Benoemingen, enz. STATEX-GEiYERAAL. Buitenland. Spanje. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Natuurlijk is een boom een boom en houdt onze Amster- damsche natuurkundige zich niet op met het flaauwe onderscheid tusschen kastanje-eik en iep. Het zou dus zeer vreemd zijn, als hij meer wist van les races caniccs en werkelijk, hij weet er dan ook even weinig van; wat hij trouwens met een groot deel van de andere Nederlanders gemeen heeft. Niettegenstaande herhaald vragen is het ons echter niet mogen gelukken te weten to komen, hoeveel soorten hij kent. Zeker kent hij een kees, een does, een mops uit overlevering een fik, allerlei klein goed, en een hond, allerlei groot soort. Nu heeft de commissie door hare doelmatige maatregelen wel gezorgd, dat geen Amsterdammer eenige juistere begrippen van de soorten kreeg. De mindere man is nog niet gewoon 60 cent uit te geven voor een kwartier duwen en geduwd worden, al is het hossen ook een zijner geliefkoosde bezigheden en een nationale uitspanning. Zullen de tentoonstellingen van honden hier te lande eenig nut hebben? Wij gelooven het niet. Aan eigen rassen maken wij ons hier niet schuldig. Onze groote landheeren houden, op weinige uitzonderingen na, geen koppels jagthonden, En waarvoor zouden ze het dan ook doen? Wilde zwijnen worden hier niet, herten bijna niet gevonden. De lange jagten raken uit de mode en de koppels, die nog bestaan, zijn uit Engeland ingevoerd. Op de tentoonstelling misten wij dan ook alle koppels. Door toevallige omstandigheden zelfs die, welke op de Rotterdamsche zoo bewonderd werden. Over de waarde der inlandsche herdershonden kunnen wij moeijelijk oordeelen. Er was slechts één exemplaar. Daar de meeste inzendingen uit Holland kwamen, dong de Geldersche, Overijsselsche en Drentsche herdershond niet mede, maar daar hij de kudden nooit tegen wolven of andere roofdieren moet beschermen, is er weinig aandrang om door kruising het ras schooner af sterker te maken. Waarschijnlijk is het dus, dat het langzamerhand achter uit gaat. Ook onze boeren zijn er de meuschen niet naar, om voor een goed ras van waakhonden iets over te hebben. Als het beest bij het naderen van vreemden maar vervaar lijk aangaat, zijn zij met den waker opperbest tevreden. Wat in onze steden rondloopt is niet te beschrijven; het zijn de meest onmogelijke en meest onooglijke exem plaren van het soort windhonden met dubbelen neus, hang- ooren, pluim- en krulstaart en kromme beenen. Wel heeft hier en daar de hondenbelasting eenige oprui ming gehouden, maar hoe die wordt toegepast weet een ieder. Als voor eiken hond belasting werd betaald, zou elke stad van de opbrengst misschien een waterleiding en een goed rioolstelsel kunnen bekostigen. Dit van de straathonden. Wat de luxe-honden betreft, 't zijn voor het meerendeel smousen en van rassen van leeuwtjes. Wat werkelijk fraai is, is van buitenslands aan gevoerd. Onze hondenkooplieden doen geen moeite, om mooije exemplaren te kweekentrouwens hunne moeite zou slecht beloond worden, want goedkoop moeten ze leve ren. Is het beestje verder mooi wit of mooi zwart, dan is aan aller eisch voldaan. Slot volgt.) Namens het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Ylissingen, zijn jl. Diugsdag medailles uitgereikt aan de heeren G. van Breen, winkelier, en Adriaanse, loods, voor het redden van drenkelingen, en aan J. van Zwijndrecht, meesterknecht bij den boekhandelaar Mestdagh, voor 25jarige trouwe dienst. Mlle F. de Vries (de dochter van Rosa de Vries), gaf dezer dagen te Parijs hare afscheidsvoorstelling als opera-chanteuse. Zij gaat trouwen. misschien noodzakelijk is. Wij hebben hier waarlijk haast geen rechters noodig, zeer, zeer zelden ontstaan uit de overeenkomsten of beschikkingen processen. In Hoorn is een rechtbank, zoo als je weet, maar voor een advocaat zijn er geene zaken te maken, bij gebrek aan civiele pleidooien. Is er nog een enkele keer iets door den rechter uit te maken, dan is het daar, waar schriftelijke, meestal door deskundigen opgemaakte, stukken bestaan, en dan nog zelden, want, afgezien nog van de niet, ongegronde vrees voor proceskosten, zal men noode partijen tot een proces bewegen op grond van een dubbelzinnige formule in een akte. In den regel zijn beide partijen wel bekend met de bedoeling van het stuk en in negentig gevallen van de honderd is dat genoeg." „Maar strafzaken, doctor, die komen dan toch nog al eens voor, meen ik „Ja, ofschoon oneindig minder dan vroeger; ik heb 't u gezegd, dat het gevoel van onafhankelijkheid misschien wel eens overdreven is. Op sommige dorpen heerscht nog wel eens de gewoonte, om onderlinge verschillen maar zeiven uit te maken en wel liefst met de vuist. Dit zijn dan de strafzaken, die eenigzints karakte ristiek zijn, overigens zijn zware misdaden, als diefstal, aanranding en dergelijken uiterst zeldzaam. Neen, waarlijk ouze West-Friezen zijn een fier, maar een rustig en tevreden volk, hunne eigenaar digheden dwingen achting af. Als ik dagelijks zoo door onze dorpen rijd en den rustigen gang der zaken gadesla, altoos even zonnig en prettig, en, hoe eentonig, nooit vervelend voor hem, die er t'huis in is en zelf een deel er van uitmaakt, stel ik mij een helderen bergstroom voor, wiens kristalhelder water in statigen gang daar heen stroomt langs groene beemden en de wortels drenkt van eeuwen oude eiken en statige beuken. Straks worden de boomen geveld en het water door stoom tot schuim geslagen; dan verrijzen aan de boorden van den stroom steden en dorpen, vol rook en walm, dan wordt de stroom bedekt met drijvende batterijen en zeekasteelen, dan dreunt de stoomhamer daar waar vroeger de lijster zong." „Zeker, doctor," waagde ik te zeggen, „dan voldoet de boom, in een schip herschapen, dat de schatten aanbrengt van Oost en West en het water tot stoom verhit en als machtige beweegkracht aangewend, eindelijk aan zijne bestemming. Dan leven ze niet meer voor zich alleen, maar zijn ten zegen geworden aan duizenden." „Gewis," antwoordde doctor Haring, weemoedig glimlachend, „maar de fiere groene eik is een zwart geteerde houtklomp en de kristallen bergstroom een modderpoel geworden." (GÉRARD.) De gulden eeuw, waarin men, zonder wet of dwang, uit zich zeiven den trouw en het recht handhaafde. Den 1 Sept. heeft de toelating plaats van 22 adelborsten 3de kl. te Willemsoord. Ouders of voogden van adspiranten kunnen zich vóór den laatsten Mei a. s. tot den minister van Marine wenden. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 16 April. Aan de orde was de voort zetting der interpellatie van den heer Messchert vau Vollenhoven over Atsjin. De voorzitter stelde voor om, wegens 't verband dier interpellatie en de door de regering overgelegde, ook geheime stukken, beiden, interpellatie en stukken, gezamenlijk te behandelen, doch dan in comité-generaal, behoudens nadere openbare beraad slaging over de zaak zelve en over al wat voor openbare behandeling vatbaar is. Na velerlei discussiën, waarbij de heer van Lijnden en anderen opkwamen tegen het verwijt alsof het der oppositie te doen was, de regering omver te werpen, en nadat de minister van Koloniën zich vóór de meest openbare behandeling verklaarde, met uitzondering van die der geheime stukken, is het voorstel van den Voorzitter met 62 tegen 3 stemmen aangenomen en is daarna de zitting in comitc-generaal overgegaan. Zitting van Vrijdag 17 April. Na een korte openbare zitting, waarin de orde van werkzaamheden nopens eenige onderwerpen nader is geregeld, is het comité-generaal over Atsjin voortgezet, zoodat de openbare vergadering werd opgeheven. België. De criminele Kamer van het hof van cassatie heeft jl. Dingsdag de voorziening in cassatie van Céline Mohimont, echtgenoote van Adolphe Deby, en van haar zoon Paul Deby verworpen. Men weet, dat beiden in het begin van Febr. door het hof van assises te Brugge, ter zake van medepligtigheid aan den belangrijken diefstal, door Ad. de Kerckhove in het kasteel van zijnen oom de Peneranda gepleegd, veroordeeld zijn, eerstgenoemde tot eene gevan genisstraf van vijf, en laatstgenoemde van vier jaren. Frankrijk. In een dagblad van Cherbourg wordt melding gemaakt van aanstalten, die aldaar plaats hebben voor eene in het laatst dezer maand te nemen proef met een torpedo van gegoten ijzer, die eene lading van duizend kilo's kruid kan bevatten. Een der oudste stoomschepen van de Fransche marine, 't welk laatstelijk tot wachtschip diende, zal voor het nemen dezer proef worden opgeofferd, en wordt tot dat einde thans, zooveel noodig, gekalefaat. Ul(jKlMl In de zitting van het Parlement van jl. Donderdag is ingekomen eene boodschap van de Koningin, waarbij ze het Huis verzoekt een som van 25,000 p. st. (f 300,000) toe te kennen aan sir Garnet Wolseley, als blijk van erkentelijkheid voor de door hem aan 't land bewezen diensten. De Malwa, met de stoffelijke overblijfselen van Livingstone aan boord, is jl. Woensdag in de haven van Southampton binnengekomen. Toen het vaartuig het anker had geworpen begaf zich de commissie, bestaande uit de mayor, admiraal Hall, Oswald Livingstone en Stanley, aan boord, om de kist in ontvang te nemen, waarop een colos- sale ruiker van witte bloemen lag. Al de huizen aan den weg, dien de stoet volgde, hadden rouwvlaggen uitgestoken. Ten een ure kwam het lijk aan het station aan, waar een extra-trein gereed stond, om het naar Londen over te brengen. Daar aangekomen, werd het in een prachtig versierden lijkwagen geplaatst en werd een nieuwe stoet gevormd. In de eerste rijtuigen zaten de beide zonen van Livingstone en de leden van de bovengenoemde commissie. Tot Zaturdag, wanneer het lijk in Westminster-abdey wordt bijgezet, is het geplaatst in een der localen van de Royal Geographical Society. Bij de ter aardebestelling zullen een aantal wetenschap pelijke genootschappen vertegenwoordigd zijn. Er heeft zich reeds een commissie gevormd, om te Edin- burgh voor Livingstone een standbeeld op te rigten. Naar het schijnt, zal in sommige streken van Engeland het voorbeeld der vrouwen in Oliio navolging vinden. Te Dundee zijn daartoe reeds stappen gedaan, terwijl te Man chester een meeting heeft plaats gehad van vrouwen uit de werkende klasse, waarin besloten is krachtig op te treden, in denzelfden geest als de zusters in Amerika, tegen hen die door misbruik van sterken drank het geluk der hunnen in den weg staan en verwoesten. Lord Wal ter Campbell, de derde zoon van den hertog van Argyll, is onlangs niet miss Milais, de dochter van een aanzienlijk koopman, in den echt getreden. Evenals zijn oudere broeder, lord Archibald, die deelgenoot is geworden van een groote handelsfirma te Londen, Liverpool en New- York, is ook lord Walter voornemens zich voortaan aan den handel, en wel aan den wijnhandel, te wijden. Gelijk men weet, is de oudste zoon van den hertog van Argyll, de markies de Lome, gehuwd met Prinses Louise en dus de schoonzoon van Koningin Victoria. Italië. Jl. Donderdag heeft de Paus het bezoek ontvangen van lady Herberf, vergezeld van de rectoren der Engelsche, der Schotsche en der Iersche school te Rome. De Britsche dame las een adres voor en overhandigde aan Pius IX 90,000 fr., als geschenk van de arme meisjes in haar land. De Paus betuigde op hartelijke wijze zijnen dank en deed uitkomen dat hij menigmaal troost en bemoediging uit Engeland krijgt, hetzij door bekeering van protestanten tot het katholicismus, hetzij door onophoudelijke blijken van toegenegenheid. Evenals gewoonlijk in dezen tijd des jaars ontvangt de bijna 82jarige Paus Pius IX (die reeds den 55jarigen gedenk dag van zijne priesterwijding herdacht) bijna dagelijks deputatiën uit alle oorden der wereld en telkens, zegt de Tijd, brengt hij zijne bezoekers door zijne kernachtige, schoone toespraken in verrukking. Indien de inlichtingen van het Londensche blad the Hour juist zijn, zon het Spaansche leger voor negen tiende deelen op de hand zijn van don Alfonsus, Koningin Isa- bella's zoon, en werd slechts op eene gunstige gelegenheid, gelijk bij voorbeeld het ontzetten van Bilbao zou aanbieden, gewacht om hem als Koning uit te roepen. „De maarschalk Serrano (aldus leest men verder in het genoemde blad) is geen vriend van den jeugdigen Prins, maar hij zal moeten inzien, dat hij alleen tegenover den geest des legers niets vermag. De troonsbeklimming van don Alfonsus staat dus met Serranos's val gelijkmet andere woordenSerrano pleegt een zelfmoord met Bilbao te ontzetten. Wat het tegenwoordige Carlisme betreft, het is uitsluitend de vrucht der regeringloosheid. De geest der partijgangers van 1833 bezielt slechts zeer weinigen der volgers van don Carlos, en zoodra eene monarchale regering, ten wiens behoeve dan ook, opgerigt werd, zou minstens de helft der Carlisten rustig naar hare haardsteden terugkeeren. De Carlisten beseffen bovendien zeer wel, dat zoodra het leger weder een werkelijken standaard erlangt, de hunne kan opgerold wordenonder deze omstandigheden zou de oprigting eener monarchale regering evenmin in het belang van don Carlos als in dat van Serrano zijn. In elk geval kan men aan nemen, dat, wanneer het leger werkelijk voornemens is, Prins Alfonsus als Koning uit te roepen, zoowel de pretendent als de opperbevelhebber, die tegen hem in het veld staat, dezelfde belangen hebben." IiATEHE BEKIGTEV. De rammonitors Panter en Hyena zijn, onder geleide van het stoomschip Valk, te Hellevoetsluis aangekomen; de Valk met verlies van anker, de monitors met kleine averij. Uittreksel uit een brief van Atsjin, dd. 5 Maart: Het nieuws van hier is gedaan. Na den 15 Febr. houdt men zich alleen bezig met den kraton gereed te maken. Tegen het einde van April, zegt men, vertrekken de generaals met de overtollige troepen. Als ik zeg over tollig, dan bedoel ik overtollig voor de bezetting van den kraton en het strandfortjewant om de magt van den vijand te breken, kunnen de troepen nog genoeg dienen. Het schijnt evenwel dat de generaal van Swieten niet van plan is om meer te laten vechten. De bezitting, die achter zal blijven, moet 2500 man infanterie, ééne batterij bergartillerie en ééne compagnie vestingartillerie bedragen. Ik hoop tot de gelukkigen te behooren die naar Java terugkeeren; het verblijf hier in den rogenmoesson zal niet vrolijk zijn. Altijd opgesloten in den kraton natuurlijk; want nu nog gaat er bijna geen dag voorbij, zonder dat de vijand onze posten beschiet. Het is zeker eene vreemde manier om eene expeditie te eindigen! In Nov. zal het wel op nieuw beginnen; nu, voor het leger is het goed..." (Arnh. Crt.) Blijkens het verslag van het Zeemanshuis te Amsterdam over het jaar 1873, was dat jaar niet ongunstig. Het Zeemanshuis is in 1873 bezocht door 519 personen, tegen 520 in 1872; daaronder waren 225 Nederlanders. Door 125 zeelieden is f 5099 in de Spaarbank gebragt. Het Zeemanshuis bleef borg voor 102 zeelieden, tot een bedrag van f 4839, waarop waarschijnlijk een verlies van f 76 geleden zal worden. De jaarlijksche contributiën bedroegen f 3232; het Zeemanshuis heeft bovendien onder scheidene schenkingen ontvangen. Te Bennebroek heeft zich een dolle hond vertoond, die reeds eenige honden heeft gebeten. Het bestuur heeft onmiddelijk bevelen gegeven om de honden vast te leggen of behoorlijk te muilbanden. Sedert 1 April worden geene magtigingen tot het oprigten van cafés-concerts te Parijs meer verleend. De prefect van politie, de heer Renault, heeft in zijn rapport over deze zaak de noodzakelijkheid van den thans genomen maatregel vooral betoogd op grond der onzedelijkheid van de voorstellingen, die in deze soort van schouwburgen gegeven worden en op het karakter en de gemoedsstem ming vooral van de mindere standen, door wie de café- concerts bijna uitsluitend bezocht worden, een zeer nadee- ligen invloed uitoefenen. Er heeft dezer dagen te Parijs eene zamenkomst plaats gehad van directeuren der voorname Fransche en Engelsche spoorwegen ter zake van den annleg van een tunnel onder het Kanaal. In die conferentie, welke twee dagen heeft geduurd, zijn de grondslagen vastgesteld voor het nemen der proeven, waardoor de mogelijkheid der onderneming moet worden uitgemaakt. Jl. Dingsdag avond vond te Shields eene gasontploffing plaats aan boord van het schip Johanna Mathilda, kapt. Olsen, met kolen naar Riga bestemd. De luiken waren geschallet en het volk bezig om het dek op te klaren, toen het achterste gedeelte van het schip plotseling in de lucht vloog. De stuurman werd omhoog geslingerd en onmid delijk gedood, terwijl drie man der equipage ernstig gewond werden. Het achterdek, kajuit en kombuis zijni geheel vernield. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: A. Stins, werkman te Callansoog en J. Zeeuw. GETROUWDGeene. BEVALLENG. de Graaf, geb. Visser, (Z.). E. de Graaf, geb. Jans, (Z.). A, Visser, geb. Qnak, (Z.), T. van den Heuvel, geb. Meijer, (D.). OVERLEDENT. Blankman, 5 maanden. Ambtshalve inges. 2.. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst, Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 April. 18 April. Wijk aan Zee.* A. deLooper. Samarang. 16 April. Geesina Maria. P.RuardiBek. Padang. 3 April. Castor.f H. Haaok. Genua. Ligt ter reede. f Heeft in het bassin gelost en geladen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2