1874. N°. TL Zondag 14 Junij. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Baren: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE Ei\ JVIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingmdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prij« der Ad.erteiitiön V»n 14 regel» #0 cent, elke regel meer 15 cent. Graote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mail boot Prinses Amalia, geschiedt den 15 Junij a. s., na aankomst van trein III (N. Holl. Spoorweg) ten 10.42 des avonds. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Junij. De 54ste verjaardag van Z. K. H. Willem Frederik Hendrik, Prins der Nederlanden, broeder des Konings, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. - Op den 16 dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar hier vertrekken een detachement suppletie troepen van minstens 120 man, waaronder 8 onderofficieren om dien dag alhier te embarkeeren aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Prinses Amalia. Onder de geschenken, die Z. M. bij gelegenheid van I1D. juhilé zijn aangeboden, behoort ook een sierlijke roos, vervaardigd door den heer Blaisse, burgemeester te Duiven. Deze zoo fraai geteekende roos, ontleent echter hare kunst waarde vooral aan de volgende eigenaardige bijzonderheid. Haar naauwkeurig beschouwende, ontwaart men, tot zijne niet geringe verbazing, dat de teekening enkel bestaat uit de namen van alle hoofden van huisgezinnen der gemeente Duiven. Deze namen zijn zoo kunstmatig en vindingrijk aangebragt, dat zij de bloem en de bladeren der roos uit maken. Het was deze pennevrucht, zoo eenig in baar soort, wat sierlijkheid van teekening en vooral de eigenaardige vinding betreft, die door den genialen schoonschrijver aan Z. M. den Koning, bij gelegenheid van HDs. zilveren jubelfeest, werd aangeboden, en waarvoor hij vanwege Z. M. den Koning een vereerend schrijven mogt ontvangen. Prins Frederik der Nederlanden is te Ems aangekomen om den Keizer van Rusland een bezoek te brengen. De Prins heeft in het hötel zum Englischen Hof zijnen intrek genomen. Thans is ter kennis van het publiek gebragt een schets der hoofdpunten van de enquête omtrent de Neder- landsche Koopvaardijvloot. Door de Commissie van enquête is een schets opgemaakt van de 59 hoofdpunten, waarover het onderzoek loopen zal. J. H. Blackburne. In de groote zaal van de sociëteit „de Vereeniging" in den Haag, eene speeltafel in den vorm van een hoefijzer. Op het tapit vert tien schaakborden met de stukken in slag orde. vier borden aan weerszijden en twee aan het boveneinde. Die borden zijn genommerd van 1 tot 10. Tien heeren hebben aan de buitenzijde der tafel voor de borden plaats genomenbord No. 1 E. A. Schmitt, van üelfshaven, de zelfs op gevorderden leeftijd nog zoo productieve probleemdichter; No. 2 A. Polak Daniels; No. 3 H. Meyers, beiden van 's Hage; No. 4 Dr. G. E. W. Baehr, van Delft; No. 5 de Clercq, van Arnhem; No. 6 J. Andriessen, No. 7 J. de Yogel, No. 8 mr. B. van der Iiaak, allen van 's Hage; No. 9 J. F. Versteeven, van Botterdam, en No. 10 Kamphuijzen, van 's Hage. In de open ruimte, die de tafel laat, de heeren Gifford en graaf van Hogendorp, de eerste in de Engelsche taal de zetten aan kondigende, die gedaan worden, de tweede daarvan nanteekening houdende. Op zekeren afstand van de speeltafel zit een man, met den rug naar de aanwezigen gewend en met gloeijende oogen naar het kleine tooneel op den achtergrond starende, alsof daar de schoonste Bayadères van de oude en nieuwe wereld voor hem defileerden. Die man is de beroemde Engelsche schaakspeler Blackburne, die, daartoe door het Haagsehe Schaakgenootschap, gesteund door vrijwillige bijdragen van de leden, geëngageerd, tien partijen blind zal spelen. Blackburne heeft zijne algemeene bekendheid in niet geringe mate te danken aan het laatste Weener tournooi, waar hij en Stei- nitz die onlangs mede door het Haagsehe Schaakgenootschap naar de residentie werd gelokt zich door alle concurrentiën heensloegen, om ten slotte tegen elkander eene eindpartij te spelen, waarbij Steinitz overwinnaar bleef. Deze laatste speelt vele partijen tegelijk, maar niet blind. Blackburne daarentegen een man van even dertig jaren, met een mat bleek gelaat, dat den denker aan duidt speelt tien partijen zonder de schaakborden te zien. Ten behoeve van hen, die niet tot de beoefenaars van het schaak spel behooren, herinneren we, dat elk bord zestien zwarte en ze-- tien witte stukken draagt van verschillenden loop. Over tien borden, in even zoovele geheel zelfstandige groepen verdeeld, bedraagt hot aantal stukken alzoo driehonderd-en-twintig. De partijen eens in gang zijnde, behoort er een phenomenaal geheugen toe om te weten hoe op ieder bord de mei eiken zet sterk varieerende stel ling der stukken is, waarvan bovendien achtereenvolgens vele verdwijnen. Blackburne heeft het bewijs geleverd, dat zeldzaam geheugen te bezitten. Ligt daarin reeds van zelf voor iederen leek Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn voor Amsterdam bevracht de schepen: Java Packet, Friesland en Johanna en Willem. Naar het U. D. verneemt, bestaat het voornemen, om, uitgaande van de Oosterlijn, eene buurtspoorweg naar de gemeenten Zeist en Driebergen aan te leggen. Men meldt ons van Texel, dd. 12 dezer: „Jl. Maandag herdacht de heer Boonacker, hoofdonder wijzer te Zuid-Eijerland, den dag, waarop hij 25 jaar geleden, zijne betrekking aldaar aanvaardde. Reeds den avond te voren, werd hij door een commissie van ingezetenen verrast met een net en degelijk geschenk. Den volgenden mogen vierde de schooljeugd feest met hun onderwijzer, en aan den avond van dien dag werd hem door oudleerlingen en hunne vrienden eene serenade met fakkel licht gebragt. Het doel van den togt was het aanbieden van een heel aardig geschenk. Talrijk waren de blijken van belangstelling en een woord van lof mag niet achter blijven aan hen, die zoo flink toonden onderwijzer en onderwijs te waardeeren. Leve de ingezetenen van Zuid-Eijerland!" Hoorn heeft een groot verlies geleden door den dood van den algemeen geachten kantonregter Jhr. Mr. A. van Akerlaken. De afdeeling Opmeer en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op 25 Junij in de gemeente Hoogwoud een wedstrijd openen met grasmaai-machines, hooischudders en hooiharken. Bij die gelegenheid zal eene tentoonstelling worden gehouden van eigen gefokt jong vee, waartoe onderscheidene prijzen zijn uitgeloofd. Het blijk van tevredenheid voor de politie heeft te Amsterdam zooveel opgeleverd, dat aan iederen politie-agent f 5 en aan iederen pompier f 2,5<^kan worden uitgereikt. Het overblijvende, ongeveer f 25, is bestemd voor den bij den optogt gekneusden politie-agent, die ook reeds van de feestcommissie een geschenk in geld heeft ontvangen. Gisteren namiddag ten half drie ure is een he vige brand uitgebarsten in een pakhuis van het Friesche Veem, op het Oudezijds-Kolkje te Amsterdam, waarin houtwaren en andere artikelen waren opgeslagen. Ook het pakhuis van de firma Vinke en Rijfsnijder, grenzende aan het brandende perceel, is door de vlammen aangetast. Drie stoomspuiten en een groot aantal handspuiten geven voortdurend water. Ten 5 ure was men den brand nog niet meester. en ook voor iederen schaakspeler eene reden tot verbazing en be wondering, men moet Blackburne hebben zien spelen, om zich een juist denkbeeld te kunnen vormen van de wijze waarop hij, op de bloote afroeping van de zetten die gedaan worden, zijne partijen weet te leiden en zijne tegenstanders uit het zadel weet te ligten. Hij had zich den openingszet van iedere partij voorbehouden, maar koos voor vele partijen eene verschillende opening, terwijl bovendien de tegenspelers van hun regt gebruik maakten om contra openingen te maken of aangeboden Gambieten te ontwijken. Daar waren o. a. van de tegenspelers drie, die de spelopening van Blackburne beantwoordden met de zoogenaamde Eransche verdedi ging, waardoor het spel dadelijk een ganscli anderen vorm aan neemt, dan hij, die den openingszet doet, heeft bedoeld. Niets echter kon het wonderbaar geheugen van Blackburne op het dwaal spoor brengen; en voegen wij er snel bij, dat bijna geen der spelers bestand bleek te zijn tegen de positie-kennis en geniale vindingrijkheid van den blind-speler. Geen zet wordt door hem gedaan, of zij heeft eene diepe beteekenis. Met opmerkelijken tact slaagde hij er in de ontwikkeling van de stukken zijner tegen standers te beletten of ze op elkander te dringen tot een hoop, die zich niet ontbinden kon zonder hem voordeel te bezorgen. Black burne speelt niet speelde althans Dingsdag avond niet met de stijve geslotenheid van den geoefenden theorist; zijn spel was meerendeels schitterend; zeer dikwerf bood hij de opoffering van stukken aan, en wee dan dengene, die meende het geschenk des vijands te kunnen aanvaarden. Keurige, met zorg voorbereide combinatiën, moesten hem slag op slag de overwinning verzekeren. Niet zelden had hij een veroverd stuk slechts van het bord te laten nemen, maar deed het niet en ging liever tot eene nieuwe combinatie over, die ten slotte bleek hem nog grooter voordeel te verschaffen. Zóó zeker is hij van den stand van elke partij, dat hij in kwestieuse gevallen naauwkeurig weet aan te geven wat vooraf is gegaan en door niets van zijn stuk is te brengen. Eens toen hij, na reeds vier uren gespeeld te hebben, aangaf dat op zeker bord voor hem moest gerocqueerd worden (de ver schuiling van den Koning achter het Kasteel) werd hem gevraagd aan welken kant, links of regts, de rocquade voor hem moest geschieden. Hij antwoordde: „natuurlijk ter linkerzijde, omdat, met het oog op den raadsheer, die een der benedenvelden bestrijkt, de rocquade regts niet geoorloofd is." Wat alzoo door hen, die vóór het bord geplaatst waren, niet was opgemerkt, stond behoorlijk in Blackburne's geheugen aangeteekend. Hoe sterk zijne magt van combinatie is, kan o. a. daaruit blijken, dat hij, na ruim zeven uur gespeeld te hebben, een zet van den heer V., zonder aarzelen of lang nadenken, beantwoordde met de verklaring: mat in vijf De verschillende grasverpachtingen te Beverwijk, hebben dit jaar ruim 30 pet. minder opgebragt dan ver leden jaar. Men berekent de koe hooi 15 a 20 pet. minder. Reeds eenigen tijd heerscht te Rotterdam eene epidemie van kraamvrouwenkoorts. Naar men zegt, zijn in de laatste drie maanden aan deze ziekte bezweken ongeveer 30 a 40 vrouwen, van welke 12 behandeld werden door ééne vroedvrouw. Nog maar te weinig weet men, dat de kraamvrouwenkoorts eene besmettelijke ziekte is, welke zeer ligt van zieke op gezonde kraamvrouwen wordt over- 1 gedragen, wanneer de tusschenpersoon niet de noodige voorzorgen gebruikt. Sommige vrouwen nu schijnen hiervan onkundig te zijn, of onverschillig over het onheil dat zij stichten. En toch, hoe vreeselijk is het, als eene gezonde moeder door de achteloosheid van de personen, wier ambt hen aan het ziekbed brengt, met deze doodelijke ziekte j wordt besmet. Die achteloosheid is moord. En onze geneeskundige wetten voorzien in dit geval nietzij behelzen niet de bepaling, dat, wie zich schuldig maakt aan het verbreiden van dergelijke epidemie door achteloosheid, kan worden geschorst in zijne betrekking. (N. Rott. Crt.) Den 15 en 16 Junij zal te Dordrecht eene algemeene vergadering gehouden worden van de vereeniging van gas fabriekanten in Nederland. Reeds veertien dagen is men te Capelle (Langstraat) bezig met het verpachten van hooigras. Voor den afslag of eerste snede alleen, wordt gemiddeld van f 80 tot f 90 per hectare besteed. De kwestie van het koningsgeschenk te Veere is nog niet ten einde. Er zijn wel portretten gemaakt, maar deze zijn niet aan Z. M. opgezonden bij gebreke van een album, dat men niet heeft kunnen laten maken. Nu werd onlangs door de commissie voor het geschenk de vraag behandeld wat men met de portretten zou doen, doch men kon op deze vergadering nog tot geen besluit komen. Door een der leden werd voorgesteld om ze, als een blijvend aan denken aan het feest, aan de gemeente aan te bieden. Dit was nog zoo kwaad niet. In een groote lijst geëncadreerd, zouden ze in de raadzaal een goed effect maken. Het Prov. geregtshof in Gelderland heeft den 11 dezer gewezen de navolgende arrestenin zake F. W. Helmich c. s. allen schuldig verklaard en wel de 1ste 1. aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, en zulks na reeds vroeger herhaaldelijk tot criminele straffen te zijn veroordeeld geweest; en de 2de en 3de beschuldigden aan medepligtigheid van de sub 1 vermelde misdaad, echter voor hen onder ver zetten. En zóó was het. Bijzonder ingewikkeld was dit mat niet, maar 't had toch varianten die tot een spoediger mat konden voeren, en de voorlaatste zet was een tweesnijdend mes, daar, indien het Kasteel, dat schaak gaf, werd genomen, het mat in één zet volgde, terwijl, indien de Koning het schaak ontweek, het mat in één zet op andere wijs mede onvermijdelijk was. Een geannonceerd mat in vijf zetten blijft op zich zelf heel lofwaardig, vooral wanneer het zoo snel na den zet der tegen-partij wordt aangekondigd. In het algemeen speelt Blackburne snel. Slechts nu en dan neemt hij eenigen tijd tot overleg. Storen kan hem niets. Hij vergt geen stilte, spreekt met ieder die zich tot hem wendt, gebruikt ververschingen en rookt de eene sigaar na de andere zonder dat zijn geheugen hem in den steek laat. Omstreeks negen ure, bijv., werd de seance, die door vele belang stellenden werd bijgewoond, vereerd met een bezoek van Z. K. H. deti Prins van Oranje, eere-voorzitter van het Nederl. Schaakbond. Al de spelers stonden van hunne plaatsen op, behalve Blackburne, die natuurlijk niet zien kon wat gebeurde. De Prins ging op hem j toe en liet zich den blind-speler voorstellen er volgden pligtplegingen en een kort onderhoud waarna Blackburne, midden in een zet gestoord op een oogenblik dat voor vele partijen beslissend moest wezen, even kalm en bedaard en met evenveel zekerheid alsof hij volstrekt niet was gestoord, den zet aangaf, dien hij voornemens was te doen, toen de Prins binnenkwam. Z. K. H. was met veel belangstelling getuige van den gang der partijen en vertrok dan ook eerst na middernacht.. Voor iederen zaakkundige was het duidelijk, dat de meerderheid van de partijen reeds bij den tienden of twaalfden zet sterk gecompromitteerd waren. Er werd niettemin voortgespeeld. Ten 1 uur na middernacht hadden twee partijen geabandonneerd, terwijl ééne, (die des heeren Vogel) bij wederzijdsch goedvinden remise was verklaard. Volgde het bovenvermelde mat ten nadeele van den heer V. uit Botterdam. Ten 3 ure na middernacht hielden nog slechts twee partijen stand. Eene daarvan moest het kort daarna opgeven. Daarentegen had de laatste (hord No. 10, de heer Kamphuizen) zulk eene winnende positie veroverd, dat Blackburne zijnerzijds abandonneerde. Hij had alzoo van de 10 partijen 8 gewonnen, 1 remise, 1 verloren. Alhoewel meest al de partijen in een 25tal zetten waren beslist, duurde de strijd van des namiddags 6 ure tot omstreeks 4 ure na middernacht in één stuk door. Dat was voor de meesten eene heel leelijke keerzijde van de medaille, maar 't belette niet, dat de strijd tot op het laatste oogenblik door velen met onverflaauwde belangstelling werd bijge woond, terwijl Blackburne ten slotte met geestdrift werd toegejuicht. Hij was toen nog vol vuur en niet zoo vermoeid als men het regt had te vooronderstellen. (N. Bott. Crt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1