1874. N°. 89. Zondag 26 Julij. 32 Jaargang. OPENBARE DANKBETUIGING. KENNISGEVING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HEFFING VAN SCHOOLGELD. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT ,Wy huldigen het goede.'9 Verschijnt Dingsdag-, Bondebdag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Xllken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brlndisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt open baren dank aan heeren officieren, onderofficieren en manschappen der Zee- en Landmagt alhier, aan alle burgers der gemeente die aan de spuiten zijn geplaatst en aan ieder die zijne goede diensten heeft bewezen tot blussching van den brand op gisteren avond aan de Koopvaarders-Binnenhaven. Aan aller krachtdadige hulp en welwillende medewerking is het te danken dat de brand, die zulk een dreigend aanzien had, is gestuit geworden en zich alleen heeft bepaald tot het huis waarin de brand is ontstaan. Met dankbare erkenning voor zoovele en bijzondere blijken van betoonden ijver en goeden wil, geeft het Gemeentebestuur gaarne de verzekering, dat die ijver en welwillendheid hoog wordt ge waardeerd. Helder, den 25 Julij 1874. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L; VERHEY, Secretaris. Aan de manschappen die opgeroepen zijn voor de jaarlijksche oefening der Brandspuiten op aanstaanden Dingsdag den 28 dezer op het Molenplein en op Woensdag den 29 dezer te Huisduinen, wordt bij deze kennis gegeven dat die oefeningen zijn uitgesteld en bepaald als volgt: Met de Spuiten N°' 1, 2, 4, 5 en 6 op het Molenplein op DINGSDAG den 4 AUGUSTUS a. s., des avonds ten zeven ure, en met de Spuit N\ 3 te Huisduinen op WOENSDAG den 5 AUGUSTUS aanstaande, des avonds ten zeven ure. De manschappen worden uitgenoodigd zonder nadere oproeping bij die oefeningen tegenwoordig te zijn. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 25 Julij 1874. STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, voor zooveel noodig, de belanghebbende ouders in herinnering, dat het schoolgeld voor hunne Kinderen, OVER HET DERDE KWAR TAAL DEZES JAARS, vóór den EERSTEN AUGUSTUS a. s., ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente moet zijn betaald. Bij gebreke daarvan worden de leerlingen niet op de scholen toegelaten. Helder, De Burgemeester voornoemd, 25 Julij 1874. STAKMAN BOSSE. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Julij. Zr. Ms. stoomschip Bandjermassin, kommandant luit. ter zee 1ste kl. Ehnle, vertrok den 21 dezer weder van Falmouth. De instructiereis van Zr. Ms. brik Urania, kom mandant luitenant ter zee 1ste klasse P. ten Bosch, met de adelborsten van het oudste studiejaar, is ten einde. Na afloop van het practisch examen zullen zij met verlof gaan. Ook het verlof der adelborsten van de jongere studie jaren is ingetreden. Het laatste gedeelte zal Woensdag vertrekken. De stoomboot Burgemeester Zijlstra arriveerde lieden weder alhier van Harlingen met 133 passagiers, die aan onze gemeente een kort bezoek bragten. De werkzaamheden tot het afbrengen van de König Wilhelm zijn voortgezet, nu de toestemming van Gedepu teerde Staten is verleend om ook binnen den verboden afstand van 500 meter, nit den voet der duinen gemeten, in het strand te mogen graven. Gisteren avond ten half 10 ure brak er een felle brand uit in de broodbakkerij van den heer J. Buchele, aan de Binnenhaven alhier. Spoedig was de brandweer ter plaatse aanwezig: zoowel de spuiten der Marine als die der gemeente deden eene goede uitwerking en de naast gelegen perceelen mogten behouden blijven. De bakkerij en woning en de achtergelegen woningen zijn geheel uitgebrand. De gemeente-spuit No. 2 gaf het eerst water. Ruim een uur na 't uitbreken van den brand was men dien meester. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bepaalds bekend. Alles was tegen brandschade verzekerd, uitge nomen naar wij vernemen, de inboedel van een der bewoners aan de achterzijde. Duizenden menschen waren er op de been en hoezeer de brand groot en betreurenswaardig is, leverden de vlammen, vooral van uit de verte gezien, een treffende aanblik op. Door het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier is in zijne vergadering van gisteren avond uit het bestaande twaalftal het navolgende zestal geformeerdJentink, te Petten; van Maanen, te Winkel; Mackensteijn, te Haas trecht; Meyboom, te YeendamRiet, te WijdenesZaalberg, te Varsseveld. Z. K. H. Prins Alexander wordt tegen den 16 Aug. van zijn buitenlandsche reis te 's Hage terugverwacht. Da commissie, volgens de wet op Middelbaar Onder wijs belast met het afnemen der examens voor het Tuin- bouw-onderwijs, heeft o. a. diploma van bekwaamheid uitgereikt aan A. J. Rijkers, van Krommenie, leerling der Kon. Ned. Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus, te Water graafsmeer. In bet Schoolblad komt eene aansporing aan onder wijzeressen voor, om de 29ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap te Groningen, op 29, 30 en 31 dezer bij te wonen. Mevrouw Storm van der Chijs, van wie de aansporing uitgaat, wijst er op hoe ook in ons land meer en meer de dames zich zelf standig in het publiek bewegen en aan het maatschappelijk leven deelnemen, en zij acht het ook voor onderwijzeressen wenschelijk, dat deze in persoonlijke aanraking komen met geestverwanten en de behandeling van belangrijke zaken op baar gebied bijwonen. Beroepen te Broek op Langendijk ds. Knottenbelt, pred. te Oude- en Nieuwe Wetering. Ds. J. W. Nijenhuis, te Eijerland op Texel, komt voor op het twaalftal te Gorssel (classis Zutphen). Aangenomen het beroep naar Hensbroek door den heer A. S. van Eerde, pred. te Midsland op Terschelling. Van der Ster was debitant in de staatsloterij. Van Kampen was een klant van hem, die dikwijls loten van hem nam. Op zekeren dag zond van der Ster aan van Kampen ongevraagd een lot. Hij ontvangt evenwel geen antwoord, maar eenige weken later verneemt hij, dat op dit lot de hoogste prijs was gevallen. Dadelijk gaat van der Ster op reis naar van Kampen, maar bij zijne aankomst wordt hem medegedeeld, dat van Kampen op reis is geweest en de brief met het gelukkige lot nog ongeopend op diens tafel ligt. De ongelukkige van Kampen wist dus nog niet, dat hij bezitter was van het hoogste lot. Zou van der Ster niet zijn ongeopenden brief terug kunnen krijgen? Maar juist komt van Kampen van zijne reis terug. Hij vindt den brief, treft daarin het lot aan en daar hij ijverig nagaat op welke nommers de hoogste prijzen vallen, ziet hij tot zijne vreugde, dat de fortuin hem tijdens zijne afwe zigheid heeft begunstigd, Terstond loopt hij naar van der Ster, die in eene andere kamer op hem wacht, drukt hem aan zijn hart en prijst hem hemelhoog over zijn gelukkigen inval, om hem zoo ongevraagd een lot te zenden. Eigenlijk zegt hij kan ik niet aannemen, dat het lot van u is. Ik heb het u wel gezonden, maar gij hebt mij niet geantwoord of gij het kocht, ja dan neen. Dus gij hebt het niet gekocht en het lot is van mij. Proces. De regtbank geeft den debitant gelijk en veroor deelt van Kampen om het lot terug te geven. (I. W. v. h. R.J Door den gemeenteraad te Purmerende is tot hulp onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijzer benoemd de heer J. van de Linde, te Helle- voetsluis. Schoon de bezoldiging f 1000 bedraagt, hadden slechts twee sollicitanten aan de herhaalde oproepingen gehoor gegeven. Het N, v. d. D. noemt de werving, die thans weder voor de Marine plaats heeft, waarbij f 30 handgeld voor een jongen en f 40 voor een ligtmatroos wordt uitgeloofd, en f 16 voor den aanbrenger van een ligtmatroos, hoewel ze een aloud gebruik is, eene schande voor eene beschaafde natie en 't slechtste middel om goede matrozen te bekomen. Men moet niet bij overrompeling jongens magtig zien te worden en daarbij rekenen op de ledige beurs, de dorstige keel en de gladde tong van den aanbrenger, of men doet als 't volk van Dahomey of Ashantee; men speculeert op de handigheid ter eene en op de onnoozelheid ter andere zijde, en daartegen moet men opkomen, al geschiedt het namens den minister van Marine. Voor de matrozen, die men zoo bij overrompeling meester wordt, zal het eindje touw wel noodig blijven. Als de ouders bij hun zonen neiging bespeuren voor de Marine, dan doen zij verstandig hen naar de kweekschool te Leiden te brengen. Daar worden zij ligchamelijk en geestelijk gekeurd. Blijkt het, dat zij zich hebben vergist of geen geschiktheid hebben, dan kunnen zij terugtreden. Anders kunnnn zij nog altijd het handgeld krijgen, terwijl de jongen 't een en ander nog heeft geleerd. Waarom wordt de kweekschool te Leiden genegeerd en waarom stoomt een kanonneerboot onder vaderlandsche vlag onze rivieren op, om de rustige burgerij te over- j rompelen? (U. D.) Jl. Donderdag ochtend te 5,45 ver trok van Haarlem naar Schiedam een extra-trein, bestemd om van daar en tusschenliggende stations 700 bedevaartgangers naar den Briel te vervoeren. Uit Haarlem vertrokken met dien trein ruim 250 personen. Jl. Woensdag morgen had te Rotterdam de tweede zitting plaats van het Ned. Zendeling-Genootschap, waarin I benoemingen plaats hadden van bestuurders. Prof. J. J. Prins, van Leiden, werd gekozen tot secundus-voorzitter; ds. C. P. Hofstede de Groot, van Kampen, tot tertius- voorzitter; ds. H. L. Yinke, van Rotterdam, tot secundus- redenaar. Daarna is nog herdacht het voor eenige dagen plaats gehad hebbend feest van den heer L. V. Ledeboer Bz., die toen 50 jaren bestuurder des genootschaps geweest was. De voorzitter bragt hem ook nu nog bijzonderen dank voor 't vele goede, dat door hem aan het genootschap bewezen is. De begrooting voor 1875, voor binnen- en buiten landsche werkzaamheden tot een totaal bedrag van f97532, werd aangenomen, met krachtige aanbeveling tot het inspan nen van alle krachten om de ontvangsten daaraan te doen beantwoorden. Daarna zijn langdurige discussiën gevoerd over een voorstel tot het vormen van een comité voor het inzamelen van gelden voor scholen in Minahassa. Jl. Donderdag ochtend is in de rivier de Maas, onder Kralingen, drijvende gevonden het lijk van een mans persoon, oud omstreeks 40 jaren en naar de kleeding te oordeelen een Engelsch zeeman. Om den hals was een touw gebonden met een grooten steen daaraan. Het lijk was reeds tot ontbinding overgegaan. Men meldt ons uit Utrecht, dd. 22 Julij 1874: De kermis is alhier thans in volle kracht; in jaren echter is het op het Vreeburg niet zoo slecht bezet geweest en zijn aldaar slechts weinig belangrijke zaken te zien. De grootste beweging geven de vreemdelingen, die gedurig per treinen worden aangevoerd van alle oorden uit ons land; niet minder dan 68 treinen komen hier per dag aan, behalve de verschillende extra-treinen, zooals bv. op Don derdag 22 dezer zullen komen uit het Noorden, nit Zeeland en uit Limburg en Noordbrabant. Voor 60 cents loopen gedurig retour-treinen van Amsterdam, die dan p. m. duizend jolige gasten aanvoeren en waarvan een aantal den Dom bestijgen en aldaar door het slaan tegen de groote klok hunne musikalen smaak lucht geven. Het gillen van „men lust geen koude thee," is zeer in den smaak, doch de toon waarop het gedaan wordt, geeft het bewijs dat er wel lust in jenever is. De zoogenaamde mallemolens zijn steeds bezocht door honderden begunstigers, en niet alleen de jeugd maakt daarvan gebruik, minnende paren beginnen daar dikwijls hun eerste tournée in een bootje. Een der ondernemers ontving, naar ik vernam, de vorige week aan centen niet minder dan f 1600; het zou niet kwaad zijn om de plaatsing bij aanneming te gunnen; er zijn alhier bij een aanvrage van 44 carrousels slechts 5 toegelaten en 1 vélopédisch. Was het aan mij overgelaten ik, had ze allen geplaatst en over de geheele stad verdeeld; nu is 't op één plaats een ongekend gewoel en getier. In een Tir de Salon is door het springen van een buks of der capuchon-percussiën een officier ernstig gekwetst aan het oog, dat zeer te betreuren is. Reeds meermalen werd ook gewezen op het gevaarlijke, dat kinderen met kleine pistooltjes schieten, dit dient bij deze gelegenheid weder herhaald te worden, daar op de kermis die prullen ook weder verkocht worden. Over de kermis niet meer; alleen wil ik nog melden, dat voor eenige dagen een jeugdig paar zich aangaf om te huwen, en dat alstoen bleek, dat beide personen alhier als j dames stonden geboekt; dit geval heeft behalve uitstel, aanleiding gegeven tot nader onderzoek; de jongelieden zijn naar ik verneem 19 jaren oud. Dus komen er bij den burgelijken stand, thans ook nog abuizen voor. Nog even op den spoorweg terugkomende, kan ik mede- deelen, dat Utrecht rondom dien ijzeren band ligt. De Oosterspoorweg vereenigt zich met de Zuiderlijn van den Staatspoorweg, die weder met den Rijnspoorweg en de laatste met den Centraal, die op de Blaauwkapel een weg van den Oosterspoorweg snijdt. Met weinig moeite zou Utrecht dus een ceintuurbaan kunnen krijgen dat voor de stad als vertier zeer belangrijk is. De belangrijke regtszaak betreffende den brand in het perceel der firma van H. en S. is geëindigd met vrijspraak, bij gebrek aan voldoend bewijs; de jeugdige vennootën hebben, naar ik vernam, Utrecht met der woon verlaten. Het Koningsfeest te 's Hertogenbosch, dat herhaaldelijk wegens ongunstig weder werd uitgesteld, heeft jl. Dingsdag plaats gehad en is volkomen mislukt, terwijl het bovendien slecht weêr had ook.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1