ARTILLERIE-VRIJKORPS, Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Spanje. Gemeenteraad van Texel. Stoomvaart- Berigten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden mededeeling-en. den 26 en laatstgenoemden den 20 Julij jl. in Nederland terug gekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit van den 29 Mei jl. is goedgekeurd het regle ment der Hulpvereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs te Anna Paulowna. De Nationale Vergadering heeft jl. Vrijdag besloten van 6 Aug. tot 30 Nov. uiteen te gaan en geweigerd vódr dien tijd den staat van beleg op te heffen, al was 't ook maar tijdelijk gedurende de verkiezingen. Op de vraag van Brisson of de regering denkt, dat gedurende de schorsing der zittingen de royalisten even als vddr 20 Nov. 1873 zullen voortgaan een comité te organiseren, dat gedachten- wisselingen houdt met den pretendent om zoo doende bij de hervatting een voorstel tot herstel der monarchie voor te bereiden, antwoordde de Cissey dat de regering in alle gevallen de magt van Mac-Mahon en de wet zal doen eerbiedigen met alle middelen welke de wet haar aan de hand geeft. De Keizerin van Oostenrijk heeft jl. Zondag bezoek gebragt aan Koningin Victoria en aan den Prins en de Prinses van Wales. De brand te Liverpool heeft groote schade aangerigt. Ieder die ooit in Liverpool geweest is, herinnert zich de prachtige vlottende los- en ligplaats voor stoombooten op de Mersey. Een groot perron, van 700 meter lang, rustte op houten balken, die, gesteund door een ijzeren onderbouw, op ijzeren pontons waren vast geklonken. Een aantal ijzeren bruggen verbonden de verschillende hoofden met dit plan kier, dat met de eb en vloed op en neder ging en f 3,000,000 gekost had. Men was juist bezig met het aanbrengen van verbeteringen, die nog een ander millioen zouden gekost hebben, toen Dingsdag middag om drie uur brand uitbarstte op het oostelijk gedeelte van het reusachtig gevaarte. Een gasontploffing had plaats, terwijl de lood gieters een nieuwe pijp legden, en binnen een half uur stond het geheele plankier in laaije vlam. De brand woedde zoowel onder als boven de zware balken, en ofschoon men de planken overal opbrak, kon men de vlam niet meester worden. De brandweer, door honderden vrijwilligers ge holpen, wierp stroomen water uit stoom- en handbrand spuiten op het hout, doch niets mogt helpen. Al de gebouwen, die op het drijvende gevaarte stonden en die grootendeels voor kantoren, emigranten-verzamelplaatsen en restaurants dienden, ware binnen het kwartier vernield, en tot de ijzeren pontons toe brandde alles af. Al de schepen, die eenigen tijd groot gevaar liepen, zijn gered. Het zoogenaamde Luther-huis te Eisenach is bij een in de nabijheid ontstanen brand ter naauwernood voor ver nieling bewaard, daar de vlammen reeds de zolderverdieping verteerd hadden. In dat huis woonde vddr drie eeuwen de goedhartige vrouwen von Cotta, die zich over den kleinen Luther ontfermden, getroffen door zijn schoone stem bij het koorgezang. Dat Kullmans euveldaad niet bij alle menschen afgrijzen opwekt, bewijst de twintigjarige boekhouder Joseph Hügle, te Orsingen (Baden), die gezegd heeft: „Het is maar jammer dat Bismarck niet regt getroffen werd; kom ik hem digt bij, dan zal ik hem doodschieten." De op het bloed van den rijkskanselier zoo beluste jongeling werd onmiddelijk in hechtenis genomen. Een vreeselijk voorval had den 24 Julij jl. te Göttingen plaats. De paarden van een rijtuig, waarin een heer en een dame waren gezeten, geraakten op hol. Tot aan het markt plein in pijlsnelle vaart voortgerend, wendden de woeste dieren zich op eens naar de met een ijzeren hek omgeven fontein. Een vreeselijke schoken de beide ongelukkigen, die in het rijtuig waren gezeten, werden over de paarden geslingerd en tegen de fontein verbrijzeld. De heer was onmiddelijk overleden, terwijl de dame slechts korten tijd na het onheil den adem uitblies. Een der punten van het ijzeren hek was door het geheele ligchaam gedrongen. Beiden waren vreemdelingen, naar men zegt een jong echtpaar, dat zijn huwelijksreisje maakte. De Internationale gezondheids-conferentie te Weenen is jl. Zaturdag gesloten, waarbij de secretaris-generaal van buitenl. zaken, baron Orczy, namens de regering des Kei zers, de leden dank zeide en zijn vertrouwen in de goede uitkomsten der beraadslagingen uitsprak. De voorzitter, baron Gagern, resumeerde de genomen besluiten en de Italiaansche afgevaardigde beantwoordde beide sprekers, wijzende op de twee elementen, menschlievendheid en wetenschap, die Let congres bezield hebben. Te Weenen werden voor eenige dagen een tweetal kinderen, van 8 en 4 jaar, die alleen thuis gebleven waren, vermist. De ouders gaven er kennis van aan de politie. Er hadden overal in huis en in de stad nasporingen plaats, maar te vergeefs. De moeder weende bitterlijk, en daar haar zakdoek geheel doornat was, wilde zij een koffer ope nen om een schoone te krijsen. Zoodra zij echter het deksel opsloeg, zonk zij onder een luiden gil bewusteloos op den grond. In den koffer lagen beide kinderen, maar dood. Zij hebben waarschijnlijk „verstoppertje" gespeeld en zijn in den koffer gekropen. Het deksel is digtgeslagen en de kinderen zijn gestikt. De menschonteerende gruwelen, die in den rampzaligen Spaanschen burgerkrijg aan de orde van den dag zijn, herinneren aan de barbaarschheden van de duistere midden eeuwen. De Tiempo m jakt melding van het feit, dat drie vrouwen na eerst geheel met honig te zijn ingesmeerd, in veêren gerold en in dien toestand op ezels rondgeleid werden te midden der uitjouwingen en mishandelingen eener woest uitgelaten bevolking. Het blad vermeldt de oorzaak niet van die vreeselijke straf aan de ongelukkigen opgelegd. Amerika Uit Washington berigt men, dd. 2 dezer: „Volgens alle bij het bureau voor Landbouw ingekomen verslagen, is de kwaliteit der winterrogge 4 pCt. boven, die der voorjaars-tarwe daarentegen 4 pCt. beneden het gemiddelde." Op den 4 Julij jl. is door den mayor van Philadel- phia voor het eerst de spade in den grond gestoken voor de werkzaamheden, noodig voor de tentoonstelling van 1876. Dadelijk daarop gingen 600 werklieden onder gejuich aan het werk. Het gold hier echter eenvoudig het uitroeijen van een boschje en het maken van een vijver. Spoedig echter zal een begin gemaakt worden met den bouw van de kunstgalerij, die als een duurzaam monument van het eeuwfeest in wezen zal blijven en op kosten van den staat Pennsylvanie wordt opgerigt. De bouw van het hoofd gebouw zelf zal beginnen zoodra de bijdragen, waarvoor ingeschreven is, gestort zijn. De kosten daarvan zijn geraamd op 1,075,000 dollars, waarbij nog 160,000 dollars komen voor decoratie enz. Vergadering van Vrijdag 31 Julij 1874. Afwezig de heeren S. Keijser, P. Langeveld, O. Eeij, A. Dros, J. Vlaming en W. Hillenius, de laatste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. 1. De Voorzitter doet mededeeling van ingekomen Provinciale bladen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. De Voorzitter brengt namens heeren Burgemeester en Wet houders ter tafel de rekening der gemeente over het dienstjaar 1873. Wordt besloten dezelve gedurende 14 dagen ter visie op de Secretarie neder te leggen. De heeren leden van den Eaad worden uitgenoodigd om Woensdag den 5 Aug. a. s. bijeen te komen tot het nazien der rekening, terwijl eene commissie, bestaande uit de heeren Mentz, K. Bakker, C. Eeij, D. Bruijn en J. Tijs Zijm, wordt benoemd tot het uitbrengen van het verslag daaromtrent. 3. De Voorzitter berigt den Eaad, dat de commissie, benoemd tot herziening der instructie voor de hoofdonderwijzers, hare taak heeft volbragt. De heer Mentz brengt op verzoek van den Voor zitter rapport uit namens de commissie. De Voorzitter berigt, dat van wege de Plaatselijke Schoolcom missie en den heer Schoolopziener eenige kleine wijzigingen zijn voorgesteld. Nadat omtrent een en ander eenige discussiën hebben plaats gehad, wordt door den Voorzitter namens het Dagelijksch Bestuur voorgesteld, om de commissie, benoemd tot het regelen dier instructie, uit te noodigen hare werkzaamheden voort te zetten. De heer Westenberg zou het wenschelijk achten, dat de Plaat selijke Schoolcommissie daarbij werd uitgenoodigd, waartoe wordt besloten en bepaald, dat dezelve op Woensdag 5 Augustus bijeen zullen komen, des morgens ten 10 ure. 4. Naar aanleiding van de ter vorige vergadering opgedragen last aan het Dag. Best., betreffende het in gereedheid doen brengen van eene teekening, enz. voor het nieuw te bouwen post- en tele graafkantoor, wordt door den Voorzitter eene nieuwe schetsteeke- ning ter tafel gebragt. Nadat genoemde teekening door de heeren leden naauwkeurig is bezigtigd, wordt besloten dezelve aan den heer Chef der Telegrafie ten fine van goedkeuring op te zenden en aan heeren regenten van het Algemeen Weeshuis te kennen te geven, dat de grond, benoodigd voor den bouw van een post- en telegraafkantoor, door de gemeente definitief aangenomen wordt. 5. De Voorzitter berigt, dat tengevolge van de aan het Dag. Best. opgedragen last, om met de hoofdonderwijzers te raadplegen over de inrigting van eene opleidingsklasse voor kweekelingen, daaraan is voldaan en dat hieromtrent eene missive is ingekomen van den hoofdonderwijzer J. K. G. Muller. Met den hoofdonder wijzer Troll en den heer Glijnis heeft hij geraadpleegd, en eene instructie daarvoor is in gereedheid gebragt. Nadat hieromtrent verschillende besprekingen hebben plaats ge had, wordt door den Voorzitter voorgesteld de instructie in handen te stellen van de commissie, benoemd tot het in orde brengen der instructie voor de hoofdonderwijzers, waartoe wordt besloten. 6. De Voorzitter berigt, dat de twee sollicitanten voor de vacante hulponderwijzers-betrekking zijn aangeschreven tot inzending hunner stukken en dat door het Dag. Best., tengevolge van het vertrek van den hulponderwijzer G. Dros, de heer W. Brouwer is uitge noodigd om tijdelijk de dienst in de school waar te nemen, die zich daartoe bereid heeft verklaard en reeds werkzaam is. 7. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van den heer med. doctor J. Ensing, als besluit op zijn toegezonden instructie. Na geheele mededeeling der genoemde missive wordt, na vele besprekingen, aan het Dag. Best. opgedragen aan den heer Ensing te kennen te geven: 1. dat, voor zooveel hem heelkundige diensten zijn opgedragen, alleen kunnen bedoeld zijn dezulke waartoe hij gemagtigd was 2. dat de heer Ensing zal worden uitgenoodigd op te geven tegen welk tarief hij in de gevallen, bij de instructie voorgeschreven, te Oudeschild en Oosterend geneeskundige visites bij de armen zal doen 3. dat het in de bedoeling van den Eaad ligt, om bij eventuële vacaturen van verloskundige zoo spoedig mogelijk daarin te voorzien. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. De Holland, van Batavia naar hier, den 2 dezer te Aden gearriveerd, heeft de reis voortgezet. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDEETEOUWD en GETEOUWD: Geene. BEVALLENM. Grunwald, geb. de Leeuw, (Z.). A. M. Nukoop, geb. Corino, (D.). M. Nierkes, geb. Klorn, (D.). OVEELEDEN: W. van der Wooniug, 56 jaren. A. J. Vaber, geb. Benaerts, 34 jaren. Levenloos aangegeven 1. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Junij. Java. T. Gollard. Batavia viaSuez 15 Julij. Admiraal de Euiter. J.L.Besseling. Batavia. 31 Julij. Adriana Johanna. W.BakkerHz. Suriname. 1 Aug. 4 Aug. Vesta. K. Grunde. New-York. en _9 en 9 bL 9 <1 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. II procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zwtz. 12k. 756.38 - 3.98 20.4 f 0.3 0.83 Golvend. 3 12 w. 8 757.66 - 2.71 17.8 - 2.4 0.69 4 8 zw. 1.8„ 760.94 f 0.56 16.6 - 1.7 0,69 Slecht. 4 12 zw. 6 ii 760.27 - 0.11 17.6 - 2.5 0.641weingolv ii Ortelius. Sirrah. ii Gazelle. Binnengekomen Eoopvaardijschepeti Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. llerkomsl. 1 Aug. Bella. B. Ender. van Vliet Co. New-York. 1 Garibaldi. H. Hoijer. Philadelphia. 2 I, Aker. J. Orum. New-York. 2 CatterinaSchiaflino. E. Aneto. ZurMühlen&Co. Taganrog. 3 Taranaki. D. Philips. Bombay. C. C. Duinker. Hoogl.&v.Herw. Bezoeki. J.Halvorsen. van Vliet Co. New-York. H. Brun. 3 I, Pinn. C. Endrese. Amons Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading m de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Iron Era. J. J. Eaeder. Suuderland. Steenk. Amons Co. Esk. T. Caygill. Cardiff. ZurMühlen&Co. Pred.Snowdon.W.F.Chicken. Neweastle. Tjilingsie. T.L.Jaarsma. Lovisa. Hout. Amons Co. Henr.Gerard.Susanna.K.Krijuen. Frederikke. A. Ulleberg. Wiborg. Carl Johan. C. Hansen. van Vliet Co. MartinLuther. J. Nielsen. Drammen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet,. "llu6' o. agiwu» v/»»v, 3Aug.l2 u. Bewolkt, winderig, mooi. 4Aug. 8 u. Losbewolkt, mooiweer. 4Aug.l2u. Digtbewolkt, winderig, regenbuijig- I.Vri.K K IIKKIUTKY. Door de hooge vloeden van de laatste dagen is er een groote hoeveelheid zand aan de landzijde van de König Wilhelm weggestroomd. Gisteren voormiddag was het water nagenoeg 6 decimeter boven volzee, zoodat het op het strand voorbij de locomobilen liep tot aan de zoet- waterputten. Het schip helt nu nog meer naar zee over, en wanneer we weer eens zoo'n hoogen vloed kregen, kon het wel eens op zij vallen, hetgeen door de ondernemers zeer gewenscht wordt. Er komen nu vele bezoekers. De gelegenheid is, wat het water aangaat, tegenwoordig goed tusschen 1 en 6 uur na den middag. De kapt. der artillerie L. Zeegers Veeckens, van het 2de bij het 1ste reg. vesting-artillerie overgeplaatst, is heden alhier aangekomen. Gisteren avond is alhier aangekomen de 10de comp. van het 2de reg. vesting-artillerie uit Willemstad, ten einde alhier de practische oefeningen met het geschut bij te wonen. De off. bij deze comp. zijn de kapt. M. van Aken, de lste luit. A. A. van Doesburgh en de 2de luit. C. R. van Steenes. Den 21 April jl. is, door de ijverige bemoeijingen van den luit. ter zee lste klasse C. J. Marinkelle, in de nabijheid van en met het front naar de missigit op de velden van Atsjin een eenvoudig gedenkteeken geplaatst, 't welk onder toezigt van den luit. ter zee lste klasse Mac Leod, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Zeeland, ter reede van Atsjin, vervaardigd was. Bij de plegtigheid der onthulling hadden zich o. a. ver zameld de majoor Knoote, kommandant van het 9de bataillon, de luits. der marine Marinkelle en Mac Leod, benevens eenige officieren en manschappen. De heer Mac Leod nam het eerst het woord om hulde te brengen aan de nage dachtenis van de dappere ontslapenen en meer in 't bijzonder aan zijn vriend Engelvaart, en eindigde met het gedenkteeken over te dragen en aan te bevelen aan de goede zorgen van hen, die op Atsjin achterbleven. In warme en gevoelvolle bewoordingen herinnerde daarna de heer Marinkelle aan de groote verdiensten, den zelfopofferenden moed, den edelen inborst van hen, die op het veld van eer gevallen waren, wier krijgsmansloopbaan reeds zoo vroeg gesloten was, die op nog krachtigen leeftijd aan hun geliefde betrekkingen en goede vrienden op zoo droevige wijze werden ontrukt. Met weemoed herdacht hij hoe de dappere generaal Kohier in persoon de parade had gekoramandeerd bij het ter aarde bestellen van hen, die zacht sliepen in den schoot der aarde, en hoe die opperbevelhebber later het leven voor het vaderland liet. 't Monument is gemaakt in den vorm van een kruis, waarop te lezen staat: 10 April 1873 J. J. Engelvaart, luit. ter zee lste kl. J. J. Brondgeest, lste luitenant adjudant en 10 soldaten. Bedankt voor het beroep naar Broek op Langendijk door ds. J. Knottenbelt, pred. te Oude en Nieuwe Wetering; naar Utrecht door ds. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem. (Plaatsruimte betaald). Te Nijmegen vond een werkman een prachtigen ring met een kostbaren steen van groote waarde, met een kroon omringd. Men las in den ring gegraveerd: Gift van Z. M. den Keizer van Oostenrijk aan Aug. de Marbaix, uitvinder van het Eau d'Anvers, en vervolgens den datum. De arbeider deed navragen in al de hotels, hij vernam eindelijk dat Mr. de Marbaix 's morgens komen zou, hij wacht hem bij zijn aankomst op en stelt hem den ring ter hand, tot groote verbazing van den eigenaar welke hem niet vermist had. 30 gulden waren het loon voor den eerlijkeu vinder en beiden waren uiterst tevreden. Tot nadere aankondiging zullen geen schietoefeningen gehouden worden. De Majoor-Kommandant, D. P. H. ABERSON.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3