Engeland. Dnitschland. Spanje. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. voor zich hebben, om op zijn beurt een slag toe te brengen. De voorslag werd door den Franschman aangenomen en het lot besliste ten gunste van den Duitscher. Niemand van de omstanders dacht aan een serieusen strijd en men liet ze dus begaan. Fr. S. kruiste de armen op de borst, na zijn hoed op den grond geworpen te hebben, en wachtte D... Deze greep de karwats, zwaaide ze een paar keer boven het hoofd en bragt zijn tegenstander met den ijzeren knop zulk een vreeselijken slag op het hoofd toe, dat deze als door den bliksem getroffen ineenzakte. Dadelijk snelde men hem ter hulp; compressen van koud water werden hem op 't hoofd gelegd, en toen hij na een kwartier weêr bijkwam zocht hij het wapen naar zijn tegenstander te rigten die inmiddels het doelwit was geworden van de dreigende uit- jouwingen der verontwaardigde menigte. Ofschoon nog niet verdoofd door den slag en uitgeput door het bloedverlies, zoodat alleen zijn woede hem op de been hield, rigtte Fr. S. zich op, greep op zijn beurt de karwats, doch niet zooals de Duitscher bij het dunne uiteinde, maar bij het ijzeren handvatsel, en gaf er zijn tegenstander zulk een hevigen zweepslag meê in 't gezigt, dat de striem hem het gelaat als 't ware in tweeën had gekloofd. De Duitscher had hier een lesje gekregen, waarmede hij voor zijn geheele leven geteekend zal rondloopen. Het behoeft wel geen betoog, hoezeer de menigte de ridderlijke daad van den heer Fr. S. toejuichte. Te Fauconcourt is een pompier tot 15 jaar dwangarbeid en 10 jaar politietoezigt veroordeeld. De man had zooveel ambitie in het blusschen gekregen, dat hij begon met brand te stichten, ten einde aan zijn hartstogt te kunnen voldoen. In de kolendistricten worden 24000 werklieden bedreigd met verlies van hun broodwinning. Zij willen zich niet schikken in eene vermindering van loon en de eigenaars hebben besloten, als zij zich niet bedenken, over veertien dagen de exploitatie die geen winst meer oplevert te staken. Uit verklaringen, door een der voornaamste Londensche theehandelaars, den heer Whitworth Jackson, ten overstaan van de commissie van onderzoek naar 't vervalschen van levensmiddelen afgelegd, is o. a. gebleken, dat jaarlijks in Engeland 2,500,000 pond uitgetrokken theeblaren wordt ingevoerd. Bij die uitgetrokken theeblaren, waarvan brave Chineezen 't goede genoten hebben, wordt, nadat ze behoor lijk gedroogd en verpakt zijn, door niet minder brave Engelschen een kunstig mengsel van gips en Pruissisch blaauw gevoegd. Op die wijze verkrijgt men de zoo geurige en teregt geliefkoosde groene thee. Voor gewone thee mengt men onder de uitgetrokken blaren den bloesem van zeker Engelscli struikgewas Capparis spinosa). 't Laatst bedoelde procédé levert den Britschen „importeur" een extra winst op van 10 stuivers per pond. 't Spreekt wel van zelf, dat, waar zulke zaken te doen vallen, op de kieskeurigheid van 't Britsch theedrinkend publiek niet zoo naauw gelet kan worden. Daily News heeft een telegraphisch berigt ontvangen waaruit zou blijken, dat de heer Magee, de deerlijk mis handelde vice-consul van Groot-Britannië te San-José, de schadeloosstelling van 10,000 p. st. heeft geweigerd, hem door het gouvernement van Guatamala aangeboden. De heer Magee verklaarde de regeling van de zaak geheel aan zijn regering over te laten. De Kölnri. Zeitung deelt een berigt mede uit Londen volgens 't welk tusschen de Fransche en Engelsche rege lingen onderhandeld isomEocheforten zijne mede-ontvlugten uit te leveren. De Engelsche regering zou zich bereid hebben verklaard, bij eventueele landing op Engelschen bodem, de vlugtelingen uit te leveren, daar de raadslieden van de kroon van meening zijn, dat de misdaden waarvoor zij veroordeeld zijn, de uit levering wettigen. (Een Engelsch blad deelt mede, dat bovenstaand berigt bepaaldelijk onwaar is). In het jongste nummer van het weekblad lm neuen Reieh wordt een vergelijkend overzigt van de reorganisatie der Fransche en Duitsche legers gegeven. „In onze militaire kringen," zegt de Berlijnsche berigtgever van dat blad, „is men van oordeel, dat de inspanning, welke de Franschen zich ter reorganisatie van hun leger gedurende de laatste drie jaren getroost hebben, het grootste is wat een volk ter voorbereiding eener weerwraak volbragt heeft. Die arbeid omvat het geheele militaire gebied en verdient te meer onze aandacht, omdat zijne deugden in de gelukkig geslaagde navolging onzer krijgsinstellingen bestaan." In sommige opzigten hebben de Franschen die instellingen nog verbeterd. Zoo hebben zij de indeeling der kavallerie reeds op voet van vrede geschoeid op de leest der Pruissische oorlogsindeeling en bovendien de elders gevormde zelfstandige kavallerie-divisicn digt, bij de oostelijke grenzen gelegd. Bij het uitbreken van een oorlog zouden de Franschen derhalve acht dagen vóór zijn in het uitspreiden van „het gordijn van ruiters", waarmede de Duitschers in den jongsten oorlog hunne operatiën plagten te bedekken, want zoolang hebben de Duitsche kavallerie-divisiën noodig om op voet van oorlog aan de grenzen te komen. De reorganisatie der Fransche artillerie heeft de Duitsche overvleugeld; ten minste in het aantal batterijen. Over de deugden van het nieuwe Fransche geschut valt weinig te oordeelen, omdat de vrees voor „Pruissische spionnen" het onmogelijk maakt iets omtrent de canons de cinq en de sept te vernemen. Daarentegen weet men te Berlijn, dat de Franschen volkomen op de hoogte zijn van de jongste verbeteringen in de Duitsche artillerie. De getalsterkte en de wapening der Fransche en Duitsche infanterie worden geacht tegenwoordig vrij wel gelijk te staan. De reorganisatie van het Frausche vestingstelsel is nog hangende, maar al was die bij het uitbreken van een oorlog nog niet gereed, dan zou dit, naar de berigt gever meent, voor Frankrijk nog geene onoverkomelijke ramp zijn. Het zou in elk geval dit voordeel hebben, dat de Franschen gedwongen waren, het open veld te houden en niet weder, als in den jongsten oorlog, in de fout konden vervallen van hunne legers in de groote vestingen zoolang op te sluiten totdat zij met deze in handen des vijands vallen. Te oordeelen naar de laatste dépêches van het oorlogs- tooneel in Spanje, zal nu de stad Estella het tooneel worden van een beslissenden strijd. De mislukte aanval van de Carlisten op San Sebastiaan, Irun en Hernani, heet nu alleeu ten doel gehad te hebben om de zamentrekking huuner troepen op Estella te maskeren. Ook maarschalk Concha heeft zich met het grootste gedeelte zijner troepen naar die plaats begeven. Den 23 Mei heeft de Senaat van het Amerikaansch Congres met eenige wijzigingen het van den heer Sumner afkomstig wetsontwerp betrekkelijk de geheele gelijkstelling van kleurlingen en blanken in alle maatschappelijke betrek kingen aangenomen met 29 tegen 16 stemmen. In den laatsten tijd schijnt het in Zweden, Noorwegen en Denemarken en ook in eenige kleine Duitsche staten gewoonte te zijn geworden sommige misdadigers buiten vervolging te stellen, op voorwaarden, dat zij naar Amerika zullen emigreren. De regering der Vereenigde Staten is met de vrijgevigheid liarer Overzeesche vrienden niet erg in haar schik en heeft daarom bepaald, dat kapiteins die dergelijke artikelen in Amerika ingevoerd hebben, ze op eigen kosten weêr moeten terugbrengen. Toch werden er van wege het Deensche gouvernement zes misdadigers per stoomschip Washington franco naar New—York getransporteerd. Bij hunne aankomst werden zij echter gevat en per Washington zullen zij nu weder repatriëren. Vorsten op reis. De gekroonde hoofden van Europa schijnen ook dezen zomer weder niet tot rust te kunnen komen; het reizen en trekkeu neemt geen einde, zegt de Arnh. Grt. Weinige jaren geleden, zoo vervolgt genoemd blad, toen de vorsten het kanaal van Suez gingen zien en tevens een reisje maakten naar Konstantinopel of den Levant, zag men met eenige nieuwsgierigheid misschien, maar in geen geval met ongerustheid, naar dit op zich zelf zeker onschuldige vermaak trouwens niets is natuurlijker dan dat een vorst de woelige, ver velende omgeving van zijne residentie wel eens wil verlaten om een pleiziertogtje te land en te water te maken, en vooral een reisje incognito nomine is zeer verklaarbaar. Maar de ondervinding, in de laatste jaren opgedaan, maakt het noodzakelijk de aandacht gevestigd te houden op de monarchen-verplaatsing, die eene ware passie begint te worden. Een Koning of Keizer gaat tegenwoordig niet op reis voor zijn vermaak, maar voor zijne gezondheid of om eene tentoonstelling te zien. Keizer Napoleon, wiens jicht en podagra zeer gevoelig werkten op de beurs, heeft in zijne goede dagen deze gewoonte ingevoerd; Vichy, Biarritz en Plombières kregen eene historische vermaardheid, maar hunne glorie is met het keizerrijk voorbijgegaan; tegenwoordig heeft een vorst, die de baden moet gebruiken, steeds behoefte aan water van eene Duitsche of Oostenrijksche badplaats: Ems, Gastein en Salzburg zijn in de mode, daar wordt voortaan de badkuur gedaan, dat wil zeggen, de kaart van Europa verknipt. Naauwelijks is de vorst met de geschokte gezondheid in het Wasserheilamtalt aangekomen, of hij krijgt een beleefd bezoek van een of anderen koninklijken of keizerlijken of koninklijk-keizerlijken neef, en hij verzuimt niet aan het einde van de kuur, op den terugtogt, even een tegenbezoek te brengen aan het hof van dezen voorkomenden neef. Bij beide gelegenheden ziet men de vorsten niet slechts omringd door hun hofstoet, maar ook gevolgd door de mannen, die het lot van Europa in handen hebben; waar men Keizer Wilhelm ziet, is men bijkans zeker Bismarck of Moltke te zien; Keizer Alexander gaat niet op reis zonder Gort- schakolf of Schouwaloff en Keizer Frans Jozef is onafscheidelijk van Andrassy en Hofmannen daar het niet blijkt, dat deze heeren ook de baden moeten gebruiken, krijgt de bijeenkomst, zelfs voor den minst ingewijde, eene staatkundige beteekenis. Nu en dan geeft eene wereldtentoonstelling eene heerlijke afleiding; Napoleon smaakte nog vóór zijn val het genoegen, dat de magligen der aarde, die aan den parvenu geene Prinses hadden gegund en hem slechts aar zelend als hun „neef" hadden erkend, een bezoek kwamen brengen aan het vrolijke Parijs van 1867; hij zelf liet den hoogen gasten den pont d'Austerlitz en den boulevard Scbastopol zien. Dezelfde vertooning in 1873, maar toen te Weenen: vorsten en vorstjes bezochten de keizerstad en zagen, tenzij zij incognito kwamen, zoowat niets van de tentoonstelling, maar des te meer van het hof. De Koning van Italië ging de paarden zien en toen hij toch te Weenen was, ging hij even door naar Berliju; alles ging zijn natuurlijken gang en niemand behoefde eenige reden van ongerust heid te hebben behalve alleen zij, die weten, dat de reisplannen van gekroonde hoofden in de kabinetten der staatslieden worden getraceerd. Dit jaar is er geene tentoonstelling en de diplomatie heeft dus weder tot de badplaatsen haar toevlugt moeten nemen: Ems, het onheilspellende Ems van 1870, is het middenpunt der beweging; reeds hebben Buslaud en Duitschland elkander daar de hand gereiktstraks zullen Keizer Wilhelm en Keizer Frans J ozef beiden daar de gast zijn van Keizer Alexander, en dan de nakuur te Gastein, het onheilspellende Gastein van 1864. In Junij 1870 droomde de wereld, toen zij de potentaten zag bijeenkomen te Ems, nog niets van de vreesebjke werkelijkheid, die de Julij-maand medebragt. Zij heeft, helaasgeen reden om thans lakoniek te denken over de toekomstde reusachtige wapeningen van het gausche „vredelievende" Europa in tijd van vrede zijn weinig geschikt om de gemoederen gerust te stelleu. De voor het groote publiek bestemde woorden van de half-officiële Provincial-Correspondenz, dat „de beide innig bevriende heerschers (Rusland en Duitschland) een vertrouwelijk zamenziju van verscheidene dagen kunnen genieten", zal op velen juist de omgekeerde uitwerking hebben van hetgeen het blad bedoelt. LATKBE BEIiICJTKA. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 31 Mei tot en met 6 dezer in deze provincie 7 runderen, uithoofde van longziekte, onteigend en afgemaakt, nl. 2 in elk der gemeenten Barsingerhorn, Heilo en Sloten en 1 in de gemeente Haarlemmermeer. Jl. Dingsdag avond is te Haarlem, in den ouderdom van ruim 70 jaren, overleden de heer J. Harderwijk, pastoor bij de Oud-Bisschoppelijke Clerezy aldaar. Eene ongesteld heid van weinige dagen maakte een einde aan zijn leven. Iu de Staatscourant leest men: „Wij zijn verzocht mede te deelen, dat zich onder het voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen heeft gevormd een comité tot het in het leven roepen eener directe post- en handelsverbinding tusschen Nederland en Engeland met stoomschepen onder Nederl. vlag, in de eerste plaats aanvangende met die uit Vlissingen, om, bij geschiktheid van meerdere havens in Nederland, aan die verbindingen zoodanige uitbreiding te geven als in het algemeen belang zal blijken wenschelijk en noodig te zijn; en dat aan dat comité als secretaris is toegevoegd mr. J. H. van Wickevoort Crommelin, secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden." Uit eene vergelijkende staat nopens den uitslag van het voorjaars-examen, dit jaar in de verschillende provinciën afgenomen en opgenomen in het weekblad de Wekker, blijkt o. a. het volgende: In Oct. 1873 werden toegelaten 114 hoofdonderwijzers, 149 hulponderwijzers; 24 hoofd onderwijzeressen en 87 hulpondervvijzeressenin April van dit jaar: 168 hoofd- en 206 hulponderwijzers; 24 hoofd en 164 hulponderwijzeressen. In het Mexicaansche departement Sinaloa zijn in het begin der vorige maand een man en vrouw wegens hekserij verbrand; bij het afzenden van het berigt stond dezelfde straf wegens hetzelfde „misdrijf" nog eene vrouw en haren zoon te wachten. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: G. B. T. Pelster en B. C. Salvesen. W. C. Grotjan en J. Hendriks. J. C. F. Schorsij en J. Goos. A. Burger en A. van Stuijvenberg. BEVALLENA. Verbeme, geb. Wildeboer, (D.). M. Drijver, geb. van Grouw, (D.). K. Slot, geb. Edses, (D.). OVERLEDENGeene. Levenloos aangegeven 1. van 3 tot 10 Junij 1874. ONDERTROUWDHendrik van Heerwaarde en Marretje Barhorst. Jan Plaatsman Pz. en Trijntje Leien. Cornelis Timmeren Cz. en Anna Cornelia Keijzer. Bernardus Johannes Troll en Anna Hendrika Steghgers' GETROUWD: Pieter Henkes en Naatje Kuiper. Jan Duinker en Reinoutje Boon. Klaas Eelman en Neeltje Dogger. Cornelis Garritsen en Martje Lap. GEBORENCornelis, zoon van Dirk van der Werf en Guurtje de Jager. Willem Gerrit, zoon van Reinoud Moojen en Cornelia de Groot. Barber, dochter van Pieter Boerhorst en Aaltje van Westen. Trijntje, dochter van Jan Vermeulen en Dirkje Breker. Hendrik, zoon van Freerk Wegman en Jannetje van der Willen. OVERLEDEN: Jan Eelman, 31 jaren, zoon van Jacob Eelman en wijlen Aafje List. Adriana Jansen, 14 jaren, dochter van Abraham Jansen en Barbara Johanna Veen. Van 1 tot 31 Mei 1874. ONDERTROUWD: Jacob Metselaar en üieuwertje Wagemaker. Jan Kooij en Antje Wagemaker. GETROUWD: Cornelis Cz. Koorn en Neeltje Dekker. Jan Vermeulen en Maartje Vermeulen. GEBORENNeeltje, dochter van S. Strand en M. Everts. Maartje, dochter van J. Mulder eu M. Vet. Anna Catharina, dochter van K. Boersen en J. Vroone. Aaltje, dochter van C. Engel en N. Mock. OVERLEDEN: Wouter Franciscus van Ewijk, 58 jaren, zoon van Johannes Petrus Franciscus van Ewijk en Johanna Cornelia van Stellingwerff. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. nwtw. 5k. wzw. 1.6 zw. 12„ Barometer mm. Stand. Afw. 763.92 766.60 764.15 f 2.59 f 5.24 t 2.79 Thermometer C. Stand. Afw 14.6 14.6 15.4 - 3.0 - 1.3 - 2.4 -P SU>a 0.86 0.74 0.66 Toestand van de zee. wein golv Slecht. Golvend. Weersgesteldheid: 10Junijl2u. Digtbewolkt, winderig. 11 Junij 8 u. Helder, mooiweer. UJunijl2u. Helder, wind. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Mei. PrinsesAmalia. G.H.Timmermans. Soerabaija. 9 Junij. JacobRoggeveen. J. C. Rolff. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Sehip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms', 10 Junij. Ymuiden. F. Zeijlstra. Hoogl.&v.Herw. Tjilatjap. 11 Comelia&Maria.P.D.Mulder. Duinker&Goedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ranger. C. Vireash. Londen. Stukg. ZurMühlen&Co. PrinsesAmalia. E.W.Fabritius. Glasgow.Machineriën. de Vries Co. Drammen. Hout. van Vliet Co. Helsingfors. Amons Co. Finbery. Nerva. Ornskuldsvick Sunderland. Steeuk. van Vliet Co. Newcastle. Duinker&Goedk. ZurMühlen&Co. van Vliet Co. ZurMühlen&Co. MartinLuther. J. Nielsen. Athalia. H.EUingsen. Waverley. J.P.Rasmussen. Joh.Eil.Maria. A.E Scheurleer. AnnaMaria. J.H.Pedersen. Sceptre. N.Forsdieke. BrotherlyLove. J. Moffat. FrederickSnowdon. T.Chicken. Maria&Elizabeth. J.Anderson. Seaham. Langley. S. Shearer. Sunderland. PER TELEGRAAF. 5 Paarden f 60al40 Ossen - a Stieren - a 52 Gelde-Koeijen - 140a350 Kalf-Koeijen - 180a325 Vaarzen - 150al70 Hokkelingen - a 18 Nucht.Kalveren- 8al6j Vette Rammen - a 296 Schapen - 20a 39 Lammeren f 6 a 18 5 Bokken&Geitena 33 MagereVarkens - 8 a 15 147 Biggen - 2ja 5. 25 Kippen c. 50 a 60 Eenden - a Boter per kop - 90 a Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -300 a Eend-Eijeren -300 a320

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3