1874. N". 44. Zondag 12 April. 32 Jaargang. BEKENDMAKING. QUARANTAINE. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HËLDERSOHE W1EU WEDIËPER iWij huldigen het goede." Ttrichijmt Dingsdig-, Dondeïdao- en Zatubdio namiddag. Abonnementiprija per kwartaal 1.30. franco per poat - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, M\ 163. Priji der Advertentiën Van 14 regels 60 eent, elke regel meer 15 cent. Groota letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VER.TREltpA.GEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost—lndiêria Triest 1.4 April 's avonds 6 u. Marseüle 23 April, 's avonds 6 u. t Brindisi 20 April, 's avonds 6 u. per mailboot TVam'or 14 April's av.7u.12m. u Celebes 18 April 's av. 7u.l2m. Curagao en Suriname, 16 April, 's morg. 6 u. K'aap de Goede Hoop, via Southampton: 13 April, 's morg. 6 u. ,BU RGEMEESTER qn WETHOUDERS der gemeente1 HELDER maken bij deze, tengevolge eenerbekomene kennisgeving van den Heer Directeur en Kojnmandant der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, ,Jat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan Quarantaine, van den 16 dezer tot en met den 15 Oct. aanstaande, op ije reede van Texel,in de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar het ontslag uit de Quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naqr boord van Quarantaineschepen ter adsistentie of om andere redenen te begeven, alvorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant van Zr. Ms. Wachtschip of wel, zoo-noodig.een Quarantaine-wachter van het genoemde Wachtschip tot opzigt te hebben bekomen; en waarschuwen dientengevolge elk en een iegelijk om zich bij voorkomende gelegenheden dienovereenkomstig te gedragen, ten einde zich voor de 'nadeelige en onaangename gevol gen, welke uit eene tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk zouden voortvloeijen, .te vrijwaren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 10 April 1874. L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG don 14 APRIL 187.4, des AVONDS ten iZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 April 1874. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEK BEHANDELING: 1. Aanbieding van het verslag der gemeente over 1873. 2. Idem als boven, Lager- en Middelbaar Onderwijs. 3. Af- en overschrijvingen 1873. 4. Aangelegenheid Middelbaar Onderwijs. 5. Bezwaarschriften Hoofdelijken Omslag. 6. Zaak der mestverzameling. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. West-Friesche Correspondentie. XX. (Vervolg) Ik had wel gemerkt, dat ik doctor Haring in zijn zwak bad getastoude menschen zijn in den regel conservatief, en dat is vrij natuurlijk. In de eerste plaats hebben ze doorgaans meer te conserveeren, dan jongelieden, die nog niets bezitten, zoo als ik, en ten tweede uit zelfverdediging. Het tegenwoordige is hun werkden toestand, zoo als die thans is, hebben zij in het leven geroepen qn ze hebben er alle voorliefde voor, aan het vaderschap noodzakelijk verbonden. Iedere wijziging, ook al is het eene be paalde verbetering, door het volgend geslacht in hun werk gebracht, is in bun oog eene bedilling, zoo niet een afkeuring van wat zij hebben gedaan. Maar de doctor had gezegd, dat ik wel anders, over de kleeding der vrouwen vooral, zou denken, als ik eerst maar eens getrouwd was. „Nu, doctor," was mijn antwoord, „dat zal bij mij geen bezwaar zijn zoolang ik kandidaat-notaris ben, zal ik wel niet zoo dom zijn te huwen, trouwens dat zou met mijn pover traktementje slecht gaan, en ben ik eens notaris, nu, dan kan er wel een japon of wat voor mijne vrouw en dochters op overschieten. Je suis surnuméraire Daar trof ik den doctor in zijn tweede zwak. Een notaris Nu moet men weten, dat mijn patroon een uitstekende en zeer lucrative praktijk heeft, die hem in korten tijd schatten heeft doen winnen. Het gevolg daarvan, en wie zou het mijn patroon kwalijk nemen, was, dat hij weldra een paar fraaie paarden en een prach tig huis had en op zeer goeden voet leefde. Nu geloof ik, dat minder doctor Haring, dan wel mevrouw dito en vooral de dames dochters daar zeer jaloersch op waren. „Ja, als je notaris bent, maar je bent het nog niet," voegde de doctor er haastig bij, „als je notaris bent, komt het er op geen japon of wat op aande notarissen in deze streken zijn ver oordeeld om rijk te worden, of ze willen of niet." „Maar doctor, dat is toch voor mij geen reden, om er niet naar te verlangen, het te worden „Waarachtig niet, mijn jongen, en ik mag van harte lijden, dat je naam spoedig in de Staatscourant komt, maar het is toch wel wat ongelijk verdeeld. Kijk eens hier," en de doctor, die bezig was den kop van een nieuwe pijp met zijn vinger van binnen te bevochtigen, opdat de tabak er niet nit zou vallen, hield hiermeê op en tikte een paar maal met zijn vinger op tafel, „lqjk eens hierIk ben toch doctor in de drie vakken, het heet, dat ik een (bede praktijk heb, en bij anderen vergeleken heb ik ook geen VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, Vrijdag 17 April 1874, voormiddags 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding Gemeenteverslag. Verslag Plaatselijke Schoolcommissie. Vaststelling Kohier Hoofdelijken Omslag. Hondenbelasting. De Burgemeester, D. C. LOMAN. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 April. Een berigt uit Penang, dd. 10 dezer, luidt „De Nederlanders hebben vele Atsjinesche havens voor den handel geopend verklaard." Blijkens den nominatieven staat van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, zijn bij de tweede expeditie tegen Atsjin tot den 26 Febr. jl. gesneuveld of overleden 377 en gewond 375 man. Volgens de Javabode zijn tot den 1 Febr. 4600 man ziek geweest, een enorm groot cijfer op een totaal perso neel van 12,000 man. Met betrekking tot de reeds vermelde komst van den Keizer van Rusland hier te lande, berigt het Haags. Dbl. het vol gende „Z. M. de Keizer van Rusland zal den 12 Mei ten 12 ure, des middags, te Utrecht aankomen. Z. M. zal zich vandaar onmiddelijk begeven naar Amsterdam, om zijne gelukwenschen te brengen aan HH. MM. den Koning en de Koningin. De Keizer zal met HH. MM. het déjeuner gebruiken en na vier uren in de hoofdstad te hebben vertoefd, naar Vlissingen vertrekken om scheep te gaan naar Londen." Genoemd blad behelst heden het volgende berigt „Naar men verzekert, zal Z. M. de Keizer van Rusland tot den 20sten in Engeland vertoeven en den 21sten op HDs. terugreis weêr te Vlissingen arriveeren, van waar onmiddelijk de reis naar Ems zal worden voortgezet." Beroepen bij de Christ. Geref. kerk te Broek op Langedijk ds. K. van Goor, te Veenwoudsterwal. Door liet prov. bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteedhet verbreeden en verhoogen van den leidam langs de zuidzijde van het vaarwater het Krabbersgat bij Enkhuizen. Minste inschrijver de heer G. Dekker, te Sliedrecht, voor f 70,850. klagennu loop en rijd ik al dertig jaar nacht en dag mijn patiënten na en denk je, dat ik er aan denken kan mijn praktijk neer te leggen „Nu, doctor, u hebt nog te veel liefde voor uw vak, en u is ook nog veel te kras, om nu al stil te gaan leven, maar anders zou dat zoo'n bezwaar niet zijn, denk ik," waagde ik aan te merken. „Zoo, denk je dat, nu dan denk je verkeerd," hernam de doctor ernstiger dan mij lief was, ,,'t zou er mooi uitzien als ik niets meer verdiende." Onwillekeurig vielen de blikken van ons beiden op een paar hoedendoozen, die de vrachtman juist meê uit de stad had genomen en kennelijk-dames-kleedingstukken bevatten. „'tZou er mooi uitzien," vervolgde hij lachende, toen hij zag, dat ook ik dié hoedendoozen in 't oog had. „Liefde voor mijn vak, waar achtig heb ik liefde voor mijn vak, en dat heb ik altoos gehad, maar zie je, vak en vak zijn twee. Er zijn in ons vak honderd dingen, die je wel noodzakelijk er bij moet hebben, om den kost te verdienen, doch die eigenlijk met de wetenschap net zóó veel te maken hebben als dit," hier hield hij een brandende lucifer, waarmeê hij bezig was zijn pijp aan te steken, in de hoogte met... met... ja met den Atsjineeschen oorlog voor mijn part. Neen, dat scheelt te veel," vervolgde doctor Haring, nadat hij eenige rookwolken uit zijn frisschen pijp had weggeblazen, „dat scheelt te veel Het punt was teeder en ik dorst er niet veel van te zeggen. „Maar, doctor, waagde ik eindelijk op te merken, alle notarissen hebben ook niet even lucrative praktijken, zelfs in deze streken nietEn is eigenlijk de groote welvaart, die sommigen hunner bezitten, niet toevallig Is de buitengewone stijging der landerijen en van de gebouwde eigendommen en het daardoor ontstane menig vuldig verkoopen er van, daarvan niet de voornaamste oorzaak? Wat moet daartegen gedaan worden Meerdere notarissen benoe men Voor mijn part deed de minister het morgen, dan had ik misschien ook nog kans Het salaris van den notaris verminde ren, maar zou dat wenschelijk zijn Kan de prijs der landerijen niet weder verminderen en zouden bij grooter aantal notarissen toeh niet enkelen veel en vele anderen alsdan weinig of niets hebben? Zou dit wenschelijk zijn in het belang van het vertrouwen, dat de notaris vooral hebben moet?" Tot mijn genoegen zag ik, dat de doctor mij met welwillend heid volgde. „Hoor eens," hernam hij, „je bent een goed advocaat, al pleit je in je eigen zaak, en je hebt recht bovendien. Geloof niet, dat ik in ernst zou wenschen, daar verandering in te zien. Wien zou het eigenlijk baten en wat hindert het het algemeen, dat een enkele eens rijk wordt? Dat is zelfs goed. Maar de menseh is van nature Het provinciaal geregtshof in Noordholland veroor deelde jl. Donderdag Cornelis Schoonewil, de feiten hem ten laste gelegd, als wettig en overtuigend bewezen aan nemende, tot een tuchthuisstraf van 5 jaren en 10geldboeten" elk van f 50; bij niet-betaling, elk dezer boeten te vervangen door 2 dagen gevangenisstraf. De raad der gemeente St. Maarten heeft in zijne vergadering van jl. Woensdag bepaald, dat de kermis te Valkoog, aan te vangen met dit -jaar, voortaan zal worden gehouden op den laatsten, in plaats van op den derden Zondag van de maand Augustus en den daarop-volgenden Maandag en Dingsdag. Het bouwen van eene kerk voor de Christelijke Afgescheidene gemeente te Zaandam is toegewezen aan de aannemers de Vries en de Ruiter te Amsterdam, voor f 27,444; over acht maanden moet de kerk opgeleverd worden. Toen jl. Woensdag voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam de zaak zou behandeld worden van Hendrik van Engelen, beambte aan de telegrapbie, was er een zeer talrijk publiek aanwezig. De ontmoeting van den beklaagde en zijne beminde want niettegenstaande het door hem aan haar gepleegde feit, is de verstandhouding van vroeger tusschen hen dezelfde gebleven was zeer aandoenlijk zij barstten in luid geween uit en gedurende de zitting waren beiden zeer aangedaan. Uit de behandeling der zaak bleek dat op 16 Jan., des avonds om 9| uur, van Engelen zich vervoegde bij zijne beminde, die dienstbode was bij den heer Spakler, op de Leidschegracht, om te vragen of zijn linnengoed, dat altijd door haar in orde werd gemaakt, gereed was. Zij was toen stroef tegen hem en gaf als reden daarvan op een woordenwisseling, die tusschen haar en haar moeder had plaats gevonden naar aanleiding van haar engagement met van Engelen. Dat ongenoegen had haar doen besluiten de verstandhonding met hem af te breken, waaraan zij dien avond op een eenigzins ruwe wijze gevolg had gegeven. Besch. ontstelde daardoor hevig, hij vroeg om een glas water,' hetgeen door zijne beminde gehaald werd. Toen deze daarmede terug kwam, pakte hij haar in den hals en bragt haar met zijn zakmes een wonde toe. Volgens de verklaring van den heer van der Vijver was het slechts een gesneden huid- wond en niet gevaarlijk. Daarop poogde hij zich met hetzelfde mes van kant te maken en bragt zich daartoe verscheidene wonden in den hals toe, die volgens den heer van der Boom zeer gevaarlijk waren. Zijn beminde kon na een week haar gewoon werk weer verrigtenv. E. werd in een rijtuig (de huismeester van het binnengasthuis egoïst en geneigd tot afgunstals wij zelf notarissen waren, zouden we zeker volkomen vrede met den bestaanden toestand hebben, thans zien we allicht met jaloersche blikken een ander aan, die, misschien toevallig, in betere omstandigheden is dan wij. Nog maals wil ik wenschen, dat je spoedig zelf notaris wezen moogt, maar gun me dan een wenk." „En die is, doctor „Als je eenmaal notaris bent, zal je spoedig tot veel geroepen worden, vooral als je op een dorp komt. Dan ligt het maar aan je zelf om in korten tijd in den gemeenteraad, in het polderbestuur, in het armbestuur, in het kerkbestuur, ja Joost weet in wat al besturen niet meer gekozen te wordenmet een beetje takt zijn de zetels van de hoogste besturen voor je open. Maar wees dan billijk voor anderen, die, ook op een wetenschappelijk het vak van notaris kan daar toch ook toe gebracht worden wees dan billijk voor anderen, die ook op een wetenschappelijk standpunt staan, die misschien met u in dezelfde gemeente wonen, maar in lang uwe welvaart niet bezitten. Houdt de hand boven het hoofd van geestelijken, onderwijzers en geneeskundigen. Zij mogen zich voor het meerendeel beschouwen als uwe gelijken in vorming en maatschappelijk standpunt, maar de fortuin zal weldra eene groote klove tusschen u en hen openen. Het is waarlijk groot hen te gemoet te komen door uw invloed." „Doctor, is u nu ook niet een weinig advocaat in uw eigen zaak?" „In mijn eigen zaak niet," hernam de doctor ernstig, „ik heb mijn tijd gehad; gaarne wil ik het zijn, in die mijner jongere kunstbroeders, maar vooral in die der arme zieken. Ik bedoel hier zieken die arm zijn," vervolgdedoctor Haring, vreezende, dat ik hem niet goed begreep. „Er wordt voor alles veel gedaan, maar in onze dorpen voor de geneeskundige armverzorging bijna niets. Dat is schandelijk. Men laat op vele plaatsen de zorg voor de zieke armen bijna geheel over aan den goeden God of aan de mensehlievendheid van den dorpsgeneesheer, wiens bijstand niet zelden door armbesturen geheel geweigerd of zeer gelimiteerd wordt. Dat is een onzedelijk speculeeren op de mensehlievendheid van iemand, die toch ook in de eerste plaats moet zorgen voor eigen gezin." „Nu, doctor," waagde ik lachend te zeggen, „en ik meende het ook, als ik eens notaris word en ik word lid van den gemeente raad of zoo iets, dan beloof ik u, dat de behoorlijke regeling van de geneeskundige armenverpleging bepaald een punt van ern stige overweging bij me wezen zal „Dat hoop ik," hernam de doctor, „en laat ons nu liever tot je verhaaL terugkeeren. We spraken over de ouderwetsche kleeder dracht, die in sommige dorpen nog gevolgd wordt, vindt je dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1