1874. N°. 82. Vrijdag 10 Julij. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE EX iVIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschynt Dingsdaö-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. JLbonnemeatsprijs per kwartaal1.30, franco per post - 1.65 Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Eiken Donderdag vcrtrelit de mail naar ©ost-ïndië via Brindisl. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per stoomschip Prins van Oranje, geschiedt den 10 Julij, na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 's av. VERGADERING van den GEMEENTERAAD te TEXEL, op Dingsdag 14 Julij 1874, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Post- en Telegraafbureau. Hulponderwijzer. De Burgemeester, D. C. L O M A N. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Julij. Zr. Ms. stoomschip Pontianak, kommandant luit. ter zee lste klasse J. H. Coromijs, jl. Dingsdag avond van Amsterdam alhier aangekomen, zal den 15 dezer via Suez naar Atsjin vertrekken. Naar wij vernemen zal het ramtorenschip Prins Hendrik in dienst gesteld en bestemd worden voor de torpedodienst. Z. Exc. de minister van Marine en zijn ambtgenoot van Oorlog bevinden zich beiden hier ter plaatse. Hun bezoek staat in verband met den toestand, de uitbreiding en verbetering der defensie-werken. Jl. Dingsdag is in bet hötel den Burg alhier afge stapt de generaal-majoor inspecteur der artillerie C. J. Jacobs, om de bier liggende compagniën vesting-artillerie te inspecteeren. Jl. Dingsdag werd alhier eene verkiezing gehouden van één lid in het kiescollegie der Hervormde gemeente, hetgeen noodig was met oog op de aanstaande beroeping van een predikant. Er werden uitgebragt 265 stemmen, van onwaarde 2, geldige stemmen 263. Gekozen de beer P. J. Duinker met 251 stemmen. Onder de kermisvermakelijkheden, die bij 't publiek 't meest geliefd zijn, behooren zeker wel de tooneelvoor- stellingen onder directie van de heeren Boas, Judels en Louis Bouwmeester. De avond van gisteren was in de opvoering van de vaudeville Titus Vuurtoren, of Lotge vallen van een weggeloopen Barbiersknecht dan ook regt geschikt om het publiek te amuseren. De heer Judels vervulde zijn rol als altijd meesterlijk en al wordt menigeen door den ouderdom gebukt, de heer J. schijnt, we zouden haast zeggen met de jaren jeugdiger. Hij blijft de meest geliefkoosde acteur onzer dagen. Met het brikschip Julius is als passagier naar Suri name vertrokken de luit. ter zee lst kl. J. P. van Rossum, benoemd kommandant van Zr. Ms. stoomschip Kijkduin, ter vervanging van den tegenwoordigen kommandant, den kapt.-luit. ter zee Cramer, die naar het vaderland terugkeert. H. M. de Koningin zal den 18 dezer Zwolle en daarna Kampen met een bezoek vereeren. De Prins van Oranje is jl. Dingsdag namiddag gelukkig aan een groot gevaar ontkomen. Het paard van zijn tilbury struikelde in vollen draf tegen een steen, met bet gevolg dat de Prins, die het rijtuig zelf bestuurde, over het paard heen viel, zonder noemenswaardig letsel te bekomen. Hij zelf hielp het paard dadelijk op de been en reed onmiddellijk door. Blijkens de rekening en verantwoording, gedaan door den algemeenen penningmeester van het te zamen gebragt fonds voor een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning, bij gelegenheid van zijne 25jarige regering, zijn van 980 gemeenten giften te zamen ter somma van f 196,891,11 ontvangen. De noodzakelijke onkosten ad f 421,50 hebben bestaan in drukloonen, kosten voor de vervaardiging eener portefeuille en van het daarin aangeboden document, zoodat een bedrag van 196,469,501 bij 's Konings thesaurier is gestort geworden. Uit deze officieële opgaaf blijkt, dat van ongeveer 200 gemeenten geene giften zijn ingekomen. Drietal te Amsterdamde predikanten G. Doedes te Velzen; H. V. Hogerzeil, te Arnhem en G. J. van der Flier, te Delft. Drietal tc Utrecht: de predikanten C. F. Gronemeijer, te ApeldoornC. A. Renier, te Bergschenhoek en A. W. Bronsveld, te Haarlem. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te den lip, door ds. Schiere, pred. te Ouddorp. De heer H. van Beek, deken van Haarlem, nieuw benoemd bisschop van Breda, is gisteren naar die stad vertrokken, ter inbezitneming van zijn diocees. Omtrent tijd en plaats der wijding schijnt nog geen zekerheid te bestaan. Men gist dat de plegtigheid te Breda of te Haarlem zal geschieden. Naar men verneemt, heeft de collecte op bet jongste zendingsfeest omstreeks f 900 opgebragt, welk bedrag onder de verschillende zendingsgenootschappen zal worden verdeeld. Jl. Dingsdag overleed te Barsingerhorn in 58jarigen ouderdom, de heer C. Muller* Cz., secretaris tot kort voor zijn dood en ontvanger dier gemeente, alsmede lid der Provinciale Staten van Noordholland. Aan de armenschool te Purmerende is een landbouw school toegevoegd, onder leiding van den heer Heijman. Jl. Maandag nacht is te Edam, door onbekende oorzaak, eene broodbakkerij door brand vernield, en hebben ook de belendende perceelen daarbij schade geleden. Jl. Maandag namiddag gaf een hoogbejaarde vrouw, op de Stroomarkt te Amsterdam woonachtig, een zeldzaam bewijs van tegenwoordigheid van geest en kloekheid tevens. Een koopman bood baar zeemlederen lappen te koop. Zij kocht er een van en betaalde den man met een gulden. Naauwelijks was hij vertrokken of zij bemerkt dat hij haar behendig een gouden horologie met ketting ontstolen had. Onverwijld begaf het vrouwtje zich met vluggen voet naar het station van den Hollandschen spoorweg, in welke rigting hij zich van haar verwijderd had. Daar gekomen vond zij hem echter niet. Terugkeerende ontmoette zij hem gelukkig nog op den Haarlemmerdijk; zonder bedenken nam zij hem onder den arm, hield hem stevig vast en wist hem zoolang aan de praat te houden, totdat zij de gelegenheid had hem in handen der politie over te leveren. Onder de voorstellen, die volgens de punten van beschrijving zullen behandeld worden op de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op 11 Aug. te Amsterdam te houden, komen voor: „Een voorstel van 't hoofdbestuur, om eenige deskundigen uit te noodigen, in overleg met eenige leden van het hoofd bestuur de werking der schoolwetten van 1857 en 1863 te onderzoeken en daaromtrent een gedetailleerd rapport uit te brengen. Verder een voorstel van het departement Doesburg om de wenschelijkheid van postspaarbanken uit te spreken een voorstel van Deventer om f 3000 beschikbaar te stellen om het oprigten van crèches te bevorderen; een voorstel van het departement Haaften om de oprigting van voor- schotbankeu door de departementen te ondersteunen, en een om het hoofdbestuur te magtigen hij de Hooge Rege ring aan te dringen op wettelijke regeling der coöperatieve vereenigingeneen voorstel van Rotterdam ten opzigte van den almanak der Maatschappijeen paar voorstellen van Delft omtrent het sociale vraagstuk en een spaarbanken congres en eindelijk de voorstellen der commissie voor wetsherziening. Als bijlagen zijn achter de punten van beschrijving hoogst belangrijke rapporten gevoegd omtrent het sociale vraag stuk. Vooreerst de antwoorden van 42 departementen op vroeger gestelde vragenvervolgens een rapport omtrent de vraag aangaande de Raden van bemiddeling bij geschil tusschen werkgevers en werklieden, waarop door 83 depar tementen antwoord is ingezonden; slechts 10 departementen verklaarden zich voor de Raden van bemiddeling. Eindelijk vindt men als bijlageneen statistieke opgave van de werk uren en loonen van de werklieden in verschillende depar tementen overzigt van de loonen en prijzen der levens middelen in 1851 en 1871 te Deventer; een overzigt van de behoeften van een arbeidersgezin in verschillende deelen des lands en eindelijk den toestand der arbeiderswoningen met den huurprijs in verschillende gemeenten." Generaal Verspeijk, onderbevelhebber onzer troepen in den oorlog met Atsjin, wordt den 17 of 18 dezer te 's tlage verwacht.. Het Dagblad wekt de bevolking op dien wakkeren aanvoerder niet als een onbekende vreem deling, stil en onopgemerkt in een huurrijtuigje naar zijn hötel te laten sukkelen, maar hem op een zijner waardige wijze te ontvangen. Te 's Hage wordt een belangrijk proces gevoerd voor het kantongeregt. Het betreft het geschil, of iemand in dit geval de heer D. J. C. van Lennep verpligt is tot betaling van het volle bedrag van den hoofdelijken omslag, wanneer hij slechts in de wintermaanden in de gemeente woont en des zomers op zijn landgoed. Den 20 dezer zal de kantonregter uitspraak doen. Naar men verneemt, is door den hoofd-commissaris te 's Hage proces-verbaal opgemaakt tegen een lid der Tweede Kamer, gewezen burgemeester eener groote gemeente, die zich bij gelegenheid van de harddraverij, verleden week te 's Hage gehouden, schuldig maakte aan politie-over- treding. Dit proces-verbaal moet reeds naar den procureur- generaal bij den Hoogen Raad zijn opgezonden. Met de opleiding der machinist-leerlingen te Helle- voetslnis is belast de machinist lste klasse J. C. Graue. De uitslag van de herstemming in het kiesdistrict Amersfoort voor een lid der Tweede Kamer is, dat W. baron van Goltstein met 1282 stemmen gekozen is. Op jhr. van Asch van Wijck waren 1176 stemmen uitgebragt. Van onwaarde waren 10 stemmen. Op de paardenmarkt te Deventer werden aangevoerd 93 stuks goede werkpaarden, die tegen f 200 a f 300 per stuk voor een groot gedeelte zeer vlug van de hand gingen. Tegen den heer Hasselman, predikant bij de Herv. gemeente te den Ham, is bij de regtbank te Deventer een aanklagt ingesteld wegens honende en lasterlijke uitdruk kingen, gebezigd in de namiddag-godsdienstoefening van 21 Junij 11. tegenover een pas getrouwd paar, dat van den predikant de inzegening van het huwelijk verwachtte (Zw.Crt.) Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat te Workum dezer dagen een paard verkocht werd voor f 3200. De groote topgras-verpachtingen op verschillende plaatsen in Drenthe hebben meer opgebragt dan de raming bedroeg. Men berekent den gemiddelden prijs van 't hooi op f 16 a 18 per 500 kilogram. Garibaldi vierde den 4 dezer op Caprera zijn zeven en zestigsten verjaardag, Voor het jongste groote werk van Victor Hugo, Quatre vingt-treize hebben reeds negen drukken in 8°. het licht geziende negende is in minder dan drie weken tijd almede aagenoëg geheel uitverkocht. Als een bewijs, dat men in keuren door te veel te bepalen het doel wel eens voorbijstreeft, diene, dat ergens de bepaling gemaakt was, dat men 's avonds „bij het naar huis gaan", geen rumoer mogt maken. Nu werd een vrolijke snuiter, uit de herberg komende, eens aangehouden door de bevoegde magt die hem bekeuren wilde, omdat hij gerucht maakte. „Je weet toch wel, dat volgens art. zooveel, geen rumoer gemaakt mag worden bij 't naar huis gaan. "Zeker, antwoordde onze snuiter, zeker, maar daarom moet ge mij juist ongehinderd laten gaan, want.... „ik ga nog niet naar huis, nog lang niet, nog lang niet!" begon hij met vervaarlijke stem op de bekende „aangename" wijze te zingen, en liet den verbluften man van de wet staan, die waarlijk aan dit geval geen mouw wist te passen. Niet van belang ontbloot voor de vioolspelers is de volgende opmerking van Laborde. Wanneer men een weinig was tusschen de vingers tot een koordje rolt, en men bevestigt dit zeer zacht, zonder dus sterk te drukken, over de snaren op den kam der viool, zoo worden de toonen ook der meest krassende viool veel zachter en aangenamer. De speler kan de dikte van het waskoordje naar welgevallen wijzigen. Voor de wetenschappelijke navorschers en bewonderaars van de sterrenhemel is deverschijning van de komeet Coggia een welkomen gelegenheid om, zoo mogelijk, eenheid en oplossing te brengen in de vele theoriën en hypothesen omtrent het wezen en de stof van die hemelligchamen. Sedert de schitterende komeet-verschijning van 1859 en 1862 heeft men toch zulk een ster, als nu door haar glans de opmerkzaamheid trekt, niet meer waargenomen. De weten schap heeft intusschen in die 12 jaren niet stil gezeten, en dank zij het magtige hulpmiddel van de spectraal-analyse en de verschijning van een groot aantal telescopische kometen, slaagde men er in ook op dit gebied de merkwaardigste wetenschappelijke navorschingen te doen. Intusschen blijkt de studie van de kometen een zeer moeijelijk veld van waarneming te zijn en met zekerheid is nog alleen uitge maakt, dat die hemelligchamen, met uitzondering van alle anderen, die om de zon wentelen, een eigen licht uitstralen. Wat nu de zamenstelling betreft, de hypothesen daaromtrent loopen al zeer uiteen. Zoo heeft het onderzoek van het door verschillende kometen uitgestraalde licht door middel der spectroscoop aangetoond, dat het hoofdbestanddeel van de kometen-kern naar alle waarschijnlijkheid koolwaterstofgas is, hetwelk in gloeijenden toestand verkeert. In de onderstelling dat die stof het voorname bestanddeel zou uitmaken van deze zelflichtende sterren, heeft men dadelijk aan petroleum gedacht en in verband daarmede schreven sommigen aan de kometen weêr de rol toe van de wereldbrandstichters, die zij, naar men weet, honderden jaren in de voorstelling van de menschheid vervuld hebben. Weêr andere geleerden hellen nog wel niet bepaald tot de kool- waterstof-theorie over, maar nemen toch aan, dat de kometen-kernen hoogstwaarschijnlijk uit gloeijende gassen bestaan. De treffende overeenkomst van de beweging der kometen met die van andere hemelligchamen, bekend onder den naam van mete oren en sterrenhoopen, die zich evenzeer in buitengewoon uitgestrekte, bijna parabolische banen om de zon bewegen, heeft tot de onder stelling geleid, dat al die ligchamen een en denzelfden oorsprong hebben. Men zou zich dan moeten voorstellen, dat beide klassen van ligchamen brokstukken of overschotten zijn van een grooter wereldligchaam, de kometen de vloeibare, de sterrenhoopen en meteoorsteenen de vaste overblijfsels. Wanneer onze aarde ooit in afzonderlijke stukken verbrokkeld mogt worden, dan zouden zich naast de talrijke vaste fragmenten ook deelen van de tegenwoordige zeeën en van de binnen in de aardkorst aanwezige massa's koolwaterstof-verbindingen tot afzon derlijke vloeistof bollen moeten groeperen, die zich dan voor andere werelden zouden vertoonen als komeetachtige, met veranderlijke dampkringen omgeven ligchamen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1