Benoeming-en, enz. STM EN-GENERAAL. B u i t e n 1 a n d. Frankrijk Duitschland. Spanje. Turkije. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Maart 1874. Bm-g-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. 284ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Meuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. HOORN 30 APRIL. 2 meer sedert 31 Maart. Er hadden zich weder enkele gevallen van longziekte voorgedaan. De verkooping van de kostbare nalatenschap, door wijlen den hertog van Brunswijk aan de stad Genève ver maakt, is den 22 dezer aldaar aangevangen. De eerste dag bragt de som op van 26,425 frs. De auctie zal nog verscheidene dagen duren. Toen Patti onlangs een concert te Pesth gegeven had, liet de minister van Financiën de namen opteekenen van hen, die voor een plaats 10 fl. betaald hadden. Er waren er 22 onder, die uitstel van betaling der belasting gevraagd hadden. Zij werden den volgenden dag met eene somma tie verrast. De luit. ter zee 2de kl. T. Dalhuiseu en de adelborsten 1ste kl. C. M. Kooy en jhr. D. van Heemskerck van Beest zijn, op hun verzoek, met den laatsten dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. De commissie tot het afnemen van het eindexamen van de adel borsten der 2de kl. bij het Kon. Inst. voor de Marine zal bestaan uitden heer J. M. Obreen, voorz. der comm. tot het examineren van zeeofficieren, enz. als voorzitter; den kapt. ter zee B. L. de Haes, non-actief; de kapt.-luits. ter zee A. Dronkers, comm. van het stoomschip Valk en J. B. A. de Josselin de Jong, non-actief; den luit. ter zee 1ste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, lid der comm. tot het examineren van zeeofficieren, enz., als leden. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 29 April. De discussie is aangevangen over het voorstel van den heer van Houten betreffende den arbeid der kinderen, waarover de gevoelens zeer verdeeld zijn. Heden voortzetting. In de tweede helft der maand Sept. 1874 zal door de Société centrale d'agricultnre et insectologie générale, in het Palais de 1'industrie, te Parijs eene tentoonstelling van nuttige en schadelijke insecten en hunne voortbrengselen, benevens een insectkundig congres worden gehouden. Uit Parijs schrijft men, dat ten opzigte der dames hoeden eene groote verandering plaats heeft. Terwijl tot dusverre de hoeden kwistig met bloemen zijn overladen, bestaat thans de eenige versiering in een fijn zijden ge- streepten foulard, die bevallig om den bodem van den hoed gewonden, met een paar slippen van achteren afhangt. Uit een rapport aan den algemeenen raad van het departement Pas-de-Calais over den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland blijkt, dat de diplomatieke bezwaren uit den weg zijn geruimd, en dat de voor de voorbereidende werken vereischte gelden, ten bedrage van 2 millioen fr., door de Fransche Noorder Spoorweg-Maat schappij zullen worden verstrekt, onder voorwaarde, dat haar de concessie der onderneming zal worden verleend. De tunnel zal 50 kilometers lang zijn, waarvan 30 onder de zee. De kosten worden op 4000 fr. per meter en alzoo op nagenoeg 200 millioen fr. voor het geheele werk begroot. De te Londen gevestigde commissie voor de Spaansche financiën heeft de Rio-Tinto pagarès ontvangen, een gedeelte uitmakende van de onderpanden voor de betaling der ver vallen coupons. De pagarès van de nationale eigendommen worden verwacht. Evenals Frankrijk en Engeland, is thans ook het Duitsche Rijk bij den Sultan van Marokko vertegenwoordigd, en wel door den minister-resident von Gülich. Na ontvangst der geloofsbrieven heeft de Sultan aan Keizer Wilhelm een brief geschreven, die thans in den Reichs-Anzeiger openbaar is gemaakt. In den aanhef dezer missive leest men: /De dienaar Gods, die zijn geloof in God heeft gevestigd, die al zijne zorgen in de hand Gods nederlegt, de Vorst der geloovigen, de zoon van den Vorst der geloovigen (nog vijfmaal herhaald), wiens legermagten God moge bijstaan, aan den beminde, den magtige, den voortreffelijke, den verhevene, den hoog boven al zijns gelijken geplaatste, den hoogste in verstand onder alle verstandigen, hem die een sterken wil heeft in zijnen raad, Zijne Majesteit Wilhelm, Keizer van Duitschland en Koning van Pruissen." Het overige van den brief is minder hoog dravend en lioogstvriendschappelijk. Gelijk voorspeld werd, is de Duitsche Rijksdag jl. Maan dag door den Keizer in persoon gesloten. Het is in strijd met de oude gewoonte, dat gewone zittingen door den monarch gesloten worden, maar Wilhelm I heeft daarmede gebroken, omdat hij in de eerste plaats verhinderd was geweest de vergadering te openen en ten tweede wilde toonen, dat het halve conflict over de militaire wet, in strijd met sommige geruchten in hoogere kringen, geen kwaad bloed heeft gezet. Er waren ongeveer 150 leden van het Huis bijeen om de afscheidsrede te hooren. Op de tribune voor de diplomatie bevonden zich de ambassadeurs van Frankrijk, Oostenrijk en Turkije en verscheidene gezanten. De leden van den Bondsraad, met den heer Delbrück aan het hoofd, hadden zich geschaard ter linkerzijde van den troon. De ^Keizer was vergezeld van den Kroonprins, de Prinsen Carl, Friedrich Carl, Alexander en George August van Wurtemberg. Met buitengewone geestdrift werd Z. M. door de leden van het Huis toegejuicht, toen de president van den Rijksdag het «leve de Keizer!" aanhief. In de sluitingsrede besprak Z. M. eerst de legerwet, waarop de waarborg voor de bescherming van het vader land en den Europeschen vrede was gegrondvest. De regering had het compromis met den Rijksdag aangenomen om vastheid in de ontwikkeling van het staatsgebouw te verzekeren en om grondslagen voor eene algemeene over eenstemming tot verdere ontwikkeling van de jongste ver kregen nationale instellingen te verkrijgen. De Keizer zeide verder, dat de ondersteuning, die zijne politiek in de laatste besluiten van den Rijksdag gevonden had, de overtuiging bevestigde, dat het vaderland een schoonu toekomst te gemoet gaat en dat Europa, ziende welke zorg wordt gewijd aan de geestelijke, zedelijke en stoffelijke krachten van Duitschland, daarin een zeker onderpand voor don vrede en de veilige ontwikkeling der beschaving kan zien. Bij de voorlezing werden vooral de woorden, betrekking hebbende op de zekerheid van het behoud van den Euro peschen vrede luide toegejuicht. Nadat de Keizer de troonrede had voorgelezen, werd een driewerf herhaald leve de Keizer! aangeheven door den Beijerschen minister, den heer von Faustle, waarmede de gansche vergadering luide instemde. Het laatste werk van den Rijksdag is geweest de aan neming van de wet op de «kerkendienaars" en op de drukpers. De maarschalk Serrano heeft met den telegraaf berigt, dut hij de vijandelijkheden heeft hervat. De generaal Concha heeft positiën bij Munecas ingenomen. Door den maarschalk Serrano zijn verscheidene instellingen bezet, om de bewegingen van eerstgenoemden bevelhebber te ondersteunen. Het vuur is eerst bij het invallen der duis ternis gestaakt en zou den volgenden ochtend worden voortgezet. Bij de «heilige plaats" te Bethlehem hebben de chris telijke pelgrims op nieuw tot een vechtpartij op groote schaal aanleiding gegeven. Sedert eenige jaren maakt het Latijnsche convent elk voorjaar een uitstapje naar den Jordaan, waaraan de uit Europa overgekomen pelgrims gewoonlijk deelnemen. Van daar terugkeerende, wonen zij gemeenschappelijk een Te Deum in de grot der geboorte bij. Den 9 dezer keerde de dit jaar bijzonder talrijke schaar van den Jordaan naar Bethlehem terug en wilde in groote processie zich door de zoogenaamde «ijzeren poort" naar de grot begeven. De Turksche militairen, die den tempel van Bethlehem bewaken, om den pelgrims der verschillende christelijke gezindten te beletten elkander dood te slaan, bragten den aanvoerders onder het oog, dat de Latijnsche geestelijkheid wel het regt van doorgang door de poort heeft, maar dat ditmaal onder de bestaande omstandigheden den weg door het portaal van 't Latijnsche convent moest genomen worden, welke in de kerk zelf voert. Daarop viel de schaar pelgrims op de soldaten aan, en mishandelde zoowel officieren als minderen. Toen het districts-hoofd tusschen beide kwam, viel hem hetzelfde lot te beurt. Ten gevolge dier schandalen hebben nu onderhan delingen tusschen de Porte en 't Fransche consulaat plaats. Het is alleen aan de prijzenswaardige zelfbeheersching der Turksche soldaten te danken, dat het aan die «heilige plaats" niet tot een christelijk bloedbad is gekomen. Van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef, wachtschip te Batavia. Prinses Amelia, kapt. P. van der Velden Erdbrink, wachtschip te Soerabaija. Roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. C. H. Cor- nelissen, wachtschip te Samarang. Bali, luit. 1ste kl. G. Door man, gest. in de wateren van Menado, bekruist ook de Moluksche wateren. Aart van Nes, luit. 1ste kl. A. J. Dumont, ligt te Soerabaija in reparatie. Soerabaija, kapt.-luit. W. H. F. van Oordt, ligt te Batavia, vertrekt binnen eenige dagen weder naar Atsjin. Sumatra, luit. 1ste kl. H. Dyserinck, gest. in de wate ren van Celebes, komt op naar Soerabaija om te dokken. Banka, luit. 1ste kl. G. J. W. ilooghwinkel, ligt te Soerabaija in reparatie. Suriname, luit. 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de Z.- en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. T. C. Gobée, gest. in de W.-afd. van Borneo. Den Briel, luit. lste kl. H. J. van Broekhtiyzen, blokkeert Atsjin, komt op naar Soerabaija. Maas en Waal, luit. lste kl. L. C. Holtzapffel, blokkeert Atsjin, komt op naar Soerabaija. Coehoorn, luit. lste kl. C. de Klopper, blokkeert Atsjin, komt op naar Batavia. Zeeland, kapt. J. van Gogh; Metalen Kruis, kapt. H. B. Kip; Citadel van Antwerpen, kapt.-luit. J. W. Binkes; Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. W. F. L. de Vriese; Watergeus, kapt.-luit. K. C. Bunnik; Schou wen, luit. lste kl. C. P. van der Star; Riouw, luit. lste kl. W. Steffens; Amboiua, luit. lste kl. jhr. A. F. Meijer; Banda, luit. lste kl. C. F. T. van Woelderen; Bommelerwaard, luit. lste kl. J. II. Haakman; Deli, luit. lste kl. P. Swaan Timor, luit. lste kl. C. 11. BogaertBorneo, luit. lste kl. H. W. Walther; Admi raal van Kinsbergen, luit. lste kl. H. P. König; blokkeren alle 14 Atsjin. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDA. Stins en J. Zeeuw. G. Steggerda en A. van der Hulst. P. J. Mangel en K. de Vries. P. W. Erkelens en C. J. H. M. Kalishoek. BEVALLENC. Ligteringen, geb. Adama, (D.). W. Graaff, geb. Smit, (Z.). J. A. Schermer, geb. de Vries, (Z.). J. Karsman, geb. Kooger, (D.). P. de Graaf, geb. Hagen, (Z.). A. C. Uhlenbeck, geb. ten Bosch, (Z.j. P. J. Veereschild, geb. Bebelaar, (Z.). OVERLEDEN: Geene. van 22 tot 29 April 1874. ONDERTROUWD: Pieter Bremer en Trientje Hartog. Dirk Eelman Jsz. en Jannetje Ellen. Jacob Bakker en Nantje Slot. Jacob Kuijper en Niesje Kooger. GETROUWDJan Hillenius en Catharina Kikkert. GEBORENJacoba, dochter van Remmert Krijnen en Martje Boon. Trijntje, dochter van Pieter Kalf en Krina Breen. Meijert, zoon van Lammert de Waard en Maartje Peper. Aagje, dochter van Klaas Kalis en Cornelisje Eelman. Teunis, zoon van Arie Kooiman en Willemina Jonker. Jan, zoon van Willem Krijnen en Pierkje Groeneveld. OVERLEDEN: Cornelis Stark, 81 jaar. Aafje van Grouw, 73 jaar, weduwe van Wouter Verweij. Petrus Zoetelief, 64 jaar, gehuwd met Maria Elisabeth Barhorst. V IJ F1 D El K L A ri E. Tweede lijst: No. 5458 ƒ1000; No. 6086 en 9711 ieder ƒ400; No. 16085 en 17400 ieder 200; No. 243, 11179, 15657, 16656 en 16918 ieder 100. Derde lijst: No. 660, 4523 en 11771 ieder 1000; No. 3677, 4396, 6349 en 16068 ieder 400No. 7985, 13087 en 17911 ieder f 200; No. 371, 811, 858, 2029, 3924, 4958, 5242, 6204, 6513, 7562, 16608 en 18057 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) s. <1 Uren. Ij Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voclitigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 noto. 0.3k. 771.66 f12.16 8.0 - 4.3 0.51 Slecht. 30 8 w. 8 760.49 f 0.89 8.3 - 2.0 0.80 wein golv 30 12 wtn. 5 ii 759.07 f 0.53 9.6 - 2.7 0.85 ii Weêrsgesteldheid29 April 12 u. Helder, ligtbewolkt, koel. 30 April 8 u. Helder, winderig, koel. 30 April 12 u. Bewolkt, beneveld, koel. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 April. Lada. 29 April. 29 April. GeorgePeabody. 29 April. Catharina. 28 Maart. 29 April. Maibit. 30 April. Mathilda. Ligt ter reede. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading Buiten- of Binnenhaven te lossen. C. Medanich. New-York. C. Morrill. Sidney. II. Sap. Suriname. A. Altmann.Bat.viaCardiff. A.M.deJong. Venetië. Schip. Gezagvoerder. Aart&Cornelia. C. Krijnen. Phoenix. L. Larseu. Ben Macdui. C.R.Davidson Alhier Herkomst. Lading. Cargadoor. Windau. Hout. Amons Co. Fredrikstad. vauVliet&Co. Newcastle. Steenk. C.Berghuijs. binnen verwacht wordende schepen met ladingen katoen, bestemd voor Amsterdam. Pleiades Kallistro Clara Killam Rival Homeward Bound Charlie Ilickman Jane Anna George Henry Bel Stewart Cornelia Gerteruida Noach Jona Sirio Lydia Skolfield Taranaki Octavia 1650 balen van Norfolk. 3700 n ii New-Orleans. 1450 u ii ii 500 n ii Galveston. 1200 rr rr Charleston. 1800 ii ir New-York. 1750 ii ir New-Orleans. 952 n ii Norfolk. 1700 n ii Charleston. 1750 ii 125 ii n New-York. 1000 n rr New-Orleans. 232 ii ii Baltimore. ii ii New-Orleans. 7000 u ii Bombay. 3103 n n ii 6000 ii u LATERE BEnidTEIV. Men schrijft uit New-York: «Het cadeau, den Koning aan te bieden door de Amerikaansche Hollanders, zal bestaan uit 4 gravures in prachtige lijsten 1. The Return of the May flower; 2. The Rocky Mountains; 3. The Heart of the Andes; 4. Lake Superior. Daarbij ontvangt Z. M. een alphabetische lijst van de namen van al de daaraan gecontribueerd hebbenden. Dit is echt Amerikaansch, daar hierdoor niemand op den voorgrond gesteld en de commissie zelfs niet genoemd wordt. Wanneer zulks in Holland ook algemeen ward toegepast, zouden er zeker minder gehaspel en scheele oogen bij dergelijke gelegenheden zijn, doch ook vele teleurgestelde gezigten, daar het toch velen om een plasdankje of iets anders te doen is." Het aan 's Rijks werf te Amsterdam gerepareerde schroefstoomschip der lste kl. Cura^ao wordt alhier ver- Ëacht om verder voor de dienst te worden gereed gemaakt. e monitor Cerberus is Zaturdag te Amsterdam aangekomen om in conservatie gehouden te worden. Naar men verneemt, is de buitengewone vergadering der rederijkerskamer Olijmpia alhier moeten worden uit gesteld op een door het bestuur later te bepalen dag. De prefect van den Rhone heeft insgelijk een verbod tegen de buffetjufvrouwen enz. uitgevaardigd. In zijn departement mogen vrouwen of meisjes in koffij-, bierhuizen, kroegen, enz. in het geheel niet meer bedienen. Zooals wij in ons vorig nummer meldden heeft de heer von Bismarck eenige uren in zijn tuin vertoefd. De ziekte echter, welke hij heeft doorgestaan, heeft hem ernstig aangetast, want hij is zeer veranderd in zijn gelaat. Hiertoe draagt veel bij, dat hij tegenwoordig een vollen baard draagt, die sneeuwwit is. PER TELEGRAAF. Paarden f Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen - Nucht.Kalveren - Vette Rammen - Schapen Lammeren Jf Bokken&Geiten - Magere Varkens - Biggen Kippen c. Eenden Boter per kop Kaas per K.G. Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijeren Per '1 elegraaf. Op de markt zijn heden aangevoerd 2000 stuks Runderen, handel vlug. Prijs van Melkkoeijen f 175 a 350. Geldekoeijen f 150 a 290.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3