1 WAGENMAKERS- EN 1KIIIPEHUÜT. EENE KNAPPE DIENSTBODE, ADVERTENTIËN. Oostenrijk. Italië. Spanje. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. ALKMAARSCHE MARKT VANGISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Gk. d. e e l m a n. M. C. THIERENS, EENE ZINDELIJKE TEXELSCHE DIENSTBODE, houden. De laatstelijk uitgebragte verslagen luiden over het algemeen zeer gunstig. Het Anglikaansch zendeling genootschap had eene ontvangst van p. m. f 3,000,000, waaronder eene gift van f 150,000 en een legaat van f 160,000. Het zendelinggenootschap der Baptisten ontving ruim f 509,000. Het Britsch en buitenlandsch bijbelgenoot schap sloot zijn 70ste dienstjaar met een batig slot van f 300,000 en had een ontvangst van p. m. f 2,180,000. Sinds de stichting van het genootschap heeft het 21 millioen exemplaren van den bijbel in omloop gebragt. Over het algemeen worden die jaarlijksche vergaderingen door een talrijk publiek bezocht. Zij dragen den naam van May- meetings, maar worden gehouden van April tot Julij, terwijl het getal der onderscheidene genootschappen niet minder dan 187 bedraagt. De hondententoonstelling in het kristallen paleis te Londen trekt zeer de aandacht. De inzendingen zijn talrijker dan ooit te voren, en de gevraagde prijzen zijn buitengewoon hoog. Bijna in iedere klasse vindt men exemplaren waarvoor f 24,000 wordt gevraagd, terwijl prijzen van f 6000 tot f 12000 in groote menigte voorkomen. Daar zelfs een Engelsche hondenliefhebber slechts zelden zulke prijzen betaalt, worden weinig exemplaren verkocht. Te Londen wordt dezer dagen een congres gehouden van vereenigingen tot 't voorkomen van wreedheid jegens dieren. Sinds hare oprigting heeft de Britsche vereeniging door haar toedoen niet minder dan 23,939 personen wegens 't mishandelen van dieren doen veroordeelen. Henri Rochefort is jl. Donderdag ochtend per Ierschen mail-spoortrein te Londen aangekomen. Volgens de Lon- densche Globe ziet hij er bleek en beschroomd uit en zou hij bijna onmiddelijk naar Rotterdam doorreizen, alwaar hij zich, ten minste tijdelijk, zou vestigen. DuiUchlaod. In de jl. Woensdag te Mainz gehouden algemeene ver gadering der vereeniging van Duitsche katholieken zijn de zes voorgestelde motiën aangenomen. Zij spreken het ver langen uit naar de herstelling der staatkundige zelfstan digheid van den pauselijken Stoel; keuren de constitutie van het Duitsche rijk en zijn buitenlandsche politiek, met name die tegenover den pauselijken Stoel, af; eischen ver betering van den toestand van de arbeidende klassen en ruime maatregelen van staatszorg ten dezenverklaren, dat het leeraars-, priester- en herdersambt van den Paus en de bisschoppen door geene staatswetten opgeheven of beperkt kan wordenontkennen diensvolgens aan de wereldlijke geregtshoven het regt om de bisschoppen van hun ambt te ontzetten of het beheer der bisdommen te regelen, keuren de houding, door de Duitsche bisschoppen en geestelijken ten dezen aangenomen, goed, en roepen alle katholieken op om zich aan de vereeniging aan te sluiten. Jl. Zondag avond kwamen drie vrouwen in het hötel Kummer, Mariahilfertrasse, te Weenen en vroegen een kamer, welke haar op de vierde verdieping werd aange wezen. Van deze vrouwen was, naar het scheen, demoeder 40, en waren de twee andere 20 en 19 jaren oud. Na iets genuttigd te hebben begaf het drietal zich naar boven, en bijna oogenblikkelijk daarna hoorde men drie schoten. De politie werd dadelijk gehaaldzij liet de deur der kamer openbreken, en daar lagen de drie vrouwen, elk met een revolver in de hand naast elkander dood op den grond in een bloedbad. Elke van haar had zich op dezelfde plek een kogel door het hoofd geschoten. De Paus heeft bij het ontvangen van het collegie van kardinalen eene gewigtige toespraak gehouden; hij betreurde de vervolging, waarvan de kerk het voorwerp is, en zeide, doelende op nieuwe voorstellen van toenadering, door hoog geplaatste staatkundige personen aan den H. Stoel gedaan, dat hij geen enkele concessie doen zou. Hij voegde er bij, dat iedere concessie schadelijk zou zijn, zoowel voor de maatschappij als voor de kerk. Spanje, het land tfwaar de citroenen bloeijen", heeft tegenwoordig veel met het weêr te kampen. In 't zuiden, in Andalusië, is het welligt beter, maar in het noorden schijnt al even bar en koortsig weder te heerschen als wij het genot hebben drie vierde gedeelte van 't jaar te mogen smaken. Regen en storm koude en zonnestralen wis selen elkander in de vier-en-twintig uren eenige malen af. Ongelukkig de arme Spaansche soldaten, die tegen de Carlisten met mannenmoed marcheren moeten, omdat deze gladde vijanden van wind en weder profiteren om telkens te ontsnappen. Driemaal ongelukkig de arme gene raals, die bij al hun welbekenden ijver voor de algemeene zaak steeds meer door de buitensporige afwisselingen der temperatuur genoodzaakt zijn de fraaiste operaties op te geven. Maarschalk Concha heeft met 30,000 manschappen en 60 kanonnen Peralta bezet (aan de rio Arga, zuidoost van Estella) en zou al verder zijn voortgedrongen maar het weder! De laatste berigten luiden dat 12,000 Carlisten, onder bevel van don Alfonso zijn verslagen te Alcora. De zoon van den infant Henri van Bourbon, is in den slag gesneuveld Zie hier eene der grootste bedriegerijen, waarvan het daarin zoo beruchte New-York dezer dagen het tooneel is geweest: „Onlangs kwam de agent van een levensverzekering maatschappij, James Bollett genaamd, op het hoofdbureau van politie te New-York en verzocht de opgraving van het lijk eener jongedochter, Louise Guus, die den 30 Maart gestorven en den volgenden dag op het kerkhof te Brooklyn begraven zou zijn. Bij de toelichting van zijn verzoek bleek, dat zeker geneesheer, die zich dr. Uhling liet noemen, met hem een verzekerings-contract had gesloten op het leven van Louise Guus voor het bedrag van 10,000 dollars, waarvoor hij de contributie zou storten, voorgevende dat hij eerlang met Louise in het huwelijk dacht te treden. Eenige dagen later was dr. Uhling den heer Bollett komen kennis geven, dat zij overleden en begraven was. De toon, waarop hij sprak, deed intusschen eenigen argwaan ontstaan bij den agent, die hem spoedig door een stortvloed van woorden en vragen geheel met zich zeiven in tegenspraak bragt. Het gevolg hiervan was, dat dr. Uhling, die eigenlijk gekomen was om 10,000 klinkende dollars te ontvangen, voor- loopig onverrigter zake naar huis ging, terwijl de heer Bollett zich naar de politie begaf om opgraving van het lijk te verzoeken. In het bijzijn van eenige geneesheeren, een paar ver tegenwoordigers van de verzekering-maatschappij en eenige journalisten, werd de kist, die de overblijfselen van het jonge meisje bevatte, uit het graf gehaald. Op het deksel der kist stond, op een zilveren plaat„Louise Guus, over leden den 30 Maart 1874, in den ouderdom van drie en twintig jaren en tien maanden." Men opende de kist, doch vond, in plaats van een lijknegen groote steenen, zorgvuldig in oude couranten gewikkeldMen dcnke zich de verbaasde gezigten der omstanders. De politie stelde een ijverig onderzoek in, niet alleen naar dr. Uhling, maar ook naar Louise Guus, wijl haar dood nu nog niet gebleken was. Om te beginnen, werd de begrafenis-ondernemer, die het lijk had aangenomen, geraadpleegd. Op de vraag, of hij ook kon begrijpen, hoe een lijk in gebakken steen veranderen kon, vertelde de man, met het onschuldigste gezigt van de wereld, dat hij, op verklaring van dr. Uhling, het omwikkelde voorwerp voor een lijk had gehouden en er zelf bij was geweest, toen het in de kist werd gelegd; daarna had hij zelf geholpen bij de begrafenis, zonder iets kwaads te vermoeden. De regter van instructie geloofde hem wel, maar zette hem achter de tralies. Vervolgens begaf men zich naar drie geneesheeren, die, naar dr. Uhlings getuigenis, de over ledene in hare laatste ziekte hadden bijgestaan. Een van hen verklaarde, dat hij, op aanvrage van dr. Uhling, Louise Guus driemaal bezocht en hare ziekte telkens verergerd had bevonden; de tweede zei nagenoeg hetzelfde en de derde voegde er nog bij, dat hij bij zijn laatste visite de zieke met haar naderend einde bekend maaktedaarna was zij gestorven en had hij een schriftelijk bewijs van haren dood gegeven. Op deze verklaring begaven zich eenige geregtsdienaars naar de woning van dr. Uhling en slaagden er na veel moeite in binnen te komendr. Uhling was echter ge vlogen. Zijn zuster was juist bezig eenige papieren in te pakken, waarin zij werd bijgestaan door een jong mensch, die tot de huisgenooten van dr. Uhling behoorde. Beiden bewaarden een hardnekkig stilzwijgen, en alleen op de zwaarste bedreigingen besloten zij de schuilplaats van dr. Uhling te ontdekken. Door de hulp van een photo- graaf slaagde men er in ook Louise Guus te vinden, die zich als dienstmaagd in een der uiterste hoeken van de stad had verhuurd. Toen alzoo de vogels allen in de knip waren, werd de instructie verder voortgezet en bevonden, dat de gansche historie een der stoutste bedriegerijen was, waarvan New-York zoo nu en dan getuige is. De schul digen waren dr. Uhling, een Oostenrijker van geboorte, wiens eigenlijke naam was ridder Bagnicky, zijn vrouw Maria, die zich uitgaf voor zijn zuster, de begrafenis ondernemer en eindelijk Louise Guus; men begrijpt dus hoe de vork in den steel zit. Alleen is het voor het geregt nog niet uitgemaakt, of de drie door dr. Uhling geraad pleegde geneesheeren mede tot het complot behooren, dan wel of zij zich hebben laten beetnemen door hunne patiënte, die voor de regtbank lagchend verklaarde, dat zij bij hare lijkplegtigheden was tegenwoordig geweest en zich zelve had helpen „kisten." Voor wijlen den beruchten New-Yorkschen spoorweg en beursman James Fisk Jr. is dezer dagen door zijne dankbare familie een grafteeken opgerigt, 'twelk op plegtige wijze door een predikant is onthuld en gewijd. Z. eerw. heeft zich van zijne moeijelijke taak op uiterst behendige wijze gekweten, door namelijk zoo weinig mogelijk te zeggen van den overledene, wien 't eerbewijs gold. Het monument moet zeer fraai wezen. Aan de vier hoeken zijn levens- groote vrouwenbeelden aangebragt, die zinnebeeldig de zaken voorstellen waarmede Fisk, gedurende zijn veelbewogen leven, 't meest heeft te doen gehad, namelijkscheepvaart, het tooneel, spoorwegen en handel. Jammer dat er geen vijfde hoek was voor eene zinnebeeldige voorstelling van wanhopige bedrogen spoorwegaandeelhouders. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDF. Setteur, uurwerkmaker, weduwnaar van J. A. Saurbeek en R. G. Saurbeek. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. Jansen, geb. Mensch, (D.). J. van Dalen, geb. Boon, (D.). A. Thijssen, geb. Schellinger, (Z.). OVERLEDEN A. Dekker, geb. Koopman, 75 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeetj I.ATKHE BdBlCTEK. s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 nwtn. 2.8k. 767.44 f 6.32 12.2 - 5.8 0.88 Slecht. 20 8 nwtn. 6„ 766.02 f 4.96 11.4 - 4.7 0.68 wein golv 20 12 nnw. 5„ 766.39 f 5.33 11.8 - 6.2 0.67 u De meesterknecht bij 's Rijkswerf te Amsterdam, de heer M. van Hoek, heeft jl. Vrijdag het voorregt gehad zijn 50jarigen onafgebroken dienst bij die werf en die te Vlissingen te herdenken. Geacht door zijn meerderen en bemind door zijn minderen, spreekt het wel van zelf dat den alleszins bekwamen man veel belangstelling in dit zijn gouden feest ten deel viel. Door de hoofd- en verdere ambtenaren en officieren der directie werden hem eene fraaie fauteuil en pendule tot aandenken vereerd en onder eene toespraak van den vice-admiraul overhandigd. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is de heer C. J. J. Scheurleer, een der gewezen directeuren van de gefailleerde Overijsselsche Bank, te Calais in hechtenis genomen, en zal eerstdaags door het Fransche gouvernement aan onze regering worden uitgeleverd. Granen, enz. 21 hectol. Tarwe f 13,a hectol. Rogge f -,a 41 hectol. Gerst f 8,a 8,60; 28 hectol. Haver f 4,75 a 5,75; 7 hectol. Boonen: Bruine f 11,50 a f 11,75, Witte f -,a -, Paardenb. f a -,6 hectol. Erwten: Graauwe f 15,50 a Vale f 13,a Groene f a Witte f a hectol. Kanariezaad f hectol. Mosterdzaad f a alles per hectoliter. Kaas. 736 stapels; Kleine f 33,75, Middelbare f 33,Qom- missie f 32,laagste prijs f 13, per 50 kilogram. Vee. 6 Paarden 'f 61 a 275; 5 Koeijen f 120 a 215; 30 nuchtere Kalveren f 8,al8; 209 Schapen f 16 a 35; 128 Lam meren f 6 a 12; 90 magere Varkens f 10 a 22; 320 Biggen f 2 a 6|10 Bokken en Geiten f 4a 8; 8 Kleine Bokken f 1,a2L-. Boter, f 0,70 a 0,85 per 0.630 kilogram. Vijf-en-twintigjarige Eohtvereeniging VAN C. Az. N IJ Z E N EN Burg op Texel, 21 Junij 1874. Uit naam hunner Broeders en Zusters. Ondertrouwd te Medemblik, 19 Junij 1874: A. D. VAN BUUREN, van 't Nieuwediep, en Wed. P. H. Voskuil, van 's Gravenhage. Eenige en algemeene kennisgeving. Ten mijnen huize is in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden, mijne geliefde Tante, Mejufvrouw de Weduwe A. DE VRIES—FEEKES. Helder, 18 Junij 1874. A. KLEIN BENTIN K Heden overleed, zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot AAGJE KOOPMAN, in den ouderdom van ruim 75 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van 55 jaren. Nieuwediep19 Junij 1874. P. DEKKER. S. SMIT Jzn. Mede uit naam van Kinderen, Behuwdkinderen en Broeder. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele belangstelling bij hun vijf-en-twintigjarig huwelijk ondervonden. S. BAKKER en Echtgenoote. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving, zoowel binnen als buiten deze gemeente. Weêrsgesteldheid: 19Junijl2u. Digtbewolkt, winderig, koel. 20 Junij 8 u. Idem. 20 Junijl2 u. Bewolkt, winderig, koel. Ten spoedigste gevraagd: Loon naar bekwaamheid. Adres franco of in persoon, bij A. P. SMIT, te Wieringen. In het TEXELSCHE WEESHUIS wordt verlangd: liefst niet jong, maar bedaard en huiselijk. Briefjes of in persoon worden ingewacht tegen 30 Junij, 'smiddags tegen 4 uur. Tegen primo Augustus wordt verlangd in een gezin zonder kinderen: die goed met de wasch kan omgaan. Men adressere zich bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven, No. 29.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3