ADVERTENTIËN. Engeland. Duitscblasd. Spanje. Turkije. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Stoomvaart-Berigten. Ingezonden mededeelingen. omwerpt, en de bommen en granaten, die, uit een ont- zigtbaar kanon gevuurd, een geheel escadron wegmaaijen, zijn geoorloofd en toch een ontplofbare geweerkogel dood ieder, dien hij treft, terwijl bommen en kogels slechts wondenmen geneest en begint op nieuw. Als men niet belette zulke gruwelen van onmenschelijkheid en onlijdbare ellende te plegen, als in kelders der inkwisitie en in de hel van Dante geleden werden zou er een einde aan den oorlog komen en dit is het wat de heeren, die den oorlog willen voeren, niet willen. Zij juichen de philantropie op het slagveld toe, omdat zij een vermomd militairisme is." Te Antwerpen heeft jl. Zaturdag een zware brand gewoed; de suikerraffinaderij van den heer Koninckx is een prooi der vlammen geworden. In drie jaren tijds werden daar nu reeds vier zulke établissementen tot asch verteerd. Frankrijk. Volgens de France bood de Seine te Parijs dezer dagen het volgende schouwspel aan: „Een, waanzinnige die naar een verbeterhuis werd overgebragt, wist te ontsnappen aan zijne geleiders en sprong van de Pont-Neuf in de rivier. Een zekere Leneric, die juist een bezoek bragt bij zijn in de nabijheid wonenden vriend, zag het en aarzelde niet den ongelukkige ter hulp te snellen. Toen hij hem bereikt had, greep de waanzinnige drenkeling hem om 't lijf en trachtte hem met geweld onder water te krijgen. Op dit gezigt sprong ook de vriend van Leneric te water, doch ook hij werd door den krankzinnige vastgegrepen, waardoor elke beweging hem onmogelijk werd gemaakt. Toen op die wijze het gevaar voor alle drie op 't hoogst gestegen was, deed zich onverwacht een redder op, en wel een groote New foundlander. Deze getuige van den worstelstrijd sprong in de rivier en als wist hij, waar het gevaar juist dreigde, greep hij den waanzinnige bij het hoofd en bragt hem zwemmende naar den oever. De beide anderen, daardoor van hun last bevrijd, konden nu mede zich door zwemmen redden. De waanzinnige werd in verzekerde bewaring genomen, terwijl de hond het voorwerp eener luidruchtige ovatie werd." In 70jarigen ouderdom overleed dezer dagen te Passy de beroemde Fransche schrijver Jules Janin. De Siècle zegt het volgende omtrent Lasseur, die eene vork heeft ingeslikt. Men zeide dat hij dood was, maar het is niet waar. Hij is buiten bij zijne moeder en bevindt zich wel, alleen bij beweging heeft hij dadelijk pijn, en dit deed hem reeds pogingen aanwenden tot zelfmoord, maar men bewaakt hem als een kind. Uit officiële opgaven blijkt, dat gedurende de jaren 1870, 1871 en 1872 in Frankrijk (in 43 departementen) 38,435 stuks vee aan de veepest gestorven en 58,144 stuks afgemaakt zijn. Gisteren werd te Londen door aldaar vertoevende Fran sche commune-mannen een feestmaal gegeven ter eere van Henri Rochefort. Twee van zijne lot- en togtgenooten bij de vlugt uit Nieuw-Caledonië, Paschal Grousset en Jourde, zijn jl. Zaturdag aan boord van de Wisconsin te Queenstown aan gekomen, en zullen zich te Londen vestigen. Men wil weten, dat de Times zich, ten behoeve van haren Parijschen berigtgever, tot den prijs van 3500 p. st., de uitsluitende beschikking heeft verzekerd van een tele graafdraad tusBchen Londen en Parijs. Dit is zeker, dat het blad sedert eenigen tijd dagelijks een telegram uit Parijs behelst, dat twee van hare kolommen inneemt. De Daily News verneemt van een berigtgever, aan wien 't blad vertrouwen meent te mogen schenken, dat Garibaldi thans in zorgelijken toestand verkeert. Hij kan zich naauwelijks meer verroeren, en 't gebruik van beide armen is hem ontzegd. Slecht zijn intieme vrienden ontvangt hij nog bij zich. De werkstaking der 7000 mijnwerkers te Cleveland is geëindigd, daar de mijnwerkers in de vermindering van het loon met 12| pCt. herust hebben. In het laatste jaarsverslag van de diakonessen inrig- ting te Keizersweerd wordt op bl. 18 gezegd: „Het geluk kigste onder onze acht kinderen, die wij met Kerstmis in ons ziekenhuis hadden, was een kleine Engelschman, die voor acht dagen uit den circus Som mishandeling weggeloopen en door onzen doctor gevonden en tot ons gebragt was. Naauwkeurig onderzoek bewees, dat de arme negenjarige knaap aan zijne ouders, die in de grootste armoede leefden, was afgepraat, onder voorwendsel, dat hij in Duitschland eene uitstekende opvoeding zou erlangen. In plaats daarvan werd het kind, dat steeds om zijne ouders riep, vreeselijk mishandeld, omdat hij bij de kunsten, die men hem in den circus leeren wilde, niet oplettend genoeg was. De wonden en striemen, die hem geslagen werden, zijn nog niet geheel genezen; in den eenen vinger heeft zijn opvoeder hem een der knokkels stuk getrapt. Zoo kwam het kind bij ons. Het kwam echter spoedig weer bij en was voor de liefde, die het van alle kanten onder vond, zeer dankbaar. Hij kan niet lezen of schrijven; hij kan zelfs niet zeggen, hoe lang hij reeds uit Londen weg is." Op de internationale tentoonstelling van landbouw, veeteelt, enz. sedert eenige dagen te Bremen geopend, zijn o. a. ingezonden 50 stuks hoornvee, in Nederland, namelijk in Groningen, gefokt. „Bij den zeer belangrijken invloed, welken htt Hollandsche vee op de Duitsche veeteelt uitoefent", zegt het verslag der commissie, „trekt deze toezending in hooge mate de aandacht. Zij bestaat, dooreengenomen, uit regt fraaije exemplaren." De Courier de France ontvangt uit Berlijn het volgende schrijven: „In den winter van 1850 trad een man in een bierhuis te Berlijn, om zich wat te te verfris- schen. Die man was vorst von Bismarck, de tegen woordige kanselier in hoogst eigen persoon. Naauwelijks heeft hij plaats genomen of hij hoort uit een groepje drinkers die digt hij hem zaten, een stem, die een grove beleediging bezorgt aan het adres van een lid der koninklijke familie. Bismarck, een echte royalist, rigt zich in zijn volle lengte op, treedt op den heleediger zijns meesters toe en zegt op een toon, die geen tegenspraak duldt: „Pak je weg! Als je niet maakt, dat je weg komt, vóór ik mijn glas leêg heb, dan sla ik het op je hersens aan stukken." Deze woorden en de toon, waarop zij werden gesproken, veroor zaakten een hevig tumult in den biersalon; er lieten zich wraakkreten hooren, maar hierbij bleef het ook; want ieder hield zich voorzigtig op een afstand van den geweldenaar. Deze scheen er zich niet het minst van aan te trekken, en dronk zijn glas bier even alsof hij thuis ware. Toen het leêg was, zat de persoon, dien hij had bedreigd, nog op de zelfde plaats. Zonder een woord te spreken, staat Bismarck van tafel op, loopt op hem toe en geeft hem met zijn bierglas zulk een hevigen slag op het hoofd, dat het glas aan stukken vliegt en de getroffene, van pijn kermende, achterover valt. Geen woord, geen kreet van afkeuring over deze handelwijze bij de menigte omstanders. Zonder de minste vrees of ongerustheid aan den dag te leggen, betaalde Bismarck zijne gemaakte vertering en ging heen. Toen hij de deur uit was, zeide er eenIk vind het flink gehandeld; de snaak heeft zijn verdiende loon, zeide een ander; als ik het had gehoord, dan had ik evenzoo gedaan, riep een derde, en over het algemeen had men geen woorden genoeg om Bismarcks flinke houding te prijzen. Dit was het eerste „wapenfeit" van von Bismarck; bijzijn overwinningen van lateren datum ging het hem overal gelijk in het bierhuis: door toepassing van het „regt van den sterkste" deed hij allerwegen zijn wil eerbiedigen, en de menigte juichte hem toe. De correspondent voegt er nog bij, dat hij zelf Bismarck zich op zijn eerste hel dendaad heeft hooren beroemen en dat de Prins dit verhaal in zijne geïllustreerde levensbeschrijving heeft doen opnemen. Dat het slechte weder, waarvan de Spaansche tele grammen telkens spreken, niet maar een voorwendsel is om het nietsdoen der regeringstroepen te verschoonen en dat Spanje's temperatuur al even erg in de war moet zijn als Spanjes politiek, blijkt uit het volgende verhaal, dat een correspondent uit Burgos van zijne wederwaardig heden geeft „Na veel moeite, tengevolge van slecht weêr, zijn wij in Spanje aangekomen. Een onweder, zooals wij hier hebben bijgewoond, hadden wij nog nimmer waargenomen. De hagelsteenen vielen met zooveel kracht neer, dat zij de raampjes der waggons verbrijzelden. Het neêrstroomende water had den geheelen omtrek in een meer herschapen en vele verwoestingen aangerigt, ten gevolge waarvan de ons voorafgaande trein ook gederailleerd was. Wij moesten in eene armzalige plaats wachten op hulp, maar 24 uren verliepen alvorens die opdaagde. Treurig was het tooneel dat het omliggende land aanbood, de geheele vlakte stond onder water, te midden waarvan zich hier en daar eene armoedige hut vertoonde. De voorafgaande storm had mede vele verwoestingen aangerigt en tal van boomen ontworteld, die nu op het vuile, modderige water ronddreven. Een matte zon en een drukkende atmosfeer werden als de voor boden van een terugkeer van den storm aangewezen. De geheele graanoogst, die in Oud-Castilië het middel van bestaan oplevert, was vernietigd. Toen wij eindelijk in grooten getale vermoeid en afgemat te Burgos aankwamen, vonden wij het station gevuld met troepen en zieke mili tairen, ook wachtende op de treinen. Om ons te ver troosten, kwam men ons aanzeggen, dat wij er niet aan denken moesten om voor den volgenden dag te vertrekken. Burgos zelf stond ook voor het grootste gedeelte onder, terwijl de straten met een verscheidene duimen dikke laag vuiler, stinkenden modder bedekt waren. Het had reeds verscheidene dagen geregend, terwijl de door den storm uit hare bedding getreden rivier de rampen nog vergrootte. Het verlies van goederen was aanzienlijk, aan menschen- levens gering. Burgos is het voornaamste depót der reserve-troepen, der kavallerie en voornamelijk der hospi talen geworden sedert de armee de Ebro is overgetrokken." Het Handelsblad meldt nog, dat bij alle andere plagen voor 't arme Spanje nu ook de sprinkhanen zijn gekomen, die den oogst van geheele districten vernielen. Uit goede bron wordt gemeld, dat de sterkte van het republikeinsche leger bedraagt 120,000 man voetvolk en 10,000 ruiters, ongerekend 43,000 man van de reserve. Het leger van maarschalk Coucha telt 38,000 man en 87 stukken geschut. De nederlaag van don Alphonsus wordt in een parti culier telegram aan de Times bevestigd. De Prins was door zijne gemalin, donna Blanca, vergezeld. Op het slag veld te Alcora, digt bij Castellon in de provincie Valencia, sneuvelde de zoon van donna Enrique de Bourbon, don Francisco de Bourbon, gelijk reeds is berigt, aan het hoofd van de Carlistische zouaven. (Men weet dat don Enrique door den hertog van Montpensier in een tweege vecht is gedood geworden De Republikeinen hadden 10 dooden en 85 gekwetsten; het verlies der Carlisten was veel grooter. Don Alphonsus en donna Blanca begaven zich naar Lucena, toen zij zagen dat de slag verloren was. Bij de opening der nationale tentoonstelling heeft Serrano eene redevoering uitgesproken, waarin hij verklaarde dat het 't hoofddoel ^der regering is om den vrede tot stand te brengen, ten einde het land zich in volle vrijheid kunne constitueeren. Het Turksche stoomschip Kaus, naar Salonica varende, is in de Zee van Marmora door het Egyptische stoomschip Behera, van Alexandrië, aangevaren. De Kaus zonk, en van de 350 opvarende passagiers en manschappen zijn er slechts een dertigtal gered. De Egyptische boot is zwaar beschadigd. '3 P *-> Uren. |J Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigb. i procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nwtw. O.lk. 764.14 f 3.14 12.2 - 6.9 0.59 Vlak. 22 12 ono. 0.1 761.57 f 0.62 14.2 - 3.9 0.60 23 8 z. 2.0„ 763.22 f 2.34 17.0 t 0.7 0.71 23 12 zwtz. 3.0„ 763.28 f 2.40 17.9 - 0.3 0.68 i/ Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENC. van Scheijen, geb. Dalmeijer, (Z.). J. M. Schoonhoven, geb. van Waaijen, (Z.). K. Drijver, geb. Duinker, (Z.). OVERLEDEN: J. Keesman, 11 jaren. M. Faber, 10 jaren. W. Frankfort, geb. Kunst, 33 jaren. J. F. Wagenaar, 67 jaren. G. Meijer, geb. Korendijk, 90 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Heidei (Landskeet) 22 Junijl2u. Helder, schoonweer. 23 Junij 8 u. Helder, mooiweer. 23Junijl2u. Helder, ligtbewolkt, mooi. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Houtvaart. M. E. Visssr. Nerva. Hout. Amons 8cCo. Java. T. Gollards. BataviaviaSuez. Stukg.Hoogl.&v.Herw. Londesborough.E.Tritton. Seaham. Steenk. vanVliet&Co. Musgrave. R. Jones. Charlestown. v.d.Brugh&Co. Seaham. C. Stobbs. Seaham. üuinker&Goedk. Orwell. P. Swan. Newca9tle. Zur Mühlen&Co. FrederickSnowdon. T.Chieken. J.E.Mc.Connell. J.T.Jack. Cardiff. de Vries IkCo. Grasmere. D.Connelly. Newcastle. Duinker&Goedk Maglona. J.B.Thompson. Sunderland. Georgian. E. W. King. Taganrog. Graan. De Prinses Amalia vertrok jl. Vrijdag middag van Southampton en de Koning der Nederlanden passeerde dien namiddag om half een ure Sagres (Kaap St. Vincent). Het vertrek van de Madura is bepaald op 1 Julij a. s. De Java is alhier jl. Zondag van Batavia aangekomen. De Borneo vertrok jl. Vrijdag van Suez naar Padang. Men berigt uit Aden, dd. 18 dezer: De Sumatra, van Batavia naar hier, is den 10 dezer bij Burnt- Eiland, Berbera, geankerd wegens gebrek aan kolen; de eerste stuurman is aldaar aangekomen en morgen zullen kolen naar boord worden gezonden. Het in de Roode Zee gestrande stoomschip Tromp is te Toulon gerepareerd en zal na den proeftogt weder in het bezit overgaan van zijn oude reeders. (Plaatsruimte betaald). VERLIGTING VAN SMARTEN. Ieder weldenkend en edelmoedig metisch gevoelt een natuurlijke deelneming in de tegenwoordigheid van menschen die met kwalen bezocht zijn, maar hoeveel zegenrijker zoude dat medelijden zijn, indien men hun de middelen tot verligting aan de hand kon doen. De heer Aug. de Marbaix heeft door zijn uitvinding van het Eau d'Anvers dat middel gevonden en reeds menige zieke dankbaar voor zich gestemd. LATKBE BEBIOTKIV. Gisteren heeft de ter aarde bestelling plaats gehad van 't stoffelijk overschot van ds. J. H. Kremer. Ten half negen 's morgens zette zich de lijkstoet in beweging naar 't station, behalve door familiebetrekkingen vergezeld door leden van den kerkeraad, kerkvoogden en notabelen en eenige belangstellenden. Met den trein van 9 u. 10 m. werd het lijk naar Haarlem vervoerd en aldaar op de algemeene begraafplaats ter laatste rustplaats gebragt. Namens den kerkeraad werd aan de geopende groeve door ds. G. E. Bron in een kort, maar treffend woord hulde gebragt aan de edele eigenschappen van den algemeen beminden ontslapene. Heden morgen bij het in de haven stoomen van het Engelsch stoomschip Georgian, kapt. King, is dat schip zoodanig tegen de drijvende batterij Salamander opgeloopen, dat er een belangrijke schade aan laatstgenoemd schip is toegebragt. Prins Wilhelm en Prins Heinrich, de ondste zonen van den Kroonprins van Pruissen, zullen in den loop van Julij naar Scheveningen vertrekken, om daar de baden te gebruiken. In de maand Mei zijn in Friesland niet minder dan 192 gevallen voorgekomen van longziekte bij het vee, hiervan stierven nl. 8, terwijl 184 werden afgemaakt. Het totaal der gevallen sedert 1 Jan. bedraagt 940. Ondertrouwd LEENDERT KLOMPE EN JOHANNA HELENA SCHOO. Ouwerkerk (Zeeland), 19 Junij 1874.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3