32 Jaargang. 1874. N°. 84. Woensdag 15 Julij. N ATIONALE MILITIE Uitgever A. A. BAKKER Cz. CORNELIS PIETER VAN DER VOORT, Binnenland. IIELDERSCHE EV MELIWEDIEPER COURANT ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingbdag-, Dondebdag- en Zatuedag namiddag. jLbonneraentsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER gelast bij deze den milicien verlofganger van de ligting 1870 der gemeente Harlingen, ingelijfd bij bet lste regiment Vesting-Artillerie, om zich op den 16 JÜLIJ 1874, des namiddags voor VIER ure, bij zijn korps te Helder aan te melden, voorzien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomenzoomede van zijn verlofpas en zakboekje, ten einde in werkelijke dienst te worden gesteld. Helder, De Burgemeester der gemeente Helder, den 13 Julij 1874. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Julij. Aan den veldwachter P. Groot is, na 48 jaren onaf gebroken trouwe dienst, door den commissaris des Konings in deze provincie eervol ontslag verleend. Benoemd tot dienaar van politie in deze gemeente de op zijn verzoek eervol ontslagen brigadier-titulair bij de ryks-veldwacht W. Beijer. De kermisdagen zijn voorbij en van lieverlede keeren we terug tot den voormaligen toestand; hier en daar zijn nog de plaatsen van ontspanning geopend, maar op onder scheidene plekken ontstaat weêr de vroegere ruimte. Blijkens het druk gebruik dat hier van de kermisvermakelijkheden wordt gemaakt, zijn wij stellig nog in lang niet een raads besluit tot afschaffing van dat jaarlijksch volksfeest te wachten. Inzonderheid werden jl. Zondag de verschillende uitspanningen druk bezocht, en zeer talrijk waren dien dag ook vreemdelingen, die hier een kijkje kwamen nemen. Een stoomboot uit Hoorn en eenige schuiten bragt vele bezoekers van elders aan en de spoortreinen waren mede welgevuld met feestgangers. De kermis van dit jaar had van 't begin tot het einde het fraaiste zomerweder tot De Huwelijks-Courant. Om door advertentiën, opgenomen in publieke periodieke bladen, de haven van het gelukkige en zalige huwelijksleven binnen te loopen, dat is bij ons in Nederland niet meer een geheel ongebruikely- ken weg, want in de dagbladen komen ons niet zelden huwelijks-aan vragen onder de oogen, waarbij de woorden zijn gevoegd „oprecht gemeend," maar tot een eigen orgaan, dat zich uitsluitend de bevordering van dat prijzenswaardig doel voorstelt en aantrekt, neen, zoo ver hebben wij het nog niet in ons land gebracht. Engeland alleen mag zich op zulk een even nuttig als interessant blad beroemen. Reeds sedert eenige jaren ziet men in Londen op de hoekeu der straten vermetele jonge knapen geplaatst, die, als er dames de straat pa9seeren, die er niet heel statig en bejaard uitzien, haar met de vraag te gemoet komen: „Miss, hebt ge misschien ook een echtgenoot noodig, het kost slechts drie pennie's" en der dames, niet zelden verrast door de bewonderenswaardige toe spraak, wordt een nommer van de huwelijks-courant voor de oogen gehouden. Werpt de dame onwillekeurig een blik op het aange bodene nieuwsblad, zoo leest zij dezen interessanteu titel: Orgaan tot bevordering van het huiselijk gelukgewijd aan die iuizende trouwlustige mannen en vrouwen van eiken ouderdom en stand, die trots de koude formaliteiten van het gezellige leven en de strenge regelen aan den stand verbonden, noch in de stad noch op het land te zamen konden komen, en zich nu toch beroemen kunnen den huwelijksstaat te zijn ingetreden." Daar dit zonderlinge blad, dat tot dusverre het eenige in zijn soort gebleven is, zooals reeds is opgemerkt, toch sedert vele jaren bestaat, zoo laat het zich ver moeden, dat de stoute ondernemer met zijn speculatie toch een goede rekening beeft gemaakt en nog bij voortduring maakt. Vol gens de opgave der redactie zijn door hare bemiddeling reeds meer dan achtduizend liuwelijks-candidaten, zoowel mannelijke als vrou welijke, tot het door ben verlangde doel geraakt. Of zij tevens het huiselijk geluk deelachtig geworden zijn, dat laat de huwelijks courant geheel in het midden. Eenige uittreksels uit dat merkwaardig product van Engelsche nijverheid en ondernemingsgeest, zullen misschien den lezer van deze courant niet ongevallig zijn. De volgende staaltjes kunnen ons den geest dier courant leeren. De uitgever van dit blad zegt in zijn programma met het grootste regt, dat de instelling van bet huwelijk een voorwerp van algemeen belang voor de geheele mejischheid is. Laat ons nu eens een blik in dat bla(f sjaan. Wij doorbladeren een ven de laatste niaandelijksche afleveringen. Daarin vinden wij yiji bopderd acht en yeeftig ljuwelijks-aau; vragen aangekondigd; twee honderd vier en negentig worden gedaan trouwen bondgenoot; hierdoor werd zeker de drukte en het vertier niet weinig bevorderd. Aangenaam is het ons te berigten, dat de tijdelijk hier gevestigde ondernemers van vermakelijkheden en uitspanningen ook dit jaar de weeskinderen niet hebben vergeten. Gratis werd hun de gelegenheid opengesteld tot een bezoek in de salon van de heeren Boas, Judels en Bouwmeester en in de tent van de heeren Calp en Comp., in die van den heer Wery en in den Carroussel van WolfF, terwijl zij door den heer Koppen in zijne inrigting op poffertjes werden onthaald. Nog zijn zij op heden uitgenoodigd in den schouwburg van Stoet.e Comp. en in de poffertjes kraam van den heer van der Kam, terwijl zij in den loop dezer week nog eene voorstelling in het paardenspel van den heer Blanus mogen bijwonen. De vischvangst in de vorige week is ook weder schraal te noemen. Alhier werden bij afslag verkocht.: 3800 kleine en groote tongen van 3 tot 20 cents700 roggen van 7 tot 35 cents; 14 wigtjes kleine schol van f5 tot f 8 per wigtje. Een Harlinger kotter welke hier aankwam met Engelsche visch, van alles wat, besomde hiervoor f 156. Eenige te Jeruzalem gevestigde Nederlanders hebben aan Z. M. den Koning, bij gelegenheid van diens jubilé een uit olijvenhout vervaardigd album toegezonden dat photo- graphische afbeeldingen van merkwaardige gezigten uit het Heilige Land bevat. De vermaarde sterrekundige Hind, deelt mede dat de komeet van Coggia den 23 dezer op klaarlichten dag zigtbaar zal wezen. Beroepen tot predikant te Utrecht: dr. A. W. Brons veld, te Haarlem. Beroepen tot pred. bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Amsterdam ds. Joh. C. Meijere, te Deventer. Van Uitgeest wordt gemeld, dat de stations-arbeider Gr" de Jong jl. Zaturdag ochtend bij het aanzetten van wagens tusschen de buffers geraakt en aan de gevolgen overleden is. Men meldt uit Oude Niedorp, dd. 10 dezer „Het schijnt inderdaad wel, alsof men ons de verzending van brieven zoo lastig mogelijk wil maken, daar men de bus op een kwartier uur afstands van de kom van het dorp heeft geplaatst. Met de ontvangst van brieven en couranten is het niet beter gesteld, 's Morgens voor de aankomst van den eersten trein uit Amsterdam en den Helder te Noordscharwoude, worden de brieven enz. bezorgd, door candidaten van het vrouwelijk geslacht, en twee honderd viel en vijftig geschieden door mannelijke candidaten. Het vrouwelijk geslacht schijnt dus trouwlustiger en in deze zaak nog onderne mender dan het mannelijk geslacht te zijn. Twee honderd drie en dertig van de mannen zoekende dames hebben nog nooit te voren den rozenketen van het huwelijksgeluk mogen smaken, ofschoon zij tot de verschillendste perioden van vrouwelijke rijpheid behooren. De twee honderd vier en negentig trouwlustige dames behooren tot den hoopvollen leeftijd van zeventien tot omstreeks veer tig jaren. Van het genoemde getal hebben acht den ouderdom van twintig jaren nog niet bereikt, veertien zijn de twintig even te boven, drie en zestig hebben vijf en twintig zomers beleefd; een en zestig tellen van zes en twintig tot dertig jaren; en zestig verkeeren in den leeftijd tusschen de een en dertig en negen en dertig jarenterwijl negen haren veertig jarigen ouderdom belijden en acht den moed hebben zich ouder dan veertig jaren aan te kondigen. Blond staat in verhouding tot bruin als 3: 2; slechts een enkele van de trouwlustige dames schildert zich als zwart harig af. Het is natuurlijk geen gebrek aan uiterlijke en innerlijke bekoor lijkheid, dat de schuld moet dragen, waardoor deze arme dames nog de bescherming van een mannelijken levensgezel moeten ont beren. Want lees maar: Vijf van die onbeschermde dames noemen zich, zonder er verder iets bij te voegen, „prachtig schoon." Acht geven een schildering van zich zeiven en noemen zich „zeer schoon zestien leggen de verklaring van zich zeiven af dat zij zijn „zeer aardig;" en even zulk een aantal zeggen eenvoudig dat zij „aardig" zijn. Twee en vijftig leggen de verklaring af dat zij er „goed uit zien;" negen zien er bijzonder „vroolijk" uit; en zeven hebben een „fijn" uitzicht. Acht zijn „bekoorlijk;" twee „lieftallig;" negen en twintig beroemen zich te hebben een „aangenaam uiterlijk;" eene is „comme il faut;" en eene „verrukkelijk." Yelen zijn „beschaafd;" eenige „zeer musikanl;" verscheidene zijn „zeer bedreven in alle vrouwelijke handwerken;" meerdere „hebben een zeer gesoigneerde educatie" genoten. Anderen wederom pronken met hare voorname kennissen en bloedverwanten. Weinigen vergeten het in hare advër- tenticn van hare „liefderijke bevalligheid en goedheid des harten" te spreken; eenigen zijn „trotsch op haar huiselijken zin;" allen zonder eenige uitzondering zijn sterk in het geloof, dat zij voor treffelijke echtgenooten en huismoeders zullen wezen. De negentienjarige Madelina beklaagt zich over hare armoede, maar hoopt dat dit gebrek door de reeks harer uitmuntende hoedanigheden ruim zal worden vergoed. De uitmuntende eigen schappen, waarop zij zipb beroemen mag, telt zij volgender wijze op„Zij is van een middelmatige lengte, heeft goudkleurig haar, blauwe oogen, is van een vurig temperament, volstrekt niet senti menteel, zeer musikaal, zingt zeer goed en is tevens in alle buis die den avond te voren met de laatste treinen zijn aange- i komen. En zoo blijven de stukken, die 's morgens ruim 9 uur van Amsterdam en den Helder worden aangebragt, tot den volgenden ochtend, dns ongeveer 24 uren liggen, want slechts eenmaal daags heeft de verzending plaats. En dat geschiedt in eene gemeente, die slechts een half uur van het station Noordscharwoude verwijderd is 1 Wordt het niet hoog tijd, dat daarin verandering komt? Op deze wijze althans, hebben wij, wat de postdienst betreft, met de nabijheid van het spoor weinig gewonnen." Men meldt uit Nieuwe Niedorp „Van de 257 alhier schoolgaande kinderen, hebben, volgens officieële opgave, gedurende de laatste drie maanden slechts 18 jongens en 7 meisjes geen enkelen schooltijd I verzuimd. Daarentegen was een der meisjes 88 maal, een der knapen zelfs 93 maal afwezig gebleven. Van de 141 jongens was het gemiddeld cijfer van schoolverzuim 12, van de 116 meisjes was het getal 14. Gelijk elders, zoo laat ook in deze gemeente het getrouw schoolbezoek nog altijd veel te wenschen over." Tot dijkgraaf van den Eilandspolder te de Rijp is, ter vervanging van wijlen den heer A. Boonacker, benoemd de heer J. W. Bek. Tot lid van den gemeenteraad te Purmerend is, ter vervanging van den heer P. Stuijt Jz., onlangs overleden, gekozen de heer C. Stuijt Cz. De wijze, waarop de zending van generaal van Swieten in sommige dagbladen beoordeelt wordt, heeft den heer P. Haagsma te Amsterdam eenige woorden van veront waardiging in de pen gegeven, die bij P. Groenendijk aldaar zijn verschenen, onder den titel van Open brief aan den onbekenden schrijver van een stuk, getiteld Atsjin, overgenomen uit de Java-Bode in de A. C. van 25 Junij jl. Men schrijft aan de L. Crt. het volgende: „Met iederen dag wordt het verlangen naar regen grooter. Soms dreigt de lucht met een donderbui, doch de westen wind steekt op en met verschroeijenden zonneschijn, met een dagen achtereen onbewolkten hemel, neemt de droogte steeds toe. De pluk van aardbeziën is ruim, doch zij zijn niet zoo groot en saprijk meer als in het begin. De tuin- groenten zijn stug en de aanvoer er is van beperkt. Er worden steeds aardappelen gerooid, doch de struiken zijn ruim beladen en de knollen middelmatig van stuk. Naar Engeland gaan aanzienlijke scheepsvrachten uit het West- land, hoewel ook het binnenland van daar en andere streken voorzien wordt. Een vale tint ligt over het groen van houdelijke bezigheden zeer ervaren." Een aangenaam te huis en vijfhonderd pond sterling jaarlijksch inkomen is de prijs, welke Angusta, die noch zelve vermogen bezit, noch in de toekomst iets te wachten heeft, voor hare uitmuntende hoedanigheden verlangt. Zij is vijf en dertig jaar oud, vijf voet en negen duim lang, van een heldere gelaatskleur, kastanjebruin haar (dit is de natuurlijke kleur want het is niet geverwd) heeft een zeer elegante houding, ziet er goed uit, is fijn beschaafd, goed opgevoed en zeer huiselijk. Zij beeft zich altijd in een zeer uitgelezen gezelschap bewogen, in weinig gezelschap van heeren verkeerd, zoodat zij niet in de ge legenheid is geweest connectiën met heeren aan te knoopen. Aan het slot, nadat zij zich zelve beschreven heeft, voegt zij er nog bij „dat zij voor het tegenwoordige zich te Londen bevindt." Een andere dame, die, acht en twintig jaar oud, haar eenzaam en afgezonderd leven wenscht vaarwel te zeggen, verlangt een man te ontmoeten, die een warm en liefdevol hart naar waarde weet te schatten. Helaas! zij is zonder eenig vermogen. Wanneer echter een aangenaam uiterlijk en goede manieren in vereeniging met beschaving in staat zijn voor dat gemis vergoeding te verleenen, zoo is zij overtuigd, dat zij haar echtgenoot tot den gelukkig9ten man van de wereld en tot den benijdenswaardigste van zijn ge slacht zou maken. Medelijden wekkend is de advertentie, die juist onder de boven genoemde staat. „Een bejaard meisje zoekt een echtgenoot. Zij is acht en dertig jaren oud, zonder eenige middelen, en ziet er niet aanvallig uit. Mogt deze aankondiging een heer onder dë oogen komen, die eene vrouw noodig heeft, en grootmoedig genoeg is eene met gemelde gebreken te willen nemen, zoo is de redaotié in de gelegenheid het adres van die dame op te geven." Wij vreezen dat de uitgever van het blad niet met antwoorden op deze aankondiging overstroomd zal zijn geworden, dewijl de huwelijksmarkt met zoovele rijkbegaafde dames voorzien is, geheel afgescheiden nog van onderscheidene personen, die erfgenamen zijn in Spe. Yelen van die erfgenamen in Spe deelen op een zeer onhartelijke wijze mede, hoe zij slechts op den dood van hare vermogende ouders wachten om een aanzienlijk* vermogen ten huwe lijk mede te brengen. Een eenig kind, een lief wicht van twéé en twintig jaren zegt: „dat het bij den dood van hare ouders over een groot vermogen zal hebben te beschikken." De zwart- oogige dochter van een hooggeplaatst geestelijke „heeft reeds eenig vermogen en zal nog vrij wat meer deelachtig worden, als maar spoedig haar vader op den Godsakker rust," en de hoogbe schaafde, zeer blonde, zeer lieftallige en zeer vroolijke miss Luey geeft haar vroolijk temperament lucht, daar zij kennis geeft: „dat bij de twee duizend pond sterling, die zij bij haar huwelijk ontvangt, zij nog viermaal grooter som verkrijgen zal, zoodra haar vader is overleden, die thans reeds drie en zeventig jaren oud is."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1