1874. N°. 74. Zondag 21 Junij. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT ,Wij huldigen het goede." VerBchynt Dingbdag-, Donderdag- en Zatu&dag namiddag. A.bonnemeHtsprijs per twartaal 1.30. franco per post - 1.65. Priji der Adyertestiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte terekend. Eiken Donderdag vertrekt de inail naar Oost-Indië vla Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL. op Vrijdag 86 Junij 1874. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding Staten af- en overschrijving, dienst 1873. De Voorzitter, S. KEIJSER Sz. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Junij. De mailboot Prinses Amalia is jl. Woensdag namiddag ten 5 ure te Southampton aangekomen. De mailboot Koning der Nederlanden passeerde jl. Donderdag middag om twee ure Gibraltar. Het vertrek van de mailboot Prins van Oranje is vastgesteld op 11 Julij a. s. De mailboot Holland, den 13 dezer van Southampton naar Batavia vertrokken, is den 17den 's avonds Sagres en den 18den 's morgens Gibraltar gepasseerd. Alles wel. Het stoffelijk overschot van onzen beminden predi kant J. H. Kremer zal Maandag a. s. te Haarlem worden ter aarde besteld. Het aantal ingeschrevenen voor de op 26 dezer te houden loting voor de schutterij bedraagt 105. Z. M. de Koning zal, naar men verneemt, in Aug. uit het buitenland terugkeeren, om gedurende eene week in het kamp van Milligen tegenwoordig te kunnen zijn. Van heinde en verre, zegt de Amst. Crt., komen nog dagelijks, nu door couranten, dan door particuliere correspon- dentiën, berigten in, dat 's Konings jubileum, zooal niet overal gevierd, dan toch nergens waar „Neêrlandsch bloed door d'aderen vloeit," onherdacht voorbij is gegaan, en hoe tevens de levendigste sympathie ook bij den vreemdeling werd opge wekt door het zeldzaam feit eener zoo langdurige en zoo veelzins gelukkige regering; dubbel opmerkelijk in een eeuw als de onze. Kon te Athene geen sprake zijn van eene feestviering, bij gebreke van een genoegzaam aantal feestelingen, de Nederlandsche consul-generaal in Grieken land, de heer P. G. van Lennep, gaf toch het openlijk blijk, dat het 12 Mei voor den Nederlander feestdag was, en heesch de vaderlandsche driekleur. Naauwelijks was de beteekenis daarvan vernomen, of al de consuls der vreemde mogendheden lieten de vlag wapperen, welk voorbeeld dadelijk door de Grieksche en andere oorlogsschepen in de haven werd gevolgd, hoewel er geen Nederlandsch vaartuig aanwezig was. Dank zij den heer van Lennep, is dus ook uit den Pyraeus door de vlaggen der bevriende mogend heden een feestgroet aan Koning Willem III toegewuifd. Men schrijft uit Ems aan de Amst. Crt., dd. 18 dezer: „De Keizer van Rusland en de Keizer van Duitschland hebben heden morgen ten 10 ure den Koning der Neder landen aan het spoorwegstation op hartelijke wijze ontvangen en ging Z. M. met den Keizer van Rusland naar HD. hotel. Daarna bragt den Keizer van Rusland den Koning naar het hotel Darmstadt. Vervolgens deed Z. M. eene wandeling door Ems, bezigtigde vele bijzonderheden en onderhield zich zeer minzaam met onderscheide personen op de wan deling. In het hotel teruggekeerd ontving Z. M. een bezoek van den Keizer van Dnitschlandbeide verlieten kort daarna het hótel en gingen te voet naar het Curhaus, waar de Koning met den Keizer van Rusland bij den Keizer van Duitschland het dejeuner gebruikte. Ten 2 ure bragten de beide Keizers den Koning naar het station, en na een wederzijdsch hartelijk afscheid te hebben genomen, vertrok de Koning, een aangename herinnering bij velen achter latende. Bij de aankomst des Konings hadden de hier aanwezige Nederlanders zich aan het spoorwegstation vereenigd, allen versierd met oranje, hetgeen de opmerkzaamheid van Z. M. trok; de Koning sprak hun vriendelijk toe. De eigenaar van het hótel Darmstadt had moeite noch kosten gespaard om het front van het hótel, de vestibule en de vertrekken voor den Koning op waardige wijze met de Nederlandsche kleuren, guirlandes en bloemen te ver sieren. Z. M. gaf zijne tevredenheid hierover te kennen. Sedert gisteren is het weder prachtig, nadat het in de laatste dagen bijzonder ongunstig was geweest." H. M. de Koningin zou heden morgen van de resi dentie de reis naar Mariënbad in Bohemen aanvaarden, om aldaar drie vier weken te vertoeven, ten einde de baden te gebruiken. Vele couranten melden het overlijden van den officier van gezondheid G. Leenders, aan boord van het stoomschip het Loo, te Cura9ao. Bij de Marine is geen officier van gezondheid van dien naam bekend, dit moet zijn: G. L. Aalbertsberg. Beroepen te Wijk aan Zee de heer van Loon, pred. te Warder; te St. Maarten de heer P. van der Veen, candidaat bij het Prov. kerkbestuur van Groningen. Drietal bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Amsterdam: de Meijere, te Deventer; Scharten, te Leeu warden en Limpurg, te Medemblik. De sprekers en hunne onderwerpen op het elfde Christelijk Nationaal Zendingsfeest, den 1 Julij te Middachten te honden, zijn H. V. Hogerzeil, pred. te Arnhem, Openingsrede; M. Cohen Stuart, emer. pred. van Rotterdam, De Evangelische Alliantie te New-York; dr. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem, Het Volkslied; dr. Ph. J. Hoedemaker, pred. te Rotterdam, De ZondagscholenT. M. Looman, te Amster dam, Overzigt van de ZendingsvereenigingenI. J. Dermout, pred. te Schevingeti, De zendeling Livingstone; jhr. van Weede van Dijkveld, te Utrecht, Waaruit verklaart zich nog het impopulaire der christelijke zending?; J. F. van Lennep, De Bijbel een krachtig wapen tegen de zonde; B. Swaan, pred. te Breda; Kerk en zending; M. Lion Cachet, vroeger pred. in Zuid-Afrika, Het Evangelie in Zuid-Afrika; M. Bromet te Amsterdam, De zending onder de Joden; W. Koopmanü, pred. te Barendrecht, De Bijbel en de zending; P. Doedes, pred. Zutphen, De zending en de be schaving; N. Rinnooij, zendeling der Utrechtsche zendings- vereeniging, Nieuw-GuineaA. Brummelkamp, leeraar aan de theol. school te Kampen, Eerste Afscheidsrede; J. P. G. Westhoff, pred. te Amsterdam, Slotrede. Het dividend der Handelmaatschappij is gisteren vast gesteld op 47 gulden. Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 7 tot en met 13 dezer, in deze provincie 6 runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, nl. 4 te Haarlemmermeer en 2 te Sloten. Van den Oosterspoorweg wordt reeds een vrij druk gebruik gemaakt. Het volgende voorval gebeurde jl. Zondag avond op den Oosterspoorweg: „Een stoker der Hollandschen IJzeren Spoorwegmaatschappij liep toen op den spoorweg van Bussum naar Hilversum, leggende een stuk ijzer op de rails, hetgeen evenwel door een werkman van den weg werd gezien, die den stoker nazette, doch hem niet kor. bereiken. Deze, in de meening niet te zijn herkend, gaf te Hilversum kennis, dat hij een stuk ijzer op de rails had ontdekt, waarnaar den volgenden morgen vroegtijdig een onderzoek gedaan werd; evenwel toen herkende boven gemelde werkman den stoker als dader, die daarop in arrest werd genomen, de zaak heeft beleden en voorgewend dat het zijne bedoeling was om voor de kennisgeving der ont dekking van het stuk ijzer eene belooning te ontvangen, doch dat een déraillement volstrekt niet door hem was beoogd." De oudste praktiseerende geneesheer in ons land is waarschijnlijk de heer J. Bleeker, geneesheer te Noordbroek. De 84jarige, nog steeds wakkere en werkzame grijsaard herdacht voor eenige dagen zijn 58jarigen promotiedag. Met groote meerderheid van stemmen besloot jl. Woens dag de gemeenteraad te Amsterdam aan de regering te vragen om de werken van het nieuwe Noordzeekanaal van Rijkswege voort te zetten en te voltooijen. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft zich bij vonnis van jl. Donderdag vereenigd met de gronden van het openbaar ministerie, in zake den heer D. J. Nonhebel. De regtbank heeft mitsdien aangenomen dat gemelde beklaagde, door in een advertentie zich voor te doen als doctor in de geneeskunde, een titel, die hij hier te lande niet geregtigd is te voeren, schuldig is aan het onbevoegd voeren van een titel, die hem aan het publiek als genees kundige aanwijst. Op dien grond is hij veroordeeld tot het betalen van eene geldboete van f 10. Jl. Donderdag en Vrijdag heeft te Velsen en jl. Woensdag in „het Huis ter Hart", te Halfweg, van wege de Kanaalmaatschappij eene veiling plaats gehad van onge veer 2000 bunders koolzaad. De prijzen waren zeer ver schillend; voor het koolzaad onder Halfweg en Spaarndam werd minder besteed dan voor dat onder de Wijkermeer. Het Leidsche gemeentebestuur zal, niettegenstaande de bezwaren van de commissie voor het behoud der histo rische monumenten, de Hoogewoerdtpoort afbreken. Te Voorburg overleed jl. Donderdag in 44jarigen ouderdom de heer G. H. J. Eliot Boswel, referendaris aan het departement van Koloniën. Heeft de Staat in den overledene een uitstekend hoofdambtenaar verloren, ons vaderland verliest in Elliot Boswel een van zijn meest populaire dichters. De feestviering aan den avond van Woensdag, de verjaardag der Koningin, werd te 's Hage door het schoonste weder begunstigd. Had zich op den dag de groote menigte stadgenooten en vreemdelingen door de wandeldreven der stad en het naburige Scheveningen verspreid, tegen den avond toog alles naar het Bosch, waar in de societeitstent een schoon programma door 't muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder de leiding van den verdienstelijken Dunkier, werd ten uitvoer gebragt. De fraai verlichte tent, het talrijk en uitgelezen publiek, de schoone melodieën van de uitgevoerde stukken en de opgewekte stemming van het talrijk publiek maakten dit gedeelte der feestviering tot een waar feestgenot, terwijl het Volkslied ten slotte daaraan het echt vaderlandsche karakter gaf. Wat verder boschwaarts in, naar het buitenverblijf van H. M. de Koningin, het Huis ten Bosch, trok tegen acht ure de stoet van 20 zangvereenigingen op, uit verschillende deelen des lands, in geregelde orde en begeleid door cavallerie. De stoet schaarde zich aan den hoofdingang van Hr. Ms. paleis H. M. bevond zich bij de aankomst reeds in de vestibule en werd daverend toegejuicht, waarna H. M. en Prins Alexander zich in de antichambre begaven, om de kunstovatie aan te hooren, die onder de leiding van den heer Botgorschek uitnemend slaagde. H. M. heeft daarop den directeur en de presidenten der liedertafels minzaam bedankt voor het bewijs van hulde, waarover zij hare bijzondere tevredenheid betuigde, terwijl hun eenige ververschingen werden aangeboden. Het effect van dgze muzikale ovatie in een der schoonste parken van het Bosch was treffend; het werd nog verhoogd door electrisch licht dat de zangersgroep gedurende de uitvoering bescheen. Na afloop kwam de volksstroom, die zich ook hier ver zameld had, mede naar de Maliebaan om het afsteken van het vuurwerk bij te wonen. Het vuurwerk is volkomen gelukt en bood veel afwisseling aan van prachtige stukken. De Maliebaan was overvol van toeschouwers. De muziek der jagers en huzaren luisterde dit avondfeest op. De slotdécoratie stelde voor eene toepasselijke hulde aan de Koningin, wier naamcijfer in een piramidale naald prijkte, geflankeerd door lichtkolommen, hetgeen een schitterend effect maakte. De illuminatiën der ministeriën kwamen bij windstilte goed uit. Alles is in de beste orde afgeloopen er heerschte nog te middernacht groote levendigheid. 't Schijnt werkelijk, dat Rochefort in Rotterdam van zijne vlugt uit Nieuw-Caledonia wil komen uitrusten, alhans meldt de correspondent van Daily News uit Dublin, dat Rochefort zijn voornemen had te kennen gegeven, om zich naar Rotterdam te begeven. Als een staaltje hoe het met de veiligheid in onze hoofdstad staat, ontleenen wij de volgende regelen aan een schrijven uit Amsterdam aan de N. Rott. Crt.: „In den nacht van Dingsdag op Woensdag jl., omstreeks middernacht, had alhier een aanranding op den openbaren weg van zeer ernstigen aard plaats. Een heer, die huis waarts keerde, werd aangesproken door een man in onder officiers-uniform van het O.-I. leger, die den weg naar de Utrechtsche poort vroeg. De heer op die tenue ver trouwende en denzelfden weg gaande, antwoordde, dat hij zoo ver kon méégaan. Aan de Vijzelbrug nabij de Wete ringschans gekomen viel de man, die gekleed was als onderofficier, zijn geleider onverhoeds aan en bragt hem twee diepe sneden met een mes toe over dei hals en een over de wang, tegelijk trachtende hem zijn horologie te ontrukken, waarvan evenwel de keten afbrak. De ver wonde viel en verloor zijn bewustzijn. Hij vermoedt, dat zijn hond den dader het hazenpad heeft doen kiezen. Een nachtwacht, die voorbij kwam, durfde geen dadelijke hulp leenen, omdat hij alléén voor buiten was aangesteld, doch trachtte in een nabijzijnd stedelijk wachthuisje bijstand te vinden, wat niet gelukte, wijl er niemand was. De man bleef liggen totdat een paar groenboeren op bet nood geschrei toeschoten, hem in zijn bloed badende opnamen en naar het naburige commissariaat van politie overbragten, waar men het voorregt had een beambte wakker te vinden. Door den heer chirurgijn B. werd de verwonde met de meeste welwillendheid verbonden, en de beide groenlui, die met de woorden: „Wat motten jullie? jullie benter immers niet bij geweest, gaat heen," enz., niet bijzonder vriendelijk waren afgescheept, verstoutten zich niet te min later aan het commissariaat terug te komen om het ongelukkige slagtoffer een medaillon ter hand te stellen, dat zij, bij het andermaal passeren van de plaats, waar zij den man hadden opgebeurd, nog gevonden hadden. Dat onze nachtpolitie veel, zeer veel te wenschen over laat, is bekend. Dat men evenwel op sommige plaatsen te Amsterdam al omstreeks middernacht niet veiliger is dan midden op de heide, zou men uit voormelde gebeurtenis bijna moeten opmaken, en dat de groenboeren zich niet ontmoedigd mogen gevoelen om, waar bijstand wezen moet,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1