Benoemingen, enz. STATE1Y-GE1YERAAL. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Maart. Blijkens een regeringstelegram, dd. Atsjin 24 dezer, kwam er meer neiging tot toenadering. Dit hadden eenige hoofden doen blijken, zonder zich evenwel onderworpen te hebben, omdat men dacht, dat de expeditionaire troepen tegen den regentijd den terugtogt zouden aannemen. Gighen heeft de Nederlandsche souvereiniteit erkend. Voor de koninklijke Stoombootmaatschappij te Amster dam zijn twee booten in aanbouw, welke bestemd zijn dienst tè doen tusschen hier en New-York. "t- De Stoomvaartmaatschappij Nederland heeft, behalve de mailboot Prinses Amelia welke in Mei in dienst komt, nog twee booten in Engeland op stapel, en wel de Voor waarts en de Prins Hendrik. Het Enge'ische stoomschip Warrior, door de Maatschappij ingehuurd om geene vertraging in de dienst te hebben, en welke bodem in April zal vertrekken, zal geene troepen overbrengen. De mailboot Borneo, van Batavia naar hier, is jl. Donderdag te Port-Saïd aangekomen en is jl. Vrijdag morgen naar Marseille vertrokken. Alles wel. Uit goede bron vernemen wij, dat te Amsterdam de gelden disponibel zijn voor een alhier op te rigten ijzeren drookdok. Over de plaats waar het te stellen, zijn de gevoelens nog verdeeld. Naar men ons berigt, is de meest geschikte plaats de overzijde der Steenendam, ter hoogte van de gebouwen der Maatschappij Nederland. De heer P. E. van Renesse, station-chef alhier, is verplaatst als zoodanig naar Utrecht. Aan de hoofdcommissie voor het nationaal geschenk aan Z. M. den Koning is als bijdrage van de gemeente Helder overgemaakt de som van f 605.11. Naar het Dagbl. v. Zh. verneemt, is dezer dagen het besluit tot oprigting der Indische brigade door Z. M. den Koning onderteekend. De infanterie van dat korps zal te Haarlem, de artillerie te Delft in garnizoen komen. Het commando over de brigade zal door een luit.-kolonel worden gevoerd. Jl. Woensdag overleed op ruim 73jarigen leeftijd dr. R. Westerhoff, die sedert 16 Febr. 1849 onafgebroken in de Tweede Kamer als lid zitting had voor het kiesdistrict Appingadam. Beroepen te 's Hage, de heer J. A. Gerth van Wijk, pred. te Groningen. Door wijlen de wed. Koofj is aan de diaconie der Hervormde gemeente te Aartswoud gelegateerd een som van f 6000, vrij van het regt van opvolging. Men meldt van het eiland Marken, dat het water zeer hoog is en al ower de graslanden is geloopen. In den loop van den zomer zal te Zaandam een tentoonstelling van Zaanlandsche oudheden worden gehouden. De merkwaardige en rijke verzameling, door wijlen den gevierden schrijver van de Geschiedenis der Zaanlanden, Jb. Honing Jz. Jr., nagelaten, zal den grondslag vormen voor deze tentoonstelling. De arroadisaements-regtbank tc Amsterdam heeft de kinderjnfvrosw G. F. welke zich, gelijk wij vroeger mede deelden, aah diefstal in dienstbaarheid bij verschillende familiën bad schuldig gemaakt, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van een jaar en hare moeder en twee zusters, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 21 dagen, 2 maanden en 7 dagen cellulaire gevangenis. Te Amsterdam hebben jl. Woensdag niet minder dan drie personen wegens het te vondeling leggen van kinderen teregtgestaan. Twee zijn vrijgesproken, één ver oordeeld. Gisteren werd te Amsterdam de eerste paardenmarkt gehouden; 403 paarden kwamen aan do lijn, waarvan 169 aan de keuring werden onderworpen. In werkpaarden was veel handel. De Brusselsche correspondent der A. C. schrijft aan dat blad o. a. het volgende: Een belangrijke zaak is voor het hof van Assises te Namen begonnen. Ik bedoel het proces over het olografisch testament, waarbij het geheele vermogen van baron Pasquet d'Acosse aan een landtooper, Jaumart genaamd, vermaakt is. Deae wordt beschuldigd zoowel dit testament als ver scheidene brieven en andere schrifturen te hebben vervaardigd "en welke, gelijk hij voorgeeft, door den erflater zei ven zouden zijn geschreven284 getuigen zijn gedagvaardde behandeling zal wei een maand duren. Wordt Jaumart vrijgesproken, dan zal hij eenige millioenen bezittenwordt hij schuldig verklaard, dan zal hij zijne misdaad met vijftien jaren tuchthuisstraf moeten boeten. Zeer veel menschen begeven zich naar Namen om de teregtzitting bij te wonen het proces maakt hier te lande evenveel opschudding als het Tichborneproces in Engeland.' Het hof van Zuidholland heeft jl. Donderdag J..K. J., timmerman te Heilo, die, bij arrest van het prov. geregts- hof in Noordholland, van 31 Oct. 1873, tot twaalf maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld was ter zake van medepligtigheid aan bedriegelijke bankbreuk, door met den bankbreukige zamen te spannen, ten einde gelden tot diens boedel behoorende daaraan te onttrekken, vrijgesproken, daar niet voldoende bewezen was, dat hij met arglist of ter kwader trouw had gehandeld. Te 's Hage overleed jl. Donderdag in 73jarigen ouderdom de heer J. A. Beijerinck, gepensioneerd hoofd inspecteur van den waterstaat. Aan de fabriek van zinkwerken van den heer F. W. Braat te Delft, is men thans bezig met de vervaardiging van een reusachtige vaas van zink, die niet minder dan zes meter hoogte en drie meter middellijn beslaat. Die vaas is bestemd om, ter gelegenheid van het feest op 12 Mei a. s. op het Oranjeplein te Amsterdam een kolossalen oranjeboom te dragen en zal, ongetwijfeld, om haar fraaijen en smaakvollen vorm, tot een schoon sieraad van dat plein verstrekken, evenzeer als ze tot eer verstrekt van de werk- plaats van den nijveren stadgenoot. Jl. Donderdag heeft zich te Delft geconstituëerd een afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der koepokinenting. Twee knaapjes, het een vijf en het ander drie jaren oud, kinderen van den tuinier P., woonachtig in de Laken- raam te Delft, speelden jl. Woensdag namiddag in een schuur. Het oudste der kinderen nam een geweertje dat aldaar stond en legde het op zijn broertje aan, niet wetende dat het geladen was. Het schot ging af en de kleine tuimelde, doodelijk in de keel getroffen, ter aarde. Eenige oogenblikken later gaf het den geest. Op de groote Palm-paardenmarkt te Zwolle waren jl. Woensdag p. m. 450 diverse soorten paarden aangevoerd en den vorigen dag op de voormarkt p. m. 150, enkel paarden van weelde. De handel was zeer geanimeerd, vooral door de aanwezigheid van vele uitlandsche paarden- koopers, die voor prachtpaarden besteedden 1ste kwaliteit f 650 a 900 en 2de kwaliteit f 500 a 630. Werkpaarden golden van f 200 tot f 480 en mindere soorten gingen tot gevariëerde prijzen van de hand. Door den heer L. v. d. Wolde, te Ruinerwoude, is jl. Woensdag naar Holland per spoor afgeleverd een span paarden, tegen den prijs van f 1675. Het transport van vette koeijen naar Holland en 't buiten land is tegenwoordig te Meppel belangrijk. De meeste vette runderen komen uit Groningen en Friesland en worden tegen f 300 a 325 per stuk aangekocht, ter uitzending per spoor naar genoemde streken. Het prov. geregtshof van Limburg heeft jl. Vrijdag M. O. Coerver schuldig verklaard aan moedwilligen manslag, 9 Nov. jl. te Bocholtz gepleegd op H. Kleickers en hem veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Daarna heeft het hof de behandeling begonnen der criminele zaak tegen G. Rijcken, beschuldigd van moord, den 3 Jan. jl. op zijn vrouw gepleegd. Niet alleen de houders der Spaansehe fondsen hebben te klagen over de gevolgen van den binnenlandschen oorlog in Spanje, ook de handelaren in china's-appelen, van welk artikel ten minste uit Spanje bijna geen aanvoer hier te lande is. Het meeste komt van de Londensche markt, doch ook daar zijn reeds kisten aangevoerd uit Valenaia, inhoudende ongeveer 400 stuks, welke op de veiling van jl. Maandag f 18 per kist opbragten, hetwelk met vracht en onkosten ruim f 21 hier wordt. In eenige zaken toont een vrouw, zoo schrijft o. a. het Hlb. in eene beschouwing over de Engelsche vrouw, zelfs oneindig grooter bedrijvigheid en ijver dan mannen. Dit ziet men hoofdzakelijk op bals. De luiheid der tegenwoordige Engelsche jongelieden, die lusteloos toekijken en bij de deur blijven staan in plaats van mede te dansen, heeft zelfs een paar brieven in een der Engelsche couranten uitgelokt. Een dier brieven wordt geteekend door „eene dame, die bals geeft," en zij klaagt er over, dat op hare partijen steeds eene menigte jonge meisjes blijven zitten, omdat de heeren tegenwoordig te lui zijn om te dansen. Een ander dagblad, die het dwaze denkbeeld der dame bespot om over een dergelijke grief in een dagblad te schrijven, vestigt de aandacht der dame op een artikel in een der Indische couranten, dat haar belang zal in boezemen. In de „Madras Times" komt het verhaal voor van een dans welke zeer geliefd is in het Tinnevelly district en the divil dance" heet. Een soiree dansante in dat district had onlangs treurige gevolgen, doordien men de gewoonte heeft jongelieden geschikt te maken om „voor den duivel te dansen," door hen aan beide zijden van het ligchaam een dun koord met een paknaald door het vleesch te trekken. Een van drie jongens, die dus onlangs werden voorbereid tot den dans, stierf een paar dagen later aan de gevolgen en de vader, die de operatie had goedgekeurd, werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Welligt zou dit Tinnevelly zeer geschikt zijn om aan de lusteloos heid en luiheid der jongelieden op Engelsche bals een einde te maken. Indien een stevige scherpe paknaald hen niet deed dansen en springen, zou niets dit vermogen, zelfs geen brief in de krant. In de omstreken van Zittau (Saksen), 1| uur van Somraerau verwijderd, op het grafelijk landgoed Reibersdorf, treft men in het lommer van het woud een zeer zeldzaam natuurgewrocht aan, dat de in den omtrek wonende menschen echter weinig kennen of opmerken, ofschoon het de alge- rneene aandacht ten volle verdient. Het is een denneboom met zeven eigenlijk acht kruinen, die bij het volk onder den naam van den „denneboom met zeven kruinen" bekend staat en door anderen ook wel met den welverdienden naam van „harp" bestempeld wordt. Als een reusachtige harp verheft hij zich, en de hand, die zijne snaren tokkelt, is die van don storm, wanneer hij loeit door het woud. Deze denneboom staat op het aan gewezen gebied, niet ver van de Boheemsche grens, bij een grafelijk jagthuisje. De moederstam heeft aan den wortel een omvang van 230 centimeters. Een meter hooger spruit uit den moederstam de eerste stam voert, die aan zijnen oorsprong 137 centimeters omvang heeft en van daar, slank en krachtig ontwikkeld, eene hoogte van 24 meters bereikt. De tweede stam is laag gebleven en verdord, terwijl de derde en vierde stam even krachtig ontwikkeld zijn als de eerste. Zooals de overblijfselen aanwijzen, volgt dan eene plaats, alwaar zich een evenzeer ontwikkelde stam verhief, die echter verdord is en door den storm werd afgerukt. De zesde stam is de kleinste. Yan hier verheft zich de moederstam, eerst in den vorm van een boog, dan weder regtstandig en vormt aldus de zevende kruin. Uit dit gedeelte van den moederstam is op eene aanzienlijke hoogte als een versiersel van de harp, nog een stammetje gesproten, dat de achtste kruin vormt en nog schijnt te groeijen. Daarentegen is de eerste stam, zooals zijne kale kruin aanwijst, langzaam aan het afsterven. Men schat den ouderdom van dezen denneboom op 180 a 200 jaar. De viering van den derden verjaardag van het Parijsche commune—oproer was door de naar Londen uitgeweken demagogen met veel ophef aangekondigd, doch heeft niet het effect gemaakt dat men zich in de revolutionaire kringen daarvan had voorgesteld. De deelneming aan de manifestatie was niet groot. Onder de woordvoerders behoorden Landsek, Vermersch, schrijver van het schotschrift le Père Ducliêne, en een Duitscher, die het opknoopen van een honderdtal Parijzenaars wenschelijk achtte. De burger Vermersch droeg zijn gedicht les Pareageux voor, waarin hij o. a. niet slechts de mannen van 4 Sept., maar ook de radikalen Martin Bernard, Piscal, Duprat, Quient enz. voor ractionnairen uitkreet. Te Genève was insgelijks tegen 18 Maart eene meeting of feestelijke bijeenkomst van Fransche communisten aangekondigd, maar zij is, volgens de Gaulois, geheel mislukt. Te Parijs heeft deze week de eerste opvoering plaats gehad van le Sphinx, een nieuw drama van Octave Feuillet. De verslaggever van de Indépendance zegt, dat nooit les grandes premières door zulk een toevloed van aanzienlijke schouwburgbezoekers werd bijgewoond. Het drama is van dien aard, dat het aller gemoed aangrijptmaar het is weder het bekend Fransch genre. Blanche de Chelles, echtgenoote van een zeeofficier, die in Cochinchina vertoeft, is verliefd op den gehuwden Henri de Savigny, die deze liefde niet kent en ook niet deelt. Zij maakt ze hem door een kunstgreep bekend, waarop zij aan een aanbidder, lord Astley, verzoekt haar te schaken, van welk verzoek zij de gade van de Savigny, verborgen op Blanches verlangen, getuige doet zijn. Savigny, door zijne vrouw deelgenoot gemaakt van het geheim, komt op de plaats, waar mevrouw de Chelles lord Astley wacht en zegt, dat hij haar eer in den vijver zou werpen, dan te gedoogen dat zij zich liet schaken. „Alzoo bemint gij mij," roept Blanche uit. Savigny bekent zijne liefde, maar hiervan is weder zijne vrouw getuige. Zij is wanhopend; de twee vrouwen ontmoeten elkander; een van beiden moet sterven. Blanche werpt vergift in het glas water van mevrouw de Savigny, maar in het laatste oogen- blik door berouw aangetast, drinkt zij zelve het glas uit en sterft op het tooneel. Een Amerikaan heeft uitgerekend, dat alleen het drukken van het woord „laughter" (gelach) in de open baar gemaakte redevoeringen der leden van het Congres, voorkomende in de officiële „Congressional Globe," gedu rende de laatste 30 jaren, aan de regering ongeveer 1500 dollars (f 3750) gekost heeft, terwijl voor het drukken van het woord applause(toejuiching) het dubbele dier som betaald is moeten worden. Benoemd tot president der Nederlandsche Handelmaatschappij de heer N. Trakranen, oud-minister van Koloniën. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 26 Maart Ingekomen eene missive van den minister van Binnenlandsche Zaken, met nota en bijlagen betreffende verlaging van den census. Na aanneming der verschillende aan de orde gestelde westont- werpen is op voorstel des Voorzitters besloten, de beraadslagingen over de interpellatie van den heer Messchert omtrent Atsjin te hervatten op 16 April a. s. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Buitenland. Frankrijk. Onder de curiositeiten van het Fransche leger behoo- ren genoemd te worden de compagniën der zéphirs en der verminkten. De eersten bestaan uit militairen die een ver oordeeling hebben ondergaan, maar vervolgens weder in de dienst opgenomen en bij de discipline-compagniën inge deeld zijn; de compagniën van verminkten bestaan, gelijk de naam reeds aanduidt, uit dezulken, die óf als soldaat, óf om geen soldaat te worden, zich zeiven hebben verminkt. Die lieden worden niet vrijgesteld, doch bij de discipline- compagniën ingelijfd en hebben een zware dienst, zoo billijk is. De zéphirsdie in gevechten altijd op de gevaarlijkste punten geplaatst worden, hebben hunnen naam van de vlugheid hunner bewegingen. Zij zijn onbetaalbaar in den strijd en verkoopen hun leven duur. Die van hunne compagniën overblijven, hebben zich zóó onderscheiden, dat zij gerehabiliteerd en meestal gedecoreerd worden. Esgelaatl. De betaling van de Turksche coupons, die op den 10 April vervallen, is te Londen aangekondigd. Op zeer eigenaardige wijze gaf jl. Vrijdag te Londen een oud-majoor in Indische dienst zijne grieven lucht tegen de ondankbaarheid der regering. Gelijk zoo menig voor malig officier, tracht hij vergeefs onderstand te bekomen, welke hem geweigerd wordt, omdat hij geen officier in dienst der regering maar voor de Oost-Indische compagnie is geweest. Toen al zijne pogingen vergeefsch waren geweest trok hij dien dag wanhopend eene nieuwe uniform aan, waarop zijne drie ridderorden prijkten, in zijne Indische dienstjaren verworven, nam een bezem en begaf zich naar het Lagerhuis. In Londen is de betrekking van straat veger de laatste toevlugt van hen, die niet meer aan den kost kunnen komen. Majoor Johnson, voormalig officier bij het Bengaalsche leger, veegde flink de vuile strook van Parlement Street naar Palais Yard. Natuurlijk vormde zich een oploop en eindelijk werd de majoor door een politieman medegenomen, daar de sergeant at arms de parlements-privilegiën gekrenkt achtte, daar hij zich door zijn straatvegen aan de blikken van de parlementsleden wilde opdringen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2