1874. N°. 81. Woensdag 8 Julij. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. De COMMISSARIS DES KONINGS KENNISGEVING. B i n n e n I a n d. HELDERSCRE Ei\ iMIEUWEDIEPER COURANT. „wy huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag-en Zaturdag namiddag. A.bonnement8prijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65 Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prij. der Adverteutiën V»n 14 regels 80 cent, elke regel meer 1B cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië via Brindisi. Laatste ligiing 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia te verzenden per stoomschip Prins van Oranje geschiedt den 10 Julij, na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 's av. in NOORDHOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de scheep vaart aan de Zijper Schutsluis en aan de Doorvaartsluis te Buiksloot den 16 Julij e. k. en volgende dagen, oponthoud zal kunnen ondervinden door het uitnemen en weder inhangen var. Sluisdeuren. Haarlem, 6 Julij 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, ter voor koming van ongelukken, ter algemeene kennis, dat, te beginnen met den 21 dezer maand tot ongeveer het midden der maand September aanstaande, door de Artillerie SCHIETOEFENINGEN zullen worden gehouden van de batterij KAAPHOOI'D en het fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het terrein ten zuiden van dat fort, ter breedte van ongeveer 300 en ter lengte van 500 meters tijdens bet vuren onveilig zal zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal eene roode vlag op het fort KIJKDUIN en een roode vlag aan het einde der rooilijn op een uit den omtrek zigtbaar punt geheschen worden. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 4 Julij'1874. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Julij. De 33ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frede- rika Anna Elisabeth Maria, Prinses von Wied, dochter van Prins Frederik, werd jl. Zondag alhier op de gebrui kelijke wijze gevierd. De afgeloopene week kenmerkte zich ook alhier door schrale aanbrengst van visch. Van 29 Junij tot 4 dezer bestond het ter afslag aangebodene slechts uit 120 rogge van 12 tot 33 ets., 1250 tongen van 7 tot 12 ct., 2groote tarbotten f 4, 15 wigtjes kleine schol f 2.75 tot f3. Door 2 kotters werden nog aangebragt 40 mandjes middenschol en scharren, zoomede door eene op de Engelsche vloot varende schuit eene tamelijke partij scharren, die tot hoogen prijs verkocht werd. Nu het visschen naar ansjovis bijna ten einde is, verwacht men alhier een aantal grootere schuiten en koestert men de hoop dat deze, door verder van de kust te visschen, nu wel wat meer visch aan zullen brengen. Jl. Zondag had des namiddags op het terrein nabij den Oesterput de aangekondigde huishoudelijke schietwed strijd van het Artillerie-Vrijkorps plaats. De uitslag was als volgt: de prijs te behalen door een der leden van de sociëteit Mars, viel ten deel aan den korporaal der schut terij G. N. Prins; die voor leden van 't Vrijkorps werden volgenderwijze behaald: 1ste prijs de sergeant D. V. van Hoolwerff; 2de prijs de sergeant M. P. Polak; 3de prijs de majoor-kommandant D. P. H. Aberson4de prijs het werkend lid H. Filarski; 5de prijs het werkend lid C. Quast; 6de prijs het werkend lid F. de Jager; 7de prijs het werkend lid M. Meerens. 's Avonds vereenigden zich leden en geïnviteerden met. hunne dames in Musis Sacrum. De heer J. ScliuLjt, president der regelings commissie hield eene gepaste toespraak, en reikte daarna de prijzen met de getuigschriften aan de bekroonden uit, waarna de heer Aberson een woord van dank rigtte tot de leden der commissie, die dezen wedstrijd zoo goed geregeld hadden. Door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd gisteren avond eene vergadering gehouden in het lokaal Tivoli. Door den vice-voorzitter werd bij de opening dezer bijeenkomst herdacht het overlijden van den voorzitter, den heer J. H. Kremer, van wiens werkzaamheid ook op dit gebied men zooveel had kunnen verwachten. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering der Maat schappij, in de volgende maand te Arasterdam te houden, werd benoemd de heer G. E. Bron en tot plaatsvervangend- afgevaardigde de heer J. G. R. Vos. Daarna werden behandeld eemge voorstellén tot wets herziening met de daarop ingediende amendementen, alsmede de verdere punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. Als directeuren der spaarbank werden de heeren C. J. Blok en D. Dekker herkozen, zoo ook de heer A. van Voornveld, als commissaris dier inrigting; terwijl in de plaats van wijlen den heer Kremer tot plaatsver vangend- commissaris der spaarbank gekozen werd de heer B. J. I Herweijer. Wegens het vergevorderd uur werden de overige werk- zaamheden, waaronder 't verslag der Industrieschool en een voorstel der commissie voor volksvoordragten, tot de volgende bijeenkomst, in 't laatst van Julij te houden, uitgesteld. De zandblazer of juister gezegd de stoomploeg in de J vorige week hier aangebragt, is gisteren van de haven langs den zeedijk onder stoom vervoerd naar het strand bij Huisduinen. Genoemde machine zal een geul ploegen bij de König Wilhelm, waardoor men dit stoomschip weer in zee meent te knnnen brengen. Begunstigd door het fraaiste zomerweder is gisteren het jaarlijksch volksfeest aangevangen. Nog zijn niet alle plaatsen van ontspanning gereed en in gebruik gesteld, maar reeds gisteren was het aantal bezoekers, vooral in de rigting van het Molenplein, zeer groot. Te oordeelen naar de beweging, die thans reeds valt op te merken belooft deze kermis zeer druk te worden. Men meldt uit Madrid, dd. 4 dezer: ,/De billetten der Rio Tinto, welke naar Londen en Parijs waren gestuurd, zijn teruggezonden." Men schrijft uit Neuwied van jl. Vrijdag: „Gister werd in het vorstelijk slot de jonge Prins gedoopt; hij ontving de namen Wilhelm Alexander Frederik Karei Herman. De Keizer van Duitschland hield het kind ten doop. Naast hem stonden zijne gemalin en zijne zuster, groothertogin Alexandrine van Mecklenburg. Na de plegtig- heid had er een dejeuné plaats, waaraan vele vorstelijke personen en hooge autoriteiten deel namen." Het totaal der hier te lande bljeengebragte giften voor het Roode Kruis, tijdens den oorlog met Atsjin, bedraagt f 17.811.92L Het Rotterdamsche Comité zond eene som van f 10,000 regtstreeks naar Indië. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Zuid-Zijpe de heer J. Westerman Holstijn, proponent. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Zutphen door ds. J. van Andel, zendeling- leeraar in deze provincie, De jaarlijksche bijeenkomst van notarissen in Neder land zal op 4 Aug. e. k. te Breda gehouden worden. Onze beroemde paardeschilder Wouter Verschuur is dezer dagen overleden. De Provinciale Staten van Noordholland moeten, behalve voor de periodieke aftreding, twee leden van Gedeputeerde Staten kiezen, in plaats van mr. G. Oorver Hooft en jhr. G. F. van Tets, die niet als leden der Provinciale Staten herkozen zijn. Verder komen verschil lende subsidie-aanvragen in behandeling. Het feestinsigne, dat aan Z. M. den Koning als eerelid van de te Hoorn bestaande Vereeniging voor Volks vermaken zal worden aangeboden is thans gereed, en doet den vervaardiger, den heer M. A. Caspers, aldaar, alle eer aan. Het bestaat uit een massief gouden paardje, hangende aan een hoorn, (het wapen der stad) en gedekt door een kroon. Het geheel heeft de grootte van zeven op vier centimeters, 't is keurig net afgewerkt en met paarlen gemonteerd. Op het deksel van het blaauwfluweelen étui is een gouden laauwerkrans aangebragt met de volgende incriptie: Aan Z. M. Koning Willem III 18 74 Mei en buiten om den krans Vereeniging voor Volksvermaken te Hoorn. De heer Dudok de Wit, te Amsterdam, dezelfde die onlangs eene voetreis naar Parijs heeft ondernomen, is voornemens zich op gelijke wijze naar Weenen en Petersburg te begeven en wel in de maand Augustus. Naar aanleiding van den heer Dudok de Wit, die van Amsterdam naar Parijs wandelde, herinnert het Journal des Débats aan de Hollandsche hardloopers, welke vóór vijftig jaren in Frankrijk kwamen, en waarvan één aannam sneller dan alle rijtuigen of paarden den weg van Parijs naar Versailles en terug af te leggen. Ook in andere steden van Frankrijk maakten de Hollandsche hardloopers grooten opgang. De schrijver van het artikel beweert, dat de Hol landers bekend staan om hun snel loopenomdat zij groot- gebragt zijn met hard loopen op de bevroren wateren In den nacht van 5 op 6 dezer is te Amsterdam ten circa lj ure brand ontstaan in de lootsen gelegen op de Schans bij de Baangracht tegenover de Engelsche gas fabriek, in eigendom behoorende aan den heer Vijgh. De lootsen waren voor een groot deel in gebruik der gasfabriek en gevuld met brandbare stoffen. Verschillende perceelen tegenover de lootsen op de Lauriergracht, zijn op den brand, die daarop oversloeg, zwaar beschadigd; enkele perceelen geheel zijn uitgebrand. De gasfabriek zelve liep veel gevaar, doch door een spoedige verplaatsing van het gas van den eenen ketel in den anderen is het gevaar voor een groot deel afgewend. De oorzaak van den brand is nog niet met juistheid op te geven. Door de krachtige werking van 3 stoom- en 19 gewone brandspuiten, alsmede van de spuiten der in de nabijheid gelegen fabrieken, was men den brand 's morgens ten 7 ure meester. (Arost. Crt.) De landerijen, 180 bouw- en weiland met 5 boeren hofsteden, toebehoorende aan wijlen jhr. J. Deutz, van Assendelft, ingezet voor f 191,325, zijn gisteren te Bever wijk afgeslagen en hebben opgebragt f 271,042. Jl. Donderdag avond heeft men te Beuslchem de komeet de Goggia, hoewel flaauw, reeds met het ongewapend oog kunnen waarnemen, ongeveer in het midden van den Kleinen en Grooten Beer. Ook te 's Hage hebben volgens eene opgave van het D. van Zh. enkele personen met het bloote oog de komeet waargenomen, die zich in het nno. bevindt. Zij is nog zeer zwak, maar de staart is bij scherp toezien reeds te ontdekken. Te Utrecht hebben, naar men mededeelt, sommigen de komeet ook reeds gezien. Ook alhier werd deze staartster gisteren en eergisteren avond met het ongewapend oog waargenomen. Eergisteren zijn de zonen van Z. K. H. den Kroonprins van Pruissen, te weten Prins Frederik Willem, 15 jaren en Prins Hendrik, 12 jaren oud, ten lij ure regtstreeks uit Berlijn te 's Hage aangekomen. Onmiddelijk begaven de jeugdige Prinsen zich per rijtuig naar Scheveningen, waar zij in het gemeente-badhuis apartementen hebben betrokken. Zij reizen incognito onder den naam van graaf Willem en graaf Henry de Berg en zijn vergezeld van den gene- raal-majoor von Göttberg, adjudant, en dr. Hinspeter, lijfarts. De heer G. H. Bakker, gepensioneerd kapt. ter zee, overleed dezer dagen te 's Hage. Te. Utrecht overleed dezer dagen op 71jarigen leeftijd dr. J. C. A. Rovers, oud-hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren. Dat niet allen, die aan een cirque of eenig andere inrigting van dien aard verbonden zijn, liun geld verkwisten, zooals algemeen geloofd wordt, bleek dezer dagen. De heer Kremhser, een der kunstrijders van den heer Carré, kocht voor eeno aanzienlijke som een huis in de Weverstraat, te Arnhem. Hij achtte dit de beste geldbelegging en heeft ook in andere steden huizen gekocht. Effecten kunnen dalen, of, wat nog erger is, hij die ze bewaart kan ze verliezen of er zich mede verwijderenmet huizen loopt men niet weg en als de eigenaar zijne tegenwoordige loop baan geëindigd heeft, kan hij zijne panden valideren. (Arnh.Ct.) Uit het noorden meldt men o. a. aan het Vaderland: Leeuwarden is thans eene bij uitnemendheid bloeijende stad en de wekelijksche markt die, wij zouden haast zeg gen, haar weêrga in ons Rijk niet heeft, brengt welvaart, ja rijkdom onder de bevolking. De rijkdom van den Frie- schen landman is in de jongste jaren zeer toegenomen, en dat begint hij meer te toonen in kleeding, levenswijze en woning. Op uitspanningen wordt hij meer en meer verlekkerd en buiten een wekelijksch bezoek aan Leeuwarden kan hij niet. Het „paalburgerschap" in Friesland, waarop velen zoo trotsch plagten te wezen en dat wel eens tot stijfhoofdig heid leidde, verzwakt meer en meer en zelfs voor de mode buigt het zich zonder pruttelen. Onder de schoonen is menige Friesche kap verdwenen en zelfs aan chignons en pouffes en gepunthakte laarsjes wordt in vele plaatsen eer bewezen, terwijl de spoortrein, die de menschen meer en meer tot wereldburgers maakt, ook in Friesland zijn magtigen invloed oefent. Zoo ergens, dan vond het moderne onzer dagen in Friesland verzet; maar ook de stand- of sta-Fries is niet meer zoo dwaas om het oude, dat minder goed is, te willen houden boven het nieuwere dat beter mag worden genoemd. Te Vlaardingen verwacht men al de haringjagers vol thuis. De tweede arriveerde jl. Zaturdag met 164 ton volle- en 53| ton maatjes-haring. De voormalige 1ste luit. van het 1ste reg. infanterie, jhr. Barnaart, den 3 Oct. 1873 van Zwolle gedeserteerd, is van zijn militaire charge vervallen verklaard en gebannen buiten het grondgebied van den Staat. (Std.) Te Twenthe liet een machinist den trein stoppen, omdat de passagiers zooveel gerucht maakten. Bij onderzoek bleek, dat zij een man zagen hangen in een boomgaard. Men ging er op af, om te zien, of men hem nog redden kon, maar dat behoefde niet. De verhangene waseen vogelverschrikker. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Overijssel en Drenthe, Dingsdag te Assen gehouden, is o. a. ter sprake gekomen het invoeren en verkoopen van i vleesch, afkomstig van gestorven vee, dat door vilders aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1