ADVERTENTIËN. Frankrijk. Italië. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. 284ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwecliep. ALKMA A RSC HE MARKT VAK GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. De regering heeft een hoofambtenaar bij het departement van marine naar Nieuw-Caledonië gezonden, om ter zake van de ontvlugting van Henri Rochefort en de overige vijf Communards een onderzoek in te stellen. Hij is van eene onbeperkte volmagt voorzien en heeft in last streng te straffen, indien het hem blijken mogt, dat de ontvlugtten onder hunne bewakers medepligtigen hadden. Op de beurs voor postzegels te Parijs werd dezer dagen een nieuw soort van postzegels aangebragt, namelijk die van het rijk van don Carlos, welks grenzen nog niet precies zijn af te bakenen. Zij zijn blaauw van kleur, hebben het gewone formaat, dragen de beeldtenis van don Carlos, met een vollen baard, en enkel dit opschrift: „correo postal." Deze postzegels zijn nog uiterst zeldzaam en daardoor zeer gezocht. Jl. Maandag heeft een bediende in de bekende maga zijnen „du Printemps" te Parijs, met eenige makkers, eene weddingschap aangegaan, dat hij zonder zich te kwetsen een vork in zijn keel zou stoppen, gelijk hij dit, naar zijn zeggen, reeds dikwijls te voren gedaan had. Hij begon onmiddelijk deze gevaarlijke proef, maar liet, waarschijnlijk uit onachtzaamheid, den steel van den vork uit de vingers glippen, die terstond tot algemeenen schrik naar binnen gleed. De doctor, die men riep, constateerde de aanwe zigheid van de vork in de maag, doch was niet in staat die daaruit te verwijderen. Op zijn raad werd de onge lukkige naar het hospitaal de la Pitié vervoerd. Hij bevindt zich volmaakt wel en heeft niet den minsten hinder van den vreemden gast, dien hij herbergt. Men heeft hem onmiddelijk een sterk tegengift inge geven, om de gevaarlijke werking van de metaal-oplossing te voorkomen. Volgens Figaro zou hij gisteren met een expres daartoe vervaardigd instrument geopereerd worden. Engeland. In Oxford-Street te Londen, woont een winkelier die reddingstoestellen bij brand verkoopt. Ten einde het publiek te toonen hoe goed ze werken, laat hij een jongen uit het raam der bovenste verdieping in den linnenkoker springen. Enkel door de wrijving van knieën en ellebogen glijdt hij zoo langzaam als hij wil omlaag. De jongen klimt dan weer langs de trap naar boven en glijdt weer naar beneden. Dit gaat zoo den geheelen dag door, zoodat de jongen de noodige ligchaamsbeweging neemt, tot stichting en onderwijs der voorbijgangers. Deze winkelier is niet de eenige die op zoo aanschouwe lijke wijze adverteert. Er zijn hoedenmakers, die reusachtige hoeden op twee wielen door de stad zenden. De naam van den fabrikant staat op den hoed gedrukt en de man die hem voortkruit deelt kleine papieren hoedjes uit, eveneens van het adres voorzien. Talrijk zijn de rondwandelende advertentiën, in den vorm van mannen, die het aangeprezen artikel dragen. Een groot kleedermakers-magazijn in de City zendt mannen rond, gekleed in een goedkoop stel kleederen, dat aangeprezen wordt. Deftig wandelen zij langs de voetpaden met een bord op een stok, waarop de prijs van het artikel geschreven staat. Soms ontmoet men mannen die in plaats van een hoed een grooten kolenschep op het hoofd dragen, welke dus aangeprezen wordt. Een der voornaamste winkeliers in Regentstreet zendt twaalf mannen rond, die ieder een groote letter boven het hoofd dragen. Naast elkander geschaard spellen deze letters den naam zijner firma. Wanneer gedrang van wagens en voet gangers het twaalftal uiteenjaagt, is het koddig het dwarrelen te zien dier letters over voetpad en rijweg eer ze weer in behoorlijke orde gerangschikt zijn. Ze spellen vaak zeer gebrekkig en vormen dan soms allerdwaaste woorden. De gewone correspondent van het Journal des Débats doet aan dat blad een kort verslag van eene door den Paus op den dag van Yictor Emmanuel's 25jarig Koning schap uitgesproken redevoering, bij de ontvangst van eene deputatie uit den hooien adel van Rome, welke bij wijze van tegenbetooning tegen het nationale feest was aange vraagd geworden. Na eenige zinsneden uit die redevoering te hebben vermeld, voegt de correspondent daarbij het volgende: „Van de mystieke en theologische uitdrukkingen ontdaan, welke de Paus gewoonlijk bezigt, is de zin dezer woorden, dat Z. H. in den tegenwoordigen staat van zaken berust en rekenschap geeft waarom hij in het Vaticaan blijft. Pius IX beschouwt de vrijheid der kerk als de eigenlijke hoofdoorzaak, en juist die wordt, althans in beginsel, door de Italiaansche regering gewaarborgd. Tusschen haar en den Paus bestaat wel is waar geene over eenstemming omtrent de toepassing van het beginselmaar zoodra men het eenmaal over het beginsel eens is, wordt overeenstemming over de toepassing, hoe moeijelijk het ook zij, althans mogelijk. Men zal opmerken dat Pius IX de vrijheid van de kerk eischt, niet als een haar van nature toekomend regt, maar als een van God aan de kerk geschonken uitsluitend voorregt, waarop alleen zij, en niets of niemand anders aanspraak heeft. Hoewel 's Pausen redevoering zeer lang was en uit gesproken werd naar aanleiding van een nationaal feest ter eere van den Koning, vindt men daarin geene enkele onmiddelijke of bedekte toespeling op dien vorst. De Paus heeft daarmede een bewijs van gezond oordeel gegeven; en de algemeen door het publiek gekoesterde meening wordt er door bevestigd. Tusschen den Paus en den Koning van Italië bestaan zeer ernstige politieke geschillen, doch persoonlijke vijandschap wordt tusschen hen niet gevonden." „De republikeinsche troepen hebben gedurende den wapenstilstand hunne positiën gehandhaafd. Een schrijven van Serrano, waarin hij zegt Bilbao zelfs ten koste van zijn leven te willen ontzetten, is openbaar gemaakt en heeft overal een diepen indruk teweeggebragt. Eene dépêche van de Carlistische zijde zegt, dat Serrano in de laatste gevechten meer dan 6000 man verloren heeft, waaronder 15Ó0 gevangenen, en dat het verlies der Car- listen omstreeks 1500 man bedraagt. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Hin, houtzager en C. de Moei. W. Scliooneman, ijzerdraaijer en M. C. Morssink. J. Goos, viselikooper en T. Bijl. II. Wobben, sjouwerman en N. Deurman. GETROUWDGeene. BEVALLENA. H. van der Made, geb. Buijs. (D.). W. Kramer, geb. Sckeerman, (Z.). C. Dekker, geb. Ligthart, (Z C. Bakker, geb. Mulder, (Z.). J. A. Kok, geb. Cardozo, (D.). P. Boon, geb. Krijnen, (Z.). OVERLEDEND. L. C. Schaap, 9 maanden. Van 1 tot 31 Maart 1874. ONDERTROUWDJb. van der Oord, weduwnaar van T. Zwaan en T. Bos, weduwe van J. Volder. GETROUWDJ. Swierts en N. Bruin. K. Verwer en J. Schouten. J. Brouwer en M. Pastoor. BEVALLENA. Hoogschagen, geb. Schotvanger, (Z.). T. Vink, geb. Boerman, (D.). A. Bakker, geb. Schrieken, (Z.). E. B. Ewald, geb. Meijer, (Z.). S. M. Rob, geb. Ooijevaar, (D.). J. A. van Kooten, geb. van der Goes, (D.). B. Cornelissen, geb. Meijer, (Z.). N. Kaan, geb. Lanser, (1).). J. Heiligenberg, geb. van Dijke, (D.). G. Tiessen, geb. Boendermaker, (D.). J. Prins, geb. Tegel, (D.). H. List, geb. Selser, (D.). C. van der Vliet, geb. van Veen, (D.). D. Looij, geb. Kingma, (Z.). J. Meilink, geb. Scholten, (D.). D. Kossen, geb. Oom, (Z.). T. Brouwer, geb. Braaf, (Z.J. J. M. C. Mars, geb. Mulder, (Z.). OVERLEDENH. van Weelden, geb. de Groot, 65 jaren. A. Christiaansen, 10 weken. DERDE KLASSE. Vierde lijst: No. 7937 en 9670 ieder ƒ1000; No. 10426 400; No. 8089 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O. «s! Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 zwtz. 15k. 743.88 -15.97 10.6 f 2.4 0.80 Golvend. 4 8 zw. 20 749.45 -10.33 7.0 f 0.8 0.74 Ilolinzee 4 12 zzw. 24„ 750.85 - 8.93 9.3 t i.o 0.73 Een berigt uit Madrid dd. 2 dezer luidt: „De Carlisten hebben ontzettende verliezen geleden, die alleen in het gevecht van 27 Maart meer dan 2000 man bedroegen. Een groot aantal hunner gekwetsten blijven zonder hulp en verpleging, daar het aan de noodige offi cieren van gezondheid ontbreekt. Uit Santander wordt dd. 1 dezer getelegrafeerd Wcêrsgesteldhcid: 3 April 12 u. Ligtbewolkt, wind. 4 April 8 u. Helder, bewolkt, windbuijig. 4 April 12 u. Helder, bewolkt, windbuijig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Maart. Electra. P.H.Landweer. Batavia. 21 Maart. ElizabethMaria. II. J. Muller. Soerabaija. 26 Maart. 4 April. NicolaasWitsen.*K. Drijver. Batavia. 27 Maart. Amstel. H.C.Haacke.BataviaviaCardiff. 24 Maart. Zeenymph. P.V.Coulon. Macassar. 30 Maart. SoerabaijaPacket.D.O.Rolff. Soerabaija. 31 Maart. Irene. J.H.Meijer. Middel.Zee. 3 April. PadangPacket. J. Schultz. New-York. Ligt ter reede. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. John Bunyan. J. L. Gilmore. New-Orleans. Katoen, van Vliet Co. Celebes. C. A. Bakker. Batavia via Suez, laatst van Marseille. Stukg. Hoogl.&v.Herw. Warrior. J. Hughes. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Castor. II. Haack. Middell.Zee. Stukg. ZurMühlen&Co. IjATKHE BERIGTEIV. Door den eerstaanwezenden officier der genie alhier is heden voormiddag aanbesteed 1. Het eenjarig onderhoud van de geniewerkenbegroo ting f 4500. Inschrijvers de heeren: Vos Duinker ad f 5080, Verhey f 4990, Rippens f 4968 en Gebr. Moor man f 4193. 2. Het eenjarig onderhoud van kazernen, magazijnen, enz.begrooting f 5200. Inschrijvers de heerenVos Duinker ad f 6115, Verhey f 6000, Gebr. Moorman f 5950 en Rippens f 5692. 3. Het opruimen van een houten- en het maken van een nieuwen cementvloer in het buskruidmagazijn in het fort Erfprins; begrooting f 1600. Inschrijvers de heeren: Vos Duinker ad f 1990, Rippens f1740, Verhey f1578 en Moorman f 1513. De afloop der heden middag gehouden verpachting door den ontvanger der registratie en domeinen alhier van eenige wierwaarden in de Zuiderzee, enz. was als volgt: Hoogste inschrijvers: perceel 1. M. Grootes Pz., te Westzaan, f 26; 2. L. Asjes, te Wieringen, f 1020; 3. D. Tool, te Wognum, f 1500; 4. B. Vlaming, te Texel, f 107; 5. L. Asjes, te Wieringen, f 2016; 6. B.Vlaming, te Texel, f 2331; 7. P. Koning Cz., te Texel, f 409; 8. J. I. Kooijman, te Terschelling, f 1611.11; 9. M. Groo tes Pz., te Westzaan, f 205; 10. dezelfde, f 52. Ten aanzien van perceel 18 is lioogere goedkeuring voorbehouden; de perceelen 9 en 10 zijn gegund. Gisteren heeft te Amsterdam een gedeelte van het personeel van de nieuwe brandweer exercitie gehouden. Met de helmen op en de bijlen in de hand maakten zij in een roodgeschilderde kar een togt door de stad. Te Utrecht is een zeventienjarig jongeling, welke juist dien dag zijn jaardag vierde, door een ladder getroffen, welke door den wind van een steiger sloeg, met het treurig gevolg, dat hij onmiddelijk dood was. Een echtpaar, dat den 12 Mei zijn gouden bruiloft vieren zal, is, volgens een der dagbladen, voornemens hiervan op dien dag aan Z. M. per telegraaf kennis te geven. Het komt ons voor dat de jubilarissen een kwartje besparen kunnen, wanneer zij voor die kennisgeving van de posterij gebruik maken; of is dit niet plegtig genoeg? In elk geval zouden wij onzen landgenooten aanraden niet al te kwistig te zijn met dergelijke mededeelingen uit hun particulier leven aan den Koning. Voor talloos velen is den 12 Mei een dag van herinnering. De een is op dien dag geboren, de ander is getrouwd, de derde heeft zijn vader verloren, de vierde heeft schipbreuk geleden, de vijfde deed zijn examen met goed gevolg, de zesde werd misschien wel veroordeeld, de zevende kreeg zijne benoeming te huis, enz. enz. Als al die jubilarissen van hun huisselijk lief en leed den Koning per telegraaf of per post deelgenoot willen maken en verlangen dat hij er kennis van zal nemen, dan zal Z. M. zeer zeker zich dien dag niet amuseren. Zulk eene liefde zou zelfs den liefderijksten vorst te zwaar vallen. (Arnh. Crt.) Granen, enz. 81 hectol. Tarwe f 11,— a 13,50; 26 hectol. Rogge f 10,a 106 hectol. Gerst f 6,a 9,358 hectol. Haver f 4,25 a 6,43 hectol. Boonen: Bruine f 11,75 a f Witte f -,a -, Paardenb. f 7,a 8,50; 7 hectol. Erwten: Graauwe f a Vale f a Groene f 13,a Witte f a hectol. Kanariezaad f 5 hectol. Mosterdzaad f 17,25 a alles per hectoliter. Kaas. 42 stapels; Kleine f 35,50, Middelbare f 36,25, Com missie f 32,50, laagste prijs f 22, per 50 kilogram. Vee. 5 Paarden f 54 a 200; 5 Koeijen f 160 a 195; 147 nuchtere Kalveren f 4 a 12; 464 Schapen f 19 a 38; 8 Lam meren f 8 a 12; 198 magere Varkens f 14 a 22; 394 Biggen f 5 a 7 5 Bokken en Geiten f 4 a 7 12 Kleine Bokken f 0,70 al,80. Boter, f 0,874 a Per 0.630 kilogram. Vijf-en-Twintigjarige Echtvereeniging VAN HENDRIK BERENDS EN GEERTJE DE NOOIJ. Waal op Texel, 5 April 1874. Hunne dankbare Kinderen. Ondertrouwd A. KUNST A. BRUIN. Helder, 4 April 1874. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd PIETER WAIBOER, van Anna Paulowna, en G UURTJE PRONK, te Wieringerwaard. Wieringerwaard, 5 April 1874. I Bevallen van een Zoon DIRKJE KRAMER, Echt- genoote van P. KALF F. Helder, 1 April 1874. Bevallen van een Zoon JACOBA GRIEK, Echt- genoote van J. C. B. KALFF. Helder, 2 April 1874. Algemeene kennisgeving. Heden beviel van een welgeschapen Zoon T. KEIJSER -KEIJSER. Burg op Texel, 3 April 1874. Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, AAGJE HIN, Echtgenoot van JACOB HUISMAN, in den ouderdom van bijna 69 jaren, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten. Texel, 1 April 1874. JACOB HUISMAN Jbzoon. ANTJE HUISMAN—MAAS. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hun hartelijken dank, voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij hun 25jarige echtvereeniging. C. L. DELCHAMBRE. L. DELCHAMBRE—GAG. Nieuwediep4 April 1874.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3