Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. België. Frankrijk. Duitschland. Italië. zoldering waren reeds in vlam, doch werden door hulp der buren spoedig gelluscht. (Tijd.) Jl. Woensdag werd de zoon van den logementhouder Jansen te Zevenaar, aangenaam verrast door de tijding, dat hij op No. 20082 der Haarlemsche loterij een span paarden met rijtuig heeft gewonnen. De Arnh. Crt. ontvangt de volgende vraag, die wel publiciteit verdient: „Ik heb gewoond en veel verkeerd in zeer boschrijke strekenik heb meermalen populieren, eiken knotwilgen enz. gezien, die getroffen waren door den bliksem, maar nooit een beuk. Ik kan natuurlijk niet verzekeren, dat beuken nooit getroffen worden, maar ik vooronderstel, dat anderen dezelfde opmerking gemaakt hebben." Met het oog daarop vraag ik aan de mannen der weten schap verkeer ik in dwaling Zoo niet, ware er dan geene partij te trekken van de beuken, door ze b. v. bij voorkeur in weilanden te plaatsen Transport van runderen en veeprijzen beginnen in 't noorden op nieuw te animeren. De aflevering aan 't station van den Staatsspoorweg heeft plaats tegen de vol gende marktnoteeringen: vette runderen per kilo 70 a 75 ct.; melkkoeijen per stuk f 90 a 140; kalfkoeijen f 140 a 260; gusten f 100 a 16Q; jongvee f 50 a 130; kalveren f 7 a 9; vette varkens per kilo 41 a 45 ct.magere varkens per stuk f 20 a 33; jonge varkens f 2.50 a 7Drentsche schapen f 4 a 7.50; Friesche schapen f 11 a 17. De provincie Zuidholland is, volgens de uitkomsten der laatste lOjarige volkstelling, het meest en het digtst bevolkt. Zij telt op de hectare 2281 zielen; Drenthe daarentegen, de minst digtbevolkte provincie, 397 zielen. De slavenhandel aan de oevers der Roode Zee bloeit steeds, niettegenstaande Engeland zooveel gedaan heeft en nog doet om er een einde aan te maken. Uit een brief van een correspondent te Djeddah aan den secretaris der Anti-Slavernij Society te Londen blijkt, dat de havens van de Roode Zee vol menschenvleesch zijn, dat ten ver koop wordt aangeboden. Abyssiniërs zijn de meest gezochte waar en hebben de voorkeur boven alle andere Afrikanen. Op deze wijze worden duizenden hunner door brutale Arabische slavenjagers tot het mohamedanismus overgehaald en heeft men in een jaar meer bekeerd tot den islam dan christen-zendelingen in de laatstverloopen vijftig jaren tot het christendom bekeerd hebben. Ondanks de strenge verbodsbepalingen, door den Onderkoning van Egypte uit gevaardigd, worden op het westelijke strand van de Roode Zee aanhoudend slaven ingescheept. Is Engeland alzoo werkelijk voornemens dien handel te doen ophouden, dan mag het niet meer zich verlaten op de magteloosheid van papieren tractaten, maar behoort het aan de Roode Zee vier consulaat-agentschappen op te rigten, om door deze, met den bijstand van eene kanonneerboot, de schuilhoeken en smokkelhavens nu en dan te doen onderzoeken. Afge scheiden daarvan wint de Roode Zee van jaar tot jaar meer in belangrijkheid uit een handelsoogpunt; zij is een Middellandsche zee in het klein geworden. Jaarlijks ver ongelukken stoombooten op hare klippen, en geen consulair agent is aanwezig om den schipbreukelingen hulp te bieden. Onder den titel ,/Het duizendjarig feest" ontleent de N. Rott. Crt. aan Daily Telegraph de volgende regelen: „In den loop dezer week viert de bevolking van IJsland den duizendsten verjaardag van de nederzetting harer voorouders op 't eiland. Stoomschepen vol gasten door ploegen op dit oogenbhk de zee naar Reykiaviken voorop onder die gasten, die de eenvoudige eilanders zullen helpen feestvieren, is Denemarken's Koning, Christiaan IX. Koning Christiaan heeft een prachtig geschenk in den zak: een geschenk, dat, hoe gemakkelijk ook te dragen, kostbaarder is dan scheepsladingen goud en zilver. Het is 't charter van een vrije Constitutie, door Z. M. op 29 dezer plegtig aan de IJslanders te overhandigen. Ware zulk een geschenk kostbaar voor ieder volk het is 't dubbel voor de vrijheidminnende zonen van IJsland. Zij toch stammen uit een der oudste en fierste rassen van Europa; 't bevolken zelf van hun afgelegen vaderland was een daad van de verhevendste vrijheidsliefde. Men weet 't. Harold de Langharige had met een schrikkelijken eed aan zijn beminde gezworen, nimmer zijn blonde lokken door mes of schaar te zullen laten aanraken, alvorens geheel Noorwegen hem als Koning gehuldigd had. Hij hield dien eed, en fnuikte ten langen leste de magt van al die onaf hankelijke Jarls en Zeekoningen. Dezen echter, overwonnen maar niet onderworpen, namen de wijk in hun open galeijen, en staken over naar 't pas ontdekte eiland op den Pool cirkel. D4dr stichtten de trotsche Vikings hunne republiek, met haar jaarlijks Althing te Thingvilla het oudste ver tegenwoordigende Parlement waarvan de geschiedenis gewaagt. D4ar dienden zij Odin in vrede en vrijheid, totdat 't Chris tendom 't oude geloof verdringen kwam. Wonderbaar, inderdaad, moet de kloekheid dier fiere Noormannen geweest zijn. Hun open booten waren niet grooter dan de sloep van een hedendaagsch oorlogschip. Toch waagden zij zich daarin overal henen, waar de wind blies en de golven rolden. Zij ontdekten Groenland en Labrador; zij betraden Amerika, lang voor Columbus en Vespucci; zij stevenden de Seine op, en stichtten 't her togdom van Normandië; zij plunderden langs de kusten van Frankrijk, Spanje en Italië, ja, zijn zelfs tot in de Zwarte Zee doorgedrongen. Wèl waren zij Koningen van de zee, gelijk geen volk vóór of na hen. Een wonderbaar, indrukwekkend land, dat IJsland, eerste wijkplaats van Europeesche vrijheid. Tienduizenden en nogmaals tienduizenden jaren geleden, hief 't onder- aardsche vuur het op uit de diepte der Poolzee; sissend rezen de gloeijende rotsmassa's omhoog uit de wateren, om af te koelen en te kristalliseeren; en de graauwe Noordsche wolkeu bedekten ze met sneeuw en ijsvelden, die in eeuwige rust de hoogste pieken en bergvlakten bekleeden. Nog duurt die geweldige strijd tusschen vuur en ijs voort. Nog rooken en stoomen onafgebroken de tallooze vulkanen, nog werpen de geysers hun stralen kokend water omhoog nog braken de kraters hun breede stroomen lava. Nu en dan geeft de vuurgeest zich lucht door vreeselijke stuip trekkingen, zooals in 1783, toen een uitbarsting van den Skaptar Jökul aan 9000 menschen 't leven kostte. Soms worden nieuwe rotsen of eilandjes rondom de kust opge worpen, om na eenige dagen weer spoorloos te verzinken; waar, in de fjorden, 't peillood heden geen bodem vinden kan, stuit 't morgen op weinige vamen diepte. Zóó is IJsland: een bevrozen rots op fundamenten van vuur. Vraag echter niet, of de inwoners deze onherbergzame wildernis liefhebben. Zij aanbidden haar; geen edeler en schooner land is er voor hen in de wijde wereld, dan IJsland. De vrouwen verlaten zelden haar huis; de mannen, wanneer zij naar Kopenhagen gaan om een graad te halen (want zij zijn trouwe beoefenaars der klassieke wijsheid), verlangen niets vuriger dan zoo spoedig mogelijk terug te keeren. In den korten zomer, wanneer de wilde zwanen broeden, en 't schaarsche hooi wordt ingezameld als zooveel goud, heeft 't eiland ongetwijfeld zijne bekoorlijkheden. Maar vooral in den winter hebben de IJslanders het lief: in den langen donkeren winter, wanneer de grond zoo hard bevroren is, dat de dooden niet begraven kunnen worden, doch wachten moeten boven den grond, luisterend, met doove ooren, naar 't lezen van Sagas en Edda, en naar 't eeuwig bulderen der onderaardsche vlammen, en naar 't huilen van den noordenwind. Hoe beschaafde menschen in zulk een land en klimaat gelukkig kunnen leven, is ons, kinderen van 't Zuiden (die toch óók van 't Noorden al meer te lijden hebben dan ons lief is) een raadsel. Want de IJslanders zijn beschaafd. Zij hebben de zuivere Noordsche taal voor vergetelheid bewaard in hun schoone litteratuurzij bezitten even goede musici, als dichters en geleerden; zij roemden in gewetensvrijheid en politieke vrijheid, toen onze voor ouders nog vertrapt werden door priesters en ridders; zij schreven en lazen hun Edda, toen Europa's adellijken hun naam nog niet konden neerzetten. Eenvoudig van zeden, tot stoïcisme toe, ernstig, matig, godsdienstig en zachtaardig verdienen de IJslanders de hartelijke deelneming van geheel de wereld aan dit hun duizendjarig feest. Zij mogen ons leeren, die eenvoudige, geharde eilanders, hoe weinig de mensch hier op aarde noodig heeft om tevreden te zijn, een thuis te vinden, en in zijn gemoed den edelen harts- togt der vaderlandsliefde te voelen ontgloeijen." Middel tegen koeenwormen. Een werkman, zegt een blad, schijnt get middel te hebben gevonden, om het zoo schadelijk ongedierte te doen verdwijnen, dat bij den landman maar al te goed bekend is onder den naam van korenworm. Op een zolder, waar zich 200 hectoliters graan bevonden, dat door dit ongedierte gedeeltelijk werd opgevreten, legde hij ongedroogden en ongedorschten hennep en 's anderdaags was hij niet weinig verwonderd de korenwormen langs de nokken van het dak naar boven te zien vlugten. Men zette het graan eenige malen om, en na eenige dagen waren al die schadelijke insecten verdwenen. Wanneer men, meent de berigtgever, jaarlijks op verscheidene plaatsen van den zolder vier of vijf handen vol groenen hennep, waarin het zaad nog aanwezig is, neerlegt, zal men voor altijd van die lastige huisgenooten bevrijd zijn. Aan den heer H. Slegtkamp is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij te Beverwijk. In het bestuur van den Anna Paulowna-Polder is benoemd tot dijkgraaf de heer J. C. de Leeuw, en tot heemraad de heer A. Kaan Jz. Benoemd tot secretaris en penningmeester van het heemraadschap der strijkmolens van de Schagerkogge, de heer P. Stuurman te Barsingerhorn. Benoemd tot stads muziek- en kapelmeester te Alkmaar de heer J. M. Otto, aldaar. Benoemd tot opzigter der gemeentewerken te Dordrecht, de heer T. E. van Erkel, opzigter te Rotterdam. Bij koninklijk besluit van den 25 dezer is de kapt. ter zee K. E. R. Andrau, op zijn verzoek, met den 5 Aug. a. s., eervol ont heven van de betrekking van commandant van het Kon. Instituut voor de marine alhier en directeur van het onderwijs aldaar, en die betrekking met den 6den dier maand tijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. P. ten Bosch, thans officier-instructeur bij die inrigting. De off. van adm. 3de kl. F. H. A. Pool, dienende aan boord van den monitor Tijger, wordt met den 10 Aug. a. s. op nonacti viteit gesteld en met den llden daaraanvolgende vervangen door den off. van adm. 3de kl. II. J. Knottenbelt. Benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw de meesterknecht bij 's Rijks werf te Amsterdam, M. van Hoek. Tweede Kamer. De commissie, belast met de enquête naar den toestand der koopvaardijvloot, zal a. s. Maandag ten 11 ure hare eerste zitting houden en tot het getuigenverhoor overgaan. In den avond van den 24 dezer is te Gent een poging tot een dubbelen moord gedaan, die in de wijk der Holstraat groote opschudding heeft teweeggebragt. Een koopman in suikergoed, Lippens genaamd, was getrouwd met een vrouw die veel ouder was dan hij en op wie hij niet te min hevig jaloersch was. Sinds eenigen tijd kwam daar aan huis een jongman, Claes genaamd, handelaar en commissionair, meest onder voorwendsel van geld te wisselen, en de echtgenoot veronderstelde, hetzij teregt of ten onregte, dat hij in schuldige betrekking tot zijn vrouw stond. Jl. Vrijdag avond omstreeks 10 ure kwam de man thuis en vond zijn vrouw met Claes aan tafel zitten. Plotseling trekt hij een dolkmes uit den zak en valt den man, dien hij voor den minnaar zijner vrouw aanziet, met woede aan, hem veertien steken toebrengende, waarvan twee in de rigting van het hart, die doodelijk waren. De vrouw wilde tusschenbeide komen, maar ontving insgelijks twee steken, die evenwel geen gevaar opleverden. De vrouw liep de straat op om hulp roepende, en de gekwetste vond insgelijks nog de kracht om de deur uit te vlugten en in een naburige herberg te gaan, waar hij op den vloer in zijn bloed badende nederzeeg. Terstond werden geneesheeren en het geregt gehaald en de wonden zoo goed mogelijk geheeld, hetgeen tot na midder nacht duurde, waarna de gekwetste naar het hospitaal werd vervoerd. Jl. Zaturdag morgen was zijn toestand zeer bedenkelijk en men had geen hoop hem in 't leven te zullen behouden. De wonden der vrouw leverden geen gevaar op. Wat den schuldige betreft, die werd in zijne woning zonder tegenstand aangehouden. Hij was zeer terneergeslagen en zat met het eenige kind dat uit zijn huwelijk is gesproten op den schoot. In de nabijheid van Roubion is een geheele kudde, uit 90 schapen bestaande, door den bliksem gedood. - Nabij Bayonne is den 23 dezer een kruidmagazijn in de lucht gevlogen; 30 personen kwamen daarbij om. Engelaml H. K. H. Prinses Louise, markiezin van Lorne, heeft den 23 dezer eene treffende bijeenkomst gepresideerd, na melijk die van eene vereeniging, die zich ten doel stelt in de armenwijken der metropolis de aankweeking te bevor deren van sierplanten en vreemde gewassen. Sedert eenige jaren bestaat die vereeniging reeds in Engeland en in Schotland en steeds neemt ze in bloei toe. In de wijken der werklieden te Londen en Manchester bijv. ziet men de fraaiste uitheemsche planten. Dat de vereeniging resultaat heeft van hare aanmoediging, bleek trouwens uit het feit, dat de Prinses 1000 p. st. aan prijzen uitdeelde. Verschillende aanzienlijke personen woonden de plegtigheid bij. Jl. Zondag werd te Londen de jaarlijksche verkooping van volbloed jarige merrie-veulens gehouden. Een daarvan, die Blair Athol tot vader en Seclusion tot moeder had, gold f 25,200. Laatstgenoemde merrie bragt met een veulen f 31,500 op en de hengst Vespasian gold f 37,800. De nieuwe laad— en losplaats te Liverpool is over eene uitgestrektheid van 700 meter door brand vernield. De schade wordt op 200,000 p. st. geschat. De schepen hebben geen schade geleden. De Köln. Zeitung geeft onder het opschrift „Hollandsche Polders" een kort overzigt van de bedijkingen en andere werken, waardoor in de provinciën Noord- en Zuidholland watervlakten in vruchtbare akkers zijn herschapen. Na vervolgens ook te hebben gesproken over de plannen omtrent de Zuiderzee, eindigt de schrijver aldus: „Zoo hebben de Nederlanders langzamerhand een groot deel van hun land aan het water ontwoekerd, en nog voort durend moeten zij het er tegen beschermen. Men zal misschien denken, dat zij dan ook altoos in een gevaarlijken toestand verkeeren. Wie echter weet hoe zorgvuldig de dijken en dammen er worden aangelegd en onderhouden, gevoelt die vrees niet, denkt er zelfs niet aan. Integendeel, hij ziet en gevoelt wat al kracht er schuilt in den mensch, die bij goeden wil en vlijt handen aan 't werk slaat. De Nederlanders hebben op .hun bodem getoond wat taaije volharding vermag. Vooral sedert het begin der 17de eeuw hebben zij aanhoudend tegen het water strijd gevoerd, het teruggedreven, en nog altoos zetten zij dien" kamp met toenemend succès voort, het is een strijd, die geen ver woesting, maar herschepping te weeg brengt. Wel zijn ze eene enkele maal verrast door den vijand, die zijn vroeger gebied trachtte te heroveren, zoo als bij de overstroomingen in 1825 en 1860 is gebleken; maar juist door zulke tegen spoeden gevoelen zij zich steeds aangespoord om de dammen zooveel te sterker en beter te maken. Al spreken we hier alleen van de polders in Noord- en Zuidholland, zoo bedoelen we daarmede niet dat men zulke werken enkel in die provinciën aantreft. Ook in andere provinciën vindt men drooggemaakt land en overal op dien aan het water ontworstelden bodem heerscht welvaart en eene levendige werkzaamheid." Op verschillende plaatsen is sprake van een plan voor een monument ter eere van Fritz Reuter. Te Ham burg zijn reeds tooneelvoorstellingen aangekondigd, waarvan de opbrengst zal dienen als bijdrage voor zoodanig ge- denkteeken. Op Sicilië is men bevreesd voor eene hevige uitbarsting van den Etna. Deze vulkaan, die zich nu sedert vijf jaren rustig gehouden heeft, is sedert eenigen tijd blijkbaar in werking en professor Silvestri, die reeds jaren lang den Etna tot het voorwerp zijner studiën heeft gekozen, is van oordeel, dat eene uitbarsting niet lang meer kan uitblijven. De Ital. Nachr. bevestigt het berigt, dat Keizer Wilhelm in het najaar eene reis door Italië zal doen. De gezondheidstoestand van Garabaldi is betrekkelijk goed, ofschoon hij op krukken moet gaan en ook aan zijn handen erg door de jicht wordt geplaagd. Hij kan slechts den duim en den wijsvinger van zijn regterhand gebruiken. Eenmaal daags bezoekt hij nog zijn strijdros Marsola, dat hij zelf brood brengt. Dit paard is reeds 22 jaar oudhet is verbazend aan zijn meester gehecht en begint reeds in de verte te hinniken als Garabaldi komt. De moeder van mevrouw Ristori, Madalene Pomatelli, eens eene tooneelspeelster van naam, overleed dezer dagen te Florence.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2