1874. N". 62. Zondag 24 Mei. 32 Jaargang. Binnenland. SIELDERSCHE EN NIEUWED1ËPER COURANT ,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, DonÖERUag- en Zatukdao uamicMat:. JLbonnemeat prijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. ABAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA herinneren belanghebbenden dat de vorderingen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1873, vóór den eersten Julij a. s. moeten zijn ingediend. Alle vorderingen over gemeld dienstjaar, welke vóór het verstrijken van genoemden termijn niet zijn ingeleverd, zullen, volgens de bepalingen der wet, zijn verjaard en vernietigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Anna Paulowna, C. E. PERK, Burgemeester, den 21 Mei 1874. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Mei. De mailbooten Celebes van hier naar Batavia en Java van Batavia naar hier zijn te Aden aangekomen. De Madura van Batavia naar hier is jl. Donderdag te Gibraltar aangekomen. Ook heden zal het concert-gezelschap onder directie van den heer Henrici eene soiree musicale geven in het lokaal 't Centrum van den heer Leiding. Hen, die een genoegelijken avond willen hebben, kunnen wij een bezoek wel aanbevelen. Het comité voor de aanbieding van een geschenk aan Z. M., van wege de leerlingen van inrigtingen voor christelijk onderwijs meldt aan de Standaard, dat het, dank zij veler krachtige medewerking, vooral van het Amsterdamsche hulp-comité, in zijne pogingen gelukkig geslaagd is. Van 230 inrigtingen mogt het comité bij dragen ontvangen, en daardoor in staat gesteld worden een geschenk te doen vervaardigen, dat met regt vorstelijk kan heeten. Het geheel is een monumentale inktkoker, vervaardigd van massief zilver en rustende op kolossale zilveren orna menten, met eikenloof versierd. Het plateau is omgeven van een breeden rand, waarop met gouden letteren is aangebragt: „Laat de kinderkens tot Mij komen en ver hindert ze niet; want derznlken is het Koninkrijk Gods". Op vier schilden, door eikenkransen omgeven, vindt men verschillende belangrijke woorden van Vorsten uit het geliefd Stamhuis van Oranje-Nassau. Op de vaas zelve is aangebragt het koninklijke wapen en de initialen van Z. M., met liet devies: „Je maintien- drai". Twee leeuwenkoppen dienen tot handvatsels. Het geheel is gedekt met het symbool der 25jarige regering van Koning Willem III. De koninklijke kroon rust op vredepalm en oranjetak, daaronder het jaarcijfer van het jubileum; alles van goud. Eene gouden pen met het wapen van 's Konings Huis is hieraan toegevoegd. De Konink lijke Nederlandsche Fabriek van den heer J. M. van Kempen, te Voorschoten, heeft dit schoone geschenk ont worpen en vervaardigd. Het comité, bestaande uit de heeren A. Meijer, N. M. Feringa, R. Husen, M. Wiegand en W F. Golterman, heeft op 20 Mei de eer gehad door Z. M. op de vriende lijkste wijze te worden ontvangen, en Hoogstdenzelven met het geschenk, een keurig album aan te bieden, waarin de toespraak en de namen der inrigtingen vermeld staan. De Keizer van Rusland is gisteren ochtend ten ruim 5 ure te Vlissingen ontscheept en werd door Z. M. den KoniDg en de Prinsen Hendrik en Alexander ontvangen. Spoedig daarna is de Keizer naar Brussel vertrokken; de Koning en de Prinsen deden hem uitgeleide tot Roosendaal. Door den minister van Oorlog is hij de Tweede Kamer ingediend een suppletoire hegrooting van f 250,000 ten behoeve der voorbereidende werkzaamheden, voor de uit voering der vestingwet, opdat, na goedkeuring van de begrooting voor 1875, dadelijk de aanbesteding kunne geschieden. De Piusvereeniging heeft, volgens de Tijd, aan Z. H. den Paus het volgend telegram gezonden „De Piusvereeniging te Amsterdam, het jubilé van haren Koning vierende, wenscht tevens aan Uwe Heilig heid, als vertegenwoordiger bij uitnemendheid van het beginsel des gezags, hare hulde te brengen, God biddende, dat ook Gij uw eerstvolgend jubilé te midden van uw volk vieren moogt. De Voorzitter, Amsterdam, 13 Mei 1874. H. M. Werker. Z. H. heeft zich gewaardigd hierop het volgende te doen terugseinen Monsieur Werker, President de 1'Unione Piaa Amsterdam. De Heilige Vader heeft met levendig genoegen uwe hulde aanvaard, en geeft met geheel Zijn hart aan de Pius vereeniging zijnen vaderlijken zegen. Kard. Antonelli." Jl. Dingsdag en Woensdag werd voor het Prov. geregtshof van Noordholland behandeld de zaak van W. G burgemeester en secretaris van Graft, beschuldigd van 46 vervalschingen en verduisteringen, in zijn kwaliteit gepleegd. Er zijn 16 getuigen in deze zaak gehoord. De beschuldigde bleef het hem ten laste gelegde slechts gedeeltelijk bekennen. De advocaat-generaal, mr. Spoor, achtte de feiten wettig bewezen en eischte veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf, 31 geldboeten a f 50 en 13 geldboeten a f 25 elk. Het pleidooi van mr. Haas, jl. Woensdag aangevangen, werd Vrijdag voortgezet. Jl. Dingsdag is te Texel een rijtuig door het schrikken der paarden van de kruin van den zeedijk in zee gestort. Gelukkig wisten de voerman en een passagier er bij tijds uit te springen en daardoor aan een groot gevaar te ont komen. Vele dergelijke gevallen zijn reeds gebeurd en zullen nog bij dezen toestand gebeuren. Waarom hierin geene verbetering gebragt? De kruin van den dijk van de haven tot het einde van het dorp Oude Schild diende reeds voorlang te zijn beschoeid. Met slechts weinig kosten zouden vele ongelukken verder worden voorkomen. De kruin van den dijk (rijweg) is smal, de hoogte aanzienlijk en het vervoer van rijtuigen buitengewoon. Die toestand vordert in het algemeen belang dringend verbetering. Aan de jl. Woensdag te Alkmaar gehouden hard draverij, welke deel uitmaakte van het programma, ter viering van het zilveren krooningsfeest, werd door 18 paarden deelgenomen. De prijs, een pendule, werd behaald door de „Snel," van W. Z. Buik, te Leimuiden, pikeur A. Bos; de 1ste premie, een zilveren beker, door de „Malle Jan," van H. van Haren, te Amsterdam, pikeur J. de Boer; de 2de premie, twee karaffen, door de „Kampioen," van G. Rijnders, te Zunderdorp, pikeur L. G. Lampe. Te Hoornsterzwaag is een löjarig meisje door de onvoorzigtigheid van een knaap, met een geweer zoodanig door het schot getroffen, dat zij binnen weinige oogen- blikken een lijk was. De Amst. corr. van het Haagsch Dagblad deelt mede, dat uit het voorloopig getuigenverhoor, door den regter van instructie mr. S. J. Hingst afgenomen, omtrent het vergaan van het stoomschip Prins Hendrik, gebleken is, dat op kapitein Oort niet de minste schuld (nalatigheid of anderszins) kan gelegd worden. Die gezagvoerder zelf heeft echter zijn ontslag uit de dienst der Maatschappij gevraagd, begrijpende dat een kapitein, die tweemaal binnen een kort tijdsverloop zoo ongelukkig is geweest, door de publieke opinie voor een minder geliefden gids op het ruime sop zou worden gehouden. De handel in paarden was deze week aan de Bilt buitengewoon groot, daar van Zondag (Pinkstermarkt) af verschillende kooplieden, zoowel binnen- als buitenlandsche, genoegzaam alle stallen afliepen, om de beste paarden op te koopen, waarvoor zij hooge prijzen besteedden. Vooral waren het Fransche kooplieden, die het meest betaalden. Voor jonge paarden werd tot f 700 besteed. Een span zwarte paarden, hier te huis behoorende, werd aan Fran- schen verkocht voor den buitengewonén prijs van f 2000. Omtrent de jl. Donderdag te Rotterdam gehonden feestviering meldt men o. a. de volgende bijzonderheden: „Het was heerlijk weder. De Koning, de Koningin, de Kroonprins, Prins Frederik, Prins Hendrik en de hertog en de hertogin van Saksen-Weimar zijn te 10 ure aan gekomen. Aan de station werden zij door den burgemeester welkom geheeten, en zijne dochter bood der Koningin een bonquet aan. De intogt is in uitstekend goede orde afgeloopen. De verrassing op de Markt bleek inderdaad een standbeeld van den Koning te zijn. Aan het Yacht- clubgebouw hield Prins Hendrik als voorzitter eene toespraak, die door den Koning beantwoord werd. Daarop ving de wedstrijd aan. De eerste prijs van de boeijers is behaald door een vaartuig uit Frankfort. Na den afloop van het door den Yachtclub aan de vorstelijke familie aangeboden dejeuner, begaf men zich naar het feestterrein, alwaar de president der feestcommissie de heer L. Pincoffs, eene toespraak hield, die door den Koning kortelijk werd beantwoord. Al de ministers waren tegenwoordig, alsmede de Pruissische en de Italiaansclie gezant. Daarna defileerde de optogt voorbij de tribune des Konings. Hij was in alle opzigten prachtig. De Koning en de Koningin waren kennelijk tevreden. Ver volgens begaven de vorstelijke personen en de genoodigden zich per stoomboot naar Fijenoord, alwaar de Noorder haven werd ingewijd en den naam ontving van Konings haven. Daar werd tevens door den Koning de eerste steen gelegd van de Maasbrug, aan welke de naam is gegeven van Willemsbrug. Na den afloop dezer plegtigheden keerde men naar de stad terug en werden de prijzen van den wedstrijd uitgereikt. De optogt, terugkomende, defileerde daarop nogmaals voorbij de koninklijke familie, en daarna aanvaardde de Koningin, onder daverende toejuichingen der ontelbare volksmenigte, de terugreis naar 's Hage. Des namiddags is den Koning door het gemeente bestuur een diner van ongeveer 100 couverts aangeboden in de zaal van de „Harmonie." Uit Zeeland wordt aan het Utr. Dagblad het vol gende geschreven, dd. 21 Mei „Gij zult de viering van het krooningsfeest in Zeeland ook in uw blad wel niet geheel onopgemerkt willen laten, maar ik heb met u daarvan iets te melden gewacht, totdat de stroom van herigten wat zou zijn verminderd. Bij de warme genegenheid, die de Zeeuwen voor het huis van Oranje koesteren en de door den Koning zoo herhaaldelijk jegens Zeeland getoonde belangstelling, kan het wel niet anders, of de Zeeuwen zouden met hart en ziel deelnemen aan 's Konings feest. Zoo is het dan ook geschied; 't is mogelijk dat men in andere provinciën even algemeen heeft feest gevierd, maar stellig niet meer algemeen, en wat in Zeeland zoo zeer tot verhooging der feestvreugde heeft gestrekt was de nabijheid van België, vanwaar een aantal muziekkorpsen zijn overgekomen, om de noorder-hroeders met hunne talenten bij te staan. De controleur te Oost burg dreigde wel een kink in den kabel te maken door te bevelen, zeker wel met een fiscale bedoeling, dat ieder Belgisch instrument moest worden verzegeld met bruin lak en oranjelintjes, maar gelukkig kreeg men van den minister van Financiën per telegraaf herigt, dat dit bevel niet be hoefde te worden uitgevoerd. Ongestoord passeerden dus de zuidelijke muziekkorpsen onze grenzen en ik wed, dat zij over de ontvangst, hun in Zeeland te beurt gevallen, vrij wat beter tevreden zullen zijn dan de Belgische scherpschutters over die te Amsterdam. Te Middelburg, Vlissingen, Goes, Neuzen en Aardenburg waren o. a. Belgische muziekgezelschappen, waarvan sommigen geheel belangeloos hunne medewerking verleenden. Het zou natuurlijk niet aangaan u eene beschrijving te leveren van alles, wat in Zeeland is geschied. Slechts enkele bijzonderheden zij het mij vergund aan te stippen. Waar het maar eenigzins mogelijk was, werd een optogt gehouden, hetzij alleen van schoolkinderen of ook nog uit andere elementen bestaande, waarin de verschillende be drijven en geliefkoosde spelen een groote rol vervulden. Zoo zag men in vele optogten de gaaischieters, gaaibolders en in dien van Oostburg ook de krulbolders, benevens een met groen en bloemen versierden praalwagen, waarop jonge meisjes allerlei huiswerk verrigtten, en vier met oranje getooide jongelieden op ezels. Er schijnen nog veel ezels in Zeeland te zijn, althans zij werden in meer optogten vertegenwoordigd. De optogt te Hoofdplaat teldo eene afdeeling infanterie van 32 man en eene „eerewacht der schimmels;" de gemeenteraad sloot ook daar den stoet. Te Colijnsplaat zag men een optogt, uit verschillende wa gens bestaande, waarop ambachten en beroepen en de rederijkers-vereeniging V. W. vertegenwoordigd en werk zaam waren. Middelburg vierde een schoon feest. De stad was ge deeltelijk zeer smaakvol versierd en vooral de Markt, Langendelft, Burgt, Noordstraat, Vlasmarkt, Lange Viele, enz. maakten een alleraangenaamsten indruk en des avonds een waarlijk tooverachtig effect, toen eene schitterende illuminatie werd ontstoken, die bij het schoone weder in den avond van den 13den uitstekend slaagde. De kroon van alles was het prachtige stadhuis, waarvan de hoofd lijnen met lampions waren verlicht en de Markt, die een geïllumineerd park geleek. Hoewel men daar minder werk van het feest had ge maakt, heeft toch Vlissingen zich niet onbetuigd gelaten, en vooral door muziekuitvoeringen het publiek genoegen gedaan. Goes had een zeer luisterrijk programma, wei- ligt overtroffen door dat van Sluis, dat eenige bladzijden besloeg en waarin zelfs wettelijke voorschriften niet ont braken, die bij het ontstaan van geschillen moesten worden toegepast. Zierikzee, Tholen, Groede, enz. allen wed ijverden om den voorrang in luisterrijk feestvieren. Groede heeft bijzonder uitgemunt; er werd een optogt gehouden, die niet minder dan 39 nommers telde, terwijl het feest, dat den 12den werd afgebroken, den 14den werd voort gezet. Gelukkig de plaatsen, die om de een of andere reden hunne feestviering op een anderen dag dan den 12den hadden gesteld, want het was toen ook in Zeeland allerongunstigst weêr; de opgewondenheid leed er echter niet door; men stoorde zich maar niet aan een nat pak en trachtte het evenwigt te bewaren tusschen de vochtigheid uitwendig en inwendig. L'eau ruisselle d'un coté, Et le vin jaillit de 1'autre. Heden avond verwachten we hier een lid der vorstelijke familie: Prins Alexander, die tot Vrijdagmorgen bij den commissaris des Konings, graaf v. Lijnden, zijn intrek zal nemen. De komst van den Prins staat natuurlijk in ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1