Benoeming-en, enz. Buitenland. België. frankrijk. Oostenrijk. Amerika. Lesonius, de smidsbaas te Haarlem, die zijn knecht aan de beide armen met een ijzeren voorwerp mishandeld heeft, is voorloopig door •de justitie op vrije voeten gesteld. De geneeskundigen hadden eergisteren de armen nog niet afgezet. Gisteren nacht ten ongeveer 2 J ure is door den bliksem in brand geraakt de boerderij van den heer Korthals, even buiten Haarlem, gemeente Schoten. De boerderij is vernield. Yoor zoover bekend, zijn er geene verdere onge lukken te betreuren. Men meldt uit Meppel, dd. 1 dezer, aan het Vaderland „Naar men verneemt, is de aankoop van Spaansche fondsen, tegen den lagen koers van 17 pCt., tegenwoordig door de landlieden in Drenthe hoogst belangrijk. Duizenden guldens worden omgezet; alles in de hoop, dat de betaling door onderlinge schikking nog in orde zal komen. Alleen in deze provincie is meer dan voor p. m. 10 millioen aan Spaansche papieren aanwezig." Op den Visschersdijk te 's Hage is een jufvrouw getroffen door een stuk hout, dat uit eene bovenverdieping werd afgelaten. Zij is onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand is hopeloos. Te Rotterdam heeft een jongentje, ruim 10 jaar oud, aan de Gedempte Binnenrotte spelende, een luik van een riool opgeligt en is daardoor in het riool gevallen, waaruit het na veel moeite dood is opgehaald. Door de groote warmte is jl. Donderdag te Gouda een man, die blootshoofd in de open lucht arbeidde, gedood. Te Vlaardingen worden weder twee haringjagers verwacht, welke respectivelijk 26 en 29 Junij derwaarts zijn gezeild. Er is veel haring gevangen. In de laatste dagen worden dagelijks duizenden stuks bloemkoolen, die in de omstreken van Amsterdam, o. a. te Diemen en Muiden, worden aangekocht, langs den Rijnspoor naar Duitschland verzonden; men betaalt voor de 100 stuks van f 8 tot 9. Het grootste deel van dezen kooien wordt te Keulen aan de markt gebragt en vindt aldaar veel aftrek. Te Utrecht zijn dezer dagen twee vosblessen verkocht voor f 2000. Te Driebergen is een wachter met een voorbijkomenden trein in aanraking gekomen, met het ongelukkig gevolg dat hem een been werd afgereden. Het gerucht, jl. Woensdag te Arnhem verspreid, dat in de omstreken van het hötel Berg-en-Dal, bij Nijmegen, een duel zou hebben plaats gehad tusschen twee Arnhem- sche ingezetenen, heeft zich bewaarheid. Een 2de luitenant der infanterie en een burger hadden aan een publieke tafel te Arnhem een hoogloopenden woordentwist gekregen. Nadat men te vergeefs getracht had elkander door het werpen van wijn en het toebrengen van slagen van ziens wijze te doen veranderen, zou nu de beslissing in het hoogste ressort aan de sabel worden opgedragen. In dien strijd is de luitenant belangrijk aan het hoofd gewond ge worden, zonder dat evenwel diens leven dadelijk in gevaar verkeert. Na afloop der plegtigheid hebben alle deelne mers eendragtig op Berg-en-Dal gedineerd. Wel had men, om aan den arm der justitie te ontkomen, den strijd op Pruissisch grondgebied gevoerd, maar men heeft daarbij blijkbaar niet gedacht aan de wetsbepaling, die ook mis drijven in het buitenland, mits tegen Nederlanders ge pleegd, hier strafbaar stelt. De justitie heeft zich dan ook niet laten wachten en de regter van instructie heeft bereids zijn onderzoek, zoowel tegen de beide strijdlustigen en hun getuigen, als tegen den chirurgijn, die wel zoo beleefd heeft willen zijn om den togt mede te maken, geopend. (Vad.) Op de landhoeve van den heer Ruisenaar te Ewijk moet een put ontdekt zijn, die naar de daarmede genomen proeven, uitmuntende petroleum bevat. Te Erichem (Gelderland) geraakten dezer dagen twee vrouwen aan het kijven, waarbij de eene zich zoo driftig maakte, dat zij op de plaats dood bleef. Te Blokzijl is eene arbeidersvrouw op haar zilveren bruiloft plotseling aan eene beroerte overleden. Door de maatschappij van Landbouw in Friesland is een gouden medaille toegezegd aan Hendrik Pasma Fz., te Heerenveen, voor het antwoord op de uitgeschreven prijsvraag: „omtrent de oorzaken van de zoogenaamde viezigheid van de boter, vooral des winters." Behalve den bekroonde hadden nog 7 anderen hunne antwoorden inge zonden. De heer Pasma is steeds landbouwer geweest, doch thans lid der Provinciale Staten in Friesland en wet houder der gemeente Haskerland. Ten vervolge op het berigt omtrent het droevig geval te Usquert deelt het D. v. Zh. mede, dat het oudste der gewonde kinderen overleden is, doch dat het jongste, een 8jarig meisje, buiten gevaar schijnt te zijn. De ongelukkige moeder was, volgens de laatste berigten, ook nog in leven, ofschoon men het ergste kan te gemoet zien. Uit het noorden des lands meldt men dat de prijzen van het rundvee dalen. Het weinig geanimeerde, dat den handel kenmerkt, is zeker daaraan toe te schrijven, dat de weiden zeer schraal van voedsel zijn voorzien, waardoor het aanbod tot verkoopen groot, maar de vraag gering is. (U. D.) Het Huisgezin deelt thans mede waarom de gemeen teraad van Maastricht de leerlingen van de Hoogere Burger school het rooken op straat heeft verboden. Er zijn, zoo leest men in dat blad, jongens geweest, die uit spot hunne professoren den rook in het aangezigt bliezen. Van 21 tot 30 Junij jl. zijn 29 stoomschepen het kanaal van Suez gepasseerd. Gedurende datzelfde tijdvak bedroegen de ontvangsten 496,000 francs. Adelaïde Ristori blijft, ook na den dood van haren echtgenoot, den markies del Grillo, hare kunstreizen voort zetten, en heeft zich in de vorige maand op nieuw naar Amerika begeven. Zij zal thans in Brazilië, de la Plata- staten, Chili en Peru voorstellingen geven. Een jong meisje, Richards genaamd, uit Stapleton, bij Bristol, heeft haar broeder uit geldelijke verlegenheid gered door eene weddingschap, die zij aanging, om f 600, dat zij duizend mijlen in duizend uren achtereen zou afleggen. Zij is den 18 Mei vertrokken en heeft jl. Donderdag haar weddingschap gewonnen. Zeldzaam betoon van geest-, L i«" tevens van ligchaamskracht. De Japansche regering heeft per telegraaf kennis gegeven, dat zij wenscht deel te nemen aan het cholera- congres te Weenen. In Noord- en Zuid-Beveland vond men in 't laatst van het vorige jaar op de aanplakborden, onder de verkoop- en pachtaankondigingen, ook een publieke afkondiging eener verpachting van weezen. „Besteding. Armmeesters der gemeente L. zullen den der maand Jan. trachten aan te besteden de navolgende personenJan B., oud jaren en Grietje K., oud 9 jaren, enz. Zegt het voort!" Och ja, zegt het voort Het elfde Zendlnfifeest, gehouden te Middachten. Het vertrouwen, dat de zendingsfeesten door goed weder begunstigd worden, werd ook ditmaal niet beschaamd, zegt de Arnb. Crt. Wel was het een weinig somber in het bosch van Middachten, maar er viel geen regen en ongehinderd konden de duizenden, welke zich jl. Woensdag in deze prachtige dreef bewogen, aan het doel van hunne komst beantwoorden. Het doel was voor velen het aanhooren van de toespraken door een zestiental predikanten, zendelingen, leeraren enz. in de open lucht gehouden op de daarvoor ingerigte preekstoelen. Het zamen- zijn van die tallooze aandachtige toehoorders liggende, zittende en staande in het digte mostapijt, omringd en beschaduwd door lom merrijk geboomte, leverde een treffend schouwspel op. Zijn er, die bij de vele gelegenheden welke er bestaan om stichtelijke toespraken te hooren en te lezen, het expresselijk zamenkomen in een bosch niet zoo regtstreeks noodig achten, ook deze zullen erkennen dat er iets schoons en verheffends is, iets dat het gemoed aangrijpt, in die redevoeringen in de open lucht, waar niets aan het vorme lijke eener kerkdienst herinnert. In elk geval zijn er duizenden, die hierin stichting vinden en dit reeds is genoeg om de zending feesten te eerbiedigen. En zelfs onder hen, die niet gekomen waren om te luisteren en te bidden, waren er dan ook niet weinigen, die instemden met het statig psalmgezang, dat, onder begeleiding van de blaasinstrumenten, de toespraken afwisselde. De vijf spreekplaatsen, waaronder vooral de eerste door de gesteld heid van het terrein zich onderscheidde, waren voortdurend door eene digte menigte omringd en daartussehen door bewoog zich de bonte schaar van hen, die te Middachten meer als toeschouwers waren gekomen. Alle rangen en standen der zamenleving waren hier bijeen en de kleederdragten van verschillende landstreken waren vertegenwoordigd. Naast de burgerfamiliën uit Holland, met de spoorwegmandjes en trommels, met etenswaren gevuld, legerden zich de aanzienlijken uit Arnhem en omstreken, voor wie het bezoek aan het zendingsleest een uitstapje was. Overal zag men groepen in het gras, inzonderheid in den omtrek der kantines, die zeer doelmatig waren ingerigt en waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De voorraad kersen was spoedig uitgeput, maar werd in den namid dag weder aangevuld en verfrisschende dranken werden in buiten gewone hoeveelheid gesleten. Den geheelen dag door bleef de orde uitstekend bewaard, niet tegenstaande elk de meeste vrijheid had. Voor een groot deel mag dit worden toegeschreven aan het verbod om sterken drank te ver koopen, waardoor deze rustverstoorder van alle feesten zijn nood- lottigen invloed niet uitoefenen kon. Menjwerd gesticht of amuseerde zich naar welgevallen en gaf elkander geen aanstoot, terwijl de zendingszaak haar geldelijk voordeel trok ook van hen, die zich er niet om bekommeren. Een resumé, zelfs maar van de toespraken, zou buiten ons kader vallen. De strekking er van was, benevens de plaats waar, de tijd waarop en de persoon door wien zij zouden worden gehouden, op het programma aangegeven, en men had dus gelegenheid het onder werp te hooren behandelen, waarin men het meeste belang stelde of den persoon te hooren, met wien men het liefst wenschte kennis te maken. Deze maatregel der commissie droeg veel bij om aan de zendingsfeesten groote waarde te geven en ook al de verdere maatregelen, door haar getroffen, getuigden, dat de zaak wel aan haar is toevertrouwd en zij niets verzuimd heeft om deze zamenkomsten aan haar doel te doen beantwoorden. Van den zeer vroegen morgen tot vrij laat in den avond was de weg naar Middachten door duizenden rijtuigen en voetgangers bezet; zij vormden schier eene onafgebroken file, en evenals onder de be zoekers alle rangen en standen waren vertegenwoordigd, zag men ook de meest onbekende voertuigen, de elegante briks en soeiables, landauers en calèches afwisselen. De meeste bezoekers evenwel maakten gebruik van de spoortreinen, waarvan er een dertigtal de baan passeerden. Ook aan de stations heerschte orde, ondanks de drukte. Omtrent de openingsrede, deze keer gehouden door ds. Hoger- zeil van Arnhem, meldt men vandaar aan de N. Rott. Crt. „Hij bepaalde met heldere stem de aandacht der talrijke schare bij het karakter, den grond en de vruchten van het zendingsfeest. Spreker merkte op, dat het elfjarig bestaan bewees, hoe het genoemde feest burgerregt „in ons vaderland had verkregen." „De Christelijke zending ging de spreker voort zoekt intusschen niet bij uitsluiting de heidenen, maar tracht alom, van verre en nabij, het Christendom te bevorderen als eene levenwekkende kracht op elk gebied. De kadastrale kaart van God is de gansche wereld. Dit feest was als een protest tegen het streven van velen in onze dagen om het Christendom weg te cijferen, om godsdienst en leven te scheiden. In het evangelie van Christus moest ieder vinden eene frissche, scheppende levenskracht. Mogt al menigeen klagen, dat er niet veel reden tot feestviering is bij zoo tragen vooruitgang in de godsdienst, die als een zuurdeeg de gansche maatschappij moet doordringen, - het geloof aan de eindelijke zegepraal van het Godsrijk, aan de overwinnende kracht van Jezus Christus, moest de grond zijn, waarop wij met moed blijven voortbouwen. Wij herdenken heden den sterfdag van Hendrik Voes en Johannes van Es, die in 1523 op het marktplein te Brussel als slagtoffers der Inquisitie vielen en krachtig door het geloof, onder de aanheffing van een „Te Deum," den brandstapel beklommen. Met dat geloof moet ook onder ons nieuwe bezieling en meer geestdrift komen. Dan zullen de vruchten van het zendingsfeest zijn de verheerlijking van God te midden eener rijke natuur, het is in onze kerken vaak zoo bekrompen, zoo domperig en zoo engmoed en kracht in den strijd van het leven, versterking van de gemeenschap der heiligen." Jl. Donderdag is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer dr. F. M. Cowan, off. van gez. 2de kl. bij de Marine, geboren aldaar. De minister van Justitie heeft den eersten bewaarder in het huis van burgerlijke- en militaire verzekering te Groningen A. Gosker, benoemd tot cipier in het huis van arrest te Alkmaar. De luit. ter zee 1ste kl. C. J. Marinkelle, laatst behoord heb bende tot het e3cader in Oost-Indië en den 25 Junij jl. in Neder land teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den 1 dezer is de vergunning voor eene stoombootdienst tusschen Harlingen en Nieuwediep, in dato 26 Maart 1870 aan de directie der Friesche en Overijsselsche Stoom boot-Maatschappij te Harlingen verleend, met ingang van den 23 dezer verklaard te zijn vervallen. Voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl.-Indië zijn noodig 9 adspirant-ingeniers. (Zie verder de Staatscourant van heden). De correctionele regtbank te Brussel heeft jl. Dingsdag den ex-schepen Fontainas, ter zake van zijn bekend duel, tot een jaar gevangenisstraf en 2000 frs. boete en ieder der vier getuigen tot een maand gevangenisstraf en 100 frs. boete veroordeeld. Naar aanleiding van bet sneuvelen van maarschalk Concha, brengt de Figaro in herinnering, dat de overleden opperbevelhebber te Parijs zeer goed bekend was. Meestal bezocht hij het café Cardinal, waar hij zich vooral deed opmerken door de groote hoeveelheid limonade die hij verorberde. Geboortig van Buenos-Ayres, betreurde hij het steeds, dat Spanje's gezag als koloniale mogendheid voortdurend achteruit ging; dat was ook een der redenen waarom hij, toen men hem een hoogen adelijken titel wilde verleenen, bij voorkeur verzocht zich markies van de Havanna te mogen noemen. Omtrent de wijze waarop Concha sneuvelde is nog niets zekers bekend. Volgens de Gaceta de Santander werd hij door den doodelijken kogel getroffen op 800 pas van een Carlistische loopgraaf, die hij zelf inspecteerde. Te dier gelegenheid wees hij een jeugdig tirailleur, die wat onhandig manoeuvreerde, de werking van zijn achterlader, en juist op dat oogenblik, trof hem een kogel in de keel. De tweede internationale gezondheids-conferentie is den 1 dezer in het departement van Binnenl. Zaken te Weenen door den rijksminister voor de buitenlandsche aangelegen heden, graaf Andrassy, geopend. In zijne openingsrede die hij eerst in het Fransch, vervolgens in het Duitsch uitsprak zeide de minister o. a.„Ik ben niet bevoegd, op uwe zienswijze en beschouwingen vooruit te loopen maar gij zult mij voorzeker wel den wensch ten goede willen houden, dat het u gelukken moge, nevens een quarantaine-reglement, ook een permanent internationaal orgaan tot stand te brengen, waardoor, op den grondslag uwer te nemen besluiten, de goede uitslag van uw streven; verzekerd en dit op doelmatige wijze verder ontwikkeldl wordt. Indien door de persoonlijke pogingen van navorschers in sommige landen reeds veel tot het te keer gaan der cholera is teweeggebragt, dan mag men aannemen, dat door de vereenigde inspanning der gansche beschaafde wereld nog veel gewigtiger resultaten verworven zullen wordien. Tot de taak van dit permanente internationale orgaan zou het moeten behooren, om, op zedelijke en stoffelijke wijze, de edele toewijding aan te moedigen var, heri, die zich uitsluitend op het opsporen van het ontst'aan en den loop dezer in vele opzigten nog onbekende ziekte toeleggen. Er moet om zoo te zeggen eene wetenschappelijke expeditie georganiseerd worden, bestemd om dezen geesel bij zijnen oorsprong op te sporen en in al de stadion zijner ontwik keling onafgebroken te volgen. En jjan kan het niet missen of de menschelijke geest, d o o v internationale zamen- werking ondersteund, zal ten slotte de zege op deze bezoe king behalen, die tot dusver alle op zich zelf staande aan vallen trotseerde. Slaagt gij in. deze taak, mijne heeren, dan zult gij een voor de me*,ischheid gewigtig vraagstuk opgelost en een schoon denk'oeeld verwezenlijkt hebben." De conferentie heeft, op voorstel van den Russischen vertegenwoordiger, dr. Lenz, tot 'naren voorzitter verkozen den Oostenrijkschen gedelegeerde, baron von Gagern. De discussiën worden in het liuitsch en in het Fransch gevoerd. Men vleit zich, dat de taak van het Congres binnen een paar weken aal kunnen afloopen en heeft tot dat einde besloten dagelijks te vergaderen. De gemeenteraad van New-York heeft een krachtig middel te baat genomen tegen de hondsdolheid en meteen tegen den grooteti overvloed, dien men ook daar van het hondenras aantroft. Wegens de vele gevallen van honds dolheid, die zich daar in de laatste ciagen hadden voorge daan en waarbij ook onderscheidene personen de slagtoffers van de dolle dieren waren geworderi, is een besluit uitge vaardigd, waarbij vooreerst ieder eigenaar van honden verpligt wordt deze te muilbanden en ten anderen de politie is gelast alle honden, die zonder muilband op straat worden aangetroffen, terstond dood t's schieten. Om de politie voor- loopig in dien niet ligten arbeid te ondersteunen, betaalt de stad eene premie van -een halven dollar voor eiken hond, die levend wordt opgeleT-erd. Deze dieren worden in een opzettelijk daartoe gebf juwde loods in ontvangst genomen en 48 uren in het levf :n gehouden. Na verloop van dien tijd, indien de honden niet door de eigenaars zijn opgeëischt, worden zij in een klein vertrek bijeengebragt en door inpomping van een verstikkend gas gedood. Het behoeft wel geen betoog, dat de schoenpoetsers- en courantenjongens thans alle op de h ondenjagt gaan en hunne oude zaken er voorloopig aan ge x»an. Een halve dollar per exemplaar is een kostbaar lolcsas, en de jagt een winstgevende zaak. Het lijdt geen twijfel, dat het middel uitmuntend werkt en New-York foiiroen weinige dagen van duizenden en duizenden son js gevaarlijke en lastige straatdieren zal zuiveren. Voijr «nze hondenrijke steden een voorbeeld ter navolging!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2