Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. maar te kort schiet, andermaal hulp te verschaffen, hopen wij van harte." Van de 12 jongelingen, tot dienstneming bij de artillerie-instructie-kompagnie te Schoonhoven opgeroepen, hebben zich 10 aangemeld, die allen goedgekeurd en in dienst gesteld zijn. Het aantal jongelingen is thans 140, waaronder 40 korporaals-titulair. De geheele sterkte der kompagnie bedraagt 187 officieren en minderen. Voor eenigen tijd verkocht een ingezetene van Utrecht een aandeel in de OosteDrijksche premie-leening; die verkoop bragt hem door den gunstigen stand der noteering f 30 winst op. Toen echter met 1 Junij de premie-trekking plaats had, viel juist de hoogste prijs, zijnde wel 200,000 florijnen, op zijn nommer. De teleurstelling van den vroe- geren bezitter is natuurlijk niet gering. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskust zal den 23, 24 en 25 dezer te Arnhem het feest van haar 25jarig bestaan vieren. Uit het algemeen overzigt der globale kosten van verbetering der kanalen en vaarwaters voor den binnenland- schen waterstaat in de provincie Friesland, zooals dat dezer dagen aan de Staten dier provincie is verzonden, blijkt, dat het geheel der werken is geraamd op f 10,602,000. De uitvoering wordt voorgesteld in 10 jaren. Jl. Donderdag, den gedenkdag van Waterloo, had, volgens besluit van Z. M. den Koning, te Leeuwarden de harddraverij met paard en chais plaats om de gouden zweep, waaraan Z. M. nog 3 kostbare prijzen had toege voegd, namelijk een voor Groninger, een voor Drentsche en een voor Friesche paarden. Aan de harddraverij werd door 21 paarden deelgenomen, waaronder 4 uit Groningen. De overigen, behalve 1 uit Noordholland, waren Friesche paarden, naardien uit Drenthe geen voldoend getal (min stens 4) mededingers waren opgekomen. In dit geval, zoo had Z. M. beschikt, moest die prijs aan de Friesche paar den ten deel vallen. De uitslag is geweest dat de 1ste prijs, de gouden zweep, is behaald door de zwarte lang staart merrie Sophia, van den heer T. Velstra te Marssum, bereden door W. de Boer; de 2de prijs, een zilveren koffij- en theeservies met zilveren blad, door den zwarten langstaart ruin van den heer J. L. Torringa te Zuurdijk (Groningen), bereden door den eigenaar; de 3de prijs, een breed gouden oorijzer, door den zwarten langstaart ruin Apollo, van den heer J. Bonga te Workum, pikeur S. Hettinga; de 4de prijs door de bruine langstaart merrie Wilhelmina, van den heer F. W. Koopmans te Akkrum, pikeur J. de Boer. Deze laatste prijs bestond in een stel van vier zilveren bokalen met zilveren blad, oorspronkelijk voor Drentsche paarden bestemd. De prijzen werden door den commissaris des Konings in Friesland met gepaste toe spraken aan de winners overhandigd, waarbij hij ten slotte heil en zegen aan den Koning en zijn Huis toewenschte. Duizenden menschen woonden dit volksfeest bij, dat door goed, ofschoon wel wat frisch, weder begunstigd werd. Jl. Zondag had te Kielwindeweer een zonderlinge brand plaats, die zeker niet dikwijls voorvalt. De kinderen van den landbouwer Sluis, een zoon met twee dochters, van Siddeburen, bragten Zondag een bezoek bij hun zwager G. Hogerkamp te Kielwindeweer. Toen ze aldaar goed en wel waren aangekomen, hoorden ze onder een druk gesprek op eens wat geraas en geknap. Zij snelden met de huis- genooten naar buiten en wat schouwspel zij toen zagen hadden ze niet kunnen vermoeden. Het rijtuig, een splinter nieuwe koetswagen, waarmede zij waren overgekomen, stond in volle vlam, achter en onmiddelijk naast de schuur. De wagen is geheel verbrand, zoodat de pleiziergasten met een geleenden wagen den terugtogt moesten aanvaarden. Gelukkig dat de brand nog bij tijds is ontdekt, wie weet welke gevolgen hij anders had kunnen hebben, daar de brandende wagen niet ver van de schuur stond, die met dokken was gedekt. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan een stoof met vuur, die de dames in den wagen halden laten staan en waaruit zeker met het uitgaan eenig vuur is gevallen. Dit was nog maar de tweede of derde keer, dat zij met den wagen uit waren. (Dr. Crt.) De grafsteen van een Romeinsch veldheer te Heerlen gevonden, blijkt p. m. 1800 jaar oud en bijgevolg uit de eerste eeuw der Christelijke tijdrekening te zijn. Multapatior dringt in 2 artikelen in het Handelsblad aan op „verbetering van het lot van den minderen Neder- landschen militair." Diens soldij en huisvesting acht Multa patior hoogst gebrekkig. Er bestaat een groote wanver houding tusschen de tractementen der officieren en der manschappen. De laatsten moeten nog altijd uit hunne karige soldij 'bekostigen het licht en het vuur der kazerne, de kleederen, die zij dragen, en het voedsel, dat zij genieten. Al die benoodigdheden worden voor hen, niet in 't groot en tegen de billijkste prijzen, maar bij den kleinhandel en door eene reeks van administrateuren van allerlei aard aangekocht. Minder goede praktijken komen hierbij voor, beweert Multapatior. Hij betreurt het dat de tegenwoordige minister van Oorlog de verbetering van het lot van den minderen militair niet zeer ernstig schijnt ten harte te nemen. Wil men onze levende strijdkrachten verbeteren, dan moet begonnen worden met het tot nu toe meest verwaarloosde gedeelte dier strijdkrachten. Indien het geld, bij ons noode- loos verspild aan te veel generaals, aan de weelde onzer staven, aan de te groote uitbreiding van onze kavallerie en aan onze geheel nuttelooze rijdende artillerie, werd aangewend om de soldij der minderen te verbeteren, dan zou de Nederlandsche soldaat eindelijk voegzaam en naar behooren beloond worden. Ook de kazernes moeten beter worden ingerigt. Zij zijn zeer slecht. Daarmede schijnt deze minister van Oorlog echter ook geene haast te willen maken. Multapatior keurt het af, dat de minister niet allereerst de verhooging van de tractementen heeft voorgedragen. Des schrijvers eenige hoop is nu nog op de Tweede Kamer gevestigd. Men zegt, dat een nieuw wetsontwerp ter regeling der militie andermaal in aantogt is. De Kamer verwerpe iedere voordragt, waarbij voor den minderen militair niet behoorlijk gezorgd is. Zij late zich niet van het spoor brengen door allerlei adviezen van „deskundigen," en bedenke, dat zij even goed de belangen van den vrij williger en van den rekruut als die van de hoogste officieren te behartigen heeft. In een verslag van den Ned. Speet, over de verkooping der collectie teekeningen van dr. van der Willigen Pz., (te zamen 315 nummers, welke meer dan f24,000 hebben opgebragt) komt o. a. het volgende voor: Rembrandt! Vijf teekeningen werden van dezen meester geveild en hier werd met goud geworpengeen wonder deze meester verplettert al wat hem omringtin zijn minste krabbeltjes herkent men „la griffe du lionWie zal de waarde van zijn kunstproducten schatten, waar geene andere omstandigheid meer beslist als de rijkdom van den koop lustigen liefhebber? Reeds nu behoort het tot de zeld zaamheden wanneer Rembrandts werk te koop gesteld wordt, en wat zal het over vijftig jaar zijn, als de enkele nog ronddolende teekeningen in de doode hand der musea zullen te regt gekomen zijn? Hevig werd er gevochten, en waarlijk de eigenaar der collectie heeft er juist niet over te klagende afneming van het kruis, een krachtige teekening met roet, die hem indertijd f 5.90 gekost had, werd op f 150 ingesteld en bragt f 1525 op! Daarna kwam de groep kindertjes, die het Driekoningenlied zingen onder het ronddragen van een lichtgevende ster; een juweeltje; licht en donker zijn prachtig van effect. Dit kapitaal stuk gold te Haarlem, in de dagen van olim, toen wij zoo gaarne gewenscht hadden, dat de regering aan kunst gedacht had, de ver bazende som van f 5thans werd het op f 400 ingesteld Teijler begaf zich in het strijdperk, maar werd verslagen. Het stuk werd voor f 3150 gegundDe derde studie, een liggende leeuw, schoon van teekening en van kleur, die vroeger f 21 gekost had, werd door de heeren van Gogh en Suermondt opgedreven tot over f 3000, doch kwam geen van beiden in handen. Het werd voor f3250 gegund! No. 4 stelde drie joodjes voor, die Rembrandt zeker in minder dan vijf minuten op het papier neerkrab belde. Die vijf minuten werden indertijd met f 3, en thans met f 1200 beloond. Het vijfde stuk eindelijk, een man netje met een tulband, een weinig door het daglicht verbleekt, werd wederom te vergeefs door de heeren van Gogh en Suermondt begeerd: het bragt f 1375 op. Al deze teekeningen gaan ten behoeve van deuzelfden persoon naar het buitenland! De vijf Rembrandts komen te zamen met de kosten op f 11,550 te staan! Dat had de meester niet kunnen voorzien, toen zijn geheele inboedel van wege insolventie onder den hamer gebragt werddat had men nog voor honderd jaren niet gedacht, toen in de catalogussen van verkoopingen zijn teekeningen vergezeld gingen van de aanbeveling: „Zoo mooi als Eglon van den Neer!" Men meldt o. a. uit de Kaap de Goede Hoop: „Het geschenk aan Z. M. Koning Willem III op 12 Mei bestaat uit een fraai en rood marokijn gebonden album, keurig belegen met Zuid-Afrikaansch goud en ruwe Zuid-Afrikaansche diamanten en voorzien van de namen der inschrijvers: op een zilveren plaat staat een opdragt aan Z. M. Het album zal verrijkt worden door photographiën van de Kaapstad en Zuid-Afrika." In Frankrijk begint men er op bedacht te zijn om ook te „ontridderen." De ondervinding leert, dat niet ieder die het Legioen van Eer draagt, daardoor per se een achtens waardig man is of blijft. Of hij het was tijdens zijne decoratie is eene vraag, die moeijelijker zou zijn te beslissen. Generaal Vinoy, groot-kanselier der orde van het Legioen van Eer, heeft thans verschillende besluiten genomen, waarbij niet alleen sommige gedecoreerden tijdelijk worden geschorst in die hoedanigheid, maar vele anderen als ridder worden geschrapt. Geraakt die methode in zwang, dan zal misschien de tijd komen, dat bij elke lijst van geridderden, eene lijst van ontridderden gevoegd wordt, en de leeuwen, arenden en andere dieren of voorwerpen, in plaats van geschonken, slechts tot wederopzeggens toe worden verstrekt. Dit voordeel zou er echter aan verbonden zijn, dat hij die een leeuw, een kroon, een zwaard of iets dergelijks krijgt, zijn best deed om het te houden. (Arnh. Crt.) In de omnibussen te St. Louis zijn aanplakbiljetten aangebragt, waarin wordt te kennen gegeven, dat men onmogelijk telkens kan wachten met op te rijden, totdat de dames klaar zijn met hare afscheidskussen. Het Congres der JVederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. De 97ste algemeene vergadering zal op 14, 15 en 16 Julij e. k. te Alkmaar, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, gehouden worden. In die vergadering zal door directeuren rapport worden uitgebragt omtrent de volgende onderwerpenvoorbereiding van aen museum van kunst, op nijverheid toegepast; aanmoediging der kunstmatige oestercultuur; emigratie naar de Nederlandsche koloniën; landbouwonderwijs; gebruik van turf als brandstof voor fabrieken; putboringen tot het verkrijgen van drinkwater; aansluiting van fabrieken door rails aan de spoorwegen; industriëel onderwijs aan meisjes; volksgaarkeukens; invloed van de loonsverhooging en ver korting van den werktijd op het lot van den handwerksstandver betering van het onderwijs in de zeevaartkunde. Voorts zullen in behandeling worden gebragt verschillende voor stellen van de afdeelingen der Maatschappij, als: tot bekrooning der verdienstelijkste onderneming van kunstmatige oestercultuur; tot het subsidiëeren van ambachts- en meisjes-industriescholen; tot het ondersteunen van een onderzoek naar de vooruitzigten der meekrapcultuur bij de toenemende concurrentie der kunstmatige alizarinetot het zenden van adressen aan de regering om de instel ling van Kamers van Landbouw en Veeteelt te verkrijgen, om eene wet in te stellen tot wering van de verontreiniging van publieke wateren en van bodem en lucht door faecale stoffen, en eene wet tot regeling der riviervisscherij. Prijsvragen ter uitschrijving zijn voorgesteld: over de verbetering in asphaltbestratingover de beste beschrijvingen van stoomketels; over toestellen tot redding van drenkelingen, en over het verzamelen van wetten en regelingsbepalingen, de nijverheid betreffende. Uit de ingezonden candidatenlijsten zal eene keus worden gedaan ter vervanging van de dit jaar aftredende en niet dadelijk herkies- bare directeuren, de heeren dr. A. Vrolik, te 's HageA. P. Lede- boer, te Tilburg; J. P. A' Francois, te Rotterdam, en jhr. J. R. T. Ortt, te Haarlem; benevens ter vervanging van den overledenen directeur, prof. H. C. van Hall. Op het Congres der Maatschappij zullen o. a. de volgende onder werpen besproken worden: 1ste afdeeling: droogmaking der Zui derzee; uitputting der bouwlanden op zandgrond; duinbeplanting; groente- en ooftboomteeltkonijnenteelt; invoering en toepassing van nuttige gewassen; 2de afdeeling: lichtgas uit water; nieuwe poinptoestellen; zuivering van water; diamantslijperijen; vernisstokerij wolindustrie; parapluie- en wandelstokken; nieuwe verfstoffen; getahPpetja en caoutchouc; zwavel in Ned.-Indië; scheepsstoom- werktuigen; kunstzin op nijverheidsgebied3de afdeelinghandel op Afrika, Amerika en Australië; vischcultuurministerie van Nijverheid; muntstelsel; vervalschiug van levensmiddelen; winkel- vereenigingen; nieuwe spoorweglijnenmarkt voor industriële waarden ambachtsscholen; loonsverhooging; guano-invoer uit Nederlandsch West-Indië, enz. Door het departement Alkmaar der Maatschappij worden maat regelen genomen om deze vergadering door verschillende festiviteiten op te luisteren. Maandag 13 Julij zullen de directeuren en afgevaardigden op het stadhuis door het dagelijksch bestuur der gemeente worden ont vangen. Dingsdag en Donderdag zullen concerten worden gegeven door de corpsen van Stumpff en het 7de regiment infanterie; Dingsdag avond illuminatie van den Alkmaarschen HoutWoensdag rijtoer naar Bergen en muziek in het Berger bosch door het stedelijk muziekcorps; Donderdag gemeenschappelijk diner van de afgevaar digden en leden in het lokaal „de Harmonie"Vrijdag rijtoer over Bergen en Sehoorl naar Kamperduin, en bezigtiging van de zeewering te Petten. De feestcommissie zal zich belasten met het bestellen van logies voor de afgevaardigden, die zulks mogten verlangen. Benoemd tot heemraad van den Assendelver Zeedijk (Noordholland), voor den polder Krommenie, de heer H. Reijne Kz. Benoemd tot president der arrondissements-regtbankte Gorinchem de heer mr. C. J. van Marle, thans regter in de arrondissements- regtbank te Hoorn. Met ingang van 1 Julij a. s. is benoemd tot griflier bij het kantongeregt te VlisBingen de heer jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, advocaat te Breda. De heer mr. W. van der Kaay, te Leiden, is benoemd tot binnen- landsch lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De heer J. F. Brust alhier, is na te Utrecht gehouden examen, als hulpapotheker toegelaten. De lieer F. Dunkier, directeur der stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers, is benoemd tot ridder der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach. De heer M. Simon Gz., eerstaanwezend ingenieur bij de Staats spoorwegen, is door den Keizer van Rusland benoemd tot ridder der orde van St. Anna, en de heer J. Vermeer, havenmeecter te Vlissingen, tot ridder der orde van St. Stanislau9. De heer A. Benief, consulair agent van Rusland te Vlissingen, is benoemd tot ridder der orde van St. Stanislaus 3de kl. en tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 18 Junij. De algemeene beraadslaging over de herziening der Kieswet is gesloten. De heeren van Eek, van Naamen, van Loon en van Kuijk verklaarden zich op verschil lende grondeu er tegen; de heer van Houten, schoon veel verder willende gaan, zal de wet als eene transactie en overgangswet aannemen. De minister heeft daarna breedvoerig verdedigd zoowel de houding der regering bij de indiening als de latere wijziging. Zitting van Vrijdag 19 Junij. Met 39 tegen 32 stemmen is verworpen artikel 1 van het censusontwerp, nadat eerst was afge stemd een amendement van den heer van den Berch om den census voor het platteland te brengen op f 24 en een amendement van de heeren Bredius c. s. om dat cijfer te brengen op f 28. De regering stelde voor het cijfer van f 26. Na afstemming van artikel 1, bij welke stemming al de ministers tegenwoordig waren, verzocht de minister van Binnenl. Zaken voorloopig de schorsing der beraadslaging, daar hij ten gevolge der afwezigheid van Z. M. den Koning nog geen magtiging tot intrekking had. Heden is de definitieve vaststelling van hoofdstuk Marine aan de orde. De minister van Marine heeft zijne begrooting in art. 25 verhoogd met f 50000, ten gevolge van den dezer dagen op 's rijks werf te Amsterdam plaats gehad hebbenden brand, waardoor een belangrijk gedeelte van het groot ijzermagazijn is vernield; de daardoor ver oorzaakte schade wordt begroot op f 100,000. Het is dringend noodig zoo spoedig mogelijk tot herstel van dat gebouw over te gaan, waarom eene verhooging der begrooting voor 1874 noodza kelijk is. De andere helft komt op 1875. De officieren der Fransche marine mogen in uniform des zomers stroohoeden dragen. Berigten uit Frankrijk maken melding van zeldzaam zware onweders, die in de week van 10 op 17 dezer in verschillende deelen van Frankrijk hebben gewoed. In een groot aantal plaatsen is brand ontstaan; een dorp, Houylaert, in het Noorder-departement, is geheel door de vlammen verwoest. Den 13den is het onweder boven Milaan en omstreken uitgebarsten. Hagelsteeeen ter grootte van kippeneijeren volgens de Fanfulla hebben al wat te velde stond vernield en menig gebouw in de stad heeft aanzienlijke schade geleden; o. a. het museum Victor-Emmanuel, waarvan het glazen dak is verbrijzeld. Ook de gekleurde vensters van den dom zijn stuk ge hageld verscheidene personen, die door hagelsteenen werden getroffen, zijn ernstig gekwetst. De Gazetta di Tirono zegt, dat sommige hagelsteenen een kilo wogen. De schade aan de gebouwen wordt op eenige tonnen gouds geschat. De groote winkels in de hoofdstraten hebben hunne ramen verloren en de passage was op vele punten gestremd. De maand Mei is voor Engeland de tijd, waarin vele godsdienstige genootschappen hunne jaarlijksche vergadering

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2