AOVERTENTIË N. Engeland. Ouitschland. Zwitserland. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. eener balseming bij de Indianen in zwang en daarin bestaande dat men de beenderen er uit neemt en hetgeen dan over blijft laat droogen tusschen verwarmde steenen, tengevolge waarvan het vleesch inkrimpt, maar het gelaat zijne uit drukking behoudt. Dit is, zooveel bekend is, de achtste kop van dezen aard, dien men in Europa bezit. In het Huis der Gemeenten is namens de regering mede gedeeld, dat nog geen besluit was genomen omtrent de deelneming van Engeland aan het te Brussel te houden Congres. De eigenaars van ijzerfabrieken in Schotland hebben besloten tot eene vermindering van het weekloon met 40 pCt. In onderscheidene couranten is verhaald, dat de Duitsche regering voornemen was, het eiland Curaijao van Nederland te koopen om er eene station voor de Duitsche vloot van te maken. De officieuse Norddeutsche Zeitung rangschikt dit berigt onder de sprookjes, die in den zoogenaamden komkommertijd de ronde in de nieuwsbladen doen. //Wij kunnen verzekeren, zegt zij, dat zulk een voornemen ook thans niet bij de marine of de rijksregering bestaat en dat men er geene behoefte aan gevoelt. Onze vloot vindt ook zonder dit behoorlijke stations, en het bezit van koloniën zou voor Duitschland meer nadeel dan voordeel opleveren." Met de Duitsche oorlogsvloot schijnt het nog niet naar wensch te gaan. Met groote kosten heeft men in den Jahde-boezem, aan de noordkust van Oldenburg, een aan zienlijk marine-etablissement, Wilhemshafen, gesticht, doch het blijkt nu dat de haven groot gevaar loopt te verzanden. Het gepantserde linieschip König Wilhelm zit zoo diep in den modder, dat men eerst vreesde het te moeten sloopen, en in elk geval groote moeite zal hebben om het vlot te brengen. Het schip, een der grootste oorlogsmonsters die in den laatsten tijd gebouwd zijn, zal daarna van eene kleine bemanning voorzien worden, om te beproeven of het al dan niet zee kan bouwen, welke kwestie nog altijd onopgelost blijft. Ongeveer een week geleden werd uit Genève aan de Londensche bladen 't berigt overgeseind, dat 't huwelijks reisje van een jong Engelsch paar, Liskeard genaamd, op de meest bedroevende wijze verstoord was geworden, door dien, bij 't beklimmen van den Mont Blanc, mevrouw Liskeard te zamen met een vriendin in een afgrond van verscheidene duizenden voeten diepte neêrgestort was. Den dag na 't ontvangen van deze treurige tijding, maakte menig blad vertooning met een schilderachtig hoofdartikel over de gevaren van 't beklimmen van Alppieken. Hier was een waarschuwend voorbeeld te meer, even treffend als leerzaamThans evenwel is gebleken, dat er van 't geheele verhaal van mevrouw Liskeard's droevig uiteinde niets aan is; dat geen mijnheer en mevrouw Liskeard den Mont Blanc bestegen hebben, en dat er ook op dien berg in den jongsten tijd niemand 't leven verloren heeft. Hoe kwam dan 't praatje in de wereld De Echo heeft 't ontdekt. Een paar jaar geleden is werkelijk op den Mont Blanc een jong echtpaar verongelukt, dat, wel is waar, den naam van Liskeard niet droeg, doch uit 't stadje Liskeard (nabij Plymouth) afkomstig was. De Echo ver wacht nu, dat er over twee of drie jaren op dit thema een nieuwe variatie geleverd zal worden. „Te Liskeard" (zoo zal 't dan de ronde maken in de pers) te Liskeard beeft een verschrikkelijke aardstorting plaats gehad, die 't leven gekost heeft aan een jong heer, Mont geheeten, pas te voren in 't huwelijk getreden met een mademoisselle Blanck!" De Mississippi, die, evenals de Nijl voor Egypte, ten zegen strekt voor de landen, welke zich aan het laagste gedeelte van zijn stroomgebied uitstrekken, is dit jaar voor de bewoners dier landen een verschrikkelijke geesel geworden. Zoo geducht was de rijzing zijner neven-rivieren in de eerste helft van April, dat hij zijn oeverlanden, van de zuidelijke grenzen van Missouri en Tennessee af', over honderd mijlen in meeren en lagunen veranderde, de vrucht baarste en plantaadje-districten verwoestte en honderd duizend menschen van dak beroofde. De bedoelde landen, even groot en rijk als Europeesche koningrijken, langs den reuzenstroom en zijne neven-rivieren zich uitstrekkende, liggen gemiddeld lager dan de voorjaars-waterstand van al die stroomen en rivieren en werden, sedert door den landbouw van haar voordeel werd getrokken, door dammen en dijken tegen overstroomingen hunner groote levensaderen beschermd. Die beschermende dijken in stand te houden en te verbeteren is de eerste levenskwestie voor de planters en boeren dier districten, waartoe zich een groote dijk-maatschappij (levee- associationgevormd heeft, aan wien de bewaking en in standhouding der dijk- en damwerken is opgedragen. Om een klein denkbeeld te geven van de moeijelijkheden en bezwaren aan die taak verbonden, is het voldoende te herinneren aan het uitgestrekte terrein en de waterwerken daarvoor noodig, en te wijzen op het feit, dat de Bonds regering met die werken niets te maken heeft, maar die aan de administratie der verschillende Staten of wel aan hunne bevolking overlaat. Het laat zich denken, wat er onder zulke omstandigheden tijdens den burgeroorlog van die waterwerken gekomen is. Zij waren zoo verwaarloosd geworden, dat het slechts aan de ongewoon gelukkige omstandigheden, dat van 18601865 geen buitengewone rijzing van het water heeft plaats gehad, is toe te schrijven dat niet elk voorjaar met vernielende overstroomingen gepaard ging. Met te meer verwoesting daarentegen viel het voorjaar van 1866 in. Na dien tijd is met de ter beschikking staande middelen alles gedaan, wat gedaan kon worden, doch boe weinig dat beteekende, bewijzen de over- stroomingen van dit jaar, de verschrikkelijkste welke in de laatste halve eeuw zijn voorgekomen. Zoo snel en sterk rees tusschen 6 en 10 April de groote rivier, dat zij, voornamelijk in het laag gelegen Louisiana, op vele plaatsen over de dijken en dammen heenstroomde, die op andere plaatsen vernielde en op die wijze de daar achter gelegen landen met hunne katoen-, suiker-, tabak en rijstoogsten in een onoverzienbaar meer herschiep, 't Zelfde gebeurde met de neven-rivieren, waarvan de kleinste nog een aanzienlijke breedte heeft, en tot in de eerste dagen van Mei verminderde niet slechts niet de ont zettende overstrooming, maar er kwamen gedurig nieuwe bij, zoodat zelfs ver van den Mississippi gelegen districten in het ongelukkig lot deelden. Zoo onverwacht en met zooveel kracht braken de rampen los, dat in Louisiana alleen meer dan vijf millioen acres onder water gezet werden en eene bevolking van 200,000 personen van dak beroofd en in één nacht aan alle gebrek prijs gegeven werd. De verschrikkelijke tooneelen, welke in het stroomgebied van de verschillende rivieren voorkwamen, gaan alle beschrij ving te boven. Honderden menschenlevens gingen ver loren. Geheele strooken land werden weggerukt en de prachtigste kudden vee werden in den vloed verzwolgen. De bondsregering bood dadelijk met behulp der militaire magt ondersteuning aan. Voedsel, kleeding en dekens werden bij groote hoeveelheden uitgedeeld, om den duizenden aan honger en koude overgegevenen den eersten onderstand te verleenen. Doch wat was dat alles nog, vergeleken bij het vernielde eigendom, bij de verwoeste oogsten der kost baarste uitvoerproducten van het zuiden, bij de omverge- woelde en verzande plantaadjes, bij de vernieling der middelen om eene volgende overstrooming te keeren, enz.? Het tooneel, dat de geteisterde plaatsen, de schoonste van het zuiden, aanbieden, is zoo treurig en hopeloos, dat zelfs het vooruitzigt, dat het congres nu voortaan de zorg voor den Mississippi zal op zich nemen, naauwelijks eenigen troost aanbiedt, hoezeer men met het oog daarop na verloop van jaren, als deze schade weder zal hersteld zijn, deze ramp zegenen zal, daar zij door hare uitgestrektheid het Ameri- kaansche volk er toe bragt, eene herhaling daarvan onmogelijk te maken. De voddenmarkt te Iionden. Omtrent de voddenmarkt, die eenmaal 's weeks, des Vrijdags, op de beestenmarkt, in de wijk Islington, te Londen wordt gehouden, leest men in een Engelsch tijdschrift het volgende. Van den vroegen morgen af rigten zich van heinde en verre naar dit punt kruiwagens, handwagens, vrachtwagens, open rijtuigen enz., beladen met allerlei onbeschrijflijke voorwerpen en getrokken door allerlei paarden, ezels, honden en menschen. Het is een ongelooflijke rommel. In de ruime doorgangen, die op de andere dagen van beestenkoopers en slagers wemelen, worden de staanplaatsen met krijt afgeteekend en tegen het middaguur zijn zij doorgaans allen verhuurd. Men zou moeijelijk eenig voorwerp kunnen bedenken, dat niet aanwezig is in deze verzameling van artikelen, die gekomen zijn van men weet niet waar en die in zulk een toestand verkeeren, dat men niet begrijpt, waarom de eigenaars nog de moeite namen ze hierheen te brengen. Twee personen gingen eens de weddingschap aan, dat men hier, bij nasporing op drie achtereenvolgende markt dagen, het meest onwaarschijnlijke voorwerp zou vinden, dat door een hunner opgegeven was, nameljjk eene doodkist, en reeds den tweeden Vrijdag zag hij er drie langwerpig zwarte kistjes te koop staan, bestemd voor doodgeboren kinderen. De tegenpartij bekende zich echter niet overwonnen en beweerde, dat eene doodkist eene rustplaats was voor overleden personen, maar niet voor wezens, die niet geleefd hadden, zoodat, naar zijn gevoelen, de drie zwarte kistjes geen echte doodkisten waren. Het was een moeijelijk geval om te beslissen en tot nu toe is het dan ook onbeslist gebleven. Bij elke schrede ontmoet men de zonderlingste artikeleneen bak met gebroken kurkentrekkers en verroeste grendels, eene vliegen kast van ijzerdraad, een harmonium, eene defecte electriseermachine twee blaasbalgen, een tang, een koffijmolen, enz. Op dien bazar te Islington vindt men tweedehandskrukken voor kreupelen, tal van houten beenen, met leder bekleede instrumenten voor gebrek- kigen van allerlei soort, alles gebruikt en min of meer vuil en gebroken. Men ziet er kammen, horologiën, ringen, dobbelsteenen, kaartspellen, draaiorgels, brillen, handschoenen, houten klompen met gaten, bijbels, nieuwe testamenten en Gezangboeken; welke laatste drie artikelen tegen het gewigt van het papier verkocht worden. Men kan er linnen koopen, dat op pluksel gelijkt, konijnen hokkeu met de konijnen er in, verplaatsbare duiventillen met daarbij behoorende duiven, muizenvallen, stekelvarkens en zoowel levende als opgezette apen. Naast eene gasleiding voor een particulier huis staat een goudvink, die „God save the Queen" kan fluiten, en een putter, dien men geleerd heeft een molentje te draaijen, dat zijn zaad maalt, en uit een miniatuurputje water op te halen. Hier is „alles voor allen" en wekelijks snelt de menigte naar deze allesomvattende markt., omdat iedereen weet, dat hij er vinden zal wat aan zijne behoefte of aan zijnen smaak voldoet. Het merk waardigste kenmerk der Vrijdags-markt te Islington ligt in het aantal en in de verscheidenheid der voorwerpen, die niet afgewerkt zijn kunnen worden om duizenderlei redenen, maar gewoonlijk ten gevolge van gebrek aan geld. Men ziet er curieuse machines, on voltooid gebleven, omdat het haren uitvinders aan geduld, ijver of geld ging ontbreken. Er staan zoovele aangevangen harmoniums, dat het is, alsof alle liefhebbers van het instrument zich in staat geacht hebben, het instrument zelf te maken, maar het werk hebben laten steken na de snaren, veeren, toetsen enz. op een hopelooze wijze dooreengeward te hebben. Alles komt daar en alles wordt er dooreengemengdde sjerpen van bajadères en het fluweel van vorstelijke mantels, geborduurde generaais-uniformen, matrozen- wambuizen, soldaten-kapotjassen, diademen van theater-koninginnen, de parapluie van den kleinen rentenier, de sporen van den vossen jager, de valhoed van een kind, de bonte muts van een grijsaard, het hermelijn van den regter, het ambtsgewaad van den bisschop, de overjas der dandies, de kiel der voerlieden. Na tallooze lots wisselingen en avonturen komt dit alles op de voddenmarkt teregt. Dit is hunne laatste station; hier reeds misvormd en onherkenbaar aankomende, gaan zij eindelijk den Weg van alles, den weg van de rozen en dien van de lauweren. De mailboot Borneo, van hier naar Batavia, pas seerde den 11 dezer Malta. Alles wel. De stoomboot Burgemeester Zijlstra is heden alhier aangekomen met een aantal passagiers uit Friesland, welke dezen avond de terugreis weder zullen aanvaarden. Te 's Hage zijn twee kinderen van 2 en 4 jaar alleen te huis gelaten. Zij speelden met lucifers, waardoor de gordnnen van het raam en het bed in brand raakten. De moeder had voorzigtigheidshalve de deur gesloten, zoodat de kleinen niet weg konden komen. Gelukkig zagen een paar buren het ongeval en redden de kinderen, door de ruiten stuk te slaan en zoo binnen te dringen. De algemeene vergadering van de Maatschappij tot nut van den Javaan zal Donderdag 16 Julij a. s. te Rotterdam gehouden worden. Behalve huishoudelijke zaken, zal behandeld worden het rapport van don heer Neurden- berg over het inlandsch onderwijs en zullen verder de volgende vragen worden behandeld: 1. Wat kan er gedaan worden om de werking van de suikerwet meer ten bate der inlandsche bevolking te doen strekken? 2. Welke regeling is ten opzigte der heerendiensten wenschelijk? 3. Door de afdeeling Utrecht is nog voorgesteld, dat de Maatschappij zich tot de regering zal wenden, om bij haar aan te dringen op het aanleggen van meerdere spoorwegen op Java. Eindelijk zal de vraag overwogen worden, of de toestand der Maatschapp haar voortbestaan wettigt. Uit het verslag blijkt, dat het getal leden tot 1250 is versmolten en het vermoedelijk tekort over 1873 ruim f 300 bedraagt. Bij de afdeelingen bestond weinig of geen leven. Wegens gebrek aan fondsen wordt het blad der Maatschappij slechts eenmaal per maand uitgegeven en is geen gevolg gegeven kunnen worden aan het besluit der vorige algemeene ver gadering, om een manifest te rigten aan de kiezers. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUW DP. A. Radijs, stoker bij de Marine en A. Bergtop. A. Koomen, slagter, weduwnaar van M. Pfeiffer en K. Aenee. B. van der Hulst, werkman en M. W. Eurst. K. Dekker, zeeman en P. van der Velde. B. Strikker, werkman en G. J.Mooij. J. Keijzer, werkman en M. Westerhof. GETROUWDGeene. BEVALLENV. Stijgers, geb. Zwart, (Z.). C. Huibregtsen, geb. Dalmeijer, (D.). J. Riekwel, geb. Mork, (D.). OVERLEDEN: S. Bos, 9 dagen. G. Jonker, 78 jaren. S. L. Held, 24 jaren. J. Jonker, geb. Swart, 80 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Junij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 wnw. lOk. 768.90 t 7.52 11.2 - 6.6 0.65 Golvend. 13 8 nnw. 10 768.30 t 7.10 9.2 - 6.7 0.71 13 12 ntw. 14ff 768.81 f 7.41 11.4 - 6.4 0.71 n 13 Junij 8 u. 13 Junijl2 u. Idem. Idem. LATKRE HKItlUTEV Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, commandant kapt.- luit. ter zee J. W. F. Frucht, liggende te Hellevoetsluis, zal den 15 dezer buiten dienst worden gesteld. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Mei. PrinsesAmalia. G.H.Timmermans. Soerabaija. 9 Junij. JaeobRoggeveen. J. C. Rolff. Batavia. 10 Junij. PrinsesAmalia.E.W.Fabritius Padang via Napels en Suez. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Guiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Eensgezindheid.S.J.Seinstra. St. John. Hout.- v. Vliet Co. Wynyard. R. Robson. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. KingCoal. J.W.Lambert. Newcastle. ZurMühlen&Co. Chip Chase. T. Reed. Granen, enz. 46 hectol. Tarwe f 11,90 a 13,25; hectol. Rogge f -,a 26 hectol. Gerst f 7,75 a 9,75; 22 hectol. Haver f 5,10 a 5,75; 12 hectol. Boonen: Bruine f 11, a f 14,Witte f -,a -, Paardenb. f -,a -,10 hectol. Erwten: Graauwe f 12,a 15, Vale f 9,a 12,Groene f 9,a 15,Witte f a hectol. Kanariezaad f hectol. Mosterdzaad f a alles per hectoliter. Kaas. 660 stapels; Kleine f 33,50, Middelbare f 3,450, Com missie f 33,laagste prijs f 21, per 50 kilogram. Vee. 6 Paarden f 45 a 300; 4 Koeijen f 195 a 275; 44 nuchtere Kalveren f 6,al4; 238 Schapen f 21a 38; 204 Lam meren f 5 a 16; 104 magere Varkens f 8 a 16; 240 Biggen 1 2J a 5 4 Bokken en Geiten f 3a 8 4 Kleine Bokken f 0,75 al,60. Boter, f 0,80 a 0,90 per 0.630 kilogram. Vijftigjarige Echtvereeniging VAN THEUNIS VISSER IS AALTJE MOOLENAAR. Vlieland, 14 Junij 1874. (l Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. S UOÜOOOCOOOOO GOCOQCCtOOOOOOOOOOCOOOüOJO^S

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3