Benoeming-en, enz. Buitenland. België. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Rusland Spanje. Ingezonden mededeelingen. Ondernemingen Marktberig-ten. Deze voorstelling omtrent den oorsprong van de kometen leidt onwillekeurig tot de oude vraag naar de mogelijkheid van een botsing van onze aarde met een komeet en de gevolgen, die een dergelijke catastrophe zou kunnen hebben. Deze mogelijkheid kan niet weggecijferd worden en eveneens is het aan geen twijfel onder hevig, dat de ondergang van het menschelijk geslacht van een dergelijke gebeurtenis het gevolg zou wezen. Vroeger stelde men zich hiermede gerust, dat de massa's der kometen te gering zijn, om ons bij een botsing met de aarde veel onaangenaamheden te kunnen berokkenen. Die redeneering gaat echter thans niet meer op; want de massa's der kometen mogen gering zijn, zij zijn toch nog aanzienlijk genoeg, om, vereenigd met de groote snelheid bij een botsing met de aarde, hier zulke verwoestingen aan te rigten, dat de ondergang van het hoogere organische leven daarvan wel het gevolg zou moeten zijn. Of nu zulk een ontmoeting voor onze aarde weggelegd is, laat zich natuurlijk niet vooruit bepalen. (D.) De komeet Coggia zal dagelijks in glans toenemen, tot den 22 dezer, wanneer zij haar kortslen afstand (27,000,000 Eng. mijlen) van de aarde zal hebben bereikt. Zij is verleden week ook in Hindostan waargenomen, waar zij den inboorlingen groote vrees voor naderende rampen heeft aangejaagd. De heer K. Bootjes, klerk ter plaatselijke secretarie te Schagen, is benoemd tot ambtenaar ter stedelijke secretarie te Nijkerk op de Veluwc. Tot hulponderwijzer te Kijssen is benoemd de heer D. .T. C. van Batenburg, te Enkhuizen. Met den 1 Sept. a. s. zijn benoemd tot adelborsten 3de kl. bij het Koninklijk instituut voor de Marine alhier de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, alsW. D. H. baron van Asbeck, E. F. T. Bik, G. Borel, P. van den Broeke, G. F. G. de Bruijn, L. N. de Bruijne, G. A. de Cocq, B. A. Eekhout, P. F. van der Velden Erdbrink, H. G. J. Fundter, P. J. L. de Gijselaar, G. F. G. Gobius, G. O. van Kuijk, J. M. W. Kuijl, H. J. F. Michelhoff, F. E. baron Mulert, W. Noorduijn, O. van Bijn, L. Boosenburg, J. Bozendaal, P. Scholten, J. D. van Strijen, E. van Voorthuijsen en W. van Voss. Voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië zijn noodig 25 practisch ervaren opzigters 3de kl. Tot en met 25 Julij kunnen Nederlanders zich tot het deelnemen aan een vergelijkend examen met gezegeld rekwest bij het departement van Koloniën aanmelden onder overlegging der stukken in de Staatscourant No. 158 vermeld. Voor de dienst in Nederlandsch-Indië zijn alsnog benoodigd eenige onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Zie verder de Staatscourant No. 158. De Etoile Beige deelt mede, dat het internationaal congres over oorlogsregt den 24 dezer aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken zal vergaderen. Twee en veertig afgevaardigden der verschillende gouvernementen zullen aan de beraadslagingen deelnemen. Zondag morgen is uit de Seine bij de Pont de la Concorde het lijk eener vrouw opgevischt, naar gissing vijf-en-veertig jaar oud. Zij scheen tot de mindere klasse te behooren, maar toen men haar in de Morgue ontkleedde, vond men onder haar groven overkleed een zwart zijden japon, terwijl al haar lijfgoed getuigde, dat zij tot de groote wereld behoorde; haar linnen was geteekend met een graven- kroontje, dat men echter getracht had te doen verdwijnen. De Revue des Deux Mondes van 1 dezer bevat een zeer uitgebreid artikel van den heer Albert Réville over den oorlog van Nederland met Atsjin. De schrijver stelt daarin de zaken in een juister daglicht dan de vreem delingen, die er over schrijven en elkander naschrijven. Hij heeft door dit artikel ons land in waarheid eene dienst bewezen. De jongste berigten uit Cape Coast Castle (van 12 Junij) melden, dat aan de Kust alles rustig is. Koning Coffie Calcalli had herhaaldelijk vergunning gevraagd om ammunitie te mogen inslaan welke vergunning hem geweigerd was. Hij had veel moeite om zijn oproerige vazallen in bedwang te houden, en dacht er aan om zijne residentie naar de nabijheid van Bontorkoe te verleggen. Van verdere afdoen- ning der aan Ashanti opgelegde oorlogsschatting zou, vreesde men, vooreerst wel niets komen. Voortdurend worden er in 't Engelsch Parlement pogingen aangewend om de tusschenkomst der Engelsche regering in de Atsjin-aangelegenheid uit te lokken. De wijze waarop de heeren Nierstrasz c. s. de zaak voorstellen, geeft aan de vijanden van het Nederlandsch gezag in den Indischen Archipel gereede aanleiding om telkens op de zaak terug te komen. In de jongste zitting van het Engelsch Parlement heeft de heer Denisson voorgesteld overlegging van de corres pondentie met den gouverneur van Singapore en het gouvernement in den Haag over de Atsjin-aangelegenheid gevoerd; voorts vroeg hij of de Engelsche regering voor nemens was hare bemiddeling aan te bieden. De regering antwoordde dat er geen correspondentie van dien aard bestond en er dus geen aanleiding tot bemidde- lings-voorstellen was. In eene depêche aan de Times wordt het volgende medegedeeld van de begrafenis van Concha: Den 2 dezer heeft met groote pracht de begrafenis van maarschalk Concha plaats gehad. Zijn lijkkist was niet op een lijkwagen, maar op een artillerie-wagen geplaatst; zijn sabel, zijn uniform, zijn maarschalksstaf bedekten zijn stoffelijk over schot en daarboven was een kroon, die door de inwoners van Bilbao was aangeboden en van het opschrift voorzien was: ,/De inwoners van Bilbao aan de nagedachtenis van den beroemden markies del Duero." Maarschalk Serrano, alle ministers en de voornaamste waardigheidsbekleeders van den Staat volgden allen blootshoofds den stoet. Vier strijdrossen, die allen aan den maarschalk behoord hebben, volgden onmiddelijk zijn lijkeen hunner was gewond door denzelfden kogel, die zijn meester had gedood; zijn zadel en stijgbeugels waren met rouwfloers overtrokken. Het geheele garnizoen van Madrid had zich bij den stoet aan gesloten. De muziek deed een treurmarsch hooren. Alle winkels waren gesloten. Het lijk van den maarschalk is in de grafkelders van de kerk van Atocha bijgezet, naast de overblijfselen van generaal Prim. Spoedig zal het overgebragt worden naar Malaga, waar de grafkelder zijner familie is. Het verhaal dat Rochefort zijn Lanterne te Rotterdam zou voortzetten, blijkt thans ongegrond te zijn. Het eerste nommer is te Londen verschenen. Het is weder tegen het keizerrijk gerigt. Rochefort belooft in het volgende nommer de loyauteit van Mac-Mahon tot het onderwerp zijner beschouwing te maken. De eerste aflevering vangt aldus aan „Het was op een schoonen morgen in de maand April. Ik had zoo juist mijn vader vermoord. Twee mijner kin deren lagen te stuiptrekken in hun strijd tegen den honger dood, terwijl ik gezellig aan mijn tafel zat, omringd door d e gestolen zilveren ornamenten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en uit den heiligen altaarkelk een ligt moezelwijntje dronk, dien ik ieder bijzonder kan aan raden. Juist maakte ik mij gereed om uit te gaan om eenige monstransen ten gelde te maken, welke ik den vorigen dag uit de Nötre-Dame had gestolen. Ongelukkig echter had de handels-crisis haar hoogste punt bereikt, zoodat het slechts met moeite gelukt was 300,000 fr. te krijgen voor de bronzen sieraden, die ik bij Thiers had geroofd. De 600,000 fr. welke ik uit de bank had genomen, waren natuurlijk reeds lang in zwelgpartijen verbrast en ik dacht er nu aan om door een strooptogt onder de schilderijen op het Louvre weder eenig geld te krijgen, toen de post mij een brief bragt. Deze bevatte een bankbillet van 1000 fr. en de volgende woorden„zoo wreken zich de Bonapartes." Die gift kwam van Keizerin Eugénie, die van mijne geldverlegenheid had kennis gekregen." Rochefort beweert dat hetgeen hij hier schertsend neer schrijft, hem inderdaad door zijne vijanden is verweten. De Daily Telegraph maakt bekend, dat zijne eige naars met die van den New-York Herald eene overeen komst getroffen hebben tot 't uitzenden,op gezamenlijke kosten van eene expeditie naar Centraal-Afrika. Bedoelde expeditie zou moeten trachten 't werk van Livingstone te voltooijen 't Nijl-raadsel op te lossen, en de schuilhoeken der slaven handelaars ter Oostkust van Afrika op te sporen. Zij zou onder de uitsluitende leiding staan van den bekenden Stanley. De eigenaars der spinnerijen te Belfast hebben eene loonsvermindering van tien percent aangezegd. Sedert jl. Dingsdag hebben daarop 30,000 werklieden den arbeid gestaakt. In de bijeenkomsten van jl. Donderdag en Vrijdag heeft het cholera-congres over de vijf eerste vraagpunten van zijn programma een beslissing genomen. Het eerste vraagpunt: .„Ontstaat alleen in Indië de epi demische cholera uit zich zelve; of vertoont zij zich ook in andere landen met een endemisch karakter?" werd na zeer langdurige debatten, waarin een der Engelsche gede legeerden zich ten sterkste tegen de strekking dezer vraag verzette en het endemisch karakter der ziekte in Indië loochende, met groote meerderheid in dezen zin beslist: dat „behalve in Indië, deze ziekte in geen ander deel der wereld een autochtonisch karakter heeft, en dat zij in elk geval in Europa nog geen endemisch karakter heeft aan genomen, zoodat de bron van de verschillende epidemiën in Indië gezocht moet worden." Ten aanzien van het tweede vraagpunt: „Wordt de cholera door den mensch overgeplant?" oordeelde prof. Pettenkofer, (Munchen), dat zoowel de gezonde als zieke mensch het contagium overbrengt. Deze meening vond groote bestrijding bij verschillende leden der conferentieten slotte werd de vraag in dezen zin beantwoord, dat „de mensch in het algemeen de drager kan zijn van de kiem dezer ziekte." Met algemeene stemmen werd vraagpunt 3 bevestigend beantwoord: „Kan de cholera overgeplant worden door voorwerpen, afkomstig van de geïnfekteerde plaats, vooral door die voorwerpen, welke de lijders aan cholera gedra gen hebben?,, De vraagpunten 4 en 5, betreffende de bevordering van cholera door voedingsmiddelen en de verspreiding door dieren, lokten eene zeer levendige discussie uit. De meerderheid was de meening toegedaan, dat op deze wijze de cholera bevorderd en verspreid kan worden. Te St. Petersburg is een colossale diefstal ontdekt. Drie jaren achtereen heeft een jongmensch, die bij den bankier baron C. Fehleisen op het kantoor was en die uit behoeftige omstandigheden tot eene voordeelige positie in de maat schappij was opgeklommen, zonder dat zijn bedrog ontdekt werd, voortdurend uit de hem toevertrouwde kas gestolen, en onlangs, toen hij door eeue ziekte gedwongen genoodzaakt was de sleutels af te geven van de brandkasten, werd ont dekt dat hij een som van 800,000 roebels had ontvreemd. Onbegrijpelijk is het hoe een zoo groot déficit in de kas zoo lang onbemerkt is gebleven, vooral daar men wist dat de jonge man vroeger in behoeftige omstandigheden had verkeerd en men hem in de latere jaren steeds groot had zien leven met equipage, villa enz., zonder dat het zijn chef ooit was ingevallen hem te vragen hoe hij aan het geld kwam om zoo groot te leven. De aanleiding tot den diefstal was natuurlijk het beurspel; de eerste som die uit de kas werd genomen was 25,000 roebels tot het dekken van verschuldigd surplus en zoo ging het voort op de helaas! oude, bekende wijze. Hier echter werd het beurs spel bepaald waanzin, want nog verzekert de dief dat hij, was hij niet ziek geworden, in een jaar tijds alles zou hebben terug verdiend. De overrijke bankier heeft dadelijk de zaak, wat het financiële betreft, in orde gemaakt en zal verder aan het regt zijn loop laten. Waarschijnlijk zullen vele personen door de geregtelijke instructie worden gecompromiteerd, want zonder hulp waren operatiën op zoo groote schaal als door dezen speculant werden gedreven, onmogelijk. De berigten luiden zeer zorgwekkend voor de regering. De Carlisten, die verstandig genoeg zijn om zich niet te wagen buiten de uiterste grenzen hunner verschansingen tegenover het front van den vijand, maken echter van hun voordeel in het laatste gevecht en van de tijdelijke wer keloosheid van Zabala gebruik om den vijand elders te bestoken. De berigten maken ook melding van eene offensive beweging tegen Bilbao; thans schijnt Santander het doel hunner beweging te zijn. Ongeveer 2000 Carlisten, onder bevel van den markies Valdespina, hebben Biscaye van het oosten naar het westen doorloopen en hebben zich in den nacht van 5 op 6 dezer plotseling vertoond op eenige uren afstand van Santander. Deze allerbelangrijkste havenplaats heeft op het oogenblik slechts een zwak garnizoen, zoodat de stedelijke regering zich genoodzaakt heeft gezien te tele- grafeeren om versterking. Republikeinsche oorlogschepen zijn de baai opgevaren en zullen hun vuur openen tegen de Carlisten, zoodra deze de stad naderen. Intusschen blijkt uit dezen stouten coup-de-main, dat de noordelijke provin ciën veel te zwak bezet en dat de Carlisten niets minder dan ingesloten zijn. (Plaatsruimte betaald). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïntresseerden, het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. van iedere soort zijn van omstandigheden onafhankelijk; dikwijls in het gewone leven waagt men groote sommen zonder dat daarvoor naar evenredigheid kansen zijn geboden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkom! Derhalve zal voor allen welke gaarne aan soliede ondernemingen deel nemen de advertentie van het gerenommeerde huis van S. STEINDECKEK Sc COMP. in Hamburg, in ons blad van heden, van bijzonder belang zijn, want hier is sprake van eene door den staat gegarandeerde en op de hechtste grondslagen gevestigde geiden-verloting welke door hare voordeelige inrigting bij een in verhouding geringe inzet groote gewinkansen aanbiedt. EiATJERE BKHIGTKM. Men berigt uit Koppenhagen, dd. 8 dezer: „Prins Alexander der Nederlanden heeft het ridderkruis der orde van den Olifant ontvangen." Voor zoover bekend is, zijn in den loop der week van 28 Junij tot en met 4 dezer in deze provincie drie runderen uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, namelijk 1 te Beemster en 2 te Landsmeer. In de zitting der Prov. Staten van Noordholland, gisteren gehouden, zijn de heeren Heijdanus, van Stralen, Westerwoudt, Corver Hooft en van Tets als leden en de heer van Valkenburg als buitengewoon lid der Gedep. Staten herkozen. Omtrent polderzaken zijn onderscheidene rapporten ter tafel gebragt. -Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is benoemd tot huismeester var. het gesticht Meerenberg, te Bloemendaal, de heer A. Bukers, thans vader van het Stads-Armenhuis te Leeuwarden, en zulks in de plaats van den heer A. M. J. Textor, die eenigen tijd geleden is overleden. Het gisteren in het Asserbosch gehouden zendingsfeest is door fraai weder begunstigd geworden en in goede orde afgeloopen. Naar schatting waren ongeveer 12,000 personen op het feestterrein aanwezig. AMSTEBDAM, 7 Julij. Tarwe. Op levering f 2 lager; Nov. f 323. Bogge. Op levering iets vaster; Oct. niet williger; Julij f 208, f 209; Oct. f 203, 202. 8 Julij. Tarwe. Op levering lager; Nov. f 322. Bogge. Prijshoudend; jarige Nicolajeff f 223; nieuwe Petersb. f 223, 224, 225; jarige dito f 220; jarige Berdianski f 227. Op levering Julij weinig veranderd, Oct. lager afgegeven; Junij f 208, f 209; Oct. f 201, 200, 199. Koolzaad. Nagenoeg onveranderd, zonder omzet. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 70 a 90, 2de kw. f 60 a 70, 3de kw. f 40 a 55; Graskalveren f 13 a 15; nuchtere Kalveren f 4 a 9; vette Varkens 46 a 53 cents per kilogram. PUKMEBENDE, 7 Julij. Vee. 100 Paarden. 141 Bunderen; vette Koeijen prijshoudend; Melk- en Geldekoeijen minder in prijs, kleinen aanvoer. 159 vette Kalveren, 60 a 80 c. per kilogram, handel matig. 75 nuchtere dito, f 6 a 18, handel stug. 362 Schapen en Lammeren; vette Schapen hooger in prijs, handel vlug; Lammeren met kleinen aan voer. 135 vette Varkens, 42 a 52 c. per kilogram, handel matig. 112 Biggen, f 2 a 4, handel vlug. Kaas. Aangevoerd 290 stapels Kleine en 2 stapels Middelbare. Kleine f 34,50, Middelbare f 32,per 50 kilogram. Boter. Per kilogram f 1,20 a 1,40. Eijeren. Kippen- f 3,50, Eenden f 3,30, per 100 stuks. ROTTEBDAM, 6 Julij. Vlas. Op het land werden wederom verschillende partijen gekocht, zoowel voor Belgische als voor Hollandsche rekening. Heden was de aanvoer ter markt klein't was dan ook alleen door de hooge eischen der houders dat een gedeelte onverkocht is gebleven. 7 Julij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 706 Run deren, 234 vette en Gras-Kalveren, 24 nuchtere Kalveren, 893 Schapen en Lammeren, 347 Varkens en 108 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Bunderen 1ste kw. 92 a c., 2de kw. 84 a 86 c., 3de kw. 78 a c.Kalveren 1ste kw. 100 a e., 2de kw. 90

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2