GRASZODEN, OPHAAL BIN!N'E\ BMTEIHALOUSffl VOS DUINKER. Engeland. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHEMARKTVAN GTSTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. verkrijgbaar bij VOS DUINKER. van den heer Pertniset naar Vuurland medegedeeld. Zij gaan tot 23 Jan. jl. De karavaan had sedert hare landing op het eiland (7 Dec.) eene uitgestrektheid van 300 kilo meters in zuidwaartsche rigting doorkruist en op haren togt uitgestrekte grasvelden ontmoet, die zeer geschikt voor de veefokkerij schenen te zijn. De temperatuur is ongemeen zacht: tusschen 17 en 20 gr. van den honderd- gradigen thermometer. De plantengroei is er weelderig en de flora zeer afwisselend. Even als in de bosschen van het Chilische gewest Valdivia groeijen er de kaneelboom, fuccias en eene soort van wilde camelia. Gevogelte is er in overvloedde jagt daarop levert een voornaam bestand deel voor de voeding der expeditie, die zich reeds eens genoodzaakt heeft gezien een harer paarden te slagten. De heer Pertuiset laat zich gunstig over de geaardheid der Vuurlanders uit. Van aanrandingen hunnerzijds was nog geen zweem voorgekomenintegendeel toonden zij zich in al hunne aanrakingen met de karavaan zeer vrede lievend en vriendschappelijk gezind. Naar de meening van den genoemden reiziger, geven de Vuurlanders alleen dan aan hunnen kannibalen-trek toe, wanneer hun elk ander voedsel ontbreekt. Het onder houden van goede, vreedzame betrekkingen met de inboor lingen schijnt hem dan ook eene gemakkelijke taak toe. Eenige honderden zakken meel en eenige vaten vleesch zouden, schrijft hij, hier eene betere uitwerking doen dan het beste vredesverdrag. De heer Pertuiset bevond zich bij het afzenden zijner berigten weder aan Kaap Arenas, waar hij een uitvoerig verslag omtrent zijn wedervaren tot op dat tijdstip schreef. Op de thans in het oude Nijverheidspaleis in de Champs- Elysées te Parijs geopende tentoonstelling der Maatschappij tot veredeling van het paardenras zijn 415 paarden ver- eenigd: 215 van vierjarigen en 200 van vijf-en zesjarigen ouderdom. Normandië heeft weder het grootste contingent geleverd, namelijk 282 stuks; het westen 81, het zuiden 17de overigen zijn van verschillende herkomst. De veiligheids-politie te Parijs heeft jl. Maandag, bij het aankomen van den trein van 4 ure 45 min. uit Brussel, een zeer gevaarlijken misdadiger gearresteerd. Hij was door de Brusselsche politie aan de Parijsche gesigna leerd, was als vrouw verkleed en zat in het compartiment der dames. Van Marchenge af had hij alleen met eene Engelsche dame gereisd, die, toen men haar vertelde aan welk gevaar zij was blootgesteld geweest, herhaaldelijk uitriep: shockingverg shocking! Daily News ontving dezer dagen eenige brieven van haren correspondent uit oostelijk Tirhoot, in Bengalen. Ze geven een bedroevenden aanblik van de uitgestrektheid der ramp en van de taak die de Engelsche beambten er te vervullen hebben. We bevinden ons op een zoogenaamd Relief Work. 't Is er een op kleine schaal; slechts een 2000 personen hebben zich er bij aangemeld. Doch onder die 2000 zijn er velen, die te zwak zijn om te werken. Aan dezen zal gratis voedsel worden verstrekt. De geheele troep zit dan nu in een hal ven cirkel neergehurkt, en de Europeesche ambtenaar gaat de rijen langs, om, op 't gezigt af te beslissen wie al dan niet van handenarbeid dienen vrijge steld te wordenEen sprakeloos tafereel van honger en ellende! In het front zijn de kinderen, 't Zijn levende geraamten, wier groote, glazige oogen en ingevallen wangen zelfs de kracht tot uitdrukking van hun lijden verloren hebben. Zuigelingen zijn er, door gebrek gebleekt, haast doorschijnend geworden. Één (verhaalt de verslaggever) legde ik op de schaal; 't was een jongske van zes maanden en toch woog 't nog geen vier Eng. ponden 1 Achter dè kinderen, de moeders; en daarachter, de mannen. Sommigen liggen met 't aangezigt tegen den grond, zacht- kens kreunend; andereu zitten ineengedoken, stom en roerloos; de sterksten strekken smeekend of half dreigend de ontvleeschde armen uit, aan knoken gelijk....... Ginds zien we ook de gegoede inlandsche bewoners van 't dorp. Die zijn tevreden en welgedaan; hun rijstkelders zijn nog vol. Geen medelijden met hun hongerende medemenschen spreekt uit hun oog. De armen verwachten van hen ook geen deernis. Hun nootlot is 't, te zwoegen, en te lijden. Het was 't noodlot hunner vaderenhet zal 't noodlot hunner kinderen wezen. Niet tot hunne rijke rasgenooten wenden zij den blik; maar tot de sahibs van een ander ras en een andere kleur de blanke meesters, die zij wel niet liefhebben, doch op wier almagt tot helpen zij onbegrensd vertrouwenDe eigenaardige begrippen en instellingen des lands verergeren overal den nood, en bèmoeijelijken 't hulpbetoon. De Brahmien vindt geen bezwaar in bedelendoch hij zal liever sterven, dan werk te verrigten dat de regels van zijn kaste hem verbieden. Zóó zweert hij ten minste ofschoon men aan de Relief Works er menigeen kan zien arbeiden, wien de honger blijkbaar tot andere gedachten heeft gebragt. Evenzoo zal de echte Brahmien liever van gebrek omkomen, dan rijst aan te raken die niet door iemand van zijne kaste gekookt is. Tegen dergelijke vooroordeelen van geloof of kaste vermag meestal zelfs 't scherpe zwaard des hongers niets Van harte, zegt de correspondent verder, beklaag ik den ambtenaar, aan wien de zorg voor een noodlijdend district is opgedragen. Stel u in zijne plaats. Laat ons aannemen dat 't district B. u toegewezen is. Men toont u een kaart, en geeft u een lijst van dorpen die er toe behooren. Gij vertrekt naar uwe bestemming. Maar uwe bestemming is eigenlijk nergens; want een vaste woning hebt ge niet; steeds moet ge van 't eene dorp naar 't andere. Inmiddels wéér ge den voet zet, overstelpt u een stroom van ellende! Gij meendet, dat ge gekomen waart om den hongersnood af te weren; in stede daarvan moet ge bespeuren dat hij overal rondom u reeds den schepter zwaait, en als een stortvloed u dreigt omver te werpen. Een onafgebroken revue van uitgemergelde schepsels is uw toekomst. Naau- welijks hebt ge er een troep geholpen, de zwaksten afge zonderd voor gratis bedeeling, en de overigen naar 't naastbijgelegen Relief Work gestuurd of een heir van nieuw aangekomenen roept uw medelijden in. Ge moogt u afsloven zooveel ge kunt, ge moogt werken dag en nacht, en alomtegenwoordig trachten te wezen toch hebt ge de bittere zekerheid, dat ge te laat gekomen zijt dat de hongersnood u vóór is dat ge hem niet achterbalen zult kunnen, alvorens hij een slagting heeft aangerigt waarover uw hart schreit. Welk een leven gedurende deze eerstvolgende negen maanden! Geen Europeaan, geen helper of raadgever, mijlen in den omtrek. Gij zijt alleen geheel alleen tegenover dat hongerspook, dat u van alle zijden, uit alle blikken, tegengrijnst. Terwijl anderen amechtig in de schaduw hunner punkah's neerliggen, moet gij de brandende middagzon trotseeren. Al de geriefelijk heden der beschaafde wereld mist ge. En gelukkig moogt ge u nog rekenen, zoo de afmattende arbeid u niet op 't ziekbed neerwerpt, of zoo ge niet een offer wordt van de pestilentie, die steeds den hongersnood op de hielen volgt. Er is, tot 't aanvaarden en volbrengen van zulk een taak, een kalme heldenmoed noodig, die hooger staat dan de meest schitterende dapperheid op 't slagveld. (N.Rott.Crt.) Tusschen de landbouwers en boerenarbeiders in Zuid en Oost-Engeland is een oorlog uitgebarsten, die zeer treurige gevolgen kan hebben. De arbeiders vragen 14 in plaats van 13 shillings per week en wijzen er op dat in het noorden 18 shillings voldaan wordt. Op hunne weigering om de vereeniging van werklieden te verlaten, hebben de landbouwers eenige honderden hunner arbeiders ontslagen. De laatsten vinden steun bij den bisschop van Manchester. In Schotland zijn onderscheidene schapenhouders, die 12,000 schapen weiden. Het parlementslid Cameron weidt op de heidegronden nabij Lochaker zelfs 30,000 schapen. In vroegere eeuwen werd bijna geen pacht voor het gebruik der gronden betaald. In de 17de eeuw bedroeg de pacht 5 pond of f 60; thans is die pacht geklommen tot 1000 pond of f 12,000. Spanje levert de laatste dagen weinig nieuws op. Vreemd is het dat maarschalk Serrano niet heeft voortgezet den aanval van 25 Maart, zoo krachtig begonnen, en aan de Carlisten den tijd gegeven heeft zich van leeftogt te voor zien en hunne positiën te versterken. Welke beteekenis moet gehecht worden aan de staking der vijandelijkheden, aan de min of meer vriendschappelijke of welwillende rapporten der twee tegenstanders? Volgens het Journal des Débats zouden Carlisten en republikeinen veel meer geleden hebben dan gezegd werd, zouden de toebereidselen om den gekwetsten hulp te verleenen onvoldoende zijn, en zou men aan beidé zijden tijd noodig gehad hebben om de dooden te begraven. Bovendien mag men veronderstellen dat maarschalk Serrano, niets aan het toeval willende over laten en na het verschrikkelijk kanonvuur gebrek aan munitie hebbende, versterkingen wilde afwachten en zich van het veroverde terrein volkomen wilde verzekeren, terwijl hij een nieuwen aanval tegen den sleutel der vijan delijke stellingen voorbereidde. Doch de aanval, die 7 April moest hervat worden, is nog niet hervat, en nu verneemt men dat er uitzigt op eene schikking bestaat. Het lot van Bilbao is nog onbeslist; er bestaat echter hoop op ontzet der zwaar geteisterde stad. Den 21 Jan. begon het bombardement, en bij afwisseling wordt het steeds voortgezet. Half Maart waren reeds meer dan 30,000 granaten in de heldhaftig verdedigde vesting gewor pen. Geheele straten zijn door de vlammen verteerd, en desniettemin blijft generaal Castillo, de commandant, op het voorbeeld van zijnen voorganger (in 1835), hardnekkig de overgave weigeren. Bilbao, een stad van ongeveer 20,000 inwoners, heeft versterkingen die uit den ouden tijd dagteekenen, met eenige geretrancheerde forten van nieuweren vorm. Zij ligt aan den regteroever der rivier Nervion, op bijna twee Duitsche mijlen afstand van Por- tugaleta. Vrij hooge bergen omringen de vesting ten zuiden, zuidwesten, oosten en noorden, en door een spoor baan en eenige gewone wegen is zij met het binnenste des lands, door de bevaarbare Nervion met de zee in gemeen schap. De bezetting telt 4000 man met 42 stukken geschut. Aan den Standard wordt uit St. Jean de Luz gete- legrapheerd, dat Serrano naar Madrid is teruggekeerd en dat Ooncha, die te Santander met versterkingen is aange komen, in zijn plaats als opperbevelhebber over 't leger zal optreden. Men gelooft algemeen, dat eene schikking zal worden getroffen met de Carlisten. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ON HERTROUWD B. Boekei, werkman en C. M. van Straten. G. G. de Roos, schoenmaker, wonende te Texel en J. Ran. GETROUWDGeene. BEVALLEN: A. Denneman, geb. Bakker, (D.). E. Boll,geb. Schagen, (D.). M. J. de Vries, geb. Dieterich, (Z.). OVERLEDENW. H. A. Spoelstra geb, Engel, 33 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 11 Maart. Eleotra. R.II.Landweer. Batavih. 21 Maart. ElizabethMaria. H. J. Muller. Soerabaija. 27 Maart. Amstel. H.C.Haacke.BataviaviaCardiff. 30 Maart. SoerabaijaPacket.D.O.Rolff. Soerabaija. 7 April. AnnaElizabeth. H.J.Klasen. Samarang. 8 April. Reiziger. W.J.Alberda. Ancona. 10 April. Wijk aan Zee. A. de Looper. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 April.. Amsterdam. J. Kruisinga. Hoogl.&v.Herw. Cheribon. 11 Daylight. J. Reeda. Duinker&Goedk. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Langley. J. Shearer. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Kingmoor. S. Chasa. Newcastle. C. Berghuijs. EdwardEccles. Th.Lambert. vanVliet&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) April. 11 Uren. Windr igting en Kracht. Barometer mm. Thermometer V. Vochtigh. i| procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 zzo. 6k. 748.47 -10.97 12.4 f 3.4 0.67 weingolv. 11 8 zwtz. 0.1» 744.17 -15.21 7.4 0.4 0.85 Vlak. 11 12 zw.. 0.7» 744.39 -14.99 8.S - 0.3 0.81 Weersgesteldheid: 10 April 12 u. Bewolkt, winderig. 11 April 8 u. Betr., zachte regen, mooi. 11 April 12 u. Bewolkt, mooiweer. LATEBB BKRIGTKJV. Naar wij uit goede bron vernemen zal eerstdaags een minister van Marine benoemd worden. Z. M.de Koning heeft bij Kabinets-rescript van 30 Maart jl., No 22, de beide Nederlandsche vlaggen, gevoerd geweest aan boord van Zr. Ms. schroefstooraschepen Djambi en Marnix, respectivelijk onder bevel van den kapt. ter zee J. F. Koopman en den kapt-luit. ter zee- A. Rietveld, welke bodems onlangs zijn buiten dienst gesteld, aan het Koloniaal Militair Invalidenhuis geschonken. Deze vlaggen zijn bij gelegenheid der 1ste expeditie tegen Atsjin in 187.3, waaraan die schepen toenmaals bij de blokkade deelnamen, door het vijandelijke kanon- en geweervuur doorschoten, en hebben ten gevolge daarvan, eigenaardige daaraan verbonden geschiedkundige herinne ringen gekregen. (Arnh. Crt.) Het heeft Z. M. den Koning behaagd, na zich over tuigd te hebben van de verdiensten der muzikale compositie van den heer A. H. Meijroos, getiteld Alkmaars Ontzet, de opdragt daarvan met welgevallen aan te nemen. De longziekte heeft in de omstreken van Hoorn zoo goed als opgehouden, immers men hoort er bijna niet meer van gewagen. Het veevoeder is nog in ruime mate voor handen. Het gras, waarop het zeer goed weert, heeft dus gelegenheid om goed in de ruimte te groeijen. Gisteren is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend de geannonceerde tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen, die tot en met den 16 dezer duren zal. Eergisteren hebben de verschillende commissiën van beoordeeling hare taak afgedaan. Dadelijk na den afloop der keuring is men begonnen de planten en bloemen te rangschikken en de groote zaal in een tuin te veranderen. De inzendingen, ten getale van 157 nommers, vormen een school geheel in het voor zulke tentoonstellingen zoo uiterst geschikte Paleis voor Volksvlijt. De feestcommissie voor 12 Mei te Amersfoort is weder ontbonden. De lijken der slagtoffers van den moord te Hoogeveen zijn jl. Woensdag morgen aldaar begraven. Vooral dat der vrouw was vreeselijk verminkt. In 1873 zijn als landverhuizers over zee vertrokken 1293 personen, als: uit Noordbrabant 14 mannen en 7 vrouwen; Gelderland 125 m. en 25 v.; Zuidholland 81 m. en 11 v.Noordholland 132 m. en 7 v.Zeeland 308 m. en 28 v.; Utrecht 7 in. en 2 v.Friesland 71 m. en 8 v.; Overijssel 51 m. en 6 v.; Groningen 262 m. en 61 v.; Drenthe 28 m. en 2 v.Limburg 44 m. en 13 v. Hieronder waren 559 arbeiders, arbeidsters, daglooners en dagloonsters19 brood- en koekbakkers; 66 dienstboden en bedienden; 23 hoef- en grofsmeden en knechts; 29 kleermakers; 30 kooplieden; 115 landbouwers, landbouwsters en knechts; 13 metselaars en knechts; 10 molenaars en knechts; 8 schilders; 16 schippers en varensgezellen; 15 schoenmakers en knechts; 40 timmerlieden; 10 tuiniers; 34 werklieden; 19 winkeliers, winkeliersters en bedienden; 59 zonder beroep; 85 onbekend. Onder die vertrokkenen waren o. a. 4 die 72, 2 die 73, 1 die 78 en 1 die 81 jaren telden. 1165 van de 1293 deden het om ver betering der middelen van bestaan. Granen, enz. 76 hectol. Tarwe f 10,a 13,25 hectol. Rogge f 9,75 a 10,25; 160 hectol. Gerst f 7,a 9,251 hectol. Haver f 4,50 a 6,47 hectol. Boonen: Bruine f 9,50 a f 12,50, Witte f -,a -, Paardenb. f 7,a 8,50; 21 hectol. Erwten: Graauwe f a Vale f 11,a Groene f 12,a 14,Witte f a hectol. Kanariezaad f 22 hectol. Mosterdzaad f 17.25 a alles per hectoliter. Kaas. 175 stapels; Kleine f 35,50, Middelbare f 35,Com missie f 34,25, laagste prijs f 20, per 50 kilogram. Vee. 4 Paarden f 66 a 200; 2 Koeijen f 195 a 118 nuchtere Kalveren f 4 a 16; 819 Schapen f 27 a 38; 14 Lam meren f 7 a 12; 188 magere Varkens f 10 a 18; 280 Biggen t 4 a 67 Bokken en Geiten f 5 a 916 Kleine Bokken f 0,40 al,05. Boter, f 0,90 a 0,95 per 0.630 kilogram. worden net en sterk geleverd door

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3