep pen van Parijs, door zijne gunstelingen tot eene kwistige levenswijze te verplichten, bevorderde hij het vertier, de kunsten, de goede verstandhouding met Engeland, de wel vaart der arbeidende klassen, ja, het moet erkend worden, dat handel en nijverheid gedurende zijne regeering een hooge vlucht namen en de algemeene rijkdom in Frankrijk zeer vermeerderde. Maar het Keizerrijk was niet de vrede. Eerst knotte Napoleon, met Engeland, Sardinië en Turkije verbonden, de Russische macht in de Zwarte-zee, en verplichtte hij daardoor het Ottomanische Rijk aan zich; vervolgens hielp hij Sardinië Lombardije op Oostenrijk veroveren en bekwam daarvoor, al volvoerde hij zijn programma «.Italië vrij van de Alpen tot de Adriatische-zee niet, twee departementen tot vergrooting van zijn gebied, eene aanwinst waardoor de dankbaarheid van het zich vormende Italiaansche Koning rijk zeer getemperd werd. In China voerde hij gelukkig krijg om den moord der zendelingen te Tientsin te wreken, in Cochin-China liet hij door zijne wapenen eene Fransche kolonie stichten. Met Engeland en Spanje verbonden onder nam hij een tocht naar Mexico, tot verzekering der vorde ringen van ingezetenen der gealliëerde landenmaar toen zijne bondgenooten zich bevredigd verklaarden, zette hij, door den burgeroorlog in de Vereenigde Staten den kans gunstig ziende om zijnen invloed in America te vestigen, alleen den krijg door, en bewoog hij een Oostenrijkschen aartshertog om zich tot Keizer van den gedeeltelijk over- lieerden Staat te doen kiezenom hem, toen de zaken in Noord-America een nadeeligen keer voor ck slaven-staten genomen hadden en de strijd, door het moedig verzet der Mexicanen, eindeloos dreigde te worden, aan zijn lot over te laten en te Queretaro de doodstraf te doen ondergaan. Dit was het begin van het eindede oorlog had talrijke slachtoffers en groote schatten gekost en Frankrijk geen eere bezorgd. trein, die voorafgegaan wordt door het muziekkorps der rijdende artillerie, met een triumfwagen, waarop de Faam het feest verkon digd, wijzende op den Tijd en de Geschiedenis; bovendien zijn Vaderlandsliefde en Dankbaarheid allegorisch voorgesteld. 2. Een Koninglijke en Nederlandsche wapendrager in rijk kos tuum te paard. 3. Een wapenheraut te paard. 4. Neêrlandsch Vlag, omgeven door de banierdragers der pro vinciën, in fraaie kostumes. 5. De Provinciën allegorisch voorgesteld door een triumfwagen, waarop voortbrengselen en bewoners. (Belangstellende Noordhollandsche lieden worden beleefd geïnvi teerd een toertje mede door Utrecht te maken). 6. Neêrlandsch Indiën, voorgesteld door den intocht van Jan Pietersz. Coen te Jacatra en de bevolking van Indië. 7. Muziekkorps der Koninklijke scherpschutters te Rotterdam. 8. Triumfwagen, hulde aan Koning en Koningin; waarop de Nederlandsche maagd lauwerkransen boven de busten van beiden houdt; eenige kinderen in het wit zullen deze groep omringen. Historische groepen. 9. Het verbond van Claudius Civilis en Cereales met Bataafsch en Romeinsch gevolg, zegekar, priester, enz. 10. Jagttafereel uit het tijdperk van Willem II, graaf van Holland, Zeeland, Roomsch Koning, burger van Utrecht. 11. Volkstafereel uit de 13de eeuw, in 2 groepen. 12. De Vorsten uit het huis van Oranje, in 4 tafereelen, met de voornaamste staatslieden en edelen. 13. De Akademie, voorgesteld door een prachtige zegewagen van het Studentenkorps, waarop, boven op een kolom, Minerva. 14. Het stoomwezen. Een in werking zijnde stoommachine met Vulcanus, enz. 15. Het Zeewezen. Een opgetuigd schip met vlaggen en wimpels en zeelieden. (Die mochten we ook wel uit het Nieuwediep vragen). 16. Koophandel en Nijverheid. Triumfwagen waarop gedenk penningen geslagen worden, 2 piramides van gereedschappen zijn, enz. 17. Landbouw en Bloemkweekerij. Triumfwagen waarop Ceres en Flora, omringd van bloemen enz. 18. Eene comiscbe voorstelling door een liefhebberij-gezelschap op een wagen. 19. Muziekkorps der Utrechtsohe harmonie-kapel. 20. Detachement militairen. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn er groepen bij die meer dan duizend gulden kosten. Wij gelooven alzoo, dat de feesten te Utrecht niet voor die van elders behoeven onder te doen. De optocht begint om 3 uur en eindigt ruim 7 ure. Voor bijzondere illuminatiën zijn reeds velen werkzaam. Het vuurwerk van stadswege op het Vreeburg beloofd schitte rend te zijn; dit is opgedragen aan den heer Ruijsch, vuurwerk maker van Z. K. H. Prins Hendrik alhier. De Oostenrijksch-Pruisische oorlog was eene nieuwe misrekening voor den Keizer, al was hij de onzijdige Vorst, waaraan Oostenrijk Venetië overdroeg, om het niet zelf aan Italië af te staan. Maar te Sadowa had Pruisen zijne militaire meerderheid boven Oostenrijk bewezen en het stichtte een sterken Noordduitschen Statenbond, door verdragen verbonden met de Zuidduitsche Staten en alzoo opgewassen tegen Frankrijk, dat het zwakke en onbeholpen Duitsch-Verbond vervangen zag door eene krachtige mili taire organisatie, en dulden moest een machtigen nabuur te hebben bekomen, zonder eenige vergoeding in grond gebied; daar datzelfde Pruisen in de Luxemburgsche kwestie het ook in diplomatiek beleid de loef afgestoken had. Voor het Fransche volk, verwend door het beweren van zijnen Souverein, dat in Europa geen zwaard zonder Frankrijks vergunning getrokken mocht worden, door de eerbiedige aandacht, welke Europa aan de keizerlijke troon redenen en andere aanspraken wijdde, was deze teleur stelling te grooter naarmate het meer ijdol was. Nog eens zou het zich gestreeld gevoelen toen, tijdens de laatste der te Parijs gehouden wereldtentoonstellingen, de Europeesche Vorsten den gekroonden avonturier in zijne trotsche hoofd stad hunne hulde kwamen bieden en als gelijken verkeer den met hem, die hun beoorloogd en nederlagen toege bracht had. Maar de dwang, voortdurend op de natie gelegd, van tijd tot tijd met karig afgemeten hoeveelheid slechts eeni- germate verlicht, diende voor meerdere vrijheid plaats te maken, zou het volk de mislukte pogingen der keizerlijke staatkunde willen voorbijzien. De zoolang toegezegde, maar telkens verdaagde «krooning van het gebouw" kwam ten laatste tot stand. Vrijzinniger staatsinstellingen werden verleend, met het zoo verfoeide stelsel der officiëele candi- daturen zou gebroken worden. Eerlijke liberalen geloofden, dat werkelijk eene verzoening tusschen het Keizerrijk en de vrijheid gesloten was; al was de oorsprong van het gezag onwettig, het bestond eenmaal, eene geweldige om verwerping kon nimmer gewenscht zijn, welnu, als het den goeden weg op wilde, verleenden zij er hunne vroeger teruggehouden diensten aan. II. Het is moeijelijk om oude gewoonten en gebruiken te verbeteren naar de tijdsomstandigheden, een aantal menschen zien daarin een zekere heiligschennis of in alle geval minderen eerbied, zoo zien wij dan ook nog bij begrafenissen op den lijkwagen een man met groote flaphoed (huilebalk) op, die zonder gevoel links en rechts zijn ken nissen en de dienstmeisjes groetende, met opgezet gelaat van een ferme prop tabak, alle decorum missende; een bidder of aanspreker met steek, waaraan lange lamfer, gaat vooruit en wuift dikwijls met die lamfer of ze het publiek op zijde moet schuiven, met hun befje en korte broek en vreemde houding is het alsof ze een statige polonaise uitvoeren. Is de begrafenis deftig, dan is de lijkwagen omringd van dragers in het zwart met hooge steeken op, die soms zeer hoog boven een dik, bol gelaat staan, of diep over een mager weggevallen gezicht zakken, ook bij die heeren zijn de tabakspruimen doorgaans bij gebrek van cigaren, een troost, dan volgen de koetsen met statie- bok, waarop weder een man zit met mantel en hooge steek en hoe aanzienlijker, hoe meer of het aan de alsdan partikuliere equipages blijkt, dat de wereld een groot verlies leed. Wij zullen die lange rij niet verder beschouwen het moet den ernstigen mensch pijnlijk aandoen al die dwaasheid aan den oever van het stille doodenmeer te zien; dit begrepen achtingswaardige ingezetenen alhier en er ontstond eene begrafenis-vereeniging, waar door alles even stil, eenvoudig en netjes geregeld werd. De lijkkoets is vervangen door eenen eenvoudigen netten wagen, waarop een gewoon in het zwart gekleed koetsier zit, de dragers die allen van goede naam moeten zijn, zijn gelijk gekleed, evenals de geleider die voorafgaat en een eenvoudige rouwband om de hoeden. De volgkoetsen zijn netjes, geheel zwart en ook de paarden en tuigwerk alles zwart; de groote beweging die een bidder door gaans maakt in het gezin der overledene is vervangen door een directeur die met de meeste beleefdheid, stilte en voorkomendheid alles bespreekt en volgens vastgestelde tarieven. De aanzegging of weet, zoo als sommigen het noemen, is vervangen door eene een voudige gedrukte kennisgeving waardoor men bekend wordt met de juiste omstandigheid; vroeger wist een bidder die niet nauwkeurig en werd door de dienstbode dan nog geïllustreerd overgebracht; wij zouden daarover veel kunnen verhalen, doch dit komt bij het schrijven van thans minder geschikt te pas. Men begrijpt dat door deze zaak groote schade door veel gezinnen geleden wordt, die vroeger die zaken regelden, doch anderen proflte.en er van, men gaat intusschen steeds meer gebruik maken van deze vereeniging en vooral de deftige standen ondersteunen het, men weet wat men betaald bovendien, en is daarmede gaarne af, alle buitengewone besprekingen zijn in die dagen alleronaangenaamst. Zoo zijn er veel zaken die naar ouder gewoonte gaan, ik wil als ik daarbij tevens verbeteringen kan aanwijzen, somtijds op terug komen en zal dan het een dan het ander bepraten, wanneer namelijk blykt dat mijne regelen de port waard zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1