BeDoemingen, enz. Buitenland. Italië. x SCHAGER MARKT van HEDEN. f 60al90 Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden mededeelingen. Da moordenaar moet vroeger geene teekenen van bepaalde krankzinnigheid hebben gegeven, hoewel hij wat „vreemd" was. In den nacht van den moord moet hij zijn opgestaan, een lam hebben gedood en in de wieg hebben gelegd, die hij begon te schommelen. Zijne vrouw, die door dit alles was wakker gewórden, vroe", waarom hij dit deed, en moet ten antwoord ontvangen hebben, „mij is opgelegd, om het kind Jezus drie dagen te wiegen." De vrouw zou toen de wijk genomen hebben bij de buren, die met haar den razende ontvlugtten en zich verborgen hielden, tot zij dachten, dat hij bedaard zou zijn. Toen zij terugkeerden viel de krankzinnige hen met een hooivork aan en doodde den man, de vrouw en twee kinderen, van wie't jongste nog geen half jaar oud was. De moordenaar heeft na zijne arrestatie geen blijk gegeven dat hij het vreeselijke van zijne misdaad begrijpt. Schokkend is de aanblik, zoo meldt de Prov. Dr. en A&. Crt., van den rampzaligen man. De uitdrukking van zijn gelaat toont dierlijke woestheid. In zijn cel treft men hem aan, aanhoudend biddend en luidkeels om ontferming roepend, of psalmzingend. Soms eenigen tijd bedaard, om daarna in angstig gekerm los te breken, dat eindelijk in woest en schor gehuil overgaatnu eens in woede tierend en dreigend, dan weder oogenschijnlijk en goedsmoeds en met een onbe zorgde gerustheid, als ware hij tevreden met zijn gruwel daad. In zijne wilde vlagen ontwikkelt hij een physieke kracht, die onophoudelijk de grootste zorg en waakzaamheid vereischt; in bedaarde oogenblikken toont hij zich het voorgevallene zeer goed te herinneren en legt hij niet het minste berouw of leedwezen aan den dag. Bij den akeligen indruk, dien dit ontzettende feit op ieder teweegbrengt, en al het medelijden met de slagtoffers kan toch de gedachte troosten dat de gruweldaden in razernij zijn volbragt; dat wij hier niet staan voor een misdaad in redelijken jzin, een misdaad met boos opzet beraamd en in koelen bloede volvoerd. Het vermoorde echtpaar was nog zeer jong. Kampman telde nog geen 33, zijne vrouw ruim 30 jaren, 't Oudste kind was een meisje van 5 jaren; 't kleinste een jongentje van nog geen vijf maanden. Beiden stonden als knappe oppassende lieden bekend. Men meldt uit Zutphen, dd. 7 dezer, aan de Amst. Crt.: „Als een loopend vuur, verspreidde zich heden middag in deze stad het gerucht, dat de rampzalige Jan Kroesen, die eergisteren nacht te Hoogeveen den gruwelijken vier- voudigen moord zou hebben gepleegd, met den trein van 4.6 u. hier zou aankomen, om naar het provinciaal krank zinnigengesticht op de Nieuwstad te worden gebragt. Hon derden van menschen waren op het stationsplein vereenigd, om zijn komst af te wachten. Kwart over vieren kwam Kroesen aan, met de beenen in een zak gebonden, de handen op den rug in handboeijen, welke met een koperen hangslot waren gesloten, en van drie geregtsdienaars ver gezeld. Wij waren in de gelegenheid hem van zeer nabij te zien. Hij werd uit den waggon naar een gereedstaand rijtuig gedragen, en sprak geen enkel woord." Aan den heer J. van Hattem, leeraar in de algemeene geschie denis en aardrijkskunde bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, is, wegens ongeschiktheid voor de waarneming van zijn ambt, tengevolge van zielsgebreken, eervol ontslag verleend uit die be trekking, onder toekenning van pensioen. Herbenoemd zijntot griffier bij het kantongeregt te Alkmaar, met ingang van 11 Mei IS74, de heer mr. M. A. Kluppel en tot plaatsvervangend kantonregter alhier, met ingang van 27 Junij 1874, de heer mr. Ch. Bosch Reitz. De kolonel Kempees is eervol ontheven van het bevel over het instructie-bataillonbenoemd tot majoor-commandant van dat ba- taillon, kapt. A. Pompe, van het regiment grenadiers en jagers. De kapt. ter zee W. B. F. Escher wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van haven meester der marine te Willemsoord en op non-activiteit gesteld, en met 1 Mei daaraanvolgende vervangen door den kapt.-luit. ter- zee D. Schuurman, thans dienende als 1ste officier aan boord van het wachtschip te Willemsoord, in welke betrekking hij met laatst- gemelden datum wordt opgevolgd .door den kapt.-lnit. ter zee E. Hanel von Cronenthall. De luit. ter zee 1ste kl. J. Van' Burg, thans gedetacheerd bij 's Rijks werf te Amsterdam, ter waarneming der betrekking van onder-equipagemeester der marine, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 1ste kl. A. Peters, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, N. C. Slegt, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, W. F. Meijboom, geplaatst in de rol van het wachtschip aldaar en gedetacheerd te Rotterdam, die der 2de kl. J. P. M. Trousselot, dienende aan boord van gemeld wachtschip, worden met 30 April a. s. op non-activiteit, gesteld en de drie eerstgenoemden vervangen respectivelijk door de off. van gez. 1ste kl. P. J. Eeltkamp, I. Meijers en J. C. D. Steendijk, terwijl de off. van gez. 1ste kl. H. van Stockum geplaatst wordt in de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met de waarneming der geneeskundige dienst bij 's Rijks werf en het gedeelte mariniers aldaar. De twee Belgische misdadigers, op zoo -vermetele wijze uit de gevangenis te Turnhout ontvlugt en die ook in hèt Nederlandsche Politieblad werden gesignaleerd, zijn jl. Donderdag te Arlon weder iu handen der justitie geraakt. Frankrijk. Jl. Zaturdag werd Thiers door gedelegeerden van de in Japan gevestigde Franschcu een prachtig bronzen schoor- steenversiersel ten geschenke aangeboden. Een der leden van de deputatie las een adres voor, dat van zeer vele handteekeningen voorzien is en dankbetuiging inhoudt aan den ex-president, omdat hij den duur der vreemde inle gering beeft verkort, de verstandige en gematigde republiek bij de natie ingang heeft doen vinden. Thiers gaf aan de gedelegeerden de verzekering van zijne erkentelijkheid, en zeide hun dat, hoewel het hem, met de medewerking van alle goede burgers, gelukt was Frankrijk voor een deel te redden uit den afgrond waarin het gestort was, nogtans veel te doen overbleef. „Frankrijk," voegde hij er bij» //legt' eiken dag zijne voorkeur aan den republikeinschen regeringsvorm aan den dag, welke overigens noodzakelijk is geworden, nu drie vorstenhuizen elkander het gezag betwisten. Zoolang men aan Frankrijk weigeren zal wat het vraagt, zal men het nutteloos in gisting en beroering houdenhet zal weerbarstig, ongerust, oneenig zijn en men zal er niet in kunnen slagen het gelukkig te maken of het te doen eerbiedigen. Maar ik hoop het verzet zal weldra overwonnnen zijn, en Frankrijk zal, ik hoop het, nog sclioone dagen hebben." In de zaak van de Prinses de Beauffremont tegen haar echtgenoot, heeft de Parijsche regtbank uitspraak gedaan en haar den eisch tot huwelijks-ontbinding, op grond van de ongebonden levenswijze van den Prins, toe gewezen. In de Fransche gemeente Lescouët, kanton Jugon, heeft een boerenarbeider aan een weduwnaar verkocht de helft zijner kinderen, de helft van zijn meubilair en zijn eigen wederhelft, zijn vrouw! Dit alles voor 1500 francs. De koop was, wat het meubilair betreft, reeds uitgevoerd, maar toen de vrouw aan de beurt kwam, ging het minder gemakkelijk en door haar beweging kwam de zaak bij den maire te land, die den schandelijken koop nog tijdig wist te verijdelen. Eogeland. Een telegram uit Sydney, dd. 6 dezer, luidt: „De vlugt van Rochefort en zijne lotgenooten geschiedde op deze wijzeZij hadden vergunning gekregen tot visschen, en maakten hiervan gebruik om aan boord van een boot te gaan, waar zij verborgen werden gehouden tot dat men in volle zee gekomen was." Naar aanleiding van de ontvlugting van Rochefort c. s., hebben de socialisten zich voorgenomen te Londen feest te vieren, en volgens de Engelsche bladen doen de toebereidselen een grootsche manifestatie verwachten. De ontwerpers van het feest zijn de Franschen en de Duitschers, die 18 Maart jl. den verjaardag van de afkondiging der Parijsche commune gevierd hebben. Rochefort, Grousset, Jourde en hunne mede-ontsnapte gedeporteerden zullen op een welkomstmaal onthaald worden; eerstgenoemde zal echter de voornaamste persoon niet zijn wien men bij deze gelegenheid hulde wil brengen, want „de Londensche commune-mannen bekommeren zich niet veel om hem:" de eereplaats aan den feestdisch is voor Paschal Grousset bestemd. De ontvlugting zal voorts het onderwerp eener interpellatie in de Nationale Vergadering te Parijs zijn; graaf de Resseguier zal zich er mede belasten. In Engeland heeft men, althans op een der spoorweg- lijnen, de Lancaster-Yorkshire, gebroken met het stelsel om slechts weinige oogenblikken vóór het vertrek van den trein kaartjes verkrijgbaar te stellen. Men heeft nu de bureaux den geheelen dag opengesteld, zoodat men ieder oogenblik voor eiken trein, welke op een dag vertrekt, kaartjes kan verkrijgen. De bovenmatige toevloed van reizigers, die slechts een voor een kunnen geholpen worden en allen haast maken, wordt hierdoor vermeden. Aan een' -groot aantal vreemdelingen uit Europa en Amerika verleende de Paus jl. Zaturdag audiëntie. De landgraaf van Fürstenberg las een adres voor, waarin leed wezen wordt betuigd over de vervolgingen waaraan de katholieke kerk is blootgesteld, de standvastigheid van den Paus geprezen wordt en verklaard wordt dat de katho lieke wereld de onafhankelijkheid van het pausdom ver langt. In zijn antwoord zeide de Paus, dat hij zeer tevreden is over de gehechtheid en toewijding der katholieken te midden van de tegenwoordige vervolgingen, en dat hij inzonderheid de vervolgingen afkeurt, welke tegen de geestelijkheid in Duitschland zijn gerigt. België. Koning Leopold II is jl. Woensdag aar. een groot gevaar ontkonjen. Z. M. had te Haversin den specialen spoor trein, die hem met zijn gevolg derwaarts had overgebragt, verlaten, om zich naar zijn- kasteel in de Ardennen te begeven. De ledige trein keerde onmiddelijk nadat de Koning was afgestapt naaV Jerhelle terug. Op een zeker punt van den weg gekomen, had eene afschuiving van een der rotsen plaats, tusschen welke de spoorbaan door loopt, tengevolge waarvan het rijtuig, waarin de Koning kort te voren datzelfde punt was. gepasseerd, verbrijzeld werd. De schade is thans enkel van stoffelijken aard geweest en is betrekkelijk gering. De stoker heeft slechts eene onbeduidende kneuzing bekomen. Errata. In het eerste gedeelte der „West-Eriesche Correspondentie," geplaatst in ons voorlaatste nommer, zijn eenige misstellingen in geslopen. Het zijn hoofdzakelijk dc volgendekolom 1, reg. 5, staatvitgekolkte, moest zijn witgekalkte reg. 6 v. o. staatas 't kan, leesas 't noukolom 2, reg. 11, staatoude toestanden, moet zijn onze toestandenlaatste kolom, reg. 7, staateen beeld is een betoog, moet zijnuw beeld, enz. PER TELEGRAAF. 5 Paarden Ossen Stieren 30 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 70 Kucht. Kal veren Vette Rammen 390 Schapen - a - 140al80 - 180a205 - a - a - 6a 15 - 24a 34 Lammeren f a Bokken&Geiten - 0,70a 6 37 MagereVarkens - 10 a 15 25 Biggen - 4£ a 8 40 Kippen c. 75 al75 Eenden a Boter per kop - 92fa Kaas per kilogram - 37fa 50 Kip-Eijeren per 100 -250 a260 Eend-Eijeren -330 a Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. H. Kleinschmidt en A. de Vos. BEVALLENA. Vader, geb. de Vos, (Z.). C. Helder, geb. Selman, (Z.). A. F. Schellinger, geb. Groen, (Z.). OVERLEDEN: Geene. van 1 tot 8 April 1874. ONDERTROUWDJohanncs Smit en Jacoba Magdalena Mar- tinusse. Maarten Bruin en Necltje Boon. IJsbrand Klaassen en Trijntje Dijt. Willem Veen en Antje Bruin. GETROUWD Sijbrand Keijser Cz. en Dirkje Bruin. GEBORENMarijtje, dochter van Poulus Bakelaar en Benja- mintje Mulder. Johan Gerrit, zoon van Cornelis Keijser Jsz. en Trijntje Keijser. Cornelis Hermanns, zoon van Hermanus Roeper en Neeltje Mantje. Jacob, zoon van Jacob Hin en Aagje Kuip. Lourens, zoon van Willem Lourens Bakker en Antje Plaatsman. OVERLEDEN: Aagje Hin, 68 jaren, gehuwd met Jacob Huisman, lvors Jan Bruin, 2 maanden, zoon van Jacob Bruin en Aagje Roeper. Jacoba Martinusse, 14 jaren, dochter van Martinus Martinusse en Martina Saarlis. Van 16 tot 31 Maart 1874. ONDERTROUWD: Jan van Dok, te Helder en NeeltjeNeefjes. Gerrit Kant, te Scbagen en Maria Bos. Cornelis Hart, te Alkmaar en W. C. Jemmink. GETROUWDGeene. GEBOREN Cornelis, zoon van A. Rens en T. Broekhuizen. Catharina, dochter van J. Morseh en T. de Haan. Antje, dochter van C. Hopman en T. Molenaar. Harbert, zoon van P. Kuiper en N. Schermer. Antje, dochter van C. Slijkerman en A. Nanne. OVERLEDENJan Keizer, 10 jaren. Jan Zeeman, 63 jaren, echtgenoot van E. Jonker. Aaltje Smit, 56 jaren, echtgenoote van H. Zeeman. Een elders overleden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windr igting en Kracht. ztw. 2k. z. 0.5„ zzw. 0.8„ Weêrsgesteldheid .- Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 758.90 759.35 757.93 April 1! - 0.66 - 0.16 - 1.58 u. Dig 9.9 5.3 11.2 Bewolkt t 1.1 - 1.5 f 2.3 regena 0.71 0.92 0.69 chtig. Slecht. Vlak. u 9 April 8 u. Helder, beneveld, mooi. 9 April 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. 11 Maart. 21 Maart. 27 Maart. 24 Maart. 30 Maart. 3 April. 14 Febr. 6 April. 7 April. 8 April. 8 April. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. Eleetra. P.H.Landweer. Batavia. ElizabethMaria. H. J. Muller. Soerabaija. AmstelH .0. Haacke. Batavia viaCardi ff. 9 April. Zeenymph. P.V.Coulon. Macassar. SoerabaijaPacket.D.O.Rolff. Soerabaija. PadangPacket. J. Schultz. New-York. A.M.Gundersen. St. John. H.N.Prins. Batavia viaNewc. 8 April. 9 April. 8 April. 9 April. H.J.Klasen. W.J.Alberda. 11. Llerau. Sundswall. B. R. H. AnnaElizabeth. Reiziger. Jupiter. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. 7 April. Kitty. Z. Mulder. Hoogl.&v.Herw. 8 Schiedam. P.Houtkoper. Zur Mühlen Co. 8 PrankMarion.J.E.Dilpn. van Vliet Co. New-Orleans. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Pearl. W. Moori. Grangemouth. Steenk. Duinker&Goedk LATEKE BEKIttTKHT. Samarang. Aneona. Philadelphia. Vaart. Herkomst. Batavia. Men meldt uit Harlingen, dd. 7 dezer, aan de N. Rott. Crt: „Met een onbeschrijfelijk geweld, alsof or eene zware ontploffing plaats had, is heden nacht de havendam, dien men gemaakt had om de nieuwe haven droog te maken, bezweken voor de ontzettende drukking van het zeewater. Zware ingeheide balken braken bij den grond af als riet, en het water stroomde met groote kracht naar binnen." De beruchte pastoor Santa Cruz, te Bayonne gear resteerd, is onschuldig bevonden aan de handelingen waar van de Fransche justitie hem beticht had en zal op vrije voeten worden gesteld. (Plaatsruimte betaald). Reclame. Onder de voorwerpen behoorende tot de afdeeling chemische industrie, die op de Weener wereld-tentoonstelling een bedui dende rol speelde, trok het sedert 25 jaren beroemde en over de geheele wereld verbreide ANATHERIN-MONDWATER, A natherin- T a n d-P a s t a, het plantaardig tandpoeder en de tan d- p 1 o m b om zelf de holle tanden te vullen, van den K. K. Hof- tandarts dr. J. G. POPP te Weenen, Stadt, Bognergasse No. 2, met regt de algemeene aandacht. De verzorging der tanden, dit sieraad van beide geslachten, was sedert overoude dagen een der voornaamste bezigheden, waarmee de beschaafde volken zich bezig hielden. Reeds de Romeinen en Grieken kenden allerlei mid delen tot verzorging en behoud der tanden. Maar alle vroegere middelen konden de tanden wel sierlijk maken, doch ten koste van hun duurzaamheid. De vooruitgang heeft trouwens ook hier heil zaam gewerkt en de uitvinding van dr. POPP heeft al de gebreken die andere middelen aankleefden overwonnen. Het ANATHERIN- MONDWATER heeft reeds vpor millioenen heilzaam gewerkt, zoowel door het wegnemen van mondkwalen als door het behouden van goede tanden, en volgens wetenschappelijke mededeelingen van de „Novara" die de reis rondom de wereld doet, heeft het ANATHERIN-MONDWATER, bij de epidemisch op dien bodem uitgebroken scheurbuik, onschatbare diensten bewezen. Het ANATHE RIN-MONDWATER, aangenaam en aromatisch van smaak, is een tand-arcanuin in den waren zin des woords en behoort aan deze en aan gene zijde van den oceaan tot de meest geliefde dentistische geneesmiddelen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3