Benoemingen, enz. STAT E - (i X E R A A L Buitenland. Frankrijk. Engeland. Dnitschland. Drietal te Amsterdam: G. Doedes, te Velsen; J. G. Knotnerus A. Mz., te Dordrecht en C. H. Koopman, pred. te Waspik. Binnen kort zal een telegraafkabel tusschen Texel en Vlieland worden gelegd, zoodat Texel dan een dubbele telegraphische verbinding zal hebben. Het Handelsblad is niet tevreden met den afloop der interpellatie Godefroi over de werken van 't Noordzee kanaal, evenmin als de interpellant zulks was. Wel heeft de minister zich welwillend betoond in woorden, wel heeft hij den stand van zaken juist uiteengezet, maar de 5| milli- oen die de Staat verstrekte, zijn door de subsidiën van Amsterdam verzekerd, en nu er buitengewone werken te maken zijn, ter voltooijing der zeehoofden, zegt de minister slechts, dat wanneer het algemeen belang medebrengt, dat er werken worden uitgevoerd, die niet ten laste der Maat schappij komen, hij de noodige voorstellen zal doen. De verpligting is thans aanwezig en de regering biedt geen voorstel aan. De Maatschappij heeft bijtijds gewaarschuwd, doch in 't vorig jaar is niets gedaan tot behoud en ook dit jaar nog niet, dan alleen door de Maatschappij, in 't vertrouwen dat de regering een zeebreker zou maken en 't daaraan bestede geld zou worden gerestitueerd. Is de regering dat niet voornemens, dan zal de Maatschappij dezen arbeid staken. Er is dus haast, de handen moeten worden aan 't werk geslagen. De Staat mag niet schromen voor den Amsterdamschen waterweg te doen, wat voor den Rotterdamsehen waterweg is geschied. Daartoe heeft de minister zich nog niet gezind betoond; hij bepaalde zich tot eenige algemeenheden. Aan kwaadwilligheid wordt de brand van jl. Zondag avond te Haarlemmermeer toegeschreven, waarbij een onbe woonde keet en 25,000 stuks turf verbrandden. Men schrijft uit Alkmaar, dd. 15 dezer, aan het D. v. 's Gr.: „Dat een verlovingsfeest bij veel lief ook leed geeft, zou op dit oogenblik het naburig Heilo kunnen bewijzen. De om haar minzaamheid teregt zoo hoog gewaardeerde jonkvrouwe C. M. van Foreest, die velen hulp en troost wist te verleenen, al bleef ook menige weldaad onder den mantel der geheimhouding verborgen, is verloofd met jhr. S. Laman Trip, te 's Bosch, en met dit huwelijk gaat de laatste telg uit dat hoog aanzienlijk geslacht het ouderlijk huis, de Nyenburg, verlaten. Dat de jonkvrouw, die op den herinneringsdag van 8 Oct. 1573, namens de keur van Alkmaars jufferschap, de door haar vervaardigde feestbanier, onze burgerij aanbood, en ten aanhoore van onzen beminden Koning sprak van den moed onzer voorvaderen en van onze onverander lijke gehechtheid aan het Stamhuis van Oranje, de oud- Hollandsche deugden in haar nieuwe woonstede moge voort planten, is zeker ons aller wensch!" Sedert eenigen tijd worden te 's Hage, door toedoen der vereeniging tot bescherming der dieren, proeven genomen met eene verbeterde slagtwijze voor het rundvee, uitgedacht door den heer F. Bruineau, directeur van de groote abat toirs te Parijs, en aldaar ook ingevoerd, zie ook „Illustratiën" Febr. 1874. Tot directeur van het hötel garni te Scheveningen is benoemd de oud-kapt.-luit. ter zee P. P. Struick. Men schrijft uit Vlaardingen, dd. 17 dezer: „Er zijn berigten van den 5 dezer, gedateerd uit Lerwick waaruit blijkt dat de 1ste haringjager daar was aangekomen, maar nog geen vangst noemenswaard was gedaan; de uitzigten waren evenwel gunstig." Yoor de arrondissements-regtbank te Rotterdam stond jl. Dingsdag de ex-notaris P. teregt, tot dusver een algemeen geacht grijsaard, thans beklaagd van verduistering van gelden, te zamen ruim f 13,000. De eisch was 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en vier geldboeten van f 400 tot f 500; de uitspraak is bepaald op 23 dezer. Te Rotterdam is eene brouwerij voor Heinekens-bier ingewijd. Te Utrecht waren gisteren 54 mandjes met nieuwe aardappelen ter markt aangebragt, die tegen den prijs van f 2.25 tot f 3.00 per mandje gereede koopers vonden. Te Vlissingen wordt den 23 dezer uit New-York een stoomschip verwacht, als voorbode van de aanstaande pakketvaart van Amerika naar Vlissingen. Men schrijft uit Maas en Waal aan het U. D., dat de noordwesten winden een zeer nadeeligen invloed op de tabaksplanten uitoefenen, met welker uitpoting men thans druk aan den gang is. Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft jl. Dingsdag twee personen wegens valschheid in authentieke en publieke geschriften en wegens het zich desbewust bedienen van die valsche acte, bij dienstneming te Harderwijk, veroordeeld respectievelijk tot 3 jaar en tot 6 maanden gevangenis, en in eene geldboete van f 50 ieder. Op de bijeenkomst van de Overijsselsche predikanten- vereeniging, op den 17 dezer te Zwolle te houden, zal o. a. ook ter tafel komen de vraag: „zijn er bezwaren van godsdienstigen aard tegen de lijkenverbranding? Zoo ja, welke is hunne waarde?" Gisteren morgen overleed te Groningen een kind van 3| jaar dat, een oogenblik aan het oog der moeder ont trokken, gedronken had van een bijtend vocht. De jaarlijksche groote hooiland-verhuring te Meppel heeft jl. Zaturdag namiddag plaats gehad. Er was veel animo. De beste stukken (gemestlands-hooi) bragtenflOO en f 130 per bunder op. De gewone soort inférieure oeverlanden, f 40 a f 70 per bunder. In de Surinaamsche Courant wordt gemeld, dat de regenten van het Roomsch-Catholieke gesticht „de Voor zienigheid" aldaar bij gelegenheid van de viering van 's Konings jubilé besloten hebben, dat gesticht (een opvoedings gesticht) open te stellen voor kinderen zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Hiervan werd den gouverneur in eene toespraak van den bisschop kennis gegeven en tevens hem een adres aan den Koning overhandigd, waarin Z. M. verzocht wordt het beschermheerschap over het gesticht te aanvaarden. De koorddanser Blondin, de „held van de Niagara," geeft thans voorstellingen te Batavia. De heer B. Becking zegt o. a. in het verslag der verrigtingen van de geneeskundige dienst bij de eerste expeditie tegen Atsjin: „Behalve met de klewang is de Atsjinees gewapend met een vuursteen-geweer of donderbus en met eene lans. Als hij op de onzen toeliep, schoot hij al op een afstand zijn geweer at en wierp dit weg; daarna liep hij door, wierp met de lans en drong, zoo het hem gelukte, met de klewang op onze soldaten in. Ik geloof, dat er zelden meer doods verachting betoond is, dan door de Atsjinezen bij den jongsten oorlog. Hun voorvechters snelden onze troepen te gemoet, bleven op een afstand binnen een geweerschot staan, tandakkende (dansende) en met hun wapens rond zwaaiende, en naauwelijke waren zij neergeschoten of zij werden door anderen vervangen. Gelukte het hun tot tusschen onze militairen door te dringen dan sloegen zij vreeselijke wonden. Naarmate zij echter het effect onzer ach terladers leerden kennen, hielden zij zich meer opeen afstand." De veearts te Londerzeel (België) heeft de aandacht van den gouverneur van Brabant gevestigd op een besmet telijke ziekte onder de paarden, met name onder de hengsten, in zijn district. Van wege den gouverneur is aanschrijving gedaan aan de gemeentebesturen tot het nemen van maat regelen, om de besmetting tegen te gaan. In het Alhambra te Brussel wordt thans de bekende toer, door de Gebr. Davenport vertoond, nog veel sterker uitgevoerd door den goochelaar de Vere. Deze laat zich in een koffer sluiten waarin hij maar juist past. Zijne handen worden geboeid, de koffer gesloten en met touwen omwoeld; één minuut later zit de Vere op den koffer; weder valt het scherm en na eene minuut wordt de koffer geopend en ligt de Vere weder daarin, gelijk men hem er in gelegd had. Deze goochelaar erkent, dat geen spiritisme of iets van dien aard in het spel is. De heer A. H. Bruch, klerk bij de directie der Marine alhier, is overgeplaatst naar Amsterdambenoemd tot klerk bij de directie alhier, met ingang van 1 Julij e. k., de heer W. N. van Hengelaar. Van de nieuw benoemde officieren, bij het 7de reg. infanterie, zijn de luits. C. van Lente, J. T. Itappold benevens J. D. ten Bosch, bij het 4de bataillon alhier geplaatst. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden is door Z. M. be noemd a la suite bij het reg. grenadiers en jagers, bij het 4de reg. huzaren en bij het reg. rijd -artillerie respectivelijk tot majoor, tot luit.-kolonel en tot kolonel; bij de zeemagt tot kapt.-luit. ter zee en tot kapt. ter zee a la suite. De luit. ter zee der 2de kl. B. P. Korteweg is op zijn verzoek, met den iaatsten dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. De 2de luit. der vesting-artillerie Sodenkamp te Groningen is naar hier verplaatst. Tweede Hamer. Zitting van Woensdag 17 Junij. In deze zitting is ingekomen het ontwerp tot het verleenen van subsidie voor den aanleg van spoorwegen en zijn de beraadslagingen aangevangen over het ont werp tot herziening van den census. De heeren Gratama, Smidt en de Jong verklaarden er zich voor, de heer Wintgens acht het ontwerp ontijdig en ongemotiveerd; de heer Viruly heeft bezwaar vooral op grond van de verlaging van den census voor de kiezers voor den gemeenteraad; de heer Scliimmelpenninck van der Oye deelt dat bezwaar; de heeren van den Berch van Heemstede en Teding van Berkhout hebben bedenkingen, maar reserveeren hunne stem. Heden voortzetting. Het verslag der Kamer over het wetsontwerp betreffende de afzonderlijke opsluiting der gevangenen is verschenen. De overweging in de afdeelingen liep vooral over de vragen, of het ontwerp niet, door uitbreiding van het cellulaire slelsel, vooruitliep op het nieuwe strafwetboek, dat binnenkort van de staatscommissie te wachten is, en of bij dit ontwerp eene keuze wordt gedaan tusschen het cellulaire en het progressive gevangenisstelsel. In zijn antwoord verklaart de minister van Justitie, dat hij niet wil vooruitloopen op het stelsel van criminele straffen, maar dat hij alleen bedoelt de verdere toe passing op correctionele straffen, waarvoor een tijd van 7 jaren en eene uitgave van 14 ton noodig zullen zijn. De commissie van rapporteurs heeft geene wijzigingen voorgesteld, omdat 1 harer 5 leden wegens ongesteldheid de laatste bijeenkomsten niet kon bij wonen en de meeningen der vier overige verdeeld waren. De minister van Marine heeft geantwoord op het afdeelingsverslag nopens zijne definitieve begrooting. De minister, ofschoon van oordeel dat zijne mededeelingen en plannen beter gewaardeerd moesten zijn, zonder iemand te binden, verklaart evenwel dat het niet in zijne bedoeling lag, nu reeds een debat uit te lokken over plannen, voor wier uitvoering eerst bij de volgende begrooting gelden zullen moeten uitgetrokken worden. Het denkbeeld, om bij de wet te bepalen welke maritieme mid delen voor de landsverdediging vereischt worden, verdient geene aanbeveling, ook omdat de behoefte aan materieel met weinig zekerheid voor de toekomst kan bepaald wordeu. Tot aanbouw van monitors, riviervaartuigen en torpedobooten is nog geen geld aangevraagd, omdat die sommen dit jaar nog niet gebruikt kunnen worden. Binnen kort zullen weder B schroef- stoomschepen ter versterking der Indische Marine vertrekken. Voor de Indische Marine en haar beheer is en blijft de minister van Koloniën verantwoordelijk. De minister komt met kracht op tegen de bewering, dat met den noodzakelijk geachten aanbouw van schepen in 't buitenland de pantserinrigting te Amsterdam geheel buiten gebruik zou blijven, vooral wat betreft de herstellingen. Wijders geeft de minister nog nadere inlichtingen op onderscheidene gedane vragen. Bij het onderzoek der suppletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken verklaarden verreweg de meeste leden zich voor het denkbeeld om voor het landbouwonderwijs geschikte jongelieden, onder het genot eener rijkstoelage, naar Duitschland te zenden, ten einde zich op eene der daar bestaande instellingen voor het geven van land bouwonderwijs te bekwamen. Maar de maatregel mogt niet op een te karigen voet worden genomen. Naar veler oordeel moesten tevens de eischen voor het examen B tot het geven van landbouw onderwijs worden gematigd. Over de inrigting van de rijksland bouwschool enkel voor theoretisch onderrigt waren de gevoelens verdeeld. Eenige leden, die dit beginsel beaamden, wenschten de vestiging der rijks-landbouwschool in eene akademiestad en dan wel liefst te Utrecht. De minister van Landbouw heeft in geheel Frankrijk den staat van den oogst doen opnemen en het resultaat van dien arbied is dat het graan een overvloedige opbrengst belooft en de wijnbergen, hoewel de vorst in sommige streken veel kwaad heeft gedaan, een oogst doen verwachten, die ongeveer vier vijfden zal bedragen van dien in gewone jaren, en de hoedanigheid van den wijn met die in de beste jaren zal gelijkstaan. Bij de wedrennen in het Bois de Boulogne (prijs 100,000 francs) heeft, tot groot verdriet der Parijzenaars, jl. Zondag een Engelsch paard gezegevierd. Mac-Mahon woonde met zijn echtgenoot het feest bij en werd niet toegejuicht. Opgewondenheid, zooals anders, was echter niet te bespeuren 't was of het volk overal het gevoel met zich droeg van den ernst der politieke omstandigheden. Het meest liepen weder in het oog de damestoiletten, waarvan die van de zoogenaamde demi-monde in opschik de kroon spandende mode bleek rozenkleur te zijnsommige dames zagen er met haar- en kleedtooisels zoo gek uit, dat zij den spot niet ontgaan konden. Om 2 uur was alles gereed en kon de strijd een aanvang nemenhet wachten was echter op Mac-Mahon die eerst om half drie verscheen met zijn vrome vrouw, in een rijtuig met twee paarden, zonder eskorte; slechts twee officieren in burgerkleêren vergezelden hen. Mac-Mahon was even eens in burgerkleêren; de maarschalksche droeg niet de modekleur, maar een blaauwe japon met een zwart kanten overkleed en een gelen hoed met roode rozen. In de loge van den maarschalk bevonden zich o. a. de gezanten van Birmanië, in 't wit gekleed met witte tulbanden natuurlijk hadden zij veel bekijks. De Fransche „sportsmen" verliezen door die nederlaag eenige millioenen. Van de elf malen, dat de groote prijs van Parijs gereden is, namelijk in 1863 voor het eerst, maar in 1872 niet, hebben de Engelschen dien nu vijf malen gewonnen en de Franschen zes. Frankrijk heeft dus nog geen reden tot klagen. Immers, wat doet het er toe of een Fransch of een Engelsch paard wint? De geheele wedren is niets anders dan een spel en een amusement, dat honderdduizenden menschen trekt. De verbetering van het paardenras is maar een voorwendsel, en als het paar denras in stand gehouden of verbeterd moest worden door een enkelen renner, dan zag het er treurig uit. De resul taten zijn, wat dat betreft, ook zeer mager, en zoo wordt verhaald, dat „Gladiateur" van den heer de Langrange, de renner die én den Franschen èn den Engelschen Derby èn den grooten prijs van Parijs (1865) heeft gewonnen, het nooit verder heeft kunnen brengen dan tot het vaderschap over goede trekpaarden. 't Groote koffijhuis der nieuwe opera te Parijs, 31 boulevard Haussmann, de verzamelplaats der Bonapartisten, is op last der politie gesloten. Figaro maakt aan de Franschen het compliment, dat hemel en aarde hun het beste heeft gegeven, wat verlangd kan worden, een fraai, gezegend land, een vlijtige en spaarzame bevolking; doch betreurt het dat dit overigens zoo goed bedeelde volk lijdt aan waanzinnigheid, die bij tusschenpoozen zich openbaart. Zoodra de Franschman op het terrein der politiek komt, toont hij zich rijp voor het gekkenhuis. Tot staving van dat beweren wijst Figaro op de geschiedenis der laatstverloopen honderd jaren, inzon derheid ook der laatste dagen. Getroost echter voegt het blad er bij: „Daar Frankrijk, niettegenstaande al zijne dolle handelingen, gekheden en misdaden, nog leeft, zijnen weg vervolgt, en heden vernietigt wat het gisteren met ijver gemaakt heeft, zoo moet toch wel de Voorzienigheid in hare voor ons onbekende wegen nog meer dan één groot doel voor dit land hebben weggelegd. Buigen wij ons en wachten wij den tijd af." Rochefort is gisteren te Queenstown aangekomen. Eene massa volk schoolde zamen voor zijn hótel en jouwde hem uit, onder het roepen: „Weg met Rochefort!" De menigte volgde hem tot aan het spoorwegstation en dreigde hem. Hij is naar Dublin vertrokken. Uit een proces, Prins Pierre Bonaparte en diens vrouw aangedaan, blijkt dat deze in 1872, na de politieke gebeurtenissen in Frankrijk, een modemagazijn heeft opge- rigt in Bondstreet te Londen. Z. M. Keizer Wilhem is in den voormiddag van Maandag 15 dezer te Ems aangekomen en aan de spoorwegstation door Keizer Alexander, Grootvorst Nikolaas Nikolajevich, en door het gevolg dier Vorsten hartelijk ontvangen. De bevolking legde bij 's Keizers aankomst veel geestdrift aan den dag. Keizer Alexander heeft Keizer Wilhelm naar de Vier Thurmen geleid, alwaar des namiddags een gala diner zou plaats hebben. Is onlangs de Kroonprins van Duitschland aan gevaar ontsnapt bij het passeren van den spoorweg, nog veel grooter gevaar is van den Keizer afgewend door de getrouwe pligtsvervulling van een wachter, indien althans waar is wat het Berliner Tgbl. daaromtrent vermeldt. De Keizer wilde bij Zehlendorf den spoorweg passeren, maar de barrière was gesloten. Te vergeefs wenkte de koetsier aan den wachter om te openen. Boos over dit oponthoud,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2